فیدیبو نماینده قانونی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اسرار ربودن امام موسی صدر

کتاب اسرار ربودن امام موسی صدر

نسخه الکترونیک کتاب اسرار ربودن امام موسی صدر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴۵۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب اسرار ربودن امام موسی صدر

بیست و نه سال از ربودن امام می‌گذرد و خانواده و هموطنان ایشان هنوز چشم به راه بازگشت امام از لیبی هستند. از آن زمان تاکنون تمامی شواهد و قراین حاکی از آن است که ربودن امام و همراهانش در لیبی اتفاق افتاده و سران دولت لیبی و دقیقا شخص قذافی مسئول این حادثه هستند. اینها عینا نتایجی است که سازمان‌های امنیتی و قضایی ایتالیا و دستگاه امنیتی لبنان بدان دست یافته‌اند و پس از تحقیق و بررسی بسیار، بارها ادعای مقامات لیبیایی مبنی بر خروج امام و یارانش را از لیبی به مقصد ایتالیا تکذیب کرده‌اند. افسوس که سیاست‌پیشگانی که حقیقت را در مسلخ مصلحت ذبح می‌کنند، با جنایت ربودن امام موسی صدر چنین برخورد می‌کنند. مصالح مختلف که دیروز وجود داشتند، امروز نیز هستند و فردا نیز احتمالاً خواهند بود... آنچه باید بدان اشاره کرد این است که پیگیری مسئله ربودن امام تنها به خاطر امام صدر نیست؛ بلکه به همان میزان تلاش برای حفظ و ارتقای فرهنگ پایداری است. پایداری حق در برابر باطل.

ادامه...

بخشی از کتاب اسرار ربودن امام موسی صدر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

زمان و حافظه دو پدیده عجیب هستند و با هم نسبتی عکس دارند. هرچه زمان به پیش می رود و بر حجم تاریخ می افزاید، حافظه ها کم رنگ تر می شوند و امکان تحریف یا فراموشی حوادث فزونی می یابد؛ تا بدانجا که از حساسیت جامعه و آحاد مردم نسبت به عزیزترین و مهم ترین وقایع و موضوعات کاسته می شود.
اما در این میان پدیده هایی ماندگار می مانند که به اندازه استطاعت و قابلیت خود، از جاودان مطلق یعنی «اللّه » که ازلی و ابدی است، بهره ای داشته باشند؛ امام موسی صدر یک نمونه روشن و معاصر این نسبت حقیقی و مصداق بارز این قانون طبیعی است.
بیست و نه سال از ربودن امام می گذرد و خانواده و هموطنان ایشان هنوز چشم به راه بازگشت امام از لیبی هستند. از آن زمان تاکنون تمامی شواهد و قراین حاکی از آن است که ربودن امام و همراهانش در لیبی اتفاق افتاده و سران دولت لیبی و دقیقا شخص قذافی مسئول این حادثه هستند. اینها عینا نتایجی است که سازمان های امنیتی و قضایی ایتالیا و دستگاه امنیتی لبنان بدان دست یافته اند و پس از تحقیق و بررسی بسیار، بارها ادعای مقامات لیبیایی مبنی بر خروج امام و یارانش را از لیبی به مقصد ایتالیا تکذیب کرده اند.
افسوس که سیاست پیشگانی که حقیقت را در مسلخ مصلحت ذبح می کنند، با جنایت ربودن امام موسی صدر چنین برخورد می کنند. مصالح مختلف که دیروز وجود داشتند، امروز نیز هستند و فردا نیز احتمالاً خواهند بود... آنچه باید بدان اشاره کرد این است که پیگیری مسئله ربودن امام تنها به خاطر امام صدر نیست؛ بلکه به همان میزان تلاش برای حفظ و ارتقای فرهنگ پایداری است. پایداری حق در برابر باطل.
امیدواریم این کتاب که چکیده پرونده ای بیش از دو هزار صفحه است، اطلاعاتی در اختیار علاقمندان به آزادی امام موسی صدر قرار دهد و نیز انگیزه مضاعفی در کسانی که در این راه تلاش می کنند، ایجاد کند.

چرا امام موسی صدر به لیبی سفر کرد؟

افزایش رنج و محنت مردم لبنان و شدت گرفتن تجاوزات صهیونیست ها و اشغال جنوب عملاً مانع اعمال حاکمیت دولت لبنان بر این منطقه شده بود. چون اسرائیل از اجرای قطعنامه ۴۲۵ شورای امنیت و عقب نشینی از مناطق مرزی سر باز زده بود، امام موسی صدر وظیفه خود می دانست که اوضاع بحرانی لبنان و عمق خطرهای تهدیدکننده جنوب لبنان را به اطلاع رهبران کشورهای عربی برساند. رهبرانی که در رسیدگی به این وضع اسف بار، تاثیر مستقیم داشتند.
در همین راستا، امام به سوریه، اردن، عربستان سعودی و الجزایر سفر کرد و این کشورها را به برگزاری نشست محدود سران فراخواند، با امید این که مصیبت های مردم لبنان، پایان یابد و جنوب آن آزاد شود. همین مطلب را وی در گفت و گو با روزنامه اخبار خلیج چاپ بحرین اظهار داشت که خلاصه آن را روزنامه النهار مورخ ۲۴ /۷/ ۱۹۷۸ منتشر کرد. وی در الجزایر با رئیس جمهور و هواری بومدین و محمد صلاح یحیاوی و دیگر مسئولان جبهه ملی آزادی بخش الجزایر گفت و گو کرد. در یکی از این نشست ها به وی توصیه شد که از کشور لیبی که در روند اوضاع نظامی و سیاسی لبنان اثرگذار است، دیدار کند و سفر دوره ای خود را تکمیل کند. وی در آن نشست اظهار داشت که تنها دیدارش از لیبی در سال ۱۹۷۵ برای شرکت در کنگره ای اسلامی بوده و او به دعوت لیبی برای دیدار وی از لیبی و گفت و گو با رهبران آن پاسخ موافق خواهد داد.
در تاریخ ۲۸ /۷/ ۱۹۷۸ امام صدر در دفتر خود پذیرای کاردار سفارت لیبی در لبنان شد و او دعوت کنگره عمومی خلق لیبی را برای دیدار از لیبی و گفت و گو با دبیر کل کنگره سرهنگ معمر قذافی ابلاغ و خواهش کرد که این سفر در ۱۹ یا ۲۱ اوت ۱۹۷۸ انجام شود. امام این دعوت را پذیرفت و در مورد تعیین زمان سفر با تامل برخورد کرد.
آغاز سفر
در تاریخ ۲۰/ ۸ /۱۹۷۸ ایشان به کاردار لیبی اطلاع داد که مایل است سفر در تاریخ ۲۵ /۸/ ۱۹۷۸ انجام شود و اینکه ناگزیر به ترک لیبی پیش از ۱/ ۹/ ۱۹۷۸ است تا بتواند به همسر بیمارش که در حال درمان در فرانسه است رسیدگی کند و نیز باید برای پاره ای کارهای ضروری به لبنان باز گردد. همچنین نام اعضای هیئت همراه خود را به کاردار لیبی اعلام کرد.
سفارت لیبی در لبنان بلیت سفر امام و همراهانش شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین را به او تقدیم و به موجب نامه ای به خطوط هوایی الشرق الاوسط به شماره ۴/ ۳/ ۴۳۰ در تاریخ ۲۴ /۸/ ۱۹۷۸ چند صندلی در جایگاه ویژه هواپیما برای ایشان رزرو کرد.
روز جمعه امام موسی صدر همراه شیخ محمد یعقوب و یکی از اصحاب مطبوعات یعنی استاد عباس بدرالدین (مدیر خبرگزاری لبنان) به لیبی سفر کرد. در میان بدرقه کنندگان ایشان در فرودگاه بیروت، کاردار لیبی محمود بن کوره حضور داشت. در فرودگاه طرابلس غرب رئیس دفتر ارتباطات خارجی کنگره عمومی خلق احمد شحاتی از ایشان استقبال کرد. امام و همراهانش در هتل الشاطی، در طرابلس غرب به عنوان میهمان رسمی دولت لیبی اقامت گزیدند.
رسانه های خبری لیبی هیچ اشاره ای به حضور میهمان رسمی دولت خود یعنی امام صدر نکردند و از برنامه های ایشان در این سفر هیچ خبری ندادند تا جایی که کاردار لبنان در طرابلس غرب آقای نزار فرحات از حضور ایشان در این شهر خبردار نشد، تا اینکه استاد عباس بدرالدین در تاریخ ۲۸ اوت ۱۹۷۸م با ایشان تماس گرفت. مفاد گزارش رسمی موجود در وزارت خارجه لبنان این نکته را تایید می کند.

امام موسی صدر کجاست؟

از زمان رسیدن امام صدر به لیبی و طی روزهای بعد هیچ کس در لبنان تماس تلفنی یا نامه یا خبری از ایشان دریافت نکرد و این برخلاف رویه ایشان در سفرهای قبلی بود. از همراهان وی نیز هیچ خبری نرسید، با اینکه یکی از آنان یعنی استاد عباس بدرالدین تنها به دلیل پوشش خبری این سفر با امام صدر همراه شد.
پس از آنکه از بازگشت امام و همراهانش از لیبی خبری نشد و ارتباط با آنان نیز میسر نگردید، مجلس اعلای شیعیان لبنان از کاردار لیبی در لبنان در تاریخ ۴ شوال ۱۳۹۸ه خواستار اطلاعاتی در این زمینه شد. وی از پاسخگویی طفره رفت. چهار روز بعد مجلس موضوع را با رئیس دولت لبنان دکتر سلیم الحص در میان گذاشت و وی فورا کاردار لیبی را در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۱۹۷۸م فراخواند و خواستار جواب رسمی و فوری شد. ظهر روز بعد وی پاسخ داد که امام موسی صدر وهمراهانش عصر روز ۲۸ رمضان ۱۳۹۸ه با هواپیمای خطوط هوایی ایتالیا به شماره ۸۸۱ لیبی را به مقصد رم ترک گفته اند.
به دلیل نگرانی ناشی از این پاسخ رئیس جمهور لبنان، استاد الیاس سرکیس، در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۱۹۷۸م با قذافی ارتباط تلفنی برقرار کرد تا از او درباره این موضوع توضیح بخواهد و به او اطلاع دهد که میهمانانش هنوز به وطنشان نرسیده اند و بیرون از لیبی نیز دیده نشده اند. این ارتباط به رغم تلاش در آن روز به جایی نرسید. شخصی که در سوی دیگر پاسخگوی تلفن بود همواره تکرار می کرد که قذافی با این شماره در دسترس نیست و با شماره دیگر تماس بگیرید و تماس با شماره جدید نیز نتیجه نمی داد و....
اما نخست وزیر لبنان همان روز توانست با نخست وزیر لیبی، سرگرد عبدالسلام جلود، تلفنی گفتگو کند. وی در ابتدا فرصت خواست، سپس در تماس بعدی جواب کاردار لیبی را تکرار کرد و افزود که امام از این سفر خشنود نبود و بدون اطلاع مقامات و بدرقه رسمی، لیبی را ترک گفته است. همچنین یکی از کارمندان دولت احمد حطاب او را اتفاقی در فرودگاه طرابلس مشاهده و با وی خداحافظی کرده است.
براساس پرس و جو درباره اخبار مربوط به امام از کسانی که پس از شرکت در مراسم اول سپتامبر به لیبی بازگشته بودند روشن شد که:

*هنگام استقبال از امام در فرودگاه طرابلس غرب، احمد شحاتی، رئیس دفتر روابط خارجی دبیرخانه کنگره عمومی خلق حضور داشته است.
*ایشان با همراهانش به عنوان میهمانان دبیرخانه کنگره عمومی خلق در هتل الشاطی طرابلس غرب اقامت داشته اند.
*احمد شحاتی با ایشان در تاریخ ۲۶ و۲۷ اوت ۱۹۷۸م گفت و گو کرد و در یکی از این جلسات، گروه گزارشگری تلویزیون لیبی تصویر و سخنان ایشان را ضبط کرد. اما این تصویر هرگز از تلویزیون لیبی پخش نشد.
*صحبت های طولانی از ایشان درباره اوضاع کنونی لبنان ودنیای عرب ضبط شده است تا در رادیو «وطن العربی» لیبی پخش شود. اما از پخش آن جلوگیری شد.
امام هنگام ورود به طرابلس غرب در تاریخ ۲۵/ ۸/ ۱۹۷۸ در انتظار اعلام وقت دیدار با قذافی بوده است. در حالی که به قذافی خبر داده بودند که ناگزیر باید پیش از ۱/ ۹/ ۱۹۷۸ به پاریس سفر کنند.
*همراهان ایشان نیز بنا داشتند که به پاریس سفر کنند. از این رو یکی از آنان یعنی عباس بدرالدین در تاریخ ۲۹ /۸/ ۱۹۷۸م با کاردار لبنان در لیبی برای گرفتن ویزای ورود به فرانسه صحبت کرده بود. امام و شیخ محمد یعقوب ویزای لازم را از سفارت فرانسه در بیروت دریافت کرده بودند.
امام و همراهان در حدود ساعت یک بعدازظهر روز ۳۱/ ۸/ ۱۹۷۸م در حالی که از هتل الشاطی، بیرون آمدند تا در ماشین های تشریفات دولت سوار شوند و به دیدار قذافی بروند، دیده شده اند. قذافی بعدها اعلام کرد که وی ساعت ۵ /۱ بعدازظهر آن روز را برای دیدار با امام معین کرده بود. اما این دیدار صورت نگرفت. زیرا به وی خبر دادند که امام سفر کرده است.
خبر ناپدید شدن امام صدر به سرعت انتشار یافت و روزنامه های لبنان در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۱۹۷۸م آن را در صفحات نخستین خود منعکس کردند و رادیوها و رسانه خبری خارجی نیز آن را پوشش دادند. یکی از روزنامه های لبنان که با مقامات لیبی ارتباط نزدیکی داشت در این تاریخ این خبر را تحت عنوان «آیا رویدادهای ایران با این معما ارتباطی دارد یا نه؟» منتشر کرد.
این روزنامه در متن خبر خود به بررسی عوامل و امکان ارتباط قضیه ربوده شدن امام با رویدادهای انقلاب ایران پرداخت. خبرگزاری کویت نیز در همین روز خبر را به منابع رسمی لیبی نسبت داد؛ بعدها روشن شد که منبع این خبر مدیر دفتر خبرگزاری لیبی در بیروت بوده است.

بیانیه رسمی دولت لیبی و تناقضات آن

خیلی زود مسئله ربودن امام موسی صدر با واکنش های جدی مردم و دولت لبنان و دولت های عربی و اسلامی روبه رو شد و از منابع مختلف با قذافی تماس گرفته شد. اما مقامات لیبی سکوت اختیار کردند. تا اینکه دولت لیبی تحت فشار افکار عمومی جهان و پس از تحرکات هیئت تحقیق لبنان و دستگاه قضایی ایتالیا ناچار به صدور بیانیه ای رسمی شد که در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۱۹۷۸م انتشار یافت. در این بیانیه آمده است: دولت لیبی به این مسئله اهمیت زیادی می دهد و با تمام قوا در کنار نیروهای اسلامی و مترقی در پی روشن شدن سرنوشت امام موسی صدر و نجات جان وی و همراهانش است. این گفته ها و وعده ها تنها در حد سخن باقی مانده و هرگز جامه عمل نپوشید.
دولت لیبی در این بیانیه رسمی مجددا اعلام کرد که امام موسی صدر و همراهان او، طرابلس غرب را در ساعت ۱۵/ ۸ غروب ۳۱ اوت ۱۹۷۸م با پرواز شماره ۸۸۱ از خطوط هوایی آلیتالیا به سمت رم ترک کرده است. بررسی بیانیه مذکور بیانگر چند مغالطه است:

۱. ادعایی که «امام صدر پیشتر بارها از لیبی دیدار کرده است» سخنی ناصواب است. زیرا امام پیش از آن تنها یک بار در اواخر ماه اوت سال ۱۹۷۵ برای شرکت در نشستی فکری و اسلامی به لیبی سفر کرده بود.
۲. این گفته آغاز بیانیه رسمی که امام صدر با لیبی روابطی نزدیک بر مبنای احترام و تکریم داشته است و تکرار آن در پایان بیانیه بدین عبارت که «دبیر خانه خارجی تاکید می کند امام صدر با این جمهوری روابط برادرانه و استواری داشته است و او را بسیار حرمت می نهد» سخنی است دروغ و بی اساس، زیرا میان امام و لیبی هیچ نوع رابطه ای وجود نداشته است.
رفتار عبدالاسلام جلود در سفر ۴۵ روزه اش به لبنان بهترین گواه میزان احترام لیبی نسبت به ایشان است. وی در این سفر دیدارهای گوناگونی را با رهبران و روسای احزاب و تشکل های مختلف در لبنان برگزار کرد و به دیدگاه های همگان گوش فرا داد اما با امام صدر دیدار نکرد و هنگامی که اتفاقی در تاریخ ۱۲ /۷/ ۱۹۷۶ با ایشان برخورد کرد، وعده داد که در بازگشت به بیروت با وی دیدار خواهد کرد. اما به رغم بازگشت جلود به بیروت در تاریخ ۱۴ /۷ /۱۹۷۶ و اقامت دو هفته ای، وعده مذکور تحقق نیافت.
۳. اما بطلان گفته ها و وقایع مورد ادعا در این بیانیه را تحقیقات قضائی روشن ساخت. نتایج این تحقیقات را پس از این عرضه خواهیم کرد.

متن بیانیه رسمی وزارت امور خارجه لیبی

امام صدر از شخصیت های اسلامی بزرگ ورهبر شیعیان لبنان محسوب می شود و میان او و لیبی روابط محکمی برقرار است که منشا آن، تجلیل و احترام نسبت به نقشی است که امام صدر در قلمروهای اسلامی و سیاسی در دنیای عرب و جهان اسلام ایفا می کند. وی بارها پیش از این از لیبی دیدار کرده است. در روز ۱۸/ ۷/ ۱۹۷۸ عصام مکی نماینده امام موسی صدر که در آن هنگام در الجزایر بود، با سفارت تماس برقرار کرد و تمایل امام برای سفر به لیبی را اظهار کرد. سفارت ما در بیروت روز ۱۹/ ۷ /۱۹۷۸ استقبال ما را از این سفر به ایشان ابلاغ کرد. در دیدار کاردار سفارت لیبی با امام، ایشان ضمن اشاره به اشتغالاتش در آن برهه زمانی پیشنهاد می کند که سفر در نیمه دوم ماه مبارک رمضان صورت گیرد و روز ۲۵ /۸/ ۱۹۷۸ را برای سفر تعیین می کنند.
در تاریخ مذکور وی به طرابلس رسید و به گرمی مورد استقبال قرارگرفت. در ایام اقامتش دیدارهای متعددی صورت گرفت. سپس امام خواستار گرفتن بلیت برای سفر به رم و از آنجا به پاریس شد. لذا کمیته مردمی مستقر در فرودگاه بین المللی طرابلس، از خطوط هوایی ایتالیا، آلیتالیا، به شماره ۸۸۱ به مقصد رم برای وی و همراهانش عباس حسین بدرالدین و محمد شحاته یعقوب جا رزرو کرد.
چون در این پرواز صندلی خالی وجود نداشت، نمایندگان شرکت آلیتالیا بنا به درخواست کمیته مردمی فرودگاه خواستار تغییر صندلی دو تن از مسافران درجه یک به درجه توریستی شد که تا امام و همراهانش بتوانند در قسمت درجه یک قرار بگیرند. این دو مسافر آقای فالنتی کارمند شرکت آلیتالیا در طرابلس و خانم دونسلمان از ایتالیا بودند.
امام صدر با پرواز شماره ۸۸۱ خطوط هوایی آلیتالیا روز پنجشنبه ۲۸ رمضان ۱۳۹۸ه در ساعت ۱۵ /۸ شب عازم رم شد. برادر احمد خطاب از دفتر ارتباطات عربی در کنگره عمومی خلق و نماینده کمیته مردمی فرودگاه و نماینده شرکت حمل و نقل آلیتالیا او را بدرقه کرد.
ساعت ۱۰ صبح روز ۱۲/ ۹/ ۱۹۷۸م نماینده شرکت آلیتالیا در طرابلس تلگرافی را از مدیر منطقه ای شرکت مذکور در بیروت دریافت کرد و در آن جویای احوال مسافران پرواز ۸۸۱ در تاریخ ۳۱ /۸/ ۱۹۷۸ موسی، یعقوب و عباس شد. در پاسخ نماینده شرکت آلیتالیا در طرابلس تلگرافی را در ساعت ۵/ ۱۴ همان روز فرستاد وتاکید کرد که امام موسی صدر و شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین با پرواز آلیتالیا به شماره ۸۸۱ در تاریخ ۳۱/ ۸/ ۱۹۷۸م طرابلس را به سوی رم ترک کرده اند.
دبیرخانه وزارت امور خارجه ضمن تاکید بر روابط برادرانه و استوار که میان امام موسی صدر و این دولت بوده است و احترام فراوانی که برای امام قائل است، اعلام می کند که امام طرابلس را به قصد رم ترک گفته است و تاکید می کند که شایعاتی را که برخی از مراکز مشکوک و مغرض می پراکنند، با هدف بر هم زدن اوضاع لبنان ـ این آخرین پایگاه انقلاب فلسطین ـ صورت می گیرد. از این رو جمهوری لیبی با تمام قوا در کنار نیروهای اسلامی و مترقی برای روشن شدن سرنوشت امام موسی صدر و نجات جان وی و همراهانش می کوشد. در این خصوص ما در ارتباط مداوم با دولت ایتالیا هستیم که امام صدر با یکی از پروازهای آن بدان جا سفرکرده است و دولت لیبی به این قضیه اهمیت فراوانی می دهد.

نظرات کاربران درباره کتاب اسرار ربودن امام موسی صدر