فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مینوفر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ۴۰  معجون شاد زیستن

کتاب ۴۰ معجون شاد زیستن
یک بار امتحان کنید

نسخه الکترونیک کتاب ۴۰ معجون شاد زیستن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ۴۰ معجون شاد زیستن

انسان های باهوش به دنبال شادی هستند ولی انسان های باهوش تر خود را در مسیر شادی قرار می دهند. مثل مهاجمی که در فوتبال بیشتر خود را در مسیر توپ قرار می دهد تا این که به دنبال توپ باشد. آشپز های ماهر گاه فقط با کمی چاشنی چنان طعمی به غذا می دهند که باور نکردنی است. گاهی حتی تغییرات کوچک ما نیز، چنین است.

ادامه...

بخشی از کتاب ۴۰ معجون شاد زیستن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

در دنیای کنونی که انسان ها با تنش های زیادی مواجه هستند، داشتن یک زندگی شاد نمود بیش تری پیدا می کند. بدین صورت که انسان هم عصر با وجود داشتن امکاناتی که شاید آرزوی نسل های پیشین بود، دارد؛ لذت چندانی از زندگی نمی برد.
نزدیک به ده سال بود که حقیر قصد ارائه کاری را داشتم که تاثیراتی هر چند کوچک در زندگی حداقل یک نفر داشته باشد. هم خیر دنیا باشد هم توشه آخرت. در ابتدا نظر روی ایجاد سایت و یا وبلاگ بود. در نهایت کتاب حاضر که پیش روی شما است، نتیجه کار شد. روش هایی که در این کتاب معرفی شده است در طول چندین سال مطالعه، مشاهده و آزمایش به دست آمده است. امید که برای شما عزیزان نیز موثر واقع شود.
شاید در اطرافیان شما نیز کسانی باشند که وقتی در جمعی حضور دارند، کم و بیش محفل را گرم می کنند و باعث شادی اطرافیان می شوند. انسان های غمگین، شاد بودن این گونه افراد را با بهانه هایی همچون جوان بودن، نداشتن مشکل، خوش بینی و خیلی موارد دیگر توجیه می کنند. ولی با این وجود، افراد شاد نه تنها خودشان شاد هستند بلکه باعث شادی اطرافیان نیز می شوند. نکته جالب این جاست که این افراد هم با دیگران در یک جامعه زندگی می کنند ولی اجازه نمی دهندکه تحت تاثیر محیط باشند و در واقع سعی می کنند که آنها روی محیط تاثیر بگذارند. امید که با خواندن این مطالب تاثیر و تغییر را ولو اندک در زندگی تان احساس کنید. مولانا می فرماید:

مرا عهدی است با شادی که شادی آن من باشد
مرا قولیست با جانان که جانان جان من باشد

۱- بذر محبت را در زمین دوستان بکاریم.

در یک تقسیم بندی ساده آدم های اطراف ما، نسبت به ما سه دسته اند؛ دوست، بی تفاوت و دشمن. با کمی دقت می توان اطرافیان را شناخت و البته اگر نشد با اندکی صبر و گاهی آزمایش، این کار شدنی است. اگر توانستیم بر روی دشمنان و افراد بی تفاوت تاثیر بگذاریم، چه بهتر و عالی است. اگر نشد باید از آنها فاصله بگیریم. آنها به مانند باتلاق های زندگی ما هستند. ظاهر خوبی دارند و باطنی وحشتناک و اینکه به تدریج باعث نابودی شما می شوند. تنها کاری که می بایست انجام دهیم این است که از کنار آنها رد شویم. چرا که نه تنها باعث شادی ما نمی شوند بلکه ما را دچار غم و اندوه نیز می کنند. غالبا افکار و تاثیرات منفی ما از سوی آنها است.شکل ۱

و اما دوستان. محبتی که شما به دوستان می کنید نه تنها در آن لحظه باعث شادی شما خواهد بود بلکه روزی به نحوی و در قالب و صورتی دیگر به شما برخواهد گشت و در این موقع هست که شما شادی را مجددا لمس می کنید و این که دوستانی دارید که برایشان مهم هستید و در زندگی شان جای خاصی دارید و خاطره آن نیز در آینده شادی بخش خواهد بود. شاعر می گوید:

خواهی که جهان در کف اقبال تو باشد
خواهان کسی باش که خواهان تو باشد

شما این پاسخ مهربانی را به غیر از دوستان به ندرت از دیگران دریافت می کنید. مگر آنکه نیتی داشته باشند. دوستان ما سرمایه شادمانی ما هستند. بنابراین از آنها غافل نباشیم. هیچ انسان عاقلی از سرمایه خود غافل نمی شود. در نهایت این که ثابت شده است مغز ما به گونه ای خلق شده که در مقابل حمایت اطرافیان واکنش شیمیایی مثبت و بر عکس در قبال عدم حمایت آنها واکنش منفی از خود نشان می دهد. قلب های ما خاک حاصلخیزی دارند. اگر بذر محبت را در زمین دوستان بکاریم همیشه شادی درو می کنیم. سعی کنیم با دوستان به جنگ غم برویم. حافظ می فرماید:

اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد
من و ساقی به هم تازیم و بنیادش براندازیم

همچنین می فرماید:

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
با دوستان مروت با دشمنان مدارا

گاه شادی ما شبیه پازلی است که قطعه های آن در دست دوستان ما هست. وقتی جمع می شویم بیشتر شاد هستیم.شکل ۲

ما در انتخاب برادر اختیاری نداریم. ولی می توانیم برادران دیگرمان را خودمان انتخاب کنیم. دوستان ما برادران ما هستند که در مواقع سختی می توانیم به آنها تکیه کنیم. به یاد داشته باشیم؛ غالبا این دشمنان نیستند که ما را محکوم به انزوا، تنهایی و در نهایت غم می کنند، بلکه اطرافیان به ظاهر دوست هستند. پس بدانیم بذر محبت را در زمین چه کسی می کاریم.

۲- کنترل فکر و سمت و سو دادن به آن

ما آجرهای زندان زندگی را با دست فکرمان می سازیم. همچنین کاخ آرزوهایمان را هم با همان دست می توانیم بسازیم. این افکار ما هستند که به دست و پایمان غل و زنجیر می زنند تا به زندگی مطلوب خود نرسیم.شکل ۳

وقتی ما افکار منفی همچون حسد، خشم و کینه را در خود به وجود می آوریم مثل این است که خانه خود را عمدا آتش می زنیم تا به همسایه ای که با او دشمنی می کنیم، آسیب برسانیم. شاید صدمه ای هم به او بزنیم ولی هیچ عقل سلیمی این عمل را تایید نمی کند. مغز ما شبیه به گاوصندوق ماست. ما اشیا گران قیمت را در گاوصندوق قرار می دهیم و باید اشیا به درد نخور را دور بریزیم. چرا که گنجایش خاصی دارد. پس مغز خود را نیز از مسائل بی ارزش خالی کنیم و افکار مثبت و زیبا در آن قرار دهیم. مغز ما همچون قلب ما، خاک حاصلخیزی دارد. مراقب باشیم که چه می کاریم. در دنیای ما موجودی موثرتر از انسان وجود ندارد. در وجود انسان نیز قدرتمندتر از ذهن، چیزی نیست.
تجربه افراد موفق نشان داده است بیش از نود درصد موفقیت در ذهن ماست و ما بقی مربوط به اسباب خارجی است. مطالعات نشان می دهد، ذهن انسان در حالت مثبت اندیشی، انرژی بیشتری از خود ساطع می کند. چارلی چاپلین می گوید: شما هرگز یک دزد را به خانه تان دعوت نمی کنید پس چرا اجازه می دهید افکاری که شادی شما را می دزدند، در ذهنتان سکنی گزینند.

باور ما قادر است چیزی را خلق کند و یا از بین ببرد. ادموند اسپنسر شاعر انگلیسی می گوید: زشتی، زیبایی، غم و شادی، فقر و غنا همه ره آورد ذهن است.

بزرگترین ظلمی که ممکن است کسی در حق ما بکند، تنها از خود ما بر می آید. ژوزف کمبل(۱) سخنران، مدرس و اسطوره شناس معروف می گوید: همان غاری که از وارد شدن به آن واهمه دارید می تواند سرچشمه آن گنجی باشد که به دنبالش می گشتید.

گاه اتفاق می افتد که در زندگی، کسانی در مقابل مسیر ما سنگ می اندازند. اگر ما نگرشمان را عوض کنیم، به جای پرتاب کردن سنگ به سمتش، از آن برای ساختن مسیر پیشرفتمان استفاده می کنیم. از آن سنگ ها می توانیم پل بسازیم نه دیوار.شکل ۴

گاه امکانات و شرایط برای یک زندگی خوب، برای ما محیا است به شرطی که نگرش ما تغییر کند. نردبان های زندگی را به روی هم انباشته نکنیم. شاید یک نردبان نیز کافی باشد.شکل ۵

انسان های شاد نه تنها در مشکلات نمی مانند و درمانده نمی شوند، بلکه از مشکلات به عنوان وسیله استفاده می کنند. آنها می توانند یک دیوار را تبدیل به پله های ترقی کنند. بیشتر به این دلیل که متفاوت فکر می کنند.شکل ۶

وقتی قرار است یک تخم مرغ تبدیل به یک جوجه شود، باید پوسته از درون شکسته شود و زندگی آغاز شود. گاهی لازم است، پوسته های یکنواخت زندگی را بشکنیم. در زندگی به جای ناراحت شدن، بهتر است دیدمان را تغییر دهیم. به یاد داشته باشیم خلاقیت، ابتکار و نوآوری حاصل تغییر و شکستن دیوار یکنواختی است. مشکل دیگر و البته مهم ما انسان ها این است که بیشتر به فکر آمدن روز های خوب زندگی هستیم تا آوردنشان. در نهایت تا زمانی که ما زنجیر های باور غلط را پرستش می کنیم، راه به جایی نخواهیم برد.

دست آخر بدانیم، تردید ها سمی هستند که خودمان برای باور وجودمان تجویز کرده ایم. ویلیام شکسپیر(۲) شاعر پر آوازه انگلیسی می گوید: تردیدها به ما خیانت می کنند تا به آنچه لیاقتش را داریم نرسیم.

پس بیاییم تردید های مخرب را از خود دور کنیم. گوستاو لوبون، فیلسوف فرانسوی می گوید: باوری را به انسانی هدیه کردن، یعنی نیروی او را ده برابر کردن.

۳- گاهی به نداشته های دیگران فکر کنیم.

زندگی معلولان را هیچ وقت فراموش نکنیم. بدانیم آنها از چه نعمت هایی بی بهره اند و این که برخی به چه موفقیت هایی دست پیدا کرده اند. لودویگ ون بت هوون، کریستی براون، هریت پیچر استو، استیون هاوکینگ، هلن کلر و خیلی از انسان ها نمونه هایی از این جامعه موفق بوده اند. خوشحال باشیم که از چه نعمت هایی بهره مندیم. به یاد داشته باشیم خیلی از انسان ها حسرت داشته های ما را دارند. آنها گاه به درگاه خدا راز و نیاز هم می کنند تا داشته های ما را دارا باشند. ما گاهی با شادی چنان می کنیم که با توپ می کنیم. تا در دست ما است، پرتش می کنیم. دور که شد به دنبالش می دویم. شاید به همین دلیل است که لذت نمی بریم. خیلی از کسانی که پدر و یا مادر خود را از دست داده اند، در حسرت این هستند که لحظه ای دوباره با آنها باشند.شکل ۷

۴- قاب کردن موفقیت ها، خاطرات و در جلوی چشم قراردادن آنها

لوح تقدیر، یادبود ها، تندیس و در کل هر موردی که به نحوی ما را به یاد موفقیت ها و خاطرات خوب مان می اندازد، قاب کرده و جلوی چشم خودمان قرار دهیم. می توانیم از عکس طبیعت، کودکان دوست داشتنی و یا هر چیزی که احساس خوبی نسبت به آن داریم را در محل کار (البته در صورت امکان) و یا در اتاق خودمان قرار دهیم.
یادآوری خاطرات خوب باعث می شود از زندگی خود رضایت داشته باشیم. همچنین باعث تجدید افکار و احساسات ما می شود که در نوع خود حس تداوم را به همراه دارد و غالبا روابط ما را نیز گسترش می دهد. ما قادریم خاطرات خوب خود را به زمان حال گره بزنیم و از آن لذت ببریم. موفقیت ها و خاطرات خوب گذشته در افزایش اعتماد به نفس و باروری احساسات فعلی ما بسیار موثر است. به سادگی از کنار آنها رد نشویم. تصمیمات ما، خصوصا تصمیمات که ناخودآگاه می گیریم؛ متاثر از خاطرات ما است. پس خاطرات سازنده و خوب را در فکر و روح خود ثبت کنیم.شکل ۸

۵- رها کردن سختی ها و خاطرات بد گذشته

سختی ها و خاطرات بد گذشته همچون باری بر دوش ماست که اجازه نمی دهد مسیر شادی را طی کنیم و از زندگی لذت ببریم. انسان های شاد به جای اینکه گذشته را حمل کنند و رنج بکشند، آن را زیر پا می گذارند تا رشد کنند. وقتی ما به سر دوراهی گذشته و آینده می رسیم، چه باید بکنیم؟ شکی نیست که باید به سمت آینده برویم. در گذشته نباید دست و پا بزنیم. گذشته مثل باتلاقی است که هر چقدر دست و پا بزنیم بیشتر غرق می شویم.
بدانیم خاطرات بد گاهی ناخودآگاه برای ما زنده می شوند. این حالت طبیعی است و نمی توان مانع شد. ولی می توان از آنها عبور کرد تا به مرور به دست زمان، کم رنگ و یا شاید بی رنگ شوند.شکل ۹

تقدیم به؛
کسانی که باور دارند، روح ما خدایی است...

نظرات کاربران درباره کتاب ۴۰ معجون شاد زیستن

مشکلم حل شدکتاب بخرید
در 1 سال پیش توسط فری صادقی
تا بحال که پول ما کم نشده به سایت مراجعه وایمیل بفرستید
در 1 سال پیش توسط ar 2461
پولم خورده .اصلاکسی کتاب نخره اه
در 1 سال پیش توسط فری صادقی