فیدیبو نماینده قانونی نشر افکار و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بهترین روش تدریسی که دیده‌ام

کتاب بهترین روش تدریسی که دیده‌ام
نمونه‌هایی‌ازتدریس‌دبیران‌خوب‌ایرانی

نسخه الکترونیک کتاب بهترین روش تدریسی که دیده‌ام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۳۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب بهترین روش تدریسی که دیده‌ام

کتاب حاضر گزیده‌ای است از گزارش‌ها و روایت‌های دانشجویان رشته‌ی دبیری از بهترین روش تدریسی که آن‌ها در دوره تحصیلات متوسطه از معلمان خویش دیده‌اند. این گزارش‌ها در چارچوب یک تکلیف کلاسی برای درس کلیات روش‌ها و فنون تدریس که از واحدهای درسی دانشجویان رشته‌های دبیری می‌باشد، به رشته تحریر در آمده‌اند. شناختی که از مطالعه این مجموعه حاصل می‌شود و به نقش اثرگذار معلم اشاره دارد، تبدیل انزجار به علاقه در دانش‌آموز نسبت به درسی خاص می‌باشد. به عبارت دیگر معلمان خوب با جذاب و شیرین کردن درسی که دانش‌آموز قبلاً از آن ترس و نفرت داشته است، او را نسبت به آن درس علاقه‌مند می‌کنند. راویان این مجموعه در بسیاری از موارد اظهار داشته‌اند که آن‌ها پیش از آن از برخی از دروس انزجار و نفرت داشته‌اند یا آن دروس را بسیار سخت و خشک تلقی می‌کرده‌اند، اما معلمان توصیف شده توانسته‌اندآن‌ها را نسبت به آن دروس علاقه‌مند کرده و آن‌ها را شیرین و آسان نمایند. -مجموعه حاضر که حاوی نمونه‌هایی از روش‌های تدریس معلمان خوب ایرانی است و به روش تحقیقات روایی به‌دست آمده است، می‌تواند برای ارتقای حرفه‌ای معلمان قابل بهره‌برداری باشد. از آن جایی که متأسفانه میان معلمان و در مدارس ما مرسوم و متداول نیست که معلمان در کلاس‌های درس یکدیگر شرکت نمایند و در خصوص شیوه‌های ارائه موضوعات مختلف درسی با هم به گفتگو و تبادل تجربه بپردازند، گزارش‌های این مجموعه که از نظر محتوا و شیوه پرداخت در برگیرنده اطلاعات ارزشمندی درباره روش‌های تدریس و سازماندهی کلاس درس معلمان خوب این مرز و بوم است، می‌تواند برای معلمان جالب و قابل استفاده باشد.

ادامه...
  • ناشر نشر افکار
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.22 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۰۹ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب بهترین روش تدریسی که دیده‌ام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول - درس ریاضی

راهنمایی غیرمستقیم

سال چهارم رشته­ی ریاضی­فیزیک (۶۷- ۱۳۶۶) درس می­خواندم. به­خاطر سنگینی مطالب در این رشته و عدم موفقیت و پذیرش دبیران خانم، برای چند درس جبر، ریاضیات جدید وهندسه­ی تحلیلی از دبیران دبیرستان­های پسرانه برای ما انتخاب شدند که به نسبت دبیران قبلی موفق­تر بودند، مخصوصاً دبیر هندسه­ی تحلیلی (آقای هدایتی). که این درس مثل کوه برای همه­ی ما سنگینی می­کرد چرا که متن درس شامل قضایا و اثبات آنها و مسائل هم اثبات مطالبی بود که اغلب بدون ارتباط مستقیم متن کتاب حل می­شد و ذهن خلاق و راه­حل­های ابتکاری می­طلبید.
ایشان از ابتدای سال خیلی با این مساله راحت برخورد کردند و ساده گرفتند و کم­کم این باور در ما زنده شد که درس شیرین و قابل حلی است فقط کمی کار بیشتری می­برد.
برای انجام تکالیف برایش تلاش مهم بود نه حل تمرینات که مثلاً از این ۱۰ تا چند تمرین حل شده و چند تا حل نشده. بلکه راه­حل­های طی شده و... برایش مهم بود، حتی اگر به جواب و نتیجه­ی مطلوب نرسیده بودیم. ضمناً حتی اگر یکی از تمرینات ابتکاری را حل می­کردیم خیلی تشویق می­کرد. اکثر تمرینات توسط بچه ها حل می­شد حتی اگر راه­حل را نمی­دانستیم مستقیماً جواب را نمی­گفت بلکه با راهنمائی و کمک غیرمستقیم ما را به هدف می­رساند و ما احساس می­کردیم خودمان آن را حل کردیم!
در وقت تدریس چون درس هندسه­ی تحلیلی بود کشیدن شکل کمک موثری بود. نصف درس و حل تمرین ­کشیدن شکل بود که ما را به جواب هدایت می­کرد. خودشان اشکال دقیق، زیبا، رنگی،... می­کشید و تمام مطالب و سیر اثبات قضایا را مرتب روی تخته جا می­داد و کاملاً برای فهم مطالب و بعد نُت­برداری وقت لازم را به ما می­داد.
بعضی اوقات تمرین­هایی را سر کلاس مطرح می­کرد که با مشارکت هم حل می­کردیم که این واقعاً بچه ها را سر شوق می­آورد و کلاس از حالت یک­نواختی خارج می­شد. با وجود این که فاصله سنی زیادی با ما داشت ولی به خاطر رفتار صمیمانه و نرمش خود در برخورد با مسائل، به قدری احساس نزدیکی و راحتی می کردیم که در دیگر دروسی که با دبیران خانم داشتیم، این احساس راحتی را نداشتیم. با وجود فرصت کمی که برای این­گونه دروس تخصصی هست ولی به موقع درس را به اتمام رساند و برخلاف دیگر دروس هیچ احتیاجی به کلاس فوق­العاده و خارج از برنامه نداشتیم. حتی اغلب موارد گفتن مطالبی که به طرز رفتار و برخورد اجتماعی و یا زندگی آینده، نحوه­ی کنکور، انتخاب رشته و... مربوط بود در کلاس انجام می­گرفت و خیلی راحت آماده­ی شنیدن نظرات و پیشنهادات بچه ها بود.

ع. ت. (د)-۲۹/ ۰۸/ ۱۳۷۰- رشته: فیزیک

طرح مسائل ابتکاری

این روش تدریس در مورد درس ریاضی در سال سوم دبیرستان می­باشد.
دبیر ریاضی پس از بیان مقدمات کلاس و آمادگی بچه ها برای شروع درس، مطالبی از دروس سال قبل و از مطالب خوانده شده­ی قبلی عنوان می کرد، تا بچه ها دانسته­ها و ذهنیات قبلی را به­خاطر آورند و با ایجاد این آمادگی ذهنی بتواند مسائل جدید را که با این مسائل جدید مرتبط بودند بیان کند، این کار را با عنوان­کردن مطلبی یا بعضی مواقع طرح پرسشی انجام می­داد، و یا این­که در آغاز مساله­ای را عنوان کرده و به­دنبال آن درس را شروع می کرد و به این ترتیب مطالب به هم ارتباط پیدا می­کرد، به­نظر من اگر همواره بین دروس و دانسته­های قبلی بچه ها با دانسته های دیگر ارتباط و پیوستگی وجود داشته باشد مطلب خوب در ذهن جا گرفته و کمتر فراموش می­شود.
موقع تدریس با طرح مثال­های ساده، مثال­هایی که در زندگی روزمره با آنها سر و کار داریم و تجربه شده است درس را توضیح می­داد، مثلاً برای بیان موضوع تابع از مجموعه­هایی که روزانه با آنها سر و کار داریم استفاده می­کرد سپس مساله تابع را مطرح می­کرد و به این ترتیب فهم مطلب سهل­تر بود.البته در این مورد معلم ما جزء را مطرح می­کرد مثال می­زد و سپس مسائل کلی را عنوان می­کرد ولی نظر خودم این است که ابتدا کل و مساله کلی مطرح شود و سپس مثال و توضیح در مورد آن داده شود. موقع تدریس توجه زیادی به حضور ذهن بچه ها داشت تا مساله یا موضوعی ذهن بچه ها را منحرف نگرداند (از مطلب مورد بحث) و برای این­کار از شیوه­های مختلفی استفاده می­کرد.
بعداز اتمام درس در مورد مسائل توضیح داده و راهنمایی می­کرد، تاکید زیادی روی مسائل داشت که بچه ها سعی کنند مسائل را حل کنند و اگر نمی­توانند حداقل روی موضوع فکر کنند چون به گیر اشکال مساله بهتر پی می­برند و روش حل آن را بهتر یاد می­گیرند. گاهی برای حل مسائل از خود دانش­آموزان کمک می­گرفت، به نظراتی که دانش­آموزان بیان می­کردند توجه داشت و گاهی با راهنمایی او خود ما مسائل را سر کلاس حل می­کردیم.
در مورد حل مسائل کتاب درسی مشکل دانش­آموزان گاه این است که نمی­دانند مساله چه می­خواهد و اگر به بیان و زبان ساده­تری بیان شود شاید این مساله برای آنها حل شود؛ دبیر ما هم این کار را کرده و صورت و خواست مسائل را روشن کرده و سپس به حل آن می­پرداختند.
در مورد مساله امتحان هم توجه زیادی به مسائلی می­کرد که با فهم و درک کلی بچه ها از درس ارتباط داشت، به طوری که از مسائل ابتکاری که نیاز به تسلط کامل به درس و درک عمیق از مطلب داشت استفاده می­کرد. البته همه مسائل یک جور و از این نوع نبود بلکه از مسائل حل شده در کلاس و گاهی ساده هم استفاده می­کرد که این موجب می­شد که سوالات از تنوع خوبی برخوردار باشد و هر یک از دانش­آموزان طبق سطح و استعداد خودش به مساله جواب دهد. در مورد تصحیح اوراق آن­طور که خود ایشان بیان می­کردند تصحیح اوراق سوال به سوال بود مثلاً سوال یک را برای کلیه­ی دانش­آموزان صحیح کرده و مقایسه­ای بین جواب­ها می­کردند و نمره می­دادند و بعد سوال بعدی را صحیح می­کردند. به­نظر من این روش تدریس خوبی بود.

ن. ق. (د)-آبان­ماه ۱۳۷۰- رشته: شیمی

استفاده از مصداق

مقدمه: اگر من بخواهم بهترین روش تدریسی را که در دوران تحصیل خود دیده­ام بیان کنم شاید نتوانم به­طور صددرصد یکی از آنها را که واقعاً بهترین بوده بیان کنم. چون ممکن است من روش تدریس معلمی را بیان کنم که نمره­ی خوبی از درس او گرفته باشم در صورتی­که ممکن است روش تدریس معلم دیگری بهتر بوده ولی من در آن درس به هر دلیلی نمره­ی خوبی نگرفته باشم که در این صورت بالابودن نمره برای من ملاک تعیین بهترین معلم یا بهترین روش تدریس باشد.
اما گذشته از این حرف­ها اگر بخواهم از جنبه­ی نظر شخصی خود بهترین تدریس را بیان کنم شاید بتوان ساده­تر به این موضوع پرداخت.
توصیف روش تدریس: به­نظر شخص خودم بهترین روش تدریسی که در دوران تحصیل خود دیده­ام مربوط به دوران دبیرستان می­شود آن هم سال اول دبیرستان و مربوط به درسی که یک بار نیز از آن نمره­ی قبولی نگرفته بودم و یا به­عبارتی یک­بار از آن درس افتاده بودم. روش تدریس این معلم که معلم بومی هم نبود و خودش بچه­ی تهران بود به این صورت بود که هفته­ی اول یا جلسه­ی اول که به کلاس آمد ابتدا بعداز یک شناسائی و پرسش­هایی در مورد دانش­آموزان و مسائل دیگر در همان ابتدای درس از تمام دانش­آموزان خواست که برای آن درس یعنی درس ریاضی یک دفتر جداگانه اختصاص دهند و این کار را در جلسات دوم و سوم پیگیری کردند. سپس در جلسات بعدی که حدود جلسه­ی دوم یا سوم بود درس را طوری­که بچه های کلاس متوجه نشوند شروع کرد به این صورت که ابتدای ساعت که وارد کلاس شدند بعداز حضور و غیاب یک بحث آزاد را شروع کردند که این بحث بی­ربط با درس همان روز نبود که در مورد مجموعه­ها می­خواستند درس بدهند و بعد، این بحث آزاد را به تدریج به سوی هدف اصلی درس که یادگیری مجموعه­ها بود طوری راهنمائی می­کردند که شاید هیچ دانش­آموزی احساس نمی­کرد که در کلاس درس هست و محدودیت­هایی که در کلاس بعضی معلم­ها وجود دارد مانند ساکت­بودن دانش­آموزان، یک ­طرفه­بودن بحث و غیره در کلاس ایشان وجود نداشت. و تمرین­های هر فصل و هر موضوع را به ­صورت تکلیف تعیین می­کردند البته نه به­صورت تکلیف اجباری بلکه به­صورت یک فعالیت کلاسی که جایزه­ی آن اختصاص­دادننمره­ای در حد آن تمرین­ها بود.
گذشته از همه­ی این­ها هر دو یا سه فصل که درس می­دادند یک امتحان می­گرفتند که دانش­آموزان با نحوه­ی سوال آشنا شوند و یک امتحان میان­ترم نیز برگزار می کردند که اکثر بچه ها می توانستندنمره­ی نسبتاً خوبی را کسب کنند.
مهم­ترین و شاید یکی از اساسی­ترین علت­های موفقیت او در بیان درس این بود که در حین درس­دادن موضوع را فقط به محاسبات و فرمول محدود نمی­کردند بلکه برای هر موضوع درس یک مثال زنده و قابل لمس نیز بیان می­کردند و در رابطه با همین موضوع یکی از همین مثال­ها هنوز هم در ذهن من هست و آن مربوط به قدرمطلق می­باشد.
ایشان برای بیان قدرمطلق و برای این­که یادگیری بهتر صورت بگیرد، قدرمطلق را به کارخانه­ی کاغذسازی تشبیه کردند که هرنوع کاغذ خوب و یا باطله­ای که به­عنوان ماده­اولیه در این کارخانه استفاده می­شد. این کارخانه فقط کاغذ خوب تولید می­کرد یعنی تشبیه به این صورت بود که کاغذ­های خوب را به اعداد مثبت و کاغذهای باطله را به اعداد منفی تشبیه می­کردند و خود قدرمطلق را به کارخانه­ی کاغذسازی تشبیه می­کردند. و یا موضوع­های دیگری از این قبیل که با هم برای فهم بهتر، مثال­های بیرونی خوبی می­زدند که در ساده­کردن یادگیری آن موضوع بسیار مهم بود. که می­توان نتیجه­ی این موفقیت را در نمرات پایان ترم دانش­آموزان که امتحان هم به­صورت استانی بود مشاهده کرد و خود من که در این درس یک ترم پیش ۵ /۸ شده بودم توانستم در این ترم نمره­ی ۲۰ را کسب کنم.
مهم­ترین نکته­ی آموزشی در این روش تدریس محدودنکردن خود به یک­سری فرمول­های محدود و پیچیده است بلکه استفاده از مصداق­های بیرونی و قابل ملاحظه و قابل لمس است که می­تواند در تسهیل یادگیری بسیار موثر باشد، چون دانش­آموزان از این مثال بیرونی زمینه­ی ذهنی قبلی و شناخت نسبتاً خوبی از آن در ذهن خود دارند می­توان از این شناخت و آگاهی قبلی در جهت ساده کردن یادگیری و برای تدریس درس استفاده کرد.

ش. م. (پ)-۲۸/ ۰۲/ ۱۳۷۷- رشته: عمران

وقف بچه ها

مقدمه: مهارت تدریس برای معلمان ضرورتی انکارناپذیر است و یک معلم کارآزموده و کاردان می­بایست روش تدریسی را برگزیند که علاقه­ی دانش­آموزان را برانگیزد و آنها را با علاقه به درس و به خوب­گوش­دادن تشویق نماید و مطالب را ساده و روان در ذهن دانش­آموز حک کند.
توصیف روش تدریس معلم مورد نظر: معلم درس ریاضی سال دوم دبیرستان روشی در تدریس داشت که مرا که علاقه­ای به ریاضی نداشتم به این درس علاقه­مند نمود. معلم ابتدا درسی را که می­خواست توضیح بدهد با مثالی آغاز می­کرد و این مثال را روی تخته با استفاده از گچ­های رنگی و بسیار تمیز و مرتب می­نوشت و راه­حل مساله را شرح می­داد و چندین نمونه­ی دیگر را با همین فرمول حل می­کرد. سپس همان تمرین­ها را از دانش­آموزان می­خواست تا در دفتر خود همان­طور تمیز و مرتب بنویسند و دفتر دانش­آموزان را نگاه می­کرد، و سپس از بچه ها می­خواست تا مساله­ای را که روی تابلو نوشته است حل نمایند و کسی­که زودتر مساله را حل کرد به پای تخته رفته و آن را حل کند و به این ترتیب برای کسی­که زودتر از همه مساله را حل می­کرد یک علامت مثبت به­عنوان نمره­ی تشویقی در دفتر منظور می­کرد. خود معلم هم تسلط کامل بر مطالب ریاضی داشت چرا که خود لیسانس ریاضی محض بود و هر سوالی را برای دانش­آموزان حل می­کرد. این دبیر موفق و جذاب حتی زنگ­های استراحت خود را (زنگ تفریح) وقف پاسخ­گویی به اشکالات و رفع اشکال دانش­آموزان می­نمود و آزمون­های ۵ نمره­ای در کلاس جهت ارزش­یابی برگزار می­کرد.
بررسی انتقادی: این معلم عزیز که خیلی او را دوست دارم و هنوز هم به یادش هستم و دعایش می­کنم به­نظر من بیش از حد خود را وقف بچه ها کرده بود و خیلی خسته می­شد چرا که اصلاً زنگ استراحت برای خود نداشت.
بیان نقاط عمده ی قوت وضعف: به­علت تسلط معلم به رشته ای که تدریس می نمود همه ی بچه ها درس را می فهمیدند، درک می­کردند و چون مثال های متعددی را در نظر می گرفت و حل می کرد درس موردنظر در کلاس تفهیم شده و تمام نقاط ضعف بر طرف می شد.
ارزیابی نهایی: به­نظر من اگر همه­ی معلمان ریاضی با این شیوه تدریس می­کردند و تسلط داشتند دیگر بچه ها ترس و وحشتی از درس ریاضی نداشتند و خیلی راحت مسائل آن را حل می­کردند. نکته­ی دیگر این­که هر جلسه تکالیف حل­شده را نگاه می­کرد و به تمیزی کار اهمیت می­داد که این حائز اهمیت است.
درس: ریاضی، در پایه­ی دوم دبیرستان، در سال ۱۳۶۶، معلمی جوان و جذاب و در شهر تهران.

ز. د. (د)-اردیبهشت­ماه۱۳۸۳- رشته: گرافیک

روش ورود به موضوع

مقدمه: آن­چه جامعه را می­سازد فرهنگ صحیح است. بنابراین آموزش­ها باید با فرهنگ صحیح پیش برود یعنی معلم فرهنگ صحیح درس دادن داشته باشد و دانش­آموز نیز فرهنگ صحیح فراگرفتن.
توصیف روش تدریس معلم موردنظر: در دوره­ی پیش­دانشگاهی یکی از معلمان جوان که ریاضیات گسسته و هندسه­ی تحلیلی درس می­داد به ­نحو قابل توجهی توانسته بود بازدهی کلاسش را بالا ببرد. او بدین نحو عمل می­کرد که پس از ورود به کلاس و برخوردی صمیمانه با دانش­آموزان رابطه­ی خوبی را با آنها برقرار می­کرد به­نحوی­که دانش­آموزان حواس­شان به کلاس جمع می­شد. سپس به رفع اشکال از مطالب گذشته می­پرداخت و به مشکلات بچه ها پاسخ می­گفت. سپس برای ورود به مطلب جدید ابتدا به­عنوان معلومات عمومی تاریخچه­ای از مطلب موردنظر گفته یا یک­سری از ریاضیدان­های مرتبط با آن موضوع را معرفی می­کرد و چکیده­ای از زندگی آنها را بیان می­کرد. در این هنگام وقتی می­دید که کلاس آمادگی ورود به بحث را دارد با چند مثال به تدریس موضوع درسی می­پرداخت. لازم به ذکر است که در هنگام تدریس آقا معلم همه­ی خودکارها روی میز بود و بچه ها شش­دانگ حواس­شان را متوجه­ی درس می­کردند و پس از اتمام هر مبحث معلم به بچه ها وقت می­داد که مطالب را یاداشت نمایند. بعد از بیان موضوع معلم با حل­کردن مثال­های متنوع سعی در کمک­کردن به بچه ها در فهمیدن مطلب داشت که این مثال­ها توسط خود معلم یا دانش­آموزان داوطلب حل می­شد. بعد از آن معلم چند نفر از بچه های کلاس را به انتخاب خود به پای تخته می­آورد و در حل­کردن مثال­ها به آنها کمک می­کرد و برای جلسه­ی بعد یک­سری تمرین که مستلزم فهمیدن مطلب بود را به عهده­ی دانش­­آموزان می­گذاشت.
بررسی انتقادی: به­نظر من این روش یک روش کامل است و فقط نیاز به حوصله­ی زیاد معلم دارد.
بیان نقاط قوت وضعف: مهم ترین نقطه­ی قوت این روش نحوه­ی ورود به مطلب است که با استفاده از تاریخ ریاضیات دانش آموزان را به درسی هم چون ریاضیات علاقه مند سازد. همچنین از دیگر نقاط قوت آن می توان به یادداشت برداری بچه ها بعد از اتمام درس اشاره کرد که باعث می شود بچه ها در حین تدریس تمرکز بیشتری روی مطلب ارائه شده داشته باشند. این روش تدریس نقطه ی ضعف مشهودی ندارد تنها مورد قابل ذکر وقت گیر بودن این روش است که خود مستلزم حوصله و عشق معلم به کلاس و تدریس است.
ارزیابی نهایی: با این روش دانش­آموز به درس ریاضیات که یک درس مجرد است علاقه­مند می­شود و می­بیند که ریاضیات چندان متفاوت و غیرکاربردی با سایر علوم نیست و در خود این توانایی را احساس می­کند که می­توان مسائل را خود حل کند.
این روش تدریس: در دوره­ی پیش­دانشگاهی، در سال تحصیلی ۸۰- ۱۳۷۹، در شهر بندرعباس و توسط معلم نسبتاً جوان ریاضیات گسسته و هندسه­ی تحلیلی آقای درستی انجام می­گرفت.

م. ت. (پ)-۱۰/ ۰۹/ ۱۳۸۳- رشته: ریاضی

تغییر در لحن و آهنگ صدا

مقدمه: برای هر دانش­آموزی معلم قهرمانی است که او می­کوشد در تمام شئونات زندگی از او الگو بگیرد و از او تقلید کند. لذا یک معلم باید بکوشد تا در تمام زمینه ها الگوی خوبی باشد. به قول معروف هرچه بگندد نمکش می­زنند وای به روزی که بگندد نمک.
توصیف روش تدریس معلم موردنظر: وقتی به دوران مدرسه می­اندیشم همیشه خاطرات شیرین و برجسته­ی دوران تحصیلم مربوط به دبیر دروس ریاضی پیش­دانشگاهی­مان می­باشد. ایشان شیوه­ی جالبی در ارائه­ی درس داشتند به این ترتیب که ابتدا توضیح مختصر در مورد موضوعی که قرار بود درس بدهند، می­دادند سپس با حل مثال­های مختلف موضوع درس را به­خوبی به ما تفهیم می­کردند. در زمان ارائه­ی درس آنجا که نیازی می­دیدند که توجه دانش­آموزان به مطلب درس بیشتر شود با تغییر در لحن و آهنگ صدا سعی می­کردند توجه دانش­آموزان را به خود جلب کنند. در هنگام حل یک مساله ابتدا صورت مساله را مطرح می­کردند. سپس مدت زمانی­ مکث می­کردند تا ما خوب روی آن مساله فکر کنیم سپس به حل آن مساله می­پرداختند. ایشان علاوه بر اطلاعات زیاد در زمینه ریاضیات در زمینه­های دیگر نیز از اطلاعات فوق­العاده­ای برخوردار بودند و در زمان­هایی که احساس می­کرد کلاس رو به خستگی می­رود با شوخی­کردن و ایجاد بحث­های جالب سعی می­کرد نشاط را به کلاس باز گرداند و در فرصت­های مناسب که پیش می­آمد سعی می­کرد ما را نسبت به دنیای اطراف­مان و اتفاقات آن آگاه کنند و دید ما را وسیع­تر کنند، ما را برای زندگی آینده هرچه بیشتر آماده کنند. ایشان از نظر اخلاقی انسانی بسیار وارسته بودند که همه­ی دانش­آموزان سعی می­کردند با الگو گرفتن از ایشان به خودسازی بپردازند. ایشان، با همه­ی دانش­آموزان با احترام برخورد می­کردند و در عین حال که با دانش­آموزان بسیار صمیمی بودند به­خوبی کلاس را اداره می­کردند و یا به­عبارتی همه­ی دانش­آموزان از ایشان حساب می­بردند. در مورد حل مسائل کتاب درسی ایشان عادت داشتند خود تمام مساله­های کتاب را در کلاس حل کنند و به دانش­آموزان مسائلی متمایز از مساله­های کتاب می­دادند تا دانش­آموزان برای محک­زدن خود آنها را حل کنند.
بررسی انتقادی: این دبیر به­علت تسلط کامل بر مطلب درسی و همچنین شیوه­ی مناسبی که برای ارائه­ی درس خود اتخاذ کرده بود و نیز جو مناسب کلاس باعث شده بود تا دانش­آموزان حداکثر استفاده را از کلاس داشته باشند.
نقاط عمده قوت وضعف: قوت، تسلط کامل معلم بر درس، تغییر لحن و آهنگ صدا که باعث توجه بیشتر دانش­آموزان به درس می­شود. اطلاعات زیاد معلم در زمینه­هایی غیر از درس که باعث می­شد کلاس صرفاً تبدیل به محلی برای فراگیری درس تنها نباشد بلکه محلی برای یادگیری درس و خودسازیهم باشد.
ضعف: هر چیز هر چقدر هم که کامل باشد باز دارای نواقصی است. روش تدریس دبیر ما نیز از این قاعده مستثنی نبود. به­طور کلی عمده­ترین نقطه­ی ضعفی که در روش تدریس دبیرمان وجود داشت این بود که ایشان خود مسائل کتاب را در کلاس حل می­کردند. شاید اگر این فرصت به دانش­آموزان داده می­شد آنها به این وسیله می­توانستند نقاط ضعف خود در حل مساله را رفع کنند.
ارزیابی نهایی: روش تدریس این دبیر برای ارائه ی درس ریاضی با توجه به شرایط کلاس بسیار مناسب بود و نیز تسلط کامل دبیر بر درس و کلاس و همچنین صمیمیت ایشان با دانش­آموزان باعث شده بود که دانش­آموزان به درس و کلاس ایشان علاقه زیاد داشته باشند و از کلاس بهره لازم را ببرند.
این روش در درس: ریاضی (حساب دیفرانسیل­وانتگرال- ریاضی گسسته –هندسه­ی تحلیلی)، در سال تحصیلی ۸۰- ۱۳۷۹، در شهر داراب و با معلم میانسال، و در پایه­ی تحصیلی پیش دانشگاهی رخ داده است.

س. خ. (د)-۲۴ /۰۹/ ۱۳۸۳- رشته: ریاضی

نظرات کاربران درباره کتاب بهترین روش تدریسی که دیده‌ام

خیلی خسته کننده و یکنواخت بود و در کل چیزی به آدم آموزش نمیده و فقط یه سری تجربه دانش آموزاست از معلم هاشون
در 2 ماه پیش توسط فیروزه ن