Loading

چند لحظه ...
کتاب کانت و مارکس

کتاب کانت و مارکس

نسخه الکترونیک کتاب کانت و مارکس به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۷,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب کانت و مارکس

درباره کتاب کانت و مارکس

کتاب «کانت و مارکس» Transcritique: On Kant and Marx  نوشته‌ی «کوجین کاراتانی» در سال 2003 منتشر شد. این اثر شامل دو بخش اصلی است که عبارت‌اند از تأملاتی درباره‌ی کانت و تأملاتی درباره‌ی مارکس. این دو بخش کاملاً مکمل یکدیگر و از آغاز تا انتها در تعامل با یکدیگر هستند. این کتاب در واقع کنکاش و بررسی فلسفه نقادی کانت و اقتصاد سیاسی کارل مارکس است که به زیبایی و دقت به نگارش درآمده است.

«کارل مارکس» Karl Marx فیلسوف و اقتصاددان مشهور و تأثیرگذار آلمانی در سال 1818 به دنیا آمد. او در دانشگاه به تحصیل قانون و فلسفه پرداخت و نظریات انتقادی و مهمی را در ارتباط با اقتصاد و سیاست مطرح کرد. او مکتب سیاسی و اجتماعی مارکسیسم را بنا نهاد و بر این باور بود مبارزات میان طبقات مختلف یک جامعه، تاریخ را شکل می‌دهد. «ایمانوئل کانت» Immanuel Kant فیلسوف و نویسنده‌ی معروف آلمانی در سال 1724 به دنیا آمد. او یکی از افراد تأثیرگذار در عصر روشنگری بود و فلسفه‌اش افرادی همچون «فریدریش هگل» را تحت تأثیر خود قرار داد. او فلسفه نقدی یا کانت گرایی را بنا نهاد و نظریات عمیق و مهمی در ارتباط با حقیقت، عقل‌گرایی و درک انسان اراده کرد.

«کوجین کاراتانی» نویسنده‌ی برجسته‌ی ژاپنی در کتاب «کانت و مارکس» پیوندی خواندنی بین افکار و اندیشه‌های کانت و مارکس ایجاد کرده و اثری جذاب، تأمل‌برانگیز و خواندنی نوشته است. او این اثر را طی چند فصل به نگارش درآورده است که عبارت‌اند از:

 • دگرسنجی چیست؟
 • کانت
 • معضله‌ی حکم ترکیبی
 • دگرسنجی
 • مارکس
 • بحران سنتز
 • شکل ارزش و ارزش اضافی
 • به سوی پاتک‌های دگرسنجانه

درباره کوجین کاراتانی

«کوجین کاراتانی» Kojin Karatani نویسنده‌ی اهل ژاپن در سال 1941 به دنیا آمد. او تحصیلاتش را در دانشگاه توکیو به سرانجام رساند و از دو رشته‌ی اقتصاد و ادبیات انگلیسی فارغ‌التحصیل شد. او در جوانی موفق به دریافت جایزه‌ی ادبی گونزو شد و به شهرت جهانی رسید. او علاوه بر تألیف مقاله و کتاب درزمینه‌ی مدرنیته و پست مدرنیته مدتی را در دانشگاه هوسئی به تدریس مشغول بود. او همچنین به طور مستمر در کنفرانس‌های بین‌المللی معماران در اواخر قرن بیستم حضور پررنگی داشت که منجر به همکاری‌اش با «ریتسولی» معمار ایتالیایی شد.

ترجمه کتاب کانت و مارکس به زبان فارسی

کتاب «کانت و مارکس» نوشته‌ی «کوجین کاراتانی» با ترجمه‌ی «صالح نجفی» و «مراد فرهادپور» از سوی انتشارات هرمس در سال 1396 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. «صالح نجفی» پژوهشگر و نویسنده‌ی ایرانی ترجمه‌ی آثار فلسفی و حوزه‌ی سینما را در کارنامه‌ی کاریش دارد. ترجمه‌ی کتاب‌های «چگونه فروید بخوانیم» اثر «جاش کوهن»، «شب بی‌پایان» اثر «ماری آن دوآن» و «موسی و یکتاپرستی» اثر «زیگموند فروید» بخش کوچکی از کارنامه‌ی کاری این نویسنده است که نسخه‌ی الکترونیک همه‌ی آن‌ها در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.  «مراد فرهادپور» مترجم دیگر کتاب «کانت و مارکس» نوشته‌ی «کوجین کاراتانی» در تیر سال 1337 در تهران به دنیا آمد. او فیلسوف و مترجم برجسته‌ی ایرانی است و تحصیلاتش را در رشته‌ی اقتصاد دانشگاه تهران به سرانجام رسانده است. او تاکنون بیش از ده‌ها اثر تألیف و ترجمه کرده و با فصل‌نامه و مجلات مختلفی همکاری داشته است. «همه‌ی افتادگان» نوشته‌ی «ساموئل بکت» و «درخت و برگ» نوشته‌ی «جی.آر.آر. تالکین» تعدادی از آثار ترجمه‌ شده‌ی «مراد فرهادپور» هستند که نسخه‌ی الکترونیک همه‌ی آن‌ها در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.  

«صالح نجفی» و «مراد فرهادپور» مترجمان کتاب «کانت و مارکس» نوشته‌ی «کوجین کاراتانی» در ابتدای این اثر مقدمه‌ای مفصل نوشته‌اند و زندگی و نگاه این نویسنده نسبت به مسائل فلسفی و اقتصادی را بررسی کرده‌اند. در بخشی از این مقدمه می‌‎خوانیم: «جذابیت گفتار کاراتانی برای ما، گذشته از شیوه‌ی ماتریالیستی و غیربنیان گرای رجوع او به فلسفه، اساساً ناشی از شباهت نسبی تاریخچه‌ی نظری و وضعیت تاریخی کاراتانی با تجربه‌ی خودمان است. نوع کتاب‌هایی که او خوانده است و نحوه‌ی تأثیر پذیرفتن او از متفکران غربی معاصر و جایگاه او، به‌مثابه متفکری آسیایی، جملگی حسی از آشنایی و نزدیکی در خواننده‌ی زبان فارسی‌زبان برمی‌انگیزد.»

در بخش‌هایی از کتاب کانت و مارکس می‌خوانیم

نظريه شکل ارزش مارکس به خاستگاه تاریخی پول نمی‌پردازد. نظريه او تأملی است استعلایی (و پس نگرانه) بر تحقق مبادله به میانجی پول. ادم اسمیت، چنان که مشهور است، نظام مبادله تهاتری را خاستگاه پول می‌دانست. در مبادله از طریق پول، یقیناً می‌توان گفت یک طرف قضیه مبادلات اشیاست. اما این بدان معنی نیست که مبادله اشیا به خودی خود به اقتصاد پولی می‌انجامد. آنچه مبادله اشیا را ممکن می‌سازد چیزی است تماماً متفاوت: گرفتن و دادن هدیه.

ادم اسمیت چنین نوشت:

این تقسیم کار، که این همه مزایا از آن برمی‌خیزد، در اصل نتیجه هیچ نوع خرد و حکمت بشری نیست، خردی ناظر و معطوف به رفاه عام حاصل از این تقسیم کار. این تقسیم کار پیامد ضروری، هرچند بس کند و تدریجی گرایشی خاص در فطرت بشری است که به هیچ وجه این سودمندی گسترده را مدنظر ندارد؛ گرایش به معامله و تهاتر و مبادله اشیا با یکدیگر.

این گرایش جزئی از موضوع فعلی پژوهش ما نیست؛ حال چه آن را یکی از آن اصول اولیه فطرت بشری بدانیم که بیش از این نمی‌توان تحلیلش کرد؛ و چه آن را نتیجه ضروری قوۀ تعقل و تکلم بدانیم، که فرض محتمل‌تر می‌نماید. این گرایش در همه آدمیان دیده می‌شود، ولی در جانوران دیگر نظیرش یافت نمی‌شود که از قرار معلوم نه با این و نه هیچ شکل دیگری از قرارداد آشنایند.

مارکس در مفروضات این نظریه‌های خاستگاه تشکیک کرد. (در زمانه اسمیت، تأمل در باب خاستگاه – به ویژه خاستگاه زبان شکل‌های گوناگونی داشت، برای مثال تأملات روسو و هرد). موضع اشمیت در باب معامله تهاتری به‌مثابه خاستگاه، خود، محصول اقتصاد بازار سرمایه‌داری بود. به‌محض آنکه این نوع معامله خاستگاه تلقی شد، پول نیز محصولی ثانوی محسوب گشت. ولی اقتصاد بازار غامض‌تر از آن است که می‌نماید: بازار صرفاً جایی نیست که اشیا و خدمات از طریق پول مبادله می‌شوند بلکه جایی است که در آن مبادله‌ها در مقام حرکت سرمایه تحقق می‌یابند. نظریه خاستگاه اشمیت منحصر به فرد بودن اقتصاد بازار سرمایه‌داری را مخفی می‌کند، یعنی همان عدم تقارن میان کالا و پول که ذاتی فرایند مبادله است. نتیجه ضمنی این قضیه آن است که جایگاه شکل پول و جایگاه شکل کالا متقارن نیستند؛ رابطه آنان که در جایگاه نخست‌اند (خریداران) و آنان که در جایگاه دوم‌اند (فروشندگان متقارن نیست. آنان که پول دارند می‌توانند هر زمان که بخواهند چیزی بخرند ولی آنان که صاحب کالاهایند باید آن‌ها را هر چه زودتر پیش از افت قیمتشان به فروش رسانند. پس پول داشتن امتیازات بس بیشتری دارد.

مشخصات کتاب کانت و مارکس

 • ناشر هرمس
 • تاریخ نشر ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 3.26 مگابایت
 • تعداد صفحات ۴۹۸ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب کانت و مارکس

ممنون از این که این کتاب بسیار با ارزش رو قرار دادین در فروشگاه. سایر کتابهای نشر هرمس در حوزه‌ی فلسفه و اندیشه، همینطور ترجمه‌های آقای فرهادپور رو هم موجود کنید. سپاس
در ۳ سال پیش توسط ami...aee ( | )
#کتاب_بعدی_من اندیشه های کانت و مارکس برای من خیلی جذاب هستند
در ۲ سال پیش توسط moh...iri ( | )