فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مینوفر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مبارزه با بیکاری و فساد اقتصادی در سیره امام علی علیه‌السلام

کتاب مبارزه با بیکاری و فساد اقتصادی در سیره امام علی علیه‌السلام

نسخه الکترونیک کتاب مبارزه با بیکاری و فساد اقتصادی در سیره امام علی علیه‌السلام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مبارزه با بیکاری و فساد اقتصادی در سیره امام علی علیه‌السلام

هر نظام اقتصادی که یکی از وظایف مهم خود را، ایجاد زمینه کار، اشتغال و افزایش تولیدات بداند، به­طور طبیعی اول باید شرایط مناسب بینشی، رفتاری، ارزشی و فرهنگی کار، اشتغال و تولید را فراهم نماید. کار و تلاش رمز اصلی بقا و سرزندگی همه جوامع انسانی است. مردمی که با تکیه بر توانمندی و ذخایر خداداد ملی خویش، بر ضعف و فقر غلبه کرده‌اند، مایه خرسندی درونی و اقتدار ملی خویش را فراهم ساخته‌اند. رهاورد روحیه کار و تلاش در یک جامعه، اقتصاد سالم آن جامعه است و بالعکس روحیه راحت‌طلبی و سستی، بیماری اقتصاد آن جامعه را سبب خواهد شد. این کتاب که از شش فصل تشکیل شده است، در هر فصل به ذکر مطالبی مستقل و مجزا در زمینه شاخصه­های اقتصادی حضرت علی(ع) اشاره دارد که به­طور خلاصه می­توان رؤوس اصلی مطالب این­ کتاب را در موضوعاتی همچون: تعاریفی بر اقتصاد اسلامی، اهمیت تلاش و کسب روزی در سیره عملی اهل­بیت(ع)، آفات چرخه سالم اقتصاد، شیوه­های تحقق اقتصاد عدالت محور، سیره حضرت علی(ع) در راستای تحقق عدالت اقتصادی و مبارزه با فساد اقتصادی دانست.

ادامه...

بخشی از کتاب مبارزه با بیکاری و فساد اقتصادی در سیره امام علی علیه‌السلام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل نخست - اقتصاد اسلامی و سیره اهل­بیت

تعریف علم اقتصاد

قبل از آن­که وارد مبحث اقتصاد اسلامی شویم، لازم می­دانیم تا با ارائه بینشی کلّی از این علم، با رویکردها و اهداف این دانش بشری بیشتر آشنا شویم. در یک برهه نسبتاً طولانی، تعاریف متعددی از سوی برجسته­ترین دانشمندان علم اقتصاد مطرح شده است که هریک به نوعی مکمل یکدیگر بوده­اند. به عنوان نمونه، لاینل رابینز(۱)، علم اقتصاد را «تخصیص منابع و عوامل تولید کمیاب به منظور تولید کالاها و خدماتی می­داند که مهمترین خواسته­های مادی بشر را ارضا می­کند(۲)». از سوی دیگر نیز آدام اسمیت، علم اقتصاد را «تحقیق برای افزایش ثروت جامعه می­شناسد»(۳). لودویگ­وان­می­زز(۴) علم اقتصاد را «منطقی برای اتخاذ تصمیمات عقلایی با درنظر گرفتن محدودیت­های مختلف معرفی می­نماید(۵).»
شاید بتوان گفت کامل­ترین تعریفی که از این علم شده است، بدین­گونه است: «اقتصاد علمی است که نشان می­دهد چگونه امکانات و عوامل تولید کمیاب و محدود را به تولید کالاها و خدماتی اختصاص دهیم که آن کالاها و خدمات بتواند بیشترین خواسته و نیازمندی نامحدود بشر را تامین کند.»(۶)
اقتصاد علم است و علم شامل تمامی آموخته­های انسان می­شود که به مدد تجربه به دست می­آید و «در اقتصاد نیز همانند سایر علوم، متخصصان تلاش می­کنند تا واقعیت­ها و پدیده­های موجود در جامعه را به مدد تفکر و اندیشه به صورت ساده بیان کنند. واقعیت­های ساده شده بدست آمده از جامعه در اختیار سیاستگذاران اقتصادی قرار می­گیرد و آنها با شناخت و روشن بینی، اقدام به ارائه راه حل­هایی جهت حلّ مشکلات اقتصادی می­نمایند.»(۷)
اما در مورد این­که نیاز به آموختن علم اقتصاد تا چه اندازه در زندگی بشر حائز اهمیت است، باید یادآور شد که از دیرباز توجه به آموزش و یادگیری مولفه­ها و شاخصه­های اقتصاد پویا، به عنوان یکی از ارکان اصلی توسعه محسوب می­شود.

با توجه به جایگاه این امر در توسعه و کمال بشری، نظریه ها و برنامه ریزی های متفاوتی ارائه شده است و امروزه در قرن بیست ویکم با اتکا به رشد فناوری و توسعه ارتباطات، برنامه ریزی آموزش اقتصاد هدفمند با هدف تحول در نگرش و منش رفتاری مدنظر قرار دارد. باید اذعان کرد آموزش یکی از عوامل موثر در تحول و توسعه جوامع است و تجربه جوامع توسعه یافته اهمیت آموزش و جایگاه برنامه ریزی در آن را نشان می دهند.

«به­طور اجمال می­توان مهم­ترین فوائد شناخت و آموزش پدیده­های واقعی اقتصادی را این­گونه بیان نمود:

۱.توضیح: با شناخت پدیده­های واقعی اقتصادی، اقتصاددان و محقق، قادر خواهد بود که علل و عوامل تعیین کننده حاکم بر حرکت پدیده را شناسایی کند و علت و چگونگی حرکت پدیده را توضیح دهد. با شناسایی علل قریب و بعید حاکم بر حرکت پدیده، محقق قادر خواهد بود بسیاری از خواص پدیده را کشف کند که اگر آن علل، شناسایی نمی­شدند، چه بسا این خواص، مجهول و ناشناخته می­ماندند.

۲.پیش­بینی: باشناخت عوامل و علل حاکم بر حرکت پدیده واقعی اقتصادی، اقتصاددان و محقق قادر خواهد بود که روند حرکت پدیده واقعی اقتصادی را در زمان، مکان و یا به­طور کلی در شرایط متفاوت پیش­بینی کند. البته این پیش­بینی در علوم انسانی به­صورت غیرقطعی و با احتمال قابل قبول ارائه می­گردد.

۳.سیاستگذاری و کنترل: اقتصاددان، با شناخت عوامل و علل حاکم بر حرکت پدیده واقعی اقتصادی و پیش­بینی حرکت آن، قادر خواهد بود که با جلوگیری از پدید آمدن علت یا عاملی و یا با به وجود آوردن علّت و یا عامل جدیدی، در روند حرکت پدیده واقعی اقتصادی تغییر مورد نظر را به وجود آورد و حرکت مطلوب را در آن ایجاد کند.»(۸)

نظام اقتصادی فعلی حاکم بر دنیا، بنیان­های خود را براساس تفسیرخاصی از خدا، جهان، انسان و جامعه گذاشته، وبراساس همین تفاسیر، انسان محوری را در همه فعالیتهای اقتصادی اصل قرارداده، و نظام سرمایه داری لیبرال را طراحی و اجرا کرده است. در این نظام، الگوهای رفتاری در عرصه فعالیت­های اقتصادی، برخاسته از حقوق اقتصادی ویژه و حقوق اقتصادی در بستر مبانی مکتبی نظام اقتصادی آن، شکل گرفته و مبانی مکتبی­اش بر اساس دیدگاه خاصی که درباره مقوله­های خدا، جهان، انسان و جامعه ارائه می­دهد، سامان یافته است.

دیدگاه اسلام نسبت به ارزش­های اقتصادی

آیات و احادیث فراوانی وجود دارند که علاقه اسلام را به برقراری اقتصاد سالم در جامعه تبیین نموده­اند. در این­جا به بررسی برخی از آیات و احادیث در این­باره اشاره خواهیم نمود. خداوند در سوره مبارکه نساء چنین می­فرمایند:«ولا توتوا السفهاء اموالکم التی جعل الله لکم قیاما(۹)»: "به افراد سفیه اموال خود را که خدا آن را برای شما مایه برقراری زندگی قرار داده است ندهید."
آیاتی چند از قرآن کریم گویای آن است که خداوند در زمین، آن­چه را انسان نیاز داشته، برای وی فراهم کرده است؛ در آیه ای می­فرماید: «وَاتیکم من کلِّ ما ساَلْتُمُوُه(۱۰)» و هر چه از او خواسته اید به شما ارزانی داشته است.
و در جای دیگر می فرماید:

«وَلَقَدْ مکنَّا فی الاْرَضِ وَجَعَلْنا لَکمْ فیها معایشَ قلیلاً ما تَشکرون(۱۱)» در زمین جایگاهتان دادیم و معیشت­تان را در آن قرار دادیم، و چه اندک سپاس می­گذارید»

بنابراین از دیدگاه قرآن کریم، در زمین آن­چه مورد نیاز انسان برای ادامه زندگی لازم است، مهیا است؛ اما این امر به معنای آن نیست که کلیه نیازمندی­های انسانی به صورت بالفعل و بدون کار و تلاش در اختیار اوست؛ بلکه بدین معناست که انسان باید با به کارگیری روحیه عمران، آبادانی، خلاقیت، ابتکار و تلاش رزق و روزی خویش را از منابع طبیعی به دست آورد و آن­ها را برای استفاده تغییر دهد، به همین دلیل قرآن کریم علت عمده ایجاد رفاه را تغییر دادن امکانات موجود دانسته است، بنابراین اگر در مواردی مشاهده می­شود که قرآن کریم ایمان و تقوا را مایه نزول برکات الهی و رونق اقتصادی دانسته است مثل آن­جا که می فرماید:
«وَلَوْاَنَّ اَهْلَ الْقُری آمنوا و اتَّقوا لَفَتَحْنا علیهم بَرَکاتِ من السَّماءِ و الَارْضَ(۱۲)»
مراد این آیه شریفه، این نیست که فقط ایمان و تقوا، یعنی پرهیز از گناه، اسراف و… موجب نزول برکات می­شود؛ بلکه جنبه اثباتی آن دو نیز که سعی و تلاش برای بهره وری مطلوب از منابع طبیعی باشد منظور خواهد بود، بنابراین تلاش در راه بکارگیری وسایل برای رسیدن به مواهب طبیعت در امور مادی وسیله خواهد بود همان طور که در امور معنوی وسیله قرار دادن اولیاء و انبیا برای تقرب الی الله مورد خواهد بود. از جمله موارد دیگری که در ارتباط اهمیت اقتصاد در اسلام می­توان بدان اشاره نمود، آیاتی هستند که انسان را به الهی بودن اقتصاد و آخرت گرایی آن دعوت می­کنند. برای نمونه می­توان به آیات ذیل استناد جست:
خداوند در جای جای قرآن کریم به مسایل اقتصادی اشاره نموده است و در این ­باره می­فرماید:

«قُل لِّعِبَادِی الَّذِینَ آمَنُواْ یقِیمُواْ الصَّلاَهَ وَینفِقُواْ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلانِیهً مِّن قَبْلِ اَن یاْتِی یوْمٌ لاَّ بَیعٌ فِیهِ وَلاَ خِلاَلٌ(۱۳)»
به بندگان من که ایمان آورده اند بگو تا نماز بگزارند و از آن­چه، روزی­شان داده­ایم نهان و آشکارا انفاق کنند، پیش از آن­که روزی فرا رسد که در آن نه خرید و فروختی باشد و نه هیچ دوستی به کار آید.

در آیه فوق، همان­گونه که مشاهده می­کنیم، خداوند به بندگان خود دستور داده است تا درکنار برپایی نماز، برخی از آنچه که به عنوان روزی و رزق انسان به وی عطا شده است را در راه خداوند انفاق کند تا چنین انفاقی بتواند در آخرت به عنوان توشه­ای ارزشمند، یاری­گر انسان باشد. همچنین در آیه­ای دیگر از قرآن کریم، به مساله الهی بودن انگیزه ورود به عرصه اقتصاد اشاره شده است. خداوند دراین­باره چنین می­فرماید:

«مَن کانَ یرِیدُ حَرْثَ الْآخِرَهِ نَزِدْ لَهُ فِی حَرْثِهِ وَمَن کانَ یرِیدُ حَرْثَ الدُّنْیا نُوتِهِ مِنْهَا وَمَا لَهُ فِی الْآخِرَهِ مِن نَّصِیبٍ(۱۴)»
«هر کس کشت آخرت بخواهد (بذر عمل برای محصول آخرت بکارد) بر کشت او می افزاییم (حد اقل بهای تفضّلی را ده برابر بهای عادله می دهیم)، و هر کس کشت دنیا بخواهد (عمل به قصد دنیا کند، ما طبق تقدیر خود) از آن به او می دهیم و دیگر او را در آخرت نصیبی نخواهد بود»

«تا کنون به اهمیت مسائل اقتصادی و صبغه الهی و اسلامی بودن آن اشاره نمودیم؛ اما این سوال ممکن است به ذهن برخی خطور کند که هرگاه در آئین مقدس اسلام این همه دستور درباره کار و کوشش وارد شده است؛ چرا در این آئین مفاهیمی به نام «زهد» و «توکل» و نکوهش از آز و آرزوهای دراز وارد شده است و هرکدام در بازداری انسان از فعالیت­های اقتصادی کافی می­باشد. پاسخ این سوال روشن است؛ زیرا اگر این مفاهیم به صورت صحیح تفسیر شوند، هرگز مانع از کار و کوشش نخواهند بود. مقصود از زهد، ترک کار و کوشش نیست؛ بلکه مقصود دل نبستن به دنیا است؛ زیرا دلبستگی به مال و ثروت، اصالت دادن به ثروت است و فراموش کردن دیگر اصالتها بالاخص ارزش­های اخلاقی و یکی از ویژگی­های اقتصادی اسلام همین است که در عین دعوت به کار و کوشش، نمی­خواهد انسان آن­چنان در علاقه به دنیا فرو رود که همه چیز را در آن راه فراموش کند(۱۵)».

پیشگفتار

هر نظام اقتصادی که یکی از وظایف مهم خود را، ایجاد زمینه کار، اشتغال و افزایش تولیدات بداند، به­طور طبیعی اول باید شرایط مناسب بینشی، رفتاری، ارزشی و فرهنگی کار، اشتغال و تولید را فراهم نماید.
کار و تلاش رمز اصلی بقا و سرزندگی همه جوامع انسانی است. مردمی که با تکیه بر توانمندی و ذخایر خداداد ملی خویش، بر ضعف و فقر غلبه کرده اند، مایه خرسندی درونی و اقتدار ملی خویش را فراهم ساخته اند. رهاورد روحیه کار و تلاش در یک جامعه، اقتصاد سالم آن جامعه است و بالعکس روحیه راحت طلبی و سستی، بیماری اقتصاد آن جامعه را سبب خواهد شد. کار، سازنده انسان و بنا به اعتقاد استاد شهید مطهری رحمه­الله، از عوامل تربیت کننده اوست. ارتباط انسان و کار، ارتباطی متقابل است؛ ضمن این که انسان آفریننده کار و فعالیت خود است، نوع کار انسان نیز سهم فراوانی در تکوین شخصیت وی دارد. آن­چه که مسلم است، انسان همواره نیازمند تعالیم عمیق دینی و اعتقادی است تا بتواند خود را از بحبوحه برخی انحرافات جدا سازد و راهی درست و بدون لغزش انتخاب نماید؛ خوشبختانه دین مبین اسلام همواره برنامه­های اقتصادی صحیحی را از رهگذر قرآن و سنّت در اختیار همه انسان­ها قرار داده است. با نگاهی به سیره امامان شیعه علیهم­السلام درمی یابیم که سخت کوشی، تلاش و پرداختن به فعالیت های تولیدی از برجسته ترین ویژگی های این بزرگواران است. در همین راستا، قرآن ناطقی همچون امیرالمومنین در کتاب ارزشمند خود نهج­البلاغه که ملقب به «اخ­القرآن» است، به بررسی مهم­ترین عوامل پیشرفت اقتصاد جامعه اسلامی و راهکاری مبارزه با آفت­های چرخه اقتصادی اشاره فرموده­اند. کتاب حاضر گامی است در جهت آشنایی با مهم­ترین چالش­های فکری امام علی علیه­السلام در خصوص دستیابی به اقتصادی پیشرفته و مبتنی بر سلامت و فارغ از هرگونه آفت که سعی شده است تا به سیره آن امام هُمام در زمینه ارائه الگوهای اقتصاد اسلامی و شیوه های ارتقای سطح کیفی و کمّی اقتصاد جامعه اسلامی پرداخته شود. در این کتاب برآنیم تا با بهره­گیری از سیره عملی امیرالمومنین (ع)، مسایلی همچون فساد اقتصادی را از نظر گذرانده و به بررسی راهکارهای پیشنهادی آن حضرت(ع) در زمینه مقابله با این­ نوع فساد اشاره شود. ضرورت تالیف چنین آثاری از آن روست که با عنایت به­این­که چرخه اقتصاد یک کشور، به­عنوان قلب تپنده ملّت آن به­شمار می­رود، ایستایی این چرخه و یا ایجاد فضایی به منظور کم­تحرکی و عدم بازدهی آن، منجر به فساد اقتصادی و اجتماعی خواهد شد، در همین راستا، ضروری می­نماید تا با تالیف چنین آثاری، ضمن پیوند سیره عملی بزرگان دینی با سیاست­های کلان حکومت، زمینه­ساز توقف فساد اقتصادی و اجتماعی در جامعه باشیم.
این کتاب که از شش فصل تشکیل شده است، در هر فصل به ذکر مطالبی مستقل و مجزا در زمینه شاخصه­های اقتصادی حضرت علی(ع) اشاره دارد که به­طور خلاصه می­توان رووس اصلی مطالب این­ کتاب را در موضوعاتی همچون: تعاریفی بر اقتصاد اسلامی، اهمیت تلاش و کسب روزی در سیره عملی اهل­بیت(ع)، آفات چرخه سالم اقتصاد، شیوه­های تحقق اقتصاد عدالت محور، سیره حضرت علی(ع) در راستای تحقق عدالت اقتصادی و مبارزه با فساد اقتصادی دانست. گفتنی است که پیش از این نیز آثاری در زمینه مشخصه­های اقتصاد اسلامی و رویکرد امامان معصوم در راستای تحقق عدالت اقتصادی به زیور چاپ مزین شده­اند که از آن جمله می­توان به کتاب "امام علی علیه­السلام و اقتصاد اسلامی" اثر محمد دشتی اشاره نمود که در این کتاب نیز به شکلی کلّی، به سیره آن حضرت در زمینه شاخصه­های اقتصاد اسلامی اشاره شده است؛ همچنین می­توان به کتاب "خطوط اصلی اقتصاد اسلامی" اثر آیت­الله مکارم شیرازی اشاره نمود که در این کتاب نیز به مسایلی همچون انواع درآمدهای حکومت اسلامی و شیوه­های توزیع عادلانه آن اشاره شده است. با این وجود، کتاب حاضر به­شکلی جزئی­تر و با محدودیت موضوع، سعی در تبیین برخی راهکارهای مقابله با بیکاری و فساد اقتصادی از منظر سیره عملی حضرت علی علیه­السلام دارد.
امید که با بهره­مندی از توفیقات اهل بیت علیهم­السلام و الگو قرار دادن راهکارهای ارزنده مولای متقیان در راستای تحقق پیشرفت اقتصادی، بتوانیم یکی از مهم­ترین حوزه­های پیشرفت جامعه که همان تحقق استقلال اقتصادی است را بر پایه تعالیم سنّت دینی اجرا نماییم. ان­شاءالله.

نظرات کاربران درباره کتاب مبارزه با بیکاری و فساد اقتصادی در سیره امام علی علیه‌السلام

کتاب خوبیه
در 2 سال پیش توسط علی مونده نت