فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوای قلم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آشنایی با اصول طراحی، تجهیز و توسعه بیمارستان

کتاب آشنایی با اصول طراحی، تجهیز و توسعه بیمارستان

نسخه الکترونیک کتاب آشنایی با اصول طراحی، تجهیز و توسعه بیمارستان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب آشنایی با اصول طراحی، تجهیز و توسعه بیمارستان

پیشگفتار اکثر بیمارستان‌ها در ایران فقط با شیوه کپی‌سازی‌ ساخته می‌شود. طبق روال بیمارستان‌هایی هر ساله ساخت می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد ولی نه مطالعات دقیق است نه طراحی به‌روز و نه از تکنولوژی‌های روز دنیا در آن‌ها آن‌چنان که باید استفاده می‌شود، این‌ها مشکلاتی است که نادیده گرفته شده است. معماری بیمارستان با توجه به وجود فضاهای مختلف که هر کدام ارایه‌دهنده خدمات بهداشتی و درمانی خاصی هستند ویژگی‌های متفاوتی از سایر بناهای درمانی دارد. بنابراین شناخت بیمارستان و نحوه روابط و عملکردهای بیمارستانی اولین راه در جهت ایجاد خطوط اصلی فضاهای بیمارستانی می‌باشد. نمونه‌هایی از مواردی که رعایت کردن آن‌ها در طراحی بیمارستان‌ها کمک شایانی در جلوگیری از اتلاف منابع خواهد کرد اما به دلایل اطلاع نداشتن مسئولین و یا بی‌توجهی آن‌ها کمتر مدنظر قرار نمی‌گیرد عبارتند از: - آنچه مسلم است اینکه بیشتر طراحان بیمارستان به‌ویژه در ایران از جنبه مهندسی و معماری به یک بیمارستان نگاه می‌کنند نه از دیدگاه ارتباطات و روابط شغلی. این موضوع باعث می‌شود تا مدیران در آینده با مشکلاتی مواجه شوند چرا که بیشتر وقت مدیران صرف هماهنگی و گردش کار مناسب در بیمارستان می‌شود. - می‌توان بیمارستان‌ها را به‌گونه‌ای ساخت که در اوقاتی از روز از نور آفتاب استفاده کرد هم به‌خاطر تأثیری که بر روحیه بیماران دارد و هم استفاده از انرژی و هم استفاده از اشعه ماوراء بنفش که خاصیت میکروب‌زدایی دارد ولی همین کار هم صورت نمی‌گیرد. چرا؟

ادامه...
  • ناشر انتشارات آوای قلم
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 5.39 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۷۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آشنایی با اصول طراحی، تجهیز و توسعه بیمارستان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

اکثر بیمارستان ها در ایران فقط با شیوه کپی سازی ساخته می شود. طبق روال بیمارستان هایی هر ساله ساخت می شود و به بهره برداری می رسد ولی نه مطالعات دقیق است نه طراحی به روز و نه از تکنولوژی های روز دنیا در آن ها آن چنان که باید استفاده می شود، این ها مشکلاتی است که نادیده گرفته شده است.
معماری بیمارستان با توجه به وجود فضاهای مختلف که هر کدام ارایه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی خاصی هستند ویژگی های متفاوتی از سایر بناهای درمانی دارد. بنابراین شناخت بیمارستان و نحوه روابط و عملکردهای بیمارستانی اولین راه در جهت ایجاد خطوط اصلی فضاهای بیمارستانی می باشد.
نمونه هایی از مواردی که رعایت کردن آن ها در طراحی بیمارستان ها کمک شایانی در جلوگیری از اتلاف منابع خواهد کرد اما به دلایل اطلاع نداشتن مسئولین و یا بی توجهی آن ها کمتر مدنظر قرار نمی گیرد عبارتند از:

- آنچه مسلم است اینکه بیشتر طراحان بیمارستان به ویژه در ایران از جنبه مهندسی و معماری به یک بیمارستان نگاه می کنند نه از دیدگاه ارتباطات و روابط شغلی. این موضوع باعث می شود تا مدیران در آینده با مشکلاتی مواجه شوند چرا که بیشتر وقت مدیران صرف هماهنگی و گردش کار مناسب در بیمارستان می شود.
- می توان بیمارستان ها را به گونه ای ساخت که در اوقاتی از روز از نور آفتاب استفاده کرد هم به خاطر تاثیری که بر روحیه بیماران دارد و هم استفاده از انرژی و هم استفاده از اشعه ماوراء بنفش که خاصیت میکروب زدایی دارد ولی همین کار هم صورت نمی گیرد. چرا؟
- اکثر بیمارستان هایی که در دنیا ساخته می شود به نور، رنگ، مصالح، ترکیب رنگ و هارمونی آن ها با طراحی و فضای داخلی بیمارستان اهمیت زیادی داده می شود چون براساس یافته های علمی و تحقیقات پزشکی می تواند در فرایند درمان و کاهش مدت اقامت و تسریع در ترخیص بیمار از بیمارستان نقش بسیار مهمی ایفا کند. (هزینه ها هم کاهش می یابد و از طرفی بیمار زودتر وارد زندگی معمولی و اجتماعی می شود) فقط نیاز به کمی سلیقه و خلاقیت دارد. به عنوان مثال روی سقف بخش رادیولوژی و حتی خود دستگاه های مدرن تصویربرداری بسیاری از بیمارستان ها در کشورهای اروپایی مناظر زیبایی تعبیه می شود تا دقایقی که بیمار در این اتاق هست با دیدن این تصاویر زیبا بیماریش را فراموش کند. ما در کشور مان مدرن ترین دستگاه های رادیولوژی و عکسبرداری را داریم ولی متاسفانه به این نکات ظریف و بسیار تاثیر گذار توجه نمی شود.

همه این ها تنها برخی از مواردی است که در طراحی بیمارستان ها مورد توجه قرار نمی گیرد، در نتیجه تصمیم گرفتیم با توجه به سرفصل ارائه شده برای این درس و گنجاندن مطالب فوق در فصول این کتاب، با آموزش این نکات به دانشجویان امروزه در طراحی ساختارهای بیمارستانی، گام مهمی برداشته شود. ضمن اینکه فصول مدنظر در تدوین این کتاب بسیار جامع تر از سرفصل تعیین شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد و اکثر مباحث از رویکردها، اصول، استانداردها و تکنیک های جدید مورد استفاده در بیمارستان های کشورهای مدرن و صاحب سبک در این زمینه می باشد.

نویسندگان

فصل اول: آشنایی با نحوه تکامل طراحی بیمارستان ها و سایر فضاهای بهداشتی و درمانی در ایران و جهان

۱-۱ مقدمه

فرهنگ، مجموعه میراث های ادبی و هنری جامعه و بازتاب انوار میراث های درخشان جوامع بشری است. معماری که همواره غنی ترین بیانگر فرهنگ و تمدن دوران شکل یابی خود بوده است، گامی است فراگیر از ازل معنی تا نهایت ریاضی (فراز علوم مثبته) و بینابین این دو، بهره ور از مباحث انسانی، هنر و علوم و فنون گوناگون.
دستاورد مادی بشر از تلاش های متمادی تمدن است و دستاورد معنوی او فرهنگ. در این رهگذر علم و هنر مقام والایی دارند. علم نتایج کشفیات و تجربیات است که در آزمایش ها پاسخ مثبت می دهد.
هنر بارقه ای است جاری در ضربه های زمان، که منشا ابداع است و عامل خلق آثار هنری. مهارت های خاص که در راستای تمدن و فرهنگ و در رهگذر تاریخ، زبان گویای زمانه خویش است. لکن ابتدا به ساکن نبوده، بر محور پیشمایه ها و به اتکا تجارب پیشینیان به وجود می آید.
شاید به ندرت بتوان هنری یافت که به اندازه معماری با زندگی مردم پیوند داشته باشد. هنر معماری از بارزترین جلوه های فرهنگ هر قوم و هر دوره تاریخی و نمایشگر گویای فضای زیست آدمی است. این هنر در گذشته تابع اصول و ضوابط کما بیش معین و شناخته شده ای بود و پیوندی استوار و ناگسستنی با فرهنگ جامعه و الگوهای رفتاری داشت، به همین سبب سبک معماری هر دوره، انعکاسی از فرهنگ و هنر آن دوره محسوب می شد و دگرگونی های معماری با دگرگونی هایی که در سایر عرصه های زندگی و هنر به وقوع می پیوست، متناسب بود و هر سبک جدید معماری بر اصول، روش ها و سنت های سبک های پیشین استوار بود و بر این منوال بین سبک های گوناگون معماری رابطه ای چنان استوار وجود دارد که مرزبندی بین آن ها دشوار به نظر می رسد.
تحولاتی که از آغاز قرن معاصر شروع شد، موجب گسیخته شدن رشته های استوار بین برخی از مظاهر و جلوه های زندگی با فرهنگ جامعه شد و در نتیجه در طی روندی که اقتباس از مظاهر تمدن و فرهنگ غرب روز به روز گسترده می شد، معماری سنتی نیز از حرکت باز ایستاد و در بسیاری از عرصه ها، پیش از آنکه فرصت و امکان انطباق با تکنولوژی و شرایط جدید را بیابد، مورد بی توجهی قرار گرفت و به سبب آن که اطلاعات و نظریه های مربوط به معماری سینه به سینه انتقال می یافت، به تدریح با از میان رفتن نسلی از هنرمندان معمار و کسانی که با این عرصه آشنا بودند، بسیاری از اطلاعات و نظریه های مربوط به هنر معماری ایران از میان رفت.
تهاجم فرهنگی و خودباختگی حاصل از رویارویی هنر و معماری ایران با مغرب زمین نه تنها تداوم یافته است بلکه روز به روز گسترده تر نیز می شود و تلاش های انجام شده از سوی هنرمندان و پژوهشگران هنوز به نتایج مطلوب نرسیده است.
آشنایی با معماری اروپا در دوره قاجاریه موجب شد که بعضی از اعیان و رجال و سازندگان ایرانی در برخی از انواع بناها به خصوص در زمینه ساختن کاخ ها و خانه های اعیان نشین، از معماری فرهنگ تقلید کنند و از این رو فرنگی سازی به عنوان یکی از افتخارات دوره حکومت ناصرالدین شاه مطرح می شد. چنان که اعتمادالسلطنه در این باره چنین گفته است: "معماری ابنیه عالیه مملکت ایران در این زمان با هندسه و هیئت و وضع و هیکل ابنیه فرنگستان درآمیخته و از این جهت اشکال و اسالیب و اوضاع و تراکیب عمارات و خان ها و وثاقات و کوشک های مستحدث را بر هیئت ابنیه و عماراتی که متمحض در نقشه و طرح سابق ایران است به حکم وجدان هزار رجحان است".
از آن زمان تقلید از معماری غرب آغاز شد و از دوران بعد از یک سو تاثیر سفرهای صاحب منصبان، اعیان و تجار به خارج از کشور و از سوی دیگر به سبب ورود ایرانیانی که برای تحصیل به اروپا رفته بودند، پیروی از معماری غرب کما بیش تداوم یافت، هر چند که با توجه به معماری ایران به خصوص معماری دوران باستان تنها به دوره ای کوتاه منحصر شد و در برابر موج غرب گرایی که بسیاری از شئون اجتماعی و فرهنگی را در بر گرفته بود، نتوانست پایداری کند و دانش، تجربیات و اطلاعات مربوط به معماری ایرانی که به شکل شفاهی و سینه به سینه انتقال می یافت و مدرن نشده بود، به تدریج به دست فراموشی سپرده شد.
در دوره ای که معماری مدرن به تبعیت از غرب در ایران رواج یافت، نه تنها بسیاری از بناهای قدیمی و تاریخی با ارزش، بلکه حتی شماری از بناهایی که در دوره پیش طرح آن ا به تبعیت از معماری اروپا شکل گرفته بود، مورد بی توجهی قرار گرفت و شماری از آن ها را برای ساختن بناهای جدید ویران کردند. ساختمان بانک ملی در میدان حسن آباد و نیز ساختمان پست و تلگراف در میدان امام خمینی (توپخانه) در تهران را می توان از نمونه های برجسته بناهای مدرنی دانست که به جای بناهای متعلق به دوران پیش ساخته شدند.
پس از آنکه سادگی بیش از حد بناهای مدرن و فقدان ظرافت، زیبایی و به خصوص فقدان خصیصه های فرهنگی نمونه های آن، موجب دوری از معماری مدرن و توجه مجدد به بناها و اصول معماری کلاسیک شد، نهضت پست مدرنیسم پدید آمد. در ایران نیز به پیروی از پست مدرنیسم توجه به معماری سنتی و اصول آن شکل گرفت و به این ترتیب اندیشه ای پدید آمد که آن را نمی توان بینش یا نهضتی درونی و برخاسته از پویایی جریان معماری ایران دانست و پایداری آن به شکلی اساسی به تحولات معماری غرب بستگی دارد، چنان که هنوز دیر زمانی نیست که مکتب های دیگری در معماری غرب مانند دیکانستراکشن پدید آمده است که بدون بحث و بررسی جنبه های نظری و نمونه های آن، آثار نفوذ آن را در ایران می بینیم.
متاسفانه امروز نیز آشنایی بسیاری از دانشجویان و متخصصان معماری با سبک ها و مکتب های معماری غرب به صورت عمیق و اصولی نیست، بلکه بیشتر سطحی است و جنبه صرفاً تصویری و ظاهری دارد، به همین جهت طی بیش از یک قرنی که اقتباس از معماری غرب به صورتی گسترده در ایران رواج یافته و نیز پس از سپری شدن نیم قرن از تاسیس نخستین دانشکده معماری، هنوز مکتب های معماری استواری که پیروان آن پس از بررسی ها، مطالعات، تبادل نظرها و گذر از یک فرآیند مناسب نظری- عملی به نتایجی رسیده باشند، پدید نیامده است و غالباً هر شخص یا هر جمعی با توجه به تجربیات، دانش و سلیقه های فردی و جمعی محدود خود از نظریه یا روشی پیروی می کند، بدون آن که بحث و گفتگوی کافی درباره نظریه ها و اندیشه های رایج صورت پذیرد. البته ناگفته نماند که موضوع مزبور مربوط به گروهی از معماران تحصیل کرده و غالباً علاقمند به این حرفه است، وگرنه افراد بسیاری چه با تحصیلات دانشگاهی و چه بدون آن در زمینه فعالیت های ساختمانی اشتغال دارند که از سلیقه ها یا اصولی پیروی می کنند که فاقد هرگونه ارزش فرهنگی است.
در این میان معماری بیمارستان با توجه به وجود فضاهای مختلف که هرکدام ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی خاص هستند دارای ویژگی های متفاوتی با دیگر بناهای معماری می باشد. بیمارستان مهم ترین واحد ارائه دهنده خدمات درمانی است و طراحی تمامی عملکردهای بیمارستان و روابط بین فضاها از اهمیت خاصی برخوردار است. شناخت بیمارستان و نحوه روابط و عملکردهای بیمارستانی اولین راه درجهت ایجاد خطوط اصلی فضاهای بیمارستانی می باشد.
با توجه به اینکه بیمارستان در کدام جامعه، چه کشور و یا چه منطقه ای با چه نظامی از نظام های ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی (health system) واقع گردیده است می تواند عملکرد متفاوت داشته باشد، از سوی دیگر نحوه توزیع امکانات و خدمات بیمارستانی در مناطق پیشرفته جهان در مقایسه با مناطق در حال توسعه و کم رشد جهان بسیار متفاوت است.

۲- ۱ شناخت بیمارستان: آشنایی با ماهیت، کارکردها و رسالت بیمارستان

۱-۲-۱ بیمارستان چیست؟

بیمارستان مهم ترین موسسه بهداشتی درمانی بشمار می آید چرا که بازوی مهم ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در اولین سطح ارجاع با قلمرو و مسئولیت های مشخص است. سازمان جهانی بهداشت بیمارستان را در سطح شهرستان مهم ترین عامل موفقیت در حصول به بهداشت برای همه تا سال ۲۰۰۰ می شمارد.
بیمارستان ها همچون یک واحد صنعتی متشکل از عوامل تولید مانند سرمایه، نیروی انسانی، فن آوری و مدیریت هستند و با استفاده از تسهیلات ویژه، جهت تولید محصولی به نام "حفظ، بازگشت و ارتقای سلامت جسمانی و روانی افراد جامعه"، و نیز انجام تحقیقات پزشکی و آموزش نیروهای ماهر مورد نیاز بخش بهداشت و درمان نقش اساسی ایفا می کنند.
بیمارستان ها، قسمت اعظم هزینه های سلامت در اغلب کشورها را به خود اختصاص می دهند و شواهد حاکی از آن است که چشم انداز وسیعی برای ارتقاء و اعتلای این گونه منابع (مالی) وجود دارد. مطابق مطالعه وسیع و اساسی بانک جهانی از بیمارستان های دولتی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد منابع سلامت بخش دولتی در کشورهای در حال توسعه، توسط بیمارستان ها مصرف می شود.
گزارش سازمان جهانی بهداشت نیز موید همین امر بوده و سهم بیمارستان های کشورهای جهان سوم از هزینه های جاری دولت در بخش بهداشت و درمان را بین ۵۰-۸۰ برآورد می کند. این در حالی است که در بسیاری از کشورها بودجه ای که صرف خدمات بیمارستانی می گردد، هرگز با تولید و ارایه خدمات واقعی آن ها متعادل و متناسب نیست.
بخش سلامت در کشور ما همگام با روند جهانی سلامت، با چالش های اساسی در بخش درمان مواجه است، از جمله: تغییر روند بیماری ها (از بیماری های واگیر به بیماری های غیر واگیر)، بالا بودن سهم خانوار از هزینه های درمانی (نزدیک به ۶۰% هزینه خانوار)، ناکافی بودن اعتبارات و استفاده ناکارآمد از منابع موجود، پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات پزشکی و هزینه های وارده از این بابت، افزایش سهم مطالبات مردم از بخش سلامت، عدم دسترسی همه مردم به خدمات درمانی و نارضایتی مردم.

۲- ۲- ۱ تعاریف بیمارستان

- فرهنگ لغات آکسفورد بیمارستان را چنین تعریف می کند: بیمارستان موسسه ای است برای ارائه مراقبت های بهداشتی، معالجه بیمار توسط کارکنان و تجهیزات تخصصی، و اغلب، نه همیشه، فراهم کردن اقامت دراز مدت بیمار.
- آیین نامه نحوه تاسیس و اداره بیمارستان ها در ماده ۱، بیمارستان را موسسه پزشکی تعریف می کند که با استفاده از امکانات تشخیصی، درمانی، بهداشتی، آموزشی و تحقیقی به منظور بهبود بیماران سرپائی و بستری به وجود می آید و آسایش و ایمنی بیماران و کارکنان خود را تامین می نماید. بیمارستان عمومی دارای بخش های مختلف در رشته های پزشکی بوده و باید حداقل دارای چهار بخش اصلی (داخلی، جراحی عمومی، زنان و زایمان و اطفال) باشد. بیمارستان تخصصی در یک یا چند رشته تخصصی یا فوق تخصصی پزشکی فعالیت خواهد نمود.
- کمیته خبرگان WHO بیمارستان را یک موسسه اقامتی می شمارد که مراقبت پزشکی کوتاه مدت و بلندمدت شامل خدمات آزمایشگاهی، تشخیصی، درمانی و توانبخشی رابرای افراد بیمار، مجروح و یا آنان که مشکوک به بیماری یا جراحت هستند و نیز مادران باردار فراهم می آورند. این موسسه ممکن است به بیماران سرپایی نیز ارائه خدمت نمایند.
- سی. ام. فرانسیس در کتاب مدیریت بیمارستان خود، هدف هر بیمارستانی را کمک به مردم برای دستیابی به سلامتی و حفظ آن عنوان می کند. بیمارستان خدماتی را رائه می دهد تا مردم بتوانند از طریق آن سلامتی خود را بازیابند و سالم باقی بمانند و بدین ترتیب کیفیت زندگی خود را ارتقاء بخشند.
- آصف زاده در کتاب شناخت بیمارستان، بیمارستان آموزشی را بیمارستانی تعریف می کند که به آموزش و تربیت پزشک، پرستار و دیگر کادر سهیم در امر درمان می پردازد. بسیاری از مواد آموزشی در بیمارستان های عمومی تدریس و آموخته می شود و بیمارستان های تخصصی برای آموزش سطوح بالاتر و تربیت متخصص مفیدتر و موثرترند.
- با توجه به تعریف مصدق راد، بیمارستان جزء لاینفک تشکیلات پزشکی و اجتماعی است که وظایف تامین مراقبت های کامل بهداشتی و پیشگیری ، درمان و نوتوانی را برای عموم بر عهده دارد و همچنین یک مرکز آموزش برای کارکنان بهداشت و درمان و تحقیقات بیو اجتماعی می باشد. وی اهداف بیمارستان را موارد زیر ذکر می کند:
خدمات درمانی : هدف اصلی خدمات بیمارستانی معاینه ، تشخیص و درمان بیماران می باشد. در اجرای این هدف پزشکان ، جراحان ، پرستاران ، تکنولوژیست ها، تکنسین ها و.... با استفاده از تسهیلات ، تجهیزات ، معلومات و تجربیات خود در تشخیص و درمان بیماری تلاش می کنند و به صورت یک فعالیت اجتماعی در تامین مراقبت پزشکی اقدام می نمایند.
خدمات بهداشتی : در حال حاضر سعی می شود تدابیری اتخاذ شود تا شخص بیمار نشود و در صورت ابتلا به سرعت درمان شود تا دوره بیماری وی کوتاه شود، یا به عوارض بیماری مبتلا نشود و یا این عوارض در صورت وقوع به حداقل ممکن برسد. خدمات بیمارستان محدود به چهار دیواری بیمارستان نمی باشد، بلکه شامل خدمات افرادی نیز خواهد بود که در خارج بیمارستان فعالیت های بهداشتی دارند. این خدمات شامل بررسی سیر تکامل و نحوه انتشار و پیشگیری بیماری ها، نیازمندی های بهداشتی و درمانی جامعه و.... می باشد.
خدمات آموزشی : آموزش کادر پزشکی و پیراپزشکی یکی دیگر از اهداف تاسیس بیمارستان می باشد. طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، بیمارستان یک مرکز برای آموزش کارکنان بهداشتی و درمانی و آموزش بهداشت مردم می باشد. شرکت در امور آموزشی از وظایف بیمارستان است که با تسهیلات و تجهیزات موجود در آماده سازی و تعلیم افراد سهیم و شریک باشد. بیمارستان علاوه بر وظایف آموزش دانشجویان و پزشکان متخصص ، آموزش پرستاران ، فیزیوتراپیست ها، تکنسین ها، رادیولوژیست ها و...نیز سهم عمده ای دارد.
خدمات پژوهشی : با پیشرفت سریع علوم پزشکی و با توجه به اینکه هنوز مسایل متعدد پزشکی وجود دارد که یا هنوز شناخته نشده است و یا اگر هم شناخته شده باشد، راه حل عملی و صحیحی برای آن پیدا نشده است . بنابراین وجود یک مرکز تحقیق و پژوهش لازم است که در این زمینه ها فعالیت نماید. در بیماستان با توجه به تسهیلات و تجهیزاتی که موجود است می توان در فعالیت های روزانه آن طرح های تحقیقی و پژوهشی را گنجاند.
ارتقای بهداشت : بیمارستان با اتخاذ تدابیری در ارتقای بهداشت جامعه شرکت می کند و با اقداماتی که برای نیل به این هدف انجام می دهد، در تامین و حفظ سلامتی افراد جامعه دخیل و سهیم خواهد بود. آموزش بهداشت محیط ، تغذیه و بهداشت مادر و کودک مسایلی هستند که در ارتقای بهداشت جامعه موثرند و بیمارستان باید در برنامه ریزی های خود به این امر مهم توجه داشته باشد.

۳- ۲- ۱ ماموریت بیمارستان

به استناد آیین نامه نحوه تاسیس و اداره بیمارستان های وزارت متبوع و براساس برنامه های استراتژیک تدوین شده توسط بیمارستان های منتخب ماده ۸۸ قانون برنامه چهارم توسعه کشور، به عنوان بیمارستان های پیشرو در بحث اداره بیمارستان می توان موارد زیر را مهم ترین ماموریت های بیمارستان شمرد:
- ارائه خدمات موثر و جامع تشخیصی و درمانی با کیفیت مطلوب به بیماران برای بازگشت به وضعیت سلامت
- پیشگیری از بیماری ها و معلولیت های ناشی از بیماری ها، بازتوانی، آموزش بهداشت و خدمات اجتماعی به منظور ارتقاء سطح سلامت
- تامین رضایت مندی، آسایش و ایمنی بیماران و کارکنان
- کمک به تربیت منابع انسانی کارامد مورد نیاز کشور در رشته های علوم پزشکی و پیراپزشکی از طریق فراهم آوردن بستر مناسب جهت آموزش بالینی
- ایجاد بستر مناسب برای اجرای پژوهش های کاربردی.

نظرات کاربران درباره کتاب آشنایی با اصول طراحی، تجهیز و توسعه بیمارستان