فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بوی شهر بهشت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ورزش در آپارتمان

کتاب ورزش در آپارتمان

نسخه الکترونیک کتاب ورزش در آپارتمان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ورزش در آپارتمان

امروزه ورزش یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح می‌شود و گروه زیادی به اَشکال گوناگون با آن سروکار دارند. برخی از مردم، ورزش‌کار حرفه‌ای‌اند و گروهی ورزش‌کار آماتور. گروهی طرف‌دار و علاقه‌مند به ورزش و دیدن برنامه‌ها و مسابقه‌ها و نمایش‌های ورزشی‌اند و عده‌ای از راه ورزش، امور زندگی خویش را می‌گذرانند. طول عمر زیاد= تندرست =ورزیده = فعال طول عمر کوتاه = بیمار = غیر ورزیده = بی‌تحرک

ادامه...

بخشی از کتاب ورزش در آپارتمان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل اول: اهمیت فعالیت بدنی و ورزش

امروزه ورزش یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح می شود و گروه زیادی به اَشکال گوناگون با آن سروکار دارند. برخی از مردم، ورزش کار حرفه ای اند و گروهی ورزش کار آماتور. گروهی طرف دار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها و مسابقه ها و نمایش های ورزشی اند و عده ای از راه ورزش، امور زندگی خویش را می گذرانند.
تربیت بدنی و ورزش به عنوان پدیده اجتماعی موثر، در ابعاد مختلف جامعه و زندگی افراد نفوذ کرده و به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی تبدیل شده است. گسترش روزافزون ورزش باعث ایجاد کانال های تلویزیونی خاص ورزش در اکثر کشورهای جهان شده است. انتشار روزنامه ها و مجله های تخصصی ورزشی و هزاران کتاب درباره آمادگی جسمانی، از فعالیت های دیگر این حوزه است. همچنین توجه جدی دولت ها و سیاست مداران به بخش تربیت بدنی و ورزش و نیز علاقه مندی به تماشا و پیگیری دائم نتایج مسابقات بر اهمیت آن افزوده است. بنابراین تربیت بدنی با هدف سالم سازی و تربیت انسان سالم و شاداب و امیدوار، می تواند مهم ترین شاخص توسعه پایدار ایران اسلامی باشد.
از طرفی، وزارتخانه ها و اداره های ورزشی فراوانی تاسیس شده و مخارج هنگفتی صرف ورزش، ساختن استادیوم ها، مجتمع ها و باشگاه های ورزشی و نیز تهیه وسیله ها و لباس های ورزشی یا تماشای مسابقات ورزشی می شود. خلاصه اینکه ورزش یکی از اموری است که در جهان به صورت جدّی مطرح است و از جهات مختلف اهمیت دارد.

تربیت بدنی و ورزش در تاریخ معاصر

در جهان معاصر، پیشرفت انسان در ابعاد جسمانی و روانی و اجتماعی، از اهداف تربیت بدنی و ورزش بوده و هست. با توجه به تغییرات جهانی، توسعه سریع علوم و تاثیر آن ها بر زندگی افراد جامعه، ماشینی شدن کارها و زندگی، افزایش اوقات فراغت، کم تحرکی مشاغل و افراد و نیز شیوع بیماری های مرتبط با بی تحرکی، ارزش حیاتی و کاربردی تربیت بدنی بیشتر آشکار می شود. تربیت بدنی در دنیای امروز در دو بخش مطرح می شود: ورزش همگانی و ورزش حرفه ای.
نقش و اهمیت فعالیت های بدنی دیرزمانی است که در میان افراد کم تحرک شناخته شده است. این مسئله باعث شده تا افراد جامعه به تاثیرات مختلف فعالیت های بدنی حساس شوند و تلاش کنند دانش و اطلاعات خود را توسعه بخشند. دراین باره، رابطه ورزش و آمادگی جسمانی و بهداشت (تندرستی) با متضادهای آن، در فرمول زیر به خوبی بیان شده است:

طول عمر زیاد= تندرست =ورزیده = فعال
طول عمر کوتاه = بیمار = غیر ورزیده = بی تحرک

بدون تردید آرزوی هر فردی بهبود کیفیت زندگی اش و طول عمر است. با این همه، نکاتی که باعث پیشبرد ورزش می شود، همچنان ناشناخته باقی مانده است. حتی تعاریف ابتدایی مربوط به ورزش، تمرین، آمادگی جسمانی و تندرستی نیز همواره محل بحث و مجادله بوده است.
بعضی، فعالیت بدنی یا تمرین را تحرک بدن همراه با انقباض عضلانی و مصرف انرژی تعریف می کنند. بنابراین از آمادگی جسمانی نیز به عنوان یکی از شاخص های تعیین کننده ظرفیت در اجرای فعالیت های بدنی نام می برند. تندرستی هم، بود یا نبود بیماری نیست؛ بلکه شاخصی است که تمامی مراحل مختلف حیات جسمانی از آغاز تا پایان زندگی را در بر می گیرد.
ورزش علمی است که در آن، به مسائل علمی و تخصصی ورزش پرداخته می شود و هدف از این علم، آن است که علاقه مندان به ورزش از این طریق به تمامی مسائل مربوط به علوم ورزش پی ببرند و آن را به کار ببندند تا کمتر دچار آسیب شوند و از طریق این علم، مهارت خود را در هر رشته ورزشی افزایش دهند.

فواید ورزش

با توجه به نقش ورزش در زندگی روزمره مردم، ورزش کمک می کند:

۱. بهتر و راحت تر بخوابید

اگرچه ممکن است این مسئله بدیهی به نظر آید، تحقیقاتی درباره ارتباط ورزش کردن با راحت خوابیدن به تازگی انجام شده است. این تحقیقات نشان داده است که به طور میانگین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش در سه تا چهار روز از هفته، کمک می کند تا خواب راحت تری داشته باشید. هرچند بهتر است که روزها یا بعدازظهرها ورزش کنید، نه شب ها قبل از خواب؛ زیرا در این صورت انرژی زیادی خواهید داشت و به سادگی خوابتان نخواهد برد. علاوه بر این، ورزش کردن کمک می کند راحت تر خوابتان ببرد و بهتر بخوابید و ساعت خوابتان را هم بیشتر خواهد کرد. همچنین کیفیت خواب شما را افزایش خواهد داد و سبب می شود که خواب عمیق تری بکنید.

۲. دیرتر پیر می شوید و از مرگ نابهنگام جلوگیری می کند

هرچند سنتان بیشتر می شود، ورزش منظم بدن شما را متناسب و سالم نگاه می دارد. ورزش وضعیت پوست و ماهیچه های شما را بهتر خواهد کرد، قابلیت انعطاف شما را افزایش خواهد داد و از بسیاری بیماری های مربوط به پیری از قبیل پوکی استخوان و بیماری های قلبی جلوگیری خواهد کرد.

۳. مفصل ها و استخوان ها و ماهیچه هایتان را سالم تر نگه خواهد داشت

هرچه سنتان افزایش می یابد، تراکم استخوان هایتان و انعطاف پذیری مفصل هایتان کمتر خواهد شد. ورزش کردن به طور منظم، بهترین راه برای کم کردن مشکلات مربوط به ماهیچه ها و مفصل ها و استخوان هاست. یک برنامه ورزشی منظم به شما کمک می کند که انعطاف پذیری خود را حفظ کنید.

۴. سیستم دفاعی بدنتان را تقویت خواهد کرد

تحقیقات نشان داده است که ورزش قدرت سیستم دفاعی بدن را افزایش می دهد. در نوجوانان و بزرگ سالان ورزش محرکی طبیعی برای سلول های دفاعی به حساب می آید. در افراد سال خورده، عملکرد سیستم دفاعی خودبه خود ضعیف می شود و خطر ابتلا به بیماری های مسری و واگیردار را افزایش می دهد؛ اما تمرینات ورزشی منظم و متعادل مثل پیاده روی و دوچرخه سواری، به طور تقریبی این ضعف سیستم دفاعی را در بدن کاهش می دهد.

۵. حافظه را قوی تر خواهد کرد

پیاده روی سه روز در هفته به مدت ۴۵ دقیقه برای افزایش زیرکی و هوش شما کافی است. تحقیقات بسیاری نشان داده است افرادی که بر اساس قاعده ای منظم ورزش می کنند، قدرت تمرکز بهتری دارند. ورزش های هوازی قسمت های جلویی و جداره های بالایی مغز را که به تمرکز مرتبط است، تحریک می کنند.

۶. اعتمادبه نفس را افزایش می دهد

این سوال ساده را از خود بپرسید: «در کدام لحظه احساس بهتری دارم؟ وقتی روی مبل لم داده ام و مشغول خوردن یک پاکت چیپس هستم یا بعد از اینکه از یک تمرین ورزشی عالی در باشگاه برگشته ام؟» اگر مدتی است بَدهیکل شده اید، تمرینات ورزشی را شروع کنید. بنیه و ماهیچه ها و قدرت بدنی تان را افزایش خواهید داد و از نظر روحی، حال بهتری خواهید داشت. این باعث می شود تصویر بهتری از خود داشته باشید و اعتمادبه نفستان افزایش یابد.

۷. انرژی و تحمل شما را افزایش می دهد

تابه حال چند بار از باشگاه رفتن فرار کرده اید فقط چون خسته شده و دیگر تحمل ادامه تمرینات را نداشته اید؟
آیا زمانی که تنبلی را کنار گذاشته و به تمرینات ادامه داده اید، احساس بهتری نداشته و پُرانرژی تر نشده اید؟ افرادی که به طور مداوم ورزش می کنند، انرژی و قدرت بدنی و تحمل بیشتری دارند. مدت کمی بعد از آغاز تمرینات، این انرژی را در خود کاملاً حس خواهید کرد.

۸. فشارهای عصبی و افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد

ورزش باعث می شود که اضطراب و استرس شما به کمترین حد خود برسد. در این حالت، بدن شما بعد از گذشت یک یا دو ساعت از اتمام تمریناتتان، اندورفین بیشتری تولید خواهد کرد که اعصاب شما را تسکین می دهد و آسودگی خیالتان را افزایش خواهد داد. فایده دیگر فعالیت بدنی این است که شما را به داشتن رژیم غذایی مناسب تشویق می کند و تغذیه مناسب هم استرس را کاهش می دهد. حتی بعضی تحقیقات نشان داده است که می توان از ورزش به عنوان درمانی برای افسردگی نیز استفاده کرد.

۹. احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد

بهترین نتیجه ای که از تمرینات ورزشی می گیرید، این است که احتمال ابتلای شما به بسیاری از بیماری های جدی و کشنده مثل بیماری های قلبی، فشارخون بالا، پوکی استخوان، دیابت، چاقی، کلسترول بالا، سرطان سینه، ایست و حملات قلبی و ورم مفاصل را کاهش می دهد.
پس ورزش کنید.

آثار ورزش

در ادامه به برخی دیگر از آثار ورزش می پردازیم؛ یعنی آن هایی که به سلامت جسمی و روانی شما مربوط می شود:

۱. ورزش، مصدومیت و لذت

برای ورزش نکردن، بهانه های زیادی وجود دارد و متاسفانه این بهانه ها معمولاً بر انگیزه شما برای رفتن به باشگاه و کوه نوردی و دوچرخه سواری غلبه می کند. اما خوب است که موقع این بهانه تراشی ها، کمی هم به فواید فعالیت و ورزش فکر کنید. امیدوارم این مطالب بتواند بر بهانه ها غلبه کند.

۲. ارتقای ویژگی های ورزش کاری

ورزش باعث می شود عضلات شما هماهنگی بیشتری پیدا کنند و قدرت و انعطاف پذیری و استقامت بدنتان افزایش یابد. از آنجا که این ویژگی ها عملکردهای ورزشی شما را بهبود خواهند بخشید، بروز مصدومیت های ورزشی را نیز کمتر خواهند کرد؛ زیرا عضلاتِ سخت تر و نیرومندتر، کمتر دچار گرفتگی و کشیدگی می شود.

۳. چربی سوزی

ورزش وقتی با رژیم غذایی کم کالری ترکیب شود، به کاهش وزن منجر خواهد شد. رژیم غذایی بدون ورزش ممکن است علاوه بر کاهش چربی بدن، منجر به ازبین رفتن ماهیچه ها شود؛ اما رژیم غذایی به همراه ورزش و فعالیت بدنی نه تنها چربی سوزی می کند، بلکه موجب تولید ماهیچه می شود. با این روش، ممکن است وزن کمتری کم کنید؛ اما از آنجا که بافت های ماهیچه ای کالری بیشتری نسبت به بافت های چربی می سوزانند، این کاهش وزن بادوام تر خواهد بود.

۴. افزایش سلامت قلب

با اینکه علائم بیماری های قلبی تا میان سالی ظاهر نمی شود، شروع این بیماری ها ممکن است از دوره نوجوانی باشد. ورزش کردن هفته ای سه مرتبه به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از بروز چنین بیماری هایی تا حد زیادی جلوگیری می کند. در واقع ورزش منظم باعث تقویت قلب می شود و خون بیشتری را در بدن به گردش در می آورد. از طرف دیگر، ورزش آیروبیک میزان فشارخون و کلسترول را کم می کند.

۵. اصلاح تصویر شما از خودتان

ورزش تاثیرات روان شناسی بسیاری در شما می گذارد که مهم ترین آن، تقویت تصویری است که از خودتان دارید. رسیدن به اهداف ورزشی، در شما اعتمادبه نفس و هوشیاری و عزت نفس ایجاد می کند. ورزش کاران همیشه اولین باری را که به تصور خودشان، از محدوده مهارت ها و توانایی های خودشان جلو افتاده اند، به خاطر دارند و این، تاثیر بسیار زیادی در تصور آن ها از خودشان گذاشته است.

۶. فواید اجتماعی

تجربه نشان داده است افرادی که توانسته اند با ورزش و فعالیت بدنی، اندامی زیباتر و سالم تر داشته باشند، در ارتباطات اجتماعی خود موفق ترند. البته اعتمادبه نفس ایجادشده در آن هاست که چنین موفقیتی را برای آن ها حاصل کرده است، نه سایز کمرشان!

۷. فواید فکری و عقلی

نظم و اعتمادبه نفسِ حاصل از ورزش، تاثیرات بسیار زیادی در این مقوله نیز خواهد گذاشت. این نظم و اعتمادبه نفس باعث می شود افراد، کمتر از کار و مدرسه جا بمانند و درس ها و کارهایشان را هم روی قاعده و ترتیب انجام دهند. ورزش باعث افزایش جریان خون و اکسیژن در بدن می شود که مغز نیز جزئی از آن است. به همین علت، آن هایی که ورزش می کنند، سریع تر به محرک ها واکنش نشان می دهند.

۸. لذت و تفریح

ممکن است فراموش کرده باشید مهم ترین دلیل ورزش کردنتان این است که از آن لذت ببرید. مردم معمولاً اهدافی مثل کاهش وزن و تقویت سلامتی را هدف ورزش خود بیان می کنند؛ اما یادتان باشد اگر انگیزه ای برای ورزش کردن نداشته باشید و از این کارتان لذت لازم را نبرید، نه وزن کم خواهید کرد و نه سالم می مانید. یکی از راه های افزایش لذت و تفریح ورزش، انجام دادن فعالیت های مختلف یا پیداکردن محل های جدید برای انجام دادن آن است.

اهداف تربیت بدنی

به طور کلی با توجه به مطالب پیش گفته، اهداف تربیت بدنی را می توان در سه بخش ذکر کرد:

۱. تکامل جسمانی و فیزیکی

افزایش استقامت و نیروی بدنی، کارایی بدنی خوب کارگران و افراد مختلف، پیشگیری از بیماری های مختلف، جلوگیری از پوکی استخوان و کاهش چربی مضر بدن، بخشی از اهداف این حوزه است. همچنین افزایش قدرت عضلات بدن و در نتیجه پیشگیری از بیماری های مفصلی و کمردرد از جمله مزایای این بخش است. فعالیت های شدید عضلانی نتایج سودمند متعددی در پی دارد: قلبِ آماده کل بدن را بهتر تغذیه می کند و با ضربانی کمتر از قلب غیرِ ورزش کار و با حجم ضربه ای بیشتر، تغذیه سلولی و دفع ضایعات را به طور موثرتری انجام می دهد. همین اختلاف ضربان قلب یعنی ضربه کم در حالت تمرین و در حال استراحت در ورزش کاران، باعث افزایش طول عمر افراد فعال می شود.

۲. تکامل شناختی

این هدف، ساختن چهارچوب یک معرفت (دانش) و قابلیت تفکر درباره این معرفت و تفسیر آن را مدنظر دارد. حرکت، اساس تربیت بدنی و ورزش است؛ بنابراین داشتن هوش و تفکر مناسب، برای اجرای بهتر ضروری است. همچنین افراد باید درباره بدن خود، اهمیت پاکیزگی، عوامل پیشگیری از بیماری، اهمیت تمرین، ضرورت رژیم غذایی متعادل و نیز ارزش عادات و تفکرات سالم، اطلاعات کافی داشته باشند.

۳. تکامل عاطفی و روانی و اجتماعی

این هدف با تسهیل سازگاری های شخصی و گروهی و تطابق پذیری به عنوان عضوی از جامعه در ارتباط است. قوانین بازی، نماد قوانین زندگی آزاد و دمکراتیک است. در بازی ها، فرد دمکراسی را در عمل تجربه می کند و قدردانی از او بر پایه قابلیت های حرکتی است. وضعیت و جایگاه اقتصادی، نژاد، ملیت و سایر خصوصیات تبعیضی، در بازی نقشی ندارند. هنگامی که دانش آموزان در قلمرو ورزش به یکدیگر احترام گذاشتند، جای امیدواری است که این آموخته به سایر قلمروها نیز انتقال یابد. تقویت رفتار اخلاقی در چهارچوب قوانین اجتماعی و شهری از آثار مهم تربیت بدنی است. تربیت بدنی قادر است افراد را در موقعیتی قرار دهد تا شخصیت و ماهیت واقعی خود را بروز دهند. شرکت در فعالیت های ورزشی مدارس می تواند بر فاکتورهای اجتماعی زیر تاثیر مثبت بگذارد و باعث تغییر آن ها شود: رشد شخصیت اجتماعی و توانایی برقراری روابط اجتماعی، احترام گذاشتن به قوانین اجتماعی، قضاوت اجتماعی، احیای حس مسئولیت پذیری، افزایش اعتمادبه نفس، کسب تجارب پیروزی و شکست و نیز پذیرفتن زندگی جمعی و گروهی.
بدون شک اگر رسالت تربیت بدنی در این بخش به طور کامل به انجام برسد، بسیاری از اهداف تعلیم وتربیت در تربیت اجتماعی با هزینه کمتر و در زمان کوتاه اجرا شده، آموزش داده می شود. با توجه به مطالب فوق و آثار تربیتی ظریف فعالیت بدنی در افراد، توجه به تربیت بدنی و ورزش در مدارس بسیار ضروری است.

تربیت بدنی در زندگی

با توجه به بحث های گذشته، نقش حیاتی تربیت بدنی و ورزش در دنیای معاصر بیش از پیش نمایان می شود. طبق آمار سازمان تربیت بدنی، ۱۵درصد از افراد کشور، در ورزش همگانی منظم شرکت می کنند. این رقم در اروپا ۶۵درصد است؛ بنابراین توجه جدی به تربیت بدنی و ورزش در مدارس و توسعه کمی و کیفی آن، کاری ضروری است. همچنین باید تربیت بدنی و ورزش همگانی در جامعه به طور عموم توسعه یابد و سبک زندگی فعالی در خانواده ها ایجاد شود. ایجاد فرهنگ ورزش کردن در بین افراد جامعه، از طریق رسانه ها و روزنامه ها و سایر منابع اطلاعاتی و تبلیغی نیز راهکاری دیگر برای توسعه این امر مهم است. نهایتاً با توجه به نیاز عمومی به ورزش، توصیه می شود برای حفظ و توسعه تندرستی، افراد حداقل ۳۰ دقیقه در روز با شدت متوسط و بیشتر، فعالیت بدنی کنند.

نظرات کاربران درباره کتاب ورزش در آپارتمان