از قیطریه تا اورنج کانتی
Loading

چند لحظه ...
کتاب بلاغت از آتن تا مدینه

کتاب بلاغت از آتن تا مدینه
بررسی تطبیقی فن خطابه یونان روم و باستان و بلاغت اسلامی تا قرن پنجم هجری قمری

نسخه الکترونیک کتاب بلاغت از آتن تا مدینه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب بلاغت از آتن تا مدینه

کتاب «بلاغت از آتن تا مدینه» با نام کامل «بررسی تطبیقی فن خطابه یونان و روم باستان و بلاغت اسلامی تا قرن پنجم هجری» اثری از «داوود عمارتی مقدم» است. این کتاب فن خطابه را در جوامع غرب باستان با جهان اسلام مقایسه می‌کند و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها را نشان می‌دهد. کتاب بلاغت از آتن تا مدینه در سال 95 در انتشارات هرمس منتشر شده است.

درباره کتاب بلاغت از آتن تا مدینه

کتاب بلاغت از آتن تا مدینه در واقع رساله‌ی دکتری نویسنده است که به دلیل محتوای ارزشمند و معتبر در قالب یک کتاب منتشر شده است. هدف از این کتاب این است که شباهت‌های بلاغت کلاسیک غرب و بلاغت اسلامی و تفاوت‌های آن دو را برای اولین بار با دقت و به تفصیل بررسی کند.

این کتاب چهار فصل دارد که در ابتدای هر فصل، اصول بلاغت غرب باستان و سپس شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها با اصول بلاغت اسلامی بررسی شده است. با توجه به معانی گسترده‌ای که مفهوم بلاغت دارد، این پژوهش به طور خاص تنها روی بلاغت به معنای فن خطابه تمرکز دارد.

مروری بر فصل‌های کتاب بلاغت از آتن تا مدینه

فصل اول، چارچوب هلنیستی بلاغت: ملاحظات تاریخی

این فصل تفاوت‌های بلاغت ارسطویی با بلاغت غیرارسطوییِ دوره‌های بعد، معروف به دوران هلنیستی، را بررسی می‌کند. در این فصل مشخص می‌شود که  در آثار بلاغی ارسطویی عناصری وجود دارد که در دوره‌های بعد هم تا حدی بدون تغییر باقی می‌ماند. با این حال، رویکرد خاص ارسطو به فن خطابه و بلاغت به گونه‌ای است که آثار بلاغی او را نمی‌توان محمل مناسبی برای بررسی‌های تطبیقی در نظر گرفت. همچنین در پایان این فصل نشان داده می‌شود که آثار بلاغی ارسطو نه فقط در جهان اسلام نفوذ ناچیزی داشته، که حتی در غرب هم این آثار، به ویژه در زمینه‌ی فن شعر، مدت‌ها فراموش‌شده بودند.

فصل دوم، فضایل و رذایل سبکی به مثابه خاستگاه علم معانی، بیان و بدیع

این فصل اصولی مانند صحت دستوری کلام، وضوح و روشنی، ترسیم زنده‌ی واقعیت، تزیین کلام و تناسب را بررسی می‌کند. این فصل همچنین نشان می‌دهد که آن چه آموزگاران خطابه در غرب باستان در باب فضایل و رذایل سبکی گفته‌اند، اساس بسیاری از اصول بلاغی درس‌نامه‌های جهان اسلام است.

فصل سوم، سخنور ایده‌آل به مثابه خاستگاه‌ الگوهای ایده‌آل بلاغی جهان اسلام

در این فصل مباحث سبکی که در غرب باستان مبنای سخنوری ایده‌آل بوده بررسی می‌شود، مباحثی مانند سطوح سبکی، مساله نظم و نحوه چینش اجزای کلام. در این فصل مشخص می‌شود که تصور بلاغیان مسلمان از الگوهای ایده‌آل بلاغی، که در بافت کلامی اعجاز نام می‌گیرد، تا حد زیادی بر مبنای سطوح سه‌گانه‌ی سبک و نظم شکل گرفته است.

فصل چهارم، منافرات و شعر: تاثیر ژانر منافرات در جهان اسلام

این فصل نشان می‌دهد که از بین انواع خطابه، اصول منافره بیشتر از انواع دیگر در جهان اسلام نفوذ داشته است. در پایان این فصل، برای نشان دادن این که تابعیت اغراض شعر از اغراض خطابه، به خصوص ژانر منافرات، در زبان سریانی هم وجود داشته، رساله‌ی فن خطابه‌ی تگریتی هم آمده است.

در بخشی از کتاب بلاغت از آتن تا مدینه می‌خوانیم

الگوهای بلاغی در جهان اسلام نیز متعدد است. برخی از این الگوها تقلیدپذیر و برخی دیگر تقلید ناپذیرند. الگوی ایده‌آل بلاغی در جهان اسلام که از دید متکلمان و ادبای مسلمان از یک سو، در رفیع‌ترین مراتب بلاغت است و از سوی دیگر، تقلید از آن و خلق نظیر آن فراتر از توان بشر ارزیابی می‌شود، متن مقدس، قرآن، است که بحث‌های درازدامنی پیرامون تبیین ویژگی‌های بلاغی آن درگرفته است.

کوشش برای تبیین تفصیلیِ ویژگی‌هایی که قرآن را به کلامی اعجازآمیز و فرابشری تبدیل می‌کند بیش از همه در میان متکلمان نمود داشته است. با آن که این بحث، یعنی اثبات اعجاز بلاغی قرآن، بحثی کاملا بومی و درون فرهنگی به نظر می‌رسد، تحلیل‌های متکلمان مسلمان از بلاغت قرآنی و کوشش برای تبیین جنبه‌های اعجازآمیز آن، تا حد بسیار زیادی با آن چه در غرب باستان در مورد سخنور ایده‌آل و سخنوری ایده‌آل گفته شده، همخوانی دارد. تقریبا تمامی آنچه آموزگاران خطابه در باب سبک دموستنس یا هومر به مثابه سبک ایده‌آل کلام گفته‌اند، در جهان اسلام در مورد قرآن و بلاغت اعجازآمیز آن گفته شده است. به بیان دیگر با وجود تفاوت‌های فرهنگی فراوان میان غرب باستان و جهان اسلام، الگوهای بلاغی در این دو نظام فرهنگی تا حد زیادی با یکدیگر اشتراک دارند. از جمله تفاوت‌های عمده‌ی الگوهای بلاغی ایده‌آل این دو نظام یکی آن که الگوهای بلاغی ایده‌آل در غرب باستان خاص سخنوری و کلام شفاهی است، اما در جهان اسلام این الگوها برای تبیین برتری یک متن به کار رفته‌اند. دیگر آن که، الگوهای بلاغی در غرب باستان تقلید ناپذیرند، اما متن قرآن، به واسطه‌ی اعجازآمیزی و فرابشری بودنِ آن، تقلیدناپذیر قلمداد می‌شود.

نکته‌ی تأمل برانگیزی که در این میان وجود دارد این است که اگر چه اثبات تاثیرپذیری متکلمان مسلمان از بلاغیان غرب باستان در این مورد خاص یعنی الگوهای ایده‌آل بلاغی بسیار دشوارتر از دیگر موارد است. در این مورد تقریبا با قطعیت می‌توان گفت که هم‌خوانی میان الگوهای ایده‌آل بلاغی در این دو نظام به هیچ وجه تصادفی نیست. یکی از دلایل این است که در تعاریفی که آموزگاران هلنیستیِ خطابه، به خصوص سیسرون و دیونوسیوس هالیکارناسوسی, از سخنور ایده‌آل و بلاغت کامل به دست می‌دهند زمینه‌هایی وجود دارد که آن را تا حدی به مفهومی فرابشری و اعجازآمیز ارتقا می‌دهد. زیرا چنان که در بخش‌های بعد خواهیم دید، مفهوم سخنور ایده‌آل یک ایده‌ی افلاطونی است؛ ایده‌ای که به اعتراف خود بلاغیان غرب باستان به ندرت می‌توان مصداقی بالفعل برای آن یافت.

مشخصات کتاب بلاغت از آتن تا مدینه

  • ناشر هرمس
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۲۸,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.84 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۴۲ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب بلاغت از آتن تا مدینه

به نظر می رسد که منابع معتبر در این زمینه باشد
در ۱ سال پیش توسط sol...145 ( | )