فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب فن بیان (مختص بازیگران تئاتر،سینما و ...)

کتاب فن بیان (مختص بازیگران تئاتر،سینما و ...)
مختص بازیگران تئاتر،سینما و ...

نسخه الکترونیک کتاب فن بیان (مختص بازیگران تئاتر،سینما و ...) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب فن بیان (مختص بازیگران تئاتر،سینما و ...)

کتاب «فن بیان» نوشته اونجلین مچلین است. این کتاب، نخستین کتابِ تألیفی به زبان فارسی، در حیطه‌ی پرورش بیان است که در آن تمرینات عملی و نُت نویسی موسیقایی، محوریتِ تام دارند. در واقع از طریق نُت نویسی ساده، محدوده های دقیق صدایی و کشیدگی آن‌ها تعیین شده و به یاری تمرینات، تئوری های موجود، جنبه‌ی عملی به خود گرفته است. تمرینات مذکور، از جزء به کل، حرکت می کنند و ماهیتی بسط یابنده و تصاعدی دارند. نکته‌ی دیگر این‌که در کتاب حاضر از تئوری‌پردازی خودداری شده، چرا که تمرینات آن، بر اساس تئوری های بیان صحنه ای ـ به شکل فردی و گروهی ـ طراحی شده اند و برآمده از تجربیات عملی کارگاه بیان دوسالانه ای هستند که مؤلف کتاب ـ رضا شیرمرز ـ برگزار کرده است. این کتاب، برای بازیگران تئاتر طراحی شده است، اما بازیگران سینما، تلویزیون و رادیو هم می‌توانند از آن برای ارتقای سطح کیفی بیانشان و نیز ابعاد فیزیکی اندام صوتی‌شان استفاده کنند. در بخشی از کتاب «فن بیان» می‌خوانیم: «برنامه روزانه و تمرینات گرم شدن بازیگر در انتهای کتاب آمده است که علی‌رغم اختصار به هنگام دعوت از شما برای حضور در یک پروژه تئاتری یا پروژه‌های دیگر مفید است. این تمرینات، تارهای صوتی شما را گرم می‌کنند و به شما امکان می‌دهند تا رسا و نافذ سخن بگویید. برنامه روزانه بازیگر، مجموعه‌ای کامل از تمرینات بیانی است که در انتهای کتاب آمده و در واقع چکیده تمام تمرینات این کتاب را پیش رویتان می‌نهد. سعی کنید به انجام روزانه این تمرینات عادت کنید. در واقع این برنامه طوری طراحی شده است که اساسِ تکنیک‌های بیانی را تشکیل می‌دهد و پیش‌نیاز همه تمرینات طولانی مدت و منظم مذکور در این کتاب محسوب می‌شود. هر بخش از این برنامه به گونه‌ای طراحی شده که واجد اختیار انعطاف‌پذیری است و می‌توانید روز به روز یا ماه به ماه آن را با تغییرات دلخواهتان انجام بدهید. بخش‌های مربوط به وضوح بیانی و بلندخوانی را می‌توان با تمام متون ادبیات جهان اعم از نثر، شعر و درام انجام داد».

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.87 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۹۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب فن بیان (مختص بازیگران تئاتر،سینما و ...)

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه مترجم

این کتاب، برای بازیگران تئاتر طراحی شده است، اما بازیگران سینما، تلویزیون و رادیو هم می توانند از آن برای ارتقای سطح کیفی بیانشان و نیز ابعاد فیزیکی اندام صوتی شان سود بجویند.
در برگردان کتاب حاضر، مترجم از ترجمه های زیر استفاده کرده است: مجموعه آثار نمایش ویلیام شکسپیر با ترجمه علاءالدین پازارگادی، آنتونیوس و کلئوپاترا با ترجمه محمدعلی ندوشن، اتللو با ترجمه به آذین، ریچارد دوم و هنری چهارم با ترجمه احمد خزاعی، هیاهوی بسیار برای هیچ با ترجمه عبدالحسین نوشین و غزل های شکسپیر با ترجمه دکتر تقی تفضلی.
همچنین در بخش هایی که اونجلین مچلین، هایکوهای ژاپنی را برای تنوع بخشی به تمرینات بیانی به کار گرفته است، مترجم از ترجمه های احمد شاملو و علی پاشایی سود جُسته است. انتخاب قطعاتِ معادلِ قطعاتی که مولف در متن اصلی آورده نیز با ذکر مولف و منبع صورت گرفته است و سعی شده تا در مواقعی که در متن اصلی از متون نمایشی مدرن، دیالوگ هایی استخراج شده، تا حد ممکن دیالوگ هایی از نمایشنامه نویسان ایرانی جایگزین آنها گردد. مجموعه ای از اشعار نو از کتابِ «هزار و یک شعر» به قلم سپانلو انتخاب شده اند. سایر اشعار جایگزین شده در تمرینات بخش های مختلف این کتاب از شاعرانی همچون حافظ، نیما، احمد شاملو، فروغ فرخزاد، سهراب سپهری، و... و از میان مجموعه اشعارشان انتخاب شده است. در پایان از استاد گرامی جناب آقای اکبر رادی تشکر می کنم که اجازه فرمودند تا از نمایشنامه هایشان دیالوگ هایی را استخراج کنم و به کار بگیرم. همچنین از جناب آقای صدرالدین شجره که متن حاضر را به دقت خواندند و نکاتی را متذکر شدند و هم از آقای مهندس بهرام فیاضی مدیر انتشارات قطره و جناب آقای قطب الدین صادقی به سبب پیگیری هایشان متشکرم.

رضا شیرمرز
۲۸/ ۷ /۱۳۸۳

مقدمه مولف

کتابی که پیش روی شماست، شما را بر آن می دارد تا به ماهیت بیان به مثابه امری فیزیکی و مجموعه ای از امواج صوتی و پالس های فشاری که توسط شما ایجاد می شوند بیندیشید. این امواج از طریق تارهای صوتی تبلور می یابند، در دهان تعدیل می شوند و با سرعت صوت خارج می گردند. نیازی نیست که صدایتان را آزاد کنید. مانند السا ــ شیر ماده ــ که آزاد به دنیا آمده بود، دهانتان را باز کنید و بگذارید امواج صوتی محیط را فرا بگیرند.
یهودی منوهین گفته است: «تمرین اقناع کننده ترین کار زندگی من است». بگذارید زندگی شما هم تمرین اقناع کننده باشد. این کتاب با واژگان ساده و قابل درک تمرینات مناسبی را پیش پایتان می گذارد و مشکلات رایج در بیان تئاتری را برایتان حل می کند.
اما یادتان باشد که تکنیک های بیانی را می آموزید تا فراموششان کنید. این تکنیک های بیانی به محض آن که ملکه روحتان شوند از سطح خودآگاه به ناخودآگاه می رسند. در این صورت، شفافیت، وضوح و انعطاف پذیری جزء لاینفک بیانتان خواهد شد و لازم نیست که روی صحنه به کیفیت های صوتی سیستم بیانی تان فکر کنید. صدایتان، مانند وردستی ماهر و کارآزموده، در اختیار شما خواهد بود و با احساس و منطق شما هماهنگی خواهد یافت تا بتوانید بر روی صحنه به مطلوب ترین شکل به شخصیت مورد نظرتان نزدیک شوید.
برنامه روزانه و تمرینات گرم شدن بازیگر در انتهای کتاب آمده است که علی رغم اختصار به هنگام دعوت از شما برای حضور در یک پروژه تئاتری یا پروژه های دیگر مفید است. این تمرینات، تارهای صوتی شما را گرم می کنند و به شما امکان می دهند تا رسا و نافذ سخن بگویید. برنامه روزانه بازیگر، مجموعه ای کامل از تمرینات بیانی است که در انتهای کتاب آمده و در واقع چکیده تمام تمرینات این کتاب را پیش رویتان می نهد. سعی کنید به انجام روزانه این تمرینات عادت کنید. در واقع این برنامه طوری طراحی شده است که اساسِ تکنیک های بیانی را تشکیل می دهد و پیش نیاز همه تمرینات طولانی مدت و منظم مذکور در این کتاب محسوب می شود. هر بخش از این برنامه به گونه ای طراحی شده که واجد اختیار انعطاف پذیری است و می توانید روز به روز یا ماه به ماه آن را با تغییرات دلخواهتان انجام بدهید. بخش های مربوط به وضوح بیانی و بلندخوانی را می توان با تمام متون ادبیات جهان اعم از نثر، شعر و درام انجام داد.
زمان تمرینات روزانه شما، هنگامی که به سطح مطلوبی از کیفیت بیانی دست یافتید، حداقل پانزده دقیقه و حداکثر یک ساعت خواهد بود. هرگز از دامنه زمانی مذکور پا فراتر نگذارید. بیان مانند حرکات موزون و رقص به میزان تمرینات شما روی عضلاتتان بستگی دارد. طوری برنامه ریزی کنید که هر روز، در زمان ثابت و مکان معینی تمریناتتان را پی بگیرید. شما باید به روش روزانه تمریناتتان عادت نمایید و یک رپرتوار کامل از تمریناتتان تهیه کنید. با تنوع بخشی به تمرینات بیانی و ساخت تمرینات جدید به کارتان طراوت می بخشید و دامنه فعالیتتان را وسعت می دهید. طوری تمرین کنید که گویی هرگز به مطلوب ترین سطح دست نخواهید یافت.
در پایان می خواهم از باب برویر، آنتونی جی. موسکاتل و سی. جان مک فارلین و پیش از همه از شوهرم استوارت مچلین به خاطر کمک ها و همراهی بی دریغش تشکر کنم.

اِوَنجلین مَچلین

۱. شنوایی و یادگیری

در انبوه شگفتی ها، انسان شگفت ترین است چون هنر سخنوری را آموخته.

سوفوکل

هدف این کتاب، ارتقای کیفیت بیان شما بر روی صحنه است. ما از مقوله شنوایی آغاز می کنیم، چون شنیدن اساس گفتار است. در کودکی، یک سال پیش از آن که زبان باز کنید، فقط و فقط شنیده اید. تلاش های آغازین شما برای تکلّم، گاه موفق بود و گاهی اوقات به ناکامی می انجامید. در مواردی که موفق بودید، جایزه یا تشویقی نصیبتان می شد، پس بر اساس الگوی شنیداریتان، آن کلمه را بارها و بارها تکرار می کردید. حالا که قصد آموختن فن بیان برای صحنه تئاتر را دارید، باید بار دیگر به کودکی خویش برگردید و فرایند شنیدن را از سر بگیرید.
بیان در تمام انسان ها، فرایندی موازی و متشکل از شنیدار و دیدار است. گوش، برای مغز، حکم سیستم برگشت (feedback) را دارد. اگر هنگام تکلّم، واژه ای را به خطا تلفظ کنید، گوش شما فورا واکنش نشان می دهد و تلفظ صحیح آن را به یادتان می آورد. این یادآوری، برای شما به عنوان بازیگر بسیار مهم است. گوش شما باید یک غلط گیر دقیق باشد. به کمک این سیستم غلط گیر، نه تنها خطاهای فاحش، بلکه اشتباهات کوچک تر مثل عدم قوت صوت هنگام صحبت و تلفظ مبهم را باید یادآوری و تصحیح کرد. آموزش گوش، نقشی اساسی در فن بیان بازی می کند. همان طور که موسیقی دان، با شنیدن موسیقی، چیز یاد می گیرد، بازیگر هم باید با شنیدن، نحوه بیان واژگان و جملات را فرا بگیرد. موسیقی دان، با تحلیل آن چه می شنود، کالبدشناسی نحوه اجراها، مطالعه کیفیت صدا، مشاهده پاساژهای خیلی ملایم و خیلی شدید و ارزیابی مهارت نوازنده به نتایج سودمندی می رسد و همین استنتاجات را در سیستم نوازندگی خودش پیاده می کند. گوش شما هم به تدریج مهارت تحلیل صداها و سخنان بازیگران و حتا غیر بازیگران را کسب می کند. با گوش کردن به صدای بازیگران تئاتر به صورت زنده یا به صداهای ضبط شده می توانید در مهارت های لازم برای بازیگری در مبحث بیان، ازجمله کنترل نفس، تقویت ارتعاش و در نتیجه تشدید صوت، تلفظ روشن و رسا، سرعت و تاکید و انعطاف پذیری صدا پی ببرید.
علت طرحِ موضوع شنوایی در ابتدای کتاب این است که این امر باید تمام مباحث و تمرینات مربوط به فن بیان را تحت الشعاع قرار دهد. اگر گوش شما، طبق برنامه ای مدون و دقیق آموزش ببیند، موقع گفتن دیالوگ، روی صحنه، کوچک ترین صداها را می توانید تشخیص بدهید و نفستان را براساس همین صداها تنظیم کنید. همان طور که غلام، در «شب های عربی» به «کالیف» گفت: شنیدن و اطاعت! صدای شما هم باید از گوشِتان، حرف شنوی داشته باشد. تمرین شنیدن را از همین حالا شروع کنید و هنگام مطالعه هر فصل، تمرینات شنیداری خود را هم ادامه بدهید، مخصوصا در فصل ۷، وقتی روی کیفیت صورت و در فصل ۸ روی تلفظ شمرده واژگان کار می کنید.
تا می توانید به تئاتر بروید و سعی کنید صندلی ای دور از صحنه انتخاب کنید. آن وقت ببینید، کدام یک از اصوات راحت تر به گوش می رسند. یک نمایش را بیش از یک بار تماشا کنید و همین طور که متن نمایشنامه را دوباره یا چندباره می خوانید، به نوع بیان بازیگران دقت کنید، هوارد تابمن در نیویورک تایم اشاره به این مطلب دارد که بسیاری از بازیگران آمریکایی، به علت عادت های ناجور موقع صحبت کردن، بیانِ خوبی ندارند. خودتان قضاوت کنید که حق با او است یا نه!
بیان بازیگران سینما، تلویزیون و خصوصا نوارها، به این علت که با امکانات الکترونیکی ضبط و تنظیم شده اند، برای شما کم تر از بیان بازیگران تئاتر ارزش دارند. بیان تئاتری، با تجربیات مداوم، خستگی، امکانات کم صحنه و محدودیت های دیگر باید به دست بیاید. در همین شرایط است که باید مشاهده کرد و آموخت. البته تلویزیون، موقعی به درد شما می خورد که صدای آن را کم کنید و به حرکات دهان بازیگران توجه کنید. همین حرکات، می توانند در شکل گیری بیانی مناسب، نقشی به سزا داشته باشند. ورزیدگی زبان، لب و حرکات فک، البته به شرطی که بازیگر، واژگان را درست تلفظ کند، برای شما خیلی مفید است.
شما نیاز به یک ضبط صوت دارید. شاید مدرسه یا دانشکده شما امکانات صوتی و نوارهای صوتی مناسبی داشته باشد. در غیر این صورت باید خودتان، مبادرت به جمع آوری نوارهای صوتی کنید. ابتدا، صدای بازیگران خوب را انتخاب کنید. بعد، دقت کنید که به سراغ نمایشنامه، شعر و یا نثری بروید که ارزش ابدی داشته باشد. دست آخر هم، ضبط صوتی گیر بیاورید تا موقع گوش کردن به قطعه مورد نظر، نسخه ای از آن برای خودتان ضبط کنید. این قطعات صوتی، لحظات اجرایی واقعی، واکنش های تماشاگران، مکث ها، سرعت ها و همه چیز را درباره فن بیان به شما می آموزند و در کنار تماشای اجرای زنده تئاتر به بهبود وضع بیان شما کمک می کنند. نمایش های رادیویی گاهی اوقات، واجد این کیفیت نیستند. نمایش های رادیویی زیاد به درد کار ما نمی خورند.
شما باید همان قدر که تئاتر می بینید و به دیالوگ ها گوش می کنید، به شعرخوانی ها و قرائت نثر هم گوش کنید. گوش کردن به نمایش های کوتاه، شعرخوانی یا نثرخوانی جدی یا کمیک هم توصیه می شود. برحسب تصادف عمل نکنید، بازیگر را از پیش انتخاب کنید و برنامه ریزی شده جلو بروید.
بازیگرهای خوب و فراوانی وجود دارند که می توانید به صدایشان گوش کنید. صدای بازیگران انگلیسی زبان، در حال حاضر، مانند بازیگران گذشته به عنوان مثال در سینمای کلاسیک، کارایی و زیبایی ندارد. دیگر از صدایی که روی صحنه تئاترهای انگلستان به گوش می رسید خبری نیست. امروزه، به جهت رفت و آمدهای بازیگران به لندن و نیویورک و ارتباط تنگاتنگ آنها، فرهنگ بازیگری انگلستان و آمریکا در هم ادغام شده است. از بازیگرانی که به جهت بیانی، جزو بهترین ها هستند می توان از «کلر بلوم»، «مگی اسمیت»، «وانسا ردگریو»، «ایرنه ورث»، «آلبرت فینی»، «آلک مک گوِن»، «سیریل ریچارد» و «پل اسکافیلد» نام برد.
بازیگرانی را که برترین صداهای قرن اخیر را داشتند و از ملکه انگلستان، نشان افتخار گرفتند فراموش نکنید. به صدای «دیم ادیت ایوانس»، «دیم فلورا رابسون» و مخصوصا «دیم سیبل تورندایک» کسی که وقتی برنارد شا با دیدن او گریست و گفت: «عاقبت «سنت جان» خود را یافتم! حالا وقت خلق این نمایشنامه است» گوش کنید. خانم تورندایک، حتی در دوران پیری هم از تمرینات بیان دست برنداشت، او پدیده خارق العاده تئاتر بود. مردم می گفتند: «سیبل با کوله باری از توفیق، پا به هشتاد سالگی گذاشت!» در میان بازیگران مرد هم، به صدای «سِر جان گیلگاد»، «لرد اولیویه»، «سر مایکل ردگریو» و «سر رالف ریچاردسون» گوش کنید. از بسیاری از اجراهای آثار شکسپیر که دهه پنجاه یا شصت اجرا شدند، دیگر نامی برده نمی شود، اما شاید در کتابخانه مدرسه شما از این اجراها نسخه هایی موجود باشد. این نسخه ها منابع خوبی برای تمرینات بیان شما هستند.
در دهه های اخیر، بعضی از نمایشنامه های آمریکایی و کانادایی، حوادثی بزرگ در قرن اخیر به شمار می روند و قطعا برای شما سودمند خواهند بود. به هر آن چه از این آثار به دست آوردید گوش کنید. به عنوان مثال اجرای ادیپوس سوفوکل توسط بازیگر کانادایی؛ «داگلاس کمپ بل». نقطه اوج اجرا، موقعی بود که کمپ بل، با پی بردن به هویت واقعی خویش فریادهای بی امانی سر می دهد. فریاد او چنان رعدآسا بود که «هارولد پرنیس» در سال ۱۹۸۰ اعلام کرد که هنوز آن ضجه های جانکاه را به یاد می آورد. یا اجرای مرگ دستفروش، اثر آرتور میلر توسط «میلدرد دوناک» و «لی جی کاب» که در یادها و خاطره ها نقش بسته و جاودانه شده است. همین طور می توان از اجرای اتللو در دهه چهل توسط «پل روبسون» با همراهی «جوزه فرو» در نقش یاگو و «اوتا هگن» در نقش دزدمونا (که بعدها در چه کسی از ویرجینا وولف می ترسد؟ نقش متفاوتی مثل «مارتا» را بازی کرد) و «مارگارت وبستر» در نقش امیلیا نام برد.
وقتی قرار شد در یکی از آثار شکسپیر مثل هملت یا لیرشاه بازی کنید، به تمام نسخه های ضبط شده موجود در کتابخانه تان گوش کنید. این کار به درک عمیق تر شما از متن و دریافت سریع تر لایه های درونی اثر کمک می کند. دقت کنید بازیگران چه طور از عهده دیالوگ های طولانی برمی آیند. سرعت بیان دیالوگ ها و بلندی صداها را می توانید پس از مدتی تمرین کسب کنید.
جدای از آثار اجرا شده شکسپیر، در سال ۱۹۶۴ در انگلستان، صدای بازیگران بزرگی که در آثار شکسپیر ظاهر شدند، ضبط و بهترین قطعات انتخاب شدند. قطعات منتخب روی یک نوار کاست موجود است و شما می توانید قطعات مختلفی از آثار شکسپیر را که توسط بازیگرانی چون اولیویه، گیلگاد، ورث، ایوانس و غیره اجرا شده اند، در این نسخه بیابید. اتللوی اولیویه، از برجسته ترین قطعات حاضر در این نسخه است. او با صدایی آرام برای دوک، داستان عشق پدرش به او و هم داستان عشق دزدمونا به خودش را شرح می دهد. مهارت در اجرای قطعات با صدای پایین را در این قطعه به غایت می توان دید.
دومین مجموعه قطعات از آثار مختلف شکسپیر، نسخه سر جان گیلگاد است. او، حکمران بی رقیب صحنه بود. هنوز صدای او در نقش لیرشاه، وقتی کوردیلیا به قتل رسیده بود، صحنه ها را پر می کند. «زاری کنید! ای شما که قلب های سنگی در سینه دارید!» و همچنین، «دختر بی نوای من هم حلق آویز شد، آه، نه، نه! اثری از حیات در تن او نیست. آه، دیگر باز نخواهی گشت! هرگز! هرگز! هرگز! هرگز!»
بزرگ ترین مجموعه تک خوانی، مربوط به «جان باریمور» است. صدای او در نقش ریچارد سوم و مونولوگ او در نقش هملت، هر اتاقی را مبدل به سالن تئاتر می کند.
در وادی کمدی هم می توانید به نوارهای «هرمیون گینگولد» گوش کنید. آثار به جا مانده از «ویکتور بورج»، «فیلیپ ویلسون» و «استن فربرگ» هم حاوی عنصر کمدی است. از نوارهای فراوانی که درباره کمدی وجود دارد آنهایی را که از صحنه یا تلویزیون ضبط شده اند انتخاب کنید. روی صدای بازیگران کمدی تمرکز کنید و نکات برجسته در صدایشان را به خاطر بسپارید. وادی کمدی، وسیع و پرپیچ و خم است و گاه هر بازیگری، سبک خاص خودش را دارد.
در بخش های بعدی این کتاب از شما می خواهیم برای اشخاص دیگر، متنی شاعرانه یا نمایشی را بلند بلند بخوانید. ارایه لهجه های مختلف و بعضی انواع خاص تکلم، مهارت هایی هستند که در فصل یازده این کتاب به آن می پردازیم.

تمرین بیان

۱. هر هفته، نوار مربوط به بازیگر یا گروهی را انتخاب کنید و آن قدر به آن گوش کنید تا برایتان ملموس و قابل هضم شود. سپس، ابعاد منفی و مثبت صدای بازیگر یا بازیگران را روی صفحه ای بنویسید.

این کتاب ترجمه ایست از:
Speech For The Stage
Evangeline Machlin
Routledge,A Thoatre Arts Book

نظرات کاربران درباره کتاب فن بیان (مختص بازیگران تئاتر،سینما و ...)

دوستان عالی نوشتن تو نظرات که فایده نداره.. نظر ندید بهتره
در 1 سال پیش توسط ویکی لیکس✔✔
بسیار کتاب مناسبی برای پرورش بیان در حوزه هنر نمایشی.
در 3 ماه پیش توسط مهیار قلی زاد
آیا برای من که فقط میخوام فن بیان قوی داشته باشم اما بازیگر یا گوینده نیستم نیز مفیده یا خیلی تخصصیه؟
در 11 ماه پیش توسط rox...rch
باید خوب باشه امید وارم را اقل یک لول بهم اضافه کنه .
در 2 ماه پیش توسط پوریا غلامی
دوستان این کتاب اموزش تقویت حنجره و صداسازی داره؟؟؟
در 1 سال پیش توسط ham...ist
پی دی اف کتابو می خوام توی کامپیوتر بریزم می شه؟؟؟
در 4 ماه پیش توسط sin...d16
👌🏻
در 2 ماه پیش توسط kam...tin
بخش‌هایی از کتاب را خواندم. بنظر کتاب مفیدی میاد. البته در صورت پیگیری تمرینات. با این وجود کتاب کارگاه تئاتر از آقای فریدزاده رو قوی تر، اصولی تر و کاربردی تر دیدم. خوشبختانه در فیدیبو موجوده و متاسفانه نسخه پی دی اف
در 1 سال پیش توسط rit...o89
عالی
در 2 سال پیش توسط محمد جلال وند
عاااااالیه
در 2 سال پیش توسط moh...k79