فیدیبو نماینده قانونی انتشارات فرنام و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب برنامه‌ریزی کسب‌وکار

کتاب برنامه‌ریزی کسب‌وکار

نسخه الکترونیک کتاب برنامه‌ریزی کسب‌وکار به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب برنامه‌ریزی کسب‌وکار

برنامه‌ریزی یکی از ویژگی‌های هر زندگی است - هم در خانه و هم در تجارت، بدون آن زندگی ما به‌طورکلی بی‌نظم و پر هرج‌ومرج خواهد شد. برنامه‌ها از عبارات مبهم نادرست گرفته تا کتاب‌های ضخیم که طی دوره‌های طولانی گردآوری‌شده‌اند متفاوت‌اند. بسیاری از آن‌ها مفید هستند بعضی هم اتلاف زمان. فقط تعداد کمی بدون تحریف باقی‌مانده‌اند. بارها از افراد تقاضا شده که طرحی بدون هیچ راهنمایی آماده کنند و اغلب نتیجه کار دور از انتظار می‌شود.

ادامه...
  • ناشر انتشارات فرنام
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.53 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۰۳ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب برنامه‌ریزی کسب‌وکار

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمهتعریف

برنامه ریزی یکی از ویژگی های هر زندگی است - هم در خانه و هم در تجارت، بدون آن زندگی ما به طورکلی بی نظم و پر هرج ومرج خواهد شد.
برنامه ها از عبارات مبهم نادرست گرفته تا کتاب های ضخیم که طی دوره های طولانی گردآوری شده اند متفاوت اند.
بسیاری از آن ها مفید هستند بعضی هم اتلاف زمان. فقط تعداد کمی بدون تحریف باقی مانده اند. بارها از افراد تقاضا شده که طرحی بدون هیچ راهنمایی آماده کنند و اغلب نتیجه کار دور از انتظار می شود.

ریچارد هانای، قهرمان بسیاری از کتاب های جان بوچان هم قطاری دارد بنام بان پیتر پیینار که از بوئرهای آفریقای شمالی است. هرگاه او با موقعیت ظاهراً غیرممکنی روبرو می شد می گفت: "باید برنامه ای طرح کنم" و به دنبال آن، کار را با موفقیت انجام می داد.

برنامه ریزی، زمان دهی به این موارد است:

* در نظر گرفتن احتمالاتی که به عنوان نتیجه ی کارهایی که تمایل به انجام آن دارید، رخ می دهد.
* درک نتایج پیش آمده
* گسترش فعالیت ها در جهت شمارش آن ها یا افزایش فرصت ها.

چه کسی باید این کتاب را بخواند؟

برنامه ریزی در همه سازمان ها صورت می گیرد هم در سازمان های رسمی و هم غیررسمی و در سطوح مختلف. اکثر برنامه ریزی ها توسط مدیریت سطح متوسط در سازمان های بزرگ تر و افرادی که خودشان شغلشان را اداره می کنند طرح ریزی می شود (مالکان، بازرگانان، شرکا یا مدیران سازمان های کوچک و متوسط).
اگر شما در یک اداره یا واحد تجاری هستید و می بایست یک برنامه تهیه کنید این کتاب به شما کمک خواهد کرد تا جزئیات را بشناسید و آن را در برنامه تان به کاربندید. آن دسته از مسئولان در تجارت این نکات را مفید به فایده دانستند. بعضی از قسمت های کتاب ممکن است مناسب تر برای تجارت باشد مثلاً در بخش های اداری اما در بخش های بعدی بیشتر تکمیل خواهد شد.
جزئیات کتاب جیبی برنامه ریزی کسب وکار در مورد مواردی که شما نیاز به آن دارید باعث ایجاد برنامه ریزی می شود. همچنین شامل جنبه های تمرینی و تئوری می شود.
با توجه به موقعیت، روند برنامه ریزی اولیه اساساً یکی است - فقط شکل و سبک گسترش آن و گاهی اوقات اجرای آن متفاوت است- ممکن است نتایج روند و موضوع در نظر گرفته شده متفاوت باشد اما در طرح های اصولی همه یکسان هستند: اشاره به جریان آینده ی قابل انتظار در مورد چیزها.
همچنین گروهی از افراد هستند که در برنامه ریزی در سطح شرکتی کاندید شده اند. (که معمولاً با واژه ی برنامه ریزی استراتژیک یا برنامه ریزی شرکت آمده اند.) این کتاب به برنامه ریزی استراتژیک با روش مکتوب رسیده است اگرچه که واقعاً در مورد آن هم نیست.

برنامه ریزی شرکت

این مهم است که بین برنامه ریزی که در بالاترین سطح و آن که در سازمان طرح ریزی می شود تفاوت قائل شویم. اولی ممکن است مربوط به "برنامه ریزی شرکت" باشد که در سازمان های بزرگ یافت می شود درحالی که بعدی ممکن است مربوط به "برنامه ریزی تجاری" باشد.
برنامه ریزی شرکت بر برنامه ریزی برای سازمان به صورت کلی تمرکز دارد - نه برای کل سازمان - و این مهم است که تفاوت آن را خوب درک کنیم. هر سازمان که سعی بر طرح برنامه کلی دارد موفق نخواهد شد، هم به علت حجم کار و تعداد بسیار متغیرهای در نظر گرفته شده. (یک قیاس مناسب، قیاس با اقتصاد دستوری سابق است که تلاش در برنامه ریزی کشورهاست). برنامه ریزی شرکت در مورد تصمیم گیری در مورد اهداف شرکت و سپس توسعه استراتژی های شرکت در جهت دستیابی به آن ها است. ممکن چندین سال زمان ببرد بنابراین این زمان طولانی طبیعی به نظر می رسد.

برنامه ریزی کسب وکار 

برنامه ریزی کسب وکار در مورد این است که در حال حاضر باید چه کاری برای دستیابی به اهداف و مقصد انجام داد. ازاین رو بیشتر از این که استراتژیک باشد تاکتیکی است.
لزوماً کوتاه مدت است اما می تواند به چند سال هم برسد. به عنوان مثال ساخت کشتی یا کارخانه تجزیه مواد نفتی ممکن است چند سال طول بکشد تا کامل شود اما این یک برنامه ی شرکتی نیست و صرفاً یک جزء از یک برنامه ی کسب وکار است. (بااین وجود برای بسیاری شرکت ها ممکن است یک جزء بسیار بزرگ باشد).
به طورکلی، برنامه ریزی های کاری یک سال طول می کشد اگرچه در یک چهارچوب طولانی مدت که در سطح شرکت به ثبت رسیده است قرار خواهد گرفت.

چشم انداز، استراتژی ها و برنامه ها

مهم است تا تفاوت بین چشم انداز، استراتژی و یک برنامه ریزی را تشخیص دهیم. مردم اغلب این کلمات را به صورت جایگزین به کار می برند که باعث سردرگمی
خواهد شد؛ اما در ادراک کسب وکار:
* چشم انداز یک دیدگاه یا ایده آل طولانی مدت است که سازمان را به حرکت درمی آورد.
* استراتژی مفصلی است که چشم انداز را به واقعیت عملی وصل می کند و موقعیت واقعی را ارائه می دهد.
* برنامه ریزی نیز یک وسیله ی تاکتیکی در دستیابی به استراتژی است - کارهایی که می بایست انجام شود.مقدمه

مقیاس زمانی
* چشم انداز به استراتژی شکل می دهد و به نوبت برنامه هایی که آن را حمایت می کنند را شکل می دهد.
* همان طور که شما پایین می آیید، بازه زمانی کاهش می یابد، با برنامه ریزی هایی که از نوع یک ساله است.
* همان طور که بازه ی زمانی کاهش می یابد، قطعیت به طورکلی افزایش می یابد.* چشم انداز و استراتژی فقط نشان درجه ی روند برنامه ریزی هستند، با همه ی کارها و مندرجات زیر آن ها.
* احتمالاً استراتژی به وسیله ی چند برنامه در محتوای استراتژی حمایت خواهد شد؛ که شامل برنامه های واحد تجاری و برنامه های واحد حمایتی است همه آن ها به استراتژی مرتبط هستند.
* بسیاری برنامه ها (HR، بازاریابی و ITسازمان را از میان بر خواهند کرد.
* برای استفاده از هرکدام آن ها می بایست فعالیت ها را تعریف کنند.چشم اندازها

بسیاری از سازمان های موفق می توانند موفقیت خودشان را به سوی واقعیتی که چشم انداز واضحی دارد سوق دهند که به وسیله ی تمامی کارفرمایان، مصرف کنندگان و حتی تهیه کنندگان قابل درک است. مثال هایی از این مورد است که شامل:

* شرکت جان لویس: (یک فروشگاه زنجیره ای انگلستان) که شعار آن ها این است: "هرگز دانسته محصولی را ارزان تر نفروشید"
* کوکاکولا: چشم انداز این شرکت اساساً این است که هر فرد باید قادر به خرید یک کوک (coke) در سرتاسر دنیا باشد درصورتی که این برند جزء موفق ترین ها در جهان شده است.
* ودوود: (یک تولیدکننده انگلیسی ظروف چینی) که موسس آن فردی بشردوست بنام جوسیا وگ وود است، چشم اندازی دارد بر این مبنا: مردم معمولی می بایست قادر به خرید ظرف چینی مرغوب باقیمت کم نیز باشند.
* ماکروسافت: چشم اندازی دارد و آن این است که بر روی هر میز می بایست یک کامپیوتر باشد.استراتژی ها

استراتژی بیان چشم انداز در قالب کلمات است که می تواند توسط هر شخص درک شود، اگرچه هنوز در سطح بالایی قرارگرفته است. استراتژی چشم انداز را در بردارد درصورتی که اغلب در سطح بالاتری از آن قرار دارد و حواشی در اطراف آن قرار داده که نشان می دهد منظور و مقصود شرکت چیست. این نکته اغلب با اهداف مشارکتی به وسیله ی مصرف کنندگان و سهامداران بیان شده است. در آنجا چیزهایی است که می بایست سازمان در آن برتری داشته باشد و بنابراین سازمان و کارهای داخلی و فعالیت هایش را شکل دهی خواهد کرد.اهداف دارای مجموعه ای از پیوست های شمرده برای هر کمیت است. برای نمونه:

* بازگشت به سرمایه ی ۳%
* نسبت هزینه/ درآمد ۴۵%
* جابجایی کارمندان زیر ۵%
* مشارکت مالی مجموعه ای از درآمدهای ۱۵ زمانه و غیره

اهداف و اندازه گیری ها، قالب استراتژیک داخلی را در برنامه ریزی ارائه می دهد. وقتی با محیط خارجی جفت شده، یک سری از فعالیت ها می توانند در انجام استراتژی – برنامه ریزی گسترده شود.
برنامه ها ابزارهای تاکتیکی از استراتژی اجرائی و اهداف دست یافتنی اند. یک برنامه این گونه است:

* چیزی که نیاز است انجام شود.
* با چه کسی و
* در چه زمانی
و بر روی چگونه بیشتر از چه چیزی تمرکز دارد.
مابقی کتاب بر این جنبه تمرکز دارد.نظرات کاربران درباره کتاب برنامه‌ریزی کسب‌وکار