فیدیبو نماینده قانونی سنجش امیرکبیر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب قبولی در آزمون و مصاحبه دکتری به روش پارتیزانی

کتاب قبولی در آزمون و مصاحبه دکتری به روش پارتیزانی

نسخه الکترونیک کتاب قبولی در آزمون و مصاحبه دکتری به روش پارتیزانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب قبولی در آزمون و مصاحبه دکتری به روش پارتیزانی

درس خواندن پارتیزانی (Studying Guerrilla) روشی نامنظم و نامتعارف در انجام فعالیت‌های درس خواندن بر مبنای یک زمان بسیار کم است. در واقع درس خواندن پارتیزانی نوعی درس خواندن نامنظم برای کسب حداکثر نتایج با بکارگیری حداقل منابع است و متضمن ابتکار و نوآوری، شکستن قوانین و جستجوی راهکارهای بدیل برای روشهای درس خواندن سنتی است.درس خواندن پارتیزانی به دو قسم قابل تفسیر است یکی در زمان قبل از کنکور و دیگری بعد از زمان کنکور تا قبل از آزمون مصاحبه است. هدف‌ها باید روشن، صریح، قابل سنجش، قابل دست‌یابی، واقع‌بینانه، نتیجه‌گرا و زمان‌دار تعریف شوند. تأکید اصل پالودگی بر تعریف هدف‌های تر و تمیز است. مشکل بیشتر داوطلبان در عدم تحقق اهداف‌شان این است که ویژگی‌های مورد تأکید اصل پالودگی را رعایت نمی‌کنند. وضعیت بد برای داوطلب آن است که نمی‌تواند هدف‌هایی را که تعریف کرده است تأمین کند و وضعیت بدتر آن است که نمی‌داند چرا نتوانسته هدف‌ها را محقق کند و این چرخه را همین‌طور تکرار می‌کند. داوطلب می‌تواند با توجه به اصل پالودگی؛ چشم‌انداز روشنی ترسیم و هدف‌های واقع‌بینانه‌ای تعریف کند. برخی هدف‌ها را مبتنی بر رویکرد درس‌خوانی پارتیزانی می‌شود حتی در نزدیکی‌های موعد آزمون دکتری تغییر داد!

ادامه...

بخشی از کتاب قبولی در آزمون و مصاحبه دکتری به روش پارتیزانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

در حال حاضر قبولی در آزمون دکتری (سراسری، آزاد و وزارت بهداشت) و ورود به دانشگاه در مقاطع تکمیلی کاری طاقت فرسا شده است. در کتاب حاضر، به هفت قدم تا قبولی در آزمون دکتری که باید توسط داوطلب پیموده شود به اختصار اشاره شده است. داوطلب در این کتاب کوچک، با شش قدم قبولی در آزمون دکتری آشنا خواهد شد، به امید رسیدن به قدم هفتم که همان ثبت نام در دانشگاه منتخب و برگزیده داوطلب است. امید که داوطلبین گرامی بتوانند با موفقیت مسیر دکتری را پیموده و از این هفت قدم سربلند و سرافراز بیرون آیند.

آزمون ورودی دکتری، دو مرحله است:
۱- آزمون عمومی دکتری که شامل دروس زبان تافل، هوش و استعداد تحصیلی و دروس تخصصی می باشد.
۲- مصاحبه و آزمونی که توسط دانشگاه مقصد از داوطلب (برحسب انتخاب داوطلب) گرفته خواهد شد.

داوطلبان گرامی باید بدانند که در آزمون دکتری، هر دو مرحله مهم است. آزمونی که توسط سازمان سنجش یا مرکز آزمون دانشگاه آزاد و یا وزارت بهداشت گرفته می شود برای غربالگری داوطلبان و ورود دانشجویان نمونه از لحاظ اطلاعات و دانش فردی است. در حالی که آزمون و مصاحبه ای که دانشگاه از داوطلب خواهد گرفت، به صورت تخصصی و برای بررسی داوطلب و تایید ایشان برای ادامه تحصیل در رشته مورد تقاضا می باشد. بنابراین داوطلبان گرامی باید هر دو مرحله را مهم تلقی کنند و حداکثر توان خود را برای گرفتن نتیجه بهتر به کار گیرند تا بتوانند اهداف خود را با قبولی در هر دو مرحله و راهیابی به دانشگاه موردنظر خود جامعه عمل بپوشانند.

نکته: آزمون مرحله اول آزمون دکتری دانشگاه آزاد و دکتری وزارت بهداشت تقریباً سهم ۷۰درصدی و آزمون مصاحبه آن ها سهم ۳۰درصدی دارد.

نکته: با توجه به اطلاع رسانی وزارت علوم، برای سال ۹۶ آزمون ورودی دکتری برای دانشگاه آزاد و سراسری تجمیع شود و به صورت واحد برگزار گردد.لذا با توجه ّ قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی از سال ۹۶ سیستم پذیرش دانشجو در مقاطع تکمیلی تغییر خواهد کرد.نکته ۱: داوطلبانی که این کتاب را تهیه نمودند، اگر در هر کدام از قدم های هفت گانه فوق، با پرسشی مواجه شدند، می توانند از طریق ایمیل یا مطرح کردن موضوع در تالار گفتگو سایت سنجش تکمیلی دات کام یا از طریق تماس تلفنی جواب خود را دریافت کنند. به عبارت دیگر، با تهیه این کتاب، شما از مشاوره رایگان در زمینه برنامه ریزی تحصیلات تکمیلی برخوردار خواهید شد.

نکته ۲: داوطلبان می تواند سوالات خود در مورد کنکور دکتری را در سایت ایران پی اچ دی تست مطرح کنند تا در اسرع وقت به آن پاسخ داده شود.

ابلاغ قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی از سوی رییس جمهور

دکتر حسن روحانی قانون سنجش و پذیرش دانشجویان در دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها را برای اجرا ابلاغ کرد.
به گزارش ایران پی اچ دی تست، این قانون در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ هجدهم اسفند ماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۸/ ۱/ ۱۳۹۵ به تایید شورای نگهبان رسیده است.
متن قانون به شرح زیر است:

قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور

ماده ۱- تعریف اصطلاحات به کار رفته در این قانون به شرح زیر است:
الف- دانشگاه: به کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی تحت پوشش وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی غیر دولتی اطلاق می شود.
ب- وزارتین: به وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اطلاق می شود.
پ- سنجش: فرآیندی است که با هدف ایجاد وحدت رویه و هماهنگی در بین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی، ایجاد فضای رقابتی یکسان و برقراری عدالت آموزشی برای کلیه داوطلبان تحصیلات تکمیلی از طریق آزمون، مصاحبه علمی، بررسی سوابق آموزشی و پژوهشی و فناوری انجام می شود.
ت- پذیرش: فرآیندی است که با شرکت داوطلب در آزمون آغاز و با بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری، انجام مصاحبه علمی و سنجش عملی تکمیل و با اعلام نتایج قبولی توسط وزارتین از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پایان می یابد.
ث- تحصیلات تکمیلی: شامل مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، دکتری ناپیوسته و دکتری تخصصی می باشد.

ماده ۲- برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر نحوه سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی به شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها با ترکیب زیر واگذار می شود که در این قانون به اختصار «شورا» نامیده می شود:
۱- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (رئیس شورا)
۲- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
۳- دو نفر از روسای دانشگاه های دولتی به انتخاب وزارتین
۴- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بدون حق رای
۵- رئیس دانشگاه پیام نور
۶- رئیس سازمان سنجش آموزش کشور (دبیر شورا)
۷- دو نفر از نمایندگان کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری به عنوان ناظر

تبصره ۱- عضویت اعضاء در «شورا» قابل تفویض به غیر نمی باشد و «شورا» با حضور حداقل پنج نفر از اعضای دارای حق رای، رسمیت می یابد.
تبصره ۲- «شورا» می تواند برای انجام وظایف محوله، کارگروههای تخصصی تشکیل دهد.
تبصره ۳- شورا موظف است در اجرای این قانون، سیاست های کلی نظام ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را رعایت نماید.

ماده ۳- وظایف و اختیارات شورا درخصوص سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی عبارت است از:
الف- تصویب شیوه نامه اجرائی سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه.
ب- تصویب عناوین و تعیین ضرایب دروس آزمون مربوط به هر رشته تحصیلی.
پ- نظارت بر حسن اجرای فرآیند سنجش و پذیرش و اعلام نتایج پذیرفته شدگان.
ت- تعیین نصاب قبولی در مرحله سنجش عمومی برای ورود به مرحله بعدی سنجش.
ث- تصویب دروس آزمون متمرکز دوره کارشناسی ارشد در هر یک از رشته های تحصیلات تکمیلی و تعیین ضرایب آنها.
ج- تعیین تعداد دفعات برگزاری آزمون متمرکز در هر سال و مدت اعتبار آن.
چ- تصویب معیارهای اختصاصی درخصوص رشته های خاص.

ماده ۴- سنجش در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته براساس آزمون متمرکز از دروس تخصصی مقطع کارشناسی و تاثیر معدل داوطلب (در رشته های مرتبط) توسط وزارتین انجام می شود.

ماده ۵- سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته برحسب هر یک از شیوه های «آموزشی پژوهشی» و «پژوهش محور» به شرح زیر انجام می شود:

الف- دکتری آموزشی پژوهشی: سنجش و پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی پژوهشی براساس معیارهای زیر صورت می گیرد:
۱- آزمون های متمرکز (۵۰ درصد)
۲- سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (۲۰ درصد)
۳- مصاحبه علمی و سنجش عملی (۳۰ درصد)

ب- دکتری پژوهش محور: سنجش و پذیرش برای دوره دکتری ناپیوسته پژوهش محور براساس معیارهای زیر صورت می گیرد:
۱- آزمون های متمرکز (۳۰ درصد)
۲- سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (۲۰ درصد)
۳- مصاحبه علمی و بخش عملی (۳۰ درصد)
۴- تهیه طرح واره (۲۰ درصد)

تبصره ۱- برگزاری آزمون های متمرکز زیر نظر هریک از وزارتین و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می شود. شورا می تواند با لحاظ بند (ت) ماده (۱) از ظرفیت دانشگاههای کشور اعم از دولتی و غیردولتی در برگزاری آزمون متمرکز استفاده کند.

تبصره ۲- هریک از وزارتین موظفند در چهارچوب آمایش آموزش عالی کشور، سالانه نسبت به تعیین سقف ظرفیت مجاز پذیرش دانشجو برای تمامی رشته محلهای مورد تایید شورای گسترش خود اقدام نمایند.

تبصره ۳- طرح واره موضوع بند (۴) دکتری پژوهش محور باید در جهت رفع یکی از مشکلات ملی باشد و به تصویب دستگاه اجرائی ذی ربط رسیده باشد.

تبصره ۴- شورای سنجش و پذیرش دانشجو می تواند هر سه سال یکبار نسبت به اضافه نمودن معیارهای دیگر و تعدیل حداکثر ده درصد (۱۰%) معیارهای موجود اقدام کند. زمان اعمال این تغییرات حداقل یک سال پس از اعلام عمومی آن است.

ماده ۶- سهمیه های مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای دوره های تحصیلات تکمیلی کماکان به قوت خود باقی است.
تبصره- افرادی که براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی از شرکت در آزمون ورودی دوره های تحصیلات تکمیلی معاف شمرده شده اند، از شمول این قانون مستثنی هستند.
قانون فوق مشتمل بر شش ماده و هشت تبصره در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ هجدهم اسفندماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۱۸/ ۱/ ۱۳۹۵ به تایید شورای نگهبان رسید.

درس خواندن پارتیزانی یا چریکی چیست؟

درس خواندن پارتیزانی (Studying Guerrilla) روشی نامنظم و نامتعارف در انجام فعالیت های درس خواندن بر مبنای یک زمان بسیار کم است. در واقع درس خواندن پارتیزانی نوعی درس خواندن نامنظم برای کسب حداکثر نتایج با بکارگیری حداقل منابع است و متضمن ابتکار و نوآوری، شکستن قوانین و جستجوی راهکارهای بدیل برای روشهای درس خواندن سنتی است.درس خواندن پارتیزانی به دو قسم قابل تفسیر است یکی در زمان قبل از کنکور و دیگری بعد از زمان کنکور تا قبل از آزمون مصاحبه است.

اصل های درس خوانی پارتیزانی

۱ - پالودگی
هدف ها باید روشن، صریح، قابل سنجش، قابل دست یابی، واقع بینانه، نتیجه گرا و زمان دار تعریف شوند.
تاکید اصل پالودگی بر تعریف هدف های تر و تمیز است. مشکل بیشتر داوطلبان در عدم تحقق اهداف شان این است که ویژگی های مورد تاکید اصل پالودگی را رعایت نمی کنند. وضعیت بد برای داوطلب آن است که نمی تواند هدف هایی را که تعریف کرده است تامین کند و وضعیت بدتر آن است که نمی داند چرا نتوانسته هدف ها را محقق کند و این چرخه را همین طور تکرار می کند.
داوطلب می تواند با توجه به اصل پالودگی؛ چشم انداز روشنی ترسیم و هدف های واقع بینانه ای تعریف کند. برخی هدف ها را مبتنی بر رویکرد درس خوانی پارتیزانی می شود حتی در نزدیکی های موعد آزمون دکتری تغییر داد!
۲ - پشیز
فعالیت های درس خوانی بر کسب نتیجه های کوچک (و به ظاهر ناچیز) در فاصله های زمانی کوتاه طرح ریزی می شوند.
اصل پشیز یعنی قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود. معیار اصلی سنجش پیشرفت درسی، کسب همین نتیجه های کوچک و به ظاهر ناچیز است. اصل پشیز بر خرده فعالیت ها (Micro-action) و کسب نتیجه های ناچیز در فاصله های کوتاه تاکید دارد. یعنی نباید فاصله تعریف هدف تا کسب نتیجه از یک هفته فراتر رود!
۳- پایش
اولویت اصلی درس خوان پارتیزانی، کسب نتیجه است که با سنجش مستمر وضعیت علمی و مهارت ها و نیز؛ بازنگری دوره ای درباره چگونگی افزایش بهره وری درس خوانی محقق می شود.
طرح ریزی پروژه درس خوانی برای موفقیت در کنکور دکتری، تفاوت هایی با دیگر پروژه ها دارد. در بیشتر شیوه های مدیریت پروژه؛ بروز تاخیر در پروژه ممکن است، اما در پروژه کنکور دکتری ناممکن است. یعنی پروژه را باید در شرایط مکانی و زمانی مشخصی که سازمان سنجش اعلام می کند تحویل داد. از این رو؛ باید سطح وضعیت علمی و مهارت های عملی تان را در دوره های یک هفته ای رصد کرده و در شیوه درس خوانی تان بازنگری کنید و در صورت بروز مشکل؛ راه حل درست و درمانی برای رفع مشکل درس خوانی پیدا کنید.
اصل پایش؛ یکی از تفاوت های بنیادی درس خوانی پارتیزانی با شیوه درس خوانی کلاسیک است. چرا که درس خوانی پارتیزانی با کمک اصل پایش می تواند در پایان هر هفته؛ تعریفی واقعی از وضعیت درس خوانی ارایه کند.
۴- پایداری
درس خوان پارتیزانی باید سرعت پیشرفت خود را با انگیزه و اعتماد به نفس بالا تا موعد آزمون حفظ کند.
کنکور دکتری؛ آزمونی نسبی است. یعنی؛ رتبه داوطلبان مبتنی بر نسبی بودن تراز علمی شان با بالاترین تراز علمی در همان گرایش سنجیده می شود. از این رو؛ تلاش مستمر تا موعد کنکور برای کسب موفقیت ضرورت دارد. عدم ثبات درونی و تجربه اوج ها و فرودهای شدید روانی در مقاطع حساس؛ یکی از علت های عدم توفیق بسیاری از داوطلبان باسوادی است که علیرغم حق شان؛ دست شان از رتبه های تک رقمی و دورقمی ممتاز دور مانده است.
۵ - پیگیری
درس خوان پارتیزانی ملزم به پیگیری روزانه فعالیت های درسی و تمهید پیشرفت تدریجی (گام به گام) است.
اصل پیگیری مصداق درس خوانی «آهسته و پیوسته» است. درس خوانی کلاسیک بر مطالعه مستمر (گام به گام) برای کسب نتیجه تاکید دارد و اصل پیگیری درس خوانی پارتیزانی بر کسب نتیجه های مستمر تا حصول نتیجه که موفقیت در کنکور دکتری است تاکید دارد. از این رو؛ داوطلب پارتیزانی ملزم به پیگیری روزانه فعالیت های درسی است.
۶ - پرهیز
درس خوانی پارتیزانی ملزم به دوری از «موری» و «مورا» و «مودا» است.
اصل پرهیز؛ کلیدی ترین اصل درس خوانی پارتیزانی است و به ضرس قاطع باید گفت کسب موفقیت در کنکور دکتری به شرط رعایت «اصل پرهیز» قطعی است. هدف اصل پرهیز؛ کمینه سازی اتلاف در فرایندها و فعالیت ها و خلق ارزش است
مودا؛ یعنی اتلاف منابع و به فعالیتی اطلاق می شود که منابع ارزشمند را برای خلق خروجی های بی ازش مصرف می کنند. مانند مودای یادگیری بیش از حد، مودای مطالعه بخش هایی که سهم تست چندانی در آزمون ندارند، مودای مطالعه منابع اضافی، مودای دوباره خوانی بی مورد منابع، مودای گردآوری تمامی منابع دکتری.
مورا؛ یعنی عدم تعادل، غیرطبیعی بودن یا نابرابری است و به فعالیتی اطلاق می شود که شرایط را بدون خلق خروجی های ارزشمند، پیچیده تر می کنند. مانند مورای مطالعه در شرایط معقول و پرهیز از برنامه های درس خوانی طولانی مدت، مورای یادگیری از منابع متعدد و متضاد.
موری؛ یعنی فشار بیش از حد و غیرطبیعی یا رفتار بی دلیل و بی پایه است و به فعالیتی اطلاق می شود که فشاری بی مورد و غیرمنطقی برای تکمیل فرایند یا انجام فعالیت های بی ارزش به داوطلب وارد می کند. مانند موری مطالعه تراکتوری و تحمیل فشار بر مغز و کبد، موری مطالعه بی وقفه و عدم استراحت چشم ها، موری خودخوری و انهدام روحیه خود و دیگران.

ایثار

درس خوان پارتیزانی ملزم به انجام ایثار و فداکاری حداقل در مقطعی از زمان است.لذا داوطلب طی حرکت در مسیر باید ناملایمات را تحمل کند.

درس خوانی پارتیزانی قبل از آزمون مصاحبه

درس خوان پارتیزانی در این مرحله باید از تمام امکانات موجود استفاده کند و شانس خود را در تمام زمینه ها تست کند باید به صورت بسیجده و چریکی تمام فعالیت ها را پیگیری کند.مستند سازی مدارک،گرفتن توصیه نامه ها،مرور جزوات لیسانس و فوق لیسانس،بازخوانی مجدد پایان نامه و... همگی از مواردی است که باید به صورت غیر منظم ولی به صورت مکرر انجام شود.تمام مراحل و قدم های قابل برداشت قبل از کنکور تا زمان مصاحبه به صورت هدفمند لیست شده است ولی تعلل در انجام یا صرفنظر کردن از چیز های پا افتاده شانس داوطلب را کم و کمتر می کند لذا داوطلب با اطمینان کامل و با روحیه بالا باید موارد مرحله اول(آزمون)و موارد مرحله دوم(آزمون کتبی،موارد آموزشی،موارد پژوهشی و مصاحبه) را انجام دهد.روحیه بالا و مثبت و دوری جستن از افراد منفی حرکت رو به جلوی شما را آسانتر می کند.داوطلب پارتیزان ما اگر در هر مرحله از فرایند رسیدن به هدف دچار خطا و کم کاری شود برای جبران آن کمبود باید قدم بعدی را محکم تر بردارد.
لذا درس خوان پارتیزان باید در مینیمم زمان حداکثر تلاش را برای خواند مطالب و مرور آنها انجام دهد لذا پیروزی کسانی که در راه و هدفشان ایثار می کنند نه انجام وظیفه حتمی است.نهایت کلام تعریف درس خوان پارتیزان جهت قبولی در آزمون دکتری اصطلاحی است که سنجش امیرکبیر آن را در سال ۱۳۹۴ در زمان قبل از کنکور دکتری به جامعه دانشگاهی معرفی کرد و با تعمیم لایه های حرکتی این اصطلاح سعی دارد فرهنگی را جاری و ساری سازد که نهایت آن دستیابی به اهداف عالی در مقاطع تکمیلی است.

نظرات کاربران درباره کتاب قبولی در آزمون و مصاحبه دکتری به روش پارتیزانی