Loading

چند لحظه ...
کتاب رشد جزایی در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲   و رویه قضایی

کتاب رشد جزایی در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و رویه قضایی

نسخه الکترونیک کتاب رشد جزایی در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و رویه قضایی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۷,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب رشد جزایی در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و رویه قضایی

بر خلاف مسئولیت مدنی برای تحقق جرم نقض اوامر و نواهی قانونگذار به تنهایی کافی نیست میان فعل مادی و حالات ذهنی مرتکب باید نسبتی موجود باشد تا بتوان مرتکب را مقصر شناخت، در واقع می‌بایست دید آیا مرتکب علاوه بر ارتکاب فعل مادی، قابلیت انتساب ذهنی یا اخلاقی منطبق با اهلیت درک و یا اهلیت جزایی را دارا می‌باشد؟ یا خیر؟ به تعبیر دیگر با توجه به اینکه یکی از ارکان اصلی اهلیت جزایی، ادراک است که خود در حقوق جزا به معنای قدرت و توانایی به درک و تمیز ماهیت افعال و آثار تبعات اخلاقی یا اجتماعی که بر آن‌ها بار می‌شود، بکار رفته است. آیا می‌توان افراد را به صرف بالغ بودن مشمول مسئولیت کیفری قرار داده یا آنکه گذشته از بلوغ، احراز رشد جزایی نیز ضرورت دارد؟ در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت رویکرد مقنن ما تا قبل از تصویب قانون جدید مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ بر قاعده مسئول تلقی نمودن افراد به صرف وصول به سن بلوغ شرعی استوار بوده لکن قانونگذار در قانون جدید مجازات به طرز واقع‌بینانه و با ظرافت تمام علیرغم پایبندی به بلوغ شرعی قضات را مکلف نموده در صورت وجود شبهه در کمال عقل افراد بالغ کمتر از ۱۸ سال حدود یا قصاص را ساقط و اقدامات تأمینی و تربیتی را در مورد آنان اعمال نماید. در عرصه بین‌المللی نیز کشورهای جهان، سنین مختلفی را در قوانین خود پیش‌بینی نموده‌اند البته این با توجه به شرایط اقلیمی- اقتصادی فرهنگی و نژادی جوامع قابل دفاع است و لکن اسناد بین‌المللی سن ۱۸ را بعنوان پایان کودکی و اماره رشد جزایی تعیین نموده‌اند.

ادامه...

مشخصات کتاب رشد جزایی در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و رویه قضایی

بخشی از کتاب رشد جزایی در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و رویه قضایی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب رشد جزایی در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و رویه قضایی