فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تعالی مبتنی بر انتخاب صحیح

کتاب تعالی مبتنی بر انتخاب صحیح

نسخه الکترونیک کتاب تعالی مبتنی بر انتخاب صحیح به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱۰,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب تعالی مبتنی بر انتخاب صحیح

این کتاب، حاصل یک پروژه تحقیقاتی است که در سال ۲۰۰۲ یعنی نه سال قبل از چاپ آن در زمانی که آمریکا به اشتباه خود درباره عدم تغییر، امنیت و حق ثروت آگاهی یافته بود انجام پذیرفت. بازارهایی که برای مقاصد بلند مدت ایجاد شده بودند، نابود شدند. مازاد بودجه دولت به کسر بودجه تبدیل شد، حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر موجب ترس و وحشت و خشم مردم شده بود و پیرو آن جنگ‌ها و درگیری‌های زیادی شکل گرفته بود و سراسر دنیا تغییر فناوری، رقابت جهانی و تحولی فزاینده را تجربه می‌کرد. این موارد موجب شکل‌گیری این پرسش شد که چرا برخی از شرکت‌ها در این شرایط عدم اطمینان به کامیابی می‌رسند ولی برخی دیگر نه؟ این آشفتگی‌ها و هرج و مرج­ها چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ باوجود علم به نیروهایی که موجب شکل‌گیری تغییرات سریع می‌شوند، چرا ما نمی‌توانیم آن‌ها را پیش بینی و کنترل کنیم؟ چه چیزی بین شرکت‌هایی که عکس‌العمل استثنایی دارند و آن شرکت‌هایی که فقط موجب بدتر شدن اوضاع می‌شوند تمایز ایجاد می‌کند؟

ادامه...

بخشی از کتاب تعالی مبتنی بر انتخاب صحیح

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه مترجم

تعالی و انتخاب دو واژه ای هستند که در علم مدیریت مستمراً شنیده می شود. بسیاری از بزرگان علم مدیریت، تصمیم گیری را مهم ترین وظیفه و کارکرد یک مدیر می دانند و آن را انتخاب بهترین راه حل یا توانایی حل مسئله تعریف می کنند. ایشان تعالی را نیز به معنی کامل شدن و بهتر شدن می دانند. همان گونه که انسان ها می توانند از طریق اعمال خود به تعالی برسند، سازمان ها نیز می توانند تعالی یابند. «تعالی مبتنی بر انتخاب صحیح» یا به بیان عامیانه «انتخاب بهترین بودن» عنوان درخور توجهی برای نامیدن یک کتاب محسوب می شود. ده سال پس از فروش جهانی کتاب از خوب به عالی، جیم کالینز با پژوهش ابتکاری دیگری باز می گردد و این بار می پرسد:«چرا برخی از شرکت ها در شرایط عدم قطعیت و حتی هرج و مرج، رشد می کنند و برخی دیگر نه»؟
بر اساس نه سال تحقیق و تقویت توسط استنباط علمی و تبدیل آن به یک داستان جذاب، کالینز و همکارش هانسن، اصولی برای ساخت یک سازمان متعالی، در این عصر غیرقابل پیش بینی، پر آشوب و بی نهایت متغیر عنوان می کنند. تفاوت متمایز کننده تعالی مبتنی بر انتخاب نسبت به دستاوردهای پیشین جیم کالینز این است که، نه تنها به عملکرد توجه می کند؛ بلکه به محیط های ناپایداری که امروزه رهبران سازمان ها با آن ها روبرو می شوند نیز توجهی خاص دارد.کالینز، هانسن و تیم محققان این کتاب به مطالعه شرکت هایی که حداقل ده سال از دوره مورد بررسی (پانزده سال) در جایگاه نخست صنعت خود قرار داشتند و با تغییرات سریع، غیرقابل پیش بینی و غیرقابل کنترل روبرو شدند، پرداختند. تیم تحقیقاتی پس از یافتن شرکت های متعالی، آن ها را (10X) نامید. سپس در صنعت هر کدام از (10X) ها، یک شرکت مورد مقایسه را به دقت انتخاب کرد؛ شرکتی که در رهسپاری به تعالی شکست خورده بود. این کتاب نتایج متفاوتی ارائه می دهد و حتی موجب شگفتی تیم پژوهشی می شود:
  • بهترین رهبران افرادی خطرپذیر، رویاپرداز و یا خلاق تر از دیگران نبودند؛ بلکه افرادی منظم، تجربه گرا و دارای سوءظن نسبت به محیط سازمان هستند.
  • نوآوری به خودی خود برگ برنده­ای در جهان پر هرج و مرج و نامشخص محسوب نمی شود؛ خلاقیت بانظم و توانایی نوآوری به مقیاس از اهمیت بیشتری برخوردار است.
  • بر اساس باورها پیشرو بودن در جهان همیشه نیازمند تصمیم گیری سریع و اقدام سریع پس از آن است، همه این ها یک راه کار خوب برای شکست و زوال محسوب می شود.
  • شرکت های متعالی در واکنش به تغییرات بنیادی محیط پیرامونی به ندرت تغییری می کنند.
پس از فروش بی سابقه این کتاب در عرصه جهانی، بر آن شدیم تا از آخرین دستاورد آقای کالینز و همکارانشان، ترجمه ای ارائه دهیم. به رسم ادب و احترام از مساعدت سرکار خانم بهادر زاده مدیر محترم نشر آوین و سرکار خانم احمدیان برای پیگیری مسئولانه قدردانی و تشکر می کنیم. همچنین از همکاری سرکار خانم مظاهری در عنوان بندی و صفحه آرایی کتاب سپاس گذاریم.
در انتها امیدواریم که با افزایش به کارگیری محتوای این کتاب در عرصه های فردی و سازمانی شاهد متعالی شدن کشور عزیزمان باشیم.

دکتر حسن زارعی متین، بهزاد محمدیان و مهدی شعله

فصل اول: کامروایی در عدم اطمینان

به راحتی نمی توان فهمید که آینده چه چیزی با خود به همراه دارد
(پیترال)

شاید نتوان آینده را پیش بینی کرد ولی می توان آینده را ساخت. پانزده سال پیش را در ذهن تان مرور کنید، به همه اتفاق هایی که در زندگی ، کارتان، بازار، کشورتان و در دنیا رخ داده است توجه کنید. با این مرور شاید متحیر و گیج شوید، شاید سراسیمه شوید، وحشت کنید و یا احساس شعف به شما دست دهد؛ اما به ندرت امکان دارد که بگویید نسبت به این رخدادها آگاهی قبلی داشته اید. هیچ کس نمی تواند به طور قطعی روندها و تغییر و تحولات آینده زندگی خود را پیش بینی کند. از آن جایی که آینده توام با عدم اطمینان است در نتیجه زندگی انسان ها نیز با این عدم اطمینان عجین است. این موضوع نه خوب است و نه بد. همان طور که جاذبه زمین وجود دارد، این عدم قطعیت نیز گریزناپذیر است. حال فقط یک وظیفه باقی می­ماند و آن این است که چگونه سرنوشت مان را به سرآمدی مبدل کنیم.

این کتاب، حاصل یک پروژه تحقیقاتی است که در سال ۲۰۰۲ یعنی نه سال قبل از چاپ آن در زمانی که آمریکا به اشتباه خود درباره عدم تغییر، امنیت و حق ثروت آگاهی یافته بود انجام پذیرفت. بازارهایی که برای مقاصد بلند مدت ایجاد شده بودند، نابود شدند. مازاد بودجه دولت به کسر بودجه تبدیل شد، حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر موجب ترس و وحشت و خشم مردم شده بود و پیرو آن جنگ ها و درگیری های زیادی شکل گرفته بود و سراسر دنیا تغییر فناوری، رقابت جهانی و تحولی فزاینده را تجربه می کرد.
این موارد موجب شکل گیری این پرسش شد که چرا برخی از شرکت ها در این شرایط عدم اطمینان به کامیابی می رسند ولی برخی دیگر نه؟ این آشفتگی ها و هرج و مرج­ها چه زمانی اتفاق می افتد؟ باوجود علم به نیروهایی که موجب شکل گیری تغییرات سریع می شوند، چرا ما نمی توانیم آن ها را پیش بینی و کنترل کنیم؟ چه چیزی بین شرکت هایی که عکس العمل استثنایی دارند و آن شرکت هایی که فقط موجب بدتر شدن اوضاع می شوند تمایز ایجاد می کند؟
ذکر این نکته ضروری است که در این مطالعه ما سوال ها را انتخاب نمی­کنیم بلکه این سوال ها هستند که ما را انتخاب کرده اند. به نحوی که برخی مواقع فقط یکی از این سوال ها ما را به چنگ می اندازد و غرولند­کنان و باخشم می­گویند که شما را رها نخواهم کرد و به شما اجازه نفس کشیدن نخواهم داد تا اینکه به من پاسخ دهید.
مطالعه اخیر به این خاطر توجه ما را به خود جلب کرد که در جامعه نگرانی عمیقی نسبت به آسیب های احتمالی این تغییر و تحولات و آشفتگی های حاصل از آن احساس می­شد. زمانی که ما با دانشجویان و رهبران کسب­و­کارها و بخش های اجتماعی صحبت می­کنیم متوجه نگرانی­هایی از این قبیل در آن ها نیز می­شویم. حوادث سال های اخیر نیز این حس عدم اطمینان را تقویت کرده است و همه می پرسند که موضوع بعدی که در راه است چیست؟ و همه دانسته ما این است که کسی نمی داند.
جالب توجه این است که هنوز هم برخی شرکت ها و رهبران، به طرز استثنائی، این دنیای سرشار از عدم اطمینان را خوب هدایت می­کنند. آن ها در برابر این تغییرات تنها واکنش نشان نمی­دهند بلکه خود آینده را می سازند. آن ها تنها به زنده ماندن و نجات از این شرایط بسنده نمی­کنند بلکه تلاش می­کنند تا بر اوضاع مسلط شوند. آن ها فقط به موفقیت دست نمی­یابند بلکه کامیاب و سرآمد می شوند. آن ها شرکت هایی می سازند که تاب­آوری(۱) در ذاتشان نهادینه شده است.
باور اینکه عدم اطمینان و آشوب خوب است تا حدی ناممکن به نظر می­­آید و رهبران شرکت ها و جوامع شاید نتوانند بر چنین اوضاعی مسلط شوند اما اتفاق نظر بر این است که در چنین وضعیتی هم می توان پیشرفت کرد؛ ولی پرسش اصلی این است که این کار چگونه عملی می­شود؟ برای پاسخگویی به این سوال در این مطالعه تلاش شد تا شرکت هایی را بیابیم که کارشان را در یک شرایط آسیب زا شروع کرده بودند و به یک شرکت عالی با عملکردی چشمگیر تبدیل شده بودند. سپس این شرکت­ها با شرکت­هایی که در شرایط مشابه شکست خورده بودند مقایسه شدند تا عواملی که به این شرکت ها اجازه داده بود چنین پیشرفتی آن هم در شرایط عدم اطمینان به دست آورند شناسایی شود.

در این پژوهش شرکت هایی که دارای عملکرد بسیار خوب بودند را با برچسب (10X) مشخص کردیم، به این دلیل که هرکدام از شرکت هایی که در این گروه قرار داشتند توانسته بودند به تنهایی عملکردی معادل حداقل ده برابر شاخص های صنعت خود به دست آورند. این شرکت ها فقط به دنبال موفقیت نبودند بلکه به معنی واقعی به کامیابی و سرآمدی دست یافته بودند. اگر فردی در سال ۱۹۷۲ مبلغ ۱۰۰۰ دلار در سبد سهام این شرکت ها سرمایه گذاری می­کرد در سال ۲۰۰۲ سرمایه او به بیش از ۶ میلیون دلار رسیده بود؛ نتیجه ای ۳۲ برابر بهتر از بازار سهام عادی آمریکا (نزدک)(۲) در یک دوره مشابه.
برای فهم بیشتر اصول این مطالعه توجه به مختصری از داستان یکی از نمونه های مورد مطالعه مفید است. برای این منظور یکی از شرکت هایی که مورد مطالعه قرار گرفت و شرح آن در فصل های آینده ارائه خواهد شد، شرکت هواپیمایی ساوث ­وست بود. با توجه به چالش های مختلف صنعت هوایی در بازه زمانی ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۲، مانند مسئله سوخت، بی نظمی، مناقشه های کارگری، اعتصاب کنترل کنندگان ترافیک هوایی، رکودها، گروگان گیری­ها، ورشکستگی های پی در پی و حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر، بازهم اگر شما ۱۰۰۰ دلار در سال های اولیه فعالیت این شرکت کوچک که تنها سه هواپیما در اختیار داشت و به وسیله شرکت های هواپیمایی بزرگ احاطه شده بود، سرمایه گذاری می کردید در پایان سال ۲۰۰۲ مبلغ ۱۲ میلیون دلار سود می­کردید که نرخ بازگشتی معادل ۶۳ برابر بازار سهام عادی است.
این عملکرد به مراتب از عملکرد شرکت­های نام آشنایی چون وال مارت(۳)، اینتل(۴)، جنرال الکتریک(۵)، جانسون و جانسون(۶) و والت دیزنی(۷) بهتر است. در حقیقت بر اساس تحلیل های مجله پول(۸)، شرکت هواپیمایی ساوث ­وست نرخ بازگشتی بهتر از ۵۰۰ شرکت اس اند پی داشته که در این سال ها به صورت دولتی اداره می شدند و در سال ۲۰۰۲ به صورت کامل واگذار شده اند. این نتایج را با هر شاخصی که مقایسه کنیم نتیجه فوق العاده ای خواهد بود و زمانی موجب تحیر بیشتر می شود که درک کنیم شرایط صنعت هواپیمایی در این دوره چه عدم اطمینان مزمنی در دل خود داشته است.
پرسش اصلی این است که چرا این شرکت توانست بر احتمالات پیرامونش غلبه کند؟ شرکت در قبال سرنوشت خود چه کاری کرده بود؟ این شرکت چگونه توانست این عملکرد را از خود به جای بگذارد درحالی که سایر شرکت های مشابه نتوانستند؟ این شرکت چگونه توانست به یک شرکت عالی در چنین محیطی تبدیل شود درحالی که شرکت های رقیبش مثل شرکت هواپیمایی اقیانوس جنوب غرب(۹) شکست خورد و تسلیم شد؟ این تمثیل کوچک جوهره سوال مطالعه حاضر است.
شاید این سوال برای بسیاری از دانشجویان و خوانندگان ما مطرح باشد که تفاوت این مطالعه با دیگر تحقیقات پیرامون شرکت­های متعالی از جمله ساختن برای ماندن و از خوب به عالی چیست؟ پاسخ این است که روش تحقیق (مقایسه و تحلیل تاریخی) مشابه است، سوال پژوهش­ها مبنی بر خصیصه عالی بودن نیز ثابت است، اما در این مطالعه بر خلاف تحقیق ها قبلی نمونه ها فقط بر اساس عملکرد انتخاب نشده است، بلکه عامل محیط نیز در نظر گرفته شده است. ما برای این مدل انتخاب دو دلیل داشتیم، اول اینکه معتقد بودیم آینده غیرقابل پیش بینی و دنیا ناپایدار است و ما می­خواهیم وجه تمایز شرکت های متعالی و شرکت­های دیگر را در چنین شرایطی شناسایی کنیم. دوم اینکه جست و جو برای شرکت­های متعالی و رهبران آن ها باید در محیط هایی که به شدت متغیرند صورت پذیرد، چرا که این رهبران به احتمال در شرایط آرام و با­ثبات به خوبی شناسایی نمی­شوند و پنهان می­مانند. فرض کنید می خواهید با فراغت بال قدم بزنید و یک کوهنورد حرفه ای که یک هیئت اعزام شده به یکی از کوه های خطرناک دنیا را رهبری کرده است نیز با شماست. در شرایط معمولی شاید شما متوجه تفاوت های این فرد بشوید اما دلیل تمایز او را نخواهید فهمید، برای این منظور خود را در دامنه کوه اورست تصور کنید، در چنین محیطی شما به وضوح خواهید فهمید که چرا وی متفاوت است و چه چیزی باعث شده است تا وی یک فرد عالی و ایده آل باشد.
مطالعه رهبران در محیط های پیچیده شبیه انجام آزمایش علوم رفتاری یا استفاده از یک سانتریفیوژ آزمایشگاهی است. اگر رهبران را در یک محیط پیچیده قرار دهید آنگاه تفاوت­های بین عالی بودن و معمولی بودن برای شما تفکیک خواهد شد. هدف مطالعه اخیر نیز مشخص کردن تمایز رهبران و سازمان های متعالی از رهبران و سازمان های عادی در محیط هایی است که این تفاوت ها را تشدید کرده و یا آشکار می سازد.
در این فصل به صورت مختصر رئوس مطالب سفر پژوهشی که در پیش داریم ارائه شد و به برخی از شگفتی­هایی که در عبور از این مسیر با آن روبرو خواهیم شد اشاره شد. در آغاز فصل دوم مواردی که از رهبران این شرکت ها یاد خواهیم گرفت را مرور خواهیم کرد، در فصل سوم تا ششم به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه این مدیران شرکت خود را متمایز از سایر شرکت ها ایجاد و رهبری می کنند. در فصل هفتم نیز که جذاب­ترین قسمت این سفر پژوهشی است به مطالعه خوشبختی(۱۰) خواهیم پرداخت. در این فصل خوشبختی را تعریف خواهیم کرد، آن را کمی می کنیم و بررسی می کنیم که آیا شرکت های مورد بررسی خوشبخت بوده اند یا نه؟ و نیز به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که این شرکت ها برای خوشبختی چه کارهای متفاوتی انجام داده اند.

نظرات کاربران درباره کتاب تعالی مبتنی بر انتخاب صحیح

قیمت چاپی این کتاب ۲۰ هزار هست نسخه ی ااکترونیک حداقل باید نصف چاپی باشه توجه کنین حداقل مثه همه جاهای دنیا با ابن قیمت ها ترجیح میدم نسخ چاپی کتابارو بگیرم
در 2 سال پیش توسط rah...983
با این قیمت همون کتابش رو بخریم بهتره
در 2 سال پیش توسط sha...o87