فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آموخته و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدیر‌مداری

کتاب مدیر‌مداری

نسخه الکترونیک کتاب مدیر‌مداری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مدیر‌مداری

مدیرمداری به شما کمک می‌کند، منابع و اعتباری را که نیاز دارید تا بتوانید به بهترین شکل برای رئیس و شرکت‌تان کار کنید به دست آورید. شما، مدیر و سازمان‌تان به یکدیگر وابستگی متقابل دارید: تنها با تشخیص این نکته می‌توانید رابطه‌ای قوی و همراه با اعتماد ایجاد کنید که به شما امکان دهد کارها را به انجام برسانید. به این ترتیب شما و مدیرتان احساس امنیت خواهید کرد، چرا که با یکدیگر در جهت حل مسائل کار می‌کنید، و آن‌ها را نادیده نگرفته یا پنهان نمی‌کنید. و احساس رضایت بیشتری در محیط کار خواهید داشت. این مثال را در نظر بگیرید: سَم که عضو جدیدی از هیأت مدیره با سبک کاریِ رسمی است، جایگزین فردی شده که رویکردی غیررسمی‌تر، و شهودی‌تر داشته است. کارلا که یکی از زیردستان مستقیم اوست، از اهمیت مدیرمداری آگاه است. وقتی او از سم پرسید ترجیح می‌دهد اطلاعات و به‌روزرسانی‌ها را چگونه دریافت کند، سم پاسخ داد مایل است پیش از صحبت درباره‌ی گزارش‌ها آن‌ها را مطالعه کند، چرا که این کار باعث می‌شود جلسات به صورت ساختارمند و کوتاه پیش روند. بنابراین کارلا پیش از جلساتی که قرار بود با سم برگزار شود، اطلاعات پیش‌زمینه و دستور جلسه‌ی مربوط به صحبت‌ها را برای او ارسال کرد. نتیجه این بود: جلساتی با بازدهی بالا و حل مسأله به صورت نوآورانه باعث بهبود عملکرد کل گروه شد. گذارِ سم به هر یک از موارد به آرامی صورت می‌گرفت، و او و کارلا به سرعت رابطه‌ی شغلی دوستانه و کارآمدی شکل دادند.

ادامه...
 • ناشر انتشارات آموخته
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.45 مگابایت
 • تعداد صفحات ۸۸ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب مدیر‌مداری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

ایجاد رابطه ای با مدیرتان که برای دو طرف مفید و موثر باشد از شما آغاز می شود که زیردست مستقیم او هستید. ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما «مدیرمداری» هنری است که می توانید آن را بیاموزید. این کتاب شما را با اصول این هنر آشنا می کند:

• درک اولویت ها و فشارهای مدیرتان
• بیان نیازها و اهداف خودتان به صورت واضح
• گسترش زمینه های مشترک
• ایجاد حس وحالی مثبت در رابطه
• مدیریت نیازهای رئیس تان، و خودتان
• مدیریت مذاکرات و اختلافات
• تقویت ارتباط در طول زمان
• ارزیابی رابطه و ایجاد تغییرات

۱. مدیرمداری چیست؟

وقتی از دوست خود سوال می کنید اوضاع و احوال شخصی اش چطور است، او پاسخ می دهد: «از زمانی که مدیرمداری را آغاز کردم، اوضاع رو به بهبود بوده است». یکه می خورید و فکر می کنید «مدیرمداری» یعنی سیاسی بازی، چاپلوسی یا لابی گری!
خوشبختانه اگر مفهوم مدیرمداری به خوبی اجرا شود به معنای هیچ یک از موارد بالا نیست. مدیرمداری کاری ظریف است؛ ولی برای انجام آن نیازی به درگیر شدن در بازی قدرت یا تحقیر خود در برابر دیگران ندارید. مدیرمداری عبارت است از همکاری آگاهانه با بالادستی خود برای رسیدن به اهدافی که هر دو به دنبالش هستید و به آن اهمیت می دهید. هدف، دستیابی به روابط سودمند برای طرفین است. این کتاب راه و رسم مدیرمداری را به شما آموزش می دهد.

مدیرمداری شامل چیست؟

حتی اگر شما فرد مسئول نباشید، نیاز دارید حالتی مثبت و پویا برای رابطه ای که با رئیس تان دارید ایجاد کنید. و این کار مستلزم مهارت های خاصی است:
 • داشتن شناخت خوب از خود و مدیرتان
 • مدیریت انتظارات توسط هر ۲ نفر
 • گوش دادن همراه با اشتیاق
 • انتقال پیام ها با صدایی واضح و گویا
 • مذاکره همراه با دیپلماسی
 • نظارت بر رابطه در مراحل پیشرفت آن
 • ایجاد اصلاحات لازم
ممکن است فکر کنید «چرا کنار نکشم تا رئیسم همه چیزو مدیریت کنه؟ مگه قرار نیست مدیر فردی باشه که مدیریت می کنه؟».
اما مهم تلقی کردن این اصل به هیچ کس کمک نخواهد کرد. علاوه بر آن، مزایای مدیرمداری را، که در بخش بعد خواهید دید، از دست خواهید داد.

چرا مدیرمداری مفید است؟

مدیرمداری به شما کمک می کند، منابع و اعتباری را که نیاز دارید تا بتوانید به بهترین شکل برای رئیس و شرکت تان کار کنید به دست آورید. شما، مدیر و سازمان تان به یکدیگر وابستگی متقابل دارید: تنها با تشخیص این نکته می توانید رابطه ای قوی و همراه با اعتماد ایجاد کنید که به شما امکان دهد کارها را به انجام برسانید. به این ترتیب شما و مدیرتان احساس امنیت خواهید کرد، چرا که با یکدیگر در جهت حل مسائل کار می کنید، و آن ها را نادیده نگرفته یا پنهان نمی کنید. و احساس رضایت بیشتری در محیط کار خواهید داشت. این مثال را در نظر بگیرید:
سَم(۱) که عضو جدیدی از هیات مدیره با سبک کاریِ رسمی است، جایگزین فردی شده که رویکردی غیررسمی تر، و شهودی تر داشته است. کارلا(۲) که یکی از زیردستان مستقیم اوست، از اهمیت مدیرمداری آگاه است. وقتی او از سم پرسید ترجیح می دهد اطلاعات و به روزرسانی ها(۳) را چگونه دریافت کند، سم پاسخ داد مایل است پیش از صحبت درباره ی گزارش ها آن ها را مطالعه کند، چرا که این کار باعث می شود جلسات به صورت ساختارمند و کوتاه پیش روند. بنابراین کارلا پیش از جلساتی که قرار بود با سم برگزار شود، اطلاعات پیش زمینه و دستور جلسه ی(۴) مربوط به صحبت ها را برای او ارسال کرد. نتیجه این بود: جلساتی با بازدهی بالا و حل مساله به صورت نوآورانه باعث بهبود عملکرد کل گروه شد. گذارِ سم به هر یک از موارد به آرامی صورت می گرفت، و او و کارلا به سرعت رابطه ی شغلی دوستانه و کارآمدی شکل دادند.
تجربه ی کارلا را با تجربه ی لَری(۵) که از دیگر زیردستان مستقیم سم است مقایسه کنید:
لری حس می کرد سبک سم بیش از حد با کنترل همراه است. او چندان علاقه مند به مدیرمداری یا یادگیری آنچه که سم به آن ها بها می داد نبود، بنابراین، از سم راهنمایی نمی خواست. به ندرت پیش می آمد پیش از جلسات، اطلاعات پیش زمینه ای در اختیار سم قرار دهد، و اغلب وقتی با سم مشغول صحبت می شدند از سوالات او غافلگیر می شد. در نتیجه جلسات سم با لری (نسبت به جلسات او با کارلا) مدت بیشتری به طول می انجامید و دست یافته های کمتری داشت. سم این جلسات را ناامیدکننده می دید، و تعویق های رخ داده در پروژه ها را متوجه ناکارآمدی لری می دانست. در نتیجه در بررسی های عملکردِ او نمره ی منفی منظور می کرد و او را برای ترفیع رتبه معرفی نمی کرد.
تلاش های کارلا در مدیرمداری به وضوح باعث منفعت همه ی افراد دخیل شد: سم، گروه کارلا، و خود کارلا. اما ناکامی در مدیرمداری، معنایی فرایِ از دست دادن مزایا دارد. این موقعیت، همان گونه که مثال لری نشان می دهد می تواند توام با خطر باشد. خودداری از یافتن رجحان های(۶) مدیرتان و تطابق با آن ها می تواند به سوءبرداشت هایی درباره ی مهارت های شما و تعهدتان به کار منجر شود.
اما «مراجعه به» مدیرتان تنها بخشی از ملزومات پیشگیری از مشکلاتی مانند مشکلات لری و به دست آوردن مزایایی مانند مزایای کارلا است. همچنین باید خودتان و تفاوت هایی را که بین شما و او وجود دارد بشناسید؛ این بحث را در بخش بعد پوشش خواهیم داد.

۲. شناخت مدیرتان؛ و خودتان

مدیرمداری فرایندی مداوم است که مستلزم مشاهده ی مشتاقانه و تمایل به تغییر رفتارتان به صورت روزانه است. اما زمانی که شما و رئیس تان رابطه ای توام با اعتماد را با مبنایی قوی ایجاد کردید، توسعه ی آن ساده تر و به میزان کمتری متکی به زمان خواهد بود. اولین گام در رسیدن به این جایگاه خوب این است که تشخیص دهید شما و رئیس تان هم به لحاظ حرفه ای و هم فردی در چه جایگاهی هستید.

نقش ها

فرای تعهداتی که شما و مدیرتان به یکدیگر دارید، نقش هایی دارید که باید ایفا کنید و افرادی وجود دارند که در برابر آن ها مسئول هستید. به طور خلاصه هر یک از شما شبکه ای از روابط پیچیده و مسئولیت هایی برای انجام دادن دارید. پذیرفتن این حقایق می تواند به شما کمک کند جهان را از دیدگاه رئیس تان ببینید.
همچنین ضروری است که اولویت ها و فشارهای مدیرتان را بدانید؛ و آن ها را با اولویت ها و فشارهای خودتان تطبیق دهید. نقاطی را که هم پوشانی یا تضاد بین آن ها وجود دارد تعیین کنید. یک روش این است که آن ها را در یک نمودار سازمانی(۷) مشخص کنید. شواهد بصری می تواند خطرها و فرصت های پنهانی را که در همکاری با مدیرتان وجود دارد آشکار کند.
برای مثال، به دنبال فرصت هایی باشید تا رئیس تان را در کارهایی که برای مدیرش انجام می دهد حمایت کنید. بپرسید چگونه می توانید به او کمک کنید؛ و ایده های خود را به او پیشنهاد دهید. مثلاً فرض کنید او می تواند از ۲ دستِ بیشتر برای پروژه ی هیجان انگیزی که مهلت محدودی دارد استفاده کند. به او پیشنهاد دهید برخی از وظایف را (که مهارت ها و علایق تان را تکمیل می کنند) شما انجام دهید. به این صورت به مشارکت در کارهایی با سطح بالاتر می رسید، رئیس تان می تواند کارهای بیشتری انجام دهد، و شما می توانید در کل پروژه به او نشان دهید (نه اینکه صرفاً بگویید) که اهداف شما و او در یک راستا هستند.
مسلم است که تفاوت در قدرت می تواند باعث شود زیردستان، به خصوص آن هایی که خود مدیر هستند، به روش های ناسالمی واکنش نشان دهند. جان گابارو(۸) و جان کاتر(۹) بر ۲ پاسخ ناسالم به اعمال قدرتِ یک رئیس تاکید دارند:
 • وابستگی معکوس(۱۰): حالتی است که به صورت ناخودآگاه رئیس تان را ناراحت می کنید، و حتی او را دشمن خود در شرکت تلقی می کنید. زیردستانی که وابستگی معکوس دارند ممکن است تنها به خاطر ایجاد درگیری، مشاجراتی را آغاز کنند (به خصوص با روسای مقتدر).
 • وابستگی(۱۱): حالتی است که شما اعتراض تان (یا خشم تان) را فرومی خورید و حتی وقتی رئیس تان تصمیم گیری ضعیفی انجام می دهد از او اطاعت می کنید. زیردستانِ وابسته به جای آنکه نظرات شان را صادقانه بیان کنند، آن ها را در خود نگه می دارند.
اگر در هر یک از این موارد کمی از ویژگی های خود را تشخیص می دهید، فکر کنید واکنش طبیعی شما به افراد مافوق به صورت کلی چگونه می تواند به رابطه ی شما با رئیس تان آسیب وارد کند. سپس به روش هایی برای پاسخگوییِ سازنده تر فکر کنید، مانند مثال قبلی، که پیشنهاد کمک به رئیس تان به ایجاد بخش کارآمدتری در کار و فرصت مشارکت در یک پروژه ی مطلوب می انجامد.

نظرات کاربران درباره کتاب مدیر‌مداری