فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نظری و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب از اسلام بیشتر بدانیم

کتاب از اسلام بیشتر بدانیم

نسخه الکترونیک کتاب از اسلام بیشتر بدانیم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۵,۱۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب از اسلام بیشتر بدانیم

تائب کیست؟ کسی است که با شرایط مقرر در توبه، توبه کند ولی دراین‌باره حدیثی بسیار جالب و عالی از رسول خدا (ص) واردشده است که هم شخص توبه‌کار در آن تعریف‌شده و هم در حقیقت ابعاد توبه بررسی‌شده است. لذا لازم دیدم چون حدیث در ده فراز واردشده جواب را هم شماره‌گذاری کنم و بر همان اساس ترجمه و تفسیر نموده‌ام. رسول خدا فرمودند آیا میدانید توبه‌کننده حقیقی کیست؟ گفتند نه. فرمود: ۱-هرگاه انسان به زبان و دل توبه کند ولی طلبکاران و ستم‌کشیدگان را ازخودراضی نکند در حقیقت توبه نکرده. ۲-هرگاه توبه کند، ولی به عبادتش چیزی اضافه نشود، او هم توبه نکرده است. ۳-هرگاه کسی توبه کند ولی در لباس و قیافه ظاهری او تغییری داده نشود او نیز توبه نکرده است. ممکن است مقصود از لباس، لباس ظاهری او باشد بلکه معنای عبارت این باشد که هرگاه لباس حرام و گناه را از تن بیرون نکرده باشد و آن را به لباس تقوا و پاکی تغییر نداده و مبدل نکند، تائب شمرده نمی‌شود. ۴-هرگاه شخصی توبه کند ولی در مسائل اجتماعی روابط قبلی خود را با افراد فاسد همچنان ادامه داده و آن را عوض نکند، گویا اساساً تائب شمرده نمی‌شود. ۵-هرگاه توبه کند ولی نشست‌وبرخاست‌ها و دعوت‌ها و پذیرائی‌های او تغییر نکرده و در آن‌ها چهره اسلامی مشاهده نشود، او نیز توبه‌کار به‌حساب نمی‌آید. ۶-هرگاه کسی توبه کند ولی در مسائل خانواده­گی و زناشویی و تربیت فرزندان اخلاق و رفتار اسلامی نداشته باشد و در مسائل جنسی از راه انحراف که می‌رفته بازنگردد او نیز توبه نکرده است. ۷-هرگاه کسی توبه کند ولی در حالات روحی و فکری و قلبی و برخوردهای اجتماعی او تغییر داده نشود و به‌جای راضی کردن خدا به فکر این‌وآن باشد و تکبر، کینه، حسادت و بخل و ریا را کنار نگذارد و انگیزه‌ها و هدف‌های مادی خود را به‌قصد قربت و اخلاص تبدیل نکند، بازهم توبه نکرده است و توبه او ریشه و اساس نداشته و او تائب به‌حساب نمی‌آید. ۸-هرگاه توبه کند ولی رویش گشاده نباشد، بلکه همان تنگ‌نظری‌های قبلی را داشته باشد و هم‌چنین دستش را از کمک به این‌وآن، بسته نگاه دارد، او هم توبه نکرده است. ۹-هرگاه کسی توبه کند ولی از خیال‌پردازی‌ها و آرزوهای دورودراز خویش دست برندارد و زبانش را از انواع تهمت‌ها، دروغ‌ها، غیبت‌ها، نیش‌ها، سوگندهای نابجا گواهی دادن‌های ناروا، ناسزاها، شایعه‌ها یاوه‌گوئی‌ها، سخن‌چینی‌ها و......بازندارد، او هم در حقیقت توبه نکرده است.

ادامه...

بخشی از کتاب از اسلام بیشتر بدانیم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل دوم: مسائل عمومی

از آقای قرائتی سوال شده است: چرا؟ بعضی آدم ها با کوچک ترین گناهی تو همین دنیا مجازات می شوند اما بعضی ها هر گناهی می کنند روز بروز هم پیش رفت می کنند پس عدالت خدا کجاست؟
آدم ها سه دسته هستند دسته اول عینک، دوم، ملحفه، سوم فرش.
وقتی یک لکه روی شیشه عینک تو می افتد بلافاصله آن را با دستمال کاغذی پاک می کنی.
اما همین لکه اگر روی ملحفه افتاد سعی می کنی او را سر ماه با بقیه ملحفه ها بشوئید
وقتی همان لکه روی فرش افتاد سعی می کنی سر سال که شد بفرستی کارخانه فرش شویی یا کارگر بگیری با دسته بیل بی افتد به جانش و او را بشوید.
بنده های خدا هم همین طور هستند.
بنده های پاک و زلالی که جایشان روی چشم است تا خطا کردند بلافاصله حالشان را می گیرند و در این دنیا عقوبت می بینند خیلی خفیف. نمی گذارند روی هم انباشته شود.
دسته دوم مثل آن ملحفه هستند که با چنگ به جان آن ها می افتند.
دسته سوم مثل فرش هستند و آن گردن کلفت ها هستند می گذارند تا گناهانشان جمع شوند.
قرآن هم فرموده: ما کافران را مهلت می دهیم تا برکفر خود اصرار ورزند بعد به حساب آن ها می رسیم. در ضمن در حساب وکتاب خداوند حکمتی است که ما نمی دانیم؛ و حق هم نداریم که قصد دخالت داشته باشیم.

سوال یک مرد انگلیسی از یک شیخ: چرا در اسلام دست دادن مرد و زن حرام است؟
شیخ گفت: آیا تو می توانی با ملکه الیزابت دست بدهی؟ مرد انگلیسی گفت البته نه.
شیخ گفت: زن های ما ملکه هستند و ملکه ها با مردان بیگانه دست نمی دهند.
مرد انگلیسی سوال کرد؟ چرا زن های شما موها و بدن خود را می پوشانند و حجاب خود را رعایت می کنند؟
شیخ دو عدد شکلات از جیب بیرون آورد و کاغذ یکی را کند و دیگری را با کاغذ انداخت روی زمین و به انگلیسی گفت اگر من بگویم یکی از آن ها را بردار کدام را انتخاب می کنی؟
مرد انگلیسی گفت معلوم است همان شکلاتی که پوشش دارد. شیخ گفت همان شکلاتی که پوشش ندارد کثیف است به همین دلیل است که زن های ما پوشش و حجاب دارند.

نکته: از عالمی پرسیدند؟ بالاترین وزنه چند کیلو است؟ که یک نفر بتواند بلند کند تا به او بگویند پهلوان؟
عالم در جواب گفت بالاترین وزنه یک پتوی یک و یا دو کیلوگرمی است که یک نفر بتواند صبح از روی خود بردارد و با نماز صبح باخدای خود به راز و نیاز پردازد. باید به او گفت پهلوان.
سلمان بن داوود (ع) که پیامبر جلیل الشان و از معصیت و گناه معصوم بود ذره ای از فرمان خدا تجاوز نکرد باوجود سلطنت کذائی از دست رنج خویش معاش خود را می گذراند و کام خود را به لذات دنیا نیالود باوجوداین در اخبار رسیده است که پانصد سال آن عالم که هرروزش مقابل هزار سال این دنیا است بعد از سایر پیامبران قدم در بهشت خواهد گذاشت پس حال ما چگونه است که دل به دنیا خوش کرده با کوله باری از معصیت.

دنبال چهار چیز صددرصد نباشید.۱-دنبال عالم صد درصد اگر بودی بی عالم می مانی.۲-دنبال دوست صد درصد اگر بودی بی دوست می مانی. ۳-دنبال لقمه حلال صد درصد اگر بودی بی غذا می مانی. ۴-دنبال عمل صد درصد نباش، بی عمل می مانی. هر چیزی که صددرصدش گیرد نمی آید به پائین ترش راضی باش.
خدا چرا شیطان را آفرید: خداوند شیطان را شیطان نیافرید. شیطان سال ها هم نشین فرشتگان بود. به خاطر سرپیچی از فرمان خدا رانده شد و شیطان دارای فطرت پاک بود. شیطان برای افراد باایمان زیان بخش نیست، بلکه وسیله پیشرفت و تکامل انسان است.

زبیده همسر هارون الرشید: همسر هارون الرشید قرآن بسیار نفیسی داشت. وقتی که قرآن می خواند به (آیه لن تنلوا لبر) که رسید بخواندن این آیه به فکر فرورفت و با خود گفت: هیچ چیز مثل این قرآن نزد من محبوب نیست باید آن را انفاق کنم. کسی را فرستاد دنبال جواهرفروش و قرآن را فروخت پولش را داد در بیابان های حجاز عربستان برای تهیه آب موردنیاز مردم بادیه نشین چاه آب حفر کردند بعد از گذشت سالیان دراز آثار آن چاه ها هنوز وجود دارد.

گناهان دودسته هستند:
الف-گناهان اخلاقی همان صفت های زشت و رذیله ای هستند که نفس انسان را آلوده می کنند. مثل ریا-نفاق-غضب-خود بینی-ظلم-تکبر-تهمت-خلف وعده-دروغ-قطع رحم-ناسپاسی-دشنام و غیره.
ب-گناهان عملی. مثل قتل نفس-زنا-سرقت-ربا-فرار از جبهه جنگ- نوشیدن شراب-شهادت دروغ-ترک نماز و روزه و غیره.
شیعه احادیث را به شرط آن که دارای سه ویژگی باشند می پذیرد. شرایط عبارت اند از
۱- ناقل حدیث آدم درست و قابل اعتمادی باشد.
۲- حدیثی که گفته در جهت مخالفت با قرآن نباشد.
۳- حرف وحدیثی که گفته مخالف حرف پیامبر نباشد.
افلاطون گوید ده کس همیشه خوارند ۱-بدهکار ۲-سخن چین ۳-دروغ گو ۴- حسود ۵- عاشق ۶-محتاج ۷-طمع کار ۸-اسیر ۹-۱۰-نادان.

سیره پیامبر رحمت

روی زمین می نشست، با فقیران غذا می خورد، الاغ سوار می شد، یک نفر را هم عقب سر سوار می کرد، لباس خود را وصله می کرد، آذوقه به خانه می آورد، با پولدار و فقیر مثل هم رفتار می کرد و مثل هم دست می داد. در سلام پیش قدم بود، هر جا دعوت می شد، دعوت را کوچک نمی شمرد، مخارج زندگی اش کم بود، خوش معاشرت و خوش چهره بود، دل نازک با فقرا و مسلمانان بود.

حدیث قدسی: ای بنده من آنگاه که تو به نماز می ایستی من آن چنان به سخنانت گوش می دهد که گوئی همین یک بنده رادارم و تو آن چنان از من غافلی که گوئی هزاران خدا داری.
نکته: خوشبخت آن کس که امروز را روز خود دانست و با بانگی رسا فریاد برآورد: ای فردا هرچه از دستت برمی آید کوتاهی مکن زیرا من امروز را گذرانده ام (لورد بایرون شاعر فرانسوی)
روایت داریم: از جانب خداوند وحی شد به پیامبر (ص) ای احمد میدانی بنده چه وقت عابد می شود؟ عرض کرد: خداوند می داند خداوند فرمودند: وقتی که هفت خصلت در او جمع باشد ۱-تقوایی که مانع از گناه شود ۲-سکوت از سخنان بیهوده ۳-ترسی که گریه آورد ۴-حیایی که در تنهایی از من شرم کند ۵-قناعت به غذای ضروری ۶-دشمنی دنیا برای این که من آن را دشمن دارم. مراد از دنیا مال و مقامی است که از حرام تهیه شود ۷-دوستی نیکان.
نکته: در زمان رسول خدا مسلمین قوم وخویش کافر و منافق داشتند. قبل از اسلام به آن ها انفاق می کردند ولی بعد از مسلمان شدن انفاق و احسان را قطع کردند، بلکه بدین اسلام بیایند. پیامبر هم به این عمل راضی بودند. آیه نازل شد یا محمد هدایت کردن خلق و دخول اجباری خلق بدین اسلام به تو واگذار نشده است. در موقع انفاق مسلم و غیرمسلم ندارد شما بخاطر رضای خدا انفاق کنید چه مسلم باشد چه نباشد.
۴- ذکر یونسیه: لااله الاانت سبحانک انی کنت من الظالمین. نیست معبودی جزتوحق تو براستی منزهی و براستی من بودم از ستمکاران.
نکته: از ابن عباس روایت شده آیه شریفه زیر آخرین آیه از قرآن کریم می باشد که بر رسول خدا نازل شده است. بعدازآن آیه رسول خدا ۲۱ روز زنده بودند و رحلت فرمودند. (وتقوایوماٌ ترجعون فیه الی الله)(آیه ۲۸۲ بقره).
نکته: یک نفر توی کوچه نشسته بود گریه می کرد یک نفر از نانوایی می آمد ۲۰ تا نان هم زیر بغلش بود. گفت: چرا داری گریه می کنی؟ گفت: گرسنه هستم، نان بده بخورم. گفت: با نانم کاری نداشته باش من می نشینم با تو گریه می کنم. این طور نباشید.

۶۰۰ هزار موعظه و حکمت: پیامبر فرمودند: علی جان شش صد هزار دینار پول یا شش صد هزار راس گوسفند یا شش صد هزار موعظه و حکمت، کدام را می خواهی؟ حضرت علی عرض کردند: یا رسول الله شش صد هزار موعظه و حکمت را. پیامبر فرمودند: شش صد هزار موعظه و حکمت را خلاصه می کنم در شش کلمه به این ترتیب:
۱-علی جان وقتی دیدی مردم مشغول مستحبات هستند تو مشغول واجبات باش.۲-علی جان هر موقع دیدی مردم مشغول دنیا هستند تو مشغول آخرتت باش ۳-علی جان هر موقع دیدی مردم به خلق متوسل می شوند تو به خالق متوسل شو.۴-علی جان هر موقع دیدی مردم سعی در کثرت عمل دارند تو سعی در خالص بودن عمل داشته باش.۵-علی جان هر موقع دیدی مردم دنیای خود را زینت می دهند تو آخرت خود را زینت بده.۶-علی جان هر موقع دیدی مردم به عیوب هم می پردازند تو به عیوب خود بپرداز. آقای هاشمی نژاد بیت الرقیه.

خلقت انسان: در حدیثی معروف از علی (ع) نقل شده است: خداوند خلق عالم را بر سه گونه آفریده است:
۱-فرشتگان عقل دارند ولی شهوت و غضب ندارند.
۲-حیوانات مجموعه ای است از شهوت و غضب هستند.
۳-انسان مجموعه ای از هر دو خلقت است. تا به کدام غالب درآید فرشته یا حیوان. اگر عقل بر شهوت غالب شود از فرشتگان برتر می گردد. اگر شهوت بر عقلش غالب شود از حیوان پست تر خواهد شد.
نکته: خدایش رحمت کند شهید رجائی را. به یکی از مسئولین دفترش گفته بود سه بار بلند به من بگو ای قابلمه فروش. گفت نه آقا. گفت: من به تو دستور می دم. گفتن چرا؟ گفت: برای اینکه فکر نکنم از آسمان رئیس جمهور افتادم پائین.
حضرت رسول (ص) می فرماید: هرکس مومنی را در نزد او ذلیل کنند و او بتواند یاری او کند و نکند خدا در روز قیامت او را ذلیل می کند و برعکس آن هم گفته شده است.
و اگر بتواند و رد غیبت برادر مسلمانش را نکند گناه او هفتاد برابر آن کسی است که غیبت کرده است.
یک درهم ربا بدتر است از ۳۶ بار زنا و آبروی مسلمانی را ریختن از زنا بدتر است.
پیامبر (ص) فرموده: در شب معراج به قومی گذشتم که صورت های خود را با ناخن می خراشیدند از جبرئیل پرسیدم این ها چه کسانی هستند گفت این ها غیبت کننده ها هستند.
خداوند رحمان به موسی بن عمران وحی شد که هر غیبت کننده ای که با توبه از دنیا برود آخرین نفری است که وارد بهشت می شود؛ و هر غیبت کننده ای که بدون توبه از دنیا برود اولین کسی است که وارد جهنم می شود. روایت معروف که همه میدانید که غیبت کننده نماز و روزه اش تا چهل روز قبول نیست. مگرکسیکه غیبت او شده است او را حلال کند.
هرکس غیبت کسی را بکند در ماه رمضان این ماه اجری برای او نخواهد داشت.
خوشا به حال کسی که مشغول عیوب خود باشد و به عیوب مردم نپردازد. هرگاه عیبی را که غیبت آن را می کنند در اختیار او نباشد و از جانب خدا باشد پس مذمت او مذمت خالق او را کرده است.
اعمال خیر مردم با غیبت می رود و گناهان آنکه غیبت او شده است در پرونده غیبت کننده ثبت می شود.
روایت داریم در روز قیامت پرونده شخصی را به دست او می دهند پر از حسنات است. می گوید خداوندا این پرونده من نیست من این همه حسنات نداشته ام خطاب می رسد چرا این پرونده تو است چون غیبت تو شده حسنات او برای تو ثبت شده است.

حاتم طائی: وقتی حاتم مرد، برادرش گفت: مادر من می خواهم بجای برادرم بنشینم. مادر گفت: تو نمی توانی بجای او بنشینی. وقتی در جایگاه او قرار گرفت، جایگاه او ۷۰ درب داشت که مردم ازآنجا وارد می شدند. مادر حاتم لباس عوض کرد و آمد. دفعه اول به او سکه طلا داد. دفعه دوم که آمد سکه نقره داد. دفعه سوم که آمد، گفت: پیرزن خجالت نمی کشی سه بار آمدی؟ مادرش نقاب را از صورت خود برداشت و گفت: من مادر تو هستم. در زمان برادرت حاتم، از ۷۰ درب آمدم ۷۰ سکه طلا به من داد. من را شناخت و بروی خود نیاورد. نگفتم تو حاتم نمی شوی؟ چرا زمانی که بچه بودی شیر می خوردی با یکدست شیر می خوردی و با دست دیگر سینه راستم را می گرفتی ولی حاتم زمانی که سینه چپ را می خورد سینه راست را رها می کرد. برای این بود که گفتم تو حاتم نمیشی.
به خیلی چیزها باید فکر کرد و عمیق شد آیا میدانید که بعد از فوت شخص رشد موها تا چندین ماه متوقف نمی شود؟ آیا میدانید که بعد از فوت تنها قسمت چپ مغز تا هفت دقیقه زنده می ماند و تمام گذشته خود را به صورت یک خواب مرور می کند؟(لاحول ولاقوه الاباالله).
آیا میدانید که؟ پس از مرگ تنها عضوی که تا سه روز زنده است گوش است.
به همین علت هنگام مرگ تلقین خوانده می شود سبحان الله،
آیا میدانید که؟ ملک الموت حضرت عزرائیل در شبانه روز ۳۶۰ بار به تو نگاه می کند،
آیا میدانی که؟ حضرت عزرائیل روزی ۵ بار وارد خانه شما می شود و به دیوار تکیه می دهد؟
منتظر امر خداوند است برای قبض روح، پس سعی کن هنگامی که تو را تحت نظر دارد در حال گناه نباشی، بهتر است که در حال استغفار باشی.
متنی که برنده بهترین جایزه سال شد: ای کاش زندگی از آخر به اول بود، پیر به دنیا می آمدیم، آنگاه در رخداد یک عشق جوان می شدیم و در نیمه شبی با نوازش های مادر آرام می مردیم.
تقوا سه گونه است:۱-تقوای گریز ۲-تقوای پرهیز ۳-تقوای ستیز.
۱-تقوای گریز آن است که از محیط گناه و آلوده دوری کنی.
۲-تقوای پرهیز آن است که بتوانی در محیط گناه آلود و در محیط فساد خود را پاک نگهداری.
۳-تقوای ستیز آن است که درصحنه بمانی و با مظاهر گناه مبارزه کنی و محیط سالمی ایجاد کنی.
اما گاهی باید مانند موسی (ع) در کاخ فرعون بمانی و سکوت کنی و فقط خودت را حفظ کنی.
و گاهی یوسف وار باید از صحنه گناه فرار کنی و راه گریز را برگزینی.
و گاهی هم ابراهیم واربا گناه و شرک و بت پرستی مقابله و ستیز کنی و بت شکن شوی.
دنیای مجازی تقوای دوچندان می خواهد. مقام معظم رهبری.

ده مورد از بهترین دکترها در جهان:۱-قرآن ۲-نوشیدن آب زیاد ۳-خواب کافی در شب ۴-تنفس هوای پاک و سالم ۵-روزی نیم ساعت پیاده روی ۶-خوردن غذای سالم به مقدار ۷-استفاده از آفتاب به مقدار کافی ۸-خوردن عسل طبیعی ۹- خوردن سیاه دانه ۱۰-راضی بودن به قضا و قدر خداوند بزرگ.
نکته:۱ نفس بکش با لااله الاالله ۲- نفست را سرزنش کن با استغفرالله ۳-هنگام خوشحالی صلوات بفرست بر پیامبر و آل او ۴-هنگام درد بگو الحمدالله ۵-هنگام تعجب بگو سبحان الله ۶-هنگام ناراحتی بگو انالله و انالله راجعون ۷-سم چشمانت را بشکن ماشاالله تبارک الله ۸-شروع با بسم الرحمن الرحیم ۹-خاتمه با الحمدالله رب العالمین این ۹ فراض را تمرین کن که همیشه یادت باشه.
رزق معنوی: پدر آیت الله زنجانی نقل کرده اند، از حاج آقا نخودکی سوال کردم؟
میشه علم کیمیا را به من یاد دهید؟ ایشان فرمودند می خواهی یک چیزی یادت بدم که از علم کیمیا بالاتر باشد. گفتم بله حاج آقا بفرمائید: گفت: بعد از هر نماز این ذکرها را که میگویم انجام بده.
۱-تسبیحات حضرت زهرا (س)
۲-آیت الکرسی تا و هوالعلی العظیم.
۳-سه تا قل هوالله.
۴-سه تا صلوات.
۵-آخر آیه ۲ سوره طلاق از (من یتق الله وآیه سه همین سوره را سه مرتبه) سپس فرمود: هر چه من دارم از عمل کردن به این پنج مورد بعد از هر نماز است. این هدیه معنوی مبارکتان با شد ان شاالله همگی بخوانیم و به آن عمل کنیم.
روایت از رسول اکرم (ص) بر اساس این روایت آن حضرت روزی درحالی که در بین جمعی از اصحاب نشسته بودند فرمودند: (اللهم لقنی اخوانی) خداوندا برادران من را به من برسان عرض کردند؟
یا رسول الله برادران شما چه کسانی هستند؟ حضرت فرمود: برادران من کسانی هستند که در زمان خلیفه دوازدهمی من حضرت بقیه الله قرار می گیرند و منتظر آن آقا هستند. عرض کردند یا رسول الله؟ ما در برابر شما شمشیر می زنیم قرآن در بین ما نازل شده است. ما برادران شما نیستیم؟ و آن ها برادران شما هستند؟ حضرت فرمودند: شما مرا می بینید در جلسات من شرکت می کنید و معجزات مرا می بینید.
ولی آن ها درحالی که به من ایمان می آورند که مرا ندیده اندآنهابرادران من هستند شما اصحاب من هستید و این بزرگ ترین مقام است برای شیعه ای که حالت انتظار در وجودش باشد (بحار ج ۵۲ ص ۱۲۴).

زندگی ذره کاهیست که کوهش کردیم
زندگی نام نکوهیست که خارش کردیم

زندگی نیست بجز دیدن یار
زندگی نیست بجز دیدن عشق

بجز حرف محبت به کسی
ورنه هر نار وخسی

زندگی تجربه تلخ فراوان دارد
دوسه تا کوچه و پس کوچه و اندازه عمر بیابان دارد

در این فرصت کم تا بجنبی بردنت
ای انسان غافل از غفلت خود دست بردار

مومن کیست؟ هفت خصلت مومن از زبان دل نشین مولایمان علی علیه السلام.
مومن کسی است که:

۱. کسب آن حلال باشد.
۲. اخلاقش مهربان و رئوف باشد.
۳. قلبش سالم از کینه وکدورت باشه.
۴. کسی است که زیادی مالش را انفاق می کند.
۵. زیادی سخن خود را نگه می دارد.
۶. مردم از شّرش در امان باشند و به خیرش امیدوار.
۷. و او از خود درباره دیگران انصاف می دهد. یادمان باشد که دنیا زنگ آخر نیست. زنگ بعد حساب داریم. (نصایح صفحه ۲۸۱.)

از طرف خداوند.

عالم زبرایت آفریدم گله کردی
از روح خودم در تو دمیدم گله کردی

گفتم که ملائک همه سرباز تو باشند
صد ناز بکردی خریدم گله کردی

جان ودل وفطرتی فراتر زتصور
از هر چه که نعمت بتو دادم گله کردی

گفتم که سپاس من بگو تا به تو بخشم
بر بخشش بی منت من هم گله کردی

با اینکه گنه کاری وفسق تو عیان است
خواهان تو ام تویی که از من گله داری

هر روز گنه کردی و نا دیده گرفتم
با اینکه خطای تو ندیدم گله کردی

صد بار تورا مونس جانم طلبیدم
از صحبت با مونس جانت گله کردی

از آدم وعالم گله کردی و شکایت
خود باز خریدم گله ات را گله کردی

غیبت: اگر هنگامی که غیبت می کنیم بانک ها به طور خودکار از حساب ما پول برداشت می کردند و به حساب کسی که از او غیبت کردیم واریز می کردند.
مطمئن باشید که دیگر غیبت نمی کردیم؛ و به خاطر حفظ پول های خود ساکت می شدیم.
آیا این اموال و پول های ما که فانی هستند از اعمال باقی ما در سرای آخرت عزیزترند؟
جواب با شما عزیزان. نگذارید گوش هایتان گواه چیزی باشد که چشم هایتان ندیده، نگذارید زبانتان چیزی را بگوید که قلبتان باور نکرده. ما موجودات خاکی نیستیم که به بهشت می رویم ما موجودات بهشتی هستیم که از خاک سر برآورده ایم.

قال رسول الله: قبر هرروز پنج مرتبه انسان را صدا میزند.
۱-من خانه فقرم با خود گنج بیاورید.
۲-من خانه ترسم با خود انیس و مونس بیاورید.
۳-من خانه تاریکی ها هستم با خود روشنایی بیاورید.
۴-من خانه مارها و عقرب ها هستم با خود پادزهر بیاورید.
۵-من خانه سنگ و ریگ و خاکم. با خود فرش بیاورید؛ یعنی زیرانداز کنایه از عمل خوب است.
گنج، لااله الاالله است، انیس و مونس، تلاوت قرآن است، چراغ، نماز و نماز شب است، پادزهر، صدقه است. فرش، عمل صالح است...
مسیحیت: مسیحیت بر اساس آنچه در کتاب آسمانی خود که دارای چهار انجیل به ترتیب آمده معتبر می دانند.۱-انجیل مرقس،۲-انجیل متی،۳-اتجیل لوقا ۴-انجیل یوحنا. سه انجیل اول در مورد زندگی حضرت عیسی (ع) از ابتدا تا انتها و انجیل چهارم انجیلی فلسفی است، و معتقدند که زمانی که عیسی (ع) به صلیب کشیده شد بالای صلیب مرد و او را دفن کردند اما بعد از سه روز که حواریون بالای قبر او آمدند دیدند که قبر خالی است و عیسی (ع) در قبر نیست، بعد خود عیسی را دیدند که گفت من زنده ام و نزد پدر خود (خدا) رفته ام و بر خواهم گشت و ملکوت الهی را برپا خواهم کرد. اولاً بر این اساس معتقدند که عیسی پسر خداست، چون بی پدر زاییده شد و بعد زنده شده است و نزد پدر خود رفته است و بر خواهد گشت.
ثانیاً پس منجی موعود از دیدگاه مسیحیان خود حضرت عیسی (ع) است که معتقدند روزی بازخواهد گشت.
البته خود اناجیل سه گانه اول که سخنان عیسی (ع) است در طول زندگی اش نقل می کنند بیان شده است که عیسی (ع) در موارد بسیاری از منجی آخر زمان با عنوان پسر انسان یاد می کند.
درحالی که خود مسیحیان عیسی (ع) را پسر خدا می دانند و اینکه از او با سوم شخص مفرد یاد می کنند یعنی به غیراز چند مورد که می گوید من می­آیم در باقی موارد می گوید پسر انسان که آمد (انسان معمولاً از خودش با سوم شخص یاد نمی کند.)
چنین می توان نتیجه گرفت که علاوه بر خود عیسی (ع) فرد دیگری نیز خواهد آمد که همان مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد.
منبع، پایان نامه ملکوت الهی در اناجیل چهارگانه و کتاب مقدس یک نمونه از آیات انجیل لوقا (اب ۱۸) لیکن چون پسر انسان آید آیا ایمان را بر زمین خواهد یافت؟ همان طور که می بینید عیسی (ع) نفرمودند زمانی که من بیایم بلکه فرمودند زمانی که پسر انسان بیاید گویی او فرد دیگری است.
سوگند و کفاره آن: سعی کنید چه راست و چه دروغ هرگز قسم نخورید. سوگند بر دو قسم است:۱-سوگند لغو ۲-سوگند جدی.
در مقابل سوگندهای لغو ما را مواخذه نمی کنند ولی سوگندهایی که جدی باشد و گره کار را محکم کند، کفاره دارند. کفاره سوگند بنام خدا یکی از سه چیزی است که در ذیل آمده است:۱-ده نفر را طعام دهد.۲-ده نفر را لباس بپوشاند ۳-یا یک برده را آزاد کند. اگر قدرت به هیچ کاری ندارد سه روز روزه بگیر.

پند شیطان بر حضرت موسی (ع) وارد شد. گفت یا موسی هزار و سه پند برای تو آورده ام گوش کن. آن حضرت که شیطان را می شناخت دست رد بر سینه او زد و او را از خود مایوس کرد. جبرئیل امین از طرف خداوند بزرگ بر موسی نازل شد و پیام الهی را چنین بیان داشت: یا موسی هزار و سه پند شیطان فریب است ولی سه پند او را گوش کن و به آن عمل کن. بله از دشمن هم می شود موعظه آموخت. پند یک: هرگاه تصمیم بر انجام کاری نیک گرفتی عجله کن و گرنه تو را پشیمان می کنم. به وسیله ۷۰۰ بچه شیطان. دستی که در جیب برده شده است برای کمک مثل صدقه-خمس یا بخشش بگیرند. پس در کار خیر عجله کن و تا شب نشده به انجام برسان. امروز و فردا نکن. پند دوم: ای موسی اگر با زن نامحرم خلوت کردی از من غافل مباش. من نفر سومی هستم که آنجا خواهم بود. پیامبر (ص) فرمودند: بیشترین چیزی که سبب جهنمی شدن امت من می شود دو چیز است: یک شکم دو فرج. پند سوم: ای موسی هر وقت عصبانی و خشمگین شدی هیچ کاری انجام مده و هیچ تصمیمی نگیر که من آتش بپا می کنم. عقل انسان در حالت خشم ضعیف می شود. رسول اکرم (ص) فرمودند: خشم آتشی است که در دل مشتعل می شود مگر نمی بینی که در هنگام خشم چشم ها سرخ و رگ ها متورم می شود. باخشم مبارزه کن اگر ایستاده ای بنشین مقداری آب بخور مقداری هم به صورت بزن اگر وضو هم بگیری چه بهتر اگر وقت نماز است قیام کن برای نماز.
بشارت برای پیامبر: پیامبر گرامی هنگام رحلت در بستر خوابیده بودند که جبرئیل نازل شد. یا رسول الله بهشت برای شما آراسته شده و ملکوتیان بهشت به استقبال شما آمده اند. پیامبر فرمود: بشارت خوبی برای من است. برای امتم چه آورده ای؟ جبرئیل عرض کرد: خداوند بیش از همه انبیاء به شما عطا کرده است. حوض کوثر-مقام محمود و شفاعت در قیامت مخصوص شماست. (ولسوف یعطیک ربک فترضی) آن قدر در قیامت خداوند از امت شما می بخشد تا راضی و خشنود شوید. پیامبر فرمود: الآن چشمم روشن شد. ندای امتی رحمتی بلند است

مفاسد پیروی از شهوت فرج: کسیکه دشمن خود نباشد لازم است که خود را از مبادی شهوت که فکر و نظر کردن باشد محافظت کند زیرا بعد از هیجان قوه شهوت نگاه داشتن آن کار مشکلی است؛ مانند کسی است که عنان مرکبی را در دست داشته باشد و آن مرکب بخواهد داخل مکانی شود ابتدا درنهایت می تواند عنان را بگیرد و مانع آن شود؛ اما کسیکه ابتدا خود را محافظت ننموده باشد مانند کسی است که مرکب را رها کرده تا داخل آن حریم شود بعد دم آن را گرفته بخواهد بیرون کشد ببین چقدر مشکل و تفاوت از کجا تا کجا است در او به اندک ممانعتی میّسر می شود از او جلوگیری کند ولی در آخر به صد جان کندن هم میّسر نشود. پس کسی که طالب نجات است باید احتیاط کند؛ و احمق طایفه ای هستند که باوجود اینکه شهوت ایشان قوی است دنبال غذاهای مقوی و داروهای تقویت کننده شهوت خود هستند. کسی که زیاد دنبال این کارها باشد البته لاغر و ضعیف و در اکثر اوقات مریض و نحیف و عمر او کوتاه می گردد. در تفسیر آمده (ومن شر غاسق اذا وقب. شیطان گفت نصف لشگر من زن ها هستند و آن ها برای من مثل تیری است که بهر جا می افکنم خطا نمی رود
آنچه باعث شهوت می شود از خیال زنان: تصور ایشان و نگاه کردن و سخن گفتن و خلوت نمودن است. ازاین جهت است که خداوند فرموده به مومنین امر کن که دیده های خود را بپوشانند.
حضرت رسول (ص) فرمود: نظر کردن تیر زهرآگین از تیرهای شیطان است که هر کس از خوف خدا خود را نگاه دارد خدا او را عطا کند ایمانی که حلاوت آن در دل خود بیاید. حضرت داوود (ع) به پسر خود فرمود که فرزندم عقب شیر را برو ولی عقب سر زن را مرو چون نظر کردن باعث هیجان می شود شریعت حرام کرد نظر کردن هر یک از مرد و زن را به یکدیگر و حرام نموده شنیدن مردان و زنان سخنان یکدیگر را مگر در حال ضرورت.
و هم چنین حرام شد نظر کردن به پسران (امرد) اگر از روی شهوت باشد. (امرد پسربچه که صورتش مو درنیاورده باشد).

مشکلات خانه و علل آن: علت خیلی از مشکلات داخل مثل درگیری ها، بداخلاقی ها، عصبانیت ها، بی حوصلگی ها، غرغرها نق نق ها، و شکستن ها و....... این است که فرشته ها داخل خانه­های ما پر نمی­زنند، ذکر نمی­گویند اگر فرشته­ها بیایند داخل خانه­های ما، خانه­هایمان میشه بهشت.
خانه ای که بهشت شد آن خانه پر از لطف و صفا و شادی و یاد خداست.
حالا چه کار کنیم که فرشته ها مهمان خانه ما شوند؛ و حالا چه کار کنیم که فرشته ها را پر ندیم؟
۱-حدیث کسا زیاد بخوانیم.
۲-سعی کنیم نمازها را تا جائیکه ممکن است اول وقت بخوانیم.
۳-نماز قضا اگر داریم بخوانیم. نماز قضا داشتن خیلی اثر بدی دارد.
۴-چیز نجس داخل خانه نگه نداریم همه جای خانه پاک و تمیز باشد.
۵-توی خانه دادوبیداد نکنیم. سعی کنیم آهسته صحبت کنیم. بافرهنگ حرف بزنیم.
۶-حرف زشت نزنیم، غیبت نکنیم، دروغ نگونیم و مسخره نکنیم و...
۷-سعی کنیم طهارت چشم و گوش و زبان و شکم، فرج، خودمان را تا جائی که ممکن است تو خانه حفظ کنیم و غیره...
۸-وقتی وارد خانه می شویم، با صدای واضح سلام کنیم، حتی اگر هیچ کس هم در خانه نباشد.
۹-توی خانه سعی کنید زیاد صلوات بفرستید. پیامبر صلی الله علیه وآله فرمودند: جبرئیل نزد من آمد و عرض کرد: کسی نیست که بر شما صلوات بفرستد مگر آن که هفتاد هزار فرشته بر او صلوات بفرستند؛ و هرکس هفتاد هزار فرشته بر او صلوات بفرستند. او از اهل بهشت خواهد بود. (بحارالانوار انوار ۹۱-۶۴).

توفیق یعنی موافقت عبد باخدا

هرکس از هرشّری در امان قرار گرفت خدا او را حفظ کرده است هر کار خیری که انجام می دهیم این لطف خداوند است که شامل حال ما شده است. آقا وقتی میگن صدقه رفع بلاست ما که ندیدیم خداوند می فرماید: بلا دفع شده که شما ندیدی. اگر چشم خود را به گناه بستی این لطف خدا است که شامل تو شده است. مواظب باش.
هوادار تو ام جانا میدانم که میدانی (خدا)
ای اباذر نگاه نکن به کوچگی گناهت به بزرگی خداوند نگاه کن که اشراف بر این گناه دارد.

پنج اصطلاح غلط

اولین اصطلاح، خدا بد نده
این کلام اهانت به خدا است زیرا پروردگار تعا لی در قرآن فرمود: است هیچ خوبی به شما نمی رسد مگر از ناحیه خدا وهیچ بدی به شما نمی رسد مگر از ناحیه شما به خاطر اعمال خودتان است.
دومین اصطلاح، جوان ناکام
این اصطلاح عامیانه برای جوانها که قبل از ازدواج از دنیا می­روند در صورتی که ازدواج کام حقیقی یک انسان نیست بلکه کام حقیقی یک انسان رسیدن به مقام بندگی خداست.
سومین اصطلاح عیسی به دین خود موسی به دین خود، این جمله معنای صحیحی ندارد زیرا بین پیامبران خدا کوچکترین اختلافی نبوده وهمه آنها مردم را به توحید ویکتا پرستی دعوت می­کردند.
چهارمین اصطلاح غلط، ولش کردی به امان خدا، این حرف کفر است زیرا اگر کسی مال یا فرزند خود را به امان خدا بسپارد که غمی نیست. بهتر است بگوید: ولش کردی به حال خودش، پس بد بخت می شود.
پنجمین اصطلاح: انسات جایزالخطاست این حرف غلط است زیرا انسان برای خطا کردن خلق نشده است.

نظرات کاربران درباره کتاب از اسلام بیشتر بدانیم