فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بامبو را آب بده

کتاب بامبو را آب بده
۲۱ قدم تا موفقیت

نسخه الکترونیک کتاب بامبو را آب بده به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب بامبو را آب بده

در این کتاب، گرِگ به ما می‌گوید که باید «آگاهانه تلاش کنیم.» اغلب مردم، بارها و بارها عملکردها، گام‌ها و شیوه‌های پیشین را تکرار می‌کنند، با این امید که این تکرار آنها را به نتایج موفقیت‌آمیز سوق دهد. حال اینکه به منظور پیشرفت واقعی باید سعی کنید همواره دامنه‌ی آگاهی خود را گسترش دهید. مثلاً به جای اینکه بخواهید به تنهایی توپ را شوت کنید، این کار را با همراهی فردی دیگر در حالی که از شما پشتیبانی می‌کند، انجام دهید. حرکات، دریبل‌ها و پاس‌هایی را که خودتان معمولاً در بازی‌ها انجام نمی‌دهید، تمرین کنید تا بتوانید مهارت‌های جدیدی را در خود پرورش دهید. در عرصه‌ی کسب و کار نیز همینطور است. این تنها یکی از نگرش‌های بسیاری است که گرگ در این کتاب به آنها اشاره می‌کند. نگرش‌های بسیار دیگری نیز هستند که می‌توانید از آنها درس‌های ارزشمندی کسب نمایید. می‌توانید خواندن را آغاز کنید. گذشته از اینکه چه «بامبوی» شخصی یا حرفه‌ای دارید، این کتاب تفکربرانگیز می‌تواند به شما و تیمتان کمک کند تا به رشد قابل توجهی دست پیدا کنید. اطمینان دارم بکار بستن راهبردهای این کتاب برایتان سودمند خواهد بود. برایتان موفقیت عظیم آرزو دارم.

ادامه...

بخشی از کتاب بامبو را آب بده

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه مترجم

با توسعه ی روزافزون دانش کارآفرینی و نقش چشمگیر آن در رشد اقتصادی جهان، اندیشمندان این حوزه پیوسته ایده های نوینی در زمینه ی کشف و به کارگیری انرژی های نهفته و کمتر شناخته شده، در راستای افزایش راندمان سازمان ها و افراد ارائه می دهند. امروزه، اطلاعات گوناگونی در خصوص الگوهای ارتقای توانمندی ها در دسترس تمام اقشار جامعه و بویژه کارآفرینان قرار می گیرد که گاهی اوقات استفاده از آنها به نتایج فوری منتهی نمی گردد و چه بسا موجب سرخوردگی و یاس شود. در واقع، بسیاری از روش های موفقیت چشمگیر و پایدار، برای به بار نشستن احتیاج به طی شدن یک فرآیند زمانی دارند تا به نقطه ی شکوفایی خود برسند. این همان نکته ای است که بسیاری از افراد بدون عنایت به آن انتظار دستاوردهای آنی را دارند.
در کتاب حاضر، نویسنده با استفاده از مثال واقعی گیاه بامبو نشان می دهد که اگر دستاوردهای بزرگ مانند رشد شگفت انگیز گیاه بامبو (در مقایسه با سایر گیاهان) مد نظر باشد، باید فرآیندی زمانبر پشت سر گذاشته شود. این همان زمانی است که گیاه زیرِ زمین در حال ریشه دواندن و تقویت زیرساخت های خود است. مرحله ای که پس از آن، ایجاد روبنا بسیار سریع و راحت خواهد بود.
مطالعه ی این کتاب به کارآفرینان، مدیران اجرایی و حتی افراد مستقلی که در جست و جوی شیوه های رشد معجزه آسا و سریع هستند، کمک می کند تا با اصول و فنون موثر برای نیل به این مقصود آشنا شوند.
در اینجا لازم می دانم از دوست عزیز و گرانقدر، آقای دکتر نوید کلانترپور که این کتاب ارزشمند را در اختیار من قرار دادند و ترجمه ی آن را توصیه نمودند، کمال قدردانی و سپاس را داشته باشم.
امید است آثار ارزشمندی از این دست هر چه بیشتر در اختیار کارآفرینان، مدیران و علاقمندان به این حوزه قرار گیرند و در پیشرفت و توسعه ی این مرز و بوم نقش آفرینی نمایند.

ناهید سپهرپور
دی ماه ۱۳۹۲

پیش گفتار

برای من سرسوزنی جای تعجب نیست که گرِگ بل کتابی چنین ارزشمند نگاشته تا به افراد و گروه ها در کشف تمام توانایی هایشان کمک کند. من انتظار کمتر از این را نداشتم. از بیش از بیست و پنج سال قبل که برای نخستین بار گرگ را دیدم، او همواره سخنوری مشتاق در زمینه ی الهام بخشیدن و کسب موفقیت بوده است. من و گرگ در دانشگاه اورگن(۴) هم اتاقی بودیم. در آن زمان گرگ در تیم بسکتبال بازی می کرد و همواره به «بازیکن الهام بخش سال» شهرت داشت.
بذرهای رشدی را که گرگ در سرتاسر پیشه ی خود پرورش داده است، می توان در صفحات این کتاب یافت. رهنمودهایی آسان که تاثیرگذاری آنها به اثبات رسیده است و می توانند در زندگی هر کسی در هرکجا نتیجه بخش واقع گردند. از نظر من این امر حقیقت دارد، زیرا من بسیاری از همین مفاهیم را سالیان سال در جایگاه خود به عنوان سرمربی تیم بسکتبال دانشگاه گونزاگا(۵) بکار بسته ام. حتم دارم، گرگ از روش بامبو را آب بده در آموزش مربیان جهت جمع آوری اعانه برای انجمن سرطان امریکایی استفاده کرده است، برنامه ای که سبب جمع آوری بیش از ۴۰ میلیون دلار گشته و در این میان گرِگ نقش بسزایی ایفا نموده است. ما در دانشگاه گونزاگا با افتخار در امر جمع آوری اعانه برای این هدف ارزشمند مشارکت می کنیم، کاری که به جهت اقدام زودهنگام گرِگ، شکل خاص تری پیدا کرده است.
گرِگ همیشه در صحبت هایمان، می گوید من بیشتر یک کشاورز هستم تا مربی بسکتبال. حق با اوست. وقتی مردان جوان وارد برنامه ی بسکتبال ما می شوند، احساس می کنم این مسوولیت کارکنان من در بخش مربی گری است که به رشد آنها کمک کنند و آنها را به کشف درخشان ترین توانایی های خود در تمام ابعاد زندگی سوق دهند. کارکنان و همینطور بازیکنان ما به شدت در این راستا تلاش می کنند. همانگونه که بسیاری از بازیکنان و طرفداران ما تصدیق خواهند کرد، این روش نتیجه بخش بوده است. پیشرفت مداوم دانشگاه گونزاگا طی دهه اخیر در رده های ملی بسکتبال دانشگاهی و نیز موفقیت بازیکنان ما در عرصه ی بسکتبال و رهبری آن، شاهدی بر این مدعاست.
بامبو را آب بده، سرشار از پیام های نامحدود در خصوص رشد و موفقیت است. بسیاری از اصول و تمرین های گرِگ، اشکال گوناگونی از فعالیت های هر ساله ما با کارکنان مربی و تیم هاست. خواه مدیرعامل باشید، یا مدیر، مربی، مدیر ارشد یا کارمند ساده، راهکارهای این کتاب می تواند به شما کمک کند تا به نتایج شگفت انگیزی دست پیدا کنید. آنها می توانند برایتان انگیزه و راهنما باشند. همچنین می توانند به شما کمک کنند تا تیم خود را به کار گروهی ترغیب نمایید و به سمت هدفی مشترک گام بردارید. شاید در طول مسیر با مشکلات و موانعی مواجه گردید، اما اگر ارزش ها، آرمان و تعهد خود به این تصمیم را حفظ کنید، به نتایج حیرت آوری دست پیدا خواهید کرد.
در عرصه ی بسکتبال، و نیز کسب و کار یا هر فعالیت دیگری، موفقیت شما منوط به این است که قبل از هر چیز، براستی بر این باور باشید که از عهده ی کار برمی آیید. تمام بازیکنان تیم باید به خود و یکدیگر ایمان داشته باشند. عرصه ی تلاش شما، خواه هماوردی با یک تیم ملی بسکتبال قدرتمند در سرزمین موطن آنها باشد یا تکمیل پروژه ای چالش برانگیز در عرصه ی کسب و کارـ چنانچه بتوانید موفقیت خود را از پیش تجسم کنید، برایش برنامه ریزی کنید و با جانفشانی و اشتیاق دنبال کنید، یک برنده خواهید بود.
من بنا به تجربه دریافته ام که هر قدر خط مشی بهتر و اراده ی قوی تری داشته باشید، از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار خواهید شد. در همین زمان است که شرایط رشد شما بسان بامبو فراهم می گردد. برنامه بسکتبال ما در دانشگاه گونزاگا، گواه زنده ی این طرز تفکر است. یکایک اعضای تیم ما بر این باورند که ما می توانیم برنده شویم، مهم نیست با چه کسی و در کجا بازی می کنیم. ما مثل سیندرلای افسانه ای در آرزوی شبی جادویی نیستیم. شاید زمانی بودیم، اما دیگر چنین نیستیم. ما به روش خود، ویژگی های فردی و نیز به تلاش تیم خود اعتماد داریم.
در این کتاب، گرِگ به ما می گوید که باید «آگاهانه تلاش کنیم.» اغلب مردم، بارها و بارها عملکردها، گام ها و شیوه های پیشین را تکرار می کنند، با این امید که این تکرار آنها را به نتایج موفقیت آمیز سوق دهد. حال اینکه به منظور پیشرفت واقعی باید سعی کنید همواره دامنه ی آگاهی خود را گسترش دهید.
مثلاً به جای اینکه بخواهید به تنهایی توپ را شوت کنید، این کار را با همراهی فردی دیگر در حالی که از شما پشتیبانی می کند، انجام دهید. حرکات، دریبل ها و پاس هایی را که خودتان معمولاً در بازی ها انجام نمی دهید، تمرین کنید تا بتوانید مهارت های جدیدی را در خود پرورش دهید. در عرصه ی کسب و کار نیز همینطور است. این تنها یکی از نگرش های بسیاری است که گرگ در این کتاب به آنها اشاره می کند. نگرش های بسیار دیگری نیز هستند که می توانید از آنها درس های ارزشمندی کسب نمایید.
می توانید خواندن را آغاز کنید. گذشته از اینکه چه «بامبوی» شخصی یا حرفه ای دارید، این کتاب تفکربرانگیز می تواند به شما و تیمتان کمک کند تا به رشد قابل توجهی دست پیدا کنید. اطمینان دارم بکار بستن راهبردهای این کتاب برایتان سودمند خواهد بود. برایتان موفقیت عظیم آرزو دارم.

مارک فیو(۶)
سرمربی تیم بسکتبال دانشگاه گونزاگا(۷)
برنده جایزه مربی گری جان وودن(۸)

به «بامبو را آب بده» خوش آمدید

چه مفهومی فراسوی این کتاب نهفته است؟
بامبو را آب بده، تشبیهی است از موفقیت. مفهومی اقتباس شده از نوعی بامبو که فرآیند رشد و نمو آن شبیه هیچ گیاه دیگری در جهان نیست. بامبوی چوبی غول آسا می تواند در عرض ۶۰ روز به اندازه ی ۹۰ فوت (حدود ۲۷.۵ متر) رشد کند- یعنی یک فوت و نیم (حدود ۴۶ سانتی متر) در روز! برخی ادعا می کنند می توان صدای رشد آن را شنید. آیا دلتان نمی خواهد در زندگی شخصی و کاری خود چنین رشدی داشته باشید؟ اما، حقیقت شگفت انگیزتر در خصوص بامبوی چوبی غول آسا این است که وقتی بذر آن کاشته می شود، دست کم سه سال طول می کشد تا در زمین ریشه بدواند. کشاورزان بامبوی چوبی، بذر را آب می دهند و با کمال اطمینان این کار را می کنند، حتی اگر سالیان سال هیچ نشانه ای از رشد آن را نبینند.
در پی بیش از یک دهه فعالیت با افراد، تیم ها و سازمان های موفق و مطالعه در خصوص آنها، به این باور رسیدم که هر شخص، تیم، خانواده، سازمان و هر جنبش اجتماعی می تواند اصولی را که بامبوی چوبی غول آسا درباره ی رشد و موفقیت شگفت انگیز به ما می آموزد، بکار گیرد. در حال حاضر، روی چه هدفی کار یا رویاپردازی می کنید که تا سالیان سال نتایج آن را مشاهده نخواهید کرد؟
حقیقت مبهوت کننده ی دیگر در خصوص این بامبو ـ که به قیاس ما کمک می کند ـ این است که طی سه سالی که بامبو هنوز به سطح زمین نرسیده است، می توانید محصولات دیگری را روی خاک آن برویانید. به این ترتیب، می توانید نه تنها به پرورش بامبوی خود ادامه دهید، بلکه در خلال این فرآیند به کاشت ذرت، لوبیا و هر محصول دیگری در محل آن همت گمارید تا در این فاصله چیزی برای بقا داشته باشید. وقتی آن دانه ها را آبیاری می کنید، در واقع به بامبویتان نیز آب می دهید.
بامبو را آب بده، به طرق بسیاری به شما کمک خواهد کرد، خواه یک مقام اجرایی ارشد یا مقام مالی ارشد باشید، یا معاون مدیر، مدیر، مباشر، مدیر منابع انسانی، کارمند، فروشنده، مربی یا فردی که به دنبال رشد و توسعه ی شخصی هستید. این کتاب به مفهوم «موفقیت یک شبه» شفافیت خواهد بخشید و گام ها و راهبردهایی را برای کمک به شما در جهت دستیابی به رشد حقیقی ارائه خواهد داد. اطمینان دارم نگرش ها و راهبردهای ارائه شده در این کتاب برای شما نتیجه بخش خواهند بود، زیرا برای هزاران تن از مراجعان من موثر واقع شده و همچنان کارآمد هستند.

چرا این مفهوم تا این حد مهم است؟

بامبو را آب بده، بهترین راه برای تعامل با جامعه ای است که از بیماری آرزوی کامروایی فوری رنج می برد. بنا به اعتقاد راسخ شخصی، تحقیق و تجربه کاری، باید گفت، بامبو را آب بده به شما نشان خواهد داد که براستی چه عاملی شما را به سمت موفقیت راهبری می کند. در این کتاب، راهبردهایی را فراخواهید گرفت و گام هایی را طی خواهید کرد تا به رشدی چشمگیر و شگفت انگیز نائل گردید. این کتاب:
  • چارچوبی برای موفقیت را به شما معرفی می کند.
  • تمریناتی را به شما ارائه خواهد داد که طی آنها با چالش ها و فرصت هایتان مواجه خواهید شد.
  • شما را با راهبردها و نگرش هایی با هدف نیل به موفقیت آشنا می کند.
  • راهکارهایی متناسب با شرایط شما و تکامل شخصی تان به شما ارائه می دهد.
بامبو را آب بده، با اطلاعات و تمرینات وسیع شما را به سمت ابداع برنامه شخصی خود برای رشد، راهبری خواهد کرد.

حداکثر بهره وری از این کتاب

این کتاب راهکاری برنامه ریزی شده یا «راه حلی سریع» برای کسب موفقیت نیست؛ بلکه بنیانی است برای دستیابی به پاسخ هایی که در درون خودتان، تیمتان یا سازمانتان نهفته اند. این کتاب با هدف ارائه راهنمایی برای موفقیت شما نگاشته شده است. کتاب بامبو را آب بده تمریناتی عملی را به شما ارائه خواهد داد که با هدف پرورش افکار و دیدگاههایتان طراحی شده اند. حین مطالعه کتاب، از یک دفترچه یادداشت یا دفتر خاطرات روزانه جداگانه استفاده کنید و در آن افکار و پاسخ های خود به تمرین ها را درج نمایید. در هر کجا که کتاب می گوید «فهرست تهیه کنید» یا «بنویسید»، از دفترچه خود استفاده کنید تا بتوانید افکار و پاسخ های خود را یک جا متمرکز نمایید. این کتاب لحنی دوستانه دارد و خواندن آن آسان است. به شما توصیه می کنم آن را بخوانید و بازخوانی نمایید. اگر عضوی از یک تیم هستید، بهتر است تمام اعضای گروهتان آن را به طور همزمان مطالعه نمایند (مثل یک کلوپ کتاب) تا بتوانید در خصوص مفاهیم آن با یکدیگر گفتگو نمایید و تمرینات را دوشادوش یکدیگر حل کنید. آب دادن بامبو به طور دسته جمعی، می تواند شتاب حرکت و تمرکزی را ایجاد نماید که به طور حتم برای هر تیم یا گروه، رشدی نوین را رقم خواهد زد.
موفقیت بسیاری از مراجعانم، همواره موید این نظریه ی من است مبنی بر اینکه راه حل هایی که خود آنها کشف می کنند، همانهایی هستند که بیشترین تاثیر را دارند. استعاره ها، نمودارها و مثال های ارائه شده در این کتاب به گونه ای طراحی شده اند که به مثابه راه هایی برای اندیشیدن به این مفهوم بکار روند. حین خواندن کتاب، به آنچه برای شما و تیمتان مهم است بیندیشید و هر مفهوم را مورد تامل قرار داده و بکار ببرید. هر فصل از کتاب حاوی قوانین بامبو نیز هست تا نکات کلیدی را خاطرنشان سازد. در اینجا نخستین قانون را می خوانید:
***
قانون بامبو: راهبردها و تمرین های ارائه شده در این کتاب تنها در صورتی موثر واقع خواهند شد که به آنها عمل کنید.
***
حقیقت این است ـ درست مثل هر چیزی در زندگی، میزان بهره وری شما از این کتاب نیز به میزان تلاشتان در این راستا بستگی دارد. موفقیت شما در گرو این خواهد بود که به چه نحو دوره ی رشد بامبوی خود را طی می کنید. شما برای رسیدن به ظرفیت رشد بامبوی چوبی غول آسا، باید این فرآیند را اجرا کنید. با متعهد ساختن خود به انجام این فرآیند، با دستاوردهای عظیم تری مواجه خواهید شد که حاصل تلاش های شما در جهت پیشرفت شخصی است، بعلاوه تمرکز شما افزایش خواهد یافت و نیز از شفافیت، انگیزه و انضباط شخصی بیشتری برخوردار خواهید گشت. این کتاب را به نحوی بخوانید گویی آینده شما بستگی به این کار دارد. البته همین طور هم هست!
همه ی ما رویاهای بزرگی در سر داریم. و چه بهتر که آنها را به واقعیت بدل کنیم. مهم نیست بامبوی شما از چه نوعی است، یا این کار تا چه حد غیرممکن می نماید، هدف از نگاشتن این کتاب، راهنمایی شما برای محقق ساختن رویاهایتان بوده است. امروز هم روزی است! پس بیایید آبیاری را آغاز کنیم.

نظرات کاربران درباره کتاب بامبو را آب بده

لطفا این کتاب‌ها رو هم تو طرح مفیدتون بگذارید: کتاب چگونه تو سی ثانیه مشکلات جهان را حل کنیم چگونه جذاب‌ترین آدم تو جمع‌های ۵نفره به بالا باشیم چگونه جذاب‌ترین آدم تو جمع‌های ۱۵ نفره به بالا باشیم چگونه بخوریم و بخوابیم و ورزش وکار نکنیم و در عین حال پول‌دار و موفق و دلربا باشیم(به همراه هدیه دو گیگ اینترنت شبانه ایرانسل) آیا تو همون گمشده‌ی مردادی چپ دست مغرور من هستی؟ چگونه با فرستادن چاکرا و انرژی کسی زوری عاشقمان شود و نظر شخصی او اهمیتی نداشته باشد (سهم منه) و کتاب چگونه بفهمیم کیا آنلاینن و پروفایلمونو چک کردن رو هم بگذارید با سپاس از مدیریت باهوش فیدیبو
در 1 سال پیش توسط سین .
بامبو گیاهی است که باید ۵ سال به طور منظم و مداوم به آن رسیدگی کرد بی آنکه امیدی به سبز شدن داشته باشید اما پس از پنج سال در عرض دو هفته حدود چند متر رشد می کند. بامبو در دو هفته به ثمر نمی آید بلکه ۵ سال طول می کشد پس هرگز نباید ناامید شد.گاهی تلاش ها را باید همچنان ادامه داد...
در 1 سال پیش توسط fat...674
کاش به عنوان آخرین کتاب این طرح یه کتاب خوب از نشر نیلوفر یا چشمه یا نشر نی قرار بدید.
در 1 سال پیش توسط kar...233
آقا خدایی جای این کتابای فانتزی و تخیلی چگونه یه شبه ره صد ساله را برویم و چگونه میلیاردر شویم و ۵ کلید موفقیت چارتا کتاب از ژان پل سارتر و آلبر کامو هم بزارید.باور کنید مخاطب داره
در 1 سال پیش توسط آرش
فیدیبوی عزیز لطفا در آخرین روز برای ما یه سورپرایز خوب داشته باشین. هدیه شب یلدا به تمام کتاب دوستان
در 1 سال پیش توسط dee...an1
فیدیبوی عزیز لطفاً کلاً این طرح رو کنسل کنید با این کتاب های عالیتون . موفقیت نخواستیم تو ایران موفق شدن معنی چندانی نداره چارتا رمان و کتاب فلسفی بزار که لا اقل فکرمون دور شه از اوضاع خوبه مملکت . خواهشا یا حذف کن طرحتون رو یا دیگه روان شناسی و موفقیت رو بیخیال شو قابل توجه برخی دوستان : من کتابی رو بخوام اون رو میخرم و پولشو میدم و منتظر رایگان شدن نیستم ولی میگم حالا که طرح رو گذاشتن لااقل مردمم استفاده ببرن با کتابای خوب و خواندنی نه چرت و پرتای برایان تریسی و کیوساکی و ترامپ
در 1 سال پیش توسط yadgar mahmudyan
دوست عزیز ، آقا یا خانم سین هیچ کتابی در دنیا وجود نداره که شما رو پولدار و موفق و خوشبخت و ... کنه. شما اگر هزاران کتاب دیگر هم بخونید ذهنیت شما در حد همین کامنتیه که گذاشتید.من اصلا این کتاب رو نخوندم و کاری هم به کتاب های روانشناسی و موفقیت ندارم و حرفم رو کلی میزنم.یک فردی ممکنه یه کتاب ۵۰۰ صفحه ای بخونه و فقط یک جمله اون کتاب زندگیشو عوض کنه.همه چی بستگی به خوده فرد داره و این که اصلا با زندگی خودش چند چنده ! من کاری به بحث زیاد شدن کتاب های انگیزشی و درآمد بالای نویسنده هاشون ندارم فقط حرفم اینه که برداشت ها از کتاب متفاوته و همینطور نتیجه ها ! همه ما کتاب میخوانیم اما فقط میخوانیم که خوانده باشیم ...
در 1 سال پیش توسط hny...990
چقدر کتاب موفقیت آخه....
در 1 سال پیش توسط سیمین ورسه
ویژگی کتاب های موفقیت اینه که دو تاش را که بخونی انگار همشون را خوندی پس تو زمینه موفقیت فقط دو سه تا از بهترین کتاب ها را که محتوا و سرفصل هاش برای شما مناسب تره را بخونید ولی به همونا واقعا عمل کنید و چند ماه یکبار مرور کنید که یادتون نره زمانی که صرف عمل کردن به چیزایی که تو کتابا یاد گرفتیم میکنم باید بیشتر از زمانی باشه که صرف بررسی و انتخاب کتاب و خواندنش می کنیم مختصرترین و مفید ترین خلاصه از کتابای موفقیت : تفکر مثبت و آرامش + خودباوری + برنامه ریزی و تعیین هدف + اراده + تلاش و تداوم = موفقیت تلاش و تداوم را اخر نوشتم چون اگه نباشه کل مراحل قبل بی ثمره
در 1 سال پیش توسط F.A
خواهشا یه کتاب خوب برای روز آخر این طرح بذارید رمانهای پر فروش مثل من پیش از تو یا یک عاشقانه آرام ...والا کتابهای موفقیت رو هر روز دارید میذارید تنوع هم خوب چیزیه
در 1 سال پیش توسط zari mah