فیدیبو نماینده قانونی شکیب و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اینترنت پاسخ مسئله نیست!

کتاب اینترنت پاسخ مسئله نیست!

نسخه الکترونیک کتاب اینترنت پاسخ مسئله نیست! به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب اینترنت پاسخ مسئله نیست!

اینترنت، بدان شکلی که مبلغانش وعده داده بودند، پاسخ مسئله است. همچنین طبق گفته‌ی ‌ایشان اینترنت خوبی را در بین مردم رواج می‌دهد و جلوی راه بدی سد می‌سازد و در نتیجه جهانی بازتر، آزادتر و تساوی‌طلب‌تر ایجاد می‌کند. به گفته‌ی این مبلغان که شامل میلیاردرهای سیلیکن ولی، بازاریان رسانه‌های اجتماعی و ایده‌آلیست‌های شبکه می‌شود، هرچه مردم بیشتری به اینترنت بپیوندند، ارزشش هم برای جامعه و هم برای کاربران آن بیشتر خواهد شد؛ بنابراین آن‌ها از اینترنت در قالب یک چرخه‌ی همواره مثبت که هر طرف آن تأثیر مثبتی یر طرف دیگر دارد، به‌عنوان یک موقعیت برد- برد اقتصادی‌فرهنگی برای میلیارد‌ها کاربرش یاد می‌کنند؛ نه، اینترنت پاسخ مسئله نیست؛ حداقل نه تا به امروز. این کتاب که تحقیقات بسیاری از کارشناسان را جمع‌آوری کرده توضیح می‌دهد که چرا و به چه خاطر؟

ادامه...
  • ناشر شکیب
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.25 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۱۹ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب اینترنت پاسخ مسئله نیست!

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: شبکه

جامعه شبکه ای

دیوار بوسیله ی لامپ های نورانی که با خط های آبی، صورتی و بنفش بصورت هزارپیچی درهم تنیده بودند، تزیین شده بود. این می توانست یک عکس لحظه ای، یک نمای کلی از کائنات باشد. با ستاره های درخشان و گوناگونش در کهکشانهای چرخان و مرتبطش. به راستی که در نوع خود، دنیایی بود. فقط بجای اینکه آسمانی و کیهانی باشد، تصویری گرافیکی بود از دنیای قرن بیست و یکمی و شبکه ای ها.
من در استکهلم بودم، در مقر اصلی و جهانی اریکسون. بزرگ ترین ارائه دهنده ی شبکه های ارتباط سیار به ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISPs) و مخابراطی مانند ای تی اند تی(۳۵)، داچ تله کم(۳۶) و تلفنیکا،(۳۷) اریکسون، که در سال ۱۸۷۶ زماینکه مهندس سوئدی لارس مگنس اریکسون(۳۸) مغازه ی تعمیر تلگرافش را در استکلهم باز کرد. بنیان گذاری شد. چنان بزرگ شد که تا پایان سال ۲۰۱۳، ۱۱۴۳۴۰ نفر کارمند با درآمد جهانی بیش از ۳۵ میلیارد دلار از ۱۸۰ کشور، داشت. من رفته بودم پاتریک سروال(۳۹) را ببینم، یکی از مدیران اجرایی اریکسون و مسئول گروهی تحقیقاتی در کمپانی که روندهای چیزی که به آن «جامعه شبکه ای» می گفتند را بررسی می کرد. گروهی از محققان او به تازگی موبیلیتی ریپورت(۴۰) سالانه ی کمپانی را نوشته بودند، یک مرور کلی از وضعیت جهانی صنعت موبایل. اما وقتی در لابی دفتر اریکسون منتظر بودم که با سروال صحبت کنم، چیزی که نظر مرا به خود جلب کرد بی نظمی و آشفتگی گره های متصل به هم روی دیوار کمپانی بود.
نقشه که توسط آرتیست گرافیکی سوئدی جوناس لیندویست(۴۱) طراحی شده بود، شبکه ها و دفاتر اریکسون را در سراسر جهان نشان می داد. لیندویست خطوط متصل کننده ی شهرها را بصورت مدور کشیده بود تا بقول خودش حس حرکت ابدی و همیشگی را القا کند. او در توضیح اثرش به من گفت: «ارتباط خطی نیست، بلکه تصادفی و بی نظم است». به نظر می رسید همه ی مکانها، بدون توجه به اینکه چقدر دور افتاده و پرت باشند، به هم متصل بودند. نقشه تماما بصورت لبه دار بود. به استثنای یک تکه ی دایره ای شکل نمادین برای استحکام در مرکز. نه قلب داشت، نه قاعده ی سازمان دهی و نه سلسله مراتب.
شهرها در نامرتبط ترین کشورها از جمله پاناما، گینه ی بیسائو، پرو، صربستان، زامبیا، استونی، کلمبیا، کاستاریکا، بحرین، بلغارستان و غنا چنان به هم مرتبط شده بودند که نه از نظر زمانی معنی می داد و نه از نظر مکانی. انگار همه جا به همه جا وصل بود. دنیا بصورت یک شبکه ی پراکنده دوباره کشیده شده بود.
دیدار با پاتریک سروال فراگیری خیره کننده ی اینترنت سیار امروز را در همه جا تایید کرد. هرساله، تیم تحقیقاتی او در اریکسون یک گزارش جامع از وضعیت شبکه های موبایل منتشر می کند. سروال به من گفت که در سال ۲۰۱۳، ۱.۷ میلیارد اینترنت پرسرعت با پهنای باند زیاد به فروش رفته است، و اینکه ۵۰ تلفن های همراه فروخته شده در آن سال تلفن های هوشمندی بودند که قابلیت اتصال به اینترنت داشتند. موبیلیتی ریپورت اریکسون پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۱۸ انتظار می رود تعداد اشتراک های اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا به ۴.۵میلیارد برسد که بخش عمده ای از ۲.۵ میلیارد مشترک جدید از خاورمیانه، آسیا و آفریقا باشند.۱ بیش از ۶۰ جمعیت بیش از ۷ میلیاردی دنیا، بنابراین تا سال ۲۰۱۸ خودتان را آنلاین کنید. و با وجود کاهش چشمگیر قیمت تلفن های هوشمند، که انتظار می رود به زیر پنجاه دلار برای دستگاه های متصل و با کیفیت برسد،۲ و همچنین با آمار خیره کننده ی سازمان ملل که گزارش کرده است که تعداد افرادی که تلفن همراه دارند (۶ ملیارد نفر) بیشتر از تعداد افرادی است که دسترسی به توالت سیفون دار دارند (۴.۵میلیارد نفر)۳ غیرمنطقی نیست که فکرکنیم تا اواسط سال ۲۰۲۰ بخش عمده ای از بزرگسالان روی کره ی زمین هریک کامپیوترهای جیبی قدرتمند خودشان را خواهند داشت که قابلیت اتصال به اینترنت دارند.
و نه همه ی افراد، بلکه همه چیز. یک گزارش رسمی اریکسون پیش بینی می کند که تا سال ۲۰۲۰، ۵۰ میلیارد دستگاه هوشمند در شبکه وجود داشته باشد. ۴ خانه ها، اتومبیل ها، جاده ها، دفاتر اداری، محصولات مصرفی، پوشاک، دستگاه های سلامتی، شبکه برق، و حتی آن ابزارهای برش صنعتی که زمانی در کمپانی موستو استیم ماربل میل ساخته می شد، همگی توسط چیزی که به آن اینترنت اشیاء می گویند، به یکدیگر متصل خواهند شد. تعداد دستگاه های فعال بی سیم ماشین – به – ماشین در بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ سه تا چهار برابر افزایش پیدا خواهد کرد. یک گزارش شرکت سهامی مک کینزی اذعان می دارد که «دنیای فیزیکی در حال تبدیل شدن به نوعی سیستم اطلاعاتی است.»۵
اقتصاد جامعه ی شبکه ای از همین الان هم سرسام آور است. یک گزارش دیگر از شرکت سهامی مک کینزی که سیزده تا از پیشرفته ترین اقتصادهای صنعتی را مورد مطالعه قرار داده بود به این نتیجه رسید که همین امروز هم ۸ تریلیون دلار دارد از طریق تجارت الکترونیک جابجا می شود. این گزارش که در سال ۲۰۱۱ تهیه گردید همچنین این نکته را متذکر می شود که اگر اینترنت یک بخش اقتصادی بود بطور میانگین سهمی معادل ۳.۴ از تولید ناخالص داخلی را در سال ۲۰۰۹ تشکیل می داد. سهمی بیشتر از آموزش (۳)، کشاورزی (۲.۲) و ابزارهای کمکی (۲.۱). این اعداد در سوئد جوناس لیندویست تقریبا دوبرابر می شوند، بطوری که اینترنت سهمی معادل ۶.۳ از تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۲۰۰۹ داشته است.۶
اگر نقشه ی گرافیکی لیندویست یک تصویر آرش واقعی از جامعه ی شبکه ای ما بود، احتمالا شبیه یکی از نقاشی های سبک پوانتیلیسم می شد. تعداد نقطه های میلیاردی تصویر چنان زیاد می شد که به چشم غیر مسلح بصورت یک تصویر یکپارچه به نظر می رسید. هرچیزی که توانایی اتصال دارد متصل شده است و میزان دیتای تولید شده بصورت آنلاین شگفت انگیز است. برای مثال ۳ملیارد کاربر اینترنت در هر دقیقه از هر روز سال ۲۰۱۴ در سراسر دنیا ۲۰۴ میلیون ایمیل فرستادند، ۷۲ ساعت ویدئو در یوتیوب آپلود کردند، بیشتر از ۴ میلیون بار در گوگل جست و جو کردند، ۲۴۶۰۰۰۰ پست در فیسبوک به اشتراک گذاشتند، ۴۸۰۰۰ نرم افزار اپل دانلود کردند، ۸۳۰۰۰ دلار از آمازون خرید کردند، ۲۷۷۰۰۰ پیام توییت کردند، و ۲۱۶۰۰۰ عکس جدید در اینستاگرام پست کردند.۷ پیش از این می گفتیم که «دقیقه ی نیویورکی» بسیار سریع است، اما امروزه «دقیقه ی اینترنتی» در دهکده ی جهانی مارشال مک لوهان شهر نیویورک را تبدیل به دهکده ای خواب آلود می کند به ندرت اتفاقی در آن می افتد.
شاید تصور این موضوع سخت باشد، مخصوصا برای کسانی که به اصطلاح به آنان «بومیان دیجیتالی» گفته می شود، کسانی که ابزارهای تحت شبکه ی اینترنت برایشان عادی، معمولی و پذیرفته شده است، اما دنیا همیشه هم یک سیستم اطلاعاتی پر از دیتا نبوده است. به راستی، هفتادو پنج سال پیش، در سال ۱۹۴۱، زمانیکه هواپیماهای بمب افکن آلمانی مجلس عوام بریتانیا را با خاک یکسان کردند، هیچ کس و هیچ چیزی بوسیله شبکه به هم متصل نبود. هیچ دستگاه دیجیتالی که قابلیت ارتباط با دیگران را داشته باشد نبود، چه برسد به فیدهای زمان واقعی توییتر و اینستاگرام که ما را در چرخه ی الکترونیک اطلاعات نگه می دارد.
اما ما چگونه از صفر به میلیاردها میلیارد فرد و شیء متصل به هم رسیدیم؟ سرچشمه های اینترنت در کجا واقع اند؟

اینترنت پاسخ مسئله نیست!
برگرفته از کتاب:
The Internet Is Not the Answer

پیش گفتار

اینترنت، بدان شکلی که مبلغانش وعده داده بودند، پاسخ مسئله است. همچنین طبق گفته ی ایشان اینترنت خوبی را در بین مردم رواج می دهد و جلوی راه بدی سد می سازد و در نتیجه جهانی بازتر، آزادتر و تساوی طلب تر ایجاد می کند. به گفته ی این مبلغان که شامل میلیاردرهای سیلیکن ولی، بازاریان رسانه های اجتماعی و ایده آلیست های شبکه می شود، هرچه مردم بیشتری به اینترنت بپیوندند، ارزشش هم برای جامعه و هم برای کاربران آن بیشتر خواهد شد؛ بنابراین آن ها از اینترنت در قالب یک چرخه ی همواره مثبت که هر طرف آن تاثیر مثبتی یر طرف دیگر دارد، به عنوان یک موقعیت برد- برد اقتصادی فرهنگی برای میلیارد ها کاربرش یاد می کنند؛ اما امروز، همچنان که گستره ی اینترنت وسیع تر می شود و همه چیز و همه کس را در این سیاره به هم مرتبط می کند، بر همگان آشکار می گردد که این امر امیدی واهی بیش نبوده است. مبلغان چیزی را به ما عرضه می کنند که به آن در سیلیکن ولی «عرضه ی تحریف واقعیت» گفته می شود؛ تصویری که همه چیز هست مگر واقعیت. به جای یک موقعیت برد- برد، اینترنت در واقع مترادف با یک چرخه ی بازخورد منفی است که ما کاربران، قربانیان آنیم، نه ذی نفعانش. در واقع، اینترنت به جای اینکه پاسخ باشد، مسئله ی اصلی دنیای قرن بیست و یکمی و متصل به هم ماست.
هرچه ما بیشتر از شبکه ی دیجیتال معاصر استفاده کنیم، سود و ارزش اقتصادی کمتری برای ما به ارمغان می آورد. به جای ترویج عدالت اقتصادی، دلیل اصلی افزایش رو به رشد شکاف اقتصادی بین فقیر و پولدار و همچنین از بین رفتن طبقه ی متوسط شده است. به جای اینکه ما را ثروتمندتر کند، توزیع ثروت را در نظام سرمایه داری اقتصاد شبکه ای نوین به گونه ای رقم زده است که همواره ما را فقیرتر می کند. به جای ایجاد شغل های جدید، این درهم گسیختگی دیجیتالی عامل اصلی بحران بیکاری ساختاری ماست. به جای ایجاد فضای رقابتی بیشتر، انحصارطلبان بی نهایت قدرتمندی چون گوگل و آمازون را پدید آورده است.
پیچیدگی های فرهنگی اش هم به همین میزان ترسناکند. به جای اینکه شفافیت و آشکاری پدید بیاورد، در حال ایجاد سرویس های جمع آوری اطلاعات و نظارتی است که ما کاربران شبکه های اطلاعاتی بزرگ مانند فیسبوک به عنوان محصولات تمام شفاف آن بسته بندی شده ایم. به جای ایجاد دموکراسی بیشتر، در حال قدرتمندتر کردن عده ای خاص است. به جای ترویج و تشویق تحمل و مدارا، چنان جنگ ناخوشایندی بر بانوان تحمیل کرده است که بسیاری از آن ها دیگر در شبکه مقبولیت ندارند. به جای تسهیل رنسانس، باعث ایجاد فرهنگی خودمحور، نارسیسیم و وویوریسم شده است. به جای ایجاد تنوع بیشتر، باعث هرچه غنی تر شدن عده ای جوان سفیدپوست در لیموزین های مشکی شده است. به جای ترویج شادی در بین ما، خشونت را هر روز بیشتر می کند.
نه، اینترنت پاسخ مسئله نیست؛ حداقل نه تا به امروز. این کتاب که تحقیقات بسیاری از کارشناسان را جمع آوری کرده و بر اساس مواد و داده های دو کتاب قبلی ام شکل گرفته است توضیح می دهد که چرا و به چه خاطر؟

نظرات کاربران درباره کتاب اینترنت پاسخ مسئله نیست!