فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب طبقه و قشربندی اجتماعی

کتاب طبقه و قشربندی اجتماعی

نسخه الکترونیک کتاب طبقه و قشربندی اجتماعی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۹,۳۶۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب طبقه و قشربندی اجتماعی

ما در این کتاب به جای تلاش برای ارائۀ رویکرد بهتر و جامع‌تر یا جدیدتر به طبقه و قشربندی می‌گویم که «راه بهتر» وجود ندارد و علاقه‌مندان به به طبقه و قشربندی باید بیشتر بر مفاهیم خاص و روش‌های موجود مناسب برای موضوع مورد تحلیل تکیه کنند. همان‌طور که در ویراست دوم این کتاب گفتیم «ثمربخش‌ترین راه تحلیل طبقاتی در جامعه‌شناسی در تصدیق کثرت و تنوع و افتراق نهفته است نه در تمرکز بر گزینه‌ای از بین شقوق رقیب یا تلاش برای ارائه رویکرد نظری کاملاً جدید یا تجدیدنظرشده» (Crompton ۱۹۹۸: ۲۰۳). همان‌طور که گفتیم هر چند اذعان به تغییرات اجتماعی و سیاسی و اقتصادی بسیار مهم که ظرف چند دهۀ گذشته صورت گرفته مهم است اما باید نسبت به اظهاراتی هوشیار بود که جامعه را چنان متفاوت می‌دانند که معتقدند نوع دیگری از جامعه شکل گرفته است و مفاهیم و آرای گذشته را بی‌مناسبت و بیهوده به شمار می‌آورند.

ادامه...
  • ناشر نشر نی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.21 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۶۷ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب طبقه و قشربندی اجتماعی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:۲.رویکردها به تحلیل طبقه و قشربندی

مقدمه

توزیع نابرابر پاداش های مادی و نمادین کم وبیش از خصوصیات تمام جوامع پیچیده است. مطالعه علل و پیامدهای این نابرابری ها محور اصلی نظریه پردازان و محققان طبقه و قشربندی است. همان طور که در این کتاب خواهیم دید دامنه موضوعات و مباحث در این موضوع گسترده بسیار وسیع است و مفاهیم و نظریه ها و اندازه هایی که برای پرداختن به این موضوعات پدید آمده است اغلب مایه مجادلات گسترده و گاه تند بوده است. به هر روی وجه مشترک همه مفاهیم جامعه شناسی طبقه و قشربندی این استدلال است که نابرابری اجتماعی و اقتصادی «طبیعی» یا مشیت الهی نیست بل محصول رفتار انسان است.
قشربندی اجتماعی بیانگر نظم سلسله مراتبی روابط اجتماعی است و اصطلاحی عام برای وصف این ساختارهای منظم نابرابری است. اصطلاح طبقه و «قشربندی» اغلب به جای هم به کار می رود. با وجود این بدون ترسیم تمایزی دقیق و روشن بین این دو اصطلاح بهتر است که قشربندی را اصطلاحی عام تر در نظر بگیریم. تعیین جایگاه سلسله مراتبی در نظم اجتماعی چه در سطح کلان و چه در سطح خرد امری فراگیر و عام است. این تعیین جایگاه سلسله مراتبی متکی بر ابعاد گوناگونی هم مادی و هم فرهنگی است. به این ترتیب تعیین جایگاه در نظم قشربندی پیامد عوامل بسیار گوناگونی است از جمله میزان تایید اجتماعی و عزت نفس و جنسیت و سن و قومیت و درآمد و منابع مادی دیگر و شناخت نحوه رفتار (مردمی که می شناسیم) و همچنین خصوصیات دیگر از جمله تعلق مذهبی است که در برخی جوامع عامل تعیین کننده است. در عوض اصطلاح طبقه اغلب برای توصیف نابرابری های مادی و ریشه های آن به کار می رود و درواقع همان طور که در فصل های آتی خواهیم دید جامعه شناسان بسیاری بر تمایز قاطع بین طبقه و «منزلت» (یا سلسله مراتب) تکیه می کنند.
عموماً این اعتقاد هست که تعریف یگانه صحیحی از مفهوم طبقه و اندازه صحیح عامی از آن وجود ندارد و این موضعی است که در این کتاب نیز در پیش می گیریم. با این همه باید گفت که برخی مفاهیم و اندازه ها برای تحلیل مسائل و موضوعات خاصی مناسب ترند. به عنوان مثال رایت (Wright ۲۰۰۵: ۱۸۰) جدیداً می گوید «هر تعریف خاصی از طبقه و تشریح مفهوم طبقه... متکی بر انواع گوناگون پرسش های طبقاتی است». به عنوان مثال در مقایسه با کندوکاو این که افرد و گروه ها به طور ذهنی چه جایگاهی در ساختار طبقاتی نابرابر برای خود قائل اند (پرسش هویت طبقاتی) مفاهیم طبقاتی متفاوتی برای کندوکاو تبیین نابرابری ها در «شانس های زندگی» و سطح زندگی مادی لازم است. رویکرد «هر کسی را بهر کاری ساخته اند» رویکرد بسیار معقولی است و راه مفیدی برای اجتناب از این «شبه مجادله» که تحلیلگران طبقه به جای گفت وگو با یکدیگر با گذشته سخن می گویند. رویکردهای خاص به طبقه ممکن است بسیار متفاوت باشند اما اگر بر موضوعات متفاوت انگشت بگذاریم لزوماً ناسازگار نیستند. بنابراین می توان گفت که استراتژی مناسب برای کتابی در زمینه طبقه و قشربندی مشخص کردن دامنه گسترده موضوعات در «تحلیل طبقاتی» است و سپس تشریح مفاهیم و اندازه هایی است که برای هر موضوعی ابداع شده است. این مفاهیم و اندازه ها بر حسب موضوع مورد بررسی متفاوت اند.
متاسفانه به رغم این که درباره این استدلال فراوان می توان گفت موضوع بدین سادگی ها هم نیست. همان طور که در این کتاب خواهیم دید حتا در جایی که تحلیل گران طبقه و قشربندی به موضوعات بسیار مشابهی می پردازند نظریه ها و مفاهیم و اندازه های بسیار متفاوتی پدید آورده اند که اغلب مجادلات بی پایانی برانگیخته است. از این رو باید گفت این مباحث اغلب در اختلافات بنیادی (و احتمالاً غیرقابل حل) رویکردهای روش شناختی در رشته جامعه شناسی ریشه دارد. مطالعه طبقه و قشربندی عمیقاً متاثر از این مباحث است.

نظرات کاربران درباره کتاب طبقه و قشربندی اجتماعی

سلام. خیلی ممنون. من باید این مطالب رو مطالعه میکردم. واقعأ کاربردی‌.
در 2 ماه پیش توسط mas...rhb