فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوای قلم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آب شیرین‌کن‌های خورشیدی

کتاب آب شیرین‌کن‌های خورشیدی

نسخه الکترونیک کتاب آب شیرین‌کن‌های خورشیدی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب آب شیرین‌کن‌های خورشیدی

کمبود آب شرب و قابل آشامیدن موجب وارد آمدن مسائل جدی در مناطق خشک جهان شده که در آن آب شیرین روز به روز تبدیل به منبع گران قیمت و نادر می‌شود. آب شرب پاک یکی از مهمترین مسائل بهداشت بین‌المللی امروزه است. مناطقی که بیشترین کمبود آب را تجربه می‌کنند، کشورهای گرم و خشک در خاورمیانه و آفریقای شمالی (MENA) می‌باشند. این مناطق با افزایش شوری آب زیرزمینی و بارندگی پراکنده مواجه هستند. افزایش روز افزون جمعیت جهان همراه با افزایش فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی در سرتاسر جهان موجب تهی شدن و آلودگی منابع آب شیرین شده است. شیرین‌سازی آب شور، یکی از قدیمی‌ترین اشکال تصفیه آب توسط انسان بوده و هنوز هم راه حل محبوبی در سرتاسر جهان در حال حاضر محسوب می‌شود. در اصل، شیرین‌سازی آب شور خورشیدی زمانی که تابش خورشید توسط دریا جذب می‌شود و موجب بخار آب می‌شود تولید باران می‌کند. آب بخار شده بالاتر از سطح رفته و توسط باد جا به جا می‌شود. هنگامی که این بخارها به نقطه شبنم رسید، فرایند تصعید رخ داده و آب شیرین به صورت آب باران نزول می‌کند. این فرایند پایه مسئول و عامل گردش سیکل هیدرولوژیکی است. این اصل در همه سیستم‌های تقطیر انسان ساخت با استفاده از منابع جایگزین گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کتاب که به همت و تلاش جمعی از مدیران و کارشناسان شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی و مساعدت جنای آقای دکتر سعید فرساد با توجه به اهمیت آب و کاهش و رو به زوال رفتن منابع شیرین آب با هدف فراهم آوردن توصیفی از نحوه کارکرد و اصول اساسی نمک زدایی و توصیفی کلی از تقسیم بندیهای آب شیرین کن خورشیدی تهیه و تدوین شده است.

ادامه...

بخشی از کتاب آب شیرین‌کن‌های خورشیدی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:تقدیم به
پیامبر پاکی ­ها و مهربانی­ها، حضرت محمدمصطفی (ص)

مقدمه ناشر

سپاس بیکران پروردگار را که به انسان قدرت اندیشیدن بخشید، قدرتی که در مقایسه با سایر موجودات باعث شده است که انسان هرگز به امکانات محدود خود اکتفا نکند. مکاتب الهی، انسان را موجودی کمال طلب و پویا می‎دانندکه جهت گیری او به سوی خالقش می باشد. از جمله راههای تقرب به خداوند علم است، علمی که زیبایی عقل است. علمی که در دریای بیکران آن هر ذره نشانی از آفریدگار است و هر چه علم انسان افزون گردد، تقربش بیشتر می‎شود. از این روست که به علم اندوزی و دانش آموزی توجهی بی نظیر مبذول گردیده است. اما علم آموزی به ابزاری نیاز دارد که مهمترین آن کتاب است و انتشار نتیجه مطالعات پژوهشگران و اندیشمندان پاسخگوی این نیاز خواهد بود.
جهت تحقق این امر و گام برداشتن در جهت ارتقای پایه های علم و دانش و رشد و شکوفایی استعدادها انتشار کتاب را یکی از اهداف خود قرار داده و انتظار داریم با حمایت های معنوی هموطنان گرامی بتوانیم گامهای موثر و ارزشمندی را برداریم. گرچه تلاش خواهد شد در حد دانش و تجربه اندکمان کارهایی بدون اشکال تقدیم حضورتان گردد، ولی اذعان داریم که راهنماییهای شما عزیزان می‎تواند ما را در ارتقای کیفی کتاب راهگشا باشد لذا همیشه منتظر پیشنهادات و راهنمایی­های شما خواهیم بود.
در پایان از همه عزیزانی که در مراحل مختلف تهیه، تدوین و چاپ کتاب از همفکری و همکاری آنها برخوردار بوده ام به خصوص آقایان مهندس بسکابادی و مهندس دیده بان(همکاران شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی) و آقایان دکتر سعید فرساد، دکتر امین بهزادمهر و مهندس وهب اکاتی(نویسندگان) و مهندس علی محمد خانی (مدیر فروش) سپاسگزاری نموده و موفقیت روزافزونشان را آرزومندم.

مهدی خانی
مدیر مسئول انتشارات آوای قلم

پیشگفتار شرکت آب و فاضلاب

کمبود آب شرب و قابل آشامیدن موجب وارد آمدن مسائل جدی در مناطق خشک جهان شده که در آن آب شیرین روز به روز تبدیل به منبع گران قیمت و نادر می شود. آب شرب پاک یکی از مهمترین مسائل بهداشت بین المللی امروزه است. مناطقی که بیشترین کمبود آب را تجربه می کنند، کشورهای گرم و خشک در خاورمیانه و آفریقای شمالی (MENA) می باشند. این مناطق با افزایش شوری آب زیرزمینی و بارندگی پراکنده مواجه هستند. افزایش روز افزون جمعیت جهان همراه با افزایش فعالیت های صنعتی و کشاورزی در سرتاسر جهان موجب تهی شدن و آلودگی منابع آب شیرین شده است. شیرین سازی آب شور، یکی از قدیمی ترین اشکال تصفیه آب توسط انسان بوده و هنوز هم راه حل محبوبی در سرتاسر جهان در حال حاضر محسوب می شود. در اصل، شیرین سازی آب شور خورشیدی زمانی که تابش خورشید توسط دریا جذب می شود و موجب بخار آب می شود تولید باران می کند. آب بخار شده بالاتر از سطح رفته و توسط باد جا به جا می شود. هنگامی که این بخارها به نقطه شبنم رسید، فرایند تصعید رخ داده و آب شیرین به صورت آب باران نزول می کند. این فرایند پایه مسئول و عامل گردش سیکل هیدرولوژیکی است. این اصل در همه سیستم های تقطیر انسان ساخت با استفاده از منابع جایگزین گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. این کتاب که به همت و تلاش جمعی از مدیران و کارشناسان شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی و مساعدت جنای آقای دکتر سعید فرساد با توجه به اهمیت آب و کاهش و رو به زوال رفتن منابع شیرین آب با هدف فراهم آوردن توصیفی از نحوه کارکرد و اصول اساسی نمک زدایی و توصیفی کلی از تقسیم بندیهای آب شیرین کن خورشیدی تهیه و تدوین شده است.
امید است کتاب حاضر مورد توجه محققان، اساتید و دانشجویان عزیز و همچنین مهندسان و مدیران برجسته کشور در حوزه انرژی خورشیدی قرار گرفته تا قدمی هر چند کوچک درراستای اعتلای میهن عزیزمان برداشته شود.ضمن ارج نهادن به تلاش نویسندگان کتاب،از مدیران و کارشناسان حوزه معاونت پشتیبانی و منابع انسانی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی و همچنین مهندس جانباز مدیر عامل محترم شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و معاونین محترمشان به پاس حمایت ها و تلاش ایشان در به ثمر رسیدن این کتاب تشکر و قدردانی نمائیم.

علی اکبر بسکابادی
مدیر عامل و رئیس هیات مدیره
شرکت آب و فاضلاب روستایی
استان خراسان جنوبی

احمد سیاحی
مدیر کل دفتر تحقیقات، توسعه فناوری و ارتباط با صنعت
شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشورسعید فرساد
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی بیرجندامین بهزادمهر
عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستانوهب اُکاتی
دانشجوی دکتری دانشگاه صنعتی شاهرود

پیشگفتار نویسندگان:

منابع آب زیادی در طبیعت وجود دارد، که حدود هفتاد درصد از سطح زمین را پوشانده است. ۹۷% از این منابع آبی شور و بدمزه و ۲ نیز در قطب ها و یخچال های طبیعی به صورت یخ و دور از دسترس قرار گرفته اند. تنها ۱ از این منابع در دسترس بوده و مناسب برای آشامیدن و استفاده های خانگی، کشاورزی و... می باشد. همین منابع محدود نیز بصورت یکنواخت متناسب بر روی زمین توزیع پخش نشده اند و کشورهای زیادی از جمله ایران با مشکل کمبود آب مواجه هستند. سازمان ملل متحد تخمین زده که تا سال ۲۰۲۵ در حدود ۱۸۰۰ میلیون انسان در سراسر جهان با کمبود شدید آب مواجه خواهند شد. بنابراین گسترش منابع آب پاک و سالم بسیار مهم و ضروری به نظر می­رسد.
با توجه به کمبود منابع آب شیرین در ایران و بسیاری از مناطق دیگر جهان، نیاز به تامین منابع آب شرب با استفاده از فرایندهای شیرین­سازی رو به افزایش است و این در حالی است که همه این فرایندها به میزان قابل توجهی انرژی نیاز دارند. با توجه به هزینه­ بالا منابع انرژی فسیلی و تاثیرات مخرب زیست محیطی آنها منابع انرژی تجدیدپذیر، به ویژه انرژی خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز آب شیرین­کن­ها مورد توجه قرار گرفته است.
با توجه به آنچه گفته شد ضرورت استفاده از انرژی خورشیدی، در آب شیرین­کن­ها اخیرا مورد توجه بسیاری از محققین و پژوهشگران قرار گرفته است و در این رابطه مقالات و کتاب­های مختلفی منتشر و پژوهش­های بسیاری در سراسر جهان انجام گرفته است. در ایران نیز مطالعات مختلفی در این زمینه انجام گرفته اما به­نظر می رسد هنوز تحقیق و پژوهش در این زمینه باید ادامه داشته و کاربردی شود. از این­رو بر آن شدیم کتابی را منتشر تا انواع آب شیرین­کن­ها و کاربرد انرژی خورشیدی در این تاسیسات را به خواننده معرفی کنیم. کتاب پیش­رو شامل چهار فصل می­باشد؛ در فصل اول با عنوان مقدمه، ضرورت استفاده از روش­های شیرین­سازی آب مطرح و فرآیندهای مختلف آن طبقه­بندی شده است. در فصل دوم انواع فرآیندهای شیرین­سازی تشریح می­شود. فصل سوم انواع آب شیرین­کن­های خورشیدی و فرایندهای مختلف آن را مورد بحث قرار می­دهد؛ در نهایت در فصل چهارم توضیحات دقیق و کاملی مرتبط با کاربرد انرژی­های تجدیدپذیر در آب شیرین­کن­ها مطرح خواهد شد.
بر خود لازم می­دانیم، سپاس خود را از تلاش و زحمات ارزشمند انتشارات آوای قلم و همچنین شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خراسان جنوبی در مورد پیشبرد اهداف این کتاب اعلام نماییم. در ضمن این نوشتار خالی از اشکال و ایراد نبوده لذا راهنمایی­ها و پیشنهادات صاحب­نظران امر می­تواند نقش موثری در بهبود مطالب چاپ­های بعدی این کتاب داشته باشد. در انتها خداوند رحمان را سپاس می­گزاریم که ما را در لحظات بسیار سخت یاری نمود و همه توفیق خود را مدیون لطف و کرم بی­اندازه محضرش می­دانیم.

سعید فرساد
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی بیرجند

امین بهزادمهر
عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان

وهب اُکاتی
دانشجوی دکتری دانشگاه صنعتی شاهرود

فصل اول: مقدمه ای بر آب شیرین کن ها

۱-۱- مقدمه

منابع آب زیادی در طبیعت وجود دارد، کره زمین حاوی ۱۰۱۲× ۱/۴ m3 آب می باشد که حدود هفتاد درصد از سطح آن را پوشانده است. ۹۷% از این آب ها شور و بدمزه هستند و ۲ نیز در قطب ها و یخچال های طبیعی به صورت یخ و دور از دسترس قرار گرفته اند. بنابراین تنها ۱ از این منابع قابل دسترس و مناسب شرب و استفاده های خانگی و کشاورزی هستند، علاوه بر این، مقدار این آب بصورت یکنواخت در سطح زمین توزیع نشده است، لذا کشورهای زیادی با مشکل کمبود آب مواجه هستند. برای مثال کشور کانادا جایگاه دهم را بین کشورهای جهان از لحاظ میزان آب شیرین دارا می باشد در صورتی که کمتر از ۱ جمعیت جهان در آن زندگی می کند (Kalogirou,S.A.,۲۰۰۵). در حالی­که کشور ما ایران با جمعیتی حدود یک درصد جمعیت جهان جزو ۱۰ کشور دنیا است که با بحران کم آبی مواجه است. در حال حاضر رشد سریع صنعت و همچنین انفجار جمعیت در اکثر کشورهای جهان، از جمله ایران، منجر به افزایش نیاز به آب شیرین شده است. از طرف دیگر، مشکل آلودگی رودخانه ها و دریاچه ها به واسطه­ی پساب های صنعتی و ورود فاضلاب های شهری باعث شده که آلودگی های ناشی از فعالیت های انسان نیز به این کمبود آب شیرین دامن زند. به علت روند توسعه جهان و رشد سریع جمعیت دنیا نیاز به منابع آب شیرین تشدید شده است، بطوری­که جهان تا سال ۲۰۲۰ با کمبود آب مواجه خواهد شد (United Nations Energy Programme.,۲۰۰۴). دسترسی به آب شیرین در تمامی مناطق دنیا به یک مساله ملی و بین المللی تبدیل شده است. صنایع شیرین­سازی آب می توانند منابع جدیدی از سایر آب های در دسترس مانند آب دریاها یا آب های شور مزه در اختیارمان قرار دهد. با توجه به شکل های ۱-۱ و ۱-۲ مشکل تامین آب در سال ۲۰۲۰ به یک مشکل اساسی برای بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران تبدیل خواهد شد (Desalination and Water Purification).
آب در اکثر نقاط زمین در دسترس است اما در بیشتر نقاط زمین کمبود آب آشامیدنی وجود دارد. نیاز به آب به سرعت در حال افزایش است و منابع آب شیرین موجود نمی توانند همه نیازهای انسانی را بر آورده سازند. آب و انرژی دو مساله مهم و عمده در زندگی روزمره توسعه شهری بوده، به طوری که سلامت اجتماعی و توسعه اقتصادی کشورها وابسته به انرژی و تامین آب سالم و بهداشتی می باشد. در بیست سال گذشته مصرف آب دو برابر نرخ رشد جمعیت بوده، و خشکسالی های متمادی در مناطق گوناگون باعث جابجایی و مهاجرت جمعیت جهان به سمت این منبع حیاتی شده و اثرات آن در بخش های اجتماعی و اقتصادی نیز قابل ملاحظه است. جمعیت جهان در حال حاضر حدود هفت میلیارد نفر می باشد که پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۵ به هشت میلیارد نفر و تا سال ۲۰۵۰ میلادی به نه میلیارد نفر برسد (Rizzuti, L., Ettouney., ۲۰۰۷).شکل ۱-۱. پراکندگی آب در دسترس در سال ۱۹۹۸ (Desalination and Water Purification)شکل ۱-۲. میزان پیش­بینی پراکندگی آب در دسترس در سال ۲۰۲۰ (Desalination and Water Purification)

نظرات کاربران درباره کتاب آب شیرین‌کن‌های خورشیدی