فیدیبو نماینده قانونی انشارات یاقوت سپاهان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب روش‌های پیشگیری و درمان سردرد و میگرن

کتاب روش‌های پیشگیری و درمان سردرد و میگرن

نسخه الکترونیک کتاب روش‌های پیشگیری و درمان سردرد و میگرن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب روش‌های پیشگیری و درمان سردرد و میگرن

سردرد یک نشانه است، یک علامت است و می­خواهد با ما سخن بگوید. سردرد می­خواهد به ما تذکر دهد که در جایی از بدن یا در قسمتی از روش­های زندگی و یا گوشه­ای از روان ما، مشکلی ایجاد شده است. آن­گاه ما را مجبور می­کند که به دنبال راه­حل بگردیم و مشکل را برطرف سازیم. البته گاهی اتفاق می­افتد که ما زبان سردرد را نمی­فهمیم و به جای این­که حرف او را گوش دهیم، زبانش را قطع می­کنیم و او را خاموش می­گردانیم. در این کتاب به بررسی سردرد، روش­های پیشگیری و درمان آن پرداخته­ایم. ابتدا به انواع سردرد و تفاوت­هایی که با هم دارند می­پردازیم. این موضوع سبب می­شود که بتوانید علت سردرد را مشخص نمائید و تشخیص دهید که آیا سردرد شما خطرناک است یا خیر؟ آیا نیاز به مراجعه­ی به پزشک و انجام معاینه و آزمایش دارید یا نه؟ قسمتی از کتاب به روش­های پیشگیری از سردرد اختصاص دارد. این قسمت به شما می­گوید که چگونه از ضربه به سر، سینوزیت، حمله­های میگرن و... پیشگیری نمائید.

ادامه...

بخشی از کتاب روش‌های پیشگیری و درمان سردرد و میگرن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: شناخت انواع سردرد

در این فصل می­خوانید:

علت سردرد
انواع سردرد
قدم اول برای تشخیص سردرد
قدم دوم برای تشخیص سردرد
۱ـ سردردهای کششی یا سردردهای روانی
۲ـ میگرن
۳ـ سردردهای خوشه­ای یا کلاستر
۴ـ سردردهای مربوط به سینوزیت
۵ـ سردردهای مربوط به اختلالات بینایی
۶ـ سردردهای ناشی از ضربه
۷ـ سردردهای حاصل از تحریک مننژه (مننژیت)
۸ـ سردردهای حاصل از تومور مغزی
۹ـ سردرد حاصل از آرتروز مهره­های گردن
۱۰ـ سایر علل سردرد
قدم سوم برای تشخیص سردرد
سردرد کودکان

علت سردرد

سردرد، علت­های مختلفی دارد. بیماری­های عفونی، ناراحتی روانی، خستگی، فشارخون بالا، ضربه خوردن به سر، عفونت گوش، سینوزیت، حساسیت، آسیب مهره­های گردن، یبوست، اختلالات چشمی و... جزء عواملی هستند که می­توانند باعث بوجود آمدن سردرد شوند. برای پیشگیری و درمان سردرد، اولین نکته این است که علت سردرد را بشناسیم. وقتی بدانیم که چه چیزی باعث سردرد می­شود، با کنترل آن، می­توانیم از ایجاد سردرد جلوگیری کنیم. همچنین زمانی­که علت سردرد خود را بدانیم، با برطرف کردن علت، سردرد خود را درمان می­کنیم.
مسائل زیادی می­توانند باعث بروز سردرد شوند. در بعضی از کتاب­ها حدود دویست علت برای سردرد ذکر کرده­اند. این علت­های متنوع را می­توان به چند دسته تقسیم کرد، تا بررسی آن­ها آسان­تر شود. اکنون این سوال پیش می­آید که آیا نیاز است همه­ی علت­های سردرد را بشناسیم؟ این سوال را به دو شکل می­توان پاسخ داد.
۱ـ هدف ما این است که از سردرد پیشگیری کنیم. در این صورت می­باید علت­های سردرد را شناخته و روش مقابله با آن­ها را بیاموزیم.
۲ـ قصد ما درمان سردرد است. در این زمان باید از روی نشانه­های سردرد، علت سردرد را مشخص کرده و آن را برطرف کنیم.
درست است که سردرد، علت­های مختلفی دارد ولی هرکدام از این علت­ها، نوعی سردرد ایجاد می­کنند که با سایر سردردها متفاوت است. بعضی اوقات، علت سردرد به راحتی مشخص می­شود ولی همیشه چنین نیست.
شناسایی علت بعضی از سردردها نیاز به اقداماتی مانند آزمایش، عکس و... دارد که به­وسیله­ی پزشک انجام می­گیرد. تعدادی از سردردها نیز وجود دارند که علت مشخصی برای آن­ها شناخته نشده است.

انواع سردرد

سردردها را برحسب علت ایجاد کننده­ی آن­ها به انواع گوناگونی تقسیم می­کنند. شناخت نوع سردرد باعث می­شود تا بتوانیم راه صحیحی را برای درمان آن انتخاب نمائیم. مثلاً شخصی به علت این­که چشم او آب­سیاه آورده، دچار سردرد می­شود. این شخص اگر بتواند نوع سردرد خود را تشخیص دهد، به چشم­ پزشک مراجعه کرده و چشم خود را درمان می­کند ولی چنانچه نتواند علت سردرد خود را بفهمد، علاوه بر این­که نمی­تواند به راحتی سردرد خود را درمان کند، به چشم­پزشک مراجعه نمی­نماید و ممکن است بینایی خود را از دست بدهد.
بعضی از سردردها نشان دهنده­ی مشکلی می­باشند که نیازمند مراجعه به پزشک و انجام درمان­های تخصصی هستند. گاهی تشخیص سریع و مراجعه­ی به موقع می­تواند باعث درمان بیماری شود، درحالی­که اگر وقت بگذرد، درمان بسیار مشکل شده یا غیرممکن می­گردد. بنابراین فایده­ی دیگر تشخیص نوع سردرد این است که نشان می­دهد چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد. اکنون به روش شناخت انواع سردرد می­پردازیم.

قدم اول برای تشخیص سردرد

ابتدا باید مشخصات کامل سردرد خود را یادداشت نمائید. برای این­که چیزی را از قلم نیندازید، موارد زیر را در مورد سردرد خود شناسایی کرده و بنویسید.
۱ـ کیفیت درد: یعنی مشخص کنید که درد، ضربان­دار است یا یکنواخت؟ خفیف است یا شدید؟ آیا درد، آزاردهنده است؟ آیا درد، مبهم است یا خیر؟ آیا درد، تیز و خنجری است؟ آیا درد، سوزشی است یا خیر؟ آیا کیفیت درد ثابت است یا متغیر است؟ و هر چیز دیگری که در مورد کیفیت درد، به نظرتان می­رسد.
۲ـ محل درد را مشخص کنید: معلوم کنید که چه قسمتی از سرتان درد می­کند. آیا می­توانید محل دقیق درد را نشان دهید یا خیر؟ آیا دو طرف سر، درد می­کند یا فقط یک طرف، درد گرفته است؟ آیا درد در پشت سر، پیشانی، پشت چشم­ها یا در همه­ی سر می­باشد؟
۳ـ زمان شروع سردرد را معلوم نمائید: آیا سردرد، صبح­ها ایجاد می­شود تا عصر و یا فرقی نمی­کند؟ آیا سردرد شما فصل خاصی دارد؟ آیا همراه با یک ناراحتی یا ضربه یا چیز دیگری، سر شما درد گرفته است؟ به طورکلی مشخص کنید که چه زمانی سردرد شما شروع شده است و یا شروع می­شود.
۴ـ سیر زمانی سردرد را معلوم کنید: مشخص کنید که سردرد شما چقدر طول می­کشد. آیا به طور اتفاقی و چند ساعت، دچار سردرد شده­اید و یا سردرد شما چند روز طول کشیده است؟ آیا به طور متناوب و دوره­ای دچار سردرد می­شوید؟ آیا ابتدا سردرد به صورت خفیف ایجاد می­شود و رفته­رفته مقدار آن افزایش می­یابد؟ شروع سردرد تدریجی است یا یکباره؟
۵ـ چه چیزی باعث ایجاد یا برطرف شدن سردرد می­شود: آیا دیدن
تلویزیون سردرد را زیاد می­کند؟ آیا استراحت در مکانی تاریک و خلوت، سردرد را کاهش می­دهد؟ آیا فعالیت ذهنی، باعث افزایش درد می­شود؟ چیز خاصی باعث افزایش یا کاهش سردرد نمی­شود؟ آیا هنگام جویدن غذا سردرد شما به­وجود می­آید؟ و...
۶ـ به غیر از سردرد، چه علائم دیگری دارید؟ آیا سردرد شما همراه با تهوع و استفراغ است؟ آیا سردرد با تب همراه است؟ آیا دچار افسردگی یا اضطراب می­شوید؟ آیا بینایی شما کاهش پیدا کرده یا جلوی چشمان شما تار شده است؟ آیا هنگام سردرد، خسته، بی­حوصله و بی­اشتها هستید؟ و هر چیزی دیگر که همراه سردرد وجود دارد را به طور کامل مشخص نمائید.

قدم دوم برای تشخیص سردرد

اکنون که مشخصات سردرد خود را نوشته­اید، می­باید این مشخصات را با مشخصات انواع سردرد تطبیق دهید و ببینید سردرد شما شبیه کدام ­یک از این سردردها می­باشد. اکنون مشخصات انواع سردرد بیان می­شود:

۱- سردردهای کششی یا سردردهای روانی:

به این سردردها، سردردهای تانسیونی، سردردهای عصبی و سردردهای تنشی هم می­گویند.
مشخصات این نوع سردرد عبارتند از:
الف) معمولاً دو طرف سر، درد می­گیرد. هر قسمتی از سر ممکن است دچار درد شود ولی درد، بیشتر بالای سر یا پشت سر دیده می­شود و ممکن است به بالای چشم­ها کشیده شود.
ب) این درد حالت فشاری دارد و ضربان­دار نیست.
ج) شدت درد متفاوت است ولی معمولاً خفیف و آزاردهنده می­باشد.
د) زمان طولانی شدن سردرد متفاوت است ولی معمولاً مدت زیادی طول می­کشد و هفته­ها یا ماه­ها، انسان را مبتلا می­کند.
ه) این سردرد پس از خستگی، فشار عصبی، حالات هیجانی، رانندگی، مطالعه و ناراحتی بیشتر می­شود.
و) سردرد، ممکن است با سفتی عضلات گردن، افسردگی، اضطراب و نگرانی همراه باشد.

۲ـ میگرن:

میگرن، نوعی سردرد است که به­وسیله­ی علائم زیر مشخص می­شود:
الف) در میگرن­های معمولی، یک طرف سر، درد می­گیرد ولی امکان دارد که میگرن دو طرفه باشد یعنی هر دو طرف سر، درد بگیرد. این درد معمولاً بالای چشم­ها یا در قسمت گیجگاهی یک طرف سر دیده می­شود ولی امکان دو طرفه بودن یا درد گرفتن قسمت­های دیگر سر نیز وجود دارد.
ب) درد میگرن، ضربان­دار و آزاردهنده است.
ج) شدت سردرد متفاوت است ولی معمولاً درد، بسیار شدید است.
د) این درد به سرعت زیاد می­شود و بعد از یکی دو ساعت به حداکثر خود می­رسد. درد، ممکن است چند ساعت تا یکی دو روز طول بکشد.
ه) این سردرد به شکل دوره­ای است و هرچند هفته، چند ماه یا چند سال یک­بار عود می­کند و در فاصله­ی هر دو حمله­ی میگرن، باعث دردی نمی­شود. این درد در دوران حاملگی و با زیاد شدن سن، بسیار کم می­شود.
و) بیشتر بیماران میگرنی، قبل از حمله­ی میگرن، دچار حالاتی می­شوند که متوجه می­گردند حمله­ی میگرن در راه است. این علائم معمولاً شامل توهمات بینایی، دیدن جرقه­های نورانی، از بین رفتن قسمتی از دید و ضعف عمومی است.
ز) نور، سر و صدا، مشکلات روحی و روانی، باعث افزایش سردرد می­شوند.
ح) قرار گرفتن در یک اتاق تاریک و ساکت و خوابیدن، باعث کاهش سردرد می­گردد. اگر در ابتدای حمله­ی سردرد، رگ­های قسمت گیجگاهی را فشار دهید (مثلاً با پارچه­ای دور سر را محکم ببندید)، سردرد کاهش پیدا می­کند.
ط) سردردهای میگرنی معمولاً با تهوع و استفراغ همراه هستند و گاهی سردرد با گیجی، همراه است.
دو نوع سردرد که گفته شد یعنی سردردهای کششی و میگرن، شایع­ترین سردردها هستند.

نظرات کاربران درباره کتاب روش‌های پیشگیری و درمان سردرد و میگرن