فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آموخته و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ارائه

کتاب ارائه

نسخه الکترونیک کتاب ارائه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ارائه

اگر برنامه‌ریزی می‌کنید تا برای مخاطبان تجاری‌تان ارائه‌ای ترتیب دهید، احتمالاً هدف این ارائه اطلاع‌رسانی، ترغیب، یا فروش است. این کار می‌تواند با یکی از اهداف زیر صورت گیرد: - تشریح داده‌ها‌ و اطلاعات جدید - پرسیدن ایده‌ها یا بازخوردها برای ایجاد توافق جمعی - درخواست اقدام از افراد - درخواست کمک برای حل یک مشکل - ایجاد تمایل در افراد برای مشارکت در طرحی خاص

ادامه...
 • ناشر انتشارات آموخته
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.31 مگابایت
 • تعداد صفحات ۸۰ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب ارائه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:۱. کلید ارائه ی موفق

شما پیامی دارید که می خواهید منتقل کنید و تصمیم گرفته اید ارائه ای برای آن انجام دهید. در این جا باید کارهایی انجام دهید تا افراد را به پذیرش طرز فکر خود ترغیب کنید. این کار قطعاً غیرممکن نیست، حتی اگر تصور می کنید ذاتاً ارائه دهنده ی قابلی نیستید.
ارائه ی شما به هر شکلی که باشد- خواه گزارش وضعیت باشد، خواه نمایش محصول، سخنرانی ترغیبی با هدف فروش، یا معرفی یک راهبرد جدید- کلید ارائه ی اثربخش این است که اهداف خود، مخاطبان تان و خودتان را بشناسید. این نکته ، شالوده ی اصلی کتاب پیش رو را شکل می دهد.
با هم این اصول را بررسی خواهیم کرد.

۲. چرا ارائه انجام دهیم؟

اگر برنامه ریزی می کنید تا برای مخاطبان تجاری تان ارائه ای ترتیب دهید، احتمالاً هدف این ارائه اطلاع رسانی، ترغیب، یا فروش است. این کار می تواند با یکی از اهداف زیر صورت گیرد:
 • تشریح داده ها و اطلاعات جدید
 • پرسیدن ایده ها یا بازخوردها برای ایجاد توافق جمعی
 • درخواست اقدام از افراد
 • درخواست کمک برای حل یک مشکل
 • ایجاد تمایل در افراد برای مشارکت در طرحی خاص
آیا می خواهید یکی از این کارها را انجام دهید یا کار دیگری مدِ نظرتان است؟ هدف خود را به صورت عبارتی کوتاه مانند موارد فوق یادداشت کنید.
اکنون به آنچه نوشته اید نگاه کنید و از خود بپرسید آیا نیازی به ارائه وجود دارد یا خیر. آیا ارائه بهترین روش برای به انجام رساندن کار است؟
به عنوان مثال اگر تعداد افرادی که سعی می کنید تحت تاثیر قرار دهید محدود است، شاید صحبتی کوتاه و حضوری با هر یک از آن ها کارآمدتر باشد. اگر تعداد مخاطبان بیشتر، اما پیام ساده است و نیازی به بازخورد ندارید، ایمیل نیز می تواند گزینه ی مناسبی باشد.
البته گاهی اوقات هیچ یک از روش های ارتباطی کارایی ندارد و روشن است که به ارائه نیاز دارید. اگر چنین حالتی رخ داد، باید آماده ی کار بر روی ارائه تان باشید. «هدفی» را که چند لحظه قبل یادداشت کردید نگه دارید؛ به آن نیاز خواهید داشت.

۳. هدف خود را تعریف کنید

ارائه ی اثربخش با تفکر متمرکز آغاز می شود. شما باید هدف اصلی خود را مشخص کنید، که معمولاً انتقال یک پیام یا انجام یک اقدام است.

هدف کلی شما

به عبارت کوتاهی که پیشتر نوشتید بازگردید. آن را به جمله ای واضح تبدیل کنید که هدف تان را بیان کند. با فعل « می خواهم» آغاز کنید و مخاطبان خود را هدف قرار دهید. به مثال های زیر توجه کنید:
 • «می خواهم به سازمانم درباره ی فرایندها و محصولات جدید اطلاع رسانی کنم».
 • «می خواهم به همکارانم در هم فکری درباره ی پروژه ای که قرار است به زودی آغاز شود کمک کنم».
 • «می خواهم به افراد نشان دهم سامانه ی جدید چگونه کار می کند».
 • «می خواهم سایر مدیران سازمان را متقاعد کنم سامانه ی جدیدی را که برای مدیران اجرایی ارشدمان طراحی کرده ام تایید کنند».
 • «می خواهم ابزارهایی را که افراد گروهم برای دستیابی به اهداف شان در این سه ماهه نیاز دارند در اختیارشان قرار دهم».
ممکن است هدف کلی شما شباهتی به این ها نداشته باشد، اما آن را به همین شکل، ساده و مختصر بیان کنید. هر فردی باید بتواند بدون آنکه هدف را ۲ بار بخواند آن را درک کند.

نتایج دلخواه شما

اکنون زمان آن است که ریزبینانه تر عمل کنیم؛ نه درباره ی اینکه ارائه ی شما باید شامل چه مواردی باشد (این موضوع در بخش های بعد بررسی می شود)، بلکه درباره ی اینکه شما خواهان چه نتایجی هستید. به عنوان مثال این هدف را از فهرست قبل در نظر بگیرید: «می خواهم به افراد نشان دهم سامانه ی جدید چگونه کار می کند».
مسلم است که شما تنها به دنبال این نیستید که حاضران تحت تاثیر سامانه ی جدید قرار بگیرند و سپس محل را ترک کنند؛ بلکه به دنبال نتایجی هستید. این نتایج کدام اند؟ شاید بخواهید افراد راه های استفاده از سامانه ی جدید را در کارهای روزانه ی خود شناسایی کنند و یا ظرف یک هفته اولین گام را به سمت اجرایی کردن آن بردارند؛ و یا اینکه می خواهید موانع و مشکلات را برطرف کنند و ظرف ۱۰ روز نتایج و یافته های خود را به شما گزارش دهند.
نتایج دلخواه شما هر چه که هستند، آن ها را فهرست کنید. عدد مشخصی برای تعدادِ موارد فهرست وجود ندارد، اما واقع بین باشید؛ معمولاً تعداد کمتر بهتر است. با این کار می توانید متمرکزتر عمل کنید و اجازه ندهید انتظارات غیرمنطقی در شما و مخاطبان تان ایجاد شود.

ارزیابی شما از موفقیت

وقتی هدف کلی و نتایج دلخواه تان را تعیین کردید، مشخص کنید که چگونه ارزیابی می کنید آیا به اهداف تان رسیده اید یا خیر.
آیا انتظار دارید ارائه را با ایده هایی که مخاطبان مطرح می کنند به پایان برسانید؟ آیا می خواهید حاضران تا تاریخ خاصی مجموعه ای از وظایف را انجام دهند؟ آیا می خواهید داده هایی «انتزاعی» مانند اشتیاق و تمایل به مشارکت را مورد سنجش قرار دهید؟ آن ها را چگونه ارزیابی خواهید کرد؟
سعی کنید معیارها و ارزیابی آن ها ساده باشد، و فقط آنچه را که مخاطبان تان واقعاً می توانند انجام دهند مدِ نظر قرار دهید. اگر به دنبال بازخورد هستید می توانید از افراد بخواهید فرم کوتاهی را تکمیل کرده یا در یک نظرسنجی آنلاین شرکت کنند. می توانید اهمِ مطالب ارائه تان را نیز به صورت چاپ شده در اختیار مخاطبان قرار دهید و یا برای کسانی که در جلسه حضور نیافته اند ارسال کنید.

۴. مخاطبان خود را بشناسید

هر چه اهداف و دغدغه های مخاطبان خود را بهتر درک کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که به هدف و نتایج دلخواه تان دست یابید و بهتر می توانید این موفقیت ها را ارزیابی کنید.
مخاطب، و نه فردِ ارائه دهنده، قلب همه ی ارائه ها محسوب می شود. برای آنکه بفهمید چه چیزهایی می تواند باعث انگیزش مخاطبان شود به این پرسش ها پاسخ دهید:

۱. مخاطبان چند نفر هستند؟ چه کسانی حضور نخواهند یافت؟ آیا انتظار شما حضور ۵ نفر است، ۱۵ نفر، یا ۵۰ نفر؟ تعداد مخاطبان، نوع ارائه ی شما و منابع مورد نیازتان را تحت تاثیر قرار می دهد (به بخش «منابع خود را مشخص کنید» در قسمت های بعدی کتاب مراجعه کنید). پیگیری کنید کدام یک از افراد نمی توانند در جلسه حضور یابند. ذی نفعانِ غایب در هر صورت ذی نفع هستند؛ و پس از ارائه باید مطالب را با آن ها به اشتراک بگذارید.

۲. مخاطبان شما چه نقش هایی در سازمان دارند؟ آن ها در مقابل چه کسانی پاسخگو هستند؟ داشتن شناختی پایه از مسئولیت های مخاطبان به شما کمک می کند آن ها را درگیر بحث کنید. بررسی کنید چرا پیام شما برای آن ها اهمیت دارد و چگونه می توانید زندگی را برای آن ها راحت تر کنید. باید در ارائه ی خود بر این نکات تاکید بیشتری داشته باشید.

۳. مخاطبان در حال حاضر چه می دانند؟ و نیاز دارند چه چیزهایی را بدانند؟ مسائل واضح و بدیهی را بیان نکنید؛ اما اطلاعاتِ کافی در اختیارشان قرار دهید تا درک کنند چه می گویید و صحبت های شما چه تاثیری بر آن ها خواهد داشت.

نظرات کاربران درباره کتاب ارائه