فیدیبو نماینده قانونی دفتر نشر فرهنگ اسلامی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب الهام از گفتار علی علیه‌السلام

کتاب الهام از گفتار علی علیه‌السلام

نسخه الکترونیک کتاب الهام از گفتار علی علیه‌السلام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب الهام از گفتار علی علیه‌السلام

این کتاب یکی از دوره‌ کتاب‌هایی است که در شرح و تفسیر پاره‌ای از سخنان پیامبر و امامان تألیف کرده‌ام. در این کتاب یک‌صدوده سخن که به حساب «ابجد» مطابق شماره حروف «علی» است. از سخنان اخلاقی، تربیتی و اجتماعی علی(ع) با ترجمه و تفسیر آورده‌ام تا با نمونه‌هایی از افکار جاویدان آن مرد بزرگ آشنایی حاصل شود و از دستورات عالی آن پیشوای عظیم‌الشأن که راه و رسم صحیح زندگی را نشان می‌دهد پیروی گردد، چه وی راهبری است که هیچ‌گاه رهرو را به ورطه هلاکت نمی‌کشاند و جز به سر منزل امن و امان به کسی راه نمی‌نمایاند.

ادامه...

بخشی از کتاب الهام از گفتار علی علیه‌السلام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

موضوع کتاب

این کتاب یکی از دوره کتاب هایی است که در شرح و تفسیر پاره ای از سخنان پیامبر و امامان تالیف کرده ام. در این کتاب یک صدوده سخن که به حساب «ابجد» مطابق شماره حروف «علی» است. از سخنان اخلاقی، تربیتی و اجتماعی علی(ع) با ترجمه و تفسیر آورده ام تا با نمونه هایی از افکار جاویدان آن مرد بزرگ آشنایی حاصل شود و از دستورات عالی آن پیشوای عظیم الشان که راه و رسم صحیح زندگی را نشان می دهد پیروی گردد، چه وی راهبری است که هیچ گاه رهرو را به ورطه هلاکت نمی کشاند و جز به سر منزل امن و امان به کسی راه نمی نمایاند.

روش

معمولاً شرح و تفسیر هر سخن و نوشته را بعد از آن می آورند ولی در این کتاب، روشی نو و سبکی تازه به کار برده شده است به این معنی که پیش از ذکر اصل سخن، در صفحه سمت راست کتاب، در مقدمه مطلبی را عنوان کرده و درباره آن به بحث پرداخته ایم تا آن را به موضوع سخن علی(ع) نزدیک نموده و پس از آنکه زمینه را برای آوردن سخن آن حضرت آماده ساختیم، بحث را به سخن آن بزرگوار مرتبط نموده و به آن استناد می نماییم. و آنگاه اصل سخن را با ترجمه در صفحه چپ کتاب ذکر می کنیم.

ترجمه

کوشش فراوان مبذول شده است تا ترجمه فارسی هر سخن از سخنان علی(ع) در عین حال که بازگوکننده منظور اصلی و هدف والای آن حضرت است از سلاست و سادگی نیز بهره ی کامل داشته باشد و در این راستا گاهی از آوردن کلمه یا جلمه ای در بین الهلالین کمک گرفته ایم.

تنظیم نهج البلاغه

خوانندگان عزیز مستحضرند که کتاب «نهج البلاغه» در سه بخش تنظیم شده، بخش اول خطبه ها، بخش دوم نامه ها و بخش سوم سخنان کوتاه علی(ع). هر کدام از خطبه ها، نامه ها و سخنان کوتاه، شماره گذاری شده و در شماره آنها اندک اختلافی در نسخ نهج البلاغه مشاهده می شود. سخنان کوتاه را اغلب ۴۸۰ سخن ذکر کرده ولی در شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید چاپ مصر، تعداد آنها ۴۸۵ سخن است.

ماخذ

به منظور آنکه خوانند عزیز اطمینان بیشتری داشته باشد، سخنان علی(ع) را از کتاب نهج البلاغه بخش سوم (سخنان کوتاه) که از مدارک معتبر می باشد، انتخاب و برای حفظ اصالت و قداست کلام، متن عربی نیز آورده شده و ضمناً شماره آن سخن از نهج البلاغه در فهرست مقابل هر عنوانی که مربوط به آن سخن است قید گردیده است. نهج البلاغه ای که ماخذ بوده عبارت است از نهج البلاغه با تصحیح و تنظیم فهرست های متنوع از دکتر صبحی صالح چاپ مصر که در تهران از روی آن افست شده است.

چاپ های کتاب

این کتاب در آبان ماه ۱۳۴۱ تالیف گردید و چاپ های آن به ترتیب زیر انجام گردید:
چاپ اول بهمن ماه سال ۱۳۴۶ به وسیله مولف با قطع جیبی.
چاپ دوم دی ماه سال ۱۳۵۰ به وسیله شرکت انتشار با قطع رقعی که بعد با همان قطع چاپ آن ادامه یافت.
چاپ سوم تا پنجم از اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۳ تا شهریورماه سال ۱۳۵۸ به وسیله مولف.
از چاپ ششم چاپ و نشر آن به «انتشارات اسلامی» واگذار شد که چاپ ششم آن در تاریخ شهریورماه سال ۱۳۶۱ و چاپ هفتم آن در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۳ انجام پذیرفت.

تجدیدنظر و تغییرات

اکنون که کتاب برای چاپ هشتم آماده می شود تجدیدنظر و تغییرات کلی در پیشگفتار آن به عمل آمده است، بدین ترتیب که مستند مطالب آن به صورت پاورقی در ذیل هر صفحه آمده و در پایان پیشگفتار منابع و مشخصات آنها تماماً ذکر شده است.

اینست علی بن ابیطالب(ع)

قدی متوسط، صورتی زیبا و نورانی، چهره ای گندم گون، ابروانی کمانی، چشمانی نافذ، گردنی نقره فام، محاسنی انبوه، شانه هایی پهن، استخوانی درشت، بازوانی ستبر، رویی شکفته، لبی خندان و قیافه ای جذاب.(۱)
شجاعی روف، والامقامی متواضع، انسانی نیرومند، مجاهدی بی نظیر، شخصیتی باهیبت، سیاستمداری پرهیزگار، مردی حق طلب، بردباری متین، بخشنده ای مشهور، حکیمی بی عدیل، دانشمندی بی مانند، سرچشمه فیوضات، معدن علوم و برکات، اصل عرفان، اساس معرفت.
زاهدی اکمل، پارسایی افضل، عابدی بی ریا، نمازگزاری مخلص، داوری دادگر، حکمی امین، مصلحی بزرگ، امیری عادل، فرمانروایی مهربان، دشمن ظالم، دوست مظلوم، نخستین مرد مومن به پیغمبر(ص)، اولین حامی اسلام، نظرش بلند، همتش عالی، گذشتش بی سابقه، دستش دهنده، جود و سخاوتش زبان زد خاص و عام.(۲)
سخنوری فصیح، ناطقی بلیغ، گفتارش در متانت، اتقان و شیوایی بی همتا، سخنانش سرآمد سخنان و سرمشق سخنوران، همچنان که خود او پیشوای مردمان، فرمایشاتش به اعتراف دوست و دشمن، پس از قرآن مجید بی نظیر، کلماتش داروی شفابخش دردها، گفته هایش در میان گفته ها چون ماه درخشان در میان ستارگان و جملاتش در هر جا مانند آیات قرآن از سایر جملات ممتاز و نمایان.(۳) این است علی بن ابیطالب(ع) رادمردی که در همه عمر پاک زیست و پاک از جهان رفت.

دریایی بیکران

علی است و جهانی از فضائل، علی است از دریایی بیکران از امتیازات.
کیست که به اعماق صفات او برسد؟ و چه کسی است که به زوایای زندگی او دست یابد؟
هر چند اهل تحقیق به تکاپو افتند، بررسی کاملی از حالات او چنانچه شایسته است نتوانند کرد و نویسندگان هر چه دقیق باشند باز به گوشه های مختلف حیات او پی نخواهند برد. پس علی کسی نیست که فراموش شود و یا حق او ادا گردد. از این جهت می بینید هر چند وقت نغمه هایی جدید درباره علی به گوش می رسد و با دید تازه ای به زندگی وی توجه می شود.
آری قضاوت است و تحقیق، بررسی است و مطالعه درباره ی مردی بی پایان که واقعاً از خود گذشت و در راه خدا و اعلاء کلمه حق کوشش فراوان کرد. مردی جاویدان که ظلم را حتی بر مورچه ای روا نداشت و لقمه ای حرام از گلویش پایین نرفت. مردی همیشگی که از منظره دیدار مستمندان و یتیمان رقتی بی مانند به او دست می داد و با تمام قوای خود می کوشید به زندگی آنان سروسامانی داده شود، مردی که در تقسیم مقرری بیت المال، میان خویش و بیگانه تفاوتی نمی گذاشت و از اداء حق ذره ای فروگذاری نمی نمود.
مردی که صفات متضاد او تحیرآور و اخلاق کریمه اش همه را مات و مبهوت ساخته است.
و بالاخره مردی که انسانیت به تمام معنی برازنده اوست بلکه اوست که به انسانیت شرف و افتخار داده است.

برای شناسایی بهتر

نام مبارکش علی و کنیه او ابوالحسن و لقب مشهور او امیرالمومنین و مرتضی بود.(۴) روز جمعه ۱۳ ماه رجب سی سال پس از عام الفیل در خانه کعبه متولد و این امتیاز برای همیشه به او تخصیص داده شد.(۵) پدرش ابوطالب عموی پیامبر اکرم(ص) بود که تا قدرت و نیرو داشت از پیغمبر حمایت کرد و از او دفاع نمود.(۶)
مادرش فاطمه دختر اسدبن هاشم بن عبدمناف بود که پیامبر اکرم(ص) او را به منزله مادر خود می دانست و همیشه از محبت های او یاد می کرد و از نیکویی های وی سپاسگزاری می نمود.(۷)
علی از کودکی در دامان تربیت پیامبر نشو و نما کرد(۸) و ده ساله بود که به پیغمبر ایمان آورد.(۹) علی اولین مردی بود که دین اسلام ر ا پذیرفت و دعوت پیامبر را اجابت نمود.(۱۰)
علی بعد از بعثت پیغمبر، سیزده سال با آن حضرت در مکه و پس از جریان هجرت ده سال با آن بزرگوار در مدینه بود،(۱۱) علی بعد از رحلت پیامبر سی سال زندگی کرد. دو سال و چهار ماه در خلافت ابوبکر، ده سال و هشت ماه در خلافت عمر، دوازده سال در خلافت عثمان و حدود پنج سال هم خلافت خود آن حضرت طول کشید.(۱۲)
علی(ع) هنگام هجرت پیامبر در رختخواب آن حضرت خوابید و جان خویش را در خطر انداخت تا دشمنان از تصمیم و خروج پیامبر آگاه نشوند.(۱۳)
علی(ع) در همه جنگ های پیامبر با دشمنان، شرکت داشت به جز جنگ تبوک که پیامبر او را به عنوان جانشین و نماینده ی خویش در مدینه باقی گذاشت.(۱۴)
علی(ع) در جنگ های بدر، احد، خندق، خیبر، حنین و سایر جنگ ها رشادت ها از خود نشان داد و در بعضی از آنها عامل اساسی پیروزی به شمار می رفت.(۱۵)
علی(ع) در سال دوم هجری با فاطمه دختر پیامبر اکرم ازدواج نمود و از این پیوند زناشویی حضرت امام حسن، امام حسین، زینب و ام کلثوم به وجود آمدند.(۱۶)
در سال دهم هجری هنگامی که پیامبر اکرم از آخرین سفر حج خود بازگشت می نمود، در محلی به نام غدیر خم علی(ع) را به جانشینی و وصایت خود معرفی و اولویت و امارت او را بر مسلمین اعلام فرمود.(۱۷)
علی(ع) در مدت خلافت خویش برخوردهایی با دشمنان خود داشت به این ترتیب:

۱. جنگ جمل. این جنگ به تحریک طلحه و زبیر و اقدام «عایشه» به منظور خونخواهی عثمان که علی را متهم به قتل او کرده بودند پیش آمد نمود و علی(ع) در این جنگ پیروز شد و پس از آن کوفه را مقر حکومت خود قرار داد.
۲. صفین. طرف علی(ع) در این جنگ معاویه بود و هنگامی که داشت پیروزی علی(ع) نمودار می گشت با نیرنگ عمروعاص کار به حکمیت واگذار شد و در نتیجه این غائله به نفع معاویه پایان یافت.
۳. جنگ نهروان. مخالفان علی، در این جنگ عده ای به نام «خوارج» بودند که از مساله حکمیت در پایان جنگ صفین ناراضی بودند. آنان در این جنگ شکست خوردند و علی(ع) پیروز گردید.(۱۸)
علی(ع) سال چهلم هجری مطابق ۶۶۱ میلادی در سن شصت وسه سالگی به وسیله یکی از خوارج به نام «عبدالرحمن بن ملجم» با شمشیری زهرآگین در حال نماز مجروح شد و دو روز بعد در اثر همان زخم درگذشت. بدن مطهر آن حضرت در زمینی غیر معمور به نام «غری» (نجف کنونی) به خاک سپرده شد و اکنون قبه و بارگاه وی که در مرکز شهر نجف در عراق قرار دارد زیارتگاه عمومی شیعیان و علاقه مندان است.(۱۹)

سیدمحمدتقی حکیم
پاییز ۱۳۶۷

در نگارش و تنظیم پیشگفتار از منابع زیر استفاده شده است:

۱. المحجه البیضاء از مولی محسن فیض کاشانی، چاپ تهران، چاپخانه حیدری، ناشر مکتبه الصدوق، در هشت جلد، تاریخ چاپ ۱۳۴۰ هجری شمسی.
۲. ارشاد از شیخ مفید، چاپ افست، تهران، تاریخ ۱۳۷۷ هجری قمری، ناشر آخوندی، مدیر دارالکتب الاسلامیه بازار سلطانی.
۳. مناقب آل ابی طالب، تالیف ابن شهرآشوب، چاپ نجف، چاپخانه حیدری، تاریخ چاپ ۱۳۷۶ هجری قمری، ناشر کتابخانه حیدری، در سه جلد.
۴. شرح نهج البلاغه از ابن ابی الحدید، چاپ مصر، ۱۳۸۵ هجری قمری، ناشر داراحیاء الکتب العربیه، در بیست جزء و ۱۰ مجلد.
۵. مروج الذهب از مسعودی، چاپ مصر، ۱۳۷۷ هجری قمری، در سه جزء و دو مجلد.
۶. التنبیه والاشراف از مسعودی، چاپ مصر، ۱۳۵۷ هجری قمری.
۷. مناقب خوارزمی از موفق بن احمد حنفی معروف به «اخطب خوارزم»، چاپ تهران، ناشر «مکتبه نینوی الحدیثه»، ناصرخسرو، مروی.
۸. الکنی والالقاب از حاج شیخ عباس قمی، کتابخانه صدر، تهران، چاپ چهارم، ۱۳۹۷ هجری قمری، در سه جلد.

نظرات کاربران درباره کتاب الهام از گفتار علی علیه‌السلام