فیدیبو نماینده قانونی حدیث راه عشق و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اگر خواستگار نیاید...

کتاب اگر خواستگار نیاید...

نسخه الکترونیک کتاب اگر خواستگار نیاید... به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۵۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب اگر خواستگار نیاید...

لزوماً ازدواج، خوشبختی نمی‌آورد! ازدواج یک تصمیم بالغانه است. برای رشد بخشی، سلامت بخشی و آرامش بخشی؛ لذا اگر شما خواستگار ندارید، این یعنی فقط خواستگار ندارید! و البته این به معنی بدبخت شدن نیست! خداوند سعادت را در تزکیه می‌داند و می‌فرماید: (قَدْ أَفْلَحَ مَن زَکاهَا)به خوشبختی رسید کسی که خود را تزکیه نمود. ازدواج نیز یکی از پازل‌های تزکیه است، نه تمام آن. و لزوماً تمام حال خوب را نباید از ازدواج بخواهیم. اینکه چرا من؟! چرا ازدواج من دیر شد؟! و اینکه چرا برای من خواستگار خوب نمی‌آید؟! شاید پرسش‌گری و جستجوگری در این موضوع طبیعی باشد ولی باید واقع‌بین بود... دیدن نقاط ضعف و قوت نباید ما را به در جا زدن بکشاند و تمام وقت ما در سکوت بگذرد به قول معروف یا باید راهی یافت یا راهی ساخت.

ادامه...

بخشی از کتاب اگر خواستگار نیاید...

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

این خبر را با هم بخوانیم: «۱۱ میلیون نفر در سن ازدواج هنوز ازدواج نکرده اند.»
کد خبر: ۱۴۳۹۵۱-سایت فرارو-۲۰ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۲

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه ۴۸درصد زنان و۴۶درصد مردان در سن ازدواج هرگز ازدواج نکرده اند، گفت: این جمعیت ۱۱میلیون نفر را شامل می شود.
به گزارش مهر، علی اکبر محزون افزود: تعداد جمعیت زیر ۱۵سال ۲۳.۴درصد، ۱۵ تا ۲۹سال ۳۱.۶درصد، ۳۰ تا ۶۴سال ۳۹.۳درصد و ۶۵ساله و بیشتر ۵.۷درصد از جمعیت کشور را شامل می شود که در مجموع ۵۱درصد از آمار جمعیت مربوط به پسران و ۴۹درصد نیز مربوط به دختران است. وی تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۲۳میلیون نفر از جوانان در سن ازدواج قرار دارند این در حالی است که ۱۱میلیون نفر آنها بر اساس آمارهای سازمان هرگز ازدواج نکرده اند. محزون تاکید کرد: ازدواج ۸۵درصد از پسران در سن ۲۰ تا ۳۴سالگی و ۸۵درصد زنان نیز در سن ۱۵ تا ۲۹سالگی ثبت می شود. وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا به امروز یک میلیون و ۲۷۴هزار و ۸۵۹ واقعه ولادت به ثبت رسیده است، گفت: از این آمار ۶۵۳هزار و ۷۸۵مورد مربوط به پسران و ۶۲۲هزار و ۷۴مورد نیز مربوط به دختران بوده است. محزون در مورد آمار ازدواج و طلاق نیز گفت: طی مدت یازده ماهه سال جاری ۷۲۶هزار و ۳۹۰مورد ازدواج و ۱۲۱هزار و ۱مورد نیز واقعه طلاق به ثبت رسیده است.
این یادداشت را باهم مرور کنی
یک باور غلطی که اخیراً رایج شده این است که ما الان با کمبود پسر مواجه هستیم؟ عده ای معتقدند چون دختران ما ازدواج نمی کنند در یک مقطع سنی با کمبود پسر مواجه شده ایم. ما به طور کلی اگر از نظر جنسی در تمام سرشماری ها نگاه کنیم تعداد مردان سرشماری شده بیش از زنان سرشماری شده است.
حالا اگر بگوییم کم شماری وجود دارد، نمی تواند آنقدر باشد. در تمام مقاطع مرد ها از زنان بیشترند. حتی در بدو تولد نیز مردان از زنان بیشترند، ولی این شبهه وجود دارد که وقتی ما تعداد دختران در معرض ازدواج را با تعداد پسران ازدواج نکرده و در معرض ازدواج مقایسه می کنیم، متوجه می شویم دختران بیشتر هستند. زیرا دختران در معرض ازدواج را مثلاً از ۱۵سال به بالا می گیریم، ولی پسران در معرض ازدواج را ۲۰سال به بالا. این به خاطر چنین تفاوتی است؛ یعنی به علت این که قاعده هرم وسیع است، قطعاً جمعیتی که در گروه سنی ۱۵ تا ۲۰سال قرار دارد بیشتر است تا جمعیتی که در گروه سنی ۳۵ تا ۴۰سال قرار دارد. حال اگر سن در معرض ازدواج قرار گرفتن دختران را هم ۲۰سال در نظر بگیریم، مشکل حل می شود. حتی جمعیت دختران کمتر هم می شوند. استاندارد بین المللی این است که از بین هر ۲۰۵نوزاد متولد شده در دنیا ۱۰۰نوزاد دختر و ۱۰۵نوزاد پسر باشد و این ترکیب در ایران نیز مستثنی نیست؛ چرا که مرگ و میر پسرها در بدو تولد بیشتر است و این تعداد دختر و پسر معمولاً در سنین جوانی به تعادل می رسند و در ایران هم معمولاً در سال های مختلف تفاوت جمعیت زنان و مردان اختلافی در حدود یک میلیون نفر داشته که طبیعی است. هم اکنون تعداد دختران مجرد ۱۵ تا ۱۹ساله از میزان پسرهای مجرد ۱۵ تا ۱۹ساله کمتر است، در تمام رده های سنی تعداد دختران مجرد همان رده سنی از میزان پسران مجرد کمتر است. ولی به دلیل اینکه بین سن ازدواج دختران و پسرها به طور متوسط پنج سال فاصله وجود دارد در مقایسه تعداد دخترهای مجرد ۱۵ تا ۳۵ساله با پسرهای مجرد ۲۰ تا ۴۰ساله، تعداد دختران حدود یک میلیون نفر بیشتر است. به دلیل افزایش تعداد موالید در دهه نخست انقلاب کشور ما دارای یک هرم سنی با قاعده وسیع بوده و تعداد جمعیت ۱۵ تا ۱۹ساله کشور از جمعیت ۲۰ تا ۲۴ساله بیشتر بود و زمانی که تعداد دختران را یک رده سنی پایین تر می گیریم این قاعده سنی متورم تر است و تعداد دخترهایی بیشتری در این رده قرار دارد. با کاهش تعداد موالید قاعده هرم سنی در ایران در حال کوچک شدن است، با جمع شدن این قاعده هرم سنی، تعداد جمعیت ۱۵ تا ۱۹ساله از ۲۰ تا ۲۴ساله کمتر شده و تعداد دخترهای مجرد ۱۵ تا ۳۵ساله از پسرهای ۲۰ تا ۴۰ساله کمتر می شود و در یک دهه آینده پسرهای در معرض ازدواج از دخترهای در معرض ازدواج بیشتر می شوند. این مساله منجر به مجرد ماندن یک میلیون دختر تا ۱۰سال آینده می شود. این مشکل از سوی کارشناسان از دهه ۷۰گوشزد شده است، در حال حاضر تعداد پسران مجرد از دختران مجرد در هر رده سنی بیشتر است ولی تعداد دختران از پسران در یک رده سنی پایین تر کمتر است.
برخی راه حل جلوگیری از تجرد قطعی این تعداد دختر را همسن گزینی پسران در ازدواج عنوان کرده اند. دکتر انور صمدی راد استاد دانشگاه و آسیب شناس در خصوص علل افزایش تجرد دختران نسبت به پسران می گوید: وجود برخی سنتها و آداب و رسوم مانند ازدواج دختران به ترتیب سن، لزوم موافقت پدر برای ازدواج، داشتن جهیزیه کامل، مهریه بالا و... را نیز می توان از عوامل موثر در ازدواج دختران برشمرد. وی با اشاره به پژوهش خود بر ۵۴۴نفر از زنانی که هرگز ازدواج نکرده و در گروه سنی بین ۲۸ تا ۵۵سال قرار دارند، می گوید: برخلاف آنچه در ابتدا به نظر می رسد، ازدواج نکردن و نداشتن همسر، مشکل بزرگ و اساسی اغلب دختران مجرد نیست. ۵ /۲۵درصد دختران مجرد با این مطلب که نداشتن همسر، بزرگترین مشکل آنان است بسیار مخالف بوده، ۳۴درصد آنان وابستگی به خانواده پدری و نداشتن استقلال مالی یا درآمد شخصی را مهمترین مشکل خود می دانند. وی در ادامه با بیان اینکه ۵ /۵۰درصد دختران معتقدند برای ازدواج کردن یک دختر هیچ وقت دیر نیست، می گوید: این در حالی است که ۷۰درصد دختران ازدواج را یک امر ضروری دانسته و ۵ /۴۹درصد بیان کرده اند برای ازدواج دختران سن و یا محدوده سنی مشخصی وجود دارد که نباید از آن بگذرد.
شهلا پورکاظمی معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه راه حل این مشکل را اینگونه بیان می کند: اختلاف میانگین سنی دختران و پسران در ازدواج همچنان ۵سال است و تا ۱۰سال آینده یک میلیون دختر به جمعیت مجردان قطعی کشور افزوده می شود.مشکل فعلی جامعه ما این است که مردان ما با دخترانی در سنین پایین تر ازدواج می کنند و تنها راه حل مشکل تجرد قطعی دختران این است که همسن گزینی همسری در کشور رخ دهد چرا که اگر تعداد پسران در سن ازدواج را با دختران در آستانه ازدواج با فاصله سنی ۲ یا ۳سال نیز در نظر بگیریم تعداد دخترهایی که مجرد باقی می مانند، کمتر می شود.
اما دکتر مجید ابهری، جامعه شناس اجتماعی و استاد دانشگاه در خصوص بالا رفتن آمار دختران مجرد نسبت به پسران و بحث همسن گزینی نظر دیگری دارد. او می گوید: این یک راهکار موقت است و شاید در دراز مدت پاسخ منفی بگیریم. در همسن بودن زن و شوهر و یا بین یک تا سه سال کوچکتر بودن مرد می توان با علاقه بین طرفیت و یا مشاوره و... آن را حل کرد. اما بالاتر از آن را به دلیل زایمان زن و یا به دلیل شکسته شدن چهره زن با سرعت بیشتری نسبت به مرد توصیه نمی کنم. مساله اختلافات سن در دهه دوم زندگی مساله ساز می شود. بنابراین پذیرفتن آن با آن شرایطی که گفتم اشکال ندارد.
وی می افزاید: به جای آن بیایید ازدواج آسان را تبلیغ کنیم. ما الان پسرهای زیادی داریم که از دخترها بزرگتر هستند اما از تشریفات ازدواج می ترسند. خیلی از آنها در مرحله عقد جدا شدند چون نتوانستند منزل اجاره کنند. چرا ما به آنها نمی پردازیم.
سن یک فاکتور است. شاید ۱۵درصد پسران آمادگی ازدواج با همسن و یا بزرگتر از خودشان را داشته باشند باقی مانده پسرها بزرگتر هستند اما شغل ندارند. مسکن ندارند. سن اهمیت ندارد وقتی دو نفر با هم ازدواج کنند و اما پسر منزل نداشته باشد و یا معتاد باشد آن وقت چه؟.
امروزه یکی از عوامل افزایش سن تجرد دختران خودخواسته است. معمولا علاقه به ادامه تحصیل و اشتغال باعث افزایش سن تجرد در دختران شده است. نکته این است که تحصیلات و افزایش توقعات ناشی از آن ازدواج را در کشور دچار مشکل کرده است.
با افزایش ورودی دختران به دانشگاه ها و سنگین شدن ترازو به نفع آنان، ازدواج دختران تحصیل کرده نیز با مشکل مواجه شده است. دختران تحصیل کرده علاقه دارند با پسران تحصیل کرده ازدواج کنند که در عین منطقی بودن مشکلاتی نیز در بر دارد. اولا چون ورودی دختران به نسبت پسران در دانشگاه ها افزایش یافته، پس ما با تعداد دختران تحصیل کرده بیشتری نسبت به پسران تحصیل کرده مواجه هستیم. به عبارت ساده تر ما در مقابل دختران تحصیل کرده پسران تحصیل کرده ای که دارای شغل هم باشند، به تعداد کافی نداریم. نکته دیگر اینکه طبق آمار و به دلیل فرهنگی که در کشور وجود دارد پسران معمولا با دخترانی که به طور میانگین ۵سال از آنان کوچکتر باشد ازدواج می کنند. در حالی که این اتفاق در دانشگاه ها کمتر اتفاق می افتد و اگر ازدواجی رخ دهد، معمولا بین افراد همکلاسی که تفاوت سن کمی دارند ازدواج صورت می گیرد. البته ترویج ازدواج های دانشجویی می تواند به کاهش تجرد دختران تحصیل کرده کمک کند. موضوع دیگری که به افزایش سن تجرد دختران کمک کرده است اشتغال آنان در بازار کار است.
یکی از علل عدم گرایش پسران به ازدواج نداشتن شغل مناسب است. حضور هر یک از دختران در بازار کار به معنای اشغال یک فرصت شغلی برای پسران است که خود به معنی کاهش امکان ازدواج یک پسر و یک دختر محسوب می شود. از آنجا که نان آوری خانه در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما بر عهده مرد است لذا امکان عدم ازدواج یک پسر بیکار بسیار بیشتراز عدم امکان ازدواج یک دختر بیکار است. از سوی دیگر دختران شاغل توقعات بیشتری در همسر گزینی نسبت به دختران فاقد شغل دارند که این موضوع نیز به بالارفتن سن تجرد آنان می افزاید.
ناهید رام پناهی معاون مرکز اطلاعات و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان در این خصوص می گوید: بررسی آمار میزان تجرد دختران دارای تحصیلات عالی بین یک دهه گذشته نشان می دهد که تعداد دختران هرگز ازدواج نکرده دارای تحصیلات عالی از حدود ۵ درصد به ۱۶درصد رسیده است.
بررسی آمار مرکز آمار ایران حاکی از این است که میزان دختران هرگز ازدواج نکرده دارای تحصیلات متوسطه از ۲۶درصد در سال ۷۵ به ۴۲درصد در سال ۸۵رسیده است.نگاهی به این آمار نشان می دهد که بالا رفتن سطح تحصیلات باعث تجرد در زنان کشور شده است و موجب شده تا دختران کمتر به ازدواج تن دهند. برخلاف اینکه تحصیلات عالی تاثیر منفی بر افزایش دختران مجرد داشته است، ولی اطلاعات اخیر ارائه شده از مرکز آمار حاکی از این است که این روند بر افزایش طلاق موثر نبوده است.
مقایسه آمار فعلی با یک دهه قبل نشان می دهد که طلاق در قشر تحصیلکرده درصد قابل توجهی افزایش پیدا نکرده است و به همان میزانی که جامعه باسوادتر شده طلاق نیز بیشتر نشده است، ولی در مورد تجرد این ارتباط معنی دار است و درصد مجردان دارای تحصیلات عالی به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.
رام پناهی همچنین در مورد آمار زنان و مردان مجرد کشور نیز می گوید: اگر تعداد زنان و مردان هرگز ازدواج نکرده را در رده سنی بین ۱۵ تا ۳۴سال در نظر بگیریم، می بینیم تعداد مردان مجرد در این دوره سنی دو میلیون و ۶۰۰هزار نفر بیشتر از تعداد دختران مجرد است. اما در صورتی که بین رده سنی دختران و پسران مجرد پنج سال اختلاف قایل شویم نشان می دهد که تعداد دختران ۱۵ تا ۲۹ساله هرگز ازدواج نکرده از تعداد پسران ۲۰ تا ۳۴ساله مجرد، یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر بیشتر است. مقایسه این آمار نشان می دهد که اگر اختلاف سن زوج و زوجه در ازدواج ها کمتر شود قدری به حل این بحران کمک می شود، ولی در صورتی که روند انتخاب همسر از سوی پسران که تمایل به ازدواج با دخترانی با چند سال اختلاف سنی هستند ادامه پیدا کند، تعداد تجرد قطعی در دختران افزایش می یابد.
با افزایش سن ازدواج دختران که در برخی موارد خود خواسته هم هست یعنی دختران ما سعی می کنند تحصیل کنند پس خود به خود سن ازدواجشان بالا می رود، ولی سن ازدواج مردان در تمام سال هایی که سرشماری شده است میانگین آن ۲۶سال است یعنی نرم جامعه ما در مورد مردان عوض نشده ولی در مورد دختران سن ازدواج در حال بالا رفتن است.
اوایل سال ۱۳۵۵ و قبل از انقلاب میانگین سن ازدواج دختران ما ۵/۱۹ سال بود در صورتی که الان ۵ /۲۳ شده یعنی ۴سال اضافه شده است. در دهه آینده چون قاعده هرم سنی ما جمع می شود و موالید کم شده است اگر همین محاسبه را ۱۰سال دیگر بکنیم، در نتیجه دختران کمتری با پسران بیشتری می توانند ازدواج کنند. یعنی در دهه آینده تعداد پسران ما بیش از دختران خواهد بود؛ ولی خب یک مساله ای که وجود دارد نرم جامعه است. در جامعه ما همواره گفته می شود سن خانم ها باید کمتر از آقایان باشد و هنوز سن مساوی یا بیشتر را قبول ندارند. در نتیجه ممکن است یک تعداد از دخترانی که خودشان به دلایلی ازدواج نکرده اند، مجرد باقی بمانند.

منبع: سایت تابناک - کد خبر: ۱۰۱۶۷۷- تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۸۹

مقدمه

این کتاب را به لطف الهی نوشتم تا پنجره ای باشد برای فردا....فردایی پر از امید و زندگی. افزایش سن ازدواج در بین جوانان زنگ خطری است که باید با دقت و با ظرافت نواخته شود.نکات مطرح شده شامل بازخوانی سایت ها و کتاب هایی است که بصورت فشرده به دلایل نداشتن خواستگار اشاره نموده اند. اینجانب با بررسی بیش از ده ها سایت،کتاب، مطالعه کامنت ها و بررسی بند بند نگرانی های دختران ازدواج نکرده و همچنین مراجعه به منابع غنی دینی و ملی کشور و مشورت با مشاوران مطرح تصمیم به تدوین نکاتی ارزنده و کاربردی برای تمامی دختران وطن نمودم تا مسولیت خودشان را برای رسیدن به یک زندگی ایده آل یادآور شویم. در پایان به این نکته اشاره می کنم که ازدواج یک تصمیم عاقلانه است. باشد تا در پرتو این انتخاب عاقلانه به پختگی لازم رسیده و به آرامش بخشی، سلامت بخشی و همچنین رشد بخشی نایل شویم. ضمناً از همکاری اساتید محترم در زمینه ترویج فرهنگ ازدواج بهنگام، خاصه جناب آقای دکتر علیرضا شیری کمال تشکر را می نمایم.

حسن سهرابی
بهار ۹۲

فصل اول: معنای زندگی

نکته ۱
یادمان باشد ازدواج و شوهر نمودن یکی از تصمیمات مهم هر دختری در زندگیست، ولی همه زندگی او نیست. آنقدرکه فکرکردن به مجردی انسان را اذیت می کند، مجردی اذیت نمی کند.
ما دو نوع زندگی داریم: زندگی مبتنی بر مقصد و زندگی مبتنی بر مسیر. خیلی ها فاصله تهران تا شمال را یکسره طی می کنند تا به ویلای خود برسند ولی عده ای هم هستند که در مسیر راه چندین بار می ایستند، عکس یادگاری می گیرند، میوه ای می خورند و از مناظر کنار جاده لذت می برند.
نکته ۲
لزوماً ازدواج، خوشبختی نمی آورد!
ازدواج یک تصمیم بالغانه است. برای رشد بخشی، سلامت بخشی و آرامش بخشی؛
لذا اگر شما خواستگار ندارید، این یعنی فقط خواستگار ندارید!
و البته این به معنی بدبخت شدن نیست!
خداوند سعادت را در تزکیه می داند و می فرماید: (قَدْ اَفْلَحَ مَن زَکاهَا)(۱) به خوشبختی رسید کسی که خود را تزکیه نمود. ازدواج نیز یکی از پازل های تزکیه است، نه تمام آن.
و لزوماً تمام حال خوب را نباید از ازدواج بخواهیم.
نکته ۳
اینکه چرا من؟!
چرا ازدواج من دیر شد؟!
و اینکه چرا برای من خواستگار خوب نمی آید؟!
شاید پرسش گری و جستجوگری در این موضوع طبیعی باشد ولی باید واقع بین بود...
دیدن نقاط ضعف و قوت نباید ما را به در جا زدن بکشاند و تمام وقت ما در سکوت بگذرد به قول معروف یا باید راهی یافت یا راهی ساخت.
نکته ۴
ترمز دستی را بکشید...

دنبال مقصر و عامل خارجی نگردید.

یکی از ایرادهایی که ما آدم ها داریم این است که در ناکامی ها و زمین خوردن ها بیشتر انگشت اشاره به سمت دیگران می گیریم تا خودمان!
تا موقعی که دنبال مقصر می گردید، زمان را از دست داده و تمام سرمایه عمر خود را به باد می دهید، بدون اینکه متوجه باشید که شما در این مساله بیشترین مسولیت را داشته اید.
نکته ۵
وقتی در زندگی به مرحله سرگردانی می رسیم باید بالاخره از جایی شروع کنیم. خودخوری و خودتخریبی ما را له شده نشان می دهد و اعتماد به نفس را از ما می رباید.هر کس در قفس سرگردانی بماند، دچار روزمرگی مفرط می شود و اژدهای بی برنامگی و بی هدفی او را از پای در می آورد. باید برای کشتن این اژدها نیزه ای آماده کرد.
نکته ۶
مثل اردک نباشیم. اردک نق نقوست.
عباراتی مانند: فایده نداره... نا امیدم... انرژی ندارم...
یواش یواش اعتیاد به نق زدن و بعد هم افسردگی!
در این صورت در تنهایی حرکت می کنید و نتیجه ای جز انداختن گره بر گره نخواهید داشت.
باید سالم زیست و هزینه این سالم زیستن را با تغییر پرداخت کرد. برای یک زندگی بهتر باید انسان بهتری شد.
نکته ۷
وقتی باران می بارد آنگاه صدای باران به گوش می رسد، ولی زمانی که برف می بارد صدایی ندارد و سکوت همه جا را فرا می گیرد. اگر همه برف روی سقف روان ما جمع شد و به سکوت سپری گردد ممکن است سقف ترک خورده و روی سرمان خراب شود. بعضی وقت ها ناودان زدن به یک مشاور خوب، ما را سبک می کند. نباید گذاشت که سقف روان ما به چکه بیفتد. باید حرف زد. باید به کسی اعتماد کرد و کمی خود را تسکین داد. اگر فرد مناسبی پیدا نکردید حرف های دلتان را بنویسید تا حال شما خوب شود. فراموش نکنید خلوت انسان با خدا بارش های رحمت و برکت را به همراه دارد.
نکته ۸
فکر می کنید کسی درکتان نمی کند... خسته اید و مثل یونس نبی(ع) در شکم ماهی تنها هستید.... احساس می کنید دیگران شما را رها کرده اند و رفته اند.
ولی مهم این است که بدانید شما بلعیده نمی شوید. اگر خودتان، خودتان را در قفس سرگردانی حبس نکنید، اگر حرکت کنید و اجازه ندهید دردهای خفته درونتان چرک کرده و زیر پوست وجودتان عفونت نماید آنگاه شما نجات خواهید یافت.
نکته ۹
از آینده نباید ترسید....
ترس از نرسیدن و ترس از تنها شدن

اگر حرف مردم زندگی شما را بچرخاند آنگاه شما مریض می شوید و چون راهی برای اعتماد به زندگی پیدا نمی کنید، ممکن است حس انتقام به سراغ شما بیاید و جنگجوی خوبی برای زندگیتان نباشید و به دیگران و خودتان صدمه بزنید. باید مراقب باشید که نابودگری زاییده شخصیت شما نباشد و اگر کینه ای در دلتان آمده صرفاً از این سلاح برای از بین بردن صفات بد نفستان بهره برید. تاییدطلبی و گدای نظر دیگران بودن و حال خوش کن دیگران شدن، شما را وارد گود زندگی نمی کند. کمی خودخواه باشید و گلیم خود را از آب بیرون بکشید. سعی کنید از مقایسه کردن خودتان با دیگران دست بردارید، با هویت خودتان کنار بیایید و خودتان را دوست داشته باشید. آنگاه برای خودتان کارهایی خواهید کرد که باور کردنی نیست.
نکته ۱۰
روی یک کاغذ سفید از آنچه درباره خود و زندگیتان تنفر دارید بنویسید. به نوشتن ادامه دهید...کاغذ بعدی و همینطور تا آخر. آنگاه که از نوشتن خسته شدید و همه چیزهای ناخوشایند را نوشتید، خودکار را کنار گذاشته و مطالب را بخوانید. سپس کاغذها را پاره کنید و دور بریزید... با این کار حالتان بهتر می شود و آمادگی بهتری پیدا می کنید.
نکته ۱۱
شما دخترها وقتی خواستگار ندارید شدیداً دچار ناامنی روانی می شوید. از منظر شما یا همه چیز سفیدسفید است یا سیاه سیاه...
کمال گرایی منفی، آدم را وسواسی می کند و انسان را در مسیر منفی نمودار زندگی به گند می کشاند.
در این صورت قدرت فکر کردن را از دست می دهید و نقاط خاکستری و معدل زندگیتان را نمی بینید. به قول معروف باید مراقب باشیم با شلاق کامل باش به جان خود و دیگران نیفتیم.

ما به آرامش نیاز داریم تا بتوانیم راه درست را انتخاب کنیم.
نکته ۱۲
تنهایی وحشتناک نیست البته برای کسی که هنری دارد و اهل کتاب است. تنهایی دردناک نیست وقتی دوستان خوبی دارید و مهارت های جنگیدن با مشکلات را فرا گرفته اید. تنهایی سخت نیست وقتی خدا جبران همه نداشته های شماست... فراموش نکنیم که با سیم خاردار نمی شود جلوی سیل را گرفت. باید فکر کرد و سد بزرگی در مقابل نگرانی ها و استرس های زندگی معاصر ساخت. این سد همان خواستن شماست.
انسان یعنی خواستن و شما می توانید از دل این تنهایی ها به راه هایی برسید که در آخر از تنهایی خلاص گردید. می توان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و ما در این کتاب دنبال همین مطلب ارزنده ایم.

نظرات کاربران درباره کتاب اگر خواستگار نیاید...

کاش کتاب خانواده موفق زهرا رحیمی یگانه از همین انتشارات هم در فهرست کتاب های فیدیبو قرار داده بشه..
در 10 ماه پیش توسط Arm...991