فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کارآفرینان بزرگ و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کارآفرینی به شیوه علی اصغر خیالی بناب

کتاب کارآفرینی به شیوه علی اصغر خیالی بناب
بنیانگذار شرکت جهان همتا سیکلت بناب

نسخه الکترونیک کتاب کارآفرینی به شیوه علی اصغر خیالی بناب به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب کارآفرینی به شیوه علی اصغر خیالی بناب

وجود افراد کارآفرین در جامعه محدود به قشر خاصی از افراد با ویژگی­های روانی و ذهنی منحصر به فرد نیست. بلکه همه باید به نوعی در جامعه کارآفرین باشند و چنانچه در محدوده عمل خود به لایه­های کلان ملی دست یابند، قطعاً پیشتاز خواهند بود. بر این اساس هر کس در جامعه در عرصه خاصی می­تواند از این ویژگی بهره­مند شود، به شرط اینکه اساس برنامه­ریزی­های آموزشی و تعلیم و تربیت ملی بر این پایه استوار باشدکه نیروی انسانی کارآفرین به جامعه تحویل دهد. شناسایی ویژگی­های کارآفرینان بزرگ یک کشور و معرفی الگوهای نقش که آنان در زندگی شغلی و شخصی خود­ به کار برده اند تا به قله­های موفقیت دست یابند می­تواند سایر افراد جامعه را که آرزوهای بزرگ در سر می­پرورانند و تنها به دنبال­ راه حل­ها می­گردند، هدایت نماید.

ادامه...
  • ناشر انتشارات کارآفرینان بزرگ
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.17 مگابایت
  • تعداد صفحات ۷۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب کارآفرینی به شیوه علی اصغر خیالی بناب

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:چراغ سبز

تجربه دنیای امروز نشان داده است که نوآوری های مهم و پیشرفت های تکنولوژیکی، در سازمان ها و شرکت های بزرگ دولتی اتفاق نخواهد افتاد.
قابلیت تطبیق با بازار و نیاز روز، چیزی است که از یک ساختار بزرگ پیچیده ی تو در تو ساخته نیست و در نتیجه برای پیشرفت سریع و ارائه محصولات جدید، تنها راه موثر، ایجاد و توسعه شرایطی است که فعالیت های اقتصادی کوچک بتوانند تاسیس شوند و رقابت کنند. اهمیت کارآفرینی در کشورهای بزرگ و پیشرفته، فقط به خاطر مساله ایجاد شغل نیست، بلکه دلیل اصلی آن فعالیتهای اقتصادی کوچکی است که در این کشورها به وجود آمده، رشد کرده و توانسته اند سهمی عمده از فن آوری روز و در نتیجه ثروت و درآمد تمام دنیا را به خود اختصاص دهند.
کارآفرینی نیز مانند هر پدیده دیگری قواعد و ملزومات ویژه خودش را دارد. سرمایه شاید مهمترین نیاز برای شروع یک فعالیت اقتصادی باشد، اما به یقین همه آن نیست. دانش و توانایی مدیریت، دانش اقتصادی، شناخت اوضاع بازار و نیازهای آن و از همه مهمتر، باور داشتن اینکه "من می توانم، کار تازه ای را شروع کنم" عامل هایی هستند که در تولد یک کارآفرین و ایجاد عزم و اراده در وی نقش اساسی دارند.
این باور که کارآفرینی لازم و ضروری است و هر فردی می تواند برای خود یک فعالیت اقتصادی را آغاز کند، موضوعی نیست که یکباره و ناگهانی در ذهن انسان ایجاد شود. تصمیم به راه اندازی فعالیت اقتصادی نوپا، نتیجه فرآیندی است که باید از ابتدای کودکی شکل بگیرد و در آموزش و پرورش به طور جدی و حساب شده در نظر گرفته شود تا فرد مهارت های لازم را به درستی فراگیرد.
امروزه صاحبنظران بر نقش کارآفرینی در توسعه اقتصادی و اجتماعی اتفاق نظر دارند.
مهمترین این نقش ها از این قرارند:
۱. کارآفرینی موجب گردآوری پس اندازهای عمومی بی هدف و سرگردان می شود و تشکیل سرمایه را بهبود می بخشد.
۲. کارآفرینی منجر به ایجاد اشتغال در مقیاس وسیع می شود. بنابراین، کارآفرینی مشکلات بیکاری را که ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی- اجتماعی است، کاهش می دهد.
۳. کارآفرینی به توسعه متوازن منطقه ای منجر می شود.
۴. کارآفرینی باعث کاهش تمرکز اقتصادی در جامعه می شود.
۵. کارآفرینی منجر به توزیع مجدد ثروت، درآمد و حتی قدرت سیاسی به صورت عادلانه در جامعه میشود.
۶. کارآفرینی، منابع، سرمایه ها و مهارت ها را که ممکن است بی استفاده و سرگردان باقی مانده باشند به طور موثر به تحرک وا می دارد.
۷. کارآفرینی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. کارآفرینان، پیوسته در حال ابداع و توسعه کالاها و خدمات جدیدند. این گونه تلاش های بدیع، موجب تولید تکنولوژی و ماشین آلات بهتر و سیستم های تولیدی موثرتر می شود و از این طریق، محصولات و خدمات ارتقاء می یابد و کیفیت زندگی را بهبود میبخشد و زندگی را راحت تر و ساده تر می کند.
۸. کارآفرینی، تجارت خارجی را که جزء مهمی از توسعه اقتصادی کشورهاست، ارتقاء می دهد.
۹. کارآفرینی موجب افزایش سود اجتماعی از طریق دولت می شود. با درآمدهایی که دولت از طریق مالیات، حقوق گمرکی و واگذاری پروانه کارآفرینی به دست می آورد، می تواند در پروژه های مختلفی همچون احداث جاده ها و پل ها، سرویس ها و تسهیلات آموزشی و پزشکی، حفظ صلح و آرامش و دیگر زمینه های اجتماعی و فرهنگی سرمایه گذاری کند.
علاوه بر موارد یاد شده، می توان کارآفرینی را عامل تحریک و تشویق حس رقابت، عامل تحریک، ترکیب و مهیا کردن عوامل تولید، عامل سازماندهی منابع و استفاده اثر بخش از آنها، عامل یکپارچگی و ارتباط بازارها، عامل رفع خلل، شکاف ها و تنگناهای بازار و اجتماع، یکی از عوامل تولید، عامل کاهش بوروکراسی اداری (کاهش پشت میز نشینی و مشوق عمل گرایی و...)، عامل تحول و تجدید حیات ملی و محلی (کارآفرینی فراتر از شغل و حرفه است، یک شیوه زندگی است)، عامل شناخت، ایجاد و گسترش بازارهای جدید، عامل نوآوری و روان کننده تغییر و عامل تعادل در اقتصاد پویا تلقی کرد.
تا دهه ۸۰ میلادی سه موج وسیع، موضوع کارآفرینی را در کشورهای اروپایی به جلو رانده است.موج اول انفجار عمومی مطالعه و تحقیق در قالب انتشار کتاب هایی در خصوص "زندگی کارآفرینان و تاریخچه شرکت های آنها" و "چگونگی ایجاد کسب و کار شخصی" و "شیوه های سریع پولدارشدن" می باشد.
موج دوم که به تدریج ایجاد گردیده، ارائه رشته های آموزش کارآفرینی در مقاطع تحصیلی در حوزه های مهندسی و بازرگانی است. این دوره ها از اواخر دهه ۶۰ در چند دانشکده آغاز شده و تا کنون در بیش از ۵۰۰ دانشکده در ایالات متحده و کانادا تدریس گردیده است.
موج سوم افزایش علاقمندی دولت به تحقیقات در زمینه بنگاه های کوچک با هدف تشویق رشد شرکت های کوچک و همچنین تحقیق در خصوص نوآوری های صنعتی می باشد.
آنچه مسلم است تحولات کارآفرینی و گسترش آن در سایر کشورهای جهان خصوصا کشورهای آسیایی با توجه به ساختارهای آن کشورها تغییر یافته و چهره خود را به گونه ای دیگر نمایان ساخته است.
کشورهایی نظیر چین و مالزی موج های اول تا سوم کارآفرینی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی به مرور و در طی سالیان اتفاق افتاد بسیار سریع طی کرده و می توان گفت که در این کشورها کارآفرینی نوین اتفاق افتاد و نقش دولت ها بسیار پررنگ و اثر گذار گردید.
این نمونه کشورها با الگو برداری از موجهای کارآفرینی کشورهای اروپایی و آمریکایی و منطبق کردن آن با توجه به فرهنگ کشور خود و مهمتر از همه همسو کردن تمامی نهادهای دولتی و خصوصی کشور خود، برای بسط و گسترش کارآفرینی، موجی از کارآفرینی را پدید آوردند که بسیار بیشتر و اثر گذارتر از موج های کارآفرینی غربی بود.
در ایران عزیز اسلامی نیز با عزم راسخ مدیران مدبر خود، می توان ادعا نمود که موج اول و دوم کارآفرینی غربی و یا موج اول کارآفرینی نوین را که همان تحقیق، تالیف، پژوهش، نگارش کتب و مقالات و همچنین تاسیس رشته کارآفرینی در دانشگاه ها را به سرعت و در کنار هم گذرانده و وارد موج دوم کارآفرینی نوین یا شرقی خود می شود.
ساختار موج دوم کارآفرینی شرقی، حمایت از صنایع کارآفرینان پیشرو، گسترش شرکت های کوچک و کارآفرین منطقه ای و محله ای، گسترش سیستم مونتاژ کاری در محلات، شناسایی محصولات خاص ملی و نفوذ به بازارهای خارجی تعریف گردیده است.
علم و هنر کارآفرینی از زمانی که وارد ایران شده است در انگاره ها و ترفندهای بسیاری سعی بر آن داشته تا خود را در اذهان ایرانیان توانمند متبلور سازد. و یکی از این راه های حضور همیشگی در جامعه قرارگرفتن در کنار بزرگ مردان اقتصاد ایران بوده است.
بررسی زندگی، مصائب و سختی ها، راه های رسیدن قهرمانان صنعت و تجارت ایران به اهداف خود یکی از شیوه های بسیار موثر در حوزه کارآفرینی می باشد که باعث می شود عوام و خواص جامعه بیشتر با واژه پر مفهوم کارآفرینی آشنا شوند. به همین دلیل این کتاب با شالوده بررسی زندگی کاری و شخصی علی اصغر خیالی که از کارآفرینان بزرگ کشور می باشند نگاشته شده است.
استاد علی اصغر خیالی که بنیانگذار شرکت جهان همتا سیکلت می باشند، راهی را در علم کارآفرینی ایران گشوده است که اکنون تجربیات ارزشمند او راهنما و آیینه ای در پیش روی تمامی مدیران و کارآفرینان ایران و حتی الگوی قدرتمند و بین المللی در کشورهای دیگر می باشد.
در حوزه کارآفرینی کتاب های بسیاری تالیف و ترجمه گردیده است که متاسفانه عمده این کتاب ها همان ترجمه کتاب های غربی و فاقد اصول و قوانین کارآفرینی در ایران می باشند.
آنچه در این کتاب می آید راهنمایی است که با نگاه به آنچه یک کارآفرین می تواند برای رسیدن به مقاصدش در کشور ایران از آنها بهره برد را بازگو می نماید.
در اینجا لازم می دانم از جناب آقای بهروز فروتن و دکتر محمود احمدپور داریانی عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران که بر این مجموعه کتاب ها نظارت علمی می نمایند و از سال ۷۶ در محضر ایشان شاگردی نمودم و درس های بسیاری را از ایشان آموختم یاد و تشکر نمایم.
امید است این کتاب ارزشمند که حاصل سال ها تلاش مدیران کارآفرینی ایران عزیز می باشد مورد توجه و استفاده تمامی دانشجویان این رشته، مدیران، کارآفرینان و مسئولین مملکتی قرار گیرد.

رضا یادگاری- مهشید سنایی فرد
ایران-تهران-۱۳۹۴

به نام خدا

روند شکل گیری تمدن بشری از گذشته تاکنون نشان می­دهد که دلیل اصلی و مشترک پیشرفت زندگی بشر در دوران­های مختلف تاریخ همواره عامل تغییر و تحول بوده که خود موجب دگرگونی های عظیم و گسترده­ای در تمامی ابعاد و جلوه­های زندگی انسان شده است و در آینده نیز بشر در انتظار تحولات شگرفی در کلیه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و... است.
در دهه­های پایانی قرن بیستم با گذر از اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی و تحولات عظیمی که در تکنولوژی­های نوین رخ داد، جامعه عصر صنعتی به تدریج جای خود را به جامعه­ای داد که بر پایه دانش و اطلاعات استوار شده و آن را جامعه اطلاعاتی نام نهاده­اند.
اگر قبول کنیم که این گذر، گذری است که بازوها را تبدیل به مغزها می­کند یعنی جامعه صنعتی که اصالت آن ماده و انرژی بوده و از ترکیب منابعی مانند انرژی، ماده، سرمایه و نیروی انسانی به وجود می­آید، مدت زیادی طول می­کشید تا سرمایه گذاری به نتیجه برسد و حاصل آن در جامعه تقویت بنگاه­ها، کسب و کارها و در واقع ظهور ثروتمندان و کارآفرینانی بود که بعد از حدود چندین دهه شرکت های خود را ایجاد نموده و صاحب ثروت می­شدند. اما در حوزه جامعه اطلاعاتی در فضای رخداد یک انقلاب مهم، الگوی کسب و کار جدید، افراد جدید، حوزه­های جدید، ثروتمندان جدید، سیاست های جدید، استراتژی­هایی که منجر به توانا­سازی، توانمندسازی و ارزش آفرینی جدید می­شود، به وجود می­آید، یعنی الگوهای کسب و کار در جامعه اطلاعاتی مانند الگوهای کسب و کار قبل نیستند و ارزش آفرینی از طریق ترکیب منابع خدادادی نبوده، بلکه بر اساس دانایی و توانایی است که هر کسی بیشتر بتواند در یک حوزه خاص ارزش ایجاد نماید، باقی خواهد ماند.
وجود افراد کارآفرین در جامعه محدود به قشر خاصی از افراد با ویژگی­های روانی و ذهنی منحصر به فرد نیست. بلکه همه باید به نوعی در جامعه کارآفرین باشند و چنانچه در محدوده عمل خود به لایه­های کلان ملی دست یابند، قطعاً پیشتاز خواهند بود. بر این اساس هر کس در جامعه در عرصه خاصی می­تواند از این ویژگی بهره­مند شود، به شرط اینکه اساس برنامه­ریزی­های آموزشی و تعلیم و تربیت ملی بر این پایه استوار باشدکه نیروی انسانی کارآفرین به جامعه تحویل دهد.
شناسایی ویژگی­های کارآفرینان بزرگ یک کشور و معرفی الگوهای نقش که آنان در زندگی شغلی و شخصی خود­ به کار برده اند تا به قله­های موفقیت دست یابند می­تواند سایر افراد جامعه را که آرزوهای بزرگ در سر می­پرورانند و تنها به دنبال­ راه حل­ها می­گردند، هدایت نماید.
مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف در راستای این الگو سازی­ها در جامعه ایرانی با هدایت و همکاری در مجموعه کتابهای کارآفرینان بزرگ ایرانی که توسط آقای رضا یادگاری و خانم مهشید سنایی فرد، برای اولین بار در ایران به نگارش درآمده است، توان خود را به کار بسته است تا تمام آنچه را می­تواند با انتقال آنها به نسل جوان ایرانی از آنها نسلی توانمند و کارآفرین بسازد به منصه ظهور برساند.
امید است با بهره­گیری از این نوشتارهای ارزشمند گامی بلندتر به سوی ایرانی شکوفا و کارآفرین برداریم. انشاءالله

مهندس مجید دهبیدی پور
مدیر مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف

تاریخچه صنعت موتور سیکلت سازی در جهان

در دنیای امروز، موتورسیکلت به عنوان یک وسیله نقلیه، مورد توجه قرار گرفته است. موتورسیکلت های دوچرخ با یک پیشرانه تامین کننده نیروی محرکه(موتور) به عنوان یک وسیله نقلیه ارزان قیمت و بسیار مفید در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد. شاید بتوان موتور سیکلت را دوچرخه ای نامید که، در مکانیسم حرکتی به کمک یک موتور احتراقی توسعه یافته است.اولین ایده ساخت یک وسیله موتوری دوچرخ یا موتورسیکلت، توسط دو سازنده آلمانی دوچرخه به نام های «گوتلیب دایملر» و «ویلهلم می باخ» در شهر بدکانسات(اشتوتکارت) در سال ۱۸۵۵ اجرا و موتورسیکلت اختراع شد. در واقع وسیله ای که ساخته شده بود همان دوچرخه موتوردار بود که با مواد نفتی تغذیه می شد. بدنه آن از چوب و چرخ ها ترکیبی از اسپوک های چوبی با تسمه ها و یک شاسی فلزی بود که در کنار پیشرانه تک سیلندر اتوسیکل و یک کاربراتور تلمبه ای، وسیله نقلیه ابتدایی مذکور را به حرکت در می آورد. سازندگان این اختراع، خودروی خود را Reitwagen یعنی خودروی سواری نام نهادند.
هدف اولیه آنها طراحی یک وسیله نقلیه رسمی نبود بلکه تلاش آنها بر طراحی یک حمل کننده موتوری چرخ دار متمرکز شده بود.
در اوایل گسترش صنعت تولید موتورسیکلت، سازندگان دوچرخه بسیاری وجود داشتند که تولیدات خود را به وسایلی با پیشرانه های درون سوز مجهز ساختند.
در ابتدای کار، تمامی تولیدکنندگان، طراحی مدل های سه یا چهار چرخه را در دستور کار خود قرار دادند و این حالت، امنیت و اطمینان کافی برای کنترل وسیله و زمین نخوردن راننده را تضمین می کرد که با قوی تر شدن پیشرانه ها و توسعه طراحی بدنه دوچرخه ها توسط سازندگان موتورسیکلت کم کم توسعه یافت. یک مدل دوچرخ بسیار جالب مدل «میلت» بود که بعدها در سال ۱۸۹۲ طراحی شد. میلت از یک پیشرانه پنج سیلندر استفاده می کردکه به عنوان توپی چرخ عقب نیز به کار می رفت، سیلندرها همراه چرخ، دور می خوردند و میل لنگ آن نیز محور عقب را تشکیل می داد.
اولین تولید واقعاً موفق مدل دوچرخ «هیلدن براندو ولفهولر» نام گرفت و در سال ۱۹۸۴ در مونیخ عرضه شد که یک پیشرانه دوتایی موازی در پایین بدنه نصب شده بود که سیلندرهای آن جلو و عقب می رفت. میله اتصال مستقیماً به محور چرخ عقب متصل می شد و به جای استفاده از چرخ سنگین برای ذخیره انرژی در بین احتراق سیلندر در این موتور یک جفت تسمه محکم ارتجاعی مورد استفاده قرار گرفته بود که هر کدام در قسمت خارجی بر سیلندر نصب می شد. سیستم خنک کننده پیشرانه، با استفاده از یک مخزن آب (رادیاتور) که در بالای گلگیر عقب نصب شده بود، کار می کرد. در سال ۱۸۹۵ شرکت فرانسوی «دودیون باتن» پیشرانه ای ساخت که امکان تولید انبوه و عمومی موتورسیکلت را فراهم می کرد.
این پیشرانه سبک، کوچک و با دور موتور بالا بود که از باتری و احتراق زغال استفاده می کرد. دودیون باتن، این پیشرانه ۲.۱ اسب بخاری را برای استفاده در موتورهای شهری ارائه کرد. پیشرانه فوق توسط شرکت های متعددی همچون «ایندین» و «هارلی دیویدسن» در امریکا کپی شد. اگرچه یک آمریکایی به نام «پنینگتون» تعدادی ماشین از این دست را در سال ۱۸۹۵ ساخت اما اولین تولید آمریکایی موتورسیکلت، «آرینت-آستره» بود که توسط شرکت «هتز» در «واتهام ماساچوست» ساخته شد.
تا قبل از جنگ جهانی اول، بزرگ ترین تولیدکننده موتورسیکلت شرکت ایندین بود. پس از آن شرکت هارلی دیویدسن این جایگاه را در اختیار داشت. در سال ۱۹۲۸ کمپانی DKW بود که به بزرگ ترین سازنده موتورسیکلت تبدیل شده بود. موتورسیکلت های کارخانه BMW در سال ۱۹۲۳ با موتور دوقلو یا «باکسر» وارد عرصه رقابت شد. پس از جنگ جهانی دوم گروه BSA در سال ۱۹۵۱موتورسیکلت های «تریومف» را خریداری کرد تا بدین ترتیب به مدعی تولید یکی از چهار تولیدکننده موتورسیکلت در جهان تبدیل شود و بعد از آن به عنوان بزرگترین تولید کننده وقت تبدیل گردد.
شرکت آلمانی NSU از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۰ به بزرگترین سازنده موتورسیکلت بدل شد. اما در سال ۱۹۷۰ شرکت های ژاپنی و در راس آنها «هوندا» گوی رقابت را از دیگر رقبا ربود که تا اکنون نیز در اختیار داشته است.
تولیدکنندگان انگلیسی (تریومف-BSA- نورتون) تا قبل از به عرصه آمدن هوندا جایگاه غالبی در تولید موتور سیکلت در بازار داشتند اما تولیدات سریع، ارزان، متنوع و با کیفیت برتر ژاپنی ها در اوایل ۱۹۷۰ بازار را از دست دیگران و بخصوص انگلیسی ها خارج کرد.
امروزه شرکت های هوندا، سوزوکی و کاوازاکی صنعت موتورسیکلت را در اختیار گرفته اند. اگرچه کمپانی هایی مانند هارلی دیویدسن هنوز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و در سال های اخیر نیز برخی از مارک های دیگر و بخصوص مارک های ایتالیایی مانند «دوکاتی» نیز توانسته اند محبوبیت زیادی به دست آورند.

تاریخچه صنعت موتورسیکلت در ایران

برای بررسی دقیق تر صنعت موتورسیکلت در ایران بهتر است در ابتدا اشاره ی اجمالی به دوران صنعتی جهان و دیدگاه های حاکم بر آن بشود و سپس تاریخچه صنعت موتورسیکلت در ایران شرح داده شود:
ما در دورانی زندگی می کنیم که می توان آن را عصر مجازی نامید. بعد از سه دوره تغییرات و پیشرفت های بشر که انقلاب کشاورزی، انقلاب صنعتی و انقلاب فراصنعتی نامیده شد، حال با تغییرات و انقلاب جدیدی روبرو هستیم که می توان آن را موج چهارم یا انقلاب فضای مجازی نیز نام نهاد.
زمانی که انقلاب کشاورزی رخ داد محور تولید، انسان ها بودند و آن چیزی که تولید را افزایش می داد سلامتی نیروی انسانی بود و در زمانی که انقلاب صنعتی رخ داد محور تولید ماشین آلات شد و آن چیزی که تولید را افزایش می داد علاوه بر نیروی انسانی سلامت، روش استفاده از ماشین آلات بود.این دوران سپری شد و انقلاب فراصنعتی بوجود آمد. در این دوران محور تولید فکر انسان شد و آن چیزی که باعث افزایش تولید و فروش گردید خلاقیت بود و آن چیزی که خلاقیت را بوجود می آورد آزادی تفکر و اندیشه است.
موج چهارم را می توان هم یک فرصت و هم یک چالش تلقی کرد. زیرا به دلیل پیشرفت ثانیه ای علم و تکنولوژی، مخصوصا رسانه ها و از جمله شبکه های اجتماعی و در اختیار بودن انبوهی از اطلاعات درست و غلط در رسانه های مختلف، انسان ها و مخصوصا نوجوانان و جوانان را با شک و شبهه های بسیاری در خصوص مسائل زندگی مواجه کرده است. در این عصر علاوه بر نیروی انسانی سلامت و باهوش و در اختیار داشتن اطلاعات و دانش و تکنولوژی جدید، چیزی که باعث تمایز در امر تولید و فروش می شود چابک بودن است.آثار این انقلاب به روشنی مشهود است. سرعت و ظرفیت ذخیره سازی، پردازش و بازیابی اطلاعات، امکانات اطلاع رسانی سریع از راه دور، توان محاسباتی و تصویرنگاری و سایر دستاوردهای صنعت ریزپردازنده ها بر همه شئون زندگی روزمره، مسیر علم و تکنولوژی و ارکان مدیریت و سازماندهی اقتصادی و اجتماعی اثر گذاشته و همچنان خواهد گذاشت.
حال بررسی دقیق این که کشور ایران در کدام یک از این دوران قرار دارد و چه دیدگاهی بر صنایع ایران حاکم است نیاز به بحث مفصلی دارد...
انقلاب کشاورزی:
زمان شروع: ۸۰۰ سال قبل از میلاد تا قرن ۱۷
نوع تولید: تولید دستی
ارزش ها: زمین، تولید و کشاورزی
انرژی: آب، باد و درختان
بازار: محل مبادله کالا بدون هدف سودگری
انقلاب صنعتی:
زمان شروع: از قرن ۱۷ تا قرن ۲۰
نوع تولید: تولید انبوه
ارزش ها: صنعت و تیراژ تولید
انرژی: انرژی فسیلی، نفت و گاز
بازار: محل خرید و فروش همه چیز با اهداف مختلف
دیدگاه پیشرفت بازار: ما جدا از هم هستیم و باید رقابت کنیم
انقلاب فرا صنعتی:
زمان شروع: از ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۲
نوع تولید: تولید ناب
ارزش ها: فکر انسان ها، خلاقیت و اطلاعات
انرژی: انرژی خورشیدی و انرژی اتمی
بازار: بازار لامکان است و از طریق اینترنت نیزانجام می شود.
دیدگاه پیشرفت بازار: ما با یکدیگر مرتبط هستیم و باید به یکدیگر کمک کنیم.
انقلاب فضای مجازی:
از سال ۲۰۱۲ با تغییرات و انقلاب جدیدی روبرو هستیم و با توجه به تاثیر بسیار زیاد فضای مجازی بر زندگی امروز انسان ها می توان این دوره را موج چهارم یا انقلاب فضای مجازی نیز نام نهاد. در واقع موج چهارم تکامل و توسعه یافته انقلاب فراصنعتی است که عصر اطلاعات و دانش بود.
در عصر حاضر نوع تولید، تولید چابک است.
دیدگاهی که در این عصر حاکم هست این است که ما یکی هستیم و باید همکاری خلاقانه را برگزینیم.
چند نکته مهم:
۱. جایی که تولید کننده و مصرف کننده از هم تفکیک باشند مکانیزم بازار بین آنها رابطه برقرار می کند. لذا برای موفقیت، شناخت و تشخیص مکانیزم بازار در هر دوره بسیار ضرروی است.
۲. در هر کدام از دوران صنعتی یک سری قواعد حاکم می شود و تنها با درک و بهره گیری از آن قواعد موفقیت فردی و گروهی امکان پذیر می شود. مثلا قواعد تولید انبوه در عصری که قواعد تولید ناب حاکم است نمی تواند موفقیت آمیز باشد.
۳. چهره زندگی مادی در کره زمین بر اثر دو تحول بزرگ در علم و تکنولوژی در حال دگرگونی پر سرعتی است.
۴. عده ای تصور می کنند تحول و موفقیت در زندگی با وجود تکنولوژی آغاز می شود ولی آن چیزی که باعث تحول در زندگی می شود در درجه اول تحول در نگرش های انسان است و ثروت و فقر هر کشوری اندیشه های مردمان آن است.
۵. استفاده از فضای مجازی در قرن حاضر به سرعت در حال پیشرفت است به طوری که بیل گیتس می گوید: اینترنت معدن قرن ۲۱ است.
صنعت موتورسیکلت صنعتی پویا برای ایران:
حال با این تفسیر که از دوران صنعتی جهان شد می خواهیم ببینیم صنعت موتورسیکلت در ایران چه دورانی را طی نموده و چه دیدگاهی بر آن حاکم بوده است و با چه افقی به آینده باید حرکت نمود تا با حفظ ارزش ها به خودکفایی در این صنعت که نهایت تعالی نیز همین خواهد بود پیش برویم:
صنعت موتورسیکلت می تواند صنعتی پویا برای ایران باشد. بررسی ها نشان می دهد صنعت موتورسیکلت با شرایط و ویژگی هایی که دارد می تواند به مثابه یک صنعت دارای قدرت مورد توجه قرار گیرد. اگر نارسایی ها و کاستی هایی هم در این خصوص باشد، عمدتا به دلیل دیدگاه های غلط حاکم بر آن بوده است و همچنین عدم علمی نگاه کردن در امور این صنعت که به بررسی آنها نیز خواهم پرداخت.البته در حال حاضر با توجه به انباشت تجربه های خوب و بد پیشین، پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، ورود نسل جدید به این صنعت و تدوین و اجرای استانداردهای تولید موتورسیکلت توسط سازمان استاندارد ملی ایران شاهد تغییرات مثبت در صنعت موتورسیکلت ایران هستیم.
از نظر دید علمی، اقتصادی باید صنایعی را تقویت نمود که از یک سو دارای تکنولوژی برتر هستند و از سوی دیگر بازار گسترده داخلی برای آن وجود دارد. با این ویژگی ها صنعت موتورسیکلت قطعا عمیق و قابل توجه است و باید برای تقویت و توسعه آن برنامه ریزی نمود.
صنعت موتورسیکلت سازی را به دو گروه بزرگ صنایع قطعه سازی و مونتاژ می توان تقسیم نمود. صنایع قطعه سازی به عنوان صنایع کلیدی و مادر در این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که این موضوع نتیجه مستقیمی با خودکفائی این صنعت در ایران دارد.
به طور کلی صنعت موتورسیکلت در هر کشوری ۷ مرحله را برای توسعه و شکوفائی طی می کند:
۱- مونتاژ قطعات (CKD) وارده از کارخانه لیسانس دهنده.
۲- ایجاد پایگاه های ساخت داخل.
۳- تولید چابک
۴- ایجاد پایگاه های طراحی - مهندسی قطعات.
۵- ایجاد مراکز تحقیقاتی برای طراحی و ساخت موتورسیکلت های جدید و نوسازی شبکه قطعه سازی.
۶- طراحی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز خط تولید.
۷- ایجاد پایگاه های صادراتی.
البته مولفه های متفاوتی از نقطه نظرهای گوناگون در تعریف شکوفایی صنعت موتورسیکلت وجود دارد از جمله می توان ارتقاء کمی و کیفی، تحقق استقلال و خود اتکائی در موتورسیکلت سازی و روند هزینه های تولید موتورسیکلت برشمرد.

نظرات کاربران درباره کتاب کارآفرینی به شیوه علی اصغر خیالی بناب