فیدیبو نماینده قانونی راشین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تمرکز روی هدف

کتاب تمرکز روی هدف

نسخه الکترونیک کتاب تمرکز روی هدف به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب تمرکز روی هدف

کتاب حاضر بر اساس بیش از بیست و پنج سال تجربه شخصی و حرفه‌ای نوشته شده است. این دانش دست او‌‌ل با نتایج تحقیقات گسترده در مورد عادات و رفتار مردان و زنانی که بسیار بیشتر از افراد معمولی در زندگی شخصی و کاری‌شان موفق بوده‌اند ترکیب شده است. کتاب با این پرسش آغاز می‌شود: «چرا برخی مردم موفق‌تر و مؤثرتر از سایرین هستند؟». به این سؤال پاسخ خواهیم ‌داد و نیز توضیح می‌دهیم که چرا و چگونه بعضی از مردم در موقعیت‌های مهم زندگی‌شان موفقیت‌های بیشتری کسب می‌کنند. به شما نشان می‌دهیم چگونه در کارتان موفق‌تر باشید و در عین حال وقت بیشتری برای فعالیت‌های شخصی داشته باشید. این کتاب ترکیبی است از بهترین ایده‌ها و راهبردها برای مدیریت بر خود که تا کنون در یک نوشتار گردآوری شده است و ضمناً دارای طرحی ساده و عملی است. در اینجا به شما می‌آموزیم که چگونه زندگی‌تان را در هفت حوزه مهم که برای توازن کامل و آرامش ذهن ضروری است سازماندهی و ساده کنید.

ادامه...
  • ناشر راشین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.18 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۲۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تمرکز روی هدف

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

زمانی یک مشکل فنی عمده در یک نیروگاه هسته ای به وجود آمد. این نقص موجب کاهش تولید انرژی و کارآیی کلیه عملیات شد. تمام تلاش مهندسین نتیجه ای نداد. سرانجام آنها از یکی از بهترین مشاوران کشور در امور مربوط به ساخت و مهندسی نیروگاه های اتمی دعوت کردند تا مشکل را شناسایی کند. او پس از ورود روپوش سفید به تن کرد، دفترش را برداشت و شروع به کار کرد. به مدت دو روز، او در حال گشت در نیروگاه به بازرسی صدها دستگاه و یادداشت برداری و انجام محاسبات مشغول بود.
در پایان روز دو م یک ماژیک به دست گرفت، از نردبانی بالا رفت و یک علامت بزرگ x روی یکی از دستگاه ها گذاشت.
مشاور توضیح داد: «مشکل اینجاست. ضروری است قطعات مربوط به این دستگاه تعمیر و جایگزین شود تا خرابی رفع شود.»
سپس روپوش سفید را در آورد، به فرودگاه رفت و به شهرش بازگشت. مهندسین نیروگاه دستگاه و قطعات مذکور را باز کردند و دریافتند که خرابی درست همانجاست که او گفته بود. به سرعت تعمیرات انجام شد و نیروگاه با تمام ظرفیت آغاز به کار کرد. حدود یک هفته بعد مدیر نیروگاه یک صورتحساب به مبلغ۰۰۰ /۱۰ دلار بابت «خدمات انجام شده» دریافت کرد. گرچه نیروگاه دارای تجهیزات چند میلیارد دلاری بود و خرابی فوق به دلیل ایجاد کاهش ظرفیت تولید موجب خسارات هنگفت شده بود اما مدیر نیروگاه از مشاهده چنین مبلغی متعجب شد. منطق او این بود که مشاور به اینجا آمده، دو روزی در اطراف گشتی زده و سپس یک علامت x روی یک دستگاه گذاشته و رفته است و مبلغ ده هزار دلار برای چنین کار ساده ای زیاد به نظر می رسد. وی نامه ای به مشاور نوشت و اعلام کرد: «صورتحساب شما دریافت شد. لطفاً این مبلغ را بر حسب اقدامات انجام شده تفکیک کنید. به نظر می رسد کار شما فقط این بود که یک علامت x بر روی یک دستگاه گذاشتید و مبلغ ده هزار دلار برای این کار مبلغ زیادی است.»
چند روز بعد مدیر نیروگاه یک صورتحساب جدید از مشاور دریافت کرد که در آن نوشته بود: «برای قرار دادن علامت x روی دستگاه یک دلار، برای تشخیص اینکه این علامت بر روی کدام دستگاه گذاشته شود ۹۹۹۹ دلار.»
این داستان ساده برجسته ترین اصل مربوط به موفقیت، نیل به اهداف بزرگ، و خوشنودی در زندگی را ترسیم می کند. تشخیص درست محل قرار دادن علامت x در هر دوره ای از زندگی تان عامل اصلی کسب موفقیت است.
برای کسب بهترین نتیجه، این کاری است که باید در هر جا و هر لحظه از زندگی به خوبی از عهده آن برآیید. توانایی شما برای انتخاب زمان، مکان و فعالیت مناسب جهت گذاشتن علامت x از هر عامل دیگری در زندگی تان موثرتر است.
در این کتاب شما فرایندی عملی، به اثبات رسیده و قدرتمند را می آموزید که می توانید آن را در شرایط مختلف زندگی به کار ببرید نتایج بهتر، سریع تر و آسان تر از حد تصور را به دست آورید. همان طور که شعاع خورشید پس از عبور از یک ذره بین می تواند حرارت شدید و آتش ایجاد کند، شما نیز می توانید در صورت تمرکز نیروهای ذهنی و توانایی هایتان روی چند فعالیت مهم و محدود بسیار بیشتر از یک انسان معمولی و در زمانی بسیار کوتاه تر به موفقیت برسید. همان طور که انرژی متمرکز در اشعه لیزر می تواند فولاد را برش دهد، توانایی شما در تشخیص مهم ترین عامل موفقیت تان در هر وضعیتی شما را قادر می کند تا در هر کاری به بالاترین سطوح موفقیت برسید.
این کتاب به برخی سوال های کلیدی که همه ما مدام از خود می پرسیم پاسخ می دهد: «چگونه می توانم کنترل وقت و زندگی خود را به دست بگیرم؟ چگونه می توانم به بالاترین سطح موفقیت شغلی برسم و در عین حال در زندگی خصوصی و در روابط اجتماعی نیز موفق باشم؟ چطور می توانم به همه این هدف ها برسم و در عین حال احساس موفقیت و رضایت کنم؟»
امروزه شاید ما در بهترین عصر در تاریخ بشریت به سر می بریم. تا کنون هرگز برای این تعداد زیاد مردم تا این حد فرصت و امکانات برای رسیدن به اهداف وجود نداشته است. میزان رفاه، طول عمر مفید، انتخاب گسترده و ثبات جهان از نظر صلح و کامیابی تا این حد بی سابقه است.
ضمناً ترکیب انفجار اطلاعات و تکنولوژی در سال های اخیر از یک طرف و تشدید رقابت در کلیه زمینه ها از طرف دیگر باعث ایجاد شتاب در سرعت تحولات شده است. روزبه روز کارها بیشتر و وقت کمتر می شود. به نظر می رسد وظایف و مسئولیت ها مدام در حال افزایش است و هرگز در شبانه روز وقت کافی برای انجام تمام کارها وجود ندارد.
در حال حاضر ممکن است درآمدتان بیشتر از گذشته و عملکردتان بهتر از همیشه باشد اما اغلب احساس می کنید در مسئولیت های کاری و زندگی خصوصی تان غرق شده اید. شما ممکن است از هر زمانی در گذشته سخت تر تلاش کنید ولی از کاری که انجام می دهید کمتر و کمتر لذت می برید و رضایت دارید. این کتاب راه حل چالش های گریز ناپذیر زندگی مدرن را به شما ارائه می دهد.
کتاب حاضر بر اساس بیش از بیست و پنج سال تجربه شخصی و حرفه ای نوشته شده است. این دانش دست او ل با نتایج تحقیقات گسترده در مورد عادات و رفتار مردان و زنانی که بسیار بیشتر از افراد معمولی در زندگی شخصی و کاری شان موفق بوده اند ترکیب شده است.
کتاب با این پرسش آغاز می شود: «چرا برخی مردم موفق تر و موثرتر از سایرین هستند؟». به این سوال پاسخ خواهیم داد و نیز توضیح می دهیم که چرا و چگونه بعضی از مردم در موقعیت های مهم زندگی شان موفقیت های بیشتری کسب می کنند. به شما نشان می دهیم چگونه در کارتان موفق تر باشید و در عین حال وقت بیشتری برای فعالیت های شخصی داشته باشید.
این کتاب ترکیبی است از بهترین ایده ها و راهبردها برای مدیریت بر خود که تا کنون در یک نوشتار گردآوری شده است و ضمناً دارای طرحی ساده و عملی است. در اینجا به شما می آموزیم که چگونه زندگی تان را در هفت حوزه مهم که برای توازن کامل و آرامش ذهن ضروری است سازماندهی و ساده کنید.
شما همچنین خواهید آموخت چگونه هدف ها و طرح هایی را پایه ریزی کنید که برایتان اهمیت دارد. می آموزید چطور بین موضوعاتی که برای گرفتن وقت شما با یکدیگر رقابت می کنند اولویت های قاطع تعیین کنید. خواهید دید به چه نحو تمام ذهن خود را برای مدت زمان معینی بر روی یک موضوع متمرکز کنید تا بهترین نتیجه ممکن را در آن زمینه به دست آورید. شما درمی یابید علامت x را در هر ساعت و هر دقیقه از زندگی تان در کجا قرار دهید.
نکته اصلی این کتاب شناخت است. در صفحات آینده خواهید آموخت چگونه به این شناخت برسید که شما که هستید و واقعاً چه می خواهید. شما در خواهید یافت چگونه به مهم ترین اهداف خود سریع تر و آسان تر از آنچه اکنون تصور می کنید دست پیدا کنید. همچنین درمی یابید چطور توانایی هایتان را بشناسید و چگونه از آنها در حوزه های جدید استفاده کنید.
نتایجی که پیروان روش تمرکز هنگام به کارگیری راهبردهای آن در زندگی شخصی و حرفه ای به دست می آورند اغلب حیرت انگیز است. شرکت کنندگان در برنامه های آموزشی من و سایر کسانی که این اصول را به کار گرفته اند می گویند در تمام زمینه ها پیشرفت های سریعی به دست آورده اند. اغلب آنها با استفاده از این روش درآمدشان را دو برابر کرده اند، ساعت های کمتری کار می کنند، بر وقت و زندگی شان کنترل پیدا کرده اند و به طور چشمگیری کیفیت روابط خود را با خانواده و سایرین بهبود بخشیده اند.
حقایق بزرگ همیشه ساده هستند. قدرت این کتاب در این است که مجموعه ای از حقایق کهنگی ناپذیر را که توسط افراد موثر و موفق طی قرون متمادی کشف شده است به شما می آموزد. شما راه جدیدی از تفکر درباره خودتان و جهان را خواهید آموخت و خواهید توانست به این سوال پاسخ دهید: «حقیقتاً می خواهم با زندگی ام چه کنم؟»
در واقع چهار طریق برای ارتقاء کیفیت کار و زندگی تان وجود دارد:
۱ـ می توانید بعضی کارها را بیشتر انجام دهید، کارهایی که برایتان ارزش بیشتری دارند و نتایج درخشان تر و رضایت بیشتری را به وجود می آورند.
۲ـ می توانید بعضی کارها را کمتر انجام دهید و از روی عمد اقدام به کاهش برخی از فعالیت ها و رفتارها بکنید، همان مواردی که به اندازه سایرین مفید نبوده و یا عملاً در کسب موفقیت های موردنظرتان بازدارنده محسوب می شوند.
۳ـ می توانید کارهایی را آغاز کنید که در حال حاضر ابداً به آنها نمی پردازید، مانند فعالیت های جدید، آموختن مهارت های نو، شروع پروژه ها و فعالیت های جدید، یا تغییر نگرش کلی در زندگی حرفه ای و شخصی.
۴ـ می توانید برخی از کارها را به کلی متوقف کنید، عقب بایستید و زندگی تان را با دیدی تازه مورد ارزیابی قرار دهید. سپس تصمیم بگیرید فعالیت ها و رفتارهایی را که دیگر با هدف های موردنظرتان و جهتی که در زندگی انتخاب کرده اید مناسبت ندارد متوقف کنید.
در صفحات آینده خواهید آموخت چگونه همانند موثرترین مردم فکر و عمل کنید. شما روش برنامه ریزی خاص خودتان را برای دست یابی سریع به نتایج در هر بخش از زندگی که برایتان اهمیت بیشتری دارد فرا می گیرید و می آموزید چگونه ظرف دو سال بیشتر از آنچه بسیاری از مردم در طول زندگی شان به دست می آورند موفقیت کسب کنید. در صورت به کارگیری روش تمرکز ذکر شده در این کتاب می توان گفت تقریباً هیچ محدودیتی برای آنچه می توانید باشید، انجام دهید و یا داشته باشید وجود نخواهد داشت.

فصل اول

از تمام توانتان استفاده کنید

هر انسان بزرگ و هر فرد موفقی به میزان استفاده از توانایی های خود در یک مسیر خاص به بزرگی و موفقیت دست یافته است.
اُریسون سواِت ماردِن

شما می توانید کیفیت کلی زندگی تان را به نحوی چشمگیر و بسیار سریع تر از آنچه ممکن می دانید، ارتقاء بخشید. تنها اقدام لازم تمایل به تغییر، تصمیم به عمل، همت به تمرین رفتارهای جدید انتخاب شده و پافشاری روی ادامه کار تا کسب نتیجه مورد نظر است.
برای روشن شدن این مطلب موردی را ذکر می کنیم. زمانی مدیر یک شرکت بیمه در برنامه آموزشی پیشرفته ما نام نویسی کرد. او شش یا هفت روز در هفته، روزانه ده تا دوازده ساعت به کار مشغول بود و به هنگام شرکت در این برنامه آموزشی بیش از چهار سال بود که به مرخصی نرفته بود. درآمدش بیش از ۰۰۰/۱۰۰ دلار در سال بود اما اضافه وزن و بدنی نامتناسب داشت، دچار فشار روحی شدید بود، اصلاً از زندگی اش راضی نبود و کار زیاد و وقت کم باعث شده بود احساس سردرگمی کند. او امیدوار بود در این برنامه حداقل تعدادی روش های مدیریت زمان را بیاموزد تا بتواند بهره وری اش را افزایش دهد و زندگی اش را تحت کنترل درآورد. او از همان روز اول، شروع به یادگیری و به کار بستن دستورات کرد. گام به گام هر بخش از کار و زندگی شخصی اش را بررسی می کرد و فعالیت هایی را که برای او بهترین نتیجه و درآمد را داشتند مشخص می کرد. به طور همزمان فعالیت هایی را نیز که وقت زیادی می طلبید ولی اثر ناچیزی بر اهداف واقعی او داشتند معین می کرد. او فهرستی از کلیه فعالیت هایش تهیه کرد و سپس این سوال اساسی را در مورد یکایک آنها از خود پرسید:

«با اطلاعات و دانشی که اکنون از این کار دارم، در صورتی که به کاری دیگر مشغول بودم آیا حاضر بودم امروز این فعالیت را شروع کنم؟»
وی تقریباً بلافاصله متوجه شد که طی سالیان دراز گرفتار تعداد زیادی فعالیت و مسئولیت شده بود که چندان کمکی به زندگی و هدف های واقعی اش نمی کردند. بنابراین اهداف جدیدی را برای شغل، خانواده، تندرستی، وضعیت مالی و زندگی اش تعیین کرد و به هر کاری که دست می زد آن را با هدفش می سنجید. به ابن ترتیب تصمیم گرفت بعضی کارها را بیشتر انجام دهد و برخی را کمتر و تعدادی فعالیت را آغاز و تعدادی دیگر را متوقف کند.
این مدیر یک ویژگی عالی داشت که همه انسان های موثری که می شناسم آن را دارا هستند. او قادر بود کنار بایستد، زندگی اش را تحلیل کند، تصمیمات خاص و مناسب بگیرد و سپس آنها را پیگیری کند. نتیجه این شد که طی سه ماه موفق شد هفته کاریش را از هفت روز به پنج روز کاهش دهد. او فعالیت هایش را فقط بر روی ۲۰ درصد از بهترین مشتری هایش متمرکز کرد و تلاشش را در جهت جلب مشتری بیشتر از نوع همان ۲۰ درصد سازماندهی کرد. به طور همزمان شروع به کاهش صرف وقت برای ۸۰ درصد از مشتریانی کرد که فقط ۲۰ درصد از درآمدش را ایجاد می کردند. به این ترتیب موفق شد وقت بیشتری را صرف مشتریانی کند که قسمت عمده درآمدش را تامین می کردند. پس از ساده کردن و سازماندهی وضعیت کاری، به خانواده اش پرداخت و وقت بیشتری را با زن و فرزندانش سپری کرد. اول از همه او و خانواده اش توانستند برای یک مسافرت خانوادگی در تعطیلات آخر هفته برنامه ریزی کنند، کاری که سال ها موفق به انجام آن نشده بودند. چند هفته بعد یک هفته کامل را به تعطیلات رفتند و پس از شش ماه او توانست هر ماه یک هفته را با خانواده اش به سر ببرد.
ضمناً به علت تمرکز بیشتر روی مهم ترین مشتری های خود ظرف یک سال درآمد او به میزان ۳۰۰ درصد افزایش یافت. ضمناً او مرتباً ورزش می کرد و بیش از ۱۰ کیلوگرم از وزنش کاسته شد. با پیروی از روش تمرکز روی کارهای کم ولی ارزشمند و نپرداختن به امور کم ارزش، او موفق شد کیفیت زندگی اش را طی چند ماه در کلیه موارد به نحو چشمگیری افزایش دهد.
این مورد استثنائی نیست. من نظیر آن را هزاران بار در امریکا و در سراسر دنیا شنیده ام. به محض کاربرد این اصول نتایجی که در زندگی مردم به بار می نشیند اغلب معجزه آساست.
حتی خود افراد از تفاوت باورنکردنی و بهبود سریع در زندگی شان متحیر می شوند. آنچه را آنها انجام داده اند شما نیز می توانید انجام دهید.

درآمدتان و زمان فراغت تان را دو برابر کنید

با به کارگیری روش این کتاب شما می توانید هم درآمد و هم زمان فراغت خودتان را دو برابر کنید. بسیاری از مردم هدف های دوگانه فوق را در مدت کوتاه سی روز به دست آورده اند.
بیشتر مردم به این ادعا با نظر تردید می نگرند. آنها نمی توانند باور کنند دو برابر کردن درآمد و به طور همزمان دو برابر کردن اوقات فراغت امکان پذیر باشد. اغلب مردم در دام این باور قدیمی گرفتار هستند که تنها راه افزایش درآمد افزایش ساعات کاری است. در واقع بسیاری از مردم اگر بیشتر اوقات تا حد طاقتشان کار نکنند احساس گناه می کنند. ولی همین تفکر قدیمی است که لاجرم منجر به بن بست جسمی، احساسی و معنوی انسان می شود.
جهان دچار دگرگونی عمیقی شده است و ما نیز باید همراه آن تغییر کنیم. در مدتی کمتر از دو نسل، ما از عصر صنعت به سوی عصر خدمات و سپس به طرف عصر اطلاعات حرکت کرده ایم. در عصر اطلاعات، دانش منبع اصلی و گرانبهاترین عامل تولید محسوب می شود. ما از عصر نیروی انسانی به عصر نیروی ذهنی رسیده ایم. در این عصر جدید دیگر به شما نه برای مدت زمان انجام کار، بلکه بابت کیفیت انجام کار در همان مدت دستمزد پرداخت می شود.
پیتر دراکر عصر حاضر را عصر دانش کار می نامد. امروزه نحوه تفکر و به دست آوردن نتایج کاملاً با گذشته متفاوت است. امروزه به شما به میزان موفقیت هایتان دستمزد می دهند نه به میزان ساعات کاری. پرداخت های شما بر اساس کمیت و کیفیت نتایج حاصله در حیطه مسئولیت تان انجام می گیرد. این تحول در ماهیت کار فرصت های نامحدودی را برای افراد خلاقی که آن را غنیمت بشمرند و از آن استفاده کنند به وجود می آورد.

ارزش خود و درآمدتان را دو برابر کنید

آیا می خواهید درآمدتان را دو برابر کنید؟ مسلم است که جواب تان مثبت است. فقط این سوال مطرح می شود که چگونه؟ در اینجا یک روش ساده که تقریباً کارآیی آن را می توان تضمین کرد توضیح داده می شود.
نخست فعالیت هایی را که برای شما و سازماتتان بالاترین ارزش را دارند شناسایی کنید. قانون ۲۰/۸۰ چنین است: ۲۰ درصد از فعالیت های شما بیش از ۸۰ درصد ارزش کلیه فعالیت های شما را در بر دارد. این ۲۰ درصد مهم ترین وظایف چه هستند؟
جواب شما هر چه باشد، ابتدا تصمیم بگیرید اوقات خود را بیشتر صرف کارهایی کنید که دارای بالاترین ارزش هستند و این امکان را برای شما به وجود می آورند تا بهترین نتایج ممکن را به دست آورید.
سپس فعالیت هایی را که در حیطه ۸۰ درصد کارهای کم ارزش و وقت گیر قرار دارند و زیاد سودمند نیستند شناسایی کنید. تصمیم بگیرید این نوع کارها را تا حد ممکن و هر چه سریع تر محدود، واگذار و یا از برنامه کاری خود حذف کنید.
اگر خودتان را مقید به استفاده از این روش ساده کنید، در زمان بسیار کوتاهی نتایج و پاداش های حاصله افزایش خواهد یافت. در اثر ادامه این روش به شخص موثرتری تبدیل می شوید و بیش از پیش به موفقیت می رسید. به این ترتیب بهره وری، عملکرد، کارآیی و نهایتاً دستمزدتان افزایش پیدا می کند و پس از چندی دو برابر می شود.
شما کارهایی را انجام خواهید داد که ارزش بیشتری دارند و خدمات ارزشمندتری را ارائه خواهید کرد. همچنین در نزد افرادی که در پیشرفت شغلی تان مهم ترین نقش را دارند بیشتر مورد احترام قرار خواهید گرفت و چون ارزش کارتان بیشتر از آنهایی است که قسمت عمده اوقاتشان را صرف فعالیت های کم ارزش می کنند به شما دستمزد بالاتری پرداخت خواهد شد. به علت اینکه میزان فعالیت تان در همان ساعات کاری قبلی دو برابر شده است، می توانید اوقات فراغت بیشتری داشته باشید و حتی بدون کاهش بهره وری اوقات فراغت خود را دو برابر کنید. این بهبودی تمام زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شما مسئول هستید

به کارگیری این فرمول ساده عمدتاً یک انتخاب شخصی است، این تصمیم به عهده شماست و هیچکس دیگر جز خودتان قادر به تصمیم گیری در این مورد نیست.
قبول مسئولیت کامل در قبال آن چه هستید و خواهید شد جزء مهم ترین انتخاب های شخصی شماست. قبول مسئولیت شخصی نقطه عطف بزرگی در زندگی است و همان چیزی است که انسان برتر را از انسان معمولی متمایز می کند. پذیرش مسئولیت اعمال خود صفت برجسته یک رهبر و سرچشمه عملکرد عالی هر انسان در هر وضعیتی است.
قبول مسئولیت کامل زندگی تان به این معنی است که دیگران را به خاطر ناکامی های شخصی تان سرزنش نکنید و آنها را توجیه شکست های خود ندانید. از این لحظه به بعد به هیچ دلیلی دیگران را مورد انتقاد قرار ندهید. در مورد وضعیت خودتان یا مواردی که در گذشته روی داده است شکایت نکنید. تمامی «ای کاش»ها و «چه می شد اگر»ها را حذف و در عوض روی آنچه خواسته واقعی شما و مقصدتان است تمرکز کنید.
اگر بخواهید درآمد و همچنین زمان فراغت تان دو برابر شود، قبول مسئولیت کامل زندگی و کلیه نتایج حاصله بدون هیچ عذر و بهانه ای کاملاً ضروری است. از این به بعد هر اتفاقی که بیفتد به خودتان بگویید: «من مسئولم.»
از هر قسمتی از زندگی تان که ناراضی هستید، بگو یید «من مسئولم» و به اصلاح آن بپردازید. اگر اشتباهی رخ دهد، مسئولیت آن را قبول کنید و به دنبال راه حل بگردید. اگر از درآمد فعلی تان راضی نیستید، قبول مسئولیت کنید و اقدامات لازم را برای افزایش آن شروع کنید. اگر از مقدار وقتی که با خانواده می گذرانید ناخشنود هستید، مسئولیتش را بپذیرید و برای بهبود آن اقدام کنید.
وقتی قبول مسئولیت کردید احساس قدرت می کنید و احساس کنترل شگرفی بر خود و زندگی تان به شما دست می دهد. هر قدر مسئولیت بیشتری قبول کنید، اعتماد به نفس، انرژی، توانایی و کفایت بیشتری را در خود خواهید دید.
قبول مسئولیت اساس بها دادن و احترام به خود و احساس شایستگی است. قبول مسئولیت، اساس شخصیت همه انسان های برجسته است.
اما هنگامی که عذر می آورید، دیگران را مورد سرزنش قرار می دهید و یا از آنها شکایت یا انتقاد می کنید، در واقع خودتان را تضعیف می کنید و کنترل احساسات خود را به همان افراد یا وضعیت هایی می سپارید که از آنها شکایت می کنید.
انتقال مسئولیت اعمال خود به دیگران شما را از زیر بار آن آزاد نمی کند بلکه هنوز شما مسئولید. اما با ابن کار احساس کنترل بر زندگی تان را از دست می دهید و در نتیجه احساس مظلومیت می کنید، منفعل می شوید و به جای اینکه احساس قدرت کنید و احساس کنید جهان در زیر پای شماست خود را تحت سلطه آن می بینید. این نوع تفکر شما را به دره ای عمیق می کشاند که فرار از آن ممکن نیست، راه بن بستی که نباید به آن پا گذاشت.

فرض کنید شغل آزاد دارید

هنگامی که مسئولیت کامل زندگی تان را قبول کنید، خودتان را رئیس خودتان خواهید دید. صرف نظر از اینکه چه کسی عملکردتان را تایید کند، شما خودتان را مدیرعامل موسسه ارائه خدمات فردی خودتان می بینید. خود را موسس شرکتی می بینید که فقط یک کارمند دارد یعنی شما. خود را فقط مسئول انجام یک وظیفه می دانید: ارائه خدمت به دیگران در بازاری که رقابت شدید است. شما خود را برای هر جزء از کارتان کاملاً مسئول می بینید: تولید، کنترل کیفیت، آموزش، توسعه، ارتباطات، استراتژی، بهبود بهره وری و امور مالی. همچنین به عذر آوردن نمی پردازید و در عوض پیشرفت می کنید.
شرکت شما یا هر شرکت دیگری به سه طریق می تواند افرایش سود داشته باشد. اول افزایش فروش و درآمد همراه با هزینه های ثابت. دوم کاهش هزینه ها همراه با ثابت نگه داشتن فروش و درآمد. سوم شرکت می تواند کار دیگری انجام دهد و آن افزایش فروش و کاهش همزمان هزینه است. شما به عنوان مدیر عامل شرکت خودتان این سه انتخاب را دارید.
با استفاده از روش پیشنهادی در این کتاب ابتدا باید تعداد کمی از فعالیت هایی را که نسبت به بقیه اهمیت و ارزش بیشتری دارند شناسایی کنید. سپس خود را مقید کنید که تمام توجه و انرژی خودتان را بر روی همین فعالیت ها متمرکز کنید و به هر نوع فعالیت و کار وقت گیری که در راستای انجام ارزشمندترین کار ممکن نباشد دست رد بزنید. شما مسئول این کار هستید.

روی هر چیزی تمرکز کنید در همان زمینه رشد می کنید

اساس زندگی توجه است. توجه شما به هر چیز جلب شود قلبتان نیز به همان سو می رود. معطوف کردن توجه از فعالیت های کم ارزش تر به موارد ارزشمند برای انجام هر کاری در زندگی اساسی است.
در سال ۱۹۲۸ در شرکت «هاتُرن الکتریک» وابسته به کمپانی «جنرال الکتریک» گروهی از متخصصان برای افزایش بهره وری کارکنان به یک سلسله آزمایشات دست زدند که مبنای آن تغییر شرایط کاری و محیطی در شرکت بود.
این متخصصان گروهی از کارکنان زن را که در خط تولید به مونتاژ موتور مشغول بودند برای مطالعه انتخاب کردند. آنها ابتدا برای کارکنان فوق توضیح دادند که قصد دارند آزمایشاتی را انجام دهند تا بتوانند بهترین ترکیب عوامل مختلف شرایط کار را که باعث ایجاد بیشترین بهره وری و کمترین تعداد اشتباهات می شود بیابند. سپس آنها آزمایشات را با افزایش میزان نور در محوطه خط تولید آغاز کردند. ظرف دو روز سطح تولید افزایش یافت و تعداد اشتباهات کاهش پیدا کرد. محققین از کسب این نتایج بسیار خوشحال شدند.
آنها سپس مقدار نور را کاهش دادند تا تفاوت را ارزیابی کنند اما با شگفتی متوجه شدند که سطح تولید مجدداً افزایش پیدا کرد. آزمایشات با تغییر سایر شرایط محیطی ادامه یافت و عواملی چون میزان صدا در محیط کار، درجه حرارت محیط، ترتیب افراد در پشت دستگاه ها مورد آزمایش قرار گرفت ولی در تمام موارد بهره وری افزایش یافت. محققان از نتیجه آزمایشات دچار سردرگمی شدند.
نهایتاً جلسه ای با حضور کارکنان تشکیل دادند و نتایج حاصله را توضیح دادند. آنها از کارکنان سوال کردند «فکر می کنید چرا با تغییر هر عامل در شرایط کاری سطح تولید افزایش پیدا می کند؟»
پاسخی که به محققین داده شد تعجب آور بود. کارکنان گفتند که هرگز در گذشته چنین توجهی به آنها نشده بود و همواره به عنوان کارگران ساده با آنها رفتار می شده است. پس از گزینش، میزان اهمیت، احترام و ارزشی که برای خود قائل بودند افزایش یافته بود و در نتیجه کارشان را به نحوی بی سابقه بهتر انجام می دادند. هر تغییری در عوامل محیطی اشاره به این داشت که به آنها توجه شده است و بنابراین سخت تر و بهتر کار می کردند و بهره وری افزایش یافته بود.
این واقعه غیرمنتظره در شرکت «هاتُرن الکتریک» سرآغاز انقلابی در مدیریت بود که دنیای کار را به این صورتی که ما اکنون می شناسیم متحول کرد. این کشف عوامل روانی محیط کار بود که منجر به موفقیت های جدیدی در کار محققین رشته مدیریت مانند مازلو، مک گرِگُر، هِرزبِرگ، دِراکر و بسیاری دیگر شد. امروزه هزاران نفر از بهترین متفکرین در جهان در حال بررسی روش های ایجاد بهبود در عوامل روانی محیط کار هستند، راه هایی که موجب ارتقاء بهره وری و کارآیی در شرایط مختلف کاری می شود.

بهبود خود به خود صورت می گیرد

روانشناسان و سایرین متوجه شده اند که فقط مشاهده یک رفتار باعث بهبود آن می شود. این واقعیت یکی از بزرگ ترین کشفیات در زمینه درک عملکرد فردی است. این کشف حساس کلید موفقیت برای ایجاد پیشرفتی عمیق در کیفیت کلیه زمینه های زندگی شماست.
گاهی از حاضرین در سمینارهایم می پرسم: «تصور کنید تعدادی از محققین دانشگاه در اینجا حضور دارند. همچنین فرض کنید که آنها شما را تحت مشاهده قرار داده اند و قرار است در مورد اینکه در حین سمینار چگونه یادداشت برداری کرده اید گزارشی تهیه کنند. آیا این موضوع تاثیری بر یادداشت برداری شما خواهد داشت؟»
همه افراد با لبخند اقرار می کنند که اگر بدانند تحت مشاهده و ارزیابی دقیق هستند، توجه بیشتری به نحوه یادداشت برداری خود می کنند و بسیار آگاهانه تر عمل می کنند.
این نکته، ساده ولی پرمحتوا و مهم است. وقتی شما خود را در حین فعالیت تحت مشاهده قرار می دهید، آن کار را با هوشیاری بیشتر و بهتر انجام می دهید. اگر توجه خود را به هر جزئی از رفتارتان معطوف کنید، عملکرد شما در آن زمینه در مقایسه با وضعیت معمولی بسیار بهتر خواهد بود.
قدرت روش تمرکز در این است که با این کار می آموزید چگونه حیاتی ترین فعالیت ها و رفتارها را در هر زمینه تشخیص دهید، یعنی مواردی که می توانند بهترین پاداش ها و نتایج را در کوتاه ترین زمان به همراه داشته باشند. هنگامی که شما آگاهانه به این زمینه ها توجه می کنید، عملکردتان بهتر و بهتر می شود. این جریان پیشرفت مداوم در کار، به طور طبیعی و به سادگی انجام می شود زیرا شما یک علامت x بر روی آن قرار داده اید.

قانون بازده مضاعف

قانون بازده مضاعف مربوط به استفاده از روش تمرکز است. این قانون چنین است: هر چه بیشتر بر ارزشمند ترین فعالیت های خود تمرکز کنید، در انجام آنها متبحرتر می شوید و زمان کمتری برای انجام آنها نیاز دارید. به این ترتیب بازده شما در مقابل تلاش و انرژی صرف شده افزایش پیدا می کند. این راه دیگری برای دو برابر کردن درآمد و زمان فراغت است.

منحنی کارآیی

منحنی کارآیی نشان می دهد که چرا درآمد بعضی از مردم چند برابر سایرین در همان رشته است. این منحنی همچنین مشخص می کند چرا برخی شرکت ها می توانند دائماً محصولاتی تولید کنند که دارای کیفیتی بهتر و قیمتی نازل تر از بقیه است. آنها هزینه کمتر تولید را به مشتری ها انتقال می دهند و با پایین آوردن قیمت فروش به رقابت با سایر تولیدکنندگان می پردازند و سهم بازار و سود خود را افزایش می دهند. این منحنی کلید موفقیت شما نیز هست. (به شکل ۱-۱ نگاه کنید)
منحنی کارآیی مانند شیب زمین اسکی است که حرکتی نزولی از چپ به راست دارد. هنگام شروع کار یا فعالیتی جدید معمولاً مقدار زیادی وقت و انرژی باید صرف کنید تا نتیجه ای حاصل شود. این مرحله یادگیری است ولی اگر ادامه بدهید، به تدریج در آن کار خاص بهتر خواهید شد. همانطور که مهارت بیشتری به دست می آورید، در مسیر منحنی به جلو و به طرف پا یین حرکت می کنید، یعنی صرف وقت کمتر ولی همان سطح کیفیت و کمیت. سرانجام به نقطه ای می رسید که یک ساعت کارتان برابر چند ساعت کار یک فرد تازه کار است در حالی که کیفیت کار شما برابر یا بالاتر از اوست.

نظرات کاربران درباره کتاب تمرکز روی هدف

کتاب تمرکز روی هدف از بهترین کتاب هاست و اگر حال و حوصله خواندن کتاب های برایان تریسی را ندارید این کتاب چکیده ایی کامل از تما کتاب هاست
در 3 ماه پیش توسط طاها کبیری