فیدیبو نماینده قانونی راشین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چطور با شرایط بحرانی مقابله کنیم؟

کتاب چطور با شرایط بحرانی مقابله کنیم؟

نسخه الکترونیک کتاب چطور با شرایط بحرانی مقابله کنیم؟ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب چطور با شرایط بحرانی مقابله کنیم؟

***انتشارات راشین دارای مجوز از برایان تریسی برای ترجمه و انتشار کلیه کتابهای او به زبان فارسی است.*** فرقی نمی‌کند که شما چه کسی هستید یا چه کار می‌کنید؛ هر فرد و سازمانی با مسائل، مشکلات، بدشانسی‌های غیرمنتظره و بحران‌هایی روبرو می‌شود که می‌تواند تعادل او را بر هم بزند و او باید فوراً آنها را چاره کند. محققان تخمین زده‌اند که هر مؤسسه‌ای در هر دو تا سه ماه با یک بحران روبرو می‌شود که اگر به‌سرعت و به‌طور مؤثر برطرف نشود می‌تواند ادامه حیات آن مؤسسه را تهدید کند. تمام افراد در هر دو یا سه ماه از لحاظ شخصیتی، مالی، خانوادگی یا سلامتی دچار بحران می‌شوند. اما در سختی‌ها و مشکلات، افراد مقاوم سخت‌تر تلاش می‌کنند. تنها در روبرو شدن با یک بحران است که شما به خودتان و دیگران جوهر وجودتان را نشان می‌دهید. همانطور که زمانی اپیکتتوس فیلسوف یونانی گفته است: «شرایط انسان را نمی‌سازند؛ بلکه تنها خود واقعی‌اش را به خودش (و همینطور به دیگران) نشان می‌دهند.» بحران شما ممکن است به شکل کاهش میزان فروش، کاهش درآمد، و کاهش گردش نقدینگی ظاهر شود. ممکن است یک مشتری عمده یا فروش عمده را از دست بدهید. ممکن است با هزینه‌های غیرمنتظره روبرو شوید یا بدشانسی بیاورید طوری که تمام سرمایه‌ای را که در قسمتی از کسب و کارتان به کار انداخته‌اید از دست بدهید. ممکن است افرادی در درون یا بیرون شرکت شما نالایق یا متقلب از آب در بیایند. ممکن است دوستان و همکاران‌تان به شما دروغ بگویند یا سرتان کلاه بگذارند یا به شما خیانت کنند. این مسائل می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیافتد. یک موقعیت بحرانی ممکن است در اثر شرایط زیر به‌وجود بیاید: یک مشتری عمده قبل از پرداخت طلب شما ورشکست شود و شما را از لحاظ مالی مستأصل کند. بانک شما ممکن است میزان اعتبارتان را پایین بیاورد. ممکن است یک منبع عمده درآمد شما که از فروش یا وام تأمین می‌شود متوقف شود. ممکن است به‌طور غیرمنتظره و ناعادلانه از محل کارتان اخراج شده و خانه‌به‌دوش شوید. ممکن است از لحاظ خانوادگی، مالی یا سلامتی دچار مشکل شوید. در هریک از این موارد می‌بینید که به مانع برخورد کرده‌اید، دچار بحران شده‌اید و امکان موفقیت مالی یا عاطفی یا بقای شما نامشخص است.

ادامه...
  • ناشر راشین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.78 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۲۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب چطور با شرایط بحرانی مقابله کنیم؟

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل ۲: توانایی هایتان را باور کنید

شهامت بهایی است که زندگی در مقابل دادن آرامش از ما طلب می کند.
آملیا اِرهارت

یک مانع بزرگ می تواند خودباوری و ایمان شما را نسبت به توانایی هایتان متزلزل کند. واکنش طبیعی نسبت به بدشانسی این است که درست مثل وقتی که از لحاظ عاطفی ضربه سختی می خورید، مات و مبهوت شده و شوکه و عصبانی شوید. این واکنش برای همه ما وقتی بدشانسی و شکست را تجربه می کنیم امری طبیعی و عادی است.
بدون در نظر گرفتن اینکه چه اتفاقی می افتد، به خودتان یادآوری کنید که شما واقعاً انسان خوبی هستید. باشخصیت هستید، لیاقت دارید و باهوشید. اهمیتی ندارد چه اتفاقی افتاده، چون شما قابلیت خودتان را نشان می دهید و از عهده این بحران برمی آیید.
با لحن مثبت با خودتان حرف بزنید تا اعتمادبه نفس تان را دوباره بالا ببرید. به خودتان بگویید: «من خودم را دوست دارم! من خودم را دوست دارم! من خودم را دوست دارم!»

شما از عهده این کار برمی آیید!

هر وقت کاری واقعاً خراب می شود، انسان دچار ترس از شکست می شود و فوراً این ترس را در ته دلش احساس می کند. ممکن است احساس کند بی عرضه است و لیاقت ندارد. گاهی وقت ها احساس می کند بازنده است. وقتی انسان حداکثر تلاشش را می کند و کارها خراب می شوند، اغلب به توانایی هایش شک می کند.
خوشبختانه می توانید این احساسات منفی را خنثی کنید. کافی است با قاطعیت به خودتان بگویید: «می توانم این کار را بکنم! می توانم این کار را بکنم! می توانم این کار را بکنم!»
به خودتان بگویید قادر هستید هر کاری را که اراده کنید انجام بدهید. به خودتان بگویید مشکلی نیست که نتوانید حل کنید. حل کردن مسئله یا برطرف کردن بحران را به چشم یک آزمون هوش یا اثبات شخصیت نگاه کنید. آن را به چشم یک مبارزه نگاه کنید که در آن فرصتی در اختیار شما قرار گرفته تا عقل و هوش خود را بیشتر به کار بیندازید.

روش چهار مرحله ای برطرف کردن نگرانی

یکی از بهترین راه ها برای پاک کردن ذهن و دوباره ساختن اعتمادبه نفس در توانایی حل مسئله این است که به سرعت روش چهار مرحله ای برطرف کردن نگرانی را به کار بگیرید. مراحل این روش عبارت است از:

۱. دست از کار بکشید و بدترین نتیجه ممکن این مسئله یا بحران را مشخص کنید. کاملاً با خودتان و دیگران روراست باشید. از خودتان بپرسید: «بدترین چیزی که ممکن است در این موقعیت اتفاق بیفتد چیست؟»
۲. تصمیم بگیرید که بدترین نتیجه را، هر چه که باشد، اگر اتفاق بیافتد بپذیرید. این کار به شما آرامش می دهد و ذهن تان را پاک می کند. وقتی از لحاظ ذهنی تصمیم می گیرید که می توانید با بدترین نتیجه ممکن زندگی کنید، دیگر نگران نخواهید بود.
۳. مشخص کنید که اگر بدترین نتیجه ممکن اتفاق بیافتد چه خواهید کرد. چه اقداماتی انجام خواهید داد؟
۴. فوراً دست به کار بهتر کردن بدترین نتیجه ممکن بشوید. مشخص کنید چه اقداماتی می توانید انجام بدهید تا میزان خسارت را به حداقل برسانید یا ضررهایتان را کم کنید. تمام وقت و توجه خود را برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن متمرکز کنید.

پادزهر نگرانی

اقدام هدفمند در جهت رسیدن به اهداف تان، تنها پادزهر واقعی برای نگرانی است. به جای اینکه نگران بشوید یا به خودتان و توانایی هایتان شک کنید تصمیم بگیرید که دست به عمل بزنید، هر عملی که برای برطرف کردن مشکل و به سلامت گذشتن از موقعیت بحرانی مفید است. به خودتان یادآوری کنید که مشکلات برای این به سراغ شما نمی آیند تا مانع شما شوند بلکه برای این سر راه تان قرار می گیرند که به شما چیزی یاد بدهند.
به خصوص به یاد داشته باشید که با مانع یا مشکل به طور شخصی برخورد نکنید. در دنیای کسب و کار، هر چقدر هم که باهوش یا باتجربه باشید، هفتاد درصد از تصمیمات شما به موقع خود اشتباه یا ناامیدکننده از آب در خواهند آمد. این مسائل برای هر کسی که وارد دنیای کسب و کار می شود یا مسئولیتی را در سازمانی بر عهده می گیرد اتفاق می افتد. به قول معروف: «هر که بامش بیش، برفش بیشتر.»
اعتمادبه نفس وقتی در شما به وجود می آید که احساس کنید دارید در جهت اهداف تان پیشرفت می کنید. آنقدر مشغول پیدا کردن راه حل برای مشکلات تان باشید که وقتی برای نگران شدن از چیزهایی که اتفاق افتاده نداشته باشید، به خصوص چیزهایی که نمی توانید آنها را تغییر بدهید.

اقدامات لازم برای مقابله با بحران

۱. بلافاصله دست به اقدامات هدفمند برای حل کردن مشکل بزنید. کاری بکنید. هر کاری که از دست تان برمی آید، اما باشهامت قدم پیش بگذارید، رشته کار را در دست بگیرید و خسارت را به حداقل برسانید.
۲. برای خودتان دلسوزی نکنید یا به کس دیگری حمله نکنید. مشکلات جزء طبیعی و عادی یک زندگی پرمشغله هستند. در عوض، مسئولیتِ وضعیت موجود را بپذیرید و به دنبال پیدا کردن راه حل باشید.
***
خط تمایز میان افراد قوی و ضعیف این است که افراد قوی استقامت می کنند اما افراد ضعیف مردد هستند، سست می شوند و موقعیت را جدی نمی گیرند و عاقبت از پا می افتند یا وا می دهند.
ادوین پرسی ویپل
***

فصل ۱: آرامش تان را حفظ کنید

کسی که می خواهد برتر از تاثیرات خارجی باشد اول باید بر احساسات خودش غلبه کند.
بنجامین دیزرِیلی

شما مغز شگفت انگیزی دارید که ۱۰۰ بیلیون سلول دارد و قوی تر از هر ابرکامپیوتری است که تابه حال ساخته شده است. در طول زندگی، مغز شما می تواند اطلاعات چندین کتابخانه را در خودش ذخیره کند و شما می توانید در ظرف چند ثانیه از طریق حافظه به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید. شما از تمام هوش و منابع ذهنی لازم برای حل کردن تمام بحران هایی که با آنها روبرو می شوید برخوردار هستید.
به علاوه، افکار شما قدرت فوق العاده ای دارند به طوری که می توانند شما را عصبانی یا خوشحال، مثبت اندیش یا منفی باف، هیجان زده یا آرام کنند. افکار شما تعیین می کنند که چه احساسی داشته باشید. وقتی درگیر بحران می شوید، بدشانسی می آورید یا به مانع برمی خورید اولین وظیفه شما این است که افکار و احساسات خودتان را کنترل کنید تا بتوانید به بهترین شکل عمل کنید.

اصرار داشته باشید که فوراً کنترل اوضاع را در دست بگیرید

وقتی مدرسه می رفتم، روی دیوار یکی از کلاس ها پوستری نصب شده بود که مرد بسیار آشفته ای را نشان می داد. زیر تصویر او نوشته شده بود: «وقتی هیجان زده یا مردد هستید، دور خودتان بدوید و داد و فریاد کنید.» متاسفانه بیشتر مردم وقتی دچار بحران می شوند دقیقاً همین کار را می کنند.
کاملاً طبیعی است که وقتی کارها خراب می شوند، مردم به شکل منفی نسبت به آن شرایط واکنش یا حساسیت بیش از حد نشان بدهند. ممکن است بترسید یا دچار عصبانیت، نگرانی و ناامیدی بشوید. این افکار ناراحت کننده و احساسات منفی بلافاصله قسمت های اصلی مغز، از جمله نیوکرتکس را از کار می اندازند. نیوکرتکس قسمتی از مغز است که با آن فکر می کنید و از آن برای تحلیل کردن، تخمین زدن و حل مسئله استفاده می کنید.
اگر در زمان بحران فوراً و به طور آگاهانه قوای ذهنی و احساسات خود را کنترل نکنید، به طور خودکار به واکنش «جنگ یا گریز» رو می آورید. وقتی کارها خراب می شود، می خواهید یا دست به حمله متقابل بزنید و یا عقب نشینی کنید که البته هیچ کدام استراتژی مناسبی برای رویارویی با یک موقعیت بحرانی نیست.

نفس عمیق بکشید

اولین قدم برای حفظ آرامش در یک بحران این است که از بروز واکنش های غیرارادی جلوگیری کنید. نفس عمیق بکشید تا ذهن تان آرام شود و بعد به دقت درباره سخنان و اقدامات بعدی تان فکر کنید.
تصور کنید که همه دارند به شما نگاه می کنند. تصور کنید که این موقعیت امتحانی است که جوهر واقعی شما را نشان می دهد. تصور کنید رهبری هستید که می توانید روی کسانی که به شما احترام می گذارند تاثیر بگذارید. تصور کنید همه منتظر هستند ببینند شما چه واکنشی نشان می دهید. اراده کنید الگوی خوبی برای دیگران باشید و راه حل درست یک مسئله مهم را به آنها نشان دهید، درست مثل اینکه دارید به آنها درس می دهید.
انتظارات بی حاصل منشا اصلی احساسات منفی است. شما انتظار دارید کاری به شکل خاص صورت بگیرد اما نتیجه کار کاملاً برخلاف انتظار شماست در نتیجه فوراً نسبت به این اتفاق واکنش منفی نشان می دهید. اگرچه این واکنش کاملاً طبیعی است اما باید یاد بگیرید در مقابل آن مقاومت کنید.

دو دشمن بزرگ خود را بشناسید

وقتی با بحران یا مانع روبرو می شوید، ترس از شکست و ترس از طرد شدن دو احساس منفی عمده ای هستند که در درون شما به وجود می آیند. این احساسات منفی می تواند شما را عصبانی و ناامید کرده و ذهن شما را فلج کند.
وقتی احساس می کنید سرمایه، مشتری ، موقعیت یا اعتبار شما و بدتر از آن زندگی یا سلامتی فرد دیگری به شدت به خطر افتاده است ترس از شکست به سراغ شما می آید. احتمال شکست و از دست رفتن سرمایه باعث به وجود آمدن احساس نگرانی، تنش و یا حتی وحشت می شود.
ترس از طرد شدن رابطه بسیار نزدیکی با ترس از انتقاد و سرزنش و یا ناتوانی در برآورده کردن انتظارات دیگران دارد. وقتی کاری خراب می شود، ممکن است احساس کنید لیاقت ندارید و باکفایت نیستید. احساس شرمندگی و کمبود می کنید. فکر می کنید بی آبرو شده اید و شخصیت و غرور شما مورد تهدید قرارگرفته است. این واکنش ها هم طبیعی و عادی هستند. مهم این است که چطور با این احساسات برخورد می کنید.
به یاد داشته باشید که همه چیز به واکنش شما نسبت به بحران بستگی دارد. این امتحانی است که باید در آن موفق شوید. به جای اینکه واکنش شدیدی نشان بدهید، نفس عمیق بکشید، آرام باشید و اراده کنید که با این مشکل با آرامش و به طور موثری برخورد کنید.

گفتگوی درونی شما تعیین کننده احساسات شماست

روانشناسی به نام مارتین سلِیگمن ثابت کرده است که شیوه ای که مسائل را برای خودتان توضیح می دهید تا حد زیادی افکار، احساسات و کارهای بعدی شما را تعیین می کند. او شیوه توضیح را اینطور تعریف می کند: «روشی که مطابق با آن مسائل را برای خودتان توضیح می دهید.»
دست کم ۹۵ درصد از احساسات مثبت یا منفی شما را شیوه ای تعیین می کند که با آن مسائلی را که در اطراف تان اتفاق می افتد برای خودتان تفسیر می کنید. ساده تر بگویم این همان شیوه ای که با خودتان حرف می زنید. اگر مانع غیرمنتظره ای را که سر راه شما سبز شده، به شیوه مثبت تفسیر کنید، می توانید آرامش خود را حفظ کنید و کنترل اوضاع را در درست بگیرید.
اگرچه ذهن شما می تواند هزار ها فکر را در خود جا دهد، اما هر بار تنها گنجایش یک فکر را دارد و همیشه می توانید در هر لحظه ای، فکر خودتان را انتخاب کنید . هر فکری که انتخاب کنید در همان لحظه تعیین می کند که آیا عصبانی و دستپاچه خواهید شد یا آرام و خونسرد باقی می مانید.
به یاد داشته باشید که بیشتر مسائل زندگی در ابتدا حل شدنی به نظر نمی رسند. به خودتان یادآوری کنید که مسائل و مشکلات جزء امور طبیعی و عادی زندگی هستند. آنها اجتناب ناپذیرند. تنها عاملی که شما می توانید کنترل کنید شیوه برخورد با آنهاست.
برای اینکه آرامش داشته باشید مسائل را برای خودتان به فاجعه تبدیل نکنید. مسئله را صد درصد منفی نگاه نکنید. مهم ترین سه کلمه ای که در برخورد با هر بحرانی باید به خاطر داشته باشید عبارتند از: «این نیز بگذرد.»

قبل از پاسخ دادن مسئله را خوب مطالعه کنید

برای اینکه آرامش تان را حفظ کنید بهتر است به جای اینکه شدیداً عکس العمل نشان بدهید نظر افراد دیگری را هم که درگیر این ماجرا هستند بپرسید. باحوصله به پاسخ های آنها گوش کنید. اگر پاسخی برای این مسئله وجود داشته باشد، وظیفه شماست که آن را پیدا کنید. برای این کار باید قبل از پاسخ دادن به خوبی بفهمید که چه اتفاقی افتاده است و مسئله چیست.
گاهی اوقات صحبت کردن درباره مسئله با همسر یا یک دوست قابل اعتماد به شما بی نهایت کمک می کند تا آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید. به یک پیاده روی طولانی بروید و موقعیت را از تمام جهات بررسی کنید، و به دنبال یک پاسخ ممکن بگردید. صرف نظر از اینکه چه اتفاقی دارد می افتد، خوش بین باشید و در آن مسئله یا موقعیت بحرانی به دنبال یک نکته مثبت بگردید. در بیشتر موارد، چیزی که به نظر مانع بسیار بزرگی می رسد فرصتی است که در لباس مبدل ظاهر شده است. شکست کامل یک پروژه، روش یا ریسک تجاری ممکن است همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید چون شما را مجبور می کند وقت و منابع مالی خود را در راه بهتری صرف کنید.

به دنبال درس باارزشی باشید

نتیجه کار هرچه باشد، در برخورد با هر مانع و دشواری دنبال درس باارزشی بگردید. در دل هر مشکلی که سر راه شما قرار می گیرد بذر منفعت یا مزیتی قرار دارد که یا از آن مسئله بزرگ تر است یا حداقل به همان اندازه است. وقتی خودتان را عادت می دهید که در آن موقعیت به دنبال جنبه مثبت باشید و درس ارزشمندی را جستجو کنید که ممکن است در آن موقعیت یا بحران پنهان شده باشد، خودبخود آرام، مثبت اندیش و خوش بین خواهید شد. در نتیجه تمام قدرت های ذهن شگفت انگیزتان در دسترس شما خواهند بود تا آن مسئله را حل کرده یا آن بحران را پشت سر بگذارید.
وقتی در شرایط بحرانی قرار می گیرید، چند دقیقه چشم هایتان را ببندید، نفس عمیق بکشید و مجسم کنید که آرام و مطمئن هستید و کنترل اوضاع را کاملاً در دست دارید. تصمیم بگیرید که نسبت به سایرین خوش بین باشید و درباره آنها مثبت فکر کنید. با لحنی مهربان و مودب صحبت کنید. طوری رفتار کنید که انگار اصلاً نگران چیزی نیستید و اتفاقی که افتاده اصلاً شما را ناراحت نکرده است.

اقدامات لازم برای مقابله با بحران

۱. در هر مسئله یا بحرانی که با آن روبرو می شوید دنبال یک نکته مثبت یا نوعی منفعت بگردید. معمولاً بزرگ ترین مشکل شما درواقع فرصت مناسبی است که در لباس مبدل ظاهر شده است.
۲. در هر مانع یا مشکل دنبال درس باارزشی باشید. تصور کنید که این مشکل در این زمان برای شما فرستاده شده تا درسی به شما بدهد که برای موفقیت و خوشبختی آینده به آن نیاز دارید.
***
در شرایط بحرانی هرگز ناامید نشوید زیرا این درست همان جایی است که اوضاع عوض می شود.
هریت بیچِر استُو
***

نظرات کاربران درباره کتاب چطور با شرایط بحرانی مقابله کنیم؟

راهکارهای خیلی مفید این کتاب واقعا به درد ما ایرانیا میخوره مخصوصا اوضاع فعلی!! ترجمه خیلی عالیه.
در 7 ماه پیش توسط سروش قاضی
انتشارات راشین از برایان تریسی برای انتشار آثارش به زبان فارسی مجوز دارد و با بهترین کیفیت ترجمه، آثار وی را منتشر میکند.
در 7 ماه پیش توسط راشین
واقعا به درد این شرایط اقتصادی میخوره. توصیه میکنم حتما بخونید.
در 7 ماه پیش توسط نيما تهراني
کتاب بسیار نکات کلیدى و راهکارهاى مفیدى داره. برایان تریسى از نویسندگان بنام در ژانر موفقیت و خود سازى. من به دوستان پیشنهاد مى کنم این کتاب و بخونن...
در 2 ماه پیش توسط پر طرقى
کتاب خوبیه
در 2 ماه پیش توسط sar...abi