فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب راهنمایی‌های پدر پولدار برای سرمایه‌گذاری

کتاب راهنمایی‌های پدر پولدار برای سرمایه‌گذاری

نسخه الکترونیک کتاب راهنمایی‌های پدر پولدار برای سرمایه‌گذاری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱۳,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب راهنمایی‌های پدر پولدار برای سرمایه‌گذاری

این کتاب با بازگشت من از ویتنام در سال ۱۹۷۳ آغاز می‌شود، کمتر از یک‌سال قبل از آن که بخواهم از نیروی دریایی خارج شوم. یعنی، کمتر از یک‌سال باقی مانده بود که من هیچ شغلی، هیچ پولی و هیچ دارایی نداشته باشم. پس، این کتاب از نقطه‌ای آغاز می‌شود که بسیاری از شما ممکن است با آن آشنا باشید، نقطه شروع با هیچ. نوشتن این کتاب برای من یک چالش بود، به همین دلیل من آن را چهار بار نوشته و بازنویسی کرده‌ام. طرح اولیه کتاب با سطح سرمایه‌گذار معتبر به تعریف کمیسیون بورس و اوراق بهادار آغاز شد، سطحی که با درآمد سالیانه حداقل ۲۰۰،۰۰۰ دلار آغاز می‌شود. پس از تکمیل کتاب برای نخستین بار، شارون لچتر ـ دستیارم ـ قانون پول ۱۰ /۹۰ پدر پولدار را به من یادآوری کرد. او گفت: «این کتاب درباره سرمایه‌گذاری‌های ثروتمندان است، برای درک بهتر موضوع باید بدانیم درآمد سالانه کمتر از ۱۰ درصد جمعیت آمریکا بیش از ۲۰۰،۰۰۰ دلار است و البته به باور من درآمد کمتر از ۳ درصد افراد شامل شرایط سرمایه‌گذار معتبر می‌شود.» بنابراین چالش اصلی این کتاب، نوشتن درباره سرمایه‌گذاری‌های ثروتمندان بود، سرمایه‌گذاری‌هایی که حداقل با درآمدهای سالیانه ۲۰۰،۰۰۰ دلار آغاز و با این حال شامل تمام خوانندگان می‌شود، صرف‌نظر از این‌که پول برای سرمایه‌گذاری‌ داشته باشند یا نه؛ چالشی تمام عیار که منجر به چهار بار نوشتن و بازنویسی این کتاب شد. کتاب با ابتدایی‌ترین سطوح سرمایه‌گذاری آغاز می‌شود و تا بالاترین سطح سرمایه‌گذار خبره پیش می‌رود. حالا به جای این‌که کتاب با سطح سرمایه‌گذار معتبر آغاز شود، از سال ۱۹۷۳ آغاز می‌شود، زمانی که من هیچ شغل، پول و دارایی نداشتم. برهه‌ای از زندگی که بسیاری از ما آن‌را تجربه کرده‌ایم.

ادامه...

بخشی از کتاب راهنمایی‌های پدر پولدار برای سرمایه‌گذاری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:«مقدمه»  در این کتاب چه چیزی خواهید آموخت؟

طبق تعریف کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، یک فرد در صورتی سرمایه گذار معتبر تلقی می شود که یکی از شرایط زیر را داشته باشد:
۱. درآمد سالیانه ۲۰۰،۰۰۰ دلار یا بیشتر
۲. درآمد سالیانه ۳۰۰،۰۰۰ دلار یا بیشتر به عنوان زوج یا
۳. دارایی خالص ۱ میلیون دلار یا بیشتر
کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا این شرایط را تعیین کرد تا سرمایه گذاران متوسط را از برخی بدترین و مخاطره آمیزترین سرمایه گذاری ها محفوظ نگاه دارد؛ اما این شرایط سرمایه گذاری باعث می شود سرمایه گذار معمولی از بهترین سرمایه گذاری ها در جهان نیز محروم شود، به همین دلیل پدر پولدار به سرمایه گذاران معمولی توصیه می کرد که: «متوسط نباشید».
شروع کردن با هیچ
این کتاب با بازگشت من از ویتنام در سال ۱۹۷۳ آغاز می شود، کمتر از یک سال قبل از آن که بخواهم از نیروی دریایی خارج شوم. یعنی، کمتر از یک سال باقی مانده بود که من هیچ شغلی، هیچ پولی و هیچ دارایی نداشته باشم. پس، این کتاب از نقطه ای آغاز می شود که بسیاری از شما ممکن است با آن آشنا باشید، نقطه شروع با هیچ.
نوشتن این کتاب برای من یک چالش بود، به همین دلیل من آن را چهار بار نوشته و بازنویسی کرده ام. طرح اولیه کتاب با سطح سرمایه گذار معتبر به تعریف کمیسیون بورس و اوراق بهادار آغاز شد، سطحی که با درآمد سالیانه حداقل ۲۰۰،۰۰۰ دلار آغاز می شود. پس از تکمیل کتاب برای نخستین بار، شارون لچتر ـ دستیارم ـ قانون پول ۱۰ /۹۰ پدر پولدار را به من یادآوری کرد. او گفت: «این کتاب درباره سرمایه گذاری های ثروتمندان است، برای درک بهتر موضوع باید بدانیم درآمد سالانه کمتر از ۱۰ درصد جمعیت آمریکا بیش از ۲۰۰،۰۰۰ دلار است و البته به باور من درآمد کمتر از ۳ درصد افراد شامل شرایط سرمایه گذار معتبر می شود.» بنابراین چالش اصلی این کتاب، نوشتن درباره سرمایه گذاری های ثروتمندان بود، سرمایه گذاری هایی که حداقل با درآمدهای سالیانه ۲۰۰،۰۰۰ دلار آغاز و با این حال شامل تمام خوانندگان می شود، صرف نظر از این که پول برای سرمایه گذاری داشته باشند یا نه؛ چالشی تمام عیار که منجر به چهار بار نوشتن و بازنویسی این کتاب شد.
کتاب با ابتدایی ترین سطوح سرمایه گذاری آغاز می شود و تا بالاترین سطح سرمایه گذار خبره پیش می رود. حالا به جای این که کتاب با سطح سرمایه گذار معتبر آغاز شود، از سال ۱۹۷۳ آغاز می شود، زمانی که من هیچ شغل، پول و دارایی نداشتم. برهه ای از زندگی که بسیاری از ما آن را تجربه کرده ایم.
تنها چیزی که در سال ۱۹۷۳ داشتم، رویای روزی بود که خیلی ثروتمند شوم و بتوانم در زمینه هایی که ثروتمندان سرمایه گذاری می کنند، سرمایه گذاری کنم. سرمایه گذاری هایی که شمار اندکی از مردم حتی به گوش شان خورده است؛ سرمایه گذاری هایی که نه در روزنامه های اقتصادی درباره آن ها مطلب نوشته می شود و نه کارگزاران سرمایه گذاری ها آن ها را عرضه می کنند. این کتاب از زمانی آغاز می شود که من هیچ چیز نداشتم، جز یک رویا و راهنمایی پدر پولدارم برای این که سرمایه گذاری شوم که مانند ثروتمندان سرمایه گذاری کنم.
بنابراین، صرف نظر از این که امروز پول خیلی اندک یا پول زیادی برای سرمایه گذاری دارید و صرف نظر از این که دانسته های شما درباره سرمایه گذاری چه قدر است، این کتاب مورد علاقه شما خواهد بود. این کتاب با شیوه بسیار ساده به توضیح موضوعی پیچیده پرداخته است. این کتاب نوشته شده تا هر کسی که می خواهد سرمایه گذار مطلع تری باشد، صرف نظر از هر مقدار پولی که دارد، به این جرگه بپیوندد.
اگر این نخستین کتابی است که درباره سرمایه گذاری می خوانید و نگران هستید که خیلی پیچیده باشد، لطفاً نگران نباشید. تنها چیزی که من و شارون از شما می خواهیم، این است که بخواهید یاد بگیرید و این کتاب را از ابتدا تا انتها با ذهنی باز مطالعه کنید. اگر بخش هایی از آن قابل فهم نیست، تنها لغات را بخوانید و تا انتها ادامه دهید؛ حتی اگر بسیاری از مطالب را درک نمی کنید، مطمئن باشید با خواندن کتاب تا انتها، اطلاعات شما درباره موضوع سرمایه گذاری بیش از بسیاری از کسانی خواهد شد که در حال حاضر مشغول سرمایه گذاری در بازار هستند. در حقیقت، با خواندن کتاب تا پایان، اطلاعات خیلی بیشتری درباره موضوع سرمایه گذاری خواهید آموخت، اطلاعاتی خیلی بیشتر از کسانی که مشاوره سرمایه گذاری می دهند و برای مشاوره خود پول می گیرند.
کتاب با مطالب ساده آغاز می شود و بعد وارد مطالب پیشرفته می شود، بدون این که خیلی وارد جزئیات و پیچیدگی شود. این کتاب از بسیاری جهات ساده آغاز می شود و ساده باقی می ماند، گرچه راهبردهای سرمایه گذاری بسیار پیشرفته ای را پوشش می دهد. این کتاب داستان مرد ثروتمندی است که مرد جوانی را راهنمایی می کند، همراه با تصاویر و نمودارهایی که به شرح موضوع اغلب گیج کننده سرمایه گذاری کمک می کنند.
قانون ۱۰/ ۹۰ پول
پدر پولدارم، ویلفردو پارتو،(۱) اقتصاددان ایتالیایی را به خاطر کشف قانون ۲۰/ ۸۰ یا همان قانون کمترین تلاش، تحسین می کرد. با این حال، وقتی صحبت از پول به میان می آمد، پدر پولدار بیشتر قانون ۱۰/ ۹۰ را در نظر می گرفت، به این معنا که همواره۱۰ درصد مردم ۹۰ درصد پول را خلق می کنند.
در نسخه ۱۳ سپتامبر سال ۱۹۹۹ روزنامه وال استریت نیز مقاله ای چاپ شده بود که دیدگاه پدر پولدار در خصوص قانون ۱۰/ ۹۰ پول را تائید می کرد. بخشی از این مقاله به این شرح بود:
«با این که سرمایه گذاری در صندوق های مشترک سرمایه گذاری به عرصه تاخت و تاز توده ها، آرایش گران و واکسی ها تبدیل شده است، بازار سهام هم چنان جزو امتیازات گروه به نسبت نخبه باقی مانده است. طبق نظر ادوارد ولف(۲)، اقتصاددان دانشگاه نیویورک، در سال ۱۹۹۷، آخرین سالی که اطلاعات آن در دسترس است، تنها ۴۳.۳ درصد خانوارها در بازار سهام سرمایه گذاری کرده بودند. از آن عده، موجودی سهام بسیاری از آنان اندک بود و نزدیک به ۹۰ درصد سهام در دست ۱۰ درصد از ثروتمندترین خانواده ها بود. در سال ۱۹۹۷، در مجموع، این ۱۰ درصد ثروتمند، ۷۳ درصد از ارزش خالص کشور را در اختیار داشتند که میزان آن از ۶۸ درصد در سال ۱۹۸۳ بالاتر بود.»
به عبارت دیگر، گرچه امروزه تعداد بیشتری از مردم سرمایه گذاری می کنند، اما این ثروتمندان هستند که همواره ثروتمندتر می شوند. وقتی موضوع سهام در میان باشد، قانون پول ۱۰/ ۹۰ درست از آب درمی آید.
نگرانی من این است که خانواده های بیشتر و بیشتری برای تامین آتیه خود، به سرمایه گذاری های خود اتکا می کنند. مشکل این است که گرچه تعداد بیشتری از مردم سرمایه گذاری می کنند، اما تعداد خیلی اندکی از آن ها سرمایه گذارانی با دانش مناسب هستند. سوال اصلی این است که اگر زمانی بازار سقوط کند، چه بر سر این سرمایه گذاران جدید خواهد آمد؟ دولت مرکزی ایالات متحده، پس اندازهای ما را در مقابل زیان های فاجعه بار بیمه می کند، اما سرمایه گذاری های مان را بیمه نمی کند. به همین دلیل وقتی از پدر پولدارم می پرسیدم: «توصیه شما برای سرمایه گذار متوسط چیست؟»، پاسخ او این بود: «متوسط نباشید».
چه طور متوسط نباشیم
وقتی فقط ۱۲ سال داشتم، آشنایی خیلی خوبی با موضوع سرمایه گذاری پیدا کردم. تا آن زمان، مفهوم سرمایه گذاری در ذهن من وجود نداشت، بیسبال و فوتبال در ذهنم بودند، اما سرمایه گذاری در ذهنم نبود؛ البته واژه آن را شنیده بودم، اما در واقع توجه زیادی به آن نکرده بودم تا این که متوجه شدم قدرت سرمایه گذاری چه می تواند بکند. به خاطر دارم در حاشیه یک ساحل کوچک با مردی که پدر پولدارم می نامم و پسرش مایک، بهترین دوستم، قدم می زدم. پدر پولدار داشت به من و پسرش قطعه زمینی که به تازگی خریده بود را نشان می داد؛ گرچه تنها ۱۲ سال داشتم، اما فهمیدم که پدر پولدار یکی از ارزشمندترین املاک را در شهرمان خریده است.
گرچه نوجوانی بیش نبودم اما می دانستم یک ملک رو به اقیانوس با ساحل شنی، ارزشمندتر از یک زمین بدون ساحل است. اولین فکر من این بود: «پدر مایک چه طور توانسته چنین ملک گران قیمتی بخرد؟» آن جا ایستاده بودم و امواج پاهای عریانم را می شست و در همان حال به مردی نگاه می کردم که هم سن و سال پدر واقعی ام بود، کسی که می رفت یکی از عظیم ترین سرمایه گذاری های اقتصادی زندگی اش را رقم بزند.
در حیرت بودم که او چه طور توانسته بود چنین زمینی را بخرد. می دانستم که پدرم پول بیشتری درمی آورد، زیرا او کارمند عالی رتبه دولت بود و حقوق بیشتری می گرفت، اما این را هم می دانستم که پدر واقعی ام هرگز نمی تواند زمینی درست مقابل اقیانوس بخرد. بنابراین، چه طور پدر مایک می توانست این زمین را بخرد، در حالی که پدر من نمی توانست؟ کم کم به طور نامحسوس فهمیدم، همان لحظه که قدرت نهفته در واژه «سرمایه گذاری » را در یافتم، شغل من به عنوان یک سرمایه گذار حرفه ای آغاز شده بود.
چهل سال پس از آن گفتگو با پدر پولدار و پسرش مایک در ساحل اقیانوس، اکنون در کلاس های سرمایه گذاری ام با افرادی روبرو می شوم که سوال های شان همان سوال های آغازین من است. پرسش های زیر برخی از سوال های آن زمان است:
۱. «وقتی هیچ پولی ندارم، چه طور می توانم سرمایه گذاری کنم؟»
۲. «من ۱۰،۰۰۰ دلار برای سرمایه گذاری دارم؛ توصیه می کنید در چه زمینه ای سرمایه گذاری کنم؟»
۳. «توصیه می کنید در املاک، صندوق های مشترک سرمایه گذاری یا سهام سرمایه گذاری کنم؟»
۴. «آیا می توانم بدون هیچ پولی در زمینه املاک یا سهام سرمایه گذاری کنم؟»
۵. «آیا برای پول سازی نیازی به پول نیست؟»
۶. «آیا سرمایه گذاری ریسک پذیر نیست؟»
۷. «چه طور می توانیم سودهای زیاد با ریسک پایین داشته باشیم؟»
۸. «آیا می توانم با شما سرمایه گذاری کنم؟»
امروزه افراد بیشتر و بیشتری به تدریج به قدرت نهفته در واژه سرمایه گذاری پی می برند. بسیاری می خواهند بدانند چگونه آن قدرت را برای خودشان به دست آورند. هدف من این است که پس از خواندن این کتاب، پاسخ بسیاری از این پرسش ها برای شما روشن شود و اگر هم پاسخ خود را نمی گیرید، حداقل، انگیزه ای برای تحقیق بیشتر به منظور یافتن پاسخ های کارآمد پیدا کنید.
بیش از ۴۰ سال قبل، مهم ترین لطف پدر پولدار به من، این بود که کنجکاوی من در خصوص موضوع سرمایه گذاری را برانگیخت. کنجکاوی من وقتی برانگیخته شد که فهمیدم پدر بهترین دوستم، مردی که زمانی درآمد او حداقل در مقایسه با حقوق دریافتی پدر واقعی ام کمتر بود، می تواند سرمایه گذاری هایی انجام دهد که فقط از عهده ثروتمندان ساخته است. همان زمان فهمیدم پدر پولدارم قدرتی دارد که پدر واقعی ام فاقد آن است، قدرتی که من هم خواستارش بودم.
بسیاری از مردم از این قدرت هراس دارند، از آن دوری می کنند و بسیاری حتی قربانی آن می شوند. من به جای این که از این قدرت فرار کنم یا با گفتن مطالبی هم چون: «ثروتمندان از فقرا بهره کشی می کنند» یا «سرمایه گذاری ریسک پذیر است» یا «من دوست ندارم پول دار شوم»، آن را محکوم کنم، نسبت به آن کنجکاو شدم. حس کنجکاوی و علاقه من به کسب این قدرت بود که به آن دانش و توانایی هم می گویند و همین حس کنجکاوی یک مسیر زندگی همراه با تحقیق و آموزش را پیش روی من قرار داد.
سرمایه گذاری هم چون یک ثروتمند
شاید این کتاب تمام پاسخ های فنی که به دنبال آن هستید را به شما ندهد، هدف این است که شما درک کنید چند نفر از ثروتمندترین افراد، خودساخته به ثروت خود دست یافته اند. وقتی در ۱۲ سالگی در ساحل ایستاده بودم و به قطعه زمینی که پدر پولدارم به تازگی خریده بود نگاه می کردم، ذهنم به سمت جهانی گشوده شد که در خانه ما وجود نداشت.
من فهمیدم این پول نبود که پدر پولدارم را به یک سرمایه گذار ثروتمند بدل کرد. فهمیدم الگوی فکری پدر پولدارم با شیوه تفکر پدر واقعی ام در تضاد است و در بسیاری موارد آن را نقض می کند. فهمیدم اگر می خواهم به قدرت اقتصادی که او داشت دست پیدا کنم، باید الگوی فکری پدر پولدارم را درک کنم. می دانستم اگر مثل او فکر کنم، برای همیشه پولدار خواهم بود. می دانستم اگر مثل او فکر نکنم، صرف نظر از این که چه مقدار پول داشته باشم، هرگز یک ثروتمند واقعی نخواهم بود.
همان زمان که پدر پولدارم در یکی از گران قیمت ترین املاک شهرمان سرمایه گذاری کرده بود و هیچ پولی نداشت، من فهمیدم که ثروت نوعی طرز فکر است و نه یک رقم دلاری در بانک. من و شارون هم در این کتاب تلاش می کنیم الگوی فکری سرمایه گذاران ثروتمند را به شما انتقال دهیم و به همین دلیل این کتاب چهاربار بازنویسی شده است.
پاسخ پدر پولدار
۴۰ سال قبل، در حالی که در ساحل ایستاده بودم، بالاخره این شهامت را پیدا کردم که از پدر پولدارم بپرسم: «چه طور است که شما می توانید ۱۰ جریب زمین در ناحیه بسیار گران قیمت رو به اقیانوس بخرید، اما پدر من نمی تواند؟» آن گاه، پدر پولدار دستش را روی شانه من گذاشت و پاسخی به من داد که هرگز فراموش نکرده ام. در همان حال که دست او روی شانه من بود، دور زدیم و شروع کردیم به راه رفتن در حاشیه خط ساحل و او به گرمی چارچوب های فکری خود درباره پول و سرمایه گذاری را برایم شرح داد.
پاسخ او این طور آغاز شد: «من هم نمی توانم این زمین را بخرم. اما کسب و کار من می تواند». آن روز به مدت یک ساعت در حاشیه ساحل راه رفتیم، در حالی که مایک یک سمت پدر پولدار و من در سمت دیگر وی بودم، از همان زمان درس های سرمایه گذاری من آغاز شده بود.
چند سال قبل، یک دوره سرمایه گذاری سه روزه را در سیدنی استرالیا تدریس می کردم. روز نخست و نیمی از روز دوم را صرف بحث درباره نحوه ورود و خروج در فرآیند ایجاد یک کسب و کار کردیم. سرانجام، یکی از شرکت کنندگان با ناکامی دستش را بلند کرد و گفت: «من این جا آمده ام که درباره سرمایه گذاری مطلب بیاموزم؛ چرا شما این همه وقت صرف مقوله کسب و کار می کنید؟»
پاسخ من این بود: «به دو دلیل؛ دلیل اولم این است که ما در نهایت در یک کسب و کار سرمایه گذاری می کنیم؛ اگر در سهام سرمایه گذاری کنید، در واقع، در یک کسب و کار سرمایه گذاری کرده اید، اگر قطعه ای زمین یا آپارتمان هم بخرید یک کسب و کار است، اگر اوراق قرضه بخرید، در حال سرمایه گذاری در یک کسب و کار هستید و... برای این که سرمایه گذار خوبی باشید، ابتدا باید در کسب و کار عملکرد خوبی داشته باشید.
دلیل دوم این است که بهترین روش سرمایه گذاری آن است که کسب و کارتان برای شما سرمایه گذاری کند. بدترین روش سرمایه گذاری این است که به عنوان یک فرد سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذار متوسط اطلاعات بسیار اندکی درباره کسب و کار دارد و اغلب به عنوان یک فرد سرمایه گذاری می کند. به همین دلیل من در دوره سرمایه گذاری ، زمان خیلی زیادی را صرف موضوع کسب و کار می کنم.»
به همین دلیل بخش مهمی از این کتاب به نحوه ایجاد یک کسب و کار و هم چنین تحلیل و بررسی آن اختصاص دارد. هم چنین بخشی را صرف سرمایه گذاری از طریق کسب و کار خواهم کرد، زیرا این شیوه ای بود که پدر پولدار از طریق آن نحوه سرمایه گذاری را به من یاد داد. همان طور که ۴۰ سال قبل به من گفت: «من هم قادر نیستم این زمین را بخرم، اما کسب و کارم می تواند.»
به عبارت دیگر، قانون پدر پولدارم این بود: «کسب و کار من سرمایه گذاری هایم را برایم می خرد. بسیاری از مردم ثروتمند نیستند زیرا به عنوان فرد سرمایه گذاری می کنند و نه به عنوان صاحب کسب و کار». در این کتاب، خواهید دید چرا اغلب ۱۰ درصد از کسانی که مالک ۹۰ درصد از سهام هستند، صاحبان کسب و کارها هستند و از طریق کسب وکارهای شان سرمایه گذاری می کنند و شما چه طور می توانید هم چون آنان عمل کنید.
اندکی بعد، در طول دوره، فرد مذکور متوجه شد چرا من آن همه زمان صرف مقوله کسب و کار کردم. هم زمان با پیشرفت دوره، فرد مذکور و بقیه کلاس کم کم این موضوع را درک کردند که ثروتمندترین سرمایه گذاران در جهان، سرمایه گذاری ها را نمی خرند. بیشتر سرمایه گذارانی که ۹۰درصد ثروت را در اختیار دارند، سرمایه گذاری های خود را ایجاد کرده اند. دلیل این که ما میلیاردرهایی داریم که هنوز در بیست سالگی هستند، این نیست که آن ها سرمایه گذاری ها را خریده اند، بلکه آن ها سرمایه گذاری هایی را با عنوان کسب و کار ایجاد کرده اند که میلیون ها نفر از مردم مایل به خریدن آن ها هستند.
می توان گفت، هر روز از مردم می شنوم که می گویند: «من ایده ای برای یک محصول جدید دارم که می تواند میلیون ها دلار ثروت تولید کند.» متاسفانه، بیشتر این ایده های خلاق هرگز تبدیل به ثروت نمی شوند. نیمه دوم این کتاب روی این موضوع تمرکز خواهد داشت که چه طور آن ۱۰ درصد، ایده های خود را به کسب و کارهای چند میلیونی یا حتی چند میلیاردی تبدیل می کنند که سرمایه گذاران دیگر روی آن ها سرمایه گذاری می کنند. به همین دلیل پدر پولدار آن همه زمان صرف کرد تا خلق کسب و کار و نیز نحوه تحلیل آن ها به منظور سرمایه گذاری را به من بیاموزد؛ بنابراین، اگر ایده ای دارید که فکر می کنید می تواند شما را ثروتمند کند، یا شاید حتی به شما کمک کند که به جرگه ۱۰ /۹۰ بپیوندید، نیمه دوم این کتاب برای شماست.
خریدن، نگاه داشتن و دعا کردن
در این سال ها، پدر پولدار بارها خاطرنشان کرد که سرمایه گذاری برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. امروز، بسیار می شنوم که مردم مطالبی از این قبیل می گویند:
۱. «من به تازگی ۵۰۰ سهم از سهام شرکت XYZ را از قرار هر سهم ۵ دلار خریدم، قیمت آن به ۱۵ دلار افزایش پیدا کرد و من آن را فروختم. من در کمتر از یک هفته ۵۰۰۰ دلار به دست آوردم.»
۲. «من و همسرم خانه های قدیمی را می خریم، آن ها را مرمت می کنیم و با سود می فروشیم.»
۳. «من به تجارت کالا می پردازم.»
۴. «من بیش از یک میلیون دلار در حساب بازنشستگی ام دارم.»
۵. «پولم در بانک محفوظ است.»
۶. «من سبد سهام متنوعی دارم.»
۷. «من برای بلندمدت سرمایه گذاری می کنم.»
همان طور که پدر پولدار می گفت: «سرمایه گذاری برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد»؛ با وجود این که جمله های بالا نشان دهنده انواع متفاوتی از محصولات و روش های سرمایه گذاری هستند، پدر پولدار به این شکل سرمایه گذاری نمی کرد. او در عوض می گفت: «بیشتر مردم سرمایه گذار نیستند، آنها بیشتر به معاملات ریسک پذیر علاقه دارند و دیدگاهشان متکی بر «خریدن»، «نگه داشتن» و «امیدوار بودن» است. اغلب سرمایه گذاران با این امیدها زندگی می کنند که بازار پیوسته سیر صعودی خواهد داشت و همواره در ترس از سقوط بازار به سر می برند. یک سرمایه گذار واقعی، بی توجه به روند صعودی یا نزولی بازار، پول درمی آورد؛ او صرف نظر از این که برنده باشد یا بازنده، پول درمی آورد و هر دو مسیر بلندمدت و کوتاه مدت را در پیش می گیرد. سرمایه گذار متوسط نمی داند چگونه این کار را انجام دهد و به همین علت بیشتر سرمایه گذاران متوسط در زمره آن۹۰ درصد قرار می گیرند، کسانی که تنها ۱۰ درصد از پول را می سازند.»
بیش از خریدن، نگاه داشتن و دعا کردن
سرمایه گذاری برای پدر پولدار، مفهومی بیش از خریدن، نگاه داشتن و دعا کردن داشت. این کتاب در برگیرنده موضوعاتی از این قبیل خواهد بود:
۱. ده عامل کنترل سرمایه گذار: بسیاری از مردم می گویند سرمایه گذاری ریسک پذیر است؛ اما پدر پولدار می گفت: «سرمایه گذاری ریسک پذیر نیست. خارج از کنترل بودن، ریسک پذیر است». این کتاب ده عامل کنترل سرمایه گذار پدر پولدار را به شما می آموزد که می تواند به کاهش ریسک و افزایش سود کمک کند.
۲. پنج مرحله از برنامه پدر پولدار که مرا از بی پولی به مرحله سرمایه گذاری با مقدار زیادی پول، هدایت کرد. مرحله اول برنامه پدر پولدار این بود که ذهنم را برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار ثروتمند آماده کنم. این فاز برای همه علاقمندان به سرمایه گذاری بسیار ساده و در عین حال بسیار مهم است تا بتوانند با اعتماد به نفس سرمایه گذاری کنند.
۳. قوانین مالیاتی متفاوت برای سرمایه گذاران متفاوت؛ در کتاب شماره دو، کسب ثروت به روش پدر پولدار(۳)، چهار نوع متفاوت از افراد در جهان کسب و کار را برای شما توصیف می کنم.
این چهار دسته افراد را به شرح زیر می توان دسته بندی کرد:
دلیل این که پدر پولدار مرا ترغیب می کرد در جایگاه صاحبان کسب و کار سرمایه گذاری کنم، این بود که سرمایه گذاری در جایگاه مالکیت کسب و کار، مشمول قوانین مالیاتی بهتری می شود. پدر پولدار همیشه می گفت: «قوانین مالیاتی منصفانه نیستند؛ این قوانین برای ثروتمندان و توسط ثروتمندان نوشته شده اند، اگر می خواهید ثروتمند شوید، باید همان قوانین مالیاتی که ثروتمندان به کار می برند را به کار ببرید.»
یکی از دلایلی که ۱۰ درصد از مردم کنترل بخش اعظم ثروت را در اختیار دارند، این است که تنها ۱۰ درصد از مردم می دانند کدام قانون مالیاتی را به کار ببرند. در سال ۱۹۴۳، دولت فدرال بیشتر راه های فرار مالیاتی را برای کارمندان مسدود کرد. در سال ۱۹۸۶نیز، دولت فدرال اغلب مفرهای مالیاتی که صاحبان کسب و کار، مانند پزشکان، وکلا، حسابداران، مهندسان و آرشیتکت ها از آن ها استفاده می کردند را مسدود کرد.
به عبارت بهتر، دلیل دیگری که ۱۰ درصد از سرمایه گذاران ۹۰ درصد پول را می سازند این است که تنها ۱۰ درصد سرمایه گذاران می دانند چگونه در چهار وجه متفاوت کسب درآمد سرمایه گذاری کنند تا از مزایای مالیاتی متفاوت بهره مند شوند ولی سرمایه گذار متوسط اغلب فقط در یک محل درآمدی سرمایه گذاری می کند.
۴. چرا و چگونه یک سرمایه گذار واقعی صرف نظر از روند صعودی یا نزولی بازار، پول سازی می کند؟
۵. تفاوت بین سرمایه گذاران بنیادی و سرمایه گذاران تکنیکی چیست؟
۶. در کتاب کسب ثروت به شیوه پدر پولدار، شش سطح سرمایه گذاران را شرح دادم. کتاب حاضر با دو سطح نهایی سرمایه گذاران آغاز و سپس آن ها را به پنج نوع سرمایه گذاران زیر طبقه بندی می کند:
  • سرمایه گذاران معتبر
  • سرمایه گذاران صلاحیت دار
  • سرمایه گذاران خبره
  • سرمایه گذاران درونی
  • سرمایه گذاران پایانی
در انتهای کتاب، به مهارت ها و دانش متفاوت برای هر کدام از این پنج طبقه دست می یابید.
۷. بسیاری از مردم می گویند: «وقتی پول زیادی به دست بیاورم، مسائل مالی ام رفع خواهند شد»؛ ولی آن ها از این نکته غافلند که داشتن پول زیاد هم مثل نداشتن پول کافی مشکل است. در این کتاب تفاوت بین دو نوع از مشکلات مالی را خواهید آموخت. مشکل اول، نداشتن پول کافی و مشکل دیگر، داشتن پول خیلی زیاد است. افراد خیلی اندکی می دانند که مشکل داشتن پول خیلی زیاد تا چه حد می تواند وخیم باشد.
یکی از دلایلی که عده بسیاری از مردم پس از به دست آوردن پول خیلی زیاد ورشکسته می شوند، این است که نمی دانند چگونه مشکل پول خیلی زیاد خود را حل کنند.
در این کتاب خواهید آموخت چگونه با مشکل نداشتن پول کافی شروع کنید، چه طور پول خیلی زیادی به دست آورید و آن گاه چه طور مشکل پول خیلی زیاد را حل کنید. به عبارت دیگر، این کتاب نه تنها نحوه به دست آوردن پول خیلی زیاد را به شما می آموزد، بلکه از آن مهم تر به شما آموزش می دهد چه طور آن را نگاه دارید. همان طور که پدر پولدارم می گفت: «اگر قرار است پول خود را به راحتی از دست بدهید، به دست آوردن پول زیاد برای شما چه فایده ای دارد؟»
یکی از دوستان کارگزارم یک بار به من گفت: «سرمایه گذار متوسط در بازار پول در نمی آورد، البته به ضرورت پول هم از دست نمی دهد، فقط نمی تواند پول به دست بیاورد. من سرمایه گذاران بسیاری را دیده ام که یک سال پول به دست می آورند و سال بعد همه آن را از دست می دهند».
۸. چه طور می توان خیلی بیشتر از فقط۲۰۰،۰۰۰ دلار، حداقل سطح درآمد برای سرمایه گذاری به شکل ثروتمندان، پول به دست آورد؟ پدر پولدار به من می گفت: «پول تنها یک دیدگاه است. اگر فکر می کنید ۲۰۰،۰۰۰ دلار پول خیلی زیادی است، چه طور می توانید پولدار شوید؟ اگر می خواهید یک سرمایه گذار ثروتمند باشید، باید این طور فکر کنید که ۲۰۰،۰۰۰ دلار، حداقل مقدار دلاری است که شما را در زمره سرمایه گذاران معتبر قرار می دهد و تنها یک مقدار ناچیز است»؛ به همین دلیل فاز نخست این کتاب تا این اندازه مهم است.
۹. مرحله نخست این کتاب، شما را به طور ذهنی برای این که یک سرمایه گذار ثروتمند شوید آماده می کند، در پایان هر فصل نیز آزمون ذهنی کوتاهی برای خوانندگان در نظر گرفته شده است.
گرچه، پرسش های این آزمون ساده هستند، اما به گونه ای طراحی شده اند تا شما را به فکر کردن و یا شاید بحث کردن درباره آن ها با عزیزان تان ترغیب کند. پدر پولدار با طرح پرسش هایی برای بررسی افکار درونی، به من کمک کرد پاسخ هایی که به دنبال شان بودم را بیابم. به عبارت دیگر، بسیاری از پاسخ هایی که در رابطه با موضوع سرمایه گذاری در جستجوی شان بودم، در واقع تمام مدت در درون خودم بودند.
چه عاملی سرمایه گذار ۱۰/ ۹۰ را متفاوت می کند؟
یکی از مهم ترین جنبه های این کتاب، تفاوت های ذهنی بین سرمایه گذار متوسط و سرمایه گذار ۱۰/ ۹۰ است. خیلی وقت ها پدر پولدار می گفت: «اگر می خواهید ثروتمند باشید، فقط ببینید دیگران چه می کنند و درست برعکس او عمل کنید»؛ هم چنان با خواندن این کتاب، متوجه می شوید که بیشتر تفاوت های بین سرمایه گذاران ۱۰ درصدی که ۹۰ درصد پول را می سازند و سرمایه گذاران ۹۰ درصدی که تنها ۱۰ درصد پول را می سازند، در عرصه ای که در آن سرمایه گذاری می کنند نیست، بلکه در طرز فکر متفاوت آن ها نهفته است. به عنوان مثال:
۱. بیشتر سرمایه گذاران می گویند: «ریسک نکنید»، ولی سرمایه گذار ثروتمند ریسک می کند.
۲. بیشتر سرمایه گذاران می گویند: «متنوع عمل کنید»، ولی سرمایه گذار ثروتمند متمرکز عمل می کند.
۳. سرمایه گذار متوسط سعی می کند بدهی را به حداقل برساند، ولی سرمایه گذار ثروتمند میزان بدهی را در جهت منافع خود افزایش می دهد.
۴. سرمایه گذار متوسط تلاش می کند هزینه ها را کاهش دهد، ولی سرمایه گذار ثروتمند می داند چگونه هزینه ها را افزایش دهد تا خودش را پولدارتر کند.
۵. سرمایه گذار متوسط یک شغل دارد، ولی سرمایه گذار ثروتمند شغل ایجاد می کند.
۶. سرمایه گذار متوسط سخت کار می کند، ولی سرمایه گذار ثروتمند کمتر و کمتر برای پول بیشتر و بیشتر کار می کند.
آن روی سکه
بنابراین، یک جنبه مهم خواندن این کتاب جلب توجه شما به این نکته است که ببینید چه قدر افکار شما با افکار رهنموددهنده پدر پولدارم فرق دارند، بسیاری اوقات این تفاوت به ۱۸۰درجه می رسد. پدر پولدار می گفت: «یکی از دلایلی که تعداد خیلی اندکی از مردم ثروتمند می شوند، این است که آن ها تنها در یک نوع تفکر باقی می مانند. آن ها فکر می کنند تنها یک راه برای اندیشیدن یا انجام کار وجود دارد، در حالی که سرمایه گذار متوسط فکر می کند «محتاطانه عمل کنید و ریسک نکنید»، سرمایه گذار ثروتمند اغلب به این می اندیشد که چگونه مهارت های خود را ارتقا دهد تا بتواند ریسک های بیشتری را بپذیرد».
پدر پولدار این شیوه اندیشیدن را «اندیشیدن با هر دوروی سکه» می نامید. او در ادامه می گفت: «سرمایه گذار ثروتمند باید افکار انعطاف پذیرتری نسبت به سرمایه گذار متوسط داشته باشد. به عنوان مثال، در حالی که سرمایه گذار متوسط و سرمایه گذار ثروتمند هر دو باید به مقوله امنیت بیندیشند، سرمایه گذار ثروتمند باید به این هم فکر کند که چگونه ریسک های بیشتری را بپذیرد؛ در حالی که سرمایه گذار متوسط به کاستن از بدهی می اندیشد، سرمایه گذار ثروتمند به این فکر می کند که چگونه میزان بدهی را افزایش دهد. در حالی که سرمایه گذار متوسط در ترس از سقوط بازار زندگی می کند، سرمایه گذار ثروتمند در انتظار سقوط بازار است. در حالی که این ممکن است برای سرمایه گذار متوسط یک تناقض به نظر برسد، این تناقضی است که سرمایه گذار ثروتمند را ثروتمندتر می کند».
وقتی این کتاب را می خوانید، نسبت به تناقض های فکری میان سرمایه گذار متوسط و سرمایه گذار ثروتمند آگاه تر می شوید. همان طور که پدر پولدار می گفت: «سرمایه گذار ثروتمند به خوبی می داند که هر سکه دو رو دارد، ولی سرمایه گذار متوسط تنها یک روی سکه را می بیند و درست همان روی سکه که سرمایه گذار متوسط آن را نمی بیند او را در حد متوسط نگاه می دارد و سرمایه گذار ثروتمند را ثروتمندتر می کند.» بخش دوم این کتاب درباره آن روی سکه است.
آیا می خواهید بیش از یک سرمایه گذار متوسط باشید؟
این کتاب، مفاهیمی فراتر از سرمایه گذاری ، رهنمودهای مهم و فرمول های جادویی به شما ارائه می کند. یکی از مهم ترین اهداف نگارش کتاب حاضر این است که به شما فرصت بدهد تا دیدگاهی متفاوت نسبت به سرمایه گذاری پیدا کنید. این کتاب با بازگشت من از ویتنام در سال ۱۹۷۳ و آماده کردن خودم برای اقدام به سرمایه گذاری مثل یک سرمایه گذار ثروتمند آغاز می شود. زمانی که پدر پولدار آموزش مرا برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار آغاز کرد؛ قدرتی که اولین بار در دوازده سالگی به آن پی برده بودم.
چهل سال قبل، در حالی که روی ساحل شنی در مقابل سرمایه گذاری پدر پولدارم که به تازگی آن را خریده بود، ایستادم، فهمیدم تفاوت بین پدر پولدار و پدر بی پولم در مورد سرمایه گذاری عمیق تر از آن است که تنها در مقدار پولی که هر یک از آن ها برای سرمایه گذاری در اختیار دارند، خلاصه شود. این تفاوت ابتدا به خواسته عمیق یک فرد برمی گردد که می خواهد خیلی بیشتر از یک سرمایه گذار متوسط باشد؛ اگر شما نیز چنین خواسته ای دارید، پس به خواندن این کتاب ادامه دهید.
رایگان!
یک گزارش صوتی ویژه از طرف رابرت کیوساکی، فقط برای خوانندگان کتاب حاضر
به منظور تشکر از شما که نقش فعالانه در آموزش پولی خود به عهده گرفته اید، رابرت گزارش صوتی ویژه ای تهیه کرده است: «پدر پولدارم می گفت یکی از مهم ترین مهارت های سرمایه گذاری یک سرمایه گذار این است که بیاموزد چگونه هنگام رکود بازار ثروتمند شود. وقتی هر کس دیگری وحشت زده در حال فروش است، شما چگونه می توانید خونسرد باشید، در بازار بمانید و پول خیلی زیادی کسب کنید؟»

لطفاً به این گزارش گوش کنید
پدر پولدارم گفت:
«سود ببرید، نهراسید»

تنها کاری که برای خواندن این گزارش باید انجام دهید این است که به وب سایت ویژه ما www.richdadbook3.com مراجعه کنید و این گزارش را به طور رایگان دریافت کنید.

متشکرم و موفق باشید.

نظرات کاربران درباره کتاب راهنمایی‌های پدر پولدار برای سرمایه‌گذاری

خیلی از کتابهای رابرت کیوساکی رو خوندم اگه بخوام براتون خلاصه کنم باید بگم همواره سعی داره بگه پولتونو بدید خونه بگیرید بعد انبوه سازی کنید وامهای کلان از بانکها بگیرید و برج بسازید راهی که برای ثروتمند شدن پیشنهاد میکنه خونه گرفتن و خونه ساختن و اجاره دادنه. نحوه ی وامگیری رم توصیح میده که فکر میکنم بیشتر به درد خود امریکاییها میخوره من از راهکارها و طرز فکر کردنش خوشم میاد کلا کارای کارمندی و شرکتی و گرفتن حقوق ثابت از دولت یا کارفرما و اینها رو رد میکنه و تمام تاکیدش اینه که شما خودتون کارفرما باشید تا دیگران برای شما کار کنند نه شما برای دیگران. اگر قصد خوداشتغالی دارید کتاب فوق العاده خوبیه از این نظر.
در 9 ماه پیش توسط Sha...065
یکی از بهترین و تخصصی ترین کتابهای کیوساکی است با تشکر از تهیه کنندگان این کتاب
در 2 سال پیش توسط احمد حسین پور
تعجب می کنم که چرا برای همچین کتاب خوبی، تعداد نظرات انقدر کمه؟!!!
در 7 ماه پیش توسط faz...oya
کتاب خوبیست ممنون
در 2 سال پیش توسط اکبر زیدی
این همان کتاب هدف گذاری به روش پدر پولدار هست؟
در 1 ماه پیش توسط meh...z71
کتاب خوبی هست، ولی چه خوب بود شاخ و برگ های اضافی و داستان‌های طولانی کمی حذف می‌شد.
در 3 هفته پیش توسط vah...boy
تمام کتاباش عالین.جدا از آموزشهای خوب.تو مملکتی که کارآفریناش کمتر از حد معموله میترکونه. هیچ تاکیدی هم روی خرید خونه نداره تاکیدش اینه که صاحب کسب و کار خودتون باشین.
در 3 ماه پیش توسط مجتبی