فیدیبو نماینده قانونی کنکاش و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب روان‌شناسی خانواده

کتاب روان‌شناسی خانواده

نسخه الکترونیک کتاب روان‌شناسی خانواده به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب روان‌شناسی خانواده

خانواده چیزی بیش از مجموعه افرادی است که در یک فضای مادی و روانی خاص به سر می برند. خانواده یک نظام اجتماعی و طبیعی است که ویژگی های خاص خود را دارد. این نظام اجتماعی مجموعه ای از قواعد و اصول را ابداع و برای اعضای خود نقش های متنوعی تعیین می کند. علاوه بر این، خانواده از یک ساختار نظامدار قدرت برخوردار است، صورت های پیچیده ای از پیام رسانی های آشکار و نهان را بوجود می آورد، و روش های مذاکره و مسئله گشایی مفصلی را در اختیار دارد که به آن اجازه می دهد تا تکالیف مختلفی را با موفقیت به انجام برساند. عملکرد خانواده در اصل اشاره به ویژگی های سیستمی خانواده دارد. به بیان دیگر عملکرد خانواده یعنی توانایی خانواده در هماهنگی یا انطباق با تغییرت ایجاد شده در طول حیات، حل کردن تعارض ها، همبستگی میان اعضا و موفقیت در الگوهای انضباطی، رعایت حد و مرز میان افراد و اجرای مقررات و اصول حاکم بر این نهاد با هدف حفاظت از کل نظام خانواده (پورتس و هاول(۱)، ۱۹۹۲؛ به نقل از کرامتی و کاوه، ۱۳۸۴). آموزش گروهی ودرمان های گروهی که در آغاز روشی برای حل مشکلات عاطفی بود در خلال بیست سال اخیر گسترش یافته و اینک به‌صورت وسیله رایجی برای یادگیری شیوه‌های ایجاد رابطه با دیگران درآمده است. در گروه‌های رویاروئی که به‌نام گروه‌های آموزش حساسیت (با نام کوتاه گروه‌های تی،"training groups") نیز شهرت یافته‌اند بین ۱۲ تا ۲۰ عضو شرکت می‌کنند که ممکن است فقط یک نشست فشرده در تعطیلات آخر هفته یا نشست‌هائی در طول چند ماه داشته باشند تا به این وسیله بهتر دریابند که در تعامل‌هایشان با دیگران چگونه رفتار می‌کنند.

ادامه...
  • ناشر کنکاش
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.83 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۷۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب روان‌شناسی خانواده

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل اول: کلیات پژوهش

مقدمه

خانواده چیزی بیش از مجموعه افرادی است که در یک فضای مادی و روانی خاص به سر می برند. خانواده یک نظام اجتماعی و طبیعی است که ویژگی های خاص خود را دارد. این نظام اجتماعی مجموعه ای از قواعد و اصول را ابداع و برای اعضای خود نقش های متنوعی تعیین می کند. علاوه بر این، خانواده از یک ساختار نظامدار قدرت برخوردار است، صورت های پیچیده ای از پیام رسانی های آشکار و نهان را بوجود می آورد، و روش های مذاکره و مسئله گشایی مفصلی را در اختیار دارد که به آن اجازه می دهد تا تکالیف مختلفی را با موفقیت به انجام برساند. عملکرد خانواده در اصل اشاره به ویژگی های سیستمی خانواده دارد. به بیان دیگر عملکرد خانواده یعنی توانایی خانواده در هماهنگی یا انطباق با تغییرت ایجاد شده در طول حیات، حل کردن تعارض ها، همبستگی میان اعضا و موفقیت در الگوهای انضباطی، رعایت حد و مرز میان افراد و اجرای مقررات و اصول حاکم بر این نهاد با هدف حفاظت از کل نظام خانواده (پورتس و هاول(۱)، ۱۹۹۲؛ به نقل از کرامتی و کاوه، ۱۳۸۴).
آموزش گروهی ودرمان های گروهی که در آغاز روشی برای حل مشکلات عاطفی بود در خلال بیست سال اخیر گسترش یافته و اینک به صورت وسیله رایجی برای یادگیری شیوه های ایجاد رابطه با دیگران درآمده است. در گروه های رویاروئی که به نام گروه های آموزش حساسیت (با نام کوتاه گروه های تی،"training groups") نیز شهرت یافته اند بین ۱۲ تا ۲۰ عضو شرکت می کنند که ممکن است فقط یک نشست فشرده در تعطیلات آخر هفته یا نشست هائی در طول چند ماه داشته باشند تا به این وسیله بهتر دریابند که در تعامل هایشان با دیگران چگونه رفتار می کنند. اعضاء این گروه ها تشویق می شوند تا نگرش ها و احساساتی را ابراز کنند که معمولاً در انظار عمومی بیان نمی کنند. رهبر گروه (یا چنانکه گاه "تسهیل کننده" نامیده می شود، زیرا کار او در واقع رهبری نیست) شرکت کنندگان را به وارسی انگیزه ها و احساسات خویشتن و دیگر اعضاء گروه تشویق می کند. هدف این است که افراد، فارغ از سدهای دفاعی، به مبادلاتی بپردازند که به حداکثر صداقت و بی ریائی رهنمون می شود.
شناسایی تعارضات همسران در زندگی مشترک متاسفانه برخی افراد سر هر موضوع و یا اتفاقی که از طرف فرد مقابلشان صورت می گیرد، پیش داوری و یا قضاوت زود هنگام می کنند که در زندگی آنها تاثیر منفی می گذارد. حل تعارضات زناشویی یکی از آرزوهای مشاوران خانواده است. اگر بپذیریم که هیچ زندگی مشترکی بدون تعارضات قابل تصور نیست، آن گاه می توانیم خود را از فشار چرایی به وجود آمدن مشکل برهانیم و در عوض به حل آن فکر کنیم. همه ما در زندگی کم و بیش شاهد مشاجره بین پدر و مادر بوده ایم و یا خود به عنوان والدین گاهی با همسرمان مشاجره کرده ایم. حتما شنیده اید که قدیمی ها می گفتند دعوا، نمک زندگی است. شاید منظور آن ها این بوده است که هیچ زندگی بدون دعوا نمی شود. اما موضوع این است که اگر این دعواها یا تعارضات در زندگی مشترک حل نشود، دیگر نه نمک زندگی بلکه سمی مهلک خواهد بود که اساس آن را به خطر خواهد انداخت. از این رو حل این تعارضات که مایه اصلی اختلاف در زندگی مشترک است، هم و غم مشاوران و کارشناسان خانواده می باشد و هرچه در این زمینه تلاش شود باز کم است وهدف پژوهش حاضر نیز این موضوع می باشد.

بیان مسئله

کارکنان یکی از دستگاه­های استان اصفهان وخانواده های آنان به دلایل مختلف، استرس مضاعفی را تحمل می کنند.عواملی نظیر شرکت در جنگ وماموریت های بحرانی، مهاجرت های پی در پی،نگرانی از فقدان،تضادبین محیط خانه ومحیط کار،دوری از خانواده وکمبودآزادی های فردی از جمله دلایل افزایش استرس هستند،برای نمونه نشان داده شده است که ۶۷درصداز نیروهای یکی از دستگاه­های استان اصفهان دارای استرس زیاد و۱۱درصد دارای استرس خیلی زیاد بودندومحیط کار نقش اصلی را در ایجاد استرس داشت.در پژوهشی دیگر ملاحظه شد که۶۰درصداز بیماران کارکنان یکی از دستگاه­های استان اصفهان به صورت قابل توجهی از استرس رنج می بردند ۵۲درصد گزارش کردندکه استرسهای شغلی باعث آغاز بیماری روانی آنها شده است. در پژوهشی دیگر ملاحظه شد که ۶ /۳۵درصد از یکی از دستگاه­های استان اصفهان شرکت کننده در جنگ شکایات جسمانی داشتندو آشفتگی خواب،بی خوابی،خستگی،ضعف،سردرد،خشکی دهان،لرزش،بی اشتهایی،کابوس شایعترین آنها بوده است. (احمدی، سوری، فتحی آشتیانی، میر زمانی و، عرب نیا،۱۳۸۶).
مطالعات نشان میدهد که استرس و فشار روانی در بعضی محیطها و موقعیتها، مانند شرایط کاری دشوار، ﺁب و هوای نامساعد، دوری از خانواده برای مدت طولانی و نیز مواجهه با خطرات جسمی و روانی، افزایش مییابد.از جمله این محیطها، میتوان به محیطهای نظامی اشاره کرد که بهدلیل حساسیت ویژه و مخاطراتی که در اینگونه مراکز وجود دارد، زمینه ایجاد استرس و فشار روانی افزایش مییابد. یکی از شایع ترین عوامل استرسزا در زندگی افراد، استرسهایی است که از محیط کار و شرایط کاری شخص، به وی وارد میشود که میتواند باعث ایجاد بیماری روانی در کارکنان شده یا روند ایجاد بیماری را تسریع نماید وجود تنش و فشار عصبی و استرس شغلی، باعث کاهش سطح هوشیاری و اختلال در عملکرد نیروهای نظامی میشود.از طرف دیگر، هنگامی که از فرد انتظار میرود چند نقش متعارض با یکدیگر را ایفا کند، فرد دچار تعارض میشود که این تعارضات، در بعضی محیطها مانند مراکز نظامی، انتظامی و حرفههایی که کشیک شبانه دارند، بیشتر است (فارل(۲)،۲۰۰۸) استرس شغلی را در کارکنان ارتش استرالیا با مشکلاتی چون تعارض در نقش، عدم تشویق و ارتقای شغلی و جایگاه پایین شغلی مرتبط میداند و (سلیماننژاد،۱۳۹۰)نیز بیان م یکند که همبستگی بین رضایت شغلی و استرس شغلی و وضعیت تحصیلی، از نظر ﺁماری معنیدار است،طبق نتایج (فرنچ و کاپلان(۳)،۲۰۰۹)افراط در کار و نارسایی کیفی مانند سختی کار، از عوامل ایجاد استرس محسوب می شوند. مطالعات (دیویس و رابینسون(۴)،۲۰۱۰) نشان میدهد که افسردگیهای افسران پلیس انگلستان، ناشی از کار مفرط است. تحقیقات در مورد استرس، روی شغل، سازمان و ساختار سازمانی، نقش سازمانی فرد، جریان پیشرفت حرفهای، روابط حرفهای و رویارویی کار و خانواده، متمرکز شدهاند استرس شغلی با هر الگویی که بررسی شود، دارای علایمی است که،در قالب علایم روانشناختی، جسمانی و رفتاری، ظاهر میشود. بررسی عوامل استرسزا، مقدمه کنترل و مدیریت استرس است ضمنا می توان با آموزش های گروهی وبرگزاری جلسات گروه درمانی مورد نیاز برای کارکنان به نتیجه وتعامل مطلوب تری رسید. با توجه به نقش استرس، در بهداشت روانی افراد و استرسزا بودن مشاغل نظامی، شناخت عوامل ایجادکننده فشار و استرس در کارکنان و نیروهای شاغل در مراکز نظامی، میتواند به ارتقای سطح سلامت نیروها در شرایط مختلف، کمک کرده و در عین حال، زمینه ارتقای امنیت کشور را فراهم نماید.
در بیشتر خانه­ها دل خوشی پیدا نمی­شود. زن از دست شوهر گلایه دارد و مرد از دست زن!! کانون مقدس خانواده روبه ابتذال و از هم پاشیدگی است و آمار طلاق روز به روز اقزایش می­یابد و اطفال معصوم قربانی اختلاف والدین خویش می­گردند. این اعتراف یک مقام مسئول است: «نیمی از مراجعین روزانه دادسرا را که تعداد آن­ها بطور متوسط چهارصد نفر است،زنان و مردانی تشکیل می­دهد از رفتارهای همسر خود بستوه آمده و تقاضای طلاق دارند(زمانی، ۱۳۷۹). همچنین تحقیقات انجام شده در زمینه مسائل خانواده نشان می دهد که افراد ازدواج کرده به طور متوسط سالم تر و خوشحال تر از کسانی هستند که ازدواج نکرده اند. البته, خانواده می تواند به شکلی کاملاً معکوس، به عنوان منبع مهم ایجاد تنش در زندگی فرد باشد، ولی اگر معیارهای زندگی سالم در خانواده رعایت گردد، می توان جلوی تنش ها را سد کرد و خانواده را به تعادل و سلامتی رساند. ازدواج و موفقیت در آن به عنوان یک واقعه اجتماعی، زیستی و فرهنگی، به دلیل نقش بنیادین آن در تشکیل خانواده از اهمیتی بسیار برخوردار است، به گونه ای که می توان گفت: بدون ازدواج، خانواده مفهوم چندان روشنی ندارد(پناهی، ۱۳۸۹). خانواده در جامعه ما در حال تغییر و گذار از سنتی به مدرن و از گسترده به هسته ای است و کارکردهایش هم درحال از دست رفتن است. خانواده، کارکردهای بسیاری داشته از قبیل: کارکردهای اقتصادی، کارکردهای آموزش دینی، کارکرد تولیدی، مهارت های شغلی و...که همه اینها را از دست داده است. اما این­ها لطمه جدی به خانواده نزده، آنچه به خانواده آسیب می زند، از دست دادن کارکردها یا تغییر ساخت به معنای هسته ای شدن خانواده نیست بلکه تغییر در مناسبات و روابط این تغییر مناسبات است که باید جدی گرفته شود است(فراشبندی، ۱۳۹۱). از این جهت یکی از دغدغه های زوج­های امروزه، پیدا کردن الگوهای ارتباطی است که آنها را دررسیدن به یک زندگی موفق و رضایت­بخش یاری کند. محققان در این زمینه به این نتایج رسیدند که می­توان با الگوهای ارتباطی خاصی در زندگی مشترک به موفقیت رسید.
شناسایی تعارضات همسران در زندگی مشترک متاسفانه برخی افراد سر هر موضوع و یا اتفاقی که از طرف فرد مقابلشان صورت می گیرد، پیش داوری و یا قضاوت زود هنگام می کنند که در زندگی آنها تاثیر منفی می گذارد. حل تعارضات زناشویی یکی از آرزوهای مشاوران خانواده است. اگر بپذیریم که هیچ زندگی مشترکی بدون تعارضات قابل تصور نیست، آن گاه می توانیم خود را از فشار چرایی به وجود آمدن مشکل برهانیم و در عوض به حل آن فکر کنیم. همه ما در زندگی کم و بیش شاهد مشاجره بین پدر و مادر بوده ایم و یا خود به عنوان والدین گاهی با همسرمان مشاجره کرده ایم.
حتما شنیده اید که قدیمی ها می گفتند دعوا، نمک زندگی است. شاید منظور آن ها این بوده است که هیچ زندگی بدون دعوا نمی شود. اما موضوع این است که اگر این دعواها یا تعارضات در زندگی مشترک حل نشود، دیگر نه نمک زندگی بلکه سمی مهلک خواهد بود که اساس آن را به خطر خواهد انداخت. از این رو حل این تعارضات که مایه اصلی اختلاف در زندگی مشترک است، هم و غم مشاوران و کارشناسان خانواده می باشد و هرچه در این زمینه تلاش شود باز کم است.خوشبختانه با پیشرفت علم مشاوره و آشنایی نسبی مردم با مشاوره ها، استفاده از تکنیک های مختلف برای حل مشکلات زناشویی رواج پیدا کرده است. کتاب های زیادی در این زمینه چاپ می شود و الگوهای مختلفی برای کمک به زوج ها ارائه می شود. صفحه خانواده و سلامت که همواره تلاش کرده است در عرصه اطلاع رسانی و بالا بردن فرهنگ عمومی جامعه و معرفی بهترین ها به عموم مردم پیشتاز باشد، قصد دارد مشکلات خانوادگی، تعارضات زناشویی و مسائلی از این دست را که جزو بدیهی ترین مشکلات در یک خانواده است، به شیوه های گوناگون بازشکافی کند و نظر کارشناسان مختلف را در این باره جویا شود. حل تعارضات زناشویی با استفاده از شیوه آموزش گروهی وگروه درمانی که زیرمجموعه نظریه انتخاب است، امکان پذیر است ومی توان با استفاده از این آموزش ها ودرمان ها ی گروهی نه به صورت کامل اما تاحد بسیار زیادی در خصوص استفاده از الگوهای ارتباطی ورفتاری مطلوب و حل تعارضات در خانواده ها ی یکی از دستگاه­های استان اصفهان به خصوص با شرایط منحصر به خود کمک شایانی نمود. به نظر می رسد آموزش الگوی ارتباطی به زوجین به شیوه ی شناختی رفتاری بتواند در اصلاح آموزه های ارتباطی وکاهش تعارضات بین فردی زوجین موثر باشد.
تعاملات اجتماعی افراد خانواده یکی از دستگاه­های استان اصفهان بین چرخه های مختلف روابط،قابل تعریف می باشد که می توان به تعامل افراد خانواده یکی از دستگاه­های استان اصفهان بین خانواده خود و افراد اجتماع اشاره کرد. پژوهش حاضر به منظور بررسی اثربخشی آموزش گروهی شناختی رفتاری بر حل تعارضا ت وآموزش الگوهای ارتباطی موثر بر خانواده یکی از دستگاه­های استان اصفهان می باشد. دراین پژوهش مشخص می گردد که آیا آموزش گروهی وگروه درمانی بر مشکلات وحل تعارضات خانواده های یکی از دستگاه­های استان اصفهان شهر اصفهان اثر گذار می باشد؟ و اینکه ایا اموزش گروهی وگروه درمانی شناختی رفتاری می تواند تعارضات را بهبود ببخشد یا خیر؟

اهمیت وضرورت پژوهش

پژوهش حاضر احتمالا جز نخستین پژوهشهایی است که در کشور روی خانواده های یکی از دستگاه­های استان اصفهان انجام می شود تا اثر بخشی آموزش های گروهی وگروه درمانی شناختی رفتاری برالگوی ارتباطی و تعارضات خانواده های یکی از دستگاه­های استان اصفهان سنجیده شود.چون آموزش گروهی توسط روانشناسان انجام می شود وامکان استفاده اموزش ها و درمان های مختلف را دارند وهمه این متخصصان از این روش بهره نمی برند می توان از همزمانی این آموزش ها ودرمان ها در کنار دیگر روش های درمانی وآموزشی بهره مفید برده واحتمالا استفاده از آموزش ها ودرمان های ترکیبی می تواند اثر بخشی درمان انها را افزایش دهد.با توجه به ارائه آموزش های گروهی شناختی رفتاری بر الگوی ارتباطی و زیرمقیاس­های آن(سازشگر،حسابگر، همخوان)بهبود،افزایش نمره خرده مقیاس،داشتن ارتباطات مطلوب و بازخورد مثبت خانواده ها ازجمله مواردی بوده که در این پژوهش به دنبال آن بوده ایم، ضمنا کاهش نمره در زیر مقیاس های سرزنشگر وسردرگم نشان از مطلوب بودن آموزش های گروهی شناختی رفتاری بر الگوی ارتباطی بین خانواده ها بوده است، همچنین این آموزش هابرکاهش تعارضات خانواده ها به ویژه بین زوجین موثربوده واز آنجایی که آموزش ها ودرمان های شناختی رفتاری یکی از مطلوب ترین مداخلات در دسترس برای آموزش ودرمان تعارضات خانواده ها وبهبود الگوی ارتباطی می باشد می توان با توجه به شرایط خاص خانواده های یکی از دستگاه­های استان اصفهان و استرس های شغلی جهت کاهش یا رفع عوامل مخرب اقدام نمود ضمنا با توجه به تشابه برخی ازعوامل تخریب کننده ارتباط بین خانواده(زنان ومردان) وهمچنین عوامل ایجادکننده تعارض در کل خانواده ها می توان از پژوهش حاضر جهت بهبود ارتباط و کاهش تعارض سایر افراد جامعه نیز سود برد، امید است در اجرای این پژوهش ویافته های حاصل از آن بتوان گامی موثر در جهت بهبود الگوی ارتباطی وکاهش تعارضات و ایجاد شرایط مطلوب تری از زندگی برای این خانواده ها قدم برداشت.همچنین بتواند راه گشایی جهت پژوهشهای آینده از دیدگاه روانشناختی بر روی خانواده های مذکور باشد.کاربرد علمی این تحقیق در بهبود ارتباطات خانواده های یکی از دستگاه­های استان اصفهان و بهبود تعاملات بین افراد شاغل در محیط های یکی از دستگاه­های استان اصفهان می باشد که از یافته های این تحقیق بهره خواهند برد.

اهداف پژوهش

هدف از انجام این تحقیق شامل موارد زیر می باشد:
ارزیابی میزان تاثیر تکنیک های آموزش گروهی شناختی رفتاری بربهبود الگوی ارتباطی و کاهش تعارضات خانواده های یکی از دستگاه­های استان اصفهان در شهر اصفهان.

فرضیه های پژوهش

۱. آموزش گروهی شناختی رفتاری باعث کاهش متغیر سازشگر درزوجین یکی از دستگاه­های استان اصفهان می شود.
۲. آموزش گروهی شناختی رفتاری باعث کاهش متغیر سرزنشگر درزوجین یکی از دستگاه­های استان اصفهان می شود.
۳. آموزش گروهی شناختی رفتاری باعث کاهش متغیر حسابگر درزوجین یکی از دستگاه­های استان اصفهان می شود.
۴. آموزش گروهی شناختی رفتاری باعث کاهش متغیر سردرگم درزوجین یکی از دستگاه­های استان اصفهان می شود.
۵. آموزش گروهی شناختی رفتاری باعث افزایش متغیر همخوان درزوجین یکی از دستگاه­های استان اصفهان می شود.
۶. بکار گیری آموزش گروهی شناختی رفتاری باعث کاهش تعارضات درزوجین یکی از دستگاه­های استان اصفهان می شود.

متغیر های پژوهش

الف) متغیر مستقل: که در پژوهش حاضر تکنیک های آموزش گروهی شناختی رفتاری است.
ب) متغیروابسته: که در پژوهش حاضر الگوی ارتباطی شامل متغیر های سازشگر،سرزنشگر،حسابگر،همخوان،سردرگم وتعارضات بوده است.

تعریف اصطلاحات ومفاهیم

تعاریف نظری(مفهومی)

الف)رویکرد شناختی رفتاری: رویکردی فعال، جهت مند، از لحاظ زمانی محدود وسازمان یافته،مبتنی بر همکاری آموزشی ودرمانی بین مراجع و درمانگر،مسئله مدار متکی بر فرایند سوال وکشف راهبردی ومعطوف به مشکلات جاری بیمار است (هارتون(۵)،۱۹۸۹،به نقل ازقاسم زاده،۱۳۸۹). آموزش ودرمان شناختی رفتاری شامل: آموزش شناسایی افکار اتوماتیک،آموزش ارزیابی افکار اتوماتیک،آموزش خطاهای شناختی،آموزش نحوه پاسخدهی به افکار،آموزش خود گویی مثبت،آموزش روش حل مسئله ومواجه سازی تدریجی که فقط در یک گروه اجرا می شود.(انصاری،۱۳۹۱).

ب)الگوی ارتباطی:اصولا مفهوم الگوی ارتباطی خانواده یا طرح واره های ارتباط خانواده،ساختار علمی از دنیای ظاهری خانواده است که بر اساس ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر واینکه اعضا چه چیزی به یکدیگر می گویند وچه کار انجام می دهند واینکه چه معنایی از این ارتباطات دارند،تعریف می شود.درمدل اولیه الگوهای خانواده دو بعد جهت گیری اجتماعی وجهت گیری مفهومی مطرح شده که در فرم جدید تجدید نظر شده از آن با نام جهت گیری گفت وشنود و جهت گیری هم نوایی یاد می شود.(فیتز پاتریک و ریچی(۶)،۲۰۰۴).

ج) تعارضات خانواده: در واقع تعارض عبارت است از: عدم توافق و مخالفت دو فرد با یکدیگر، ناسازگاری و نظرات و اهداف و رفتاری که درجهت مخالفت با دیگری صورت می گیرد و همچنین ستیزه ای بین افراد دراثر منافع ناهمسو و اختلاف اهداف و ادراکات مختلف. کنش و واکنش دوفردکه قادر نیستند منظورخودراتفهیم نمایند،تعارض یا تنازع نامیده می شود. (وایل.۲۰۰۷).

تعارف عملیاتی

الف)آموزش گروهی شناختی رفتاری: در پژوهش حاضر منظور ۱۰ جلسه آموزشی ودرمان شناختی رفتاری است که هر جلسه ۹۰دقیقه وبه صورت گروهی وفقط روی یک گروه اجرا می شود ودر آن اصول درمان شناختی رفتاری متناسب با خانواده یکی از دستگاه­های استان اصفهان استفاده می شوداز جمله آموزش شناسایی افکار اتوماتیک،آموزش ارزیابی افکار اتوماتیک، آموزش خطاهای شناختی،آموزش نحوه پاسخدهی به افکار،آموزش خود گویی مثبت،آموزش روش حل مسئله و مواجهه تدریجی.

ب) تعارضات خانواده: دراین پژوهش نمره ای که از آزمون اینریچ بدست می آید. منظور از تعارضات زوجین در این پژوهش نمره ای است که افراد با تکمیل پرسش نامه اینریچ بدست می آورند.

چکیده:

هدف از انجام این پژوهش بررسی تاثیر آموزش گروهی شناختی رفتاری بر الگوی ارتباطی و کاهش تعارضات خانواده های یکی از دستگاه­های استان اصفهان می باشد.جامعه شامل همه زنان ومردان (زوجین) ساکن در کوی های سازمانی شهر اصفهان بوده است. گروه نمونه ازبین متقاضیان فراخوان داده شده وبه صورت تصادفی ۳۰نفر از زنان و مردان که در سال ۱۳۹۵و ۱۳۹۶ مورد بررسی قرار گرفتند می باشد. جهت جمع آوری اطلاعات ازپرسش نامه اینریچ وپرسش نامه ستیر استفاده شد. آزمودنی ها به صورت کاملا تصادفی در دو گروه آزمایش که بعد تحت آموزش گروهی شناختی رفتاری قرار گرفتند وگروه دیگر گروه کنترل که تا پایان تحقیق هیچ مداخله ای دریافت نکردند، بوده است.
گروه درمانی در این پژوهش شامل ۱۰ جلسه ۹۰دقیقه ای بود که برای اعضای گروه اجرا شد.ابتدا پیش آزمون اجرا و۲هفته بعد از اتمام جلسات آموزش گروهی شناختی رفتاری پس آزمون اجرا شد. در تحلیل داده ها از آزمون تحلیل کواریانس استفاده شد.
در این پژوهش به دنبال بررسی اثر بخشی آموزش گروهی شناختی رفتاری بر الگوی ارتباطی شامل بهبود ارتباط در زیر مقیاس های سازشگر،حسابگر،همخوان،سرزنشگر و سردرگم بوده ایم،همچنین در این پژوهش به دنبال بررسی اثربخشی آموزش گروهی شناختی رفتاری برکاهش تعارضات خانواده های یکی از دستگاه­های استان اصفهان نیز بوده ایم.
نتایج تحلیل داده ها نشان داد که آموزش گروهی شناختی رفتاری در بهبود ارتباط خانواده ها از جمله زیر مقیاس های سازشگر(p<۰/۰۱) نشان از بهبود این زیر مقیاس دارد، در زیر مقیاس همخوان (p<۰/۰۵) نشان ازافزایش این زیر مقیاس دارد،در زیر مقیاس حسابگر(p<۰/۰۵) نشان از افزایش وبهبود این زیر مقیاس دارد،در زیر مقیاس سر در گم (p<۰/۰۵) نشان از کاهش این زیرمقیاس دارد و همچنین در زیرمقیاس سرزنشگر (p<۰/۰۵) که نشان از کاهش این زیرمقیاس دارد اثر گذار بوده است. ضمنا نتایج تحلیل داده ها نشان داد که آموزش گروهی شناختی رفتاری برکاهش تعارضات(p<۰/۰۱) بین خانواده های یکی از دستگاه¬های استان اصفهان تاثیر معنا داری داشته است.

نظرات کاربران درباره کتاب روان‌شناسی خانواده