فیدیبو نماینده قانونی نشر شربیانی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تجارت الکترونیکی

کتاب تجارت الکترونیکی

نسخه الکترونیک کتاب تجارت الکترونیکی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تجارت الکترونیکی

«تجارت الکترونیک» مفهوم جدیدی نیست ولی در سال‌های اخیر رشد فزاینده و غیر قابل پیش بینی داشته که عامل اصلی آن «اینترنت» است‌‌. از قرن‌ها پیش تبادل کالا و تجارت بین انسان‌ها رایج بوده است. اگرچه ممکن است در آن زمان پول اختراع نشده بود اما انسان‌ها تبادل کالا به کالا انجام می‌دادند و هر یک از شهرها و بخش ها، کالای مورد نیاز خود را گرفته و کالای مورد نیاز بخش‌های دیگر را به آن‌ها می‌دادند.

ادامه...
  • ناشر نشر شربیانی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.09 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۳۹ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تجارت الکترونیکی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل ۱: مقدمه ای برتجارت الکترونیکی (مفاهیم، تاریخچه)

مقدمه
ارتباط بین تکنولوژی و تجارت به سال های خیلی دور باز می گردد. در واقع رونق تجارت از یک پیشرفت تکنیکی آغاز شد. حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد، فناوری تکنولوژی ساخت کشتی را به کار بردند تا نخستین گروهی باشند که از دریای مدیترانه گذشته و به سرزمین های دور، دست می یابد. با این پیشرفت برای اولین بار در تاریخ جهان مرزهای جغرافیایی برای انجام تجارت گسسته و تجارت با مردمی از اقوام دیگر آغاز شد. هم اکنون شبکه جهانی اینترنت همانند همان کشتی است که نه تنها فواصل جغرافیایی و بلکه اختلاف زمانی را کم رنگ نموده است و سفر را برای نمایش دیگر آماده کرده است.
«تجارت الکترونیک» مفهوم جدیدی نیست ولی در سال های اخیر رشد فزاینده و غیر قابل پیش بینی داشته که عامل اصلی آن «اینترنت» است .
از قرن ها پیش تبادل کالا و تجارت بین انسان ها رایج بوده است. اگرچه ممکن است در آن زمان پول اختراع نشده بود اما انسان ها تبادل کالا به کالا انجام می دادند و هر یک از شهرها و بخش ها، کالای مورد نیاز خود را گرفته و کالای مورد نیاز بخش های دیگر را به آن ها می دادند. اختراع پول انقلابی بزرگ را در زمینه تجارت الکترونیک برپا کرد. پول به گونه ای بود که مدت ها میشد آن را نگه داشت بدون آن که مشکلی برایش پیش آید و یا این که مانند مواد غذایی فاسد شود.اینترنت یا ابر بزرگراه اطلاعاتی، شبکه ارتباطی بین صدها میلیون کامپیوتر در سراسر جهان است که سابقه ای بسیار کم دارد. اولین بار پس از جنگ جهانی دوم، وزارت دفاع آمریکا بر این فکر شد که اگر جنگ هسته ای در آینده اتفاق بیفتد، اولین مراکز مورد تهاجم، مراکز مخابراتی و ارتباطی خواهد بود. بنابراین دانشمندان سیستمی را پایه ریزی کردند که پایگاههای نظامی و مراکز مهم را از طریق یک شبکه ارتباطی به هم متصل کرد تا اگر یکی از این خطوط ارتباطی در هنگام جنگ آنها قطع شد سیستم به صورت شبکه به هم متصل بوده و از راه دیگر این ارتباط میسر شود. در حقیقت هیچ نقطه ای مراکز ارتباطی نبوده و انهدام تمام ارتباطات نیز غیر ممکن شود با این طرز تفکر اولین بار در سال ۱۹۶۹ میلادی ۴ کامپیوتر و درسال ۱۹۸۳میلادی ۵۶۲ کامپیوتر به هم متصل شد.
بدیهی است یکی از عوامل مهمی که در پیشبرد هر طرح و ایده و اختراعی کمک می کند اقتصاد و شیوه بهینه مالی است و معمولاً پول نزد دو گروه از هر جامعه ای است سازمانهای نظامی، جهت تحقیقات در زمینه های مختلف و تجار و شرکت های تولید کننده سیستم شبکه اینترنت برای هر یک از گروه های فوق الذکر جذاب بود. گروه نظامیان به دلیل حل مشکل ارتباطات در زمان جنگ و گروه تجار به دلیل پیدا کردن بازار بسیار و جذاب مشتری با هزینه بسیار کم. نتیجه آن شد که هر دو گروه به پیشبرد این پروژه کمک کردند به گونه ای که از حالت انحصاری درآمده و به صورت یک پروژه فراگیر برای تمام افراد روی زمین خدمات خود را ارائه دهد هم اکنون حدود ۸۰۰ میلیون نفر از اینترنت استفاده می کنند و حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از آنها ماهیانه به این جمع افزوده می شود. همان طور که اشاره شد یکی از گروههایی که به پیشرفت اینترنت کمک کرد گروه تجار بود که مفهومی را به نام تجارت الکترونیک به وجود آورد. در سال های اخیر این حقیقت برای تمام شرکت ها مسلم شده که تجارت الکترونیکی، منافع ملی بسیاری را برای آنها به همراه خواهد داشت، درایران نیز شاهد شکل گیری وب سایت های مختلف که برای همین منظور طراحی شده است، هستیم. از مهمترین مواردی که این تکنولوژی در اختیار ما قرار می دهد، می توان به امکان خصوصی سازی سرویس ها، انجام سرویس دهی به مشتریان در بهترین حالت ممکن و هم چنین وجود یک سیستم منسجم مدیریتی اشاره کرد .
پیشینه تجارت الکترونیک
بدون شک اختراع پول اولین انقلاب در زمینه تجارت بود و ارزش آن مشخص و حمل آن آسان تر و فاسد نشدنی و مورد نیاز همه بود و فواید استفاده از پول به اندازه ای بود که حتی تا چند دهه قبل کمتر کسی انتظار یک انقلاب دیگر را داشت.
در سال های ابتدایی دهه ۱۹۷۰، واژه تجارت الکترونیکی به معاوضه داده های الکترونیکی برای ارسال سندهای تجاری مانند سفارش های خرید یا صورت حساب های الکترونیکی اطلاق می شد و بعدها با گسترش این صنعت واژه تجارت الکترونیکی به تجارت از طریق شبکه وب برای خرید کالا و خدمات گفته می شد.
زمانی که نخستین شبکه جهانی وب به صورت فراگیر و شناخته شده در ۱۹۹۴، رواج یافت. بسیاری از پژوهشگران پیش بینی کردند که این شیوه از تجارت یعنی تجارت مبتنی بر وب به زودی به بخش مهمی در اقتصاد دنیا تبدیل خواهد شد اما چهار سال طول کشید تا پروتکل های مبتنی بر (۱)(http) به طور گسترده در اختیار کاربران قرار بگیرد.
اولین کسب و کارهای الکترونیکی را می توان در ۱۹۹۸، و در میان تعدادی از کسب و کارهای معتبر در کشور آمریکا و اروپای غربی شاهد بود. کسب و کارهایی که با راه اندازی وب سایت هایی ابتدایی شکل گرفت و سپس توسعه یافت. در سال ۲۰۰۵، تجارت الکترونیکی در اکثر شهرهای آمریکا، اروپا و آسیای شرقی به سرعت توسعه و رواج یافت. عده ای معتقدند که قدمت تجارت الکترونیکی (E-Commerce) به پیش از پیدایش اینترنت کنونی باز می گردد اما به دلیل هزینه های سنگین این سبک از تجارت، امکان استفاده از آن تا چند سال گذشته مختصراً در اختیار شرکت ها، بنگاه های تجاری و موسسات اقتصادی بود اما با فراگیر شدن اینترنت و امکان استفاده همه مردم این فرصت به دست آمد که ساختار تجارت الکترونیکی تغییر کرده و از حالت اختصاصی بودن برای طبقه خاصی خارج شده و به صنعتی در دسترس تبدیل شود.
استفاده از فن آوری های الکترونیکی در انجام امور بازرگانی پیشینه ای نسبتاً طولانی دارد. در حقیقت، نیاز به تجارت الکترونیکی از تقاضاهای بخش های خصوصی و عمومی برای استفاده از تکنولوژی اطلاعات به منظور کسب رضایت مشتری، و هماهنگی موثر درون سازمانی نشات گرفته است.
می توان گفت این نوع تجارت، از حدود سال ۱۹۷۰، که مصرف کنندگان توانستند پول خود را از طریق ماشین های خود پرداز (ATM)(۲) دریافت کرده و خریدهای خود را با کارت های اعتباری انجام دهند. پیش از توسعه تکنولوژی های مبتنی بر اینترنت در سال های آغازین دهه ۹۰، شرکت های بزرگ دست به ایجاد شبکه های کامپیوتری با ارتباطات مشخص، محدود و استاندارد شده برای مبادله اطلاعات تجاری میان یکدیگر زدند. این روش، مبادله الکترونیکی دادها (۳)(EDI) نامیده شد. درآن سال ها، لفظ تجارت الکترونیکی، مترادف با مبادله الکترونیکی داده ها بود. ایجاد و توسعه اینترنت و شبکه جهان گستر، باعث خلق فرصت های زیادی برای توسعه و پیشرفت زیر ساخت ها و کاربردهای تجارت الکترونیک گردید. از نظر استادان جهش تکنولوژی اطلاعات دو دوره بیست ساله سرگذاشته و اکنون وارد دوره سوم شده است.
۱۹۵۵ – ۱۹۷۴: عصر پردازش الکترونیکی داده ها (EDP)(۴)
۱۹۷۵ – ۱۹۹۴: عصر سیستم های اطلاعاتی مدیریت (۵)(MIS)
۱۹۹۵ –۲۰۱۴: عصر اینترنت (Internet)
هر بیست سال، امکانات تجارت الکترونیکی را متناسب با توانایی های تکنولوژی اطلاعاتی آن عصر فراهم آورده است. در حالی که ماشین های خود پرداز و کارت های اعتباری در عصر بیست ساله نخست به جریان افتادند، در عصر دوم امکان استفاده از مبادله الکترونیکی داده ها (EDI)، سیستم بانکی بین المللی (Swift) و انتقال وجه الکترونیکی(۶)(EFT) فراهم شد. اما توسعه اینترنت و کاربردهای تجاری آن، باعث تحولی اساسی در این روند شده است، به گونه ای که در روند تکاملی تجارت الکترونیک، می توان میان تجارت الکترونیکی سنتی و نوع اینترنتی آن تمایز محسوسی قائل شد.
تجارت الکترونیکی چیست؟
قبل از اینکه تجارت الکترونیک را به طور کامل مورد بحث قرار دهیم بهتر است تا تصویر درستی از تجارت ساده وسنتی داشته باشیم.در حالی که فهمیدن و درک کلمه تجارت بسط و تعمیم مفهوم تجارت الکترونیکی نیز به آسانی صورت می گیرد.
در فرهنگ لغت(Merriam Webs tiers Collegiate) تجارت این گونه تعریف شده است .
۱- روابط اجتماعی، تبادل افکار، عقاید و احساسات
۲- مبادله ویا خریدوفروش کالا در مقیاس وسیع شامل حمل ونقل از مکانی به مکان دیگر.
حال در خصوص دومین معنی ارایه شده در تجارت به بحث می پردازیم.
وقتی به تجارت به روش های متفاوت نظر بیاندازید متوجه چندین نقش مختلف در امر تجارت خواهید شد.
خریداران: کسانی هستند که می خواهند با پرداخت پول کالایی را خریداری و یا از سرویسی بهره مند شوند .
فروشندگان: کسانی هستند که کالا و یا خدماتی را به خریداران عرضه می کنند. معمولاً فروشندگان به دو صورت مختلف می باشند، خرده فروشانی که به طور مستقیم اجناس خود را به مصرف کننده می فروشند و عمده فروشان و یا توزیع کنندگان کالا که اجناس و تولیدات خود را به خرده فروشان و یا دیگر طالبان کالا می فروشند .
تولیدکنندگان: کسانی هستند که محصولاتی را که توسط فروشندگان ارایه می شود را تولید می کنند، یک تولید کننده همواره ضرورتا یک فروشنده نیز هست زیرا تولید کننده محصولات تولید شده خود را به عمده روشان، خرده فروشان ویا به طور مستقیم به مصرف کننده عرضه داشته و به فروش می رسانند.
در صورت شناخت تجارت، با تجارت الکترونیکی نیز آشنا خواهیم شد. برای واژه تجارت، در اکثر واژه نامه ها تعاریف زیر ارائه شده است: مبادلات اجتماعی: تبادل ایده ها، عقاید و تمایلات (خواسته ها) مبادله یا خرید و فروش کالا در مقیاس بالا که شامل ترابری از نقطه به نقطه دیگر است. در ادامه تعریف دوم ارائه شده برای تجارت، را به عنوان محور بحث انتخاب و بر روی آن متمرکز خواهیم شد. تجارت در ساده ترین نگاه، مبادله کالا و خدمات به منظور کسب درآمد (پول) است. زندگی انسان مملو از فرآیندهای تجاری بوده و تجارت با میلیون ها شکل متفاوت در زندگی بشریت نمود پیدا کرده است. زمانی که کالای مورد نظر خود را از یک فروشگاه تامین و خریداری می نمائید، در تجارت شریک و در فرآیندهای آن درگیر شده اید. در صورتیکه در شرکتی مشغول بکار هستید که کالائی را تولید می نماید، درگیر یکی دیگر از زنجیره های تجارت شده اید.

تعریف (۷)

در یک تعریف ساده، تجارت الکترونیکی را می توان انجام هرگونه امور تجاری و بازرگانی به صورت online و از طریق شبکه جهانی اینترنت بیان کرد. این تکنیک در سال های اخیر در بستر internet رشد فزاینده ای داشته است. این امر می تواند شامل خرید و فروش عمده یا خرده کالاهایی فیزیکی و غیر فیزیکی (نظیر اتومبیل و یا نرم افزارهای کامپیوتری)، ارائه سرویس های مختلف به مشتریان (نظیر مشاوره های پزشکی یا حقوقی) و دیگر موارد تجاری (هم چون تبادل کالا به کالاو راه اندازی مناقضات و مزایدات) باشند .
این فن آوری تعاریف و انواع مختلفی دارد که به شرح هر کدام می پردازیم:
تجارت الکترونیک عبارتست از خرید (buy)، فروش (sell)، مبادله (Exchange)، کالا (product)، خدمات (services) و اطلاعات (Information) از طریق شبکه های رایانه ای از جمله اینترنت. این نوع از تجارت بر پردازش و انتقال الکترونیکی داده ها شامل متن، صدا و تصویر مبتنی است. تجارت الکترونیک فعالیت های مختلفی از جمله مبادله، تحویل فوری مطالب دیجیتال، انتقال الکترونیکی وجوه، مبادله الکترونیکی سهام، بارنامه الکترونیکی، طرح های تجاری و مهندسی و خدمات پس از فروش را نیز در برمی گیرد.
منظور از تجارت الکترونیک (Electronic Commerce) فعالیت های تجاری است که به مشتریان، تولیدکنندگان و تامین کنندگان خدمات معطوف می گردد. این نوع تجارت همچنین به واسطه هایی که در آنجا قراردادهای تجاری از طریق شبکه های ارتباطی منعقد می گردد، نیز اشاره دارد. تبادل الکترونیکی داده (EDI) به منظور تسهیل تجارت از طریق انجام امور تجاری بین شرکا و طرفین معامله مورد استفاده قرار می گیرد. دیگر تعاریف تجارت الکترونیک بر مبنای اینترنت به عنوان رسانه ای ارتباطی استوار است. تعریف معمول و متداول بر مبنای استفاده از شبکه تار عنکبوتی جهان گستر (وب) به عنوان بستری برای تجارت الکترونیک می باشد.
تعریف عام تجارت: هر نوع ارائه کالا یا خدمات، که معمولاً «نه همیشه» بخاطر پول انجام می پذیرد. تمام ابعاد و فرآیند بازار را که به توان با اینترنت و تکنولوژی (web) انجام داد، تجارت الکترونیکی می گویند.
به طور کلی واژه تجارت الکترونیک اشاره به معاملات الکترونیکی می نماید که از طریق شبکه های ارتباطی انجام می پذیرد. ابتدا، خریدار یا مصرف کننده به جستجوی یک مغازه مجازی از طریق اینترنت می پردازد و کالای را از طریق (Web) یا پست الکترونیکی سفارش می دهد. نهایتاً کالا را تحویل می گیرد.

تجارت الکترونیکی یعنی انجام مبادلات تجاری در قالب الکترونیکی.
* تعریف تجارت الکترونیک از دیدگاه (Clarke):
هر نوع مبادله اطلاعات مربوط با امور تجاری از طریق ابزار الکترونیکی، حتی تلفن و فاکس (سال ۱۹۹۷)
تعریف تجارت الکترونیک از دیدگاه اتحادیه اروپا (European union)
تعریف ۱: "انجام تجارت بصورت الکترونیکی". (سال ۱۹۹۸)
تعریف ۲: "هر شکلی از مبادله تجاری که در آن طرفین ذینفع به جای تبادلات فیزیکی یا تماس مستقیم فیزیکی، به صورت الکترونیکی تعامل کنند.
تعریف تجارت الکترونیک از دیدگاه ارتباطات
تحول خدمات، کالا و محصولات اطلاعاتی از طریق خطوط تلفن، شبکه های کامپیوتری و سایر وسایل ارتباطی.
تعریف تجارت الکترونیک از دیدگاه فن آوری اطلاعات
آن دسته از کاربردهای فن آوری اطلاعات که به صورت سیستمی برای پشتیبانی و پیشرفت دادن جریان کاری و مبادلات تجاری ایجاد شده است.
تعریف تجارت الکترونیک از دیدگاه تجاری
ابزاری است که کسب و کارهای مختلف، شرکای آنها و مشتریان آنها را قادر می سازد که موضوعاتی چون کیفیت خدمات، سرعت تحویل و... را ارتقاء وموضوعاتی همچون هزینه ها را کاهش دهند. تعامل سیستم ها ارتباطی (Communication)، سیستم های مدیریت اطلاعات (Data Management) و امنیت (Security) که بواسطه آنها امکان مبادله اطلاعات تجاری در رابطه با فروش محصولات و یا خدمات میسر می گردد.
بنابراین تعریف اجزاء اصلی تجارت الکترونیک عبارتند از:
۱-Communications (سیستم های ارتباطی)
۲-Data Management (سیستم های مدیریت داده ها)
۳-Security (امنیت)

نظرات کاربران درباره کتاب تجارت الکترونیکی