فیدیبو نماینده قانونی نشر اطراف و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آسمان لندن زیاده می‌بارد

کتاب آسمان لندن زیاده می‌بارد
لندن به روایت مسافران دوره قاجار

نسخه الکترونیک کتاب آسمان لندن زیاده می‌بارد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب آسمان لندن زیاده می‌بارد

شهر لندن شهر بزرگ عظیمه‌ای‌ست. طول آن از سمت مشرق به سوی مغرب است. هفت مایل طول دارد و عرض آن سه مایل است و سی و شش مایل دورۀ آن است. جمعیت اصل لندن دوازده هزار نفر هستند و روز به روز در ازدیاد است. در شهر لندن تجاران بسیاری توطن دارند با دولت و عزت و آبرو. مرکز و محل تجارت انگلند لندن است. از اقصای بلاد عالم تنخواه به آن شهر آمده و از آن شهر به اقسام ولایت یوروپ و هندوستان و ینگی‌دنیا و ایران و روم تنخواه می‌فرستد و علی‌الدوام کشتی تجاران ولایات از رود تایمز وارد به لندن شده، تنخواه آورده و از این سو تنخواه می‌روند. تجاران لندن مردمان متمول هستند و قرض به دولت انگریز داده‌اند. یکی از تجاران لندن پنج میلیون تومانِ فرانس قرض داده است. دکاکین و بازارهای لندن در نهایت لطافت و پاکیزگی از اقسام اجناس و اقمشۀ کل دنیا در دکان‌های مزبور حاضر است و به ترتیبی زینت دکاکین و اماکن خود را داده‌اند که چشم از دیدن آنها ملذذ می‌شود و بازارهای چند به طریق ایران و روم ساخته‌اند، لیکن مجموع دکاکین آنها در گیشه، شیشه دارد و در دکاکین مزبور بیشتر دختران و زنان در فروش اجناس مشغول هستند. خانه‌های لندن بسیاری شش و هفت طبقه است و کمتر از پنج طبقه نیست. دروب و پنجره‌ها مجموع، شیشه‌کاری است و در هر خانه طبقۀ اول مطبخ و ثانی اتاق شام و نهار و طبقۀ ثالث اتاق نشیمن و رابع نیز گاهی نشیمن کرده و طبقۀ پنجم و ششم و هفتم نشیمن نوکران و اتاق خواب صاحبان و نوکران می‌باشد و به وضعی خانه‌ها را درست کرده‌اند که رطوبت کمتر داخل به خانه شود و اقسام بناها از برای رفاهیت خانگی ساخته‌اند که مردم آرامی گرفته و فراغت داشته باشند.

ادامه...
  • ناشر نشر اطراف
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.52 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۲۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آسمان لندن زیاده می‌بارد

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

وجود سرتاسر خیال در خیال است.
ابن عربی

مساحت، بناهای شاخص، بافت و معماری شهری، کوچه ها و خیابان ها، تاریخچه شهر، احیاناً افراد شاخصی که در شهر متولد شده اند یا زیسته اند، اتفاقات به یادماندنی تلخ وشیرین و چیزهایی از این دست ورِ پیدای هر شهر است. اینها دستاویزهایی ست برای آنان که برای هر چیزی عین و حقیقتی قائل اند و عین و حقیقت را جز در پیداها نمی جورند، اما غافل اند از این که در نگاه به هر یک از همین پیداهای شهر پیدای دیگری را حذف می کنند و در انتخاب، خیال خفته است؛ چه رسد به ناپیداها. آن که شهر را به طول وعرض جغرافیایی فرو می کاهد، کسی که بنا و معماری را مد نظر قرار می دهد، شخصی که در دل تاریخ می خواهد شهر را بشناسد و دیگر نگاه ها به شهر هر کدام خواسته یا ناخواسته خیال را در کارشان دخیل کرده اند و همه اما و اگرها برای توجیه انتخابشان، به بی اعتمادی به خیال برمی گردد و نمی دانند چه جای مرتفعی دارد خیال و چه غافل اند از تکیه بر آن. خیال اما اسب راهواری نیست که به آسانی سواری دهد و کام بخشد. خیال در آمیزش با واقعیت پروار می شود و به جان می نشیند. اگر گزارشی را از شهری به دروغ یا مبالغه متهم می کنیم از آن روست که گزارشگر مسلط بر مهمیز خیال نیست و نمی داند چه میزان خیال را بر چه اندازه واقعیت عرضه کند که آش نه شور باشد و نه بی نمک. گفته معروف «همه حقیقت نزد همه آدمیان است» ـ در نگاهی ـ به این معناست که حقیقت با خرده خیال های مردمان می آمیزد و هیچ کس همه خرده خیال های همه مردمان را ندارد.
خیال با یک جانشینی ضعیف می شود، می پوسد و می پژمرد. اندک اند کسانی که توانائی و قوه آن را داشته باشند که خیالشان را در گوشه ای پروار دهند؛ شاید از داستان نویسان برخی چنین اند. به گمانم هیچ چیز چون سفر خیال پرور نیست و خیال نه به معنای ساختن و بافتن که به معنای دیدن نادیدنی ها و شنیدن ناشنیدنی ها و بوئیدن بی بوهاست. ناگفته پیداست که خیال، چون دیگر قوای انسانی، نیاز به پرورش دارد و تجربه های انباشته قوه خیال مسافر را صیقل می دهد و می تراشد. سفرنامه محصول خیال مسافر است با حقیقت؛ حقیقت های پیدا، حقیقت های ناپیدا. آنچه سفرنامه را خواندنی می کند ترکیب این دو است و در قیاس سفرنامه ها با یکدیگر نیز آن سفرنامه که ترکیب مناسبی از دو عنصر تخیل و حقیقت داشته باشد خواندنی تر است و ماندگارتر. به نظر می رسد هیچ جا به اندازه شهر برای مسافر سفره نگسترانده که مقدار مشخصی از خیال را با واقعیت ترکیب کند. شهر فرازوفرود و بالاوپائین دارد و عناصر ناپیدای فراوان. ما در شهر خودمان و با شهر خودمان انسی داریم که از نگاه خیال انگیز بازمی داردمان. شهرهای دیگر، شهرهایی که در سفر می شناسیم، برایمان غریبه اند و برای غریبه ها هزار نقشه می شود کشید و هزار خیال می شود پروراند.
پدران ما با سفر چنین بودند، ما نیز چنینیم. اجداد ما سفر می کردند برای پیدا کردن حقیقت و خیال راهنما و راهبر آنها بود، ما نیز چنینیم. سفر به شهرهای دور و دیریاب برای گذشتگان جذاب تر بود تا شهرهای نزدیک و زودیاب، ما نیز چنینیم. اما تلخ یا شیرین، بدانیم یا ندانیم همچنان در سایه خیال آنها زیست و سفر می کنیم و آنها بعضی شان در سایه خیال دورتری بودند و بعضی خود خیال آفرین. خیالِ آمیخته با حقیقتی که در سفرنامه های دوران قدیم می بینیم راه های اصلی سفرهای امروزی را می سازد؛ خیالی که درباره پاریس، استانبول، لندن، سن پترزبورگ و بمبئی داریم رگه های آشکاری از خیال های گذشتگان دارد. مجموعه «تماشای شهر» در جست وجوی آن خیال است تا هم نسبت ما با گذشتگان روشن شود و هم نسبت ما با این شهرها و از این رهگذر در خیال هایمان هم تجدیدنظر کنیم.
برای بازخوانی خیال مسافران دوره قاجار بیش از اهتمام به دغدغه های صلب و سخت مورخان و پژوهشگران، کوشیده ام به روایتی برسم که خواندنش برای مخاطب شیرین و خیال انگیز باشد. در کتابی که در دست دارید عادت امروزی خواننده در رسم الخط و علائم ویرایشی مراعات شده و همچنین شرح برخی کلمات و جملات مشکل در پایان کتاب افزوده شده است که به هیچ عنوان مدعی ارائه تمام معانی کلمه نیست. درحالی که در سال های پایانی قرن سیزدهم شمسی بر سر ضبط نام ها و اعلام اجنبی به فارسی اختلاف نظر وجود دارد، پافشاری بر ضبط کهن اعلام عبث بود؛ بنابر ضرورت، همه اعلام بر اساس ضبط شایع امروزی تغییر یافته است. معتقدم بخشی از ساختار زبان که با صحیح و غلط می شناسیمش از وضعیت عمومی جامعه ناشی می شود و همین دیدگاه باعث شد پا از این فراتر نگذارم و غلط ها و خطاهای نگارشی و فنی را به شکل و سیاق سابق حفظ کنم.
آنچه در دست دارید شکل نمی گرفت مگر با لطف و حمایت پژوهشگران نشر اطراف و سرکار خانم نفیسه مرشدزاده ــ بی پایان سپاس ایشان را.

علی اکبر شیروانی
تابستان ۱۳۹۶

۱. بوی آدمیت و نیک ذاتی

میرزا صالحورود به لندن: مهر ۱۱۹۴ شمسی

داخل به لندن شده، از پل ویست مستر که در زیر آن رود تایمز می گذرد گذشته ـ پلی است از سنگ و گچ ساخته اند و تخمیناً چهارصد قدم از اول الی آخر به پل مزبور است ـ از آنجا گذشته، وارد به منزلگاه شدیم. شش ساعت از ظهر گذشته به مسته اسکوئر گردیدیم و هر کدام منزلی پیدا کرده و رفته، از آن پس به شام رفته و مراجعت کرده و به حمام رفته ــ الحق تا به حال به این نوع دچار به حمام نشده بودم. مرا به خاطر رسید که حمام انگلستان مثل حمام ایران است و باید ایضاً تیماری بر ریش هفت رنگ داد. رنگی بیرون آورده و به حمام رفته و استاد محمدعلی ریش بنده را رنگ بسته، استاد حمامی به کرّات داخل حمام گردیده و پای خود را بر زمین زده و ناله و زاری کرده و بیرون رفته، نه او زبان بنده را می فهمید و نه بنده زبان او را. گاهی به زبان فرانسه و دمی به انگریز و لحظه ای به روسیه با فریاد و زاری گفتگو می کرد. بعد از دو ساعتی از حمام بیرون آمده و به منزل خود آمده و قبل از آن که به خواب روم اکلمه آمد مذکور ساخت که حمام را به کلی خراب کرده، بعد از استفسار معلوم گردید که هرکس به حمام می آید اول باید در حوضی که یک ذرع و نیم طول و نیم ذرع عرض آن است نشسته، خود را می شوید و هرگز خارج از آن حوض را باید تر نکند. به علاوه این که بنده حمام او را تر کرده ام و رنگ ریش بسیاری در آنجا ریخته ام و سنگ های مرمر او را به کلی رنگین و خراب کرده ام آن همه گریه و زاری آن از برای همین بوده است. گفتم از بهر خدای چیزی به نوکر بده که حمام او را پاک کند، پنج هزار پول تبریزی ـ پنج شیلینگ است ـ به او داده بود که سنگ ها را پاک کندــ حیرت بر حیرت من افزود.
در میانه لندن رود عظیمه مسمی به تایمز می گذرد و داخل به دریا می شود. در هنگامی که آب جزر و مد نشود و آب باران و سیلاب بهار ملحق به آن نشود عمق آن دوازده پا که چهار ذرع است می باشد و ربع مایل عرض آن است و هنگامی که جزر دریا واقع شود به علت این که جزر آب دریا به پانزده مایلی لندن می آید در آن صورت آب رودِ مزبور عرضاً و عمقاً زیاد می شود و هوای انگلستان به علت این که جزیره است بیشتر از همه بلاد باران می آید و به خصوصه در لندن زیاده از بلاد انگلند باران می آید. آنچه در حساب آمده، در سالی شش ماه در لندن باران می آید، نه این که مستمراً باران آید، چند روزی باران آمده و چندی هوا خوش شده، برخی اوقات کره دودی در لندن گرفته، به حدی هوا را تاریک کرده که در روزِ روشن چراغ ضرور می شود و لیکن با وجود آن همه جمعیت و کثرت باران، هوای انگلند سلامتی دارد و بیشتر مردمان صحیح هستند و کمتر مردم ناخوش می شوند. از پیر و جوان مردم کلاً هر روزه قدری راه می روند. و اما کوچه های لندن اکثر موافق قرینه ساخته اند به این معنی که خانه ها قرینه به یکدیگرند و دیوارها را آجرکاری کرده اند و در دهنه هر کوچه و محله را نوشته اند و درب هر خانه تعداد او را به خط انگریزی نوشته اند و کوچه ها به حدی فراخ ست که در اکثر کوچه ها چهار گاری به پهلوی یکدیگر می توانند رفت و دو طرف کوچه ها را سنگ کاری کرده اند که مردم راه روند و در میانه کوچه ها گاری و بارکش و اسب می گذرد و از هر طرف کوچه به فاصله شش ذرع الی ده ذرع چراغی در فانوس شیشه، در بالای دروب گذارده اند که همه شب می سوزد و مدت ده سال است که از دود ذغالِ زمین، چراغ ها ساخته اند که در دکان ها دودها را از آنها روانه کرده که بسوزد و بالفعل در کوچه معظم، چراغ ها را از دود ذغال روشن می کنند و از خارج لندن در هر راه، چند میلِ چراغ در میانه فانوس روشن است.
شهر لندن شهر بزرگ عظیمه ای ست. طول آن از سمت مشرق به سوی مغرب است. هفت مایل طول دارد و عرض آن سه مایل است و سی و شش مایل دوره آن است. جمعیت اصل لندن دوازده هزار نفر هستند و روز به روز در ازدیاد است. در شهر لندن تجاران بسیاری توطن دارند با دولت و عزت و آبرو. مرکز و محل تجارت انگلند لندن است. از اقصای بلاد عالم تنخواه(۱) به آن شهر آمده و از آن شهر به اقسام ولایت یوروپ و هندوستان و ینگی دنیا و ایران و روم تنخواه می فرستد و علی الدوام کشتی تجاران ولایات از رود تایمز وارد به لندن شده، تنخواه آورده و از این سو تنخواه می روند. تجاران لندن مردمان متمول هستند و قرض به دولت انگریز داده اند. یکی از تجاران لندن پنج میلیون تومانِ فرانس قرض داده است. دکاکین و بازارهای لندن در نهایت لطافت و پاکیزگی از اقسام اجناس و اقمشه کل دنیا در دکان های مزبور حاضر است و به ترتیبی زینت دکاکین و اماکن خود را داده اند که چشم از دیدن آنها ملذذ می شود و بازارهای چند به طریق ایران و روم ساخته اند، لیکن مجموع دکاکین آنها در گیشه، شیشه دارد و در دکاکین مزبور بیشتر دختران و زنان در فروش اجناس مشغول هستند.

نظرات کاربران درباره کتاب آسمان لندن زیاده می‌بارد

کتاب جالبیه، از این نظر که روایت حدود دویست سال پیش لندن از نگاه ایرانی‌های سفر کرده رو آورده. ویژگی‌های قابل توجه فرنگ برای ایرانی‌ها، ساختار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی لندن، وضعیت عیاشی سفر کرده‌ها، فرهنگ تعاملات و تفریحات لندنی‌ها و... چیزهایی است که با خوندن این کتاب میشه بیشتر در موردشون فهمید.
در 1 ماه پیش توسط علی نخعی