فیدیبو نماینده قانونی فرهنگستان اندیشه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب برنامه‌ریزی فعالیتهای فرهنگی

کتاب برنامه‌ریزی فعالیتهای فرهنگی
اصول مبانی و مراحل

نسخه الکترونیک کتاب برنامه‌ریزی فعالیتهای فرهنگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب برنامه‌ریزی فعالیتهای فرهنگی

کتاب حاضر ارائه کننده معیارها، موازین و قوانینی است که با رعایت آنها می­توان ضمن شناخت ویژگی­های یک طرح مناسب فرهنگی و شرایط گوناگون در طراحی، تصویب و اجرای برنامه مسیر صحیح برنامه­ریزی فرهنگی را در اختیار دست­اندرکاران قرار دهد.

ادامه...
  • ناشر فرهنگستان اندیشه
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.83 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب برنامه‌ریزی فعالیتهای فرهنگی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

دستمایه آنچه ازحیات بشری باقی خواهد ماند چیزی جز فرهنگ ونقش های اجتماعی نمی باشد. بدین سان ضرورت توجه به فرهنگ وعوامل موثروسازنده آن پراهمیت تر می گردد. عوامل موثردرفرهنگ ویا فاکتورهای سازنده فرهنگ بسیارمتغیرهستند، قاطبه گروههای اجتماعی به دنبال تثبیت وگسترش فرهنگ بومی ویا فرهنگ مورد نظرخویش هستند؛ لذا اقداماتی دراین راستا انجام می دهند، که به حرکت های فرهنگی ویا فعالیتهای فرهنگی تعبیرمی گردد. این فعالیتها ممکن است توسط نهادهای حاکمیتی یک جامعه انجام گیرد ویا توسط توده مردم دنبال گردد. حکومت به صورت رسمی با وضع قوانین واقدامات قانونی درحرکت های فرهنگی ایفای نقش می نمایند. نوع نگرش ها وسیاستگذاری های حکومتی نیزبه صورت غیرمستقیم باعث بوجود آمدن پارامترهای موثردرفرهنگ جامعه می گردد، که حتی ممکن است این پارامترها به تحولات فرهنگی عمیقی منجر،که مطلوب دولتمردان نباشد. فرهنگ جامعه همانند محلول شیمیایی است که ازمجموع چندین عنصرتشکیل شده است. میزان وزن عناصر، درجه حرارت و زمان ترکیب ودهها متغیردیگردرحالت های محلول شیمیایی موثراست؛ اگرسازنده محلول آنها را رعایت نکند به محلول مورد نظرخود دست پیدا نمی کند. فرهنگ جامعه نیزبا تفاوت هایی همین گونه است.
توده مردم به صورت سازمان یافته، درقالب حرکت های نوینی مانند سازمانهای مردم نهاد (NGO) ویا حرکتهای بومی مانند مساجد و روضه هاویاغیرسازمان یافته (غیررسمی - غیرقانونی) درفرهنگ سازی وتحولات فرهنگی جامعه موثرهستند.
فعالیت فرهنگی دارای اصول، مبانی ومراحل خاص می باشد که توجه به آن ما را درنیل به اهداف مورد نظر مساعدت می نماید. هرحرکت وجنبش نیازمند به مسئول، رهبرومدیرمی باشد. با تامل درتاریخ بشریت به این نتیجه می رسیم که به دنبال بلوغ فکری بشر، قوم وقبیله وبه دنبال آن مدنیّت شکل گرفت. لازمه مدنیّت رهبری ومدیریت است. مدیریت درعرصه فرهنگ جوامع، درسه سطح کلان (شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت خانه ها وکمیسیونهای تخصصی مجلس شورای اسلامی) سطح میانی (ادارات مرتبط، صدا وسیما، حوزه های علمیه، دانشگاهها) وسطح خرد (مساجد، هیئت ها، روزنامه ها، سایت ها ومراکزوکانونهای محلی) محقق می گردد. هریک ازسطوح تعریف شده دارای وظایفی هستند، حوزه کلان به سیاستگذاری، راهبردها، چشم اندازوهدایت کلی، حوزه میانی اقداماتی نظیرتهیه دستورالعمل وآیین نامه واجرائیات کلی، تحقیقات وپژوهشهای گسترده ونهادینه سازی فرهنگ وحوزه خرد اقداماتی نظیرتبلیغ، جذب، سازمان دهی، اجرائیات خرد و آموزش را برعهده دارد. نقش برنامه درتمامی این فرآیندها قابل دقت است. برنامه ریزی شامل هدف گذاری، سیاستگذاری کلی، تعیین مقاصد سازمان، (حرکت) نقشه راه، برنامه ودستورکارمی باشد. دربرنامه ریزی اصل زمان شناسی، اصل دین محوری، اصل انسان مداری، اصل انعطاف وپویایی درعین اصول گرایی، اصل مشارکت عمومی، اصل تقویت فرهنگ محلی، اصل دانش محوری وعقلانیت، اصل عدم تعصب گرایی، اصل اجماع، اصل توجه به تکنولوژی جدید وجود دارد. دریک حرکت فرهنگی اگر اصول فوق وچهارچوبهای حاکم شناخته ورعایت نگردد موفقیت های لازم حاصل نمی گردد توصیه می گردد درفعالیتهای فرهنگی به نقش مشورت توجه گردد، ضرورت ها ونیازها تبیین گردد، آراء عوامل موثرداخلی وبیرونی حتی الامکان تجمیع گردد، رعایت تلطیف دراجرا بگردد و به مسایل معنوی واخلاص دررفتارتوجه ویژه گردد، نگاه بلند مدت دربرنامه­ها داشته وکوتاه مدت اقدام گردد. ارتباط با روحانیت نقش بسزایی درحرکت های فرهنگی دارد و توجه به ظرفیت های مالی وانسانی بسیارپراهمیت است. توجه داشته باشیم که کارهای فرهنگی به هیچ وجه کامل نمی باشد ونمی تواند تمامی استعدادها ووظایف جامعه را سیراب نماید. لذا ازتنگ نظری و تعصب گرایی پرهیز وسعی شود بانگاهی بازبه محیط پیرامون نگاه گردد.

دفترتحقیقات وآموزشهای علوم ومهارتهای فرهنگی
موسسه فرهنگی بقیه الله (عج)
محمدرضا ملکی ها

مقدمه

پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران مانند خورشیدی فروزان، تاریکی­های جهل حاکم بر جهان را در هم پیچید و سرچشمه­ای از نور پاک حقیقت را به تمام دنیای غرق در مادیات هدیه داد و چشم ظاهربین و مادی نگر انسان امروز را به دنیای پر از طراوت معنویت باز نمود.
دشمنان انقلاب اسلامی چنان از تابش این نور الهی به وحشت افتادند که تمام اختلافات ظاهری خود را کنار گذارده و در تهاجمی نابرابر سعی در خاموش نمودن این نور الهی هستند.
راههای گوناگون (جنگ و تجاوز، محاصره اقتصادی، تحریم اجتماعی و اقتصادی و محدود کردن روابط سیاسی و...) را آزمودند و چون صلابت مردم مسلمان ایران را در پاسداری از ارزشهای الهی مشاهده کرده و گسترش روز افزون عدالت­طلبی بر مبنای فطرت الهی را در میان مردم جهان دیدند،و به مقابله فرهنگی پرداختند و استحاله فرهنگی و تغییر نظام ارزشی از درون را به عنوان راهبرد اصلی برگزیدند.
در بعد داخلی علاوه بر قوت سازمان در برنامه­ریزی­ برنامه­های فرهنگی در مقابله بادشمنان، کاستی­های درونی نظام فرهنگی رانیز مورد توجه قرار داده که زمینه­های پیشروی دشمنان را فراهم ساخته است. بعد از استقرار حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بارها شاهد ارائه برنامه یا فعالیت­های فرهنگی بدون پشتوانه تحقیقی و علمی لازم و بر اساس سلیقه یا احساس خطر فردی و گروهی بوده­ایم که اکثر آنها به دلیل عدم دقت در ترسیم مراحل برنامه­ریزی یا اجراء، به صورت ناقص ارائه شده یا در همان ابتدای کار به دلیل رعایت نکردن ظرایف و دقایق برنامه­های فرهنگی مسکوت مانده است و مخاطبین هر برنامه­ای را که به انتها نرسانید، دلیل بر ضعف آن فرهنگ، عدم توانایی و اطلاع دست­اندرکاران یا قوت فرهنگ رقیب به حساب آورده یا می­آورند.
از آنجا که برنامه­ها و فعالیت­های فرهنگی کشور در مجموع، تابع معیارها و ملاک­های مشخص و مدونی نبوده اند،هر گروه یا سازمان فرهنگی بر اساس میزان اطلاعات، درک موقعیت، احساس نیاز، نگرش به مخاطب و... بدون در نظر گرفتن شرایطی که امکان دارد در چشم انداز و قدرت تخیل آنها نباشد، طرحی را اعلام و بر مبنای آن حرکت کرده و چه بسا همین حرکت باعث تضعیف فعالیت­های دیگر و برنامه­ریزی دست­اندرکاران آنها می­شوند. و بدلیل تعداد ضوابط و قوانین و ملاک­های مدون سمت سازمانی یا گروهی حاضر به تطبیق برنامه­های خود با دیگران و پذیرش احتمال خطای خود نمی­باشد و به داشتن برنامه و پذیرش قاعده برنامه­ریزی به ما کمک می­کند تا خطاهای خود را تا حد ممکن کاهش داده و احتمال موفقیت خود را افزایش دهیم.

چه باید کرد؟!

اولین قدم در طراحی یک برنامه یا فعالیت از هر نوع و بخصوص فرهنگی کاهش سهم سلیقه­های شخصی و گروهی و دیدگاه­های بخشی­نگر است، به­طوری که فعالیت فرهنگی اثربخش فعالیتی است که تمام مراحل ارائه یک برنامه (از طراحی اولیه تا اجرا و نتیجه­گیری) ارزش­گذاری و معیار بندی شود، یعنی با قرار دادن موازین و ملاک­های متناسب با برنامه­ها و فعالیت­های فرهنگی در سطوح مختلف امکان برنامه­ریزی، دست­یابی به نتایج مثبت و موثر فراهم گردد، تا افرادی که مدیریت و تصدی اجرایی این گونه برنامه­ها و فعالیت­ها را به عهده دارند، با رعایت این معیارها و موازین به بالاترین اثر ممکن در میان مخاطبین برنامه برسند. در حقیقت هدایت مخاطبین به طرف فرهنگ والای اسلام ناب محمدی(ص) در چهار چوبی از قوانین سازنده و پیش­برنده قرار گرفته و رسیدن به هدف نهایی تضمین می­گردد.
کتاب حاضر ارائه کننده معیارها، موازین و قوانینی است که با رعایت آنها می­توان ضمن شناخت ویژگی­های یک طرح مناسب فرهنگی و شرایط گوناگون در طراحی، تصویب و اجرای برنامه مسیر صحیح برنامه­ریزی فرهنگی را در اختیار دست­اندرکاران قرار دهد.

لیلا جوانی

تقدیم به یاوران انقلاب اسلامی در سنگر حرکت های فرهنگیفصل اول: تعریف برنامه ریزی(۱)

برای شناخت بهتر برنامه ریزی تعاریفی از آن را با هم بررسی می­کنیم.
برنامه­ریزی، متضمن تعیین هدف­ها و مقاصد و تهیه نقشه و برنامه کار برای رسیدن به اهداف است. بنابراین برنامه نشان می­دهد که هدف­ها چیستند؟ و چگونه باید تحقق یابند؟
برنامه­ریزی، فرایند فکری پیچیده­ای است که لازم است آگاهانه راه­های عملی آن تعیین شود تا تصمیم­ها بر پایه هدف، استوار گردد. شناخت و برآوردهای سنجیده­تر صورت گیرد تا خطاها به حداقل ممکن کاهش یابد.
برنامه مجموعه­ای از هدف­ها، خط مشی­ها، روش­های کار، دستورها، تعیین کار ویژه، گام­هایی است که باید برداشته شود، منابعی که باید به کار بسته شود، و دیگر عناصر لازم برای اجرای یک عمل شناخته شده و معلوم را با خود به همراه داشته باشد.
برنامه­ریزی، آوردن آینده به زمان حال است تا بتوان همین الان کاری برای آن انجام داد. (آلن لاکین).
برنامه­ریزی عبارت است از تعیین چگونگی و توالی یک سری فعالیت­ها وتخصیص نیروها و امکانات به این فعالیت­ها برای رسیدن به یک هدف معلوم.
برنامه­ریزی برخورد هوشمندانه با چیزی است که در آینده احتمالاً به وقوع خواهد پیوست.
برنامه عبارت است از انتخاب و گزینش مجموعه اقدامات از پیش تعیین شده،
همانطور که در سطور پیشین اشاره شد برنامه­ریزی را می­توان به صورت­های ذیل تعریف کرد.

۱. تعیین اهداف و روش دستیابی به آن­ها
۲. برنامه­ریزی عبارت از یک سلسله عملیات منظم، سیستماتیک و مرتبط با یکدیگر بوده که به منظور دستیابی به یکسری اهداف معین و مشخص توسط یک نهاد، سازمان و یا دولت برای مدت معین انجام می­گیرد.
۳. برنامه­ریزی عبارت است از تهیه و توزیع و تخصیص امکانات محدود برای رسیدن به هدف­های مطلوب، در حداقل زمان و با حداقل هزینه ممکن
۴. برنامه­ریزی فرایند دستیابی به اهداف سازمان است.
۵. در یک کلام برنامه­ریزی یعنی تعیین فعالیت­های اثربخش در جهت تحقق هدف به بهترین شکل ممکن کارآیی.

برنامه باید دارای سه ویژگی باشد:

اول- باید در برگیرنده آینده باشد.
دوم- همراه با اقدام و عمل باشد.
سوم- یک عامل علمی یا سببی سازمانی در آن وجود داشته باشد.

اگر در سازمان هدفی را دنبال نمی­کنید، از انجام برنامه­ریزی هم معاف خواهید بود و اگر در کارهایتان محدودیت زمان و هزینه ندارید، موضوع کنترل را فراموش کنید و به برنامه هم فکر نکنید.

نظرات کاربران درباره کتاب برنامه‌ریزی فعالیتهای فرهنگی