فیدیبو نماینده قانونی انتشارات جادوی قلم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب جهانی تجارت کنید

کتاب جهانی تجارت کنید

نسخه الکترونیک کتاب جهانی تجارت کنید به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب جهانی تجارت کنید

جهانی شدن یک موضوع خیلی مهم و پر از فرصت‌ها و مخاطرات است. اگر ما نگاهی به توازن موجود بیاندازیم. متوجه می‌شویم که جهانی شدن از نظر اقتصادی برای بسیاری از کشورها ثروت بسیاری به همراه داشته و به بسیاری از کشورها کمک کرده تا سطح استاندارد زندگی مردم خود را بالا ببرند. اما در عین حال با خطر آسیب رساندن به زندگی مردم مواجه هستیم. به عنوان مثال آن‌ها به خرید از یک نمایندگی یا مرکز فروش خاص عادت کرده‌اند اما ناگهان متوجه می‌شوند که آن شرکت به مالکیت شرکت دیگری درآمده و نام آن‌ها تغییر کرده است و محصولی تولید می‌کنند که دارای نام تجاری جهانی است و این باعث احساس زوال شخصیت و بی‌هویتی می‌شود. اگر ما فردی مسئول در حیطه ارتباطات باشیم طبیعی است که وظیفه ما این است که به این نام فرهنگ و حیات ببخشیم.

ادامه...

بخشی از کتاب جهانی تجارت کنید

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

درس اول: بومی در برابر جهانی

موریس لوی Maurice levy

Chairman and CEO, Publicis Group

جهانی شدن یک موضوع خیلی مهم و پر از فرصت ها و مخاطرات است. اگر ما نگاهی به توازن موجود بیاندازیم. متوجه می شویم که جهانی شدن از نظر اقتصادی برای بسیاری از کشورها ثروت بسیاری به همراه داشته و به بسیاری از کشورها کمک کرده تا سطح استاندارد زندگی مردم خود را بالا ببرند.
اما در عین حال با خطر آسیب رساندن به زندگی مردم مواجه هستیم. به عنوان مثال آن ها به خرید از یک نمایندگی یا مرکز فروش خاص عادت کرده اند اما ناگهان متوجه می شوند که آن شرکت به مالکیت شرکت دیگری درآمده و نام آن ها تغییر کرده است و محصولی تولید می کنند که دارای نام تجاری جهانی است و این باعث احساس زوال شخصیت و بی هویتی می شود.
اگر ما فردی مسئول در حیطه ارتباطات باشیم طبیعی است که وظیفه ما این است که به این نام فرهنگ و حیات ببخشیم.
داستانی را برایتان نقل خواهم کرد که به دهه ۷۰ میلادی باز می گردد خودم را برای ارائه مطلبی آماده می کردم و خیلی نگران بودم من یکی از مدیران اجرایی جوان شرکت پابلیک بودم و مشتریان بین المللی خیلی مهمی داشتیم. کلگیت(۱) پالمولیو(۲) مشغول نمایش یک آگهی تبلیغاتی برای صابون (مایع) ظرفشویی بودیم و همه چیز خیلی خوب پیش می رفت.
در اینجا فروش حرفه ای و چرب زبانی خوب عمل نمی کند. ما فرهنگ خودمان را داریم و جذب مردم کار سختی است ما باید چیزی بسازیم که به آن ها کمک کند بفهمند این یک فروش حرفه ای یا تبلیغاتی نیست.
از جا پرید و سرش را به دیوار کوبید و گفت: این قابل قبول نیست تفاوت های شما قابل قبول نیست. یک روز شما هم همبرگر را همان طور که ما می خوریم خواهید خورد. نوشیدنی های غیرالکلی خواهید نوشید و مانند ما فکر خواهید کرد.
او مشتری خیلی مهمی بود به همین دلیل من کمی ترسیدم از توضیح دادن خسته شدم و البته برایم مشکل هم بود به همین دلیل او را برای صرف شام دعوت کردم نوشیدنی و غذای خیلی خوب سفارش دادم او غذای خود را خیلی خوب خورد.
من گفتم: می بینی شما هم می توانید غذای خیلی خوب بخورید و نوشیدنی های ما را بنوشید اما ما از شما نمی خواهیم مثل ما فکر کنید، او خندید و همه چیز به خوبی پیش رفت. برای برقراری ارتباط با مردم برندها و نام های تجاری باید ارزش هایی در خود داشته باشند و آن ها را انتقال دهند. ارزش هایی که به طور عمومی به مشارکت گذاشته شوند یا ارزش هایی که ویژگی خاصی به آن نام ببخشند. به عنوان مثال اگر شما محصولات آرایشی دارید و آن را به یک مرکز زیبایی در پاریس می فروشید خوب است اما در غیر این صورت برند (نام تجاری) باید ریشه در چیزی قدرتمند داشته باشد که منطبق بر ارزش های مردم است.
دغدغه و تلاش ما ساخت نام تجاری جهانی است که در آن واحد ریشه در فرهنگ متفاوت کشورها داشته باشد و این آسان نیست یکی از کارهایی که باید انجام دهید درک مخاطبان بومی است اینکه آن نام برای مخاطبان بومی چه مفهومی دارد آن ها چطور از آن محصول استفاده می کنند و چه میزانی از آن محصول را مصرف می کنند و چه چیز آن از نظر آن ها مناسب است.
اگر شما این کار را انجام دهید برخی اوقات چیزهایی را خواهید یافت که در دو یا سه کشور معنا دارند و می توانید از آن ها در دو، سه، چهار کشور یا بیشتر استفاده کنید.
مواقعی هم هست که ممکن است از روش های بومی تر و محدودتر استفاده کنید شما نمی توانید تنها یک دیدگاه و چشم انداز جهانی داشته باشید. وقتی دیدی جهانی دارید از ارتفاعی به جهان نگاه می کنید که نمی توانید چیزی ببینید و شما تنها در سطح واقعیت ها قرار می گیرد. باید به اعماق بروید به درون کشورها نفوذ کنید و نام تجاری خودتان را نه تنها برای مصرف کنندگان خود بلکه برای کل جمعیت مناسب و معنادار بسازید.
چکیده مطالب
*برای ارتباط بیشتر با مردم نام های تجاری باید ارزش های عمومی در برداشته باشند یا آن نام دارای ویژگی خاصی باشد و آن را منتقل کند.
*چالش در خلق یک نام تجاری و دستیابی به معنایی است که برای فرهنگ های کشورها مختلف دارای مفهوم است.
*داشتن دید و چشم انداز جهانی کافی نیست شما باید به اعماق نفوذ کنید و نام تجاری خودتان را مناسب با مصرف کنندگان و جمعیت بیشتری بسازید.

درس دوم: یکپارچه سازی کسب و کار جهانی در سطح بومی (محلی)

نویل ایزدل Neville Isdell

Chairman, Board of Directors, and CEO, The Coca – Cola Company

اگر شما به دنبال جهانی شدن هستید باید به شیوه ی آن بنگرید چون دوره رسیدن به آن و تبدیل شدن به شرکتی جهانی مثل کوکاکولا و با آن موقعیت با نیازهای شرکتی که می خواهد در آینده موفق شود متفاوت است. در گذشته کافی بود تنها ردپایی از خود به جا بگذارید اما من فکر می کنم امروزه به بیش از این نیاز است. روشی که من دوست دارم به موضوع نگاه کنم این است:
جهانی شدن در دنیای امروز یک نیاز و ضرورت است. در جایی که پتانسیل ظهور ملی گرایی اقتصادی وجود دارد. شما باید یک بخش کامل و عملیاتی در هر دو بعد احساس و ادراک واقعیت در هر جامعه ای که فعالیت می کنید، شوید. اکنون سیستم حق استفاده از نام تجاری (اعطای نمایندگی) بحثی فوق العاده است چون شما را قادر می سازد با شرکت های بومی و کار آفرین محلی کار کنید و به این ترتیب شما محلی شده اید.
من فکر می کنم که روش های ارتباطی به فرهنگ هر کدام از آن جوامع بازمی گردد. شیوه و مسیر صحیح در جایی است که آن شرکت باید باشد.
روزهای فراز و فرود و اندیشیدن می تواند علم و مهارت و دانش بسیاری برایتان به همراه آورد که البته لزوماً در برخی از کشورها هم ممکن است صحیح نباشد. شما باید خودتان را بشناسید و هویت کسب کنید.
یکی از حوزه هایی که شناسایی کرده ایم و برای ما خیلی مهم و حیاتی است، آب است. آب آن چیزی است که می خواهیم روی آن کار کنیم و جزیی جدایی ناپذیر از کار ماست.
مردم دسترسی ما را چطور می بینند؟ در برخی مواقع ما آن چیزی را که مجوز اجتماعی می نامند نداشتیم. اما دیده می شد که به هنگام دریافت آب آن را به دست می آوردیم، ممکن است این همان مشروعیتی باشد که ما در آنجا نیاز داریم من این نظر و تفسیر را به عنوان یک تفسیر صحیح قبول ندارم اما یک واقعیت است و آن را درک و احساسی می دانم که برخی از انسان ها دارند.
شما چه می کنید؟ برای مثال در کنیا منطقه ای هست که مردم مشکل کم آبی دارند آیا ما می توانیم در کنیا صادرات وسیعی داشته باشیم؟
ما در آن جا برنامه وسیعی برای توزیع آب در مدارس داریم و این را به طور همزمان با سایر NGOها انجام می دهیم. ما در سایر نواحی که مشکل جدی کم آبی وجود دارد نیز هستیم و به دنبال واحد آب رسانی و آب پخش کن هستیم تا ببینیم که لایه های آب خیز به درستی پر می شود و البته در حال کاهش رد پایمان در آن نواحی نیز هستیم. مصرف آب توسط خود ما به این دلیل است که اطمینان حاصل کنیم که قادریم تا جایی که ممکن است موثر و کارآمد باشیم حال آن که این کار به درستی و بی نقص عمل نمی شود. در واقع این همان چیزی است که شما باید انجام دهید.
مثالی زدم که مرتبط با کوکاکولا بود شما اغلب نیاز دارید بر روی چیزی که با تجارت و کسب و کار شما مرتبط است تمرکز کنید. در غیر این صورت آن را جدی نخواهید گرفت و افرادتان نیز قادر به همسو ساختن خود با آن نخواهند بود.
چکیده مطالب
*آنچه که سازمان ها در گذشته برای به دست آوردن و توسعه جهانی انجام می دادند دیگر برای شرکت هایی که آرزو دارند در آینده به موفقیتی جهانی نائل شوند قابل قبول و اجرا نیست.
*شرکت ها امروزه باید یک بخش عملیاتی مکمل باشند هم در حوزه احساس و ادراک و هم در واقعیات جوامعی که در آن ها مشغول فعالیت هستند.
*تمرکز بر روی ارتباطات میان کسب و کارتان و جوامع بومی و محلی امری ضروری است در غیر این صورت شما تعهداتتان را جدی نخواهید گرفت.

نظرات کاربران درباره کتاب جهانی تجارت کنید

ترجمه خیلی بد و نامفهوم بود
در 2 سال پیش توسط علیرضا م