فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مینوفر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدارس هوشمند و مهارت‌های زندگی

کتاب مدارس هوشمند و مهارت‌های زندگی

نسخه الکترونیک کتاب مدارس هوشمند و مهارت‌های زندگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مدارس هوشمند و مهارت‌های زندگی

در مدارس معمولی، طرح درس معلم شامل مجموعه­ای از دستورالعمل­ها، برنامه­های درسی، سؤالات تمرینات اضافه، امتحانات کلاس و... می­شود. اما در مدارس چندرسانه­ای علاوه بر این موارد، معلم از مواد آموزشی چندرسانه­ای شامل فیلم، عکس، صدا، اسلاید و... استفاده می­کند تا کیفیت و ماندگاری آموزش را ارتقا بخشد. این قدم اول در راه حرکت به سمت مدارس هوشمند است. درباره­ی تأثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر نظام آموزشی(و به طور خاص مدارس) دو رویکرد متفاوت وجود دارد. برخی معتقدند، اثر فناوری­های جدید تدریجی است و صرفاً انتقال برنامه­ی درسی سنتی را کارآمدتر می­سازد و در واقع، دسترسی به اطلاعات سریع­تر می­شود. رویکردی دیگر معتقد است ورود فناوری اطلاعات و ارتباطات به مدرسه­ها، هدف­ها و ابزارهای تعلیم و تربیت را به طور اساسی تغییر می­دهد. از این دیدگاه فناوری اطلاعات بر مرزهای ساختاری نظام آموزش سنتی فایق می­آید. قرن ۲۱ به سمتی می‌رود که اکثر مشاغل به دانش و مهارت­های کامپیوتری نیاز خواهند داشت. ورود به این عرصه به نوع جدیدی از آموزش نیاز دارد که با آموزش سنتی کنونی همخوانی ندارد. مدتی است برخی کشورهای جهان به تأسیس مدارس الکترونیکی یا مدارس هوشمند دست زده‌اند. در مدارس هوشمند کامپیوتر در نحوه تدریس و ارزشیابی تأثیر می‌گذارد و برنامه‌های درسی را تا حدودی تغییر می‌دهد. ولی در عین حال کارکردهای اجتماعی مدارس بر جای خود باقی می‌ماند چون در روابط اجتماعی به دانش‌آموزان یاری می‌رساند. در این مدارس دانش‌آموزان می‌توانند با منابع علمی جهان و معلمان و بچه‌های مدارس دیگر ارتباط برقرار کنند.

ادامه...

بخشی از کتاب مدارس هوشمند و مهارت‌های زندگی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: مدارس هوشمند و مهارت های زندگی

یکی از اهداف عالیه نظام آموزشی، تربیت دانش­آموزانی است که دارای مهارت های زندگی مناسب و کافی بوده تا بتوانند در زندگی اجتماعی هم برای خود و هم برای جامعه مفید باشند. فقدان مهارت­های زندگی در دانش­آموزان علاوه بر آن که زندگی فردی انسان­ها را تهدید می­کند، جامعه­پذیری آنان و در نتیجه رفتار اجتماعی آنان را نیز دچار مشکل ساخته و در نتیجه هم فرد و هم جامعه دچار مشکل خواهد شد. بی شک با پیچیده­تر شدن زندگی اجتماعی و حرکت جوامع به سوی جهانی دیگر و در فرایند جهانی شدن، نوع مهارت­های زندگی و پیچیدگی آنها نیز از شرایطی ویژه تبعیت می کند. امروزه مهم­ترین دغدغه ی نظام آموزشی و پرورشی یک کشور، ایجاد بستری مناسب جهت رشد و تعالی سرمایه های فکری در جامعه ی اطلاعاتی و دانایی محور می باشد. برای آنکه همه ی گروه های اجتماعی قادر باشند بطور موثّر در چنین جامعه ای مشارکت داشته باشند، باید یادگیری پیوسته، خلاقیت، نوآوری و نیز مشارکت فعال و سازنده ی اجتماعی را بیاموزند. تحقّق این امر مستلزم تعریف مجدد و نوینی از نقش و کارکرد مدارس به عنوان اصلی ترین نهادهای آموزشی در جامعه می باشد.با گسترش مدارس هوشمند کوشش جهت مواجهه با مساله انزوای اجتماعی دانش­آموزان شدت گرفته است. در عین حال، جامعه شناسان و روانشناسان مشغول بررسی این موضوع هستند که انواع مدارس مجازی چگونه توسعه مهارت های زندگی دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می دهد (عطاران، ۱۳۸۹).
مدارس، روش های مختلفی را به کار می گیرند تا مسائل اجتماعی دانش آموزان را مورد هدف قرار دهند. تحقیقات علمی مشخص نموده­اند که اگرچه استفاده از مدارس هوشمند می­تواند آثار مثبتی بر روی مهارت­های زندگی دانش­آموزان داشته باشد، اما در کنار آن می­تواند آثار منفی نیز به دنبال داشته باشد، بنابراین می­توان با انجام تحقیقات دقیق و اعمال و تصمیم­گیری­های علمی در این زمینه ضمن شناسایی آسیب­های موجود در این راه، آنها را به فرصت تبدیل نمود(عطاران، ۱۳۸۹: ۶).
از آنجا که دانش­آموزان به عنوان قشر مهم و تاثیرگذار در جامعه امروزی مطرح هستند، لذا نظام آموزشی مدارس هوشمند را در جهت فرایند یادگیری و ارتقاء مهارت­های زندگی به صورت نظام یافته با تکیه بر فناوری اطلاعات و ارتباطات بوجود آورده است این موضوع به مدرسه اجازه می دهد همانگونه که بطور مستمر دانش­آموزان را برای زندگی در عصر اطلاعات آماده می کند خود را نیز با شرایط متغیر سازگار نماید در واقع مدرسه هوشمند محلی است که در آن علاقه­مندی­های فکری، ذهنی و اجتماعی ونیز همکاری­های حرفه­ای مورد تشویق قرار گرفته و پشتیبانی می­شود.
ضرورت تغییر نظام آموزشی سنتی
در سیر کنونی تغییرات جهانی و به اصطلاح در سیر جهانی شدن، یکی از سازمان­ها و نهادهایی که در اجتماع به شدت نیازمند تغییر است، نظام آموزشی می­باشد. نظام آموزشی سنتی در جهان کنونی فاقد کارآیی لازمه است چرا که در عصر تکنولوژی رایانه­های قدرتمند و نیز جهانی که در سیطره شبکه گسترده اینترنت قرار گرفته است، نیازمندی­های آموزشی و مطالب مورد نیاز دانش­آموزان و حتی شیوه­های آموزش دگرگون و تغییر یافته است. در جهان کنونی دیگر نمی­توان با ابزار سنتی همچون گچ، تخته سیاه، نقشه­های ساده، استناد به تنهایی به کتاب و آزمایشگاه­های پیش پا افتاده، به جنگ با نادانی و تشنگی علمی دانش­آموزان رفت.
یکی از خصیصه­های نظام آموزشی امروزین انفجار علم و دیگرگونه شدن نیازهای آموزشی مدارس است. بنابراین نمی­توان از سیستم­های کهنه و قدیمی انتظار آن­را داشت که در مدارس معجزه نموده و دانش­آموزان ایرانی را پا به پای دانش­آموزان دیگر نقاط دنیا مجهز به ابزار علم نمایند و برای حل این مشکل باید از نظام­ نوین آموزشی استمداد جست. اما در این راه باید، قبل از هر گونه اقدام و ایجاد تغییر در شبکه آموزشی جامعه، مطالعات لازمه صورت گیرد تا با داشتن یک نقشه صحیح و دقیق گام برداشته شود. یکی از بهترین راه­های قابل انجام در این حیطه، انجام تحقیقات اجتماعی در خصوص مدارس هوشمند و مهارت­های دانش­آموزان است و یکی از مهم­ترین مهارت­ها برای دانش­آموزان، مهارت­های زندگی می­باشد و اینکه در حال حاضر یکی از سیاست­های اصلی آموزش و پرورش گسترش مدارس هوشمند در سطح کشور می­باشد و نتایج آن می­تواند تحولات مطلوبی را به وجود آورد به نظر می­رسد که این کتاب می­تواند در نوع خود دارای اهمیت و جدید باشد.
همچنین نتایج این کتاب می­تواند در زمینه رفع محدودیت­های دانش در زمینه بکارگیری از مدارس هوشمند به مسئولین یاری داده، در زمینه دانش موجود به آنان، مدیران مدارس، والدین دانش­آموزان، معلمان، دانش­آموزان کمک نماید. در بعد مهارت­های زندگی که از طریق راه­اندازی این مدارس بوجود می­آید نیز می­تواند به سوالات موجود پاسخ داده، دست­اندرکاران و مسئولان تربیتی جامعه با چشمانی باز و با دانش کافی دست به هرگونه اقدام در زمینه راه­اندازی و ایجاد مدارس هوشمند نمایند.

مدرسه هوشمند چیست؟

مدرسه هوشمند مدرسه­ای است که همانند مدارس سنتی یک ساختمان اداری دارد، اما در آن تجهیزات و سیستم­های الکترونیکی هستند که قسمت اعظم فعالیت­ها توسط آن­ها انجام می­گیرد.
در پروژه­های آموزشی ایران، منظور از مدرسه هوشمند یک مدرسه تمام اتوماتیک و کامپیوتری نیست بلکه منظور مدرسه­ای است که در آن از فن­آوری اطلاعات و قابلیت­های آن برای رسیدن به اهداف برنامه درسی حداکثر استفاده می­شود و با توجه به میزان و روش­های به کارگیری با اندکی تفاوت سطحی در روش­های به کارگیری فن­آوری اطلاعات از آن تحت عناوینی چون مدارس مجازی، مدارس الکترونیکی، مدارس چند رسانه­ای یا مانند آنچه در تجربه کشور مالزی اتفاق افتاده، مدرسه هوشمند یاد می­کنند (آرام، ۱۳۸۷: ۹).
مهارت­های زندگی چیست؟ مهارت­های زندگی، رفتارهایی است اکتسابی که از طریق مشاهده، مدل­سازی، تمرین و بازخورد آموخته می­شود و دارای ویژگی­های زیر است: رفتارهای کلامی و غیرکلامی را در بر می­گیرند و پاسخ­های مناسب و موثر را در بردارند، بیشتر جنبه تعاملی داشته، تقویت­های اجتماعی را به حداکثر می­رسانند و براساس ویژگی­ها و محیطی که فرد در آن واقع شده است، توسعه می­یابند و از طریق آموزش رشد می­کنند (میچلسون(۱)، ۱۹۸۳ به نقل از کرامتی، ۱۳۸۱).
ویلفورد(۲) (۱۹۸۰) می­گوید مهارت به تنهایی از هر نوع که باشد خواه از نوع اجتماعی و یا از نوع دیگر، عبارت است از استفاده از راهبردهای کارآمد در انجام کارها به تناسب موقعیت ها و استعدادهای فرد اجرا کننده (ده­بزرگی، ۱۳۷۲)
احترام به دیگران: یکی از اصول معاشرت در زندگی انسان­ها؛ دوستی، رفاقت و احترام بر اساس مقدار ارزشها است. هرچه فرد به دنبال ارزش­های انسانی پایبندتر باشد، احترام او واجب­تر و مهمتر است و فرد ملزم است تا در معاشرت خود به کسانی که با آن­ها مراوده دارد، بر اساس میزان تقیدشان به ارزش­ها احترام بگذارد. فرد در برخورد بادیگران باید آموخته باشد که چگونه به دیدگاه­ها، اندیشه­ها و حتی جنبه­های جسمانی دیگران احترام گذارده و از انجام کارهایی که برای دیگران به منزله توهین تلقی می­شود، پرهیز نماید (مرتضایی، ۱۳۹۰: ۲۶).
همکاری: همکاری به معنای تعامل و تبادل، تلاش و یا همنوایی بین افراد و گروه ها است. امروزه این واژه به همکاری بین انسان­ها، نهادها، کشورها و گروه هایی اطلاق می­شود که در زمینه های مختلف با یکدیگر رابطه دو طرفه دارند (آقابخشی و افشار، ۱۳۸۹: ۴).
انجام وظیفه: این واژه به معنای انجام کارهایی است که متضمن بخشی از وجود فرد بوده، به شکل رسمی به وی واگذار شده و به وظایف او تعلق دارد. فرد باید به ادای سهمی که به وی موکول شده است اقدام نماید و بالاخره این که انجام وظیفه­ی اجتماعی کار فرد به حساب می­آید.
رعایت مقررات: احترام گذاردن به قوانین، هنجارها و ارزش­های جامعه که بخشی از آنها دارای اجبار از سوی قوانین موضوعه، بخشی دیگر از سوی آداب و رسوم و در مجموع عرف و بخشی دیگر دارای اجبار از سوی شریعت می­باشند، اطلاق می­گردد. عدم رعایت این مجموعه اعمال موجبات تنبیه و مجازات فرد از سوی اجبار کننده خواهد شد(محسنی، ۱۳۷۵: ۱۶)
انجام کار در برابر دیگران: به معنای احساس مسئولیت، داشتن احساس وظیفه، در مقابل خود، جامعه و دیگران گفته می­شود. در این حالت فرد احساس جدایی از جامعه و دیگران ننموده و سرنوشت خود را گره خورده به دیگران و سرنوشت دیگران را به خود گره خورده می­داند.
دوست­یابی: دوست در لغت به معنای یار رفیق همدل است. دوستی یک پیوند روحی است که دو انسان را از حیث عمل و تفکر انسان واحد می کند که راه زندگی را با یاری متقابل وهمکاری مشترک طی می­کنند و هریک دیگری را در هنگام نزول سختی­ها یاری می­کند و در امور مهم از مشورت او برخوردار می­گردد. اما هر فردی لیاقت و شایستگی دوستی هر فرد دیگری را ندارد. انسان باید دارای مهارت و توانمندی ویژه­ای باشد تا بتواند دوستی شایسته، همشان و دارای ویژگی­های خاص خود را از بین دیگران انتخاب نماید و این مستلزم داشتن توانمندی خاص خود است(وحیدیان، ۱۳۸۹: ۳)
سوال کردن: یکی از مهارت­های مورد نظر در تفکر انتقادی و جزء مهارت­های زندگی افراد است که ضمن ایجاد زمینه لازم برای شناسائی و بیان مساله در ذهن دانش آموز، سوالات روشن کننده مساله و چالش بر انگیز طراحی و مطرح می نماید (لیپمن به نقل از ناجی، ۱۳۸۵).
گوش دادن: آدمی در قرن حاضر به توانایی های متعددی نیاز دارد که هر کدام می تواند به نوعی در روند زندگی و کار او تاثیرگذار باشد. از این میان، توانایی برقراری ارتباط و ایجاد مناسبات اجتماعی از جمله مهمترین مهارت هاست. همه ما در هر پست و منزلت شغلی، مطمئناً با افراد زیادی روبه رو هستیم که شاید نیمی از زمان حضورمان در اجتماع به آنها اختصاص دارد و مهمترین پل ارتباطی میان ما از طریق «گوش دادن» صورت می گیرد. در مهارت گوش دادن چنان قدرتی نهفته است که به واسطه آن می توان از بسیاری از موانع گذشت، افراد زیادی را در اختیار داشت و در انزوای ناخواسته روزگار نو درگیر نماند. در این نوشته تلاش شده راهکارهایی در باب گوش دادن موثر بیان شود تا قدرت پنهانی این مهارت آشکار گردد. هر نکته به شکلی بیان شده است که شما می توانید با توجه به نوع عملکرد خود در حین گوش دادن و شناسایی نقاط ضعفتان در این زمینه، جمله ای را که توجه به آن منجر به قوت توانایی گوش دادن در شما می شود انتخاب کرده و روی یک برگه نوشته و در مکان مناسبی که در معرض دیدتان باشد، قرار دهید. به این ترتیب با مراقبت از رفتارتان و توجه بر نکته یاد شده می توانید به سرعت به مهارت گوش دادن در خود قوت بیشتری ببخشید(سلیقه­دار، ۱۳۸۵: ۳).
مسئولیت­پذیری: پذیرش فعالیت یا کاری متناسب با توانائی، استعداد و علاقه هر فرد را گویند. این مسئولیت­ها با در نظر گرفتن ویژگی­های سنی، جنسی، جسمانی و عقلی تفویض گردیده و قبول کننده مسئولیت باید در مقابل دریافت حقوق مسئولیت خود، به وظایف آن به نحو احسن عمل نماید(رنجبریان، ۱۳۸۹: ۱۲).
دادن جواب نه از دیگران و شنیدن جواب نه از دیگران: انسان باید در مواجهه با رفتارهای بی­ملاحظه دیگران باید رفتار جرات مندانه­ای داشته باشد که می­تواند شامل عمل ساده ابراز عقاید شخصی باشد. مثلاً وقتی کسی صحبت ما را قطع کرد می­توانیم بگوئیم: ببخشید دوست اجازه بدهید حرفهایم را تمام کنم و یا رفتار جرات­مندانه همدلانه(به رسمیت شناختن موقعیت و احساس طرف مقابل) داشته باشد. در مورد مثال قبل می­توانیم بگوییم «می­دانم مایلید نظرتان را مطرح کنید اما ای کاش اجازه می­دادید حرفم تمام شود». و همین طور می­توانیم از رفتار و ارتباط توام با جرات­مندی افزایشی استفاده کنیم به این معنی که با کمترین مقدار جرات­مندی شروع کرده و اگر طرف مقابل بی­تفاوت بود به تدریح بر جرات­مندی خود بیافزاییم. مثلاً در مقابل فروشنده­ای که با اصرار می­خواهد جنس خود را بفروشد اینگونه بگوییم:
۱.«نه، من هیچکدام از آنها را نمی­خواهم».
۲.«نه، گفتم که قصد خرید این جنس را ندارم».
۳.«دوبار گفتم نه، از شما می­خواهم این قدر اصرار نکنید»(کهتری، ۱۳۸۹: ۵).
شرکت در فعالیت­های گروهی: انسان پس از خروج از دوره کودکی اول(۱ تا ۴ سالگی) کم کم باید خود را آماده ورود به گروه­ها نماید. این گروه­ها شامل گروه­های دوستی، گروه­های تحصیلی، گروه­های ورزشی، گروه­های علمی، گروه­های کاری و... نماید. لازمه ورود به گروه­ها، داشتن یک سری از مهارت­ها است که فرد بتواند در مقابل دیگران عرض اندام نموده و در فعالیت­ها و کنش­های گروهی همگام با دیگران فعالیت نماید(کریمی، ۱۳۸۹: ۱۷)

تقدیم به:
پدر و مادر عزیزم
و به تمام آزاد مردانی که نیک می اندیشند و عقل و منطق را پیشه خود نموده و جز رضای الهی و پیشرفت و سعادت جامعه، هدفی ندارند.
دانشمندان، بزرگان، و جوانمردانی که جان و مال خود را در حفظ و اعتلای این مرز و بوم فدا نموده و مینمایند.

نظرات کاربران درباره کتاب مدارس هوشمند و مهارت‌های زندگی