Loading

چند لحظه ...
کتاب از اسلام بیشتر بدانیم

کتاب از اسلام بیشتر بدانیم

نسخه الکترونیک کتاب از اسلام بیشتر بدانیم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۴,۲۵۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب از اسلام بیشتر بدانیم

تائب کیست؟ کسی است که با شرایط مقرر در توبه، توبه کند ولی دراین‌باره حدیثی بسیار جالب و عالی از رسول خدا (ص) واردشده است که هم شخص توبه‌کار در آن تعریف‌شده و هم در حقیقت ابعاد توبه بررسی‌شده است. لذا لازم دیدم چون حدیث در ده فراز واردشده جواب را هم شماره‌گذاری کنم و بر همان اساس ترجمه و تفسیر نموده‌ام. رسول خدا فرمودند آیا میدانید توبه‌کننده حقیقی کیست؟ گفتند نه. فرمود: ۱-هرگاه انسان به زبان و دل توبه کند ولی طلبکاران و ستم‌کشیدگان را ازخودراضی نکند در حقیقت توبه نکرده. ۲-هرگاه توبه کند، ولی به عبادتش چیزی اضافه نشود، او هم توبه نکرده است. ۳-هرگاه کسی توبه کند ولی در لباس و قیافه ظاهری او تغییری داده نشود او نیز توبه نکرده است. ممکن است مقصود از لباس، لباس ظاهری او باشد بلکه معنای عبارت این باشد که هرگاه لباس حرام و گناه را از تن بیرون نکرده باشد و آن را به لباس تقوا و پاکی تغییر نداده و مبدل نکند، تائب شمرده نمی‌شود. ۴-هرگاه شخصی توبه کند ولی در مسائل اجتماعی روابط قبلی خود را با افراد فاسد همچنان ادامه داده و آن را عوض نکند، گویا اساساً تائب شمرده نمی‌شود. ۵-هرگاه توبه کند ولی نشست‌وبرخاست‌ها و دعوت‌ها و پذیرائی‌های او تغییر نکرده و در آن‌ها چهره اسلامی مشاهده نشود، او نیز توبه‌کار به‌حساب نمی‌آید. ۶-هرگاه کسی توبه کند ولی در مسائل خانواده­گی و زناشویی و تربیت فرزندان اخلاق و رفتار اسلامی نداشته باشد و در مسائل جنسی از راه انحراف که می‌رفته بازنگردد او نیز توبه نکرده است. ۷-هرگاه کسی توبه کند ولی در حالات روحی و فکری و قلبی و برخوردهای اجتماعی او تغییر داده نشود و به‌جای راضی کردن خدا به فکر این‌وآن باشد و تکبر، کینه، حسادت و بخل و ریا را کنار نگذارد و انگیزه‌ها و هدف‌های مادی خود را به‌قصد قربت و اخلاص تبدیل نکند، بازهم توبه نکرده است و توبه او ریشه و اساس نداشته و او تائب به‌حساب نمی‌آید. ۸-هرگاه توبه کند ولی رویش گشاده نباشد، بلکه همان تنگ‌نظری‌های قبلی را داشته باشد و هم‌چنین دستش را از کمک به این‌وآن، بسته نگاه دارد، او هم توبه نکرده است. ۹-هرگاه کسی توبه کند ولی از خیال‌پردازی‌ها و آرزوهای دورودراز خویش دست برندارد و زبانش را از انواع تهمت‌ها، دروغ‌ها، غیبت‌ها، نیش‌ها، سوگندهای نابجا گواهی دادن‌های ناروا، ناسزاها، شایعه‌ها یاوه‌گوئی‌ها، سخن‌چینی‌ها و......بازندارد، او هم در حقیقت توبه نکرده است.

ادامه...

مشخصات کتاب از اسلام بیشتر بدانیم

بخشی از کتاب از اسلام بیشتر بدانیم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب از اسلام بیشتر بدانیم