فیدیبو نماینده قانونی انتشارات تیسا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدیریت شهری و خانواده

کتاب مدیریت شهری و خانواده

نسخه الکترونیک کتاب مدیریت شهری و خانواده به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مدیریت شهری و خانواده

کتاب مدیریت شهری و خانواده با دو هدف اساسی تألیف شد: نخست، نشان دادن راه‌های توضیح و تحلیل مداخله شهرداری در امور خانواده و دوم نشان دادن تصویری از اقدامات شهرداری تهران به‌ویژه معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در عرصه خانواده. خانواده در ایران یکی از پُرچالش‌ترین عرصه‌های حیات در طی دو دهه اخیر بوده است؛ به‌طوری‌که برخی معتقدند عمیق‌ترین تحولات در ایران پس از انقلاب در خانواده روی داده است. در این کتاب، به دلایل حقوقی، محیطی و نظری مداخله شهرداری در امور خانواده اشاره شده است. کتاب، رویکردی نوین را در این زمینه پیشنهاد می‌کند که باید مورد نقد و نظر صاحب‌نظران قرار گیرد. در صورت ایجاد گفت‌وگو و چند و چون دربارۀ دو مفهوم خانواده شهروندی و شهروند خانوادگی، می‌توان امید داشت تا وظایف سازمان‌های گوناگون و از آن جمله شهرداری‌ها در این پهنه روشن شود. در سال‌های سپری‌شده پس از انقلاب اسلامی، جامعه ما تحولات مهمی را تجربه کرده است. بخش مهمی از این تحولات در عرصه خصوصی و خانوادگی و در ساختار و کارکرد نهاد خانواده و جنسیت رخ داده است.

ادامه...
  • ناشر انتشارات تیسا
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.3 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۲۱ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مدیریت شهری و خانواده

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

کتاب مدیریت شهری و خانواده با دو هدف اساسی تالیف شد: نخست، نشان دادن راه های توضیح و تحلیل مداخله شهرداری در امور خانواده و دوم نشان دادن تصویری از اقدامات شهرداری تهران به ویژه معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در عرصه خانواده. خانواده در ایران یکی از پُرچالش ترین عرصه های حیات در طی دو دهه اخیر بوده است؛ به طوری که برخی معتقدند عمیق ترین تحولات در ایران پس از انقلاب در خانواده روی داده است.
در این کتاب، به دلایل حقوقی، محیطی و نظری مداخله شهرداری در امور خانواده اشاره شده است. کتاب، رویکردی نوین را در این زمینه پیشنهاد می کند که باید مورد نقد و نظر صاحب نظران قرار گیرد. در صورت ایجاد گفت وگو و چند و چون درباره دو مفهوم خانواده شهروندی و شهروند خانوادگی، می توان امید داشت تا وظایف سازمان های گوناگون و از آن جمله شهرداری ها در این پهنه روشن شود.
در سال های سپری شده پس از انقلاب اسلامی، جامعه ما تحولات مهمی را تجربه کرده است. بخش مهمی از این تحولات در عرصه خصوصی و خانوادگی و در ساختار و کارکرد نهاد خانواده و جنسیت رخ داده است. عمده ترین مشخصه تحولات خانواده در جهان و ایران، وقوع تنوع در ساختارهای خانوادگی است. این تنوع در ساخت به دنبال خود تغییرات کارکردی و معناشناختی خانواده را در پی داشته است. دگرگونی های رخ داده یا در حال وقوع را می توان تحولاتی بهنجار یا نابهنجار تلقی کرد. تلقی از تحولات روی داده را می توان بر حسب حداقل دو گفتمان رسمی / سنتی و گفتمان غیررسمی / مدرن مورد بازشناسی قرار داد.
عملکرد سازمان های درگیر و مرتبط با خانواده، خواه مستقیم خواه غیرمستقیم، ناظر بر گفتمان های یادشده بوده است. مراجع قانون گذاری، سازمان های ذی نفود و تصمیم ساز و سازمان های تصمیم گیرنده و مجری، هریک بر اساس گفتمان خود درباره خانواده سعی کرده اند اصلی ترین وظیفه خود در حوزه خانواده را که در برنامه چشم انداز ۱۴۰۰ در عبارت «تحکیم بنیاد خانواده» متبلور شده است، در برنامه های خود گنجانده و به وظیفه خود در این زمینه عمل کنند.
در این راستا، شهرداری تهران برنامه های مختلفی را توسط معاونت اجتماعی و فرهنگی و به طور مشخص تر توسط اداره کل امور بانوان طراحی و اجرا کرده است. این برنامه ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:
۱. برنامه هایی با تاثیر مستقیم بر تحکیم خانواده؛
۲. برنامه های با تاثیر غیرمستقیم بر تحکیم خانواده.
پس از اجرای چندساله برنامه های معطوف به خانواده که با تصدی شهرداری تهران توسط دکتر محمد باقر قالیباف همزمان بوده است، لازم آمده است تا نسبت برنامه های اجرا شده به عنوان سهم مدیریت شهری در مداخله های دولت در خانواده، با تحولات خانواده و نیازهای اساسی آن، روشن شود که در این کتاب به آن پرداخته شده است.
در پایان لازم است از جناب آقای ناصر پوررضا کریم سرا همکار طرح در گردآوری داده ها و همچنین سرکارخانم دکتر لیلا فلاحتی که در ترجمه تجربیات سایر کشورها همکاری داشتند، تشکر و قدردانی نماییم.

دکتر امید علی احمدی

طرح موضوع

برای روشن شدن مناسبت های مدیریت شهری و خانواده، حداقل از دو منظر باید به موضوع پرداخت: یکی از بعد نظری و دوم از حیث تجربی. از بعد نظری سعی خواهد شد با ارجاع به دیدگاه های نظری در شناخت و تحولات شهر و خانواده، چهارچوب قابل قبول و پشتیبانی را برای فهم تحولات ایجادشده و تحولات لازم ارائه کنیم. در بعد تجربی مناسبت اقدامات انجام شده را با این مبنای نظری، روشن خواهیم ساخت.
خانواده یکی از اساسی ترین نهادهای اجتماعی بوده است؛ این نهاد همراه با دگرگونی نظام های معیشتی در طول تاریخ، متحول شده و با واگذاری بخش مهمی از وظایف خویش، اهمیتی کمتر از گذشته، اما همچنان اساسی در زندگی انسان دارد. خانواده هنوز در تولید، اجتماعی کردن، آرامش بخشیدن و انتظام دادن به چگونگی برطرف سازی نیازهای اولیه انسان نقشی اساسی را ایفا می کند.
دگرگونی های اساسی که خصوصاً پس از انقلاب اسلامی، سرعت بسیار زیادی یافت، نیاز به ایجاد تحول و تناسب میان تمامی بخش ها را ضروری ساخت. به همین مناسبت برنامه های اول تا چهارم توسعه و چشم انداز توسعه درافق ۱۴۰۴ تدوین شدند. قوانین بسیاری مورد تصویب قرار گرفت و تلاش های بسیاری برای برطرف کردن مسائل پیش روی به انجام رسید.
در خصوص خانواده، سیاست گذاری های خانواده در موضوعات جمعیت شناختی مثل باروری، تعداد فرزندان، بهداشت مادر و کودک و همچنین توجه به ابعاد اخلاقی خصوصاً اخلاق جنسی در جامعه محدود شد.
با توجه به سرعت تحولات خانواده ایرانی، توجه به ابعاد تغییر، چالش های پیش روی و سیاست گذاری های لازم برای تناسب بخشیدن رشد جمعیت، حد بهینه آن، سن ازدواج، سالمندی و بسیاری موارد دیگر با اوضاع و احوال اقتصادی، آموزش وپرورش وغیره را ضروری می سازد.
در اینجا لازم است ضمن تشریح وضع موجود و تحولات روی داده و پیش بینی تحولات آینده خانواده ایرانی، حتی المقدور، چالش های موجود و ممکن را معرفی و پیشنهادهایی برای مقابله با این چالش ها ارائه کنیم.
به طور خلاصه، لازم است به این نکته اشاره کنیم که تحولات روی داده در خانواده ایرانی را باید ناشی از تاثیر عوامل درون زا و برون زایی دانست که کلیت نظام اجتماعی ما را دچار دگرگونی کرده اند. آنچه روی داده است را یا باید نتیجه دخالت دولت در سایر نهادها و سازوکارهای اجتماعی دانست و یا دست کم، آن تغییرات را باید به نتایج ناخواسته و قصدناکرده توسعه نامتوازن در جامعه ایرانی مرتبط دانست.
خانواده این روزها به شدت مورد توجه و مطالعه است. در کشورهای توسعه یافته تغییرات جاری خانواده به حدی است که از «زوال خانواده» صحبت می کنند و برخی جهت ارائه چهارچوبی برای مطالعه آن از اصطلاح «گذار جمعیتی دوم» استفاده می کنند. در کشورهای درحال توسعه نیز در اثر تعامل عوامل و شرایط درونی با تاثیرات بیرونی، خانواده دچار تغییرات شده است و ممکن است به زودی به طور اساسی دگرگون شود. در کشور ما نیز این روزها ضرورت توجه به خانواده و مطالعه آن به طور فزاینده ای احساس می شود و به تعبیر یکی از جامعه شناسان:
«در میان تغییراتی که این روزها در جریان است، هیچ کدام به اندازه اتفاقاتی نیست که در زندگی شخصی، روابط جنسی، حیات عاطفی، ازدواج و خانواده در حال وقوع است. در خصوص اینکه چگونه درباره خود فکر می کنیم و چگونه با دیگران پیوند برقرار می کنیم، انقلابی در جریان است. این انقلابی است که در مناطق و فرهنگ های مختلف با سرعت های متفاوت در حال پیشرفت است» (گیدنز، ۱۹۹۳: ۱؛ به نقل از سرایی، ۱۳۸۵: ۳۸).
در این میان شناخت خانواده وضع بغرنجی دارد، زیرا ازیک سو تحت تاثیر پیش داوری ها و از سوی دیگر مورد کم توجهی های جدی قرار گرفته است: در سوی نخست «پیش داوری های زیادی وجود دارد، از جمله آنکه:
۱. خانواده تعریفی واحد دارد؛
۲. خانواده نهادی طبیعی است؛
۳. جبر طبیعی و زیست شناختی عمومیت این نهاد را توجیه می کند؛
۴. خانواده سنتی نمونه کمال مطلوب و مظهر خانواده است؛ خانواده ای که سعادت و کمک متقابل بر آن حاکم بوده و احترام (زن به مرد) و تبعیض طبیعی در آن پذیرفته بود؛
۵. خانواده هسته ای زن وشوهری «تکامل یافته ترین» خانواده ای است که با جامعه مدرن هم هماهنگی دارد؛
۶. ارزش های خانواده از میان رفته اند، زوج ها دیگر کمتر تمایل به داشتن فرزند دارند، خانواده محو می شود» (بهنام، ۱۳۸۳: ۱۷-۱۵).
از سوی دیگر بی توجهی به خانواده نشانه های متعددی در کشور ما دارد:
۱. هیچ سازمان مشخصی در قالب یک وزارتخانه یا هر شاکله دیگری درباره امور خانواده و برنامه ریزی برای آن تاسیس نشده است (سازمان های مشورتی در وزارت کشور و استانداری ها به صورتی فرعی به خانواده می پردازند).
۲. برنامه چهارم توسعه (در بند ب ماده۱۸۰) تنها به تنظیم و ارائه لوایح مربوط به تحکیم نهاد خانواده، جهت تصویب در مراجع ذی صلاح، اشاره دارد. در سند چشم انداز عبارت «خانواده مستحکم» تنها اشاره مستقیم این سند به خانواده است و در برنامه پنجم توسعه زیر ماده ۴۱ به بحث «سرمایه اجتماعی، جوانان و خانواده» اشاره شده است؛ به عبارت دیگر خانواده در ردیف سرمایه اجتماعی و مشکلات جوانان مورد توجه قرار گرفته است.
۳. رشته های تحصیلی خانواده، دانشکده ها و مراکز مطالعات خانواده و مجلات تخصصی خانواده یا ایجاد نشده اند و یا در کنار عرصه مطالعات زنان جای اندکی را اشغال می کنند.
۴. در کشور ما موضوع خانواده موضوعی آسان تلقی می شود که با توجه به آنکه هر انسانی نوعی تجربه زیست شده از آن دارد، خود را محقّ در اظهارنظر در آن می داند.
به منظور شناخت مسیرهای تحول خانواده و چالش های در برابر آن، قبل از ارائه شواهد تجربی از مسائل خانواده، لازم است رویکردی نظری برگزینیم. بدین منظور به چند رویکرد نظری به صورت کاملاً مختصر اشاره می شود:
در تحلیل دگرگونی های وقوع یافته در خانواده ایرانی، سرایی با اشاره به مفهوم جهانی شدن، که در آن نقش عوامل و شرایط محلی در ایجاد تغییرات در سایه می ماند، از ایده یا مفهوم «جهانی شدن ـ محلی شدن» استفاده کرده و به واسطه آن اضافه بر تاثیرات بیرونی، شرایط و عوامل درونی (محلی) را نیز لحاظ کرده است:
«تغییرات دهه های اخیر ایران با توجه به پیش آمادگی ها و تقاضاهای درونی شدن، خود به عنوان عامل درونی در تعامل همسو یا ناهمسو با نیروهای همچنان فعال و شاید بسیار فعال جهانی شدن تغییرات جدیدی ایجاد می کند» (سرایی، ۱۳۸۵: ۴۱). با تحول در جامعه، خانواده نیز دچار تحول می شود. با توجه به اینکه اجتماعات مختلف به درجات مختلف در معرض تغییر بوده اند، خانواده نیز باید در اجتماعات مختلف به درجات متفاوت تغییر کرده باشد؛ بنابراین اگر یک مطالعه مقطعی (هم زمان) از خانواده ها صورت گیرد، هم خانواده های مناسب با شرایط پیشامدرن (گسترده یا گسترده شکسته) و هم خانواده های مناسب با شرایط مدرن (هسته ای تکمیلی) و هم خانواده های مناسب با شرایط پسامدرن (برای مثال، خانواده هسته ای مشارکتی)، یا به تعبیر دقیق تر چیزی شبیه آنها را می توان به طور هم زمان مشاهده کرد.
سرایی کیفیت تحول خانواده در غرب و به تبع آن کشورهای پیرامونی را در شکستن دو قاعده اساسی در خانواده می داند. بر اساس این تحول، رابطه های: ازدواج ـ رابطه جنسی ـ بچه آوری، دیگر مشابه گذشته قطعی تلقی نمی شوند و این تحول بخش بزرگی از قواعد نهاد خانواده را دگرگون ساخته است. وی تغییرات شکلی خانواده، سن ازدواج، مضیقه ازدواج، دوام ازدواج و بچه آوری را از جمله موضوعات مهم در شناخت تحولات خانواده ایرانی دانسته است.
بهنام به شناخت «تاثیر مدرنیته بر خانواده پرداخته است و پنج تاثیر مهم آن را به شرح زیر برشمرده است:
۱. خودتصمیمی درباره باروری؛
۲. ساده سازی ساختارهای خانواده و زناشویی؛
۳. تمایز میان خانواده راهنما و خانواده طبیعی؛
۴. روابط عاری از قدرت و آمریت در درون خانواده؛
۵. سست شدن پیوندهای خانوادگی» (بهنام، ۱۳۸۳: ۱۷۰).
تحولات متاثر از مدرنیته به شرحی که بهنام مطرح نموده است، در ایران هم کمابیش به وقوع پیوسته است. چنان که باروری با خودتنظیمی خانواده ها کاهش یافته، خانواده های راهنما و طبیعی از هم متمایز شده اند، حد قدرت مردانه و اعمال آن در درون خانواده کاهش یافته و پیوند های خانوادگی و خویشاوندی به نسبت گذشته، سست شده است.
تحولات یادشده به دستیاری تکامل فنّاوری خصوصاً در زمینه پیشگیری از باروری، همچنین به کارگیری آن در زمینه رفع نیازهای اولیه (خوراک، پوشاک، مسکن وغیره) در کنار تحول در علم پزشکی، کاهش مرگ ومیر و افزایش طول عمر و از همه مهم تر پیدایش سازمان هایی که برخی وظایف خانواده را بر عهده می گیرند، روی داده اند.
خانواده در تمامی جهان در حال تحول بوده است. «مهم ترین تغییراتی را که در سراسر جهان رخ می دهند می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
۱. گروه های خویشاوندی به هم پیوسته نفوذ خود را از دست می دهند؛
۲. روندی کلی در جهت انتخاب آزادانه همسر مشاهده می شود؛
۳. حقوق زنان، هم ازنظر حق انتخاب در ازدواج و هم تصمیم گیری در خانواده بیش ازپیش به رسمیت شناخته می شود؛
۴. ازدواج خویشاوندی روزبه روز کمتر می شود؛
۵. آزادی جنسی در جوامعی که بسیار سخت گیر بودند، بیشتر رواج می یابد؛
۶. روندی کلی در جهت گسترش حقوق کودکان وجود دارد» (گیدنز، ۱۳۷۶: ۴۲۱ و ۴۲۲).
با دانستن خطوط اصلی تحول خانواده در جهان، سه راه بیشتر پیش روی سیاست گذاران و قانون گذاران فرهنگی و خانواده وجود ندارد:
۱. روند تحول به سوی معیارهای جهانی را تسهیل کنند؛
۲. با اعتقاد به آنکه روند های کلی تحول خانواده در جهان باطل است، خلاف مسیر آنها حرکت کنند؛
۳. راهی میانه را در پیش گیرند و بر اساس آن ضمن انتخاب مسیرهای تحول، مانند توجه به حقوق زنان و کودکان با تعریفی قانع کننده از آن و با تعیین عوامل موثر بر آن با اتخاذ رویکردی علمی برای به دست آوردن آن تلاش کنند.

نظرات کاربران درباره کتاب مدیریت شهری و خانواده