فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مینوفر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب معراج حج

کتاب معراج حج

نسخه الکترونیک کتاب معراج حج به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۷۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب معراج حج

هر سفری را مقدماتی است و مبدأ و مقصودی دارد؛ و اما این بار نمی توان گفت اصلا مسافر اصلی این سفر چه کسی است و چگونه می توان آن را توصیف کرد؟! دلم می خواهد بنویسم؛ اما نمی دانم چگونه و از کجای سفر آغاز کنم که یادآور لحظات ملکوتی و پر فیض سفری باشد که می خواهم بازگو کنم، سفری که پر از فراز و نشیب و عقبه های دشوار است؛ زیرا این سفر، سفر عشق است که: "عشق آسان نمود اول، ولی افتاد مشکل ها". مبدأ و مقصود حقیقی این سفر، خود حضرت دوست است؛ و اگر نه، من رو سیاه کجا و سرزمین عشق و وادی دل ها کجا! می خواهم نام این سفر را "سفر دلدادگی" بگذارم، یا نه، آن را "حج دل ها" بنامم! این مختصر، حاصل سفری است که نگارنده در سال ۱۳۷۹ خورشیدی، به سرزمین وحی داشته و به حج تمتع مشرف گردیده و تجربیات عملی و مشاهدات خویش را در قالبی از واژگان و عباراتی از جنس عشق آورده است. امید آن دارد که پذیرش طبع نازک خوانندگان و عاشقان مشتاق قرار گیرد؛ زیرا سخنی که از دل بر آید، لاجرم بر دل نشیند.

ادامه...

بخشی از کتاب معراج حج

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

"حج" یعنی چه و ماهیت آن چیست؟
حج واژه ای عربی است از ریشه حجج به معنای "با دلیل و منطق کسی را شکست دادن" و یا "آهنگ چیزی کردن یا به قصد چیزی حرکت کردن" است. سفر حج، در حقیقت، هجرت و رجعت الهی است؛ حج، میدان عمل، خودسازی و جهاد اکبر است؛ مراحل و منازل این سفر، هفت وادی عرفان را می ماند که باید با سختی و ریاضت بسیار و عبور از عقبه های دشوار، به تزکیه نفس پرداخت و به خویشتن شناسی رسید. اعمال حج، با داستان زندگی حضرت ابراهیم (ع) و فرزندش اسماعیل (ع) در آمیخته است. اعمال حج، سکوهای پرش به سوی معارف انسانی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی است. آموزش متعالی مکتب اسلام را می توان در صحنه های اعمال حج مشاهده کرد. همه اعمال آن، تمرینی است برای بهتر زیستن در تمام عمر.
حج پرشورترین کنگره جهان اسلام است. در سراسر مراحل این برنامه، اماکن متبرکه، تجلی بندگی قهرمان توحید و نخستین بت شکن تاریخ، تسلیم و رضای اسماعیل، پایداری حضرت محمد (ص) در مقابل مستکبران و حماسه های پرچمدار حقیقت و دادگری- علی(ع)- جلوه گر است.
اگر از مطالعه پیرامون مردان بزرگی چون حضرت ابراهیم (ع) و حضرت محمد (ص) غافل شویم، بسیاری از مراحل مراسم "حج" برایمان در هاله ای از ابهام و معما قرار خواهد گرفت و کلید حل این معما چیزی جز پیوستن و آمیختگی به آن مراسم نیست. سفر حج جلوه ای از توحید، فداکاری، تصفیه روح، پرواز به عالی ترین مدارج کمال و پیوند با بی نهایت است. حج، آخرین وسیله تزکیه نفس امّاره و تصفیه کننده آدمی از پلیدی ها و زشتی هاست و عامل اساسی اتحاد بین آدمیان است. حج، مکانی است که روح آدمی در آنجا متجلی می گردد و به سوی معبود ازلی و ابدی اوج می گیرد. حج، نمادی است از قیامت و برنامه ای است سازنده که می تواند شقی ترین افراد را سعادتمند سازد و تاثیرش در روحیه آدمی به گونه ای است که با تغییری ناگهانی، او را به زیور تقوا می آراید. اعمال حج، دوره ای از ایثارگری و از خودگذشتگی حضرت ابراهیم (ع) را که در راه خدا در سرزمینی بی آب و علف از خود نشان داد، مجسم می کند. حج، اعمال انسان دلداده خودباخته را نشان می دهد که دست از همه علقه ها می شوید و از هر چه رنگ تعلق دارد، آزاد و رها می شود و لبیک گویان خود را به کعبه آمال می رساند و گرد شمع تابناک وجودی می گردد که لایزال است و از این طریق ترک جان و مال و نام می کند.تصویر شماره (۱) خانه کعبه

فریضه حج از میان تمامی فرائض دینی، از ویژگی هایی خاص برخوردار است و جنبه های سیاسی، اجتماعی و عبادی منحصر به فردی دارد. حج، فریاد رسای خاکیان به پیروی از خلیل الله، علیه ستمگران و بت پرستان است. ظلم ستیزی، از ویژگی های مهم این فریضه است. در این سفر، زائر مهمان است و صاحبخانه، خداوند سبحان که هر چه مهمان طلب کند، میزبان برایش مهیا خواهد کرد.
در سفر حج، هر زائری باید تمام توان خویش را برای دوری از زر و زیور دنیوی به کار برد و این امر میسر نمی شود، جز با تزکیه نفس و تهی شدن و خلوص نیت. هر چه در این سفر صافی­تر شوی و از بند و اسارت این جهان رهایی یابی، به اجر معنوی بیشتری خواهی رسید. آن که در این راه گام بر می دارد، باید به مرحله ای از معرفت و شناخت رسیده باشد که بتواند با انجام اعمال صحیح، پی به اسرار درونی آن ببرد و اگر کسی بدون شناخت وارد این سفر شود، به آن چه مقصود اصلی این سفر است، دست پیدا نخواهد کرد. زیرا گام برداشتن در این سفر، همچون گام نهادن به وادی عشق است که آغازی خوش و شیرین و پایانی دشوار دارد.

در زلف چون کمندش، ای دل مپیچ که آنجا
سرها بریده بینی، بی جرم و بی جنایت

حافظ

وقتی برنامه و مقدمات این سفر فراهم گردد، انسان می تواند به پرواز در آید. در این سفر ملکوتی باید به سیر الی الله پرداخت و دوست را طلب کرد. آنگاه که آدمی آهنگ حج می کند، حرکتش به سوی معبود خویش است و از غیر او بریده خواهد شد و تنها به ریسمان او چنگ خواهد زد. اگر به اسرار درونی حج آگاهی یابیم، مشتاقانه به آن روی خواهیم آورد.
هنگامی که در سرزمین "منی" به قربانگاه می رویم، به خاطر ذبح آن همه حیوان حیرت می کنیم. سپس پیش خود چنین تصور می کنیم که آیا ذبح این همه گوسفند می تواند حلقه ای از عبادت باشد؛ اما زمانی ماجرای قربانی ابراهیم (ع) بر فرزندش اسماعیل را به خاطر می آوریم که پدری، عزیزترین و شیرین ترین ثمره عمرش را در میدان آزمایش و در راه خدا ایثار کرد. سپس به پیروی از حضرت ابراهیم(ع)، سنت قربانی گوسفند در منی مرسوم شد. اینجاست که به فلسفه این عمل پی می بریم که قربانی کردن، نماد گذشت و فداکاری و وارستگی و تهی نمودن قلب از غیر خدا است.تصویر شماره (۲) سرزمین منی

با تصوّر صحنه غم انگیز ذبح فرزندی با دستان لرزان پدری که او را گران تر از جان خویش می دانست، دل هر انسانی به درد می آید و یا هنگامی که به سراغ "جمرات" به منظور سنگباران می رویم و با اعمالی ویژه، هفت بار به آن سنگ می زنیم، این پرسش در ذهن مان خودنمایی می کند که پرتاب این همه سنگ به ستونی بی روح، چه مفهومی دارد و یا چه مشکلی را حل خواهد کرد؟ اما وقتی به خود می آییم، به یاد مبارزه حضرت ابراهیم (ع) در برابر وسوسه های نفس می افتیم، که شیطان سه بار بر او ظاهر شد و قصد داشت او را در این آزمون، یعنی جهاد اکبر، گرفتار سستی و تردید نماید که هر بار ابراهیم (ع) او را با سنگ از خود دور ساخت.تصویر شماره (۳) رمی جمرات

مبارزه حضرت ابراهیم (ع) مبیّن این امر است که همه ما در طول زندگیمان در بوته آزمایشی بزرگ و جهاد اکبر، با زمزمه های شیطانی روبرو هستیم و باید به آنها پشت پا بزنیم و نفس امّاره­ خود را سنگسار کنیم تا از این آزمون، سربلند بیرون بیاییم. مشی آن حضرت را سرمشق و سرلوحه زندگی خویش قرار دهیم و آن را تداوم بخشیم و یا هنگامی که می بینیم فوج حجاج در اعمال (سعی صفا و مروه) از کوه صفا به سوی کوه مروه، هروله کنان و لبیک گویان در رفت و آمدند و بی آن که چیزی به دست آورند، این عمل را بارها تکرار می کنند، گاه می دوند و گاه راه می روند، مسلماً تعجب می کنیم که دیگر این چه عملی است و فلسفه اش چیست؟ اما آن گاه که تاریخ اسلام را ورق می زنی و پشت سر را می نگری و داستان تلاش مادری برای نجات جان یگانه فرزند شیرخواره اش در آن بیابان خشک و سوزان را می خوانی، به یاد می آوری که چگونه پس از این همه تلاش، خداوند آن زن را به مقصودش رساند و چشمه زلال زمزم را زیر پای فرزندش جوشاند. اینجاست که فلسفه و ماهیت سعی میان صفا و مروه برایت آشکار می گردد و هر زائر در آن لحظات، خویشتن را همراه و همدرد هاجر می بیند و در تلاش او همگام می شود؛ زیرا برای زیارت حضرت دوست، بی سعی و تلاش، ره به جایی نخواهیم برد.
آری آنچه گفته شد، از جلوه ها و ویژگی های ایمان راستین است. ابراهیم خلیل همانی را می پسندید که پروردگارش دوست می داشت. پس حج، یعنی شناخت زندگی حضرت ابراهیم (ع) و حضرت محمد (ص) است که از سراسر زندگی این بزرگواران باید درس ها آموخت و آن را تعلیم داد و به تار و پود و رگ جامعه جهانی تزریق کرد. هر زائر بیت الله الحرام، نماینده تمام و کمال آن بزرگان است و با اعمال صحیح حج می توان جامعه را ابراهیمی کرد. وقتی جامعه ای ابراهیمی شد، جهان بینی شرک و بت پرستی، محتوا و معنایش را از دست خواهد داد و جهان به سوی صلح و آرامش پیش خواهد رفت؛ لذا بار مسوولیت زائران سنگین تر می شود. آنچه در عصر کنونی مشاهده می کنیم، جنگ اندیشه است برای نجات بشریت از این معضل که زورمندان و زرمندان در طول تاریخ به آن دامن می زنند و جامعه بشری و مذهب را به مرز انحطاط و انحراف می کشانند و به خورد ملت های ستمدیده می دهند. اینجاست که توحید به داد ملت ها می رسد و از این انحراف فکری جلوگیری خواهد کرد و در این رهگذر، حرکتی بهتر و محکم تر از حرکت ابراهیمی و الگوپذیری از زندگی ایشان وجود ندارد تا بتوان به آن مهم دست یافت. شناخت خدا و خودشناسی که گوی سبقت بر خداشناسی دارد، به انسان ها می آموزد تا اندیشه ها و احساسات بشری را از پرستش غیر خدا همچون اشخاص و اجسام، به پرستش خالق مطلق بی همتا متوجه کند، تا از این اندیشه به وحدت میان جامعه بشری دست یابیم.
بنابراین بهترین و شایسته ترین الگو در این راستا، پیروی از مکتب ابراهیمی است که به عنوان بنیانگذار توحید و مکتب توحیدی در جوامع بشری نشو و نمو داشته است. پس قیام ابراهیم (ع) تنها برای قشری خاص منظور نمی گردد؛ بلکه برای همه جوامع بشری است و استطاعت مالی، معنای واقعی آن نیست. چه بسا بسیاری از انسان ها، صاحب مکنت باشند، اما فهم و درک این سفر را پیدا نمی کنند و چه اندیشمندانی بوده اند که با اندک بضاعت مالی و با شناخت و درک صحیح از برکات این سفر، بی نیاز و بهره مند گشته اند.

پیشگفتار

هر سفری را مقدماتی است و مبدا و مقصودی دارد؛ و اما این بار نمی توان گفت اصلا مسافر اصلی این سفر چه کسی است و چگونه می توان آن را توصیف کرد؟! دلم می خواهد بنویسم؛ اما نمی دانم چگونه و از کجای سفر آغاز کنم که یادآور لحظات ملکوتی و پر فیض سفری باشد که می خواهم بازگو کنم، سفری که پر از فراز و نشیب و عقبه های دشوار است؛ زیرا این سفر، سفر عشق است که: "عشق آسان نمود اول، ولی افتاد مشکل ها".
مبدا و مهمان این سفر، تن خاکی است؛ مقصد آن، کعبه دل هاست و میزبان و مقصودش وجودی است که دهقان زاده پاکزاد به وصفش، چنین پرداخته:

به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه بر نگذرد

خداوند نام و خداوند جای
خداوند روزی ده رهنمای

خداوند کیوان و گردان سپهر
فروزنده ماه و ناهید و مهر

ز نام و نشان و گمان برتر است
نگارنده بر شده گوهر است

نیاید بدو نیز اندیشه راه
که او برتر از نام و از جایگاه

ستودن نداند کس او را چو هست
میان بندگی را ببایدت بست

خرد را و جان را همی­سنجد اوی
در اندیشه سخته کی گنجد اوی

مبدا و مقصود حقیقی این سفر، خود حضرت دوست است؛ و اگر نه، من رو سیاه کجا و سرزمین عشق و وادی دل ها کجا! می خواهم نام این سفر را "سفر دلدادگی" بگذارم، یا نه، آن را "حج دل ها" بنامم!
این مختصر، حاصل سفری است که نگارنده در سال ۱۳۷۹ خورشیدی، به سرزمین وحی داشته و به حج تمتع مشرف گردیده و تجربیات عملی و مشاهدات خویش را در قالبی از واژگان و عباراتی از جنس عشق آورده است. امید آن دارد که پذیرش طبع نازک خوانندگان و عاشقان مشتاق قرار گیرد؛ زیرا سخنی که از دل بر آید، لاجرم بر دل نشیند.
نگارنده بر خود واجب می داند که ابتدا از استاد یگانه زمان، سیمرغ بلند پرواز قاف معنا، نماد صفا و زلالی درون، پدر یتیمان و حامی نیازمندان، سرور­گرامی، جناب آقای "مهندس همایون حاجی خانی" که از دریای بیکران لطف و مهربانی و دستان بخشنده ایشان بهره ها گرفته است و با راهنمایی های فاضلانه خویش، وی را در این راه پر فراز و نشیب یاری نمودند و با سعه صدر، مشوّق در فراهم آوردن این دستاورد معنوی بودند، کمال سپاسگزاری را ابراز دارد و برای آن استاد گرانقدر از درگاه دادار گیتی، بهروزی و تندرستی آرزو می نماید و امید آن دارد که خدمات ارزشمند ایشان در عرصه امور خیر، کماکان مستدام بماند!

بخوان به نام پروردگاری
که یگانه و یکتاست.
و بدان؛
آنگاه که تنها شدی
و می پنداری که دیگر فریاد رسی نداری،
پروردگارت همراه توست
و صدای تو را می شنود.

«نصایح الحق»

نظرات کاربران درباره کتاب معراج حج