فیدیبو نماینده قانونی بخارا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
مجله فرهنگی هنری بخارا

مجله فرهنگی هنری بخارا
شماره ۱۱۹

نسخه الکترونیک مجله فرهنگی هنری بخارا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره مجله فرهنگی هنری بخارا

در این شماره می‌خوایند: نگاهی به دستور زبان‌های سنتی/ محمدرضا باطنی تبارشناسی اندیشه سیاسی و جستجوی «دیگری» در الفبای اندیشه سیاسی در سده‌های میانی در ایران و جهان اسلام تاریخ ایران باستان و انتشارات دانشگاه ادینبرگ اسکاتلند در حواشی کتاب در ایران

ادامه...
  • ناشر بخارا
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 22.06 مگابایت
  • تعداد صفحات ۶۴۰ صفحه

بخشی از مجله فرهنگی هنری بخارا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سرمقاله

• آموزش صلح؛ بهترین نیکی ها/ سیدمصطفی محقق داماد

آموزش صلح؛ بهترین نیکی ها(۱)

سیدمصطفی محقق داماد


فغان ز جغد جنگ ومرغوای او
که تا ابد بریده باد نای او

بریده باد نای او و تا ابد
گسسته و شکسته پروپای او

زمن بریده کرد آشنای من
کز او بریده باد آشنای او

شراب او ز خون مرد رنجبر
وز استخوان کارگر غذای او

تف سموم او زدشت و در کند
ز جانور تفیده تا گیای او

ملک الشعرای بهار

در میان نویسندگان رایج معمولاً پدر صلح جهانی و حتی حقوق بشر را ایمانوئل کانت فیلسوف آلمانی قرن ۱۸ میلادی دانسته اند. لقب دادن کانت به این عنوان به خاطر تالیف رساله ایست که در انگلیسی به (perpetual peace) از متن آلمانی آن ترجمه کرده اند و در فارسی بنام صلح پایدار توسط آقای صبوری ترجمه شده و برخی برای این جمله آرامش ابدی یا صلح جاویدان ترجیح می دهند. این کتاب را کانت بعد از حمله فرانسه به امپراطوری پروس بود تالیف کرده و دقیقاً تاریخ تالیفش شش سال قبل از مرگ اوست.
علت نامگذاری این عنوان را برای کتاب از جمله ای از کانت در متن کتاب روشن می شود که داستان جالبی است. در متن کتاب یکجا آمده است:

«مهمان خانه داری هلندی روزگاری این عبارت طنز آمیز را با تصویری از یک گورستان بر بلای تابلوئی که برسردر هتل نصب کرده بود چنین نگاشت: The land of perpetual peace نمی دانیم این عبارت در مورد عموم انسان ها صادق است، یا به ویژه در مورد سران دولت ها با اشتهای سیری ناپذیرشان برای جنگ، یا تنها در مورد فیلسوفان که در رویای خوش صلح جاوید [یا آرامش ابدی] فرو می روند.- از متن کتاب»

ظاهراً کانت از نامی که بر کتابش گذاشته نوعی طعن و شوخی در نظر داشته و لااقل اندکی بوی یاس و ناامیدی می دهد. یعنی صلح پایدار جایش قبرستان است و میان مردگان برقرار می گردد نه زندگان. و به دیگر سخن جنگ از لوازم و مقتضیات ماهیت بشری است. این نظر را البته برخی حکمای یونان باستان داشته اند که می گفتند بشر موجودی است زیادت طلب و همین ویژگی او را به جنگ وامی دارد. ولی به هرحال کانت به یقین اینگونه فکر نمی کرده و کتابش نشان می دهد که تلاشی است برای تحقق صلح جهانی.
ممکن است این سئوال مطرح شود که کانت چه کار ابداعی کرده که لقب پدر صلح جهانی برای او ثبت شده درحالیکه قبل از او در زمینه صلح کتاب ها ی مختلفی نوشته اند. مثلاً گروسیوس هلندی که در اوائل قرن ۱۷ میلادی می زیسته کتابی بنام صلح و جنگ نوشت و به خاطر تالیف همین کتاب مغضوب پادشاه هلند قرار گرفت وبه زندان افتاد.
در باب علت تالیف کتاب حقوق جنگ و صلح در مقدمه این کتاب گروسیوس چنین نوشته است:

«دیدم که در سراسر عالم مسیحیت یک نوع لجام گسیختگی در جنگ حکم فرمایی می کند که حتی اقوام بربر می بایست از آن شرم داشته باشند. به علل به معنی و حتی بدون دلیل به اسلحه متوسل می شدند و هنگامی که اسلحه به دست می گرفتند، هیچ گونه احترام برای قوانین الهی و بشری قایل نبودند، عیناً مانند این که از آن لحظه مردم خود را مجاز می دانستند که هر جنایتی که می خواهند مرتکب شوند، بدون اینکه به هیچ قیدی خود را پایبند بدانند».(۲)• دکتر سیدمصطفی محقق داماد (عکس از: ژاله ستار)

گروسیوس حقوق طبیعی را مطرح کرد و البته قبل از او توماس آکوئیناس و بسیاری دیگر از فلاسفه مطرح کرده بودند. بنابراین چرا کانت را پدر صلح جهانی لقب داده اند؟
پاسخ این است که آری قبل از کانت هم موضوع صلح و عدالت و امثال این گونه مفاهیم را بسیاری مطرح کرده بودند ولی به هیچ وجه ساز وکاری را ارائه نداده بودند.نظامی را طراحی نکرده بود. کانت اولاً کرامت ذاتی بشر را مطرح کرد و گفت کرامت از ذات حقیقت جوی بشر سرچشمه می گیرد هرچند که برخی به حقیقت نرسند ولی استعداد آن در تمام انسان ها وجود دارد و ثانیاً کانت به راه حلی رسیده که یک راه حلی حقوقی است. او پیشنهاد تشکیل سازمانی را که چیزی شبیه سازمان ملل فعلی است مطرح می کند یعنی سازمانی از بیرون ناظر بر صلح جهانی باشد. گروسیوس در هیچ جای از کتابش نظامی پیشنهاد نکرده بود.
رساله کانت به زبان اصلی او یعنی آلمانی است تالیف شده که البته در زمان فعلی به زبان های مختلف ترجمه شده حدود ۱۳۰ صفحه است. یکی از منتقدین کانت می نویسد به عدد صفحات این رساله، در آلمان جنگ اتفاق افتاده است!!.
هیچ کس نمی تواند نقش سازمان ملل را در تحقق صلح منکر شود ولی از طرفی نمی توان گفت که با تشکیل سازمان ملل عفریت جنگ برای همیشه از میان جامعه بشریت رخت بربسته است. از پیام آقای دبیر کل سازمان ملل در روز جهانی صلح(۳) کاملاً پیداست که سازمان ملل خود متوجه شده است که تحقق صلح بدون کار فرهنگی امکان پذیر نمی باشد. ایشان نوشته بودند که ما باید سعی کنیم که فرهنگ صلح را در میان جوامع بالاببریم و انسان ها را علاقمند به صلح کنیم.
من در اینجا می خواهم به نکته ای اشاره کنم و آن این است که مسئله توصیه به صلح و سلام از مسلمات ادبیات اسلامی و در راس آن قرآن مجیداست. در قرآن مجید به عنوان یک اصل کلی آمده است که «الصلح خیر»(۴) یعنی صلح؛ بهترین نیکی هاست. «سلام»که به معنای صلح و آشتی است نامی از نام های الهی(۵) و شعار اسلامی در دنیا و شعار بهشتیان(۶) است. در قرآن مجید سوره ای به عنوان سوره فتح یعنی پیروزی وجود دارد. این عنوان اشاره به قرارد صلح معروف به صلح حدیبیه است. صلحی که میان رسول الله (ص) با مشرکین مکه منعقد شد. قرآن مجید صلح را «پیروزی آشکار» خوانده است:

اِنَّا فَتَحْنا لَک فَتْحاً مُبیناً (فتح/۱)
حقاً که ما پیروزی نمایانی برای تو پیش آورده ایم (۱)

حضرت حسن بن علی (ع) سبط اکبر رسول الله (ص) و امام دوم شیعیان برای جلوگیری از خونریزی با معاویه برغم آنکه حکومت او را نامشروع می دانست صلح کرد. به نظر محققین تاریخ شیعی، امام حسین(ع) حتی بعد از وفات امام حسن نیز به معاهده او پایبند بود و هیچ گاه بر خلاف اراده برادرش اقدامی نکرد.(۷)
ولی نمی توان از این حقیقت چشم پوشید که منابع ادیان اعم ازاسلام، مسحیت و یهودیت به دست هرکس بیفتد بر اساس طرز فکر خود تفسیر می کند. در قرون وسطی آنهمه خشونت بنام دین صورت گرفته و هم اکنون ما می بینیم عده ای در منطقه بنام دین مهمترین خشونت ها را مرتکب می شوند و زندگی را برای انسان ها سخت، دشوار و به جهنمی سوزان مبدّل ساخته اند. به یقین برای روحیات خشونت طلب دستاویزهائی برای تفسیرهای خشن از دین وجود دارد که برای اقناع خود و یا اسکات دیگران به آنها متوسل شوند.
ما برای تحقق صلح باید ساز وکاری بیندیشیم که دین بهانه افرادی که باروحیه خشن پا به عرصه دین می گذارند و بنام دین خشونت می کنند قرارنگیرد. برای ترویج فرهنگ صلح خواهی و تحقق آرامش در جامعه ما باید از آموزش و پرورش آغاز کنیم و از همه وسائل به خصوص هنر استفاده کنیم و کودکان را مشتاق صلح، مهربانی و تحمل و مدارا تربیت کنیم.
جناب آقای یونسی، مشاور محترم ریاست جمهوری در سخنرانی خود فرمودند که ریاست محترم جمهوری ایران در شعار جهان بدون خشونت بسیار پابرجا هستند.استدعای من آنست که پیام مرا به عالیجناب ریاست محترم جمهوری برسانند که ایشان در کشورخودمان در کنار شعار صلح و عدم خشونت در جهان، که بسیار شعار قرانی و انسانی است، به مقامات و مسئولین تحت امر خود دستور بدهند که فرهنگ صلح دوستی، آرامش و ضد خشونت را در داخل کشور ترویج نمایند و برای تحقق آن تلاش کنند. به آموزش پروش دستور بدهند که با مشورت کارشناسان خبیر برای آموزش دادن صلح دوستی وآرامش و نیز حفظ محیط زیست طبیعی به کودکان از کودکستان و دبستان طرحی خردمندانه تهیه نمایند و عملی سازند. به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دستور بدهند برای اعتلای فرهنگ آرامش، دوستی ومهربانی در درون دانشگاه ها راه های مقتضی را مطالعه فرمایند. به وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی دستور بدهند که برای ترویج اینگونه مفاهیم مساعی جمیله خویش را معمول نمایند.برای بالا بردن فرهنگ این مفاهیم راه های مختلفی وجود دارد که حسب موردتفاوت می کند.
یکی از راه های آن که شاید در راس باشد راه هنر است. اصولاً ارتقای هنر در کشور رابطه مستقیم دارد با تقلیل جنایت و اعتیاد و امثال آنها. اگر از هنرمندان کشورمان بخواهیم که در راه های رفع روحیه خشونت کار کنند من مطمئنم که فرزندان این سرزمین آماده هرگونه تلاش وابداع و نوآوری هستند. با کمال تاسف روان جامعه ما عبوس و خشن شده است. درجرائد و خیابان ها همه روزه نمونه های زیادی می بینیم که دو اتومبیل به خاطر عدم گذشت و دادن حق تقدم به دیگری کارشان به نزاع کشیده و با تلخ گوئی به روی هم پنجه وحتی گاهی طپانچه کشیده اند.
ما از صدا و سیما می خواهیم که اگر صحنه دفاع مقدس را نشان می دهند و جان نثاری ها و فداکاری های خالصانه عزیزان ما را در دفاع از وطن اسلامی نشان می دهند صحنه های مهربانی ها وصمیمیت ها و انسان دوستی های برگرفته از تعالیم و آموزه های دینی که در همان میدان ها از آن ها دیده شده و واقعاً آموزنده است نیز نشان دهد. از آن گذشته فیلم هائی که برای سرگرمی مردم ساخته می شود با استفاده از هنر اسلامی لااقل برخی را به آموزش دوستی، مهربانی، آشتی ملی و صمیمیت اختصاص دهد و نه فقط صحنه های دروغین کشتار و خونریزی.
مسئولین محترم صدا وسیما باید توجه داشته باشند که دین اسلام مجموعه ای است کامل و هرگز نباید آن را یک بُعدی ارائه دهند. ارائه دادن یک بُعدی دین عملی انحرافی بلکه خیانتی بزرگ است. دین اسلام مجموعه ای است که اگر یک سویش دفاع خونین، فداکاری و جان نثاری است، سوی دیگر آن مهربانی، دوستی، برادری، ولایت به معنای محبت است. تا آنجا که امام باقر (ع) فرموده اند: هل الدین الا الحب - مگر دین جز دوستی چیز دیگری است؟(۸) والسلام.

نظرات کاربران درباره مجله فرهنگی هنری بخارا

با سلام، اگر امکانش هست مسولین سایت فیدیبو لطفا نظرات کاربران را بگوش آقای دهباشی مدیر مسئول مجله بخارا برسانید. بپرسید چرا به نظر مخاطبین اهمیت نمی دهند و نسخه پی دی اف مجله را به شما نمی دهند که در سایت قرار بدید، با اینکار فروش مجله هم زیاد میشه، کار با پی دی اف چون شکل هر صفحه را حفظ می کنه خیلی راحت تره با تشکر
در 2 سال پیش توسط Amir
در مقاله دکتر موحد غلطهای تایپی عجیبی به دفعات دیده می شود مثلا علی چندبار علیع تایپ شده و اموسی به شکل ابومسیا. نهایت بی دقتی است و باعث تأسف است برای این مجله خوشنام
در 2 سال پیش توسط حمیدرضا محمدی
لطفا نسخه پی دی اف مجله رو بگذارید
در 2 سال پیش توسط a a
چرا نسخه پی دی اف بخارا را نمی گذارید!!!!!؟
در 2 سال پیش توسط Amir
چرا نسخه جدید رو نمی‌گذارید؟ لطفا در صورت امکان در ۲ نسخه ایپاب و پی دی اف قرار دهید.
در 2 سال پیش توسط Ali Javadi