پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
کتاب حاصل عمر

کتاب حاصل عمر
سیری در اندیشه‌های فلسفی و کلامی استاد مطهری

نسخه الکترونیک کتاب حاصل عمر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

درباره کتاب حاصل عمر

استاد مطهری از جمله فیلسوفان بزرگی است که در حوزه تفکر فلسفی، هم به متافیزیک توجه داشت و هم به فلسفه‌های مضاف و همین امر موجب برتری او بر بسیاری از متفکران جهان اسلام است. تأملات عمیق فلسفی و ورود به حوزه‌های جدید فلسفی گویای آن است که مقام او در فلسفه از اکثر فیلسوفان چهارصد ساله اخیر بالاتر است. هر چند مطهری از نظر مبانی فلسفی، صدرایی بود، اما چون فیلسوف بود، نه مقلد؛ لذا نقدهای بسیاری را بر برخی آرای ملاصدرا و تابعان وی مطرح کرده که در این اثر با نمونه‌ای از آنها آشنا می‌شوید. برخی بر این گمان‌اند که فیلسوف نباید طرفدار هیچ یک از نظام‌های فلسفی گذشته باشد؛ بلکه باید طرحی نو دراندازد، چرا که اگر بخواهد از یک نظام فلسفی خاص پیروی کند، هرگز حرف جدیدی برای گفتن نخواهد داشت. و این، گمان باطلی است. مطهری، چون فلسفه صدرایی را از نظر عقلی پذیرفته و آن را مبنای تفکر فلسفی خود قرارداده بود، در عین حال ــ علی‌رغم تصور برخی از معاصران ــ معتقد نبود که فلسفه اسلامی با ملاصدرا به پایان رسیده است، همان گونه که فلسفه غرب با هگل به پایان رسید. برای او فلسفه هیچ‌گاه پایان‌پذیر نیست. آراء و اندیشه‌های فلسفی او نیز نشانگر این واقعیت است که نه تنها فلسفه اسلامی به پایان نرسیده، بلکه با بهره‌برداری از اندیشه‌های گذشتگان می‌توان مطالب جدیدی ارائه داد.

ادامه...

مشخصات کتاب حاصل عمر

بخشی از کتاب حاصل عمر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب حاصل عمر