دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب پساساختارگرایی فیدی‌پلاس

کتاب پساساختارگرایی

نسخه الکترونیک کتاب پساساختارگرایی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب پساساختارگرایی

بیشتر آثار متأخر دریدا به اخلاق مربوط می‌شوند، به مسئله‌ی عمل درست در جهانی تهی از حقایق بنیادینی که بتوانند مبنایی برای انتخاب باشند. ادیان بر چنین مبناهایی استوارند. آن‌ها آن‌چه را که باید انجام دهیم مشخص می‌کنند و در وهله‌ی نهایی به اراده‌ی خدا، که به صورت نشانه‌های قدسی بر کشیشان یا پیامبران آشکار می‌شود، متوسل می‌شوند. اراده‌ی خدا در این معنا کلی و نهایی در نظر گرفته می‌شود، واقعیتی ناب و مطلق که بدون آن جستجوهای انسان ناامیدانه می‌مانند. باورهای سکولار هم می‌توانند واقعیت نهایی دیگری بیابند که جایگاه ساختاری همان صلاحیت را اشغال کند: مثلاً عقل یا قانون اخلاقی، یا شاید قوانین طبیعت. این ارزش‌های متافیزیکی بنیان‌های نهایی در نظر گرفته می‌شوند که تمام ارزش‌های دیگر به آن‌ها وابسته هستند. اما اگر ارزش‌ها از زبان ناشی می‌شوند، و زبان جهان را از هر فرهنگ به فرهنگ دیگر به طور متفاوتی برش می‌زند و تفاوت‌گذاری می‌کند، هیچ دسترسی‌ای به یک واقعیت کلی و بنیادین وجود ندارد. اراده‌ی خدا ممکن است وجود داشته باشد، اما همان‌طور که تاریخ نشان داده است، این اراده می‌تواند در عمل محل مناقشات بسیاری باشد، زیرا هر دو طرف در یک مناقشه می‌توانند به دلایل خودشان ادعا کنند که نماینده‌ی این اراده هستند (یکی از مضامین مهم قرن بیست و یکم می‌تواند این باشد که آیا غرب به‌درستی این نمایندگی را انجام می‌دهد یا شرق). همین‌ها را می‌توان در مورد عقل و طبیعت نیز گفت. در هر مورد دیدگاه‌های مقابل هم به آن‌ها متوسل می‌شوند: فمینیست‌ها و ضد-فمینیست‌ها، همجنس‌گرایان و همجنس‌هراسان. آیا در این‌جا یک اخلاق واسازی می‌تواند وجود داشته باشد، اخلاقی بدون متافیزیک؟ آثار خود دریدا، به باور وی، شک‌گرایانه، اما «ایجابی» هستند. اگر از یک سو عنصر دیگری در همان‌بودگی، تفاوت در درون فرهنگ‌ها، زبان‌ها و سوژه‌ها، باعث می‌شود که تمامیت‌گرایی و ملی‌گرایی و تمام تلاش‌ها برای آوردن جوامع یا گروه‌ها در راستای یک هویت واحد از بین برود، از سوی دیگر، باعث نمی‌شود که مسئولیت پذیرفتن خود این موضع نیز از بین برود. ارزش‌ها نه‌تنها تاریخ دارند، همچنین با هم متفاوت‌اند. بنابراین می‌توانند در آینده تغییر کنند، اگر نه در پرتو ایده‌ی (idea یا Idea) ثابتِ خوب (the good)، دست‌کم به این امید که روزی بتوان رد بدیلی را که در آن‌ها ثبت شده تشخیص داد. دریدا این شیوه‌ی تفکر را «موعودباوری» می‌خواند: نه وعده‌ی یک موعود خاص، که مطالب یک کتاب مقدس خاص، مسیحی یا اسلامی، را اجرا کند، بلکه امید به آینده‌ای متفاوت که «می‌آید» (avenir, a venir).

ادامه...

مشخصات کتاب پساساختارگرایی

  • ناشر انتشارات شوند
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۹,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.48 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۲۳ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب پساساختارگرایی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب پساساختارگرایی

این کتاب که یکی از منابع معتبر در فهم پساساختارگرایی است نویسنده کتاب آثار دیگرش به زبان فارسی ترجمه شده است مترجم نیز بسیار زبر دست است و کتابخوانی ترجمه شده است
در ۲ سال پیش توسط sol...145 ( | )