فیدیبو نماینده قانونی انتشارات تیسا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب توسعه گردشگری شهری

کتاب توسعه گردشگری شهری
با تکیه بر مرکز شهر تهران و رویکرد مدیریت شهری

نسخه الکترونیک کتاب توسعه گردشگری شهری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب توسعه گردشگری شهری

چه بسیار زمان‌هایی که به ایران‌گردی و بازدید از یک جاذبه گردشگری مشغول بودم و این سخن در ذهن یا بر زبان من و هم‌سفرانم جاری شد که «ای کاش به این پدیده گردشگری بیشتر توجه می‌شد. اینجا قابلیت‌های توسعه بیشتری دارد»؛ ولی آیا همیشه موضوع به همین سادگی است؟ کتاب حاضر برای پاسخ به این پرسش و بررسی بسترهای مختلف تحقق توسعه گردشگری به سراغ گردشگری شهری در شهر تهران به ‌عنوان موضوعی جذاب و البته پیچیده می‌رود.

ادامه...

بخشی از کتاب توسعه گردشگری شهری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

تهران به عنوان مرکز سیاسی کشور، بیش از یک شهر بزرگ و پُرجمعیت است که رشد ناموزون و نامتعادل و تنوع قومی و مهاجرپذیری گسترده، وجه ممیزه آن از دیگر شهرهای بزرگ کشور است. تهران به تافته جدابافته ای تبدیل شده که مجموعه ای از ویژگی ها، ارزش ها و هیجان های گاه متناقض را نیز در خود نمایان دارد. تراکم سرمایه های فرهنگی و خُرده فرهنگی، تراکم سرمایه های اقتصادی، سیاسی و نمادین، تحرک و رقابت اجتماعی بالا، تنوع سبک های زندگی و بسیاری از ویژگی های دیگر، معنای فرهنگی تهران را به مثابه فضا و مکانی زیسته در ذهن ساکنان و غیر ساکنان آن بسیار متمایز می سازد. تهران به عنوان یک کلان شهر، علاوه بر در برداشتن خصایص اجزا و مولفه های تشکیل دهنده آن، چیزی فراتر از این اجزاست. تهران را تنها باید در مقیاس کلان شهریِ منحصر به فرد آن، با تمام اوصاف و شرایط خوب و بد آن در نظر گرفت.
مجموعه پایان نامه ها و رساله های دانشگاهیِ چاپ شده در مجموعه «فرهنگ و شهر» ـ همچون اثر حاضر ـ برشی از تجربه ارزش ها، گرایش ها و تجارب متنوع ساکنان تهران و نیز شرایط ساختاری و تغییر و تحولات آن را مورد توجه قرار می دهند. این مجموعه آثار که با حمایت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به چاپ می رسند، در کلیّت خود می توانند تصویری از پیچیدگی ها، تناقض ها، فرصت ها، محدودیت ها، واقعیت ها، بازنمایی ها و نیر بستر تاریخی زندگی در این شهر را ترسیم کنند.
در انتخاب و سفارش این مجموعه، ملاحظات چندی مورد توجه قرار گرفته که انعکاس دهنده اهمیت جهت گیری های فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری تهران و نیز تحولات و پویایی های مربوط به شرایط ساختاری و فرهنگی زندگی در تهران است. بر این اساس، رویکرد فرهنگی در مطالعه شهر، وجه غالب آثار این مجموعه را شامل می شود که بر اساس طیفی از سنت های رشته های دانشگاهی مانند جامعه شناسی، مطالعات فرهنگی، برنامه ریزی شهری، مدیریت شهری، جمعیت شناسی، معماری و روان شناسی محیطی و عموماً در فضایی چند رشته ای و گاه بین رشته ای، ضرورت های سیاستی و مدیریتی و تجارب زندگی روزمره در این شهر را شرح داده اند.
به همان سان، جهت گیری فرهنگیِ متون این مجموعه و نیز توجه به تهران به عنوان یک متن فرهنگی در وجوه مختلف کالبدی، ساختاری و نیز ارزشی و رفتاری آن، الزاماً وجهی تفسیری به غالب این مطالعات بخشیده است؛ از این رو رویکردهای روش شناختی و تحلیل کیفی ای چون مردم نگاری، مطالعات تاریخی، پدیدارشناسی، نظریه مبنایی، نشانه شناسی، تحلیل محتوای کیفی و تحلیل گفتمان، روش های غالب این متون را تشکیل می دهند، هرچند در مطالعه ساختارها و تغییرات فرهنگی و نگرشی، تحلیل ثانویه و پیمایش نیز به کار رفته است. به کار گیری این تنوع روشی که در مطالعات شهری ایران سابقه زیادی ندارد، با امتیازات زیادی همراه است. نگاه فرایندی به تحولات شهر و ردیابی این تحولات در بستر تاریخی شکل گیری و توسعه تهران، نگاه کل نگرانه به مسائل و ویژگی های زیست شهری و فاصله گرفتن از تقلیل گرایی های مربوط به منظر رشته ای، توجه هم زمان به زمینه های ساختاری و ارزشی و توجه به متن زندگی روزمره و تجارب زیسته افراد در مفهوم سازی ها و تحلیل مسائل شهر، از جمله این مزایاست.
ایده ها و نتایج به دست آمده از این مطالعات تجربی، علاوه بر اینکه به شناخت و فهم عمیق تر زندگی شهری و سازوکار تغییر و تحولات در فرهنگ آن کمک می کند و چشم اندازی انتقادی را برای تامل بر زمینه ها و آثار این تغییرات (مثلاً در معماری، فرهنگ اتومبیل، زندگی روزمره زنان، مراکز خرید و فضاهای تجاری، هیجان های اجتماعی و مانند آن) مهیا می سازد، دلالت ها و آثاری را نیز برای سیاست گذاری و مدیریت شهری به همراه دارد که از جمله محورهای آن می توان به تلاش برای کاستن از نابرابری و بی عدالتی در دسترسی ها، برخورداری ها و تامین برخی از حقوق شهروندی که خود به پدیده ای فراگیر و به درجاتی تاریخی تبدیل شده است، و ادغام اجتماعی بیشتر گروه های آسیب پذیر مانند سالمندان و معلولان اشاره کرد.
آثار مجموعه «فرهنگ و شهر»، رویکردهای متنوعی را برای فهم تجارب معاصر از شهر ـ چه تجارب زیسته واقعی و چه تصوری ـ در اختیار خوانندگان قرار می دهد. مرور این آثار، پیچیدگی ها و تنوع شرایط زندگی و نیز نگرش و قضاوت نسبت به زندگی شهری را آشکار می سازد. ساکنان تهران به واسطه تجربه زیسته خود از ساختمان ها، بناها و فضاهای مصنوع و همچنین بازنمایی و انعکاس این ارزش ها و هنجارها در هنر، ادبیات، فیلم و عرصه های مشابه، درک و شناخت متفاوتی نسبت به آن دارند و بر این اساس به تفسیر و مدیریت برنامه های روزانه و نیز برنامه ریزی های خود برای آینده می پردازند. جدایی ناپذیری عناصر مادی و عینی شهر از وجوه فرهنگی و نرم افزارانه، دستور کاری است که کتاب های این مجموعه بر آن تاکید داشته اند.
امید است انتشار این آثار، گامی در ترویج و همگانی ساختن نگرش فرهنگی به شهر و مدیریت شهری باشد و ضمن ترویج فرهنگ نقد، جهت گیری های سیاستی مفیدی را در اختیار محققان، برنامه ریزان و مدیران شهری قرار دهد.

محمدسعید ذکایی
ناظر علمی

مقدمه

«چیزی از سایه خنک امامزاده ها، زیلوی امن مسجدهای بزرگ و نیمه تاریک، بوی خوش روزهای نذری پزان و یا از قوس قزح پرهای طاووس، علامت دسته میدانی ها، چون ابر رنگینی از خیالش می گذشت. چشم ها را می بست. گردن فربه را روی گُرم شانه خم می کرد، احساس سبکی او را تا نزدیکی ابرها بالا می برد و رضایتی ناب از خوشبختی ای اتفاقی، دلش را می فشرد... مطمئن شد یکی از همان آدم هایی است که همه کوچه ها و خیابان ها را پر کرده اند، همه راهروها و پله ها را، همه پیاده روها را، بازار و گلوبندک و سرچشمه را، میدان خراسان و شوش و ژاله و بهارستان را... همه جا را و این حس خوبی بود».(۱)
آیا در واقع شهرها جایی هستند که می توان از قدم زدن در کوچه پس کوچه های آنها لذت برد و اوقات خود را با حس رضایتی ناب سپری کرد و چیزی به نام «حسی خوب» داشت؟ گم شده ای که همگان دانسته و یا ندانسته در جست وجوی آن هستند. یک حس خوب، یک خوش گذرانی از ته دل و تفریحی انرژی بخش را در کجای این شهرها می توان یافت؟
این پرسش ها و پرسش های دیگری ازاین قبیل که با زندگی و گذران دوران جوانی ام در کلان شهری مانند تهران ذهنم را به خود مشغول می داشت؛ بهانه ای برای جست وجو در موضوع گردشگری شهری شد تا با نگاهی ژرف تر و علمی تر به بررسی موضوع بپردازم. به همین دلیل موضوع پایان نامه دوره کارشناسی ارشد خود را با عنوان «قابلیت توسعه گردشگری شهری در مرکز شهر تهران» انتخاب کردم و در همان ابتدا با اندیشه ادای دِین به حوزه مدیریت شهری که گمان می کنم اهمیت جایگاه آن در علوم انسانی مغفول مانده است، نوشتن را آغاز نمودم. در مسیر این پژوهش همچون تمامی تحقیقات مشابه با تنگناها و مشکلاتی نیز مواجه شدم. برای مثال، جلب اعتماد مصاحبه شوندگان برای انجام مصاحبه و مستند سازی گفته های آنها یا هماهنگی با کارشناسان و مدیران سازمان ها و متقاعد کردن آنان برای انجام گفت وگوهای طولانی که عموماً در ساعت کاری انجام می شد، کار دشواری بود. همچنین فقدان داده های نظری پیرامون گردشگری شهری و مدل های توسعه گردشگری و وجود اطلاعات و آمار متناقض و عموماً ناهماهنگ به دلیل وجود ساختار بخشی در نهادهای مرتبط، از چالش های پیشِ رو محسوب می شد. البته علی رغم این موضوعات، گستره ای از تجربیات سازنده، آموزنده و لذت بخش حاصل شد که برای من بی اندازه ارزشمند بود. فراگیری روش تحقیق و آشنایی با گفتمان رشته تحصیلی ازطریق مرور منابع و متون و به کارگیری یک روش تحقیق در زمینه موضوعی معین و بررسی جامع و نظام مند آن حقیقتاً تجربه ای انگیزه آفرین و لذت بخش است. همین طور مواردی مانند درگیری و آشنایی نزدیک با بخشی از نظام مدیریت شهری درنتیجه مصاحبه با مدیران و کارشناسان این حوزه، آشنایی و برخورد نزدیک با شهروندان و بخش خصوصی از دریچه رویکرد مدیریت شهری، لذت مشاهده و گردش در مرکز شهر تهران با نگاهی تخصصی و علمی، تجربه نگارشی علمی بر اساس برنامه ای منسجم و نظام مند، تحقیق تجربی و شکل گیری علاقه ای عمیق به حوزه گردشگری شهری به عنوان یک موضوع علمی، از دستاوردهای هیجان انگیز این تالیف است.
نوشتن این کتاب از این منظر برای من اهمیت ویژه ای دارد که کاری مفید باتوجه به علایق و تجربیات شخصی انجام داده باشم. امید دارم این مطالعه کمکی به پیشرفت تخصصی، زمینه ای برای تشکیل هویت حرفه ای و افزودن بر دامنه شناخت علمی ام باشد. برداشتن نخستین قدم در این راه بی شک یکی از سخت ترین گام های این مسیر است که جز با همدلی و اعتماد برخی عزیزان امکان پذیر نبود که در اینجا بر خود لازم می دانم از آنان سپاسگزاری کنم. از استاد گران قدرم جناب آقای دکتر غلامرضا کاظمیان که راهنمایی های موثر و دقت بی مانند ایشان سبب هرچه بهترشدن نتایج پژوهش شد و همچنین استاد مشاورم جناب آقای دکتر نعمت الله فاضلی که با مهربانی، دلسوزی و مسئولیت پذیری مثال زدنی خود سبب غنای بیشتر پژوهش شدند و استاد محترم جناب آقای دکتر محمدسعید ذکایی قدردانی می نمایم که در نهایت لطف این کار را مورد ارزیابی قرار دادند و پیشنهادهای باارزش ایشان به اعتبار این نوشتار افزوده است.
همچنین از مدیران اداره کل مطالعات فرهنگی و شهرداری تهران و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و شهرداری منطقه ۱۲ و تمامی افراد مصاحبه شونده که با دقت و حوصله به پرسش ها پاسخ داده اند سپاسگزاری می کنم و همچنین مایلم از مساعدت های بی دریغ جناب آقای جاودانه؛ همسر و همراه همیشگی ام، که پیشرفت کار را رهین راهنمایی ها، همراهی ها و ستایش های ایشان می دانم، سپاسگزاری کنم.

فصل اول: کلیات و مفاهیم

پشت دریاها شهری است
که در آن وسعت خورشید به اندازه چشمان سحرخیزان است
شاعران، وارث آب و خرد و روشنی اند
پشت دریاها شهری است
قایقی باید ساخت

«سهراب سپهری»

چه بسیار زمان هایی که به ایران گردی و بازدید از یک جاذبه گردشگری مشغول بودم و این سخن در ذهن یا بر زبان من و هم سفرانم جاری شد که «ای کاش به این پدیده گردشگری بیشتر توجه می شد. اینجا قابلیت های توسعه بیشتری دارد»؛ ولی آیا همیشه موضوع به همین سادگی است؟ کتاب حاضر برای پاسخ به این پرسش و بررسی بسترهای مختلف تحقق توسعه گردشگری به سراغ گردشگری شهری در شهر تهران به عنوان موضوعی جذاب و البته پیچیده می رود. قبل از بیان هر مطلبی بایستی به این پرسش مهم پاسخ دهم که اهمیت و ضرورت پرداختن به این موضوع چیست؟ بر همین اساس در این فصل ابتدا تلاش می کنم اهمیت و ضرورت بررسی پیرامون موضوع گردشگری شهری را با رویکردهای مختلف از بُعد نظری و روش شناختی شرح دهم. در ادامه به مبانی نظری موضوع می پردازم و مروری بر تحقیقات پیشین انجام می دهم تا باتوجه به مسئله اصلی پژوهش برخی زمینه های مربوط گردآوری و معرفی شود. هریک از این زمینه ها اگرچه به موضوع پژوهش مربوطند؛ ولی وجوه مختلفی از آن را پوشش خواهند داد. باتوجه به گستردگی حوزه های نظری زمینه های مختلف موضوع آنچه در پی می آید، تنها بخشی از مسائل مرتبط خواهد بود و در واقع برای ایجاد یک پیش آگاهی نسبت به موضوع بحث به کار می آید. به این منظور و برای دست یافتن به ادراک روشنی از مفاهیم مهم در کتاب حاضر همچنین برای آمادگی ذهنی رویارویی با توسعه گردشگری شهری در مرکز شهر تهران به کلیات سه مفهوم مدیریت گردشگری شهری، مراکز شهری و مدیریت شهری خواهم پرداخت. در پایان این بخش نیز سعی نموده ام تا در یک جمع بندی به ارتباط بین این مفاهیم در قالب یک مدل بپردازم.

تصویر شماره ۱. تصویری از تهران قدیماهمیت و ضرورت

در ابتدا و پیش از شروع هر بحثی مایلم پیرامون اهمیت و ضرورت در کنار هم نشاندن موضوعات گردشگری شهری، مرکز شهر و رویکرد مدیریت شهری و بررسی آنها در قالب یک مدل کمّی صحبت کنم. اهمیت و ضرورت بحث وبررسی در خصوص موضوع کتاب حاضر را در ابعاد مختلف و با رویکردهای متنوعی می توان شرح داد. برای مثال در بُعد اهمیت نظری به این نکته اشاره می کنم که عمده تحقیقات انجام گرفته در زمینه مدیریت شهری با دو رویکرد انجام می پذیرد: یکی رویکرد راهبردی که می توان گفت اغلب محققان مدیریت شهری رویکردی راهبردی دارند؛ بدین معنا که از وضعت کنونی دور شده و به طورکلی در برنامه های استراتژیک بلندمدت غرق می شوند که این امر سبب نوعی نگاه آرمان گرایانه می گردد. نتایج تحقیقاتی که با رویکرد راهبردی انجام می شوند، اغلب دور از واقعیت های موجود هستند و تنها به عنوان ایده های خوب؛ ولی دست نیافتنی باقی می مانند و قابلیت اجرا ندارند. رویکرد دیگر رویکرد اجرایی است که اغلب مدیران شهری، برنامه ریزان و کارشناسان حوزه های مرتبط با شهر دارای این رویکرد هستند. آنها به منظور کاربردی بودن پژوهش بیشتر توجه خود را به جزئیات معطوف می کنند؛ بنابراین بدون درک همه عوامل دخیل در موضوعی، راهکارهایی را ارائه می دهند که در صورت تحقق نیز مشکلات خاص خود را دارند.
گذشته از ضعف و قوت های ماهوی هردوی این رویکردها از این مشکل رنج می برند که واقعیت های اجتماعی و زمینه های فرهنگی ایران را نادیده گرفته اند و نوعی مدل های گرته برداری شده از سایر شهرهای جهان هستند که الگوهایی ناکارا و فاقد دیدگاه بومی نگر و محلی نگر را ارائه می کنند؛ بنابراین ضرورت انجام پژوهش هایی باتوجه به موارد ذکر شده رخ می نماید. در راستای همین امر کتاب حاضر سعی دارد نه تنها رویکردی راهبردی و کل نگر داشته باشد، بلکه باتوجه به جزئیات عوامل تاثیرگذار در یک پدیده رویکردی اجرایی و عملیاتی نیز داشته باشد و از طرف دیگر خلا توجه به زمینه های اجتماعی را با بومی سازی مدل های موجود پر کند.
در بُعد اهمیت روش شناختی می توان گفت نوع مسائلی که در منطقه تهران قدیم وجود دارد، به گونه ای است که نمی توان با اتکای صرف به بررسی های پیمایشی و کمّی آنها را شناسایی و تحلیل نمود. گواه این امر این واقعیت است که تاکنون تحقیقات گوناگون کمّی و پیمایشی درباره این منطقه و به طورکلی مسائل شهری انجام شده است؛ ولی نه تنها نتوانسته اند گره ای از مشکلات بگشایند، بلکه از لحاظ نظری نیز نتیجه بخش نبوده اند؛ بنابراین باتوجه به این موضوع این کتاب بر آن است تا از رویکرد روش شناختی کیفی استفاده کند. تحقیقات کیفی در دو دهه اخیر در رشته های مختلف ازجمله مدیریت گسترش یافته است و بر اهمیت استفاده از آن روزبه روز افزوده می شود.
بررسی های متعدد تجربی که محققان و کارشناسان شهری راجع به تهران قدیم انجام داده اند(۲)؛ اذعان می دارد که تهران قدیم بدون توجه به رنگ روح زندگی به سرعت برق رشد کرده است و همچنان که مدیران شهری با رویکرد کالبدی به آن نگاه می کنند، همچون کالبدی بی روح به نظر می رسد و مراکز شهری که قلب تپنده این کالبد بی روح هستند با شدت بیشتری بی هویت می شوند و کارکردهای اصلی خود را از دست می دهند و همین امر سبب می شود که شهرها از درون پوک و بی معنی شوند و پیش از هر چیز هویت فرهنگی خود را از دست دهند. مرکز شهرها به دلیل مرکزیت جغرافیایی، سهولت دسترسی، استقرار بازار (فعالیت های تجاری) و ویژگی های تاریخی ـ فرهنگی، دارای انرژی بالقوه برای تولید درآمدهای پایدار می باشند. علی رغم این ویژگی ها و به خصوص پویایی فعالیت های تجاری، محلات مسکونی پیرامون این «هسته تجاری مرکزی»(۳)، به دلایلی چند ازجمله بافت سنتی، شبکه معابر قدیمی و ناکارا وغیره تحرک، پویایی و سرزندگی لازم را نداشته و سیر تنزل، رکود و بی هویتی را طی می نمایند. دراین بین آنچه ضروری به نظر می رسد، بررسی قابلیت توسعه گردشگری در مراکز شهری به عنوان راهکار احیای آن است. در کتاب حاضر تلاش کرده ام علاوه بر اهمیت نظری و رو ش شناختی به شناسایی و تحلیل و در صورت امکان، یافتن راه حل هایی برای مشکلات گوناگون موجود در مسیر توسعه گردشگری در تهران قدیم به عنوان مرکز گردشگری در یک کلان شهر و همچنین دیگر مشکلات این منطقه از تهران بزرگ کمک نمایم.

تحقیقات پیشین موضوع

موضوع خاص این کتاب مرا واداشت پیش از وارد شدن به عرصه عملی، بینشی نسبت به تحقیقات گذشته در موضوع موردنظر داشته باشم. برای این کار، تحقیقات پیشین موضوع در چهار دسته مطالعات و تحقیقات دانشگاهی، کاربردی، تاریخی و هنری ـ ادبی بررسی می شود. سپس ازآنجاکه این پژوهش با بهره گیری از روش «نظریه مبنایی» صورت خواهد گرفت، لازم به نظر می رسد زمینه های مختلف برای توسعه گردشگری مرکز شهر تهران در دو بخش اصلی معرفی و شناخت ویژگی ها و تبیین نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها مرور گردد. این مرور در چهار بخش فیزیکی و کالبدی، اقتصادی و مالی، اجتماعی و فرهنگی و مدیریتی و قانونی انجام می شود. آگاهی از این موارد می تواند به بالا بردن حساسیت نظری محقق کمک کند و تا آنجا که مانع از خلاقیت و جست وجوگری ذهن نباشد، چالش های توسعه گردشگری در زمینه های مختلف را نمایان سازد.
در این بخش، مطالعات و تحقیقات پیشین به چهار بُعد مطالعات و تحقیقات دانشگاهی، کاربردی، تاریخی و هنری تفکیک می شود. هرچند تاکید محقق بیشتر بر مطالعات و تحقیقات دانشگاهی و کاربردی است، ولی به دلیل وجود مطالعاتی از دو منظر تاریخی و هنری به آنها نیز به نحو اجمالی اشاراتی شد.

مطالعات و تحقیقات دانشگاهی

هنگامی که مطالعه و گردآوری پژوهش ها، کتب و تحقیقات علمی گردشگری شهری را آغاز کردم، انتظار داشتم که درک جامع نگرانه ای از گردشگری شهری بیابم؛ ولی پس از کنکاش در موضوع به این نتیجه رسیدم که نقاط ضعف نظری و روشی در ادبیات به چشم می خورد. در برخی موارد نیز غفلت از تجربه و فرهنگ گردشگری شهری و پرداختن به مسائل اقتصادی صرف درک کامل از گردشگری شهری را دچار نقصان نموده است. در اینجا تنوع یا عدم تنوع پژوهش گردشگری شهری مسئله نیست؛ بلکه فقدان ساختار نظری و انجام تنها مطالعات توصیفی و موردی مسئله ساز است. آنچه در این قسمت ارائه کرده ام تلاش برای طرح و مجتمع نمودن مطالعات گردشگری شهری در زمینه های مختلف و جست وجو برای عنوان نمودن شکاف های مطالعاتی است.
مطالعات و تحقیقات دانشگاهی از چندین منظر به موضوع گردشگری شهری نگریسته اند. گاهی از منظر تجزیه وتحلیل جغرافیایی به موضوع پرداخته اند (Shaw &Williams, 1994) و با رویکرد کالبدی به گردشگری شهری نگاه شده است. گاهی نگاهی صرفاً اقتصادی به گردشگری شهری شده است، گاهی نیز تجربه گردشگران از گردشگری شهری مورد مطالعه قرار گرفته است. این مطالعات حکایت از افزایش ادبیات مربوط به سنجش رضایت گردشگران نسبت به مکان ها یا شهرهای مورد ِ بازدید دارد (Ryan, 1995). این رویکرد در واقع نوعی رویکرد رفتاری در مطالعات گردشگری شهری است که بیشتر به مطالعه رفتار گردشگران و گردشگرپذیران شهری و ویژگی های آنها می پردازد. به طورکلی منابع منتشرشده در زمینه گردشگری شهری شامل مطالعات مختلفی پیرامون روند تقاضا، ایجاد جاذبه های شهری، برنامه ریزی شهری و سیاست گذاری، مطالعات سنجش تاثیرات گردشگری و مسائل مربوط به بازاریابی و همچنین مدیریت گردشگران است (Jafari, 2000: 616).

نظرات کاربران درباره کتاب توسعه گردشگری شهری