دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۳۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب اصفهان مویه کن

کتاب اصفهان مویه کن

نسخه الکترونیک کتاب اصفهان مویه کن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب اصفهان مویه کن

هنگام غروب، وقتی صدای خوش اذان از فراز گلدسته­های بلند و مینایی در فضای پر غبار شهر اصفهان طنین می­انداخت، جنبوجوش پرشتابی در هرکوی و برزن راه افتاده بود تا مردم روانه خانه­ها شوند. دستفروش­ها و معرکه­گیرها، بساط­شان را برمی­چیدند، تاجران و کاسبان، حجره­ها و دکان­ها و دکه­ها را می­بستند، سرایدارها، کلون دروازه­های بسته را می­انداختند و گزمه­ها و شبگردها، چماق­ها و دگنک­های­شان را به دست می­گرفتند تا برای گشت­های شبانه آماده شوند. در آن زمان شب که فرا می­رسید، اصفهان همچون شهر ارواح در تاریکی خوف­انگیزی به حال خود رها می­شد و آنگاه دزدان و یاغیان، گرسنگان و غلامان فراری، در هر کوی و برزن کمین می­کردند و برای به چنگ آوردن چند سکه یا حتی کفش و قبای کهنه­ای راه را بر رهگذران می­بستند. اگر هم رهگذری از دام دزدان و کمینگاه حرامیان، جان سالم بدر می­برد، بیم این خطر می­رفت که به چنگ گزمه­ها و عسس­ها و شبگردهای آزمندی بیفتد که تا سکه­ای به بهانه تأمین امنیت از او نمی­گرفتند، رهایش نمی­کردند، کلانترها و داروغه­ها در لخت کردن مردم حریص­تر بودند، چون آنهایی که با دادن سکه­های طلا و هدایای گرانبها به خواجه­سرایان و درباریان به شغل داروغگی و کلانتری می­رسیدند، می­کوشیدند دراندک مدتی چند برابر پیشکش­هایی که پرداخته بودند به زور و بهانه از مردم به چنگ بیاورند. داروغه­ها و گزمه­ها حتی دزدان تهیدستی را که در سرقت شبانه چیز قابل توجهی نصیبشان نمی­شد، مجبور می­کردند چند شبی برای­شان به دزدی بروند.

ادامه...

مشخصات کتاب اصفهان مویه کن

  • ناشر نشر آبارون
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۳۵,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.98 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۵۴ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب اصفهان مویه کن

این کتاب به صورت قسمت قسمت در روزنامه ایران چاپ می شد. قسمتی از تاریخ ایران در اصفهان در اطراف زمان حکومت صفویان به شکل رمان
در ۵ سال پیش توسط س عابدینی ( | )