فیدیبو نماینده قانونی راشین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب وقت طلاست

کتاب وقت طلاست
استفاده از مدیریت زمان در زندگی شخصی و حرفه‌ای

نسخه الکترونیک کتاب وقت طلاست به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب وقت طلاست

رموز موفقیت در مدیریت زمان عبارتند از: ۱ـ تعیین اولویت در کارها ۲ـ تمرکز کامل روی یک فعالیت برای مدت زمان معینی چون هرگز وقت کافی برای انجام همه کارها وجود ندارد، باید دائماً کارها را الویت‌بندی کنید. شاید بهترین کار این باشد که مدام این سؤال مهم را از خودتان بپرسید: «در این لحظه بهترین استفاده‌ای که می‌توانم از وقتم بکنم چیست؟» این سؤال بیش از هر پرسش دیگری می‌تواند شما را ساعت به ساعت هدایت کند.

ادامه...
  • ناشر راشین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.29 مگابایت
  • تعداد صفحات ۹۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب وقت طلاست

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:بخش ۱: مقابله با کار زیاد و وقت کم

کار زیاد و وقت کم:
معمول ترین عامل اضطراب در دنیای امروز داشتن کار زیاد و وقت کم است. در واقع «فقر زمانی» بزرگ ترین مسئله ای است که امروز با آن روبرو هستیم. به علت محدودیت هایی از قبیل کمبود بودجه، کاهش تعداد کارمندان، کوچک کردن سازمان ها و فشارهای رقابتی، افراد مجبور به قبول مسئولیت های بیشتری می شوند، مسئولیت هایی که برای عملکرد عادی سازمان یا بخشی از آن ضروری است.
تخصص پیدا کنید:
راه حل مشکل این است که در زمینه مدیریت زمان تخصص پیدا کنید. احتمالاً هیچ مهارت دیگری بیش از کسب دانش و تجربه در مدیریت زمان برای شما ارزشمند نخواهد بود.
با ذهن باز ایده های جدید را بررسی کنید:
نادان ترین مدیر کسی است که احساس کند برای یادگیری مدیریت زمان وقت ندارد، یا حتی بدتر از این، درحالی که غرق در کار است فکر کند همه چیزهای لازم در مورد این موضوع را می داند.
هرگز آموختن را متوقف نکنید:
واقعیت این است که اگر در تمام عمر کاری تان هم یادگیری مدیریت زمان را ادامه دهید، هرگز به تمام دانش لازم برای به حداکثر رساندن بازدهی خودتان دست نخواهید یافت. این یعنی می شود همیشه در مدیریت زمان پیشرفت کرد چون این راه پایانی ندارد.
رموز مدیریت زمان:
رموز موفقیت در مدیریت زمان عبارتند از:
۱ـ تعیین اولویت در کارها
۲ـ تمرکز کامل روی یک فعالیت برای مدت زمان معینی
چون هرگز وقت کافی برای انجام همه کارها وجود ندارد، باید دائماً کارها را الویت بندی کنید. شاید بهترین کار این باشد که مدام این سوال مهم را از خودتان بپرسید: «در این لحظه بهترین استفاده ای که می توانم از وقتم بکنم چیست؟» این سوال بیش از هر پرسش دیگری می تواند شما را ساعت به ساعت هدایت کند.
اول مهم ترین کارها را شروع کنید:
گرایش طبیعی همه ما این است که سعی خودمان را در کارهای کوچک به کار ببریم و در برابر این وسوسه که اول کارهای کوچک را تمام کنیم تسلیم می شویم. چون انجام کارهای کوچک آسان تر و اغلب نوعی تفریح است. اما باعث می شود که از انجام کارهای مهم عقب بیافتیم و در نتیجه دچار اضطراب بشویم. پس سازماندهی کارها و تمرکز روی ارزشمندترین آنها در واقع یعنی شروع اعمال کنترل روی وقت مان و کاهش میزان اضطراب.
تصمیم بگیرید:
هر کس که همیشه کارش را به نحو عالی انجام دهد درهای فرصت ها را از همه طرف به روی خودش باز می کند. چنین فردی با حقوق خوب استخدام می شود، ارتقاء پیدا می کند و مسئولیت های بیشتری به او محول می شود چون تعداد این نوع افراد کم است.
همین امروز تصمیم بگیرید یکی از بهترین افراد در زمینه مدیریت زمان باشید و به وسیله آن زندگی شخصی و حرفه ای خودتان را در مسیر پیشرفت و تعالی قرار دهید.
به همین دلیل است که فرانکلین می گوید: «اگر زندگی را دوست دارید، زمان را هدر ندهید چون اساس زندگی است.»
از گرانبهاترین سرمایه تان استفاده کنید:
بزرگ ترین و تنها سرمایه شما وقت و به عبارت دیگر زندگی تان است. اگر وقت فراوانی داشته باشید تقریباً انجام هر کاری امکان پذیر است. ولی اگر به هر دلیل، زمان متوقف شود، همه امکانات هم نابود خواهد شد.
ملکه الیزابت اول، ملکه انگلستان، یکی از ثروتمندترین زنان جهان بود و نصف مملکت به او تعلق داشت. هنگامی که در بستر مرگ بود، به پزشک خود رو کرد و گفت: «برای چند دقیقه وقت بیشتر حاضرم همه دارایی ام را بدهم.»
همین الآن شروع کنید:
زمان مناسب برای دانستن قدر هر دقیقه گرانبها از عمرمان همین الآن است، نه بعداً که دقیقه ها از دست رفته اند.
تمرین عملی:
۱ـ مدام از خودتان بپرسید: «آیا کاری که دارم همین الآن انجام می دهم بهترین کاری است که می توانم در این لحظه انجام بدهم؟» اگر جواب منفی است، فوراً کاری را که دارید انجام می دهید متوقف کنید و کاری را انجام بدهید که بهترین استفاده از وقت تان در آن لحظه باشد.

۲ـ هر روز، قبل از شروع کار، فعالیت هایتان را اولویت بندی کنید. سپس خودتان را موظف کنید که مهم ترین آنها را شروع و تا تکمیل کامل آن به کار ادامه دهید. به این ترتیب اضطراب شما به میزان زیادی کم می شود.

بخش ۲: کلید موفقیت بلندمدت

دلیل پیشرفت افراد موفق
بیشتر از صد سال است که مطالعات عمیقی در باره افراد موفق صورت می گیرد. با این افراد مصاحبه های زیادی انجام شده تا معلوم شود چه طرز فکری دارند و چه می کنند که تا این حد از مردم معمولی موفق ترند.
در این بخش با مهم ترین عامل موفقیت آشنا می شوید و یاد می گیرید که چطور این ویژگی را در خود ایجاد کنید تا آینده ای موفق را برای خودتان تضمین کنید.
کشف دانشگاه هاروارد:
در سال ۱۹۷۰، دکتر ادوارد بن فیلد از دانشگاه هاروارد کتابی به چاپ رساند با عنوان «شهر نامقدس». در این کتاب، نویسنده یکی از عمیق ترین مطالعاتی را معرفی می کند که در مورد موفقیت و اولویت بندی انجام داده است. هدف بن فیلد این بود که ببیند چطور بعضی از افراد در طول عمر کاری خود به استقلال مالی می رسند. او در شروع کار مطمئن بود که پاسخ این پرسش را در عواملی مثل وضعیت خانوادگی، میزان تحصیلات، میزان هوش، داشتن ارتباط با افراد بانفوذ و بعضی عوامل ملموس دیگر پیدا می کند. ولی آنچه کشف کرد این بود که موفقیت در واقع نتیجه یک «طرز فکر و نگرش» خاص است. در اینجا چارچوب کلی این طرز فکر را معرفی می کنیم.
دید بلندمدت داشته باشید:
بن فیلد این طرز فکر را «دید بلندمدت» نامید. او به این نتیجه رسید که موفق ترین افراد و آنهایی که برای کسب استقلال مالی بیشترین شانس را دارند همیشه با هر تصمیم خود در زمان حال، آینده را هم در نظر می گیرند. او همچنین متوجه شد که هر چه این افراد آینده دورتری را برای برنامه ریزی مدنظر قرار می دهند احتمال موفقیت آنها بیشتر می شود.
برای مثال، دلیل اینکه یک پزشک از محترم ترین افراد جامعه است این است که او سال های زیادی را صرف تحصیلات و کار سخت می کند تا به این درجه می رسد. پس از گذراندن دانشگاه، دوره های انترنی، رزیدنتی و آموزش های عملی، پزشکان معمولاً به حدود ۳۰ سالگی می رسند تا بتوانند مخارج خود را تامین کنند. ولی از آن به بعد جزء محترم ترین طبقات و موفق ترین افراد یک جامعه خواهند بود. آنها دید بلندمدت دارند.
تاثیر بالقوه تصمیم ها:
یک اولویت بندی موفقیت آمیز فقط با دید بلندمدت به دست می آید. برای تعیین اهمیت تصمیمی که در زمان حال می گیرید باید تاثیر بالقوه آن را روی آینده بررسی کنید. برای مثال، اگر پس از فراغت از کار به خانه برگردید و به جای تماشای تلویزیون یا خواندن روزنامه، وقت خود را با همسر و فرزندان بگذرانید، دید بلندمدت دارید زیرا می دانید که صرف وقت برای سلامتی و شادی افراد خانواده بسیار پرارزش است و اولویت بالایی دارد. تاثیراتی که صرف وقت با خانواده روی آینده هر یک از اعضاء خانواده می گذارد خیلی مهم است. اگر بعد از کار در شرکت در دوره ای ثبت نام کنید که مهارت هایتان را افزایش دهد و ارزش بیشتری برای شرکت تان پیدا کنید، شما هم دید بلندمدت دارید. آموختن چیزی مفید و عملی می تواند آثار بلندمدت روی آینده شما داشته باشد.
از لذت های فوری چشم پوشی کنید:
اقتصاددانان می گویند: «علت اصلی شکست های مالی و شخصی گرایش طبیعی افراد به صرف همه درآمدشان و حتی بیشتر از آن و انجام کارهای آسان و لذت بخش است. از طرف دیگر، انجام کارهای مهم گرچه ممکن است مشکل باشد، شاهراه رسیدن به عزت نفس و رضایتمندی است.» چیزی که به آن «آینده» می گوییم به زودی به زمان حال تبدیل می شود و هر فداکاری که امروز انجام بدهید با بهره مرکب آن در آینده ای درخشان در انتظار شماست.
تمرین عملی:
۱ـ بلندمدت فکر کنید و شرحی از زندگی ایده آل خود در ده یا بیست سال آینده بنویسید. همین کار یک دید بلندمدت به شما می دهد.

۲ـ آثار بلندمدت هر کاری را که انجام می دهید بسنجید. کارهایی را که ارزش بلندمدت بیشتری دارند بیشتر انجام دهید.

۳ـ خودتان را عادت دهید از لذت های فوری و خرج های کوچک چشم پوشی کنید تا در آینده به نتایج و رضایتمندی بیشتری برسید.

نظرات کاربران درباره کتاب وقت طلاست

انتشارات راشین از برایان تریسی برای انتشار آثارش به زبان فارسی مجوز دارد و با بهترین کیفیت ترجمه، آثار وی را منتشر میکند.
در 5 ماه پیش توسط راشین