فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کارآفرینان بزرگ و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کارآفرینی به شیوه اکبر ملکوتی

کتاب کارآفرینی به شیوه اکبر ملکوتی
بنیانگذار پوشاك ملكوتی

نسخه الکترونیک کتاب کارآفرینی به شیوه اکبر ملکوتی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب کارآفرینی به شیوه اکبر ملکوتی

گاهی اوقات زندگی مانند یک پازل است، نه چندان پیچیده و نه چندان بی حس و حال، تنها کاری که باید بکنی این است که قطعات مختلف آن را با دقت و حوصله پیدا کنی و آنها را در کنار هم بچینی. زمانی که قطعه ای را در جای نادرستش قرار می دهی، از کوره در نروی و بازی را به هم نزنی بلکه تنها سعی کنی جای درست قطعه را بیابی و آن را محکم و با اطمینان سرجایش ثابت کنی. آن وقت، بعد از مدتی می بینی که چقدر نرم و آرام، سایر قطعات به سرعت جفت و جور می شوند و در یک چشم برهم زدن تابلویی را جلوی رویت می بینی که ده ها قطعه دارد و برای ما تنها یک تصویر را به نمایش می گذارد. من اکبر ملکوتی هستم و در سال ۱۳۳۳ در تهران و در خانواده ای مذهبی و متوسط متولد شدم. مادرم زنی مهربان و خانه دار و پدرم یکی از بازاریان معتمد، در بازار پارچه فروشان بود و در کنار تجارت، یکی از بهترین ها در مدیحه سرایی به شمار می رفت. ایشان در تکیه های سرچشمه، مسلمیه و جاهای دیگر می خواندند و به همراه آقای علی بهاری و ذبیحی جزء ۳ نفر مداح برتر تهران بودند که در رادیو هم برنامه اجرا می کردند اما هیچوقت از راه مداحی کسب درآمد نمی کردند و همیشه می گفتند من هرچه دارم از امام حسین(ع) دارم و فقط به عشق امام حسین(ع) می خوانم. ایشان ارادت بسیار زیادی به امام حسین(ع) داشتند که همین عشق و علاقه را به خانواده و تک تک فرزندانشان انتقال دادند.

ادامه...

بخشی از کتاب کارآفرینی به شیوه اکبر ملکوتی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

چراغ سبز

تجربه دنیای امروز نشان داده است که نوآوری های مهم و پیشرفتهای تکنولوژیکی، در سازمان ها و شرکتهای بزرگ دولتی اتفاق نخواهد افتاد.
قابلیت تطبیق با بازار و نیاز روز، چیزی است که از یک ساختار بزرگ پیچیده ی تو در تو ساخته نیست و در نتیجه برای پیشرفت سریع و ارائه محصولات جدید، تنها راه موثر، ایجاد و توسعه شرایطی است که فعالیتهای اقتصادی کوچک بتوانند تاسیس شوند و رقابت کنند. اهمیت کارآفرینی در کشورهای بزرگ و پیشرفته، فقط به خاطر مساله ایجاد شغل نیست، بلکه دلیل اصلی آن فعالیتهای اقتصادی کوچکی است که در این کشورها به وجود آمده، رشد کرده و توانسته اند سهمی عمده از فن آوری روز و در نتیجه ثروت و درآمد تمام دنیا را به خود اختصاص دهند.
کارآفرینی نیز مانند هر پدیده دیگری قواعد و ملزومات ویژه خودش را دارد. سرمایه شاید مهمترین نیاز برای شروع یک فعالیت اقتصادی باشد، اما به یقین همه آن نیست. دانش و توانایی مدیریت، دانش اقتصادی، شناخت اوضاع بازار و نیازهای آن و از همه مهمتر، باور داشتن اینکه "من می توانم، کار تازه ای را شروع کنم" عامل هایی هستند که در تولد یک کارآفرین و ایجاد عزم و اراده در وی نقش اساسی دارند.
این باور که کارآفرینی لازم و ضروری است و هر فردی می تواند برای خود یک فعالیت اقتصادی را آغاز کند، موضوعی نیست که یکباره و ناگهانی در ذهن انسان ایجاد شود. تصمیم به راه اندازی فعالیت اقتصادی نوپا، نتیجه فرآیندی است که باید از ابتدای کودکی شکل بگیرد و در آموزش و پرورش به طور جدی و حساب شده در نظر گرفته شود تا فرد مهارتهای لازم را به درستی فراگیرد.
امروزه صاحبنظران بر نقش کارآفرینی در توسعه اقتصادی و اجتماعی اتفاق نظر دارند.
مهمترین این نقشها از این قرارند:
۱. کارآفرینی موجب گردآوری پس اندازهای عمومی بی هدف و سرگردان می شود و تشکیل سرمایه را بهبود می بخشد.
۲. کارآفرینی منجر به ایجاد اشتغال در مقیاس وسیع می شود. بنابراین، کارآفرینی مشکلات بیکاری را که ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی- اجتماعی است، کاهش می دهد.
۳. کارآفرینی به توسعه متوازن منطقه ای منجر می شود.
۴. کارآفرینی باعث کاهش تمرکز اقتصادی در جامعه می شود.
۵. کارآفرینی منجر به توزیع مجدد ثروت، درآمد و حتی قدرت سیاسی به صورت عادلانه در جامعه میشود.
۶. کارآفرینی، منابع، سرمایه ها و مهارتها را که ممکن است بی استفاده و سرگردان باقی مانده باشند به طور موثر به تحرک وا می دارد.
۷. کارآفرینی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. کارآفرینان، پیوسته در حال ابداع و توسعه کالاها و خدمات جدیدند. این گونه تلاشهای بدیع، موجب تولید تکنولوژی و ماشین آلات بهتر و سیستم های تولیدی موثرتر می شود و از این طریق، محصولات و خدمات ارتقاء می یابد و کیفیت زندگی را بهبود میبخشد و زندگی را راحت تر و ساده تر می کند.
۸. کارآفرینی، تجارت خارجی را که جزء مهمی از توسعه اقتصادی کشورهاست، ارتقاء می دهد.
۹. کارآفرینی موجب افزایش سود اجتماعی از طریق دولت می شود. با درآمدهایی که دولت از طریق مالیات، حقوق گمرکی و واگذاری پروانه کارآفرینی به دست می آورد، می تواند در پروژه های مختلفی همچون احداث جاده ها و پل ها، سرویس ها و تسهیلات آموزشی و پزشکی، حفظ صلح و آرامش و دیگر زمینه های اجتماعی و فرهنگی سرمایه گذاری کند.
علاوه بر موارد یاد شده، می توان کارآفرینی را عامل تحریک و تشویق حس رقابت، عامل تحریک، ترکیب و مهیا کردن عوامل تولید، عامل سازماندهی منابع و استفاده اثر بخش از آنها، عامل یکپارچگی و ارتباط بازارها، عامل رفع خلل، شکاف ها و تنگناهای بازار و اجتماع، یکی از عوامل تولید، عامل کاهش بوروکراسی اداری (کاهش پشت میز نشینی و مشوق عمل گرایی و...)، عامل تحول و تجدید حیات ملی و محلی (کارآفرینی فراتر از شغل و حرفه است، یک شیوه زندگی است)، عامل شناخت، ایجاد و گسترش بازارهای جدید، عامل نوآوری و روان کننده تغییر و عامل تعادل در اقتصاد پویا تلقی کرد.
تا دهه ۸۰ میلادی سه موج وسیع، موضوع کارآفرینی را در کشورهای اروپایی به جلو رانده است.موج اول انفجار عمومی مطالعه و تحقیق در قالب انتشار کتابهایی در خصوص "زندگی کارآفرینان و تاریخچه شرکتهای آنها" و "چگونگی ایجاد کسب و کار شخصی" و "شیوه های سریع پولدارشدن" می باشد.
موج دوم که به تدریج ایجاد گردیده، ارائه رشته های آموزش کارآفرینی در مقاطع تحصیلی در حوزه های مهندسی و بازرگانی است. این دوره ها از اواخر دهه ۶۰ در چند دانشکده آغاز شده و تا کنون در بیش از ۵۰۰ دانشکده در ایالات متحده و کانادا تدریس گردیده است.
موج سوم افزایش علاقمندی دولت به تحقیقات در زمینه بنگاههای کوچک با هدف تشویق رشد شرکتهای کوچک و همچنین تحقیق در خصوص نوآوری های صنعتی می باشد.
آنچه مسلم است تحولات کارآفرینی و گسترش آن در سایر کشورهای جهان خصوصا کشورهای آسیایی با توجه به ساختارهای آن کشورها تغییر یافته و چهره خود را به گونه ای دیگر نمایان ساخته است.
کشورهایی نظیر چین و مالزی موجهای اول تا سوم کارآفرینی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی به مرور و در طی سالیان اتفاق افتاد بسیار سریع طی کرده و می توان گفت که در این کشورها کارآفرینی نوین اتفاق افتاد و نقش دولتها بسیار پررنگ و اثر گذار گردید.
این نمونه کشورها با الگو برداری از موجهای کارآفرینی کشورهای اروپایی و آمریکایی و منطبق کردن آن با توجه به فرهنگ کشور خود و مهمتر از همه همسو کردن تمامی نهادهای دولتی و خصوصی کشور خود، برای بسط و گسترش کارآفرین موجی از کارآفرینی را پدید آوردند که بسیار بیشتر و اثر گذارتر از موجهای کارآفرینی غربی بود.
در ایران عزیز اسلامی نیز با عزم راسخ مدیران مدبر خود، می توان ادعا نمود که موج اول و دوم کارآفرینی غربی و یا موج اول کارآفرینی نوین را که همان تحقیق، تالیف، پژوهش، نگارش کتب و مقالات و همچنین تاسیس رشته کارآفرینی در دانشگاهها را به سرعت و در کنار هم گذرانده و وارد موج دوم کارآفرینی نوین یا شرقی خود می شود.
ساختار موج دوم کارآفرینی شرقی، حمایت از صنایع کارآفرینان پیشرو، گسترش شرکتهای کوچک و کارآفرین منطقه ای و محله ای، گسترش سیستم مونتاژ کاری در محلات، شناسایی محصولات خاص ملی و نفوذ به بازارهای خارجی تعریف گردیده است.
علم و هنر کارآفرینی از زمانی که وارد ایران شده است در انگاره ها و ترفندهای بسیاری سعی بر آن داشته تا خود را در اذهان ایرانیان توانمند متبلور سازد. و یکی از این راه های حضور همیشگی در جامعه قرارگرفتن در کنار بزرگ مردان اقتصاد ایران بوده است.
بررسی زندگی، مصائب و سختیها، راههای رسیدن قهرمانان صنعت و تجارت ایران به اهداف خود یکی از شیوه های بسیار موثر در حوزه کارآفرینی می باشد که باعث می شود عوام و خواص جامعه بیشتر با واژه پر مفهوم کارآفرینی آشنا شوند. به همین دلیل این کتاب با شالوده بررسی زندگی کاری و شخصی اکبر ملکوتی که از کارآفرینان بزرگ کشور می باشند نگاشته شده است.
اکبر ملکوتی که بنیانگذار پوشاک ملکوتی می باشند، راهی را در علم کارآفرینی ایران گشوده است که اکنون تجربیات ارزشمند او راهنما و آیینه ای در پیش روی تمامی مدیران و کارآفرینان ایران و حتی الگوی قدرتمند و بین المللی در کشورهای دیگر می باشد.
در حوزه کارآفرینی کتابهای بسیاری تالیف و ترجمه گردیده است که متاسفانه عمده این کتابها همان ترجمه کتابهای غربی و فاقد اصول و قوانین کارآفرینی در ایران می باشند.
آنچه در این کتاب می آید راهنمایی است که با نگاه به آنچه یک کارآفرین می تواند برای رسیدن به مقاصدش در کشور ایران از آنها بهره برد را بازگو می نماید.
در اینجا لازم می دانم از جناب آقای بهروز فروتن و دکتر محمود احمدپور داریانی عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران که بر این مجموعه کتابها نظارت علمی می نمایند و از سال ۷۶ در محضر ایشان شاگردی نمودم و درسهای بسیاری را از ایشان آموختم یاد و تشکر نمایم.
امید است این کتاب ارزشمند که حاصل سالها تلاش مدیران کارآفرینی ایران عزیز می باشد مورد توجه و استفاده تمامی دانشجویان این رشته، مدیران، کارآفرینان و مسئولین مملکتی قرار گیرد.

رضا یادگاری- مهشید سنایی فرد
ایران_تهران_۱۳۹۱تاریخچه صنعت لباس

ایرانیان از بیش از ده هزار سال پیش از میلاد، دارای تمدن بوده اند. از این رو، ریشه بسیاری از دستاوردهای بشر را در این تمدن می توان یافت. برای مثال، نخستین ابزار ریسندگی و بافندگی در غار کمربند، نزدیک بهشهر، یافت شده است که به ۷ هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. به علاوه، در قدیمی ترین بخش های شهر باستانی شوش، که در خوزستان قرار دارد، سوزن های سوراخ دار پیدا شده است.
این دستاوردها و نوآوری های دیگری که در دوران های بعدی رخ داد، صنعت پارچه و پوشاک ایران را پیشتاز و سرآمد جهانیان کرد. اسکندر مقدونی، با آنکه به ایران حمله و آن را اشغال کرده بود، لباس ایرانی می پوشید. در اینجا به برخی از نوآوری های ایرانیان در زمینه پوشاک و پارچه اشاره می شود:
کت و شلوار
ایرانیان نخستین مردمانی بودند که کت آستین دار و شلوار می پوشیدند. مردمان تمدن های دیگر، بابلی ها، آشوری ها، یونانی ها و رومی ها، شلوار نمی پوشیدند و حتی یونانی ها، ایرانیان را به خاطر شلوارهای رنگی شان مسخره می کردند. ایرانیان حتی نوعی شلوار ویژه سوارکاری نیز داشتند که تنگ و چسبان بود و اغلب از چرم ساخته می شد.
شلوار در اصل شروال خوانده می شد. عرب ها آن را سروال نامیدند و جمع آن را سراویل می گویند. در ترکی و کردی نیز شروال گفته می شود. مجارها آن را شلواری می نامند و در لاتین به آن سارابارا می گویند. در زبان انگلیسی هم به آن پاجاما گفته می شود که از واژه پای جامه ساخته شده که از واژه های فارسی کهن است.
پوشش زنان
ایرانیان از دیرباز به پاکدامنی اهمیت می دادند و زنان ایرانی با پوشش هایی که موها را می پوشاند و تن را در بر می گرفت، در میان مردان ظاهر می شدند. در یک مُهر سنگی استوانه ای که از دوره هخامنشی برجای مانده و اکنون در موزه لوور فرانسه نگهداری می شود، شاهزاده ایرانی و ندیمه هایش دیده می شود که شاهزاده، چادر و ندیمه ها سرپوش دارند. در طرحی دیگر، زن ایرانی باپوشش چادر و سوار بر اسب دیده می شود. حتی سرپوش های پارچه ای دوره هخامنشی از زیر برف های منطقه پازریک روسیه پیدا شده است. (این سرزمین ها، بخشی از امپراطوری پهناور پارس ها بودند.)
گلدوزی
نقش زدن بر پارچه و لباس از دیرباز در ایران مرسوم بود. در تابوت سنگی اسکندر که در موزه استانبول نگهداری می شود، ایرانیان شلوارهایی با پارچه های زیبا پوشیده اند که طرح دار و گاهی نقش هایی از گلها دارند. گل دوزی در دوره صفویه به شکوفایی رسید به نحوی که هنرمندان روم شرقی (امپراتوری بیزانس) طرح های ایرانی را بر لباس های فاخر نقش می زدند. حتی ریشه عنصرهای اصلی گلدوزی امروزی نیز به ایران بازمی گردد که از راه کشورهای ساحل دریای مدیترانه به ایتالیا و اسپانیا رفته و بعدها در سرزمین های دیگر مورد توجه قرار گرفته است.
ابریشم ایرانی
بافتن پارچه از ایران آغاز شده و تا دوره صفوی از مهمترین فرآورده های صادراتی ایرانیان بوده است. با آنکه بافت ابریشم به چینی ها بازمی گردد، ابریشم ایرانی در دوره ساسانیان به چنان کیفیت و ظرافتی رسیده بود که چینی ها نیز از ایران پارچه ابریشمی وارد می کردند. برخی از پارچه های ایرانی که ویژه اسقف ها تهیه شده، هنوز در گنجینه های کلیساهای اروپا نگهداری می شود.
ردپای شکوه صنعت پارچه بافی را در واژه های ایرانی که به زبان های مختلف راه یافته است، می توان پیدا کرد.
لباس ورزش
ایرانیان نخستین مردمانی هستند که از لباس ورزشی استفاده می کردند. چوگان، ورزش باستانی و مورد علاقه ایرانیان بود. چوگان بازان نوعی پیراهن نیم آستین و شلوار تنگ می پوشیدند تا هنگام بازی راحت تر باشند. جنس پیراهن چوگان بازی را نیز نوعی انتخاب کرده بودند تا کمتر عرق کنند. انگلیسی ها در سال های استعمار هندوستان در آن سرزمین با چوگان و لباس نیم آستین آشنا شدند و آن را با خود به اروپا بردند که بعدها به آمریکا نیز راه یافت و به تی شرت های امروزی منجر شد.
لباس شوالیه ها
در دوره اشکانیان و ساسانیان مردان جنگی خود و اسبانشان را زره پوش می کردند. در طاق بستان، در کرمانشاه، سربازی زره پوش سوار بر اسب زره پوش بر پهنه سنگ کنده کاری شده است که با دیدن آن به یاد شوالیه های اروپایی می افتیم. در واقع، شوالیه های اشکانی سرمشق شوالیه های اروپایی قرار گرفتند.
نوآوری های دیگر ایرانیان
دستکش: گزنفون، تاریخ نگار یونانی با ایرانیانی روبرو شده بود که دستهایشان را در پوست های ضخیم و قاب هایی نگه می داشتند. نمونه هایی از دستکش های زینتی در موزه ایران باستان نگهداری می شود.
انوع کلاه: ایرانیان از دیرباز کلاه های گوناگونی می پوشیدند که نشان دهنده موقعیت اجتماعی آنان بود. کلاه پاپ ها و حتی تاج برخی از پادشاهان قدیم اروپا، برگرفته از کلاه و تاج پادشاهان ایران است.
چکمه: پوشیدن چکمه های چرمی از زمان هخامنشیان مرسوم بود و حتی ژوستی نین، امپراتور روم شرقی، چکمه های ایرانی می پوشید.
شال: هنوز هم در زبان انگلیسی به همین نام خوانده می شود (shawl) و نوع مردانه و زنانه آن هر دو نوآوری ایرانی هستند.

نظرات کاربران درباره کتاب کارآفرینی به شیوه اکبر ملکوتی