فیدیبو نماینده قانونی صدرا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بیست گفتار

کتاب بیست گفتار

نسخه الکترونیک کتاب بیست گفتار به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب بیست گفتار

فرازهایی از پیامهای امام خمینی(ره) به مناسبت شهادت آیت الله مطهری •مطهری که در طهارت روح و قوت ایمان و قدرت بیان کم نظیر بود. رفت و به ملا اعلی پیوست. لکن بدخواهان بدانند که با رفتن او شخصیت اسلامی و علمی و فلسفی‌اش نمی‌رود. •مطهری فرزندی عزیز بزای من و پشتوان‌ای محکم برای حوزه‌های دینی و علمی و خدمتگزاری سودمند برای ملت و کشور بود. خدایش رحمت کند و در جوار خدمتگزاران بزرگ اسلام جایگزین فرماید •من به دانشجوبان و طبقه روشنفکران متعهد توصیه می‌کنم که کتابهای این استاد عزیز را نگذارند با دسیسه‌های غیر اسلامی فراموش شود.

ادامه...
  • ناشر صدرا
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.89 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۷۹ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب بیست گفتار

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

بسمه تعالی

مقدمه چاپ بیستم

کتاب بیست گفتار ـ چنان که از نام آن پیداست ـ شامل بیست سخنرانی استاد شهید آیت اللّه مطهری است که پس از اصلاح و تکمیل متن آن توسط آن متفکر گرانقدر در اواخر حیات مبارک خود، به صورت کتاب منتشر شده است. این سخنرانیها در فاصله سالهای ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۱ هجری شمسی برای عموم ایراد شده و شامل نکات دقیق اعتقادی و اجتماعی است. شاید چاپ نه چندان مناسب این کتاب تا به امروز، باعث شده است که قدر آن تا حدودی ناشناخته بماند. با این حال، تعداد چاپ این کتاب نشان می دهد که با اقبال خوبی از سوی ملت شریف ایران و دیگر فارسی زبانان مواجه بوده است.
جهت بالابردن کیفیت چاپ این کتاب، «شورای نظارت» تصمیم به بازبینی آن از نظر علامت گذاری دستوری و اصول مربوط به زیبایی کتاب و غیره نمود و برای اعمال دقت بیشتر، متن کتاب از روی چاپ اول آن که به رویت استاد شهید رسیده است مجددا تایپ و مقابله و برخی اشکالات جزئی رفع گردید؛ و نظر به حجم کتاب، قطع وزیری ـ به جای قطع رقعی ـ برای آن انتخاب شد. لذا این چاپ با مزایای بیشتر و با ظاهری شکیل تر عرضه می گردد. امید است که مورد پسند خوانندگان محترم و شیفتگان آثار آن حکیم شهید واقع شود.
این کتاب شامل نکات و تحلیلهای بدیعی در مسائل اعتقادی و اجتماعی است که برای عارف و عامی سودمند و فرح زاست. همچون سایر آثار استاد، در این کتاب برخی مسائل و معضلات فکری و اجتماعی با بیانی شیوا و روان و غنی توضیح داده و حل مشکل شده است. مطالعه این کتاب را خصوصا به جوانان عزیز توصیه می کنیم.
نظر به اینکه علاوه بر تیترهای موجود در کتاب، تیترهای دیگری نیز توسط استاد شهید استخراج شده است که در متن کتاب نیامده و این تیترها به همراه برخی تیترهای دسته اول، فهرست کتاب را تشکیل می داد، بهتر آن دیدیم که «فهرست مطالب» قبلی را «فهرست اجمالی مطالب» و فهرستی که شامل تیترهای موجود در کتاب، همراه با شماره صفحه آنهاست، «فهرست تفصیلی مطالب» بنامیم و به جای مخلوط کردن آنها، هر دو به طور جداگانه آورده شود.
از خدای متعال توفیق بیشتر در نشر آثار آن اسلام شناس گرانقدر و آن فرزانه شهید که امام خمینی (ره) او را حاصل عمر و پاره تن خویش خواند مسئلت می کنیم.

اسفند ۱۳۸۳
برابر با محرم ۱۴۲۶

عدالت از نظر علی علیه السلام (۱)

لَقَدْ اَرْسلْنا رُسلَنا بِالْبَیناتِ وَ اَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکتابَ وَ الْمیزانَ لِیقومَ الناسُ بِالْقِسطِ وَ اَنْزَلْنَا الْحدیدَ فیهِ بَاْسٌ شَدیدٌ وَ مَنافِعُ لِلنّاسِ وَ لِیعْلَمَ اللّهُ مَنْ ینْصرُهُ وَ رُسلَهُ بالْغَیبِ اِنَّ اللّهَ قَوِیٌّ عَزیزٌ(۲).
اِنَّ اللّه یاْمُرُ بِالْعدْلِ وَ الاِْحْسانِ وَ ایتاءِ ذِی الْقُرْبی وَ ینْهی عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکرِ وَ الْبَغْیِ یعِظُکمْ لَعَلَّکمْ تَذَکرونَ(۳).

این دو آیه کریمه از دو سوره است و هرکدام در یک جا از قرآن است. آیه اول آیه بیست و پنجم از سوره حدید است و آیه دوم آیه نودم از سوره نحل است. در هر دو آیه از یک مطلب یاد شده و آن موضوع عدالت است. البته هر آیه مطلب اضافه ای نسبت به دیگری دارد.
در آیه اول می فرماید: «ما پیغمبران خود را با دلایل روشن فرستادیم و همراه آنها کتاب و مقیاس و وسیله اندازه گیری فرستادیم تا مردم بر میزان عدالت عمل کنند؛ آهن فرستادیم که فلزی محکم و باصلابت است و منافعی برای حیات بشر در بر دارد. علت دیگرِ فرستادن پیغمبران این است که آمدن آنها وسیله امتحانی باشد و معلوم و روشن شود که چه کسی به یاری حق و اهل حق می شتابد و چه کسی نمی شتابد. خداوند نیرومند و غالب است.»
در آیه دوم می فرماید: «خدا امر می کند به عدالت و به نیکی و کمک و صله ارحام، و نهی می کند از کارهای زشت و بد و ظلم؛ خداوند پند می دهد تا شما متذکر بشوید.»
در آیه اول هدف کلی ادیان آسمانی را برقرار شدن موازین عدالت ذکر می کند و در آیه دوم به عنوان یک اصل از اصول و مبانی کلی اسلام و به عنوان معرفی روح اسلام می فرماید: خداوند به عدل و احسان امر می کند و از فحشاء و زشت کاریها و بدیها و ظلمها نهی می کند.
موضوع عدل و احسان، خصوصا موضوع عدل، گذشته از اینکه در خود قرآن کریم مکرر ذکر شده، در تاریخ اسلام و در میان مسلمین فصلی طولانی دارد (چه از نظر علمی در تاریخ علوم اسلامی و چه از نظر عملی و اجرایی در تاریخ اجتماعی و سیاسی اسلام) و چون واقعا یکی از ارکان اسلام اصل عدل است شایسته است که در اطراف آن صحبت شود، مخصوصا ما شیعیان که یکی از اصول دین را عدل می دانیم.

عدل، از اصول دین

اصول دین را پنچ چیز می شماریم: توحید، عدل، نبوت، امامت، معاد. عدل و امامت اختصاصا در شیعه از اصول دین شمرده شده و گاهی ایندو را به نام دو اصل مذهب می نامند که البته مقصود این است که از نظر اسلام شناسیِ این مذهب و از نظر دید پیشوایان این مذهب، عدل و امامت هم از اصول اسلام است. پس معلوم می شود از نظر مذهب و طریقه ما اصل عدل بسیار مهم است و در ردیف مسائلی از قبیل مسائل اخلاقی نیست. لذا به همین مناسبت در این شبهای عزیز که فرصتی هست، تا حدی که مقدور است، در اطراف این اصل و تاریخچه آن ـ که با سرنوشت ما و وضع حاضر ما بستگی دارد ـ مطالبی به عرض شنوندگان می رسانم.
بعلاوه اینکه این شبها تعلق دارد به امام عادل علی الاطلاق، مجسمه عدل و مساوات، شیفته حق و انصاف، نمونه کامل بشردوستی و رحمت و محبت و احسان، مولای متقیان علی علیه السلام که حتی دیگران درباره اش گفتند قاتل او همان عدل و مساواتش بود: وَ قُتِلَ فی مِحْرابِهِ لِشِدَّهِ عَدْلِهِ.

دشمن طاووس آمد پرّ او
ای بسا شه را بکشته فرّ او

گفت من آن آهوم کز ناف من
ریخت آن صیاد خون صاف من

علی، شهید عدالت

راستی که علیّ مرتضی مجسمه عدل و نمونه رحمت و محبت و احسان بود. امشب شب ضربت خوردن این شهید عدالت است، ضربتی که در راه تصلب و انعطاف ناپذیری از حق و عدالت و دفاع از حقوق انسان خورد و در عین حال همین ضربت به مرارتها و مجاهدتها و مشقتها و رنجهای او در این راه خاتمه داد و او را در حال انجام وظیفه از پا درآورد، ضربتی که خود او را آسوده کرد اما جهان اسلامی را تا ابد در مرگ چنین امام عادلی ـ که اگر حکومتش مدتی ادامه پیدا می کرد، جامعه نمونه کامل و درخشان اسلامی جامه عمل می پوشید ـ سوگوار ساخت.
اینکه خود او را آسوده و راحت کرد و از نظر شخص خودش آسایش یافت، تعبیری است که از کلام خودش اقتباس کرده ام. در همان حال که در اثر آن ضربت در بستر افتاده بود فرمود: مَثَل من مَثَل تشنه ای است که در شب تاریک در صحرای بی پایانی در جست و جوی آب روان باشد و ناگهان به آب برسد، و من همیشه از خداوند می خواستم که هروقت مقرر شده بمیرم در بستر نمیرم، در راه خدا کشته شوم و این آرزوی من بود که به آن رسیدم: وَ ما کنْتُ اِلاّ کقارِبٍ وَرَدَ وَ طالِبٍ وَجَدَ(۴).

چه عدالتی موجب شهادت علی شد؟

به هر حال چون امشب چنین شبی است، در طلیعه سخنم در این چند شب شمه ای از عدالتها و احسانهای مولای متقیان عرض می کنم و در اطراف این کلمه توضیح می دهم که چگونه عدالت علی علیه السلام قاتلش شد و چگونه تصلبش در این راه، آشوبها و فتنه ها از طرف آنها که عدالت علی مستقیما بر ضرر آنها بود بپا کرد، و این عدالت چه جور عدالتی بود؟ آیا یک عدالت صرفا اخلاقی بود نظیر آنچه می گوییم امام جماعت یا قاضی یا شاهد طلاق یا بینه شرعی باید عادل باشد. این جور عدالتها که باعث قتل کسی نمی شود، بلکه بیشتر باعث شهرت و محبوبیت و احترام می گردد.
آن نوع عدالت مولی که قاتلش شناخته شد، در حقیقت فلسفه اجتماعی او و نوع تفکر مخصوصی بود که در عدالت اجتماعی اسلامی داشت و خودش شدیدا اصرار می ورزید که عدالت اجتماعی اسلام و فلسفه اجتماعی اسلام صرفا همین را اقتضا می کند.
او تنها عادل نبود، عدالتخواه بود. فرق است بین عادل و عدالتخواه، همان طوری که فرق است بین آزاد و آزادیخواه؛ یکی آزاد است یعنی خودش شخصا مرد آزادی است و یکی آزادیخواه است یعنی طرفدار آزادی اجتماع است و آزادی هدف و ایده اجتماعی اوست. علم هم همین طور است: یکی شخصا عالم است، یکی علاوه بر این طرفدار عمومیت علم و سواد و تعلیم عمومی است. همین طور است عدالت: یکی شخصا آدم عادلی است و یکی عدالتخواه است، عدالت فکر اجتماعی اوست. باز مثل اینکه یکی صالح است و دیگری اصلاح طلب. در آیه کریمه قرآن می فرماید: کونوا قَوّامینَ بِالْقِسطِ(۵). قیام به قسط یعنی اقامه و بپاداشتن عدل، و این غیر از عادل بودن از جنبه شخصی است.

جود بهتر است یا عدل؟

اول جمله ای از خودش در جواب سوالی نقل می کنم. کسی از علیّ مرتضی (سلام اللّه علیه) پرسید: آیا جود بهتر است یا عدالت؟ ایهُما اَفْضلُ؟ اَلْعدْلُ اوِ الْجودُ؟ فَقالَ علیه السلام: اَلْعدْلُ یضعُ الاُْمورَ مَواضعَها، وَ الْجودُ یخْرِجُها مِنْ جَهَتِها. فرمود: عدل بهتر است از جود، به دلیل اینکه عدل هر چیزی را در جای خود قرار می دهد و هر حقی را به ذی حق واقعی خود می رساند، اما جود و بخششْ امور را و جریانها را از محل خودشان و مدارشان خارج می کند. جود این است که آدمی از حق مسلّم خود صرف نظر کند، به دیگری که ذی حق نیست ببخشد، پس جود اشیاء را از موضع خود خارج می کند.

عدل وضع نعمتی در موضعش
نی به هر بیخی که باشد آبکش

موضع رخ شه نهی ویرانی است
موضع شه پیل هم نادانی است

وَ الْعدْلُ سائِسٌ عامٌّ، وَ الْجودُ عارِضٌ خاصٌّ(۶) دیگر اینکه عدالت سائس و اداره کننده عموم است، چیزی است که پایه و مبنای زندگی عمومی و اساس مقررات است، اما جود و بخشش یک حالت استثنایی است که در موقع خاص کسی به کسی جود می کند و ایثار می کند.
جود و ایثار را نمی توان مبنای اصلی زندگی عمومی قرار داد و بر اساس آنها مقررات و قانون وضع و آن را اجرا کرد. اگر جود و احسان و ایثار تحت قانون و مقررات لازم الاجراء درآید دیگر جود و احسان و ایثار نام ندارد، به اصطلاح از وجودش عدمش لازم می آید. جود و ایثار وقتی جود و ایثار است که هیچ قانون و مقررات حتمی و لازم الاجراء نداشته باشد و آدمی صرفا به خاطر کرم و بزرگواری و گذشت و نوع دوستی و بلکه حیات دوستی جود کند. پس بنابراین عدل از جود افضل است.
این بود جواب علیّ مرتضی علیه السلام در مورد افضلیت عدل از جود.
هرگز یک انسانی که تفکر اجتماعی ندارد و با مقیاسهای فردی اندازه گیری می کند این طور جواب نمی دهد، نمی گوید عدل از جود بالاتر است. اما علی علیه السلام در این سخن بسیار پرقیمت خود، به عدل از نظر اجتماعی نگاه می کند و با مقیاس اجتماعی اندازه گیری می کند. این سخن، سخن کسی است که فلسفه اجتماعی روشنی دارد.

نظرات کاربران درباره کتاب بیست گفتار

خیلی کتاب مفیدی هست و مطالب اعتقادی رو خیلی جامع و کامل پوشش داده.
در 2 سال پیش توسط وحید سیامک نژاد