فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوای قلم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ارزیابی و واکنش فوری در امنیت سامانه‌های آبرسانی

کتاب ارزیابی و واکنش فوری در امنیت سامانه‌های آبرسانی

نسخه الکترونیک کتاب ارزیابی و واکنش فوری در امنیت سامانه‌های آبرسانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ارزیابی و واکنش فوری در امنیت سامانه‌های آبرسانی

مطابق کمیسیون‌های ریاست جمهوری در خصوص حفاظت زیر‌‌‌‌ساخت‌های بحرانی (۱۹۹۷)، سه خصوصیت برای مصرف‌کنندگان آب حیاتی است: ۱- می‌بایست مقدار آب کافی در برابر تقاضا وجود داشته باشد. ۲- آب می‌‌‌‌‌‌‌بایست تحت فشار کافی ارسال گردد. ۳- آب مصرفی می‌‌‌‌‌‌‌بایست سالم باشد. اقداماتی که هر یک از سه فاکتور فوق را متأثر کند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سبب ضعف زیرساخت‌‌ها گردد. دو خصوصیت اول مستقیماً تحت تأثیر آسیب فیزیکی است. خصوصیت سوم یعنی کیفیت آب علاوه بر حوادث فیزیکی می‌تواند از سایر حوادث نظیر ورود میکروارگانیسم‌ها، مواد سمی، مواد شیمیایی یا مواد رادیواکتیو آسیب بپذیرد.

ادامه...
 • ناشر انتشارات آوای قلم
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.47 مگابایت
 • تعداد صفحات ۴۸ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب ارزیابی و واکنش فوری در امنیت سامانه‌های آبرسانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

کلیات

راهنمای M۱۹ از مجموعه کتاب های راهنمای (AWWA(۱ با عنوان «برنامه ریزی اضطراری برای مدیریت تاسیسات آب» به منظور راهنمایی مدیران تاسیسات منابع آب برای آمادگی در برابر انواع تهدید هایی که ممکن است قابلیت بهره برداری سیستم را در راستای تامین آبرسانی مطمئن و مکفی برای نوشیدن آب سالم، تهیه غذا، سرویس بهداشتی و سایر اهداف متاثر کند، تهیه شده است. توصیه های ارائه شده در کتاب راهنمای M۱۹ دربرگیرنده حوادث طبیعی نظیر زلزله، تند باد، گردباد و طوفان و همچنین حوادث غیر طبیعی انسانی از قبیل دزدی، خرابکاری، تصادفات و تروریسم می باشد. لازم به توضیح است که از آنجا که اکثر اختلالات در بهره برداری از تاسیسات آبی عمدتا در اثر حوادث طبیعی ایجاد می شود، راهنمای M۱۹ عمدتاً به این مهم پرداخته است. علی هذا در پی حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بررسی دقیق تر این قبیل تهدیدات ضروری تر می نماید. تاکنون بررسی ها و مطالعات در مورد تاسیسات آبی با فرض این که احتمال وقوع حملات مشابه تروریستی در مجموعه آن ها بسیار کم است انجام شده و متعاقباً اقدامات کمی جهت کاهش چنین تهدیدهایی بعمل آمده است. این نشریه الحاقی رهنمودی برای ارزیابی ریسک های امنیتی القایی انسانی و آماده سازی طرح های واکنش مناسب در برابر ریسک های شناخته شده در ارزیابی امنیت فراهم می کند.
با استفاده از توصیه های موجود در این اسناد و سایر چک لیست های امنیتی می توان بر دو نکته تاکید داشت: اولاً استفاده از متخصصین خارجی در تکمیل ارزیابی های امنیتی مورد توصیه نمی باشد. چراکه محتمل است افراد به طور موازی به دنبال نقاط ضعف سیستم بوده و بتوانند ارزیابی تهدیدات و آسیب پذیری را به عنوان یک هدف ثانویه تامین کنند. ثانیاً ارزیابی امنیتی تکمیلی و طرح واکنش فقط زمانی مفید است که کارکنان تاسیسات و آژانس های حمایت کننده به صورت مستمر بر روند کار فعالیت داشته باشند که این مهم در استفاده از متخصصین خارجی قابل تضمین نخواهد بود.
ارزیابی خطر
منابع ریسک های امنیتی القایی انسانی برای تاسیسات آبی می تواند شامل خرابکاری های کارکنان قبلی و کنونی و همچنین سایر گروه های افراط گرای داخلی یا سازمان های تروریستی خارجی باشد. دو نوع تهدید که در این مستند مورد بحث قرار می گیرد تهدیدهای فیزیکی و آلودگی ها است.
مجموعه خطرات و تهدیدها جزء خصوصیات منحصربه فرد هر سیستم بوده و تعریف یک مجموعه مشخصی از این تهدید ها برای کلیه سیستم های تاسیساتی امکان پذیر نیست. با این وجود این مبحث عموماً شامل چک لیستی از پتانسیل تهدیدهای شیمیایی و بیولوژیکی می باشد. به منظور بررسی جامع تر می توان چک لیست های دقیق تری را از سایر منابع در دسترس تهیه نمود. لازم به توضیح است که هر تاسیساتی می بایست چنین لیستی را با احتیاط به کار برده و اطمینان حاصل کندکه تفاوت های موجود در منابع تامین، فرآیندهای تصفیه، آرایش سیستم توزیع و سیستم های کنترل با دقت کافی بررسی شده باشد.
ارزیابی آسیب پذیری
ارزیابی آسیب پذیری، اولویت اقدامات واکنشی را تعیین می کند. کلیه عناصر مورد نیاز تاسیساتی جهت تامین آب سالم و کافی می بایست از نظر احتمال آسیب پذیری و خرابی بررسی شوند. عناصر سیستم تاسیسات عمدتاً به گروه های زیر تقسیم می شوند:
 • تجهیزات تامین آب خام
 • تجهیزات تصفیه
 • تجهیزات توزیع
 • تجهیزات و سیستم های بهره برداری و کنترل
 • سیستم های پرسنلی و کارکنان
 • سیستم های پشتیبانی شامل مواد شیمیایی، برق و ارتباطات
توصیه می شود که اطمینان عمومی از امنیت سیستم به عنوان یک ویژگی اساسی تاسیسات مورد توجه قرار گیرد. بخشی از ارزیابی امنیت، سنجش احتمال اختلال در کمیت و کیفیت سیستم تامین آب در شرایطی است که احتمال آسیب پذیری قسمت های مختلف سیستم وجود دارد. در این بین احتمال آسیب پذیری سیستم به وسیله آلاینده های بیولوژیکی و شیمیایی و عوامل مرتبط با این آلاینده ها، همچنین پیامدهای آلودگی احتمالی شیمیایی یا بیولوژیکی عمدی آب، صدمه به پرسنل تجهیزات یا آسیب به سیستم می بایست مورد توجه خاص قرار گرفته و بدقت بررسی شوند.
اقدامات کاهشی
با استفاده از اقدامات کاهش خطر می توان از حساسیت اجزای آسیب پذیر سیستم تامین آب در برابر عوامل خسارت بار کاست. اقداماتی که در راستای حذف یا کاهش آسیب پذیری ناشی از حوادث انجام می شود در این مقوله قرار می گیرند. اقدامات کاهش خطر گستره وسیعی از فعالیت ها را پوشش می دهد و می تواند به پیچیدگی مقاوم سازی تصفیه خانه یا به سادگی نرده کشیدن یا تعویض قفل ها و رمزها پس از اخراج یک کارگر باشد. اقدامات کاهشی بستگی به ماهیت خطر و تحلیل آسیب پذیری دارد. در این بخش کاهش آسیب پذیری را از طریق تصحیح عملیات گردش اطلاعات و کاهش دسترسی به هدف مورد بحث قرار می دهیم.
تهیه طرح واکنش
بسته به مشخصه های آسیب پذیری تاسیسات آبرسانی برای هر مورد خاص، طرح واکنشی که به منظور کاهش احتمال وقوع حادثه یا محدود کردن اثرات منفی ناشی از بروز حادثه مورد نیاز می باشد آماده می گردد. در این خصوص تغییرات در سیستم های امنیتی، اقدامات پایشی، تجهیزات فیزیکی و همچنین مشخصه های بهره برداری به ماهیت خاص تهدید بستگی خواهد داشت. بخش بحرانی هر طرح واکنش، رویکرد اضطراری آن است که مسئولیت ها و منابع را داخل و خارج سیستم تاسیساتی تعریف خواهد نمود. منابع خارجی در دسترس می تواند از نوع محلی (پلیس، سازمان آتش نشانی، گروه واکنش اضطراری، آژانس های سلامت عمومی و پزشکی و تجهیزات و غیره)، منطقه ای یا ایالتی (آژانس های قانونی، سازمان های سلامت، ادارات آمادگی اضطراری)، یا ملی(آژانس حفاظت محیط زیست(۲)، اداره تحقیقات فدرال، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها(۳)، آژانس مدیریت اضطراری فدرال(۴)، غیره) باشد. سیستم هایی که به دنبال بخشنامه ماده ۶۳ ریاست جمهوری در خصوص حفاظت زیرساخت های بحرانی تاسیس شده اند، تحت پوشش خاصی قرار گرفته اند.
ارتباطات بحرانی
بخشی از طرح واکنش می بایست مربوط به راه ها، خیابان ها و زمان ارتباطات با مشترکان باشد. این مشترکان بسته به میزان آب مصرفی به گروه های مختلفی تقسیم می شوند و حدود بهره برداری آن ها بستگی به تامین آب شرب آن ها خواهد داشت.
مثال هایی از مصرف کنندگان عمده با نیاز بحرانی به تامین آب عبارتند از بیمارستان ها، مدارس و سازمان آتش نشانی. ارتباط با عامه مردم خصوصاً در ارتباط با مباحث ایمنی و سلامت آن ها بسیار ضروری بوده و در این خصوص لازم است برنامه جامع ارتباطی و واکنشی قبل از هرگونه اختلال یا آلودگی منبع آب تدوین گردد.
خلاصه
گزارش ارائه شده توسط موسسه امور آب آمریکا و مسئولین این الحاقیه مبین این واقعیت است که مباحث امنیتی تاسیسات آبی نسبت به قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ توجه و اهمیت بیشتری را می طلبد. قابل اعتماد بودن و ایمنی منابع آب عمومی برای شهروندانی که سلامت و رفاه جمعی آن ها وابسته به این آب است و همچنین متخصصینی که وظیفه آن ها دریافت، تصفیه، توزیع و تامین این آب بوده و در نهایت نهادهای دولتی که مسئولیت حفظ و نگهداری سلامت عمومی را بر عهده دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. به دلیل اهمیت شاخص های ذکر شده، انتظار می رود که امنیت سیستم آب طی سال های آتی از طریق توسعه و کاربرد راهکارها و اقدامات جدید خصوصاً در محدوده پایش/ پیش هشدار، تکنولوژی های تصفیه، کنترل های سیستم توزیع و سیستم های امنیتی، پیشرفت کند. این بدان معنی است که مدیران مربوطه می بایست به بررسی و ارتقاء دست یافته ها و تکنولوژی های خود جهت برآورده ساختن بهتر نیازهای امنیتی سیستم ملی آب ادامه دهند.
در حالی که ارزیابی امنیت، طرح های واکنش و سیستم های امنیتی بسیار پراهمیت و با ارزش است، تاثیرگذاری این ابزار ها رابطه مستقیمی با مهارت و پشتکار پرسنلی که این ابزار را بکار می برند خواهد داشت. نقش پرسنل تاسیسات آب در اجرای طرح واکنش امنیتی را می توان با درجه هشیاری- امنیتی آن ها اندازه گیری نمود. ماموریت تاسیسات آبی این است که آب سالم غیر قابل اعتراض را به مشترکان برساند. این بدان معنی است که امنیت سیستم آب نیز می بایست حداقل معادل هر پارامتر دیگری که بهره برداری از تاسیسات را مختل می کند مورد توجه قرار گیرد.

یادداشت
...

فصل اول: ارزیابی خطر

مطابق کمیسیون های ریاست جمهوری در خصوص حفاظت زیر ساخت های بحرانی (۱۹۹۷)، سه خصوصیت برای مصرف کنندگان آب حیاتی است:
۱- می بایست مقدار آب کافی در برابر تقاضا وجود داشته باشد.
۲- آب می بایست تحت فشار کافی ارسال گردد.
۳- آب مصرفی می بایست سالم باشد.
اقداماتی که هر یک از سه فاکتور فوق را متاثر کند می تواند سبب ضعف زیرساخت ها گردد. دو خصوصیت اول مستقیماً تحت تاثیر آسیب فیزیکی است. خصوصیت سوم یعنی کیفیت آب علاوه بر حوادث فیزیکی می تواند از سایر حوادث نظیر ورود میکروارگانیسم ها، مواد سمی، مواد شیمیایی یا مواد رادیواکتیو آسیب بپذیرد.
تروریسم می تواند به همه اجزای سیستم به صورت مجزا یا به صورت ترکیبی آسیب برساند. آسیب های مرتبط با اکثر خطرات شناسایی شده در راهنمای M۱۹ می تواند از فعالیت های تروریسم ناشی گردد. این آسیب ها را می توان از حوادث عمده که سبب آسیب به سرویس دهی و قطع بهره برداری سیستم می گردد تا حوادث جزئی که ممکن است روی فعالیت های عادی سیستم تاثیری نداشته باشد دسته بندی نمود. در این بین «خطر» به هر فرد، گروه یا هر حادثه ای که بتواند به تجهیزات آسیب رسانده، در بهره برداری توقف یا تعلیق ایجاد کرده، به نوعی سبب تهدید سلامت عمومی و آسیب کارکنان شده و یا به طور عمومی سبب آشفتگی تاسیسات گردد به گونه ای که موجب صرف وقت یا هزینه زیاد یا اضطراب عمومی شود، اطلاق می گردد. برای آماده نمودن ارزیابی خطر یا تهدید، متخصصین ارزیابی امنیتی عموماً به این نگاه می کنند که چه کسی یا چیزی موجب تهدید یک سیستم شده و چطور یک فرد، گروه یا حادثه می تواند به یک سیستم خاص حمله کند. در این راستا در نظر گرفتن کلیه پتانسیل های تهدید حائز اهمیت خواهد بود چرا که فرض بدترین حالت، ممکن است به چشم انداز تلاش های محتمل تر منتهی شود.

۱-۱ چه کسی عامل تهدید است.

هدف تروریست دستیابی به بدنامی برای تحقق اهدافش است. این اهداف می تواند از طریق گرفتن جان هزاران نفر نظیر آنچه که در حادثه هواپیما دزدی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شاهد آن بودیم تحقق یابد. ورای فاجعه انسانی آشکار، نتیجه واضح این فعالیت ها، تاثیر اقتصادی عمده روی صنایع، دولت فدرال و دولت های محلی و ایالتی می باشد. به طوری که آن ها تلاش می کنند قوانین اجرایی بیشتری تدارک دیده و گارد ملی در جهت مبارزه با تکرار این فجایع انسانی همیشه به صورت آماده باش باشد. کلید موفقیت تروریسم متکی بر خود عمل تروریستی نیست بلکه عموماً آن ها بر کمبود اتکاء به نفس یا حس عدم امنیت شهروندان تکیه دارند.
هدف واقعی تروریست معمولاً مستقیماً با هدف منتخب مرتبط نیست. تمایل عمده بر این است که حس عمومی ترس بتدریج به شهروندان القاء شود تا فعالیت های معمولی و روش زندگی آن ها را مختل کنند. عدم اطمینان مشترکان می تواند به طور عمده ای روی اقتصاد ملی تاثیر بگذارد. درک عمومی ایمنی زیر ساخت ها، نظیر خود زیر ساخت ها، هر دو سرمایه های مهمی بوده که می بایست از آن حفاظت گردد. در پاراگراف های بعدی شرح داده شده است که چه کسی ممکن است عامل تهدید برای سیستم آب شرب باشد.
خرابکار. یک خرابکار اغلب قصدی در ذهن دارد اما نه لزوماً یک هدف. بنابراین بروز حادثه ممکن است به دلیل اثرات غیر مستقیم خرابکاری ایجاد گردد. برای مثال می توان به نوشتن روی دیوار های اماکن عمومی یا شکستن شیشه ها اشاره نمود. حال چنانچه رنگ نوشته های یک مخزن به درون آن نفوذ کند، عامل ایجاد تهدیدی جدی برای سلامتی مصرف کنندگان خواهد بود.
فرد. فردی است که به صورت مستقل کار می کند. اگرچه انگیزه های فردی درحد گسترده ای متفاوت است، هدف اصلی فرد عموماً مصرف کننده یا تجهیزات آبرسانی تعریف می شود. افرادی که به صورت هدفمند زیرساخت ها را تهدید می کنند اغلب از نظر فکری بیمارند و ممکن است بر مبنای نژاد، اعتقادات و یا سایر خصوصیات، قربانی هایی را هدف قرار دهند. در سال ۱۹۷۴، یک مهاجر یوگسلاوی به نام موهارم کوبرگویک(۵) نخستین کسی بود که به مواد شیمیایی دست یافت و با استفاده از آن ایالت متحده را تهدید کرد. وقتی پلیس وی را در خانه اش توقیف کرد،۱۰۰ پوند (۴۵ کیلوگرم) مواد منفجره و ترکیبات شیمیایی که در ساخت سلاح های شیمیایی به کار می رفت، کشف کرد. کوبرگویک مواد شیمیایی و تجهیزات را از فروشگاه های معمولی خریداری کرده بود (اسمیت سان(۶) ۲۰۰۰).
کارکنان داخلی. کارکنان قبلی و یا کنونی و پیمانکاران با علم دقیق از تجهیزات و سیستم آب، برخی تهدیدهای جدی را برای سیستم به وجود می آورند. انگیزه های این گروه ممکن است شامل انتقام یا تخلیه عصبانیت از مشکلات واقعی یا تخیلی می باشد.
گروه های افراط گرای خانگی. گروه های مکتبی یا افراط گرای سیاسی برای سیستم های آبی تهدید ایجاد می کنند. در گذشته شاهد بودیم که غذای مورد استفاده مردم به وسیله سالمونلا(۷) با هدف متاثر کردن جمعیت رای دهندگان آلوده شده است. مکتب شرینریکیوآم(۸) در ژاپن سی میلیون دلار برای طرح گاز مسموم کننده جهت استفاده در فعالیت های تروریستی پرداخت. بهتر است بدانید که برای حمله گاز سارین، این مکتب، سیاه زخم را نیز ایجاد کرد و تلاش نمود تا از آن به عنوان سلاحی در برابر جمعیت غیر نظامی در قسمت مرکزی شهر توکیو استفاده کند (اسمیت سان ۲۰۰۰).

۱- ۲ انواع تهدید

این بخش دو نوع تهدید برای سیستم تاسیسات آبی را توضیح می دهد: تهدیدهای فیزیکی و آلاینده ها.
فیزیکی. بسیاری از شاهدین معتقدند که یک حادثه فیزیکی که اجزای سیستم آبی را ویران یا مختل می کند بسیار محتمل تر از سناریوی حادثه آلودگی است. به عنوان مثال مواد منفجره در مقایسه با تهیه و گسترش آلاینده ها به سهولت قابل آماده سازی بوده و به سطح پایین تری از آموزش نیاز دارد.
روش های بالقوه برای حملات فیزیکی به صورت ذیل خلاصه می شوند.
حمله هوایی شامل حملات فیزیکی به تجهیزات تصفیه خانه یا استفاده از هواپیما برای ریختن آلاینده ها به مخازن روباز یا منابع آبی (مثال اخیر ترکیبی از حملات فیزیکی و آلاینده می باشد).
حملات سایبر تروریسم به سیستم اکتساب داده (اکتساب داده و کنترل نظارتی (اسکادا))(۹) نوع دیگری از تهدید است. تروریست می تواند داده را تغییر دهد، کلر را خنثی کند یا هیچ ماده گندزدایی اضافه نکند. بنابراین موادگندزدا تسویه شده و میکروب هایی اجازه رشد می یابد که در حالت معمولی یک تهدید در نظر گرفته نمی شود، نظیر سالمونلا (وقتی کلر باقیمانده موجود است). از طرف دیگر حملات وارد به سیستم های کنترل مرکزی می توانند با سرعت بالا تعداد زیادی وقفه عمده را به صورت هم زمان با باز یا بسته کردن شیرهای کنترل اصلی ایجاد کنند. از آنجا که بسیاری شبکه های کنترل واسکادا به اینترنت متصل نیستند، بسیار محتمل است که این تهدید از طریق یک کارمند ناراضی که به سیستم دسترسی دارد ایجاد گردد.
مواد منفجره می تواند در چندین موقعیت متفاوت مانند ایستگاه های پمپاژ، مخازن ذخیره و یا خطوط انتقال آب اختلال ایجاد کنند. این مواد می تواند بسادگی توسط فردی تهیه شده یا از جایی خریداری گردند. این مواد در مقایسه با سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی برای مهاجم ریسک کمتری به همراه دارند. انفجار بمب در سیستم توزیع نیاز به واکنش فوری و هدایت مجدد آب داشته تا از آلودگی و تخلیه سیستم جلوگیری گردد.
آتش به دلیل در دسترس بودن مواد محترقه گاهاً آسان ترین روش برای خرابکاری های عمدی می باشد. از آنجایی که تخریب سیستم کنترل کامپیوتر، پمپ ها یا موتورها یا به خطر افتادن سازه که به دنبال آتش سوزی به وجود می آید مانع بزرگی برای بهره برداری و شروع به کار مجدد و به هنگام دستگاه ها ایجاد می کند، لذا باید آتش را به عنوان عامل مهمی مورد توجه خاص قرار داد. به علاوه زمانی که آبرسانی شهری کاهش یابد قابلیت اطفاء حریق به مخاطره افتاده و در نتیجه ایمنی سایر زیر ساخت های بحرانی به صورت جدی مورد تهدید قرار می گیرد.
حملات پرسنل به سایر کارکنان مجموعه می تواند به جراحت چندین نفر منجر گردد و موجب شود سیستم با عدم وجود نیروی بهره برداری مواجه گردد و همچنین کودتای خشمناک می تواند مجوزی را برای حملات تروریستی سایبر فراهم کند.
آلاینده ها. این بخش سموم بیوشیمیایی، عوامل میکروبی، مواد شیمیایی صنعتی، عواملی که موجب تاول، خون ویا ناراحتی می شوند و مواد رادیواکتیو را در بر می گیرد. این مواد به صورت بالقوه می توانند سیستم های آب شرب را آلوده کنند. مواد شیمیایی موجود در هر سم، تبعات شیمیایی و عوامل میکروبی متفاوت را داراست. برخی از این اثرات به وسیله کلر خنثی می گردد و سایر آن ها طی مراحل تصفیه آب نوشیدنی به طور موثری حذف می گردد و هر یک از این مواد حد آستانه متفاوتی برای ظهور علائم بیماری، عفونت و مرگ را دارا می باشند.
سموم بیوشیمیایی در مقایسه با سایر مواد شیمیایی به دز بسیار کمتری جهت تخریب نیاز دارند. خوشبختانه تهیه بسیاری از این سموم در حدی که تهدیدی مهلک برای سیستم آب شهری ایجاد کنند ساده نمی باشد. با این وجود مقادیر محدودی از این مواد با خاصیت کشندگی کمتر ممکن است برای القاء بیماری یا ترور بخشی از جمعیت مورد استفاده قرار گیرد. در جدول ۱ لیستی از سموم بیوشیمیایی به همراه عامل و منابع آن ها ارائه شده است.
عوامل میکروبی شامل باکتری، ویروس، پروتوزوآ و سایر میکروب ها می باشد. کارشناسان ذیربط و دولت آمریکا معتقدند که سلاح های بیولوژیکی هم اکنون در دسترس تروریست ها می باشد. با این وجود سطح تحصیلات، منابع مالی و ریسک های لازم برای تولید این گونه سلاح های بیولوژیکی بیشتر از آنچه برای روش های فیزیکی تروریستی مورد نیاز است هزینه می طلبد. غلظت بالای میکروبی، تولیدکننده چنین سلاحی را در معرض ریسک بالایی قرار می دهد. جدول ۲ لیست جزئی از باکتری های بالقوه و عوامل ویروسی را ارائه کرده است.
مواد شیمیایی صنعتی به دلیل اینکه منابع آن ها موجود و به سهولت قابل تهیه است، تهدید دیگری برای سیستم آبرسانی محسوب می شوند. چندین عامل در تحلیل تهدید شیمیایی مهم است: حجم آبی که آلوده می گردد، قابل حل بودن آلاینده ها، دزکشنده و همچنین حجم آبی که می بایست جذب شود تا اثر کشندگی داشته باشد. خوشبختانه اکثریت زیادی از مواد شیمیایی صنعتی نمی توانند در ردیف عوامل مهلک غیر قابل کشف قرار گیرند. برای این که آلودگی سیستم آبرسانی در حد مهلک باشد، غالباً ماده شیمیایی باید در حجم وسیع وارد سیستم شود. گاهی ماده شیمیایی در غلظت مورد نیاز غیر قابل حل است به علاوه بسیاری سموم شیمیایی رنگ، طعم و بوی نامطبوعی دارند که این مسئله مصرف کننده را از وجود آن ها مطلع می سازد.
اگرچه مسموم کردن سیستم آبرسانی با استفاده از مصرف مواد شیمیایی صنعتی دشوار است ولی می توان با استفاده ا ز آلودگی شیمیایی صنعتی آب شرب را غیر قابل مصرف نموده که این امر نیز تهدیدی جدی برای مصرف کنندگان خواهد بود.
عوامل جنگ نظیر عوامل تاول، خفگی، خون، عوامل عصبی شامل گازهای سولفور، خردل، سارین می باشد. این گازها توسط چندین کشور عموماً به عنوان عوامل ناتوان ساز یا آزاردهنده تولید می شوند. به دلیل غلظت بالای مورد نیاز، تهدید ناشی از این عوامل به اندازه تهدیدهای آلودگی آب در اثر مواد سمی مدنظر قرار نمی گیرد.
عوامل عصبی کشنده ترین عامل در این گروه است که ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بار مهلک تر از حشره کش هایی است که با مواد شیمیایی آلی فسفری ساخته می شود.
مواد رادیو اکتیو روش دیگری آلوده نمودن آب است. تهدید رادیولوژیکی اولیه با استفاده از انفجار معمولی برای انتشار آلودگی رادیواکتیوی در یک ناحیه محدود یا ناحیه سوق الجیشی قابل استفاده است. مواد می تواند شامل مواد با خاصیت رادیواکتیوی بالا نظیر سوختی که برای مسافرت به کوه های یوکا(۱۰) مورد استفاده قرار گرفت باشند یا این که در حیطه مواد با خاصیت رادیواکتیوی پایین نظیر اورنیوم ۲۳۸، ایرادیوم ۱۹۲، سدیم ۱۳۷، استرونیتوم ۹۰ یا کبالت۶۰ قرار بگیرند. مصرف مواد رادیواکتیو برای آلوده کردن آب نوشیدنی روش دشواری خواهد بود چرا که مستلزم مصرف مقدار بسیار زیادی مواد رادیواکتیو خواهد بود. از طرف دیگر این مواد در آب انحلال پذیر نیستند، لذا قبل از رسیدن به هدف به دلیل سنگینی ته نشین می شوند یا در فیلترها به دام خواهند افتاد. به علاوه مواد رادیواکتیو از نظر ایمنی برای مهاجم نیز خطرساز هستند.

جدول ۱ سموم بیولوژیکیمنبع: موسسه تحقیق پزشکی بیماری های مسری ارتش آمریکا ۲۰۰۱

جدول ۲ پاتوژن های آب شربمنبع: پرسکات ال.ام.، جی. پی. هارلی و دی. اِی. کلین.۱۹۹۹.

یادداشت
...

فصل دوم: ارزیابی آسیب پذیری

این فصل به چهار گام اساسی ارزیابی آسیب پذیری، ملاحظاتی برای اقدامات تروریستی می افزاید:
۱- تعیین و تشریح اجزای جداگانه سیستم کلی آبرسانی
۲- تخمین اثرات بالقوه خطرات حوادث محتمل روی هر یک از اجزای سیستم
۳- تنظیم اهداف عملکرد و سطوح قابل قبول سرویس دهی سیستم
۴- چنانچه سیستم در سطوح مورد نیاز تحت شرایط حوادث بالقوه از مدار بهره برداری خارج شود تعیین اجزاء سیستم بحرانی یا کلیدی که در این شرایط پاسخگو باشند.

۲- ۱ گام اول: شناخت اجزای اصلی سیستم

لیست عناصر کلیدی سیستم می بایست تهیه شده و تشریح گردد.
۱) قست های اداری و بهره برداری
۲) منبع آب
۳) سیستم انتقال
۴) تجهیزات تصفیه
۵) ذخیره
۶) سیستم توزیع
۷) نیروی برق
۸) حمل و نقل
۹) ارتباطات
ضروریست اجزای سیستم را تا آنجا که ممکن است با جزئیات هرچه بیشتر توصیف کنیم. موارد متداولی که عموماً مورد توجه قرار می گیرند عبارتند از زون های فشار، موقعیت شیرهای فشارشکن، سایز لوله ها، جنس و سن لوله ها، فاصله متداول بین شیرهای آتش نشانی و موقعیت لوله های اصلی.
علاوه بر این اجزای فیزیکی، اعتماد عمومی و خوش نامی تاسیسات می بایست به عنوان یک پارامتر اضافه مورد توجه قرار گردد. سرمایه اصلی سیستم های تصفیه و توزیع آب، رضایت مردم و اعتماد به محصول نهایی است که به عنوان یک عامل آسیب پذیر در مقابل حمله تروریست در دست تهیه می باشد.

۲-۲ گام دوم: تعیین اثرات خطرات ناشی از حوادث محتمل روی اجزای سیستم

اثرات حوادث تروریستی روی تاسیسات آبی می تواند نتایج متعددی را به دنبال داشته باشد. مثلاً یک انفجار در یک مکان غیر حساس ممکن است باعث تخریب محسوسی در تجهیزات نگردد و قابلیت تجهیزات برای فرآیند های آبی را به خطر نیندازد. در مقابل آلودگی شیمیایی سیستم می تواند منتهی به وقفه بلندمدت در امر سرویس دهی و پاک سازی آب و بازگرداندن مجدد آب به سیستم شود. محدوده نتایجی که می توان در رابطه با فعالیت های تروریستی به آن ها استناد کرد عبارتند از:
 • اختلال در تصفیه، ذخیره و ارسال و تاسیسات ارسال
 • ورود سموم و خطرات بیولوژیکی به سیستم آب
 • آسیب به پرسنل تجهیزات
 • آسیب به اجتماع عمومی
 • آسیب به تاسیسات یا تجهیزات
 • آسیب به اموال خصوصی
 • مشکلات دفع ضایعات خطرناک- وقتی آب آلوده از سیستم بیرون رانده شود چه اتفاقی برای آن می افتد؟
به علاوه اقدامات تروریستی ممکن است روی بیش از یک بخش سیستم متمرکز شود، آسیب در یک ناحیه را برای انحراف تیم واکنش بکار برد یا نتایج آسیب را برای سایر عناصر سیستم بزرگ جلوه دهد.

۲- ۳ گام سوم: تنظیم اهداف عملکردی و سطوح قابل قبول سرویس دهی سیستم

سیستم آبرسانی یک شریان حیاتی محسوب می شود چون آب برای ایمنی و سلامت مردمی که از آن بهره می برند ضروری است. تاسیسات باید اهداف خاص و سطوح سرویس دهی قابل قبولی را در صورت وقوع حادثه و همچنین بازسازی تامین کند. در هدف گذاری برای سرویس دهی سیستم، می بایست اثرات ناشی از اقدامات تروریستی را در نظر گرفت. به صورت جداگانه، اثرات ایجاد شده در اثر خطرات مختلف ناشی از عوامل انسانی یا حوادث طبیعی روی آن ها یکسان است. اهداف نهایی که باید برای سیستم آبرسانی در نظر گرفته شود شامل ایمنی زندگی، فرونشانی آتش، نیازهای سلامت عمومی و مصارف تجاری و بازرگانی است.

۲- ۴ گام چهارم: شناخت اجزای بحرانی

شناخت اجزا یا زیر اجزای بحرانی سیستم گام نهایی در تحلیل آسیب پذیری است. اجزای بحرانی آن هایی است که در برابر شکست کلی یا جزئی ناشی از حادثه طبیعی یا اقدام تعمدی آسیب پذیر باشند. شکست یک مولفه بحرانی، قابلیت سیستم برای برآوردن حداقل اهداف عملکرد ایمنی و سلامتی را کاهش خواهد داد. برای تشخیص آن اجزایی که در یک حمله تعمدی شکست خواهند خورد، تمرین کامپیوتری یک سناریوی حمله را اجرا کنید و سپس روی اجزایی که شکست آن ها کل سیستم را غیر قابل بهره برداری می نماید تمرکز کنید. این اجزا آسیب پذیرترین اجزای سیستم هستند.
ملاحظه اجزای بحرانی باید شامل درک عمومی مردم از میزان ایمنی سیستم آبی باشد. در اغلب موارد، اطمینان از ایمنی سیستم آبی و حمایت مالی کاملاً به یکدیگر وابسته هستند. به احتمال زیاد در صورت وجود یک طرح جامع امنیتی خوب بارور شده جهت پشتیبانی اقدامات امنیتی، عموم مردم و نهادها آن را برمی گزینند.

۲- ۵ بررسی انتقادی سیستم های امنیتی موجود

هدف سیستم های امنیتی محدود کردن آسیب پذیری است. ارزیابی اقدامات امنیتی موجود و تجمیع آن ها با گام های قبلی برای تعیین کارایی این سیستم ها مهم است. آیا اقدامات امنیتی موجود اجزای اصلی و بحرانی سیستم را حفاظت کرده و ریسک پذیری را به حداقل می رسانند؟ بررسی امنیتی باید شامل ملاحظه تجهیزات، بررسی اسناد و عملکردها (سیاست ها، طرح ها و فرآیندهای بهره برداری استاندارد) و مصاحبه با کارکنان باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب ارزیابی و واکنش فوری در امنیت سامانه‌های آبرسانی