فیدیبو نماینده قانونی ذهن‌آویز و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب زندگی یعنی...وزن خود را متعادل نگه دارید

کتاب زندگی یعنی...وزن خود را متعادل نگه دارید

نسخه الکترونیک کتاب زندگی یعنی...وزن خود را متعادل نگه دارید به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب زندگی یعنی...وزن خود را متعادل نگه دارید

برای در پیش گرفتن رژیم غذایی سالم و منطبق با فیزیولوژی بدن انسانی، از همین وعده غذایی شروع کنید. مطمئن باشید نتایج ارزنده آن باعث می‌شود تا با کمترین هزینه وقت و سرمایه، به بالاترین انرژی، سرزندگی و شادابی طبیعی خود برسید ــ بدون هیچگونه قرص، دارو یا محرک مصنوعی و خارجی!

ادامه...
  • ناشر ذهن‌آویز
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.82 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۱۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب زندگی یعنی...وزن خود را متعادل نگه دارید

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:


مقدمه

تاریخچه علم تغذیه

در طی قرنهای متمادی، دیدگاههای مختلف درباره رژیمهای غذایی بر اساس مشاهده واکنشهای عمومی افراد بعد از صرف موادغذایی جمع آوری شده بود. از اواخر قرن نوزدهم نظریه های علمی تغذیه کم کم به شکلی انسجام یافته ظهور کردند.
به این ترتیب اصول اولیه رژیمهای غذایی، یعنی مادر علم تغذیه امروزی، بر مبنای نظریه «همه چیزخواری انسان» شکل گرفت.

تغذیه نامتجانس یا ناهمگون

(همه چیزخواری)

در سال ۱۸۸۵، رابنر(۱) امکان اندازه گیری ارزش غذایی موادغذایی را فراهم کرد. او توانست با شیوه ای علمی میزان کالری موادغذایی مختلف را تعیین کند. از همان زمان، دانشمندان متوجه شدند که موادغذایی مختلف دارای انرژی معینی برای احتراق هستند و به این ترتیب ارزش کالری هر وعده غذایی مشخص گردید. نظریه میزان کالری موادغذایی باعث افراط در مصرف چربیها، قندها، پروتئینهای حیوانی، نشاسته ها و... گردید.
دیگر تازه و طبیعی بودن موادغذایی پر انرژی که تحت فرایندهای مختلف خالص تر و غنی تر شده بودند برای کسی اهمیت نداشت. و به این ترتیب، همین غذاهای به اصطلاح نیروبخش و مقوی، ویران کننده سلامتی انسانها و برهم زننده تعادل وزنی آنها گشت.
در واکنش به این رویکرد، گروه دیگری به سمت موادغذایی کاملاً طبیعی و حتی خام گرایش پیدا کردند که هیچگونه فرایند شیمیایی در تولید آن ها به کار نرفته است.
گرایش به سوی تغذیه طبیعی تر با کشف خواص املاح معدنی مقارن شد؛ املاحی که در میوه ها و سبزیهای طبیعی و زنده به وفور یافت می شوند.
بعد از آن دانشمندان به نقش حیاتی ویتامینها پی بردند و نظریه «کالری» کم کم اعتبار سابق خود را از دست داد.
به تدریج ویژگیهای موادغذایی مهمی چون گلوسیدها، لی پیدها و پروتیدها معلوم گشت. متخصصان علوم تغذیه نظریه حفظ تعادل غذایی در وعده های غذایی را مطرح کردند. یعنی فراهم کردن میزان متعادلی از تمام موادغذایی اصلی در هر وعده غذایی که تغذیه نامتجانس نامیده شد.

تغذیه متجانس یا همگون

اگر دقت کنیم، متوجه می شویم که حیوانات در طبیعت پیرو نوعی تغذیه یکنواخت هستند که متناسب با خصوصیات گوشتخواری، گیاهخواری یا حشره خواری آنهاست.
نکته مهم این است که با وجود این تغذیه یکنواخت، تعادل غذایی آنها نیز حفظ می گردد.
پاولوف در سال ۱۹۲۰ پس از یکسری آزمایشها به این نتیجه رسید که موادغذایی با قرار گرفتن در شیره معدی هضم و تجزیه می گردند.
پس از آن دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ترکیب موادغذایی مختلف در یک وعده غذایی باید به گونه ای باشد که از نظر هضم در معده با یکدیگر سازگاری داشته باشند. همین اصل مبنای تعریف تغذیه متجانس یا همگون و یا به عبارتی استفاده از موادغذایی (سازگار) در هر وعده غذایی گردید.
بحث و مناظره همچنان بین طرفداران تغذیه متجانس و غیر متجانس باقی است و هر گروه هر روز دلایلی برای مدعای خود پیدا می کند.
هدف این کتاب ارائه قواعد تغذیه متجانس با زبانی ساده و کاملاً علمی به خوانندگان است. این کار با شناسایی موادغذایی سازگار آغاز می گردد. هر چند تغذیه نامتجانس هنوز از مقبولیت بیشتری برخوردار است، اما به راحتی می توان درباره آن بحث کرد و ارزشهای آن را زیر سوال برد.
در این کتاب ما به طرح و بررسی نظریه تغذیه همگون و اصول مختلف آن می پردازیم. پس از این توضیحات نتیجه گیری و تصمیم با خواننده است تا خود را با اصول این نوع تغذیه وفق دهد یا ندهد. وظیفه ما معرفی صحیح این نظریه به زبانی ساده و در حد امکان مختصر و مفید است.
***
اصولاً بشر از قواعد تغذیه ناهمگون پیروی می کند اما تغذیه همگون با ویژگیهای گوارشی بدن او بیشتر سازگار است.
***

این کتاب ترجمه ای است از:
ÉQUILIBREZ
VOTRE POIDS
La voie des compatibilités alimentaires
avec
Désiré Mérien
Editions Jouvence, 1994

بخورید و بیاشامید، ولی اسراف نکنید.
«قرآن کریم»

۱. گروههای اصلی غذایی

پروتیدها یا پروتئینها

پروتیدها یا پروتئینها در مواد زنده یافت می شوند. انواع گوشت، ماهی، شیر، تخم مرغ، مخمرهای خوردنی، سویا، غلات، دانه های روغنی و... سرشار از پروتئین هستند.
پروتئینها در ساخت، جایگزینی و ترمیم سلولهای بافتهای بدن نقش دارند. به همین دلیل پروتئینها تضمین کننده رشد بدنی کودکان و حفظ اندام بزرگسالان هستند.
اسیدهای آمینه عناصر سازنده پروتئینها هستند. دانشمندان تاکنون موفق به کشف حدود بیست نوع اسید آمینه در موجودات زنده شده اند.
بسیاری از این اسیدهای آمینه مستقیما قابل استفاده موجودات زنده نیستند بلکه پس از تجزیه به مواد تشکیل دهنده خود قابلیت جذب و ترکیب پیدا می کنند. به اسیدهای آمینه ای که برای بقای اندامهای زنده ضروری هستند، اسیدهای آمینه حیاتی می گویند. دانشمندان تاکنون حدود ۶۰ اسید آمینه حیاتی را کشف کرده اند. (به نمودار توجه فرمایید.)
اگر میزان یکی از این اسیدهای آمینه در پروتئین حامل کاهش یابد، به عاملی محدودکننده در استفاده کامل از این پروتئین تبدیل می شود.
پس زمانی مصرف پروتئین کاملاً موثر و مفید خواهد بود که میزان اسیدهای آمینه حیاتی آن متعادل و طبیعی باشد.
کودکان در دوره رشد احتیاج به موادغذایی پروتئینی دارند که حاوی تمام اسیدهای آمینه حیاتی باشد.
پروتئینهایی که قادر به تامین تمام نیازهای موجود زنده باشد کامل نامیده می شوند.
منابع اصلی پروتئینهای کامل از این قرارند:
  • محصولات حیوانی: گوشت قرمز، ماهیها، سخت پوستان.
  • محصولات فرعی حیوانی: شیر و مشتقات آن، تخم مرغها.
  • گیاهان: سویا، غلات، دانه های روغنی.

نظرات کاربران درباره کتاب زندگی یعنی...وزن خود را متعادل نگه دارید