فیدیبو نماینده قانونی راشین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چطور بهترین افراد را استخدام کنیم و نگه داریم

کتاب چطور بهترین افراد را استخدام کنیم و نگه داریم

نسخه الکترونیک کتاب چطور بهترین افراد را استخدام کنیم و نگه داریم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب چطور بهترین افراد را استخدام کنیم و نگه داریم

***انتشارات راشین دارای مجوز از برایان تریسی برای ترجمه و انتشار کلیه کتابهای او به زبان فارسی است. *** این کتاب برای مدیران، سرپرست‌ها، کارآفرین‌ها و افرادی نوشته شده است که مجبور هستند برای یک بار هم که شده به‌عنوان بخشی از کار‌شان عده‌ای را استخدام کنند. در هر فصل عقاید، روش‌ها و تکنیک‌های مهمی را یاد می‌گیرید که می‌توانید بلافاصله با استفاده از آنها افراد بهتری را استخدام و از زمان شروع کار‌ و برای همیشه عملکرد‌شان را بهتر کنید. اکثر مردم به‌طور اتفاقی مدیر می‌شوند. آنها می‌بینند که در نتیجه موفقیت، تجربه، ترفیع یا الزام، مسئول شده‌اند و مجبور هستند افرادی را که عملکرد‌شان باعث موفقیت مدیران می‌شود پیدا کنند با آنها مصاحبه کنند و کار‌هایی را به آنها واگذار کنند. میزان حقوق و پیشرفت مدیران به افراد استخدام‌شده توسط آنها بستگی دارد. وقتی این کتاب را می‌خوانید نظر‌تان در مورد استخدام و حفظ کارمندان با رویکرد مثبت تغییر خواهد کرد، یاد می‌گیرید که چگونه در این موارد کلیدی که بیشتر از هر مسئله دیگری موفقیت‌تان را تعیین می‌کنند به یک مدیر عالی تبدیل شوید. وقتی یک ساعت از وقت‌تان را صرف خواندن این کتاب کنید با عقاید مهمی در زمینه استخدام و حفظ افراد آشنا می‌شوید؛ نظراتی که بهترین مدیران در بهترین شرکت‌ها در تمام دنیا آنها را به کار برده‌اند.

ادامه...
  • ناشر راشین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.55 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۸۷ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب چطور بهترین افراد را استخدام کنیم و نگه داریم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

این کتاب برای مدیران، سرپرست ها، کارآفرین ها و افرادی نوشته شده است که مجبور هستند برای یک بار هم که شده به عنوان بخشی از کار شان عده ای را استخدام کنند. در هر فصل عقاید، روش ها و تکنیک های مهمی را یاد می گیرید که می توانید بلافاصله با استفاده از آنها افراد بهتری را استخدام و از زمان شروع کار و برای همیشه عملکرد شان را بهتر کنید.
اکثر مردم به طور اتفاقی مدیر می شوند. آنها می بینند که در نتیجه موفقیت، تجربه، ترفیع یا الزام، مسئول شده اند و مجبور هستند افرادی را که عملکرد شان باعث موفقیت مدیران می شود پیدا کنند با آنها مصاحبه کنند و کار هایی را به آنها واگذار کنند. میزان حقوق و پیشرفت مدیران به افراد استخدام شده توسط آنها بستگی دارد.
هیچ کدام از ما از قبل برای انتخاب و حفظ بهترین کارمندان به طور مناسب آموزش ندیده ایم. این یک هنر و مهارت است که فقط از طریق آزمایش و تجربه و در نتیجه خطا های بسیار به دست می آید. اغلب اوقات وقتی به یک نیروی کار جدید احتیاج داریم به این مسئله به عنوان مشکلی نگاه می کنیم که باید هر چه زود تر حل شود تا به سراغ کار های «اصلی» مان برویم. و به این واقعیت توجه نمی کنیم که انتخاب افراد مناسب در مرکز کار های اصلی مان قرار می گیرد.
بسیاری از مدیران پس از استخدام افراد مناسب یا نا مناسب در مورد اینکه چه کار می توانند بکنند یا چه حرفی می توانند بزنند تا در آن کارمند حس وفاداری، تعهد و اشتیاق ایجاد کنند دچار ابهام می شوند یا اصلاً نمی دانند که در این مورد باید چه کار کنند. در نتیجه اغلب، کارهایی می کنند و حرف هایی می زنند که به جای بهبود وضعیت تولید و عملکرد کارمندان به شرکت لطمه می زند.
اگر وضعیتی که توصیف کردم شامل حال شما هم می شود این کتاب برای شما نوشته شده است. این کتاب استراتژی هایی را که در طول زمان به اثبات رسیده اند به شما عرضه و به سرعت به شما کمک می کند تا در درجه اول، عملکرد تان در استخدام افراد خوب بهتر شود و سپس بهترین نتیجه را از کار آنها کسب کنید.
در صفحات بعد هیچ خبری در مورد یک پیشرفت بزرگ یا فرمول مخفی نخواهید خواند. هیچ تئوری انتزاعی یا سیستم پیچیده ای وجود ندارد. چیز هایی که یاد می گیرید یک سری اصول عملی ساده هستند که به سرعت عمل می کنند. این اصول شما را طوری مجهز می کنند که از همان اولین لحظه به کارگیری آنها نتیجه های بهتری کسب می کنید.
اکثر مدیران باوجود میزان تجربه ای که دارند از این اصول آگاه نیستند یا از آنها استفاده نمی کنند. آنها به صورت تصادفی و با تکیه بر احساس غریزه و سر نخ های سطحی، افراد را استخدام می کنند. این مدیران از استخدام کردن افراد خوش شان نمی آید و می خواهند هر چه زود تر این کار را به پایان برسانند.
آنها به محض اینکه کسی را استخدام می کنند به طور تصادفی و اتفاقی کنترلش می کنند و به او انگیزه می دهند. بسیاری از مدیران در واقع این نوع فعالیت ها را مزاحمتی برای برنامه های فشرده کاری شان می دانند که باید هر چه زود تر تمام شود تا به کار اصلی شان بپردازند.
وقتی این کتاب را می خوانید نظر تان در مورد استخدام و حفظ کارمندان با رویکرد مثبت تغییر خواهد کرد، یاد می گیرید که چگونه در این موارد کلیدی که بیشتر از هر مسئله دیگری موفقیت تان را تعیین می کنند به یک مدیر عالی تبدیل شوید. وقتی یک ساعت از وقت تان را صرف خواندن این کتاب کنید با عقاید مهمی در زمینه استخدام و حفظ افراد آشنا می شوید؛ نظراتی که بهترین مدیران در بهترین شرکت ها در تمام دنیا آنها را به کار برده اند.
اگر با دقت و مرتب به این کتاب مراجعه کنید و اصولی را که یاد می گیرید به کار ببندید در زمینه کاری تان به یکی از مدیران موفق تبدیل خواهید شد. ارزش نقشی که در سازمان تان ایفا می کنید بیشتر می شود، حس رضایت و لیاقت در شما افزایش پیدا می کند، توانایی تان برای انجام سریع تر و ساده تر کار ها از طریق محول کردنشان به دیگران بیشتر می شود و آینده تان به عنوان یک مدیر، سرپرست، کارآفرین یا کارمند موفق تضمین می شود.

برایان تریسی
سولانا بیچ کالیفرنیا
جولای ۲۰۰۱

مقدمه:مهارت اساسی

مهم ترین ویژگی برای رشد و موفقیت کار شما یا هر کار دیگری توانایی جذب و حفظ افراد خوب است. بقیه منابع در دسترس هستند و تقریباً به سادگی می شود آنها را به دست آورد. شما می توانید همه سرمایه، ملک، مبلمان، اثاثیه، تجهیزات لازم برای تولید و توزیع محصولات، بسته بندی و بازاریابی را به دست بیاورید. اما چیزی که همه این عوامل را فعال و مفید می کند کیفیت کار افرادی است که در پشت این عوامل قرار می گیرند. نکته مهم اینکه هرگز مانند عصر حاضر با کمبود افراد با کفایت روبرو نبوده ایم.
کار فرما یان قرن بیست و یکم باید یک تغییر اساسی در ذهنیت شان ایجاد کنند. باید ذهن شان را از گذشته که افراد زیادی قادر به انجام کار ها بودند به زمان حال برگردانند، زمانی که تعداد افراد خوب بسیار محدود است. مدیران برای ایجاد این تغییر باید حواس شان را متوجه استخدام و حفظ افراد خوب کنند و روی این موضوع به عنوان یکی از مسئولیت های اساسی شان تمرکز کنند. شاید این بزرگ ترین مسئولیت مدیران باشد.
من در طول زندگی ۳۰ ساله کاری ام ۲۲ حرفه و کار مختلف را شخصاً شروع، ایجاد، مدیریت یا متحول کرده ام. به بیش از ۵۰۰ شرکت مشاوره داده ام و به هزاران مدیر و کارمند، مهارت اساسی پیدا کردن و حفظ افراد خوب را آموزش داده ام.
من به این نتیجه رسیده ام که جذب افراد خوب و حفظ آنها در سازمان یک مهارت اساسی در تجارت است. شاید هم مهم ترین مهارت باشد. خوشبختانه این مهارت هم مانند هر مهارت دیگری در دنیای تجارت، قابل یادگیری است و تقریباً هر کسی از طریق تمرین و تکرار می تواند آن را یاد بگیرد. مدیران بی شماری این مهارت را در حد عالی یاد گرفته اند و مدام افراد خوبی را استخدام می کنند.
در عین حال مدیرانی هم هستند که هنوز در این کار مهارت پیدا نکرده اند. در نتیجه با آگاهی و دانشِ کم مصاحبه های استخدامی را انجام می دهند، در اکثر مواقع بر اساس حدس و غریزه افراد را استخدام می کنند و متعجب هستند که چرا ۷۰% افرادی که استخدام کرده اند کار نمی کنند. اغلب اوقات این مدیران ضعفی را که در تصمیم گیری برای استخدام افراد دارند به گردن کسانی که استخدام کرده اند می اندازند و در نتیجه نمی توانند از اشتباهات شان درس بگیرند و پیشرفت کنند.
اما واقعیت این است که اگر یک شخص نا لایق یا نا مناسب استخدام شود مدیری که او را استخدام کرده نالایق است نه آن کارمند. واقعیت این است که استخدام یکی از مهارت های اساسی مدیران محسوب می شود. اگر مدیری مدام افرادی را استخدام می کند که نمی توانند یا نمی خواهند کار شان را خوب انجام بدهند باید این مدیر قبل از اینکه ضرر غیر قابل جبرانی به شرکت وارد کند با مدیر دیگری جایگزین شود. بسیاری از شرکت ها به دلیل بی لیاقتی یکی از افراد که مسئولیت مهمی را به عهده گرفته است و توسط یک سرپرست بی لیاقت استخدام و حفظ شده است با مشکل مواجه و ورشکست می شوند.
در صفحات بعد ۲۱ ایده از ایده های بزرگی را که تا به حال در این زمینه کشف شده اند با شما در میان می گذارم تا برای استخدام و حفظ افرادی که برای موفقیت در کار تان به آنها نیاز دارید بسیار بهتر عمل کنید. شما از طریق تمرین این اصول به یکی از بهترین مدیران نسل تان تبدیل خواهید شد، نقش فوق العاده ای در سازمان تان ایفا خواهید کرد و برای سازمان تان بسیار ارزشمند خواهید بود.

۱. انتخاب افراد را در اولویت اول قرار دهید

انتخاب کارمند لایق کلید موفقیت شما و شرکت تان است. هیچ چیز به اندازه توانایی شما در انتخاب کارکنان مناسب در ساختن آینده تان اهمیت ندارد. یک اشتباه در انتخاب به تنهایی می تواند به کم کاری و شکست در یک حوزه مهم و اغلب شکست کل سازمان منجر شود.
اولین قانون مدیریت به انتخاب مربوط می شود. تقریباً ۹۵% موفقیت یک سازمان در درجه اول به افرادی بستگی دارد که برای کار در آن سازمان انتخاب شده اند. اگر این کار را به طرز صحیحی انجام دهید معمولاً بقیه کار ها نیز به طرز صحیحی انجام می شوند. اگر افراد نا مناسبی را انتخاب کنید هیچ کار دیگری درست از پیش نمی رود.
قانونی وجود دارد که می گوید: «اگر باعجله کسی را استخدام کنید، بعداً از این کار تان پشیمان خواهید شد». بسیاری از بد ترین مشکلات کاری تان به این مسئله مربوط می شود که یکی از افراد را بسیار سریع استخدام کرده اید. به محض اینکه آن شخص کارش را شروع می کند و مشخص می شود که فرد مناسبی نیست، مجبور می شوید مقدار زیادی از وقت، انرژی و احساس تان را برای توجیه کردن تصمیمی که گرفته اید و روبرو شدن با مشکلاتِ داشتن یک کارمند نا مناسب صرف کنید.
یکی از قوانینی که برای خوب استخدام کردن وجود دارد این است: «دیر استخدام و زود اخراج کن». قبل از اینکه کسی را استخدام کنید در درجه اول برای یک تصمیم گیری مناسب، وقت بگذارید. اما اگر برایتان معلوم شد که اشتباه کرده اید قبل از اینکه آن شخص ضرر بیشتری به شما وارد کند شغل دیگری به او بدهید یا اینکه اخراجش کنید.
برای خودم پیش آمده که کسی را در یک روز دوشنبه استخدام کرده ام و به محض اینکه برایم مشخص شده که اشتباه کرده ام روز سه شنبه او را اخراج کرده ام. به یاد داشته باشید که افراد همیشه در اولین مصاحبه کاری به بهترین شکل ممکن ظاهر می شوند و هر چیزی می گویند و قول هر کاری را می دهند تا استخدام شوند اما به محض اینکه به آنها کاری می دهید تا انجام بدهند اغلب با آنچه شما از آنها انتظار دارید یا آنچه خودشان می گفتند بسیار تفاوت دارند.
بهترین زمان برای اخراج افراد اولین باری است که این فکر به ذهن تان خطور می کند. اگر در انتخاب یک کارمند مرتکب اشتباه شده اید با نگه داشتن آن کارمند نا مناسب به مشکلات تان اضافه نکنید. شجاعت و شعور اعتراف به اشتباه تان را داشته باشید، سپس اشتباه تان را تصحیح کنید و به مدیریت کردن کارکنان لایق و مفید تان ادامه دهید.
استخدام افراد مناسب یک هنر است. نمی شود در این کار عجله کرد. این کار به توجه، تمرکز و فکر زیادی نیاز دارد. اگر واقعاً می خواهید افراد خوبی را استخدام کنید باید وقت کافی به این کار اختصاص بدهید. برای همه تصمیم هایی که در مورد کارمندان تان می گیرید به زمان کافی احتیاج دارید. استخدام سریع، معمولاً استخدام اشتباه است.
یکی از مدیران موفقی که به خاطر استخدام بسیاری از بهترین افراد در شرکتش مشهور است به من گفت که برای استخدام افراد از یک قانون ساده استفاده می کند: وقتی در مورد استخدام یکی از افراد تصمیم می گیرد، برای پیشنهاد کار ۳۰ روز صبر می کند. او متوجه شد به تاخیر انداختن تصمیمش برای استخدام افراد باعث می شود که وقتی بالاخره شخص مورد نظر را استخدام می کند عملکرد آن شخص بسیار بهتر شود.
در یک بازار پرجنب و جوش ممکن است این استراتژی برای شما یا کسی که متقاضی استخدام است کاملاً نا مناسب باشد. با این حال این اصل اساسی که هر وقت مقدور است به آرامی پیش بروید ثابت و غیر قابل انکار است. این کار تا حد زیادی شانس موفقیت شما را در استخدام افراد بالا می برد.
شما به عنوان یک مدیر به این دلیل افراد را استخدام می کنید که یک مشکل را حل کنید، جایی را که در سازمان خالی شده پر کنید یا کاری را که فوراً نیاز به انجام شدن دارد انجام بدهید. این کار مثل این است که یک سطل آب بردارید و روی آتش بریزید. اما گاهی اوقات اگر دقت نکنید ممکن است سطلی پر از گازوئیل را بردارید و روی آتش بریزید که با این کار تان اوضاع را بد تر از قبل می کنید.
صادقانه از خودتان بپرسید که آیا تا به حال برایتان پیش آمده که وقتی به اندازه کافی فکر نکرده اید کسی را استخدام کنید؟ هر چند وقت یک بار به دلیل این کار دچار مشکل شده اید؟ تا وقتی که از یک اشتباه درس می گیرید و آن را تکرار نمی کنید، اشتباه کردن هیچ ایرادی ندارد. این درست است که گاهی اوقات در مورد استخدام یک فرد فوراً تصمیم می گیرید و از این کار تان پشیمان هم نمی شوید چون فرد مناسبی را انتخاب می کنید. اما این یک جور معجزه است و همان طور که پیتر دراکر می گوید: «معجزه اتفاق می افتد. اما مسئله این است که نمی توانید روی معجزه ها حساب کنید.»
انتخاب اشتباه افراد برایتان بسیار گران تمام می شود. متخصصین استخدام پرسنل تخمین می زنند که استخدام نا مناسب یک فرد برای هر شرکت سالانه معادل سه تا شش برابر حقوقی که قرار است به او پرداخت شود هزینه خواهد شد. یعنی اگر کسی را با حقوق ۵۰۰۰۰ دلار در سال استخدام کنید و آن شخص درست کار نکند هزینه این اشتباه برای شما و شرکت تان چیزی بین ۱۵۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ دلار خواهد بود.
حالا این هزینه ها چه هستند؟ اول از همه هزینه زمان از دست رفته. یعنی زمانی که برای مصاحبه، استخدام و تربیت فرد مورد نظر وقت گذاشتید. همچنین زمان از دست رفته همه افراد دیگری که داخل و خارج از سازمان شما درگیر پروسه استخدام بوده اند. اگر زمانی که فرد نا مناسبی انتخاب، آموزش، استخدام، سرپرستی و در نهایت اخراج می شود و نیز هزینه کار افرادی که درگیر استخدام و سرپرستی این فرد بوده اند به هزینه کار های انجام نشده اضافه کنید و به هزینه های ناشی از جدا کردن او از شرکت جمع بزنید کل هزینه های مستقیم و غیر مستقیمِ این اشتباه از نظر زمانی که از دست داده اید شما را نا امید خواهد کرد.
دوم، پول از دست رفته شماست. یعنی هزینه واقعی حقوق، مزایا و آموزش شخصی که مناسب نیست. شاید هزینه های قابل توجهی بابت تبلیغات یا کاریابی به یک آژانس کاریابی در خارج از شرکت هم پرداخت کرده باشید. همه این پول به هدر می رود زیرا شرکت شما در برابر این سرمایه گذاری، فرد مناسبی برای کار پیدا نکرده است. این پول برای همیشه به هدر رفته است.
و نهایتاً بهره وری از دست رفته شماست در مدت زمانی که به دنبال یک جایگزین برای فردی می گشته اید که از اول نباید استخدام می شد. به علاوه وقت خود شما، احساس و انرژی تان به خاطر کاری هدر رفته که اثر زیانباری روی شرکت تان داشت.
همچنین وقت و بهره وری از دست رفته کارکنان شرکت است که بعد از اخراج آن فرد دور هم جمع می شوند و در مورد او صحبت می کنند. آنها این اتفاق را به شکل تازه ای برای هم بازگو می کنند و به این ترتیب شایعه ها ادامه پیدا می کند. اغلب اوقات کارمندان دیگر وقتی می بینند افراد دور و برشان استخدام و سپس اخراج می شوند روحیه شان را از دست می دهند و با خودشان فکر می کنند که شاید نفر بعدی خودشان باشند. در نتیجه بهره وری شان کم می شود.
بهره وری شرکت هایی که میزان جابجایی کارمندان در آنها بیشتر است از بهره وری شرکت هایی که بهتر مدیریت می شوند پایین تر است. در واقع جابجایی و اخراج زیاد کارمندان به دلیل استخدام اشتباه یا مدیریت اشتباه منابع انسانی می تواند برای یک شرکت مهلک باشد. هزینه های بیش از حد، سردرگمی و بی لیاقتی ها ممکن است موجب ورشکستگی شرکت شود.
بهترین شرکت ها و بهترین مدیران بهترین کارمندان را استخدام می کنند. این کار علاوه بر اینکه در وقت و پول آنها صرفه جویی می کند موجب می شود شرکت هایشان در بازار به عنوان سازمان هایی که برای کار کردن خوب هستند مشهور شوند و در نتیجه این مدیران می توانند با راحتی بیشتری افراد بیشتر و بهتری را برای کار جذب کنند.
پس بهتر این است که قبل از استخدام یک فرد جدید با دقت در این مورد فکر کنید. گاهی اوقات بهترین فردی که می توانید استخدام کنید فردی است که از همان اول تصمیم می گیرید او را استخدام نکنید.
***

تمرین عملی

* اسم سه نفر از کسانی را که در گذشته استخدام کرده اید و بعداً متوجه شده اید که افراد نامناسبی بوده اند بنویسید. سپس سه درسی را که از این سه اشتباه گرفته اید یادداشت کنید. جورج سانتایانا که یک مورخ است می گوید: «کسانی که گذشته را به یاد نمی آ ورند محکوم به تکرار آن هستند.» هر چه بیشتر به اشتباه هایتان فکر کنید از تجربه هایتان بیشتر درس می گیرید.
* اسم بعضی از بهترین افرادی را که استخدام کرده اید بنویسید. نقطه مشترک در استخدام این افراد چه بوده؟ چطور می توانید این اصول کلی را در تصمیمی که می خواهید امروز برای استخدام یک فرد جدید بگیرید به کار ببرید؟

نظرات کاربران درباره کتاب چطور بهترین افراد را استخدام کنیم و نگه داریم