فیدیبو نماینده قانونی انشارات یاقوت سپاهان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مجموعه کامل دائرة‌المعارف تغذیه

کتاب مجموعه کامل دائرة‌المعارف تغذیه

نسخه الکترونیک کتاب مجموعه کامل دائرة‌المعارف تغذیه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مجموعه کامل دائرة‌المعارف تغذیه

شاید از خود بپرسید از کجا بفهمیم چه غذایی برای بدنمان مفید است و چه غذایی مضر؟ آیا تاکنون از خود سوال کرده‌اید چرا یکی از فرزندتان سرمایی است و دیگری گرمایی و سومی بی‌تفاوت از سرما و گرمای محیط!؟ هیچ دقت کرده‌اید چرا یکی از فرزندتان سخی است و دیگری خسیس و سومی بین این دو حالت پاندول می‌زند؟! آیا می‌توانید حدس بزنید موی سر کدام یک از فرزندانتان زودتر می‌ریزد؟! اصلاً می‌دانید چرا یک فرزند شما لاغر و دیگری چاق و سومی متوسط الجثه است؟! علم طبایع به تمامی سوالات فوق و سوالات مشابه بخوبی پاسخ می‌دهد با دانستن علم طبایع، سردی و گرمی، تری و خشکی و نظایر آن به بهترین وجه می‌توانید تغذیه متناسب خود و افراد مقابلتان را تجویز و پیشنهاد کنید. در این کتاب با طبایع چهارگانه (بلغم، خون، سودا و صفرا) آشنا می شوید تا با طبع خود بیشتر آشنا شوید و بفهمید چه غذاهایی برایتان مفید و چه غذاهایی مضر است

ادامه...
  • ناشر انشارات یاقوت سپاهان
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.42 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۸۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مجموعه کامل دائرة‌المعارف تغذیه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

به نام خداوند مهربان

خداوندا تو را سپاس می گویم که امروز هم مانند روزهای گذشته نعمت هایت را بر ما ارزانی داشتی ، خدایا تو را شکر می کنیم که با تنی سالم و دلخوش بر سر سفره میهمان تو هستیم. خدایا تورا بخاطره داشتن پدر و مادر عزیزی که نماینده ی تو برای دریافت رزق و روزی هستند شکر می کنیم.خدایا همانطور که ما از نعمت هایت برخوردار شده ایم، سایر بندگانت راغ نیز بهره مند بگردان.

آمین

بخش اول : آشنایی با طبع ها

شاید بتوان گفت که مزاج شناسی مهم ترین بخش در فهم طب سنتی ایران و هم چنین طب اسلامی است. برای اینکه با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید لطفاً به مقدمه ی زیر توجه فرمایید.
یکی از مهمترین اصول طب سنتی که شناخت بیماری ها را برای پزشک آسان می نماید و در نتیجه درمان را نیز راحت تر می کند، قبول و معرفی طب اخلاطی است.
همواره تفاوت بین افراد توجه ما را به خود جلب می کند. برخی نوزادان زردی می گیرند و برخی نمی گیرند. برخی بچه ها غذا خوب نمی خورند و برخی برعکس خیلی خوش اشتها هستند. بعضی لاغر و بعضی درشت اندامند. برخی افراد شجاعند و برخی ترسو. عده ای زود عصبانی می شوند و عده ای خیلی صبور و آرمند، بعضی قدرت حافظه بالایی دارند و گروهی هم مرتباً مطالب را فراموش می کنند. یکی خواب سبک دارد و دیگری خواب سنگین، یکی تند و تیز و پرانرژی است و دیگری کند و کم انرژی، عده ای به محض خوردن یک عدد خیار دچار دل درد می شوند و برخی هم می توانند نیم کیلو خیار را بدون ناراحتی میل کنند. یک نفر با خوردن کمی دارچین دچار خارش می شود و دیگری غذاهای خود را پر از ادویه می کند و مشکلی هم پیدا نمی کند. برخی با خوردن یک عدد خرما جوش می زنند و عده ای دیگر ممکن است یک بشقاب خرما بخورند و یک عدد جوش هم در چهره شان ظاهر نشود. برخی پوست خشک و عده ای پوست مرطوب و لطیف دارند. برخی مرتباً از اطرافیان خود اشکال می گیرند و به مسائل جزیی فکر می کنند ولی عده ای به راحتی از کنار مسائل جزئی می گذرند. لازمه ی شناخت راز این تفاوت ها و نحوه ی اصلاح یا کنار آمدن با آن ها، درک درست بحث مزاج شناسی است.
برای درک بهتر این مطالب کافیست:
۱. این چهار کلمه را خوب یاد بگیرید: صفرا، دم، بلغم، سودا
۲. در مرحله بعد اصول آموخته شده فوق را در زندگی به کار ببندید.
۳. با بکار بستن قوانین طبایع، در زندگی شخصی و اجتماعی و حتی سیاسی تان موفق تر از پیش خواهید بود.
۴. این کار دیدگاه شما را به روحیات افراد مختلف اطرافتان وسیع تر و عالمانه تر می کند و تحمل ناملایمات از طرف آنان را برای شما آسانتر خواهد کرد.
۵. با دانستن علم طبایع، سردی و گرمی، تری و خشکی و نظایر آن، به بهترین وجه می توانید تغذیه متناسب خود و افراد مقابل را تجویز و پیشنهاد کنید.
۶. پس از مطالعه این بخش از کتاب متوجه می شوید که درمان اکثر بیماری ها بدون اطلاع از قوانین علمی طبایع مشکل و تقریباً ناممکن است.

الف) ارکان

حکماً معتقد هستید که انسان، حیوان، گیاه و… همه از چهار عنصر یا رکن اصلی تشکیل شده اند، یعنی هر چیزی از تاثیر این چهار رکن بر روی هم و ایجاد یک کیفیت جدید ایجاد می شود.
این چهار رکن عبارتند از: آتش، هوا، آب و خاک.
۱- آتش: طبیعت آتش گرم و خشک است. در گرمی آتش بحثی نیست برای درک خشکی آن کافی است توجه کنیم که تاثیر آتش بر رطوبت ها چگونه است؟ شما وقتی یک جسم مرطوب را حرارت می دهید خشک می شود. آفتاب وقتی به زمین باران خورده می تابد زمین را خشک می کند. لذا می گویند آتش گرم و خشک است.
۲- هوا: طبیعت هوا گرم و تر است. این هوا شامل بخارات و گازهاست. مثلاً شما وقتی آب را حرارت دهید بخار می شود. بخار آب نسبت به خود آب از سطح انرژی بالاتری برخوردار است چرا که برای تبدیل آب به بخار آن بایستی انرژی مصرف کنیم بنابراین هوا نسبت به آب گرم تر است.
۳- آب: طبیعت آن سرد و تر است. تر بودن و رطوبت آن که واضح است و از توضیح بالا مشخص شد که آب نسبت به هوا سردتر است.
۴- خاک: طبیعت آن سرد و خشک است. برای تبدیل سنگ معدن آهن به مایع، باید با حرارت زیاد آن را ذوب کنیم یعنی خاک نسبت به آب سرد و خشک تر است وقتی همین خاک را حرارت می دهیم و ذوب می کنیم گرمتر شده و روان، یعنی مایع می شود.
تذکر: توجه شود در تر بودن، خاصیت سیالیت و انعطاف نیز می تواند موردنظر باشد. آب و هوا را به شکل های مختلفی می توانید درآورید. هوا و آب به شکل ظرف خود در می آیند اما خاک و آتش این چنین نیستند، البته توضیحات فوق جهت نزدیک شدن مطالب به ذهن خواننده است والا توضیحات فلسفی دارد که خارج از بحث ما است.


ب) مزاج ها

از تاثیر ارکان چهارگانه بر هم به ترتیب زیر مزاج های مختلف ایجاد می شود.
۱- گرم و خشک (آتش) گرم و تر (هوا) گرم (خشکی و تری یکدیگر را خنثی می کنند).
۲- گرم و خشک (آتش) سرد و تر (آب) معتدل (گرمی و سردی، خشکی و تری یکدیگر را خنثی می کنند).
۳- گرم و تر (هوا) سرد و تر (آب) تر (گرمی و سردی یکدیگر راخنثی می کنند).
۴- گرم و تر (هوا) سردی و خشک (خاک) معتدل.
۵- سرد و تر (آب) سرد و خشک (خاک) سرد.
۶- گرم و خشک (آتش) سرد و خشک (خاک) خشک.
تاکنون پنج مزاج گرم سرد، خشک، تر و معتدل ایجاد شد. حالا در نظر بگیرید که هر یک از این ارکان چهارگانه بر رکن مقابل خود غلبه پیدا کند. به عنوان مثال ۱۰۰ واحد آتش و ۱ واحد آب برهم اثر بگذارند، آتش غلبه کرده و اثری از آب باقی نمی ماند و مزاج حاصله همان طبع آتش یعنی گرم و خشک خواهد بود. لذا چهار مزاج دیگر معادل طبع عناصر (ارکان) چهارگانه حاصل می شود که عبارتند از گرم و خشک، گرم و تر، سرد و تر، سرد و خشک.
از این چهار مزاج با پنج مزاج قبلی که توضیح داده شد مجموعاً ۹ مزاج حاصل می شود.
۱- معتدل
۲- گرم
۳- سرد
۴- تر
۵- خشک
۶- گرم و خشک
۷- گرم و تر
۸- سرد و تر
۹- سرد و خشک
برای راحت شدن بحث، چهار مزاج آخر را انتخاب کرده و با اندکی مسامحه، نام های ذیل را برای آن انتخاب می کنیم.
۱- گرم و خشک: صفرا ۲- گرم و تر: دم
۲- سرد و تر: بلغم ۳- سرد و خشک: سودا
راجع به صفرا، دم، بلغم و سودا بحث اخلاط بیشتر سخن خواهیم گفت.
هر عمل حیاتی توام با یک سلسله فعل و انفعالات شیمیایی است و تقریباً کلیه فعل و انفعالات شیمیایی در داخل بدن ایجاد حرارت می کند. هر قدر فعل و انفعالات شیمیایی بدن سریع تر انجام شود حرارت ایجاد شده زیاد است و اندازه گیری این انرژی ایجاد شده به وسیله متابولیسم بازال انجام می گیرد و نیز می دانیم که متابولیسم بازال مربوط به کار غده تیروئید است.
حالا اگر صاحب مزاجی دارای متابولیسم بازال بالاتر از طبیعی باشد آن را گرم مزاج و اگر فردی دارای متابولیسم بازال پایین باشد سرد مزاج و حد وسط آن را گرم و اگر باعث پایین آمدن غذا و نیز هر واکنش که باعث بالا رفتن کار غده تیروئید باشد آن را گرم و اگر باعث پایین آمدن کار غده تیروئید باشد آن را سرد گویند. مزاجی را رطوبتی نامند که مقدار زیادی آب سلول های بدن آن فرد جمع شده باشد و به اصطلاح رطوبت بر مزاج غلبه کرده باشد.
اگر مقدار مواد کانی و املاح در مزاجی زیادتر از معمول جمع شده باشد که آن را مزاج خشک گویند. پیدایش مزاج های مختلف در حقیقت عبارت است از عکس العمل بدن نسبت به عوامل خارجی، این جمله (عکس العمل بدن نسبت به عوامل خارجی) همان مبحث بزرگ، حساسیت مصونیت، آنافیلاکس و آلرژی و غیره است. دانشمندان قدیم معتقدند که هر کس به واسطه حالت و وضع بدنی خود یعنی مزاجی که در اختیار دارد، آماده پذیرش یا دفع بیماری مخصوص به خود می باشد و برای معالجه آن فرد لازم است که «مزاج او شناخته شود».
شناخت مزاج ها روی هم رفته به قرار زیر است:
۱. مزاج گرم، مزاج سرد، مزاج تر، مزاج خشک که این چهار مزاج را مزاج های ساده و منفرد گویند.
۲. مزاج های ساده و مرکب، که عبارتند از مزاج گرم و تر، گرم و خشک، سرد و تر و مزاج سرد و خشک.
۳. مزاج دموی (ریوی) مزاج صفراوی (کبدی) مزاج بلغمی (هاضمه ای) مزاج سوداوی (عصبی) این چهار مزاج را مزاج های مادی گویند و یک مزاج معتدل نیز شناخته شده است که با این توصیف جمعاً ۱۳مزاج وجود دارد. مزاج های مادی مانند مزاج های ساده، مرکب هم می باشند از این رو مزاج بلغمی خونی و مزاج صفراوی عصبی خود به دو قسمت تقسیم می شد، عصبی ضعیف و عصبی قوی نیز گفته اند.

خلط چهار است وز آن یکی خون است
که بود گرم و تر به سان هوا

بلغم است آن دگر که آب صفت
سردی و تَرَش بود پیدا

هست آن دیگری که چون آتش
گرم و خشک و نام او صفرا

دیگری است سرد و خشک چون خاک
گفته اند اهل حکمتش سودا

ج) اخلاط

غذایی که ما می خوریم پس از هضم در معده و روده کوچک، از طریق عروق بسیار ریز مزانتریک (ماساریقا) به کبد منتقل می شود و پس از پردازش در کبد به چهار بخش عمده تقسیم می شود: صفرا، دم (خون)، بلغم و سودا. به هر یک از این ها خلط گفته می شود و منظور از اخلاط اربعه همین چهار خلط است.
البته بلغم عمدتاً در معده و روده ایجاد می شود و مقدار کمتری از آن در کبد تولید می گردد. این بخش از طریق عروق لنفاتیک روده جذب می شود و برخلاف بقیه غذاها وارد کبد نمی شود. امروزه به این بخش جذب شده تری گلیسرید می گوییم که نوعی چربی خون است.
برای نزدیکی به ذهن، این طور در نظیر بگیرید که اگر یک مقدار خون را داخل لوله آزمایش بریزیم چهار بخش در آن دیده می شود: بخش فوقانی آن که در واقع کف خون است و به زردی می زند صفرا نام دارد، بخش زیرین آن که به رنگ قرمز است دم و زیر آن بلغم قرار دارد و در ته لوله یک لایه رسوب تیره رنگ داریم که سودا نامیده می شود.
گرچه همه این اخلاط در خون موجودند اما خداوند متعال برای صفرا و سودا، مکان های ذخیره (صفرا در کیسه صفرا و سودا در طحال) آفریده است که در آن جمع شوند و در هنگام نیاز به اندازه لازم، در بدن انتشار یافته و مانع ابتلا به بیماری های مربوطه شوند اما دم و بلغم در بدن و در عروق خونی، لنفاوی و… در حال حرکتند و جایگاه ویژه ای ندارند.
بنابراین وجود هر چهار خلط در بدن انسان ضروری است اما هر یک به اندازه ای خاص و معین. پروردگار حکیم با تقدیر خود برای هر یک از این ها مقدار معین را مقدر کرده است و آنچه موجب بیماری است به هم خوردن تعادل میان این اخلاط و تغییر در مقدار (تغییر کمی) یا در کیفیت اخلاط (تغییر کیفی) می باشد. به همین دلیل، در اکثر بیماری های اکتسابی باید به دنبال غلبه یکی از اخلاط چهارگانه بگردیم. این غلبه غلط را سوء مزاج مادی می نامند یعنی تغییر در ماده ایجاد شده و یکی از اخلاط افزایش یافته و غلبه پیدا کرده است و مزاج فرد یا عضو از حالت تعادل خارج کرده است.

المعده بیت الداء و الحمیه راس کل دواء واعط کل بدن ما عودته

معده خانه بیماری هاست و پرهیز بهترین دواهاست. به بدن ها آنچه را احتیاج دارند بدهید.
محمّد مصطفی(ص)

از سخن شیوا و دل نشین حضرت محمّدJ به این نکته پی می بریم که هر غذایی برای سلامتی بدن ما مفید نیست و نباید هر غذایی را مصرف کرد.
اما متاسفانه خستگی جسمی و روحی حاصل از کار زیاد و طاقت فرسای تمدن امروز انسان ها را چنان به ستوه آورده است که نه خود و نه رژیم غذایی و نه غذای سالمی را می شناسند که بدانند چه وقت، چه قدر و از چه چیز باید خورد. با این بی توجهی به خورد و خوراک هر چه در بشقابشان ریخته اند می خورند و با آغوش باز به طرف مرگ می روند.
هر چند تغذیه در موارد مختلفی مانند ترکیب غذا، میزان غذا، آلودگی غذا، روش پخت غذا و شیوه ی خوردن غذا، باعث مشکلات فراوانی می شود. گاهی این مشکلات به قدری پیچیده می شوند که ارتباط آنها با تغذیه فراموش می گردد.
به طور مثال کودکی افسرده را در نظر بگیرید. این افسردگی ممکن است ناشی از شکست های فراوان درس باشد. او به این علت شکست می خورد که نمی تواند مدت زیادی درس بخواند و زود خسته می شود، سرکلاس خوابش می برد و احساس کسالت و سستی می کند، این موارد به علت کم خونی کودک می باشد، این کم خونی در اثر کمبود آهن بوجود آمده است که با تغییراتی در نوع غذا و شیوه ی غذا خوردن به راحتی برطرف می شود به این شکل می بینیم که یک تغییر در غذا خوردن باعث بهبود کم خونی، بالا بردن توان درسی، از بین رفتن بی حالی، شادابی و درمان افسردگی می گردد.
شاید از خود بپرسید از کجا بفهمیم چه غذایی برای بدنمان مفید است و چه غذایی مضر؟
قبل از پاسخ دادن به این سوال شما چند سوال از شما می پرسم!!!
آیا تاکنون از خود سوال کرده اید چرا یکی از فرزندتان سرمایی است و دیگری گرمایی و سومی بی تفاوت از سرما و گرمای محیط!؟
هیچ دقت کرده اید چرا یکی از فرزندتان سخی است و دیگری خسیس و سومی بین این دو حالت پاندول می زند؟!
آیا می توانید حدس بزنید موی سر کدام یک از فرزندانتان زودتر می ریزد؟!
اصلاً می دانید چرا یک فرزند شما لاغر و دیگری چاق و سومی متوسط الجثه است؟!
علم طبایع به تمامی سوالات فوق و سوالات مشابه بخوبی پاسخ می دهد با دانستن علم طبایع، سردی و گرمی، تری و خشکی و نظایر آن به بهترین وجه می توانید تغذیه متناسب خود و افراد مقابلتان را تجویز و پیشنهاد کنید.
من شما را در این کتاب با طبایع چهارگانه (بلغم، خون، سودا و صفرا) آشنا می کنم تا با طبع خود بیشتر آشنا شوید و بفهمید چه غذاهایی برایتان مفید و چه غذاهایی مضر است و بعد به علم تغذیه می پردازیم.
این کتاب شما را با انواع طبع ها، روش صحیح غذاخوردن، انتخاب بهترین موادغذایی و غذاهای مفید هر فردی آشنا می کند. به امید آنکه بتوانید بهره کافی را از این کتاب ببرید.

«کلوا من طیبات ما رزقناکم و اعملوا صالحاً»
از غذاهایی پاک و طیبّی که به شما روزی کرده ایم تناول نمائید تا توان انجام عمل صالح پیدا کنید.

یکی از معجزه های انسان بودن این است که انسان می تواند تعیین کند چه چیزهایی سبب  درد و لذت او می شد.

آنتونی رابینز

مقدمه

به نام آنکه گر حکم کند همه محکومیم

سخن آنکه کند حکیم آغاز
یا سرانگشت سوی لقمه دراز

که زنا گفتمش خلل زاید
یا زنا خوردنش بجان آید

لاجرم حکمتش بود گفتار
خوردنش تندرستی آرد بار

نظرات کاربران درباره کتاب مجموعه کامل دائرة‌المعارف تغذیه