فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کیاراد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ۱۰۱  بازی کلاسی برای شادی خنده و یادگیری بهتر

کتاب ۱۰۱ بازی کلاسی برای شادی خنده و یادگیری بهتر

نسخه الکترونیک کتاب ۱۰۱ بازی کلاسی برای شادی خنده و یادگیری بهتر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ۱۰۱ بازی کلاسی برای شادی خنده و یادگیری بهتر

می‌دانیم که دانش‌آموزان نیاز جدی به فضای آموزشی مناسب و شاد، روابط صمیمی با معلم و دوستان، روش‌های تدریس متناسب با فرد دارند و این کتاب ۱۰۱ بازی کلاسی و دیگر عناوین ۱۰۱ بازی به مجموعه‌ی آموزش و پرورش کمک خواهد کرد تا با بهره‌گیری از این فنون در حیطه‌ی‌های ریاضی، اجتماعی و علوم طبیعی، مهارت‌های زندگی و… در کلاس درس به دانش‌آموزان کمک کنند. ابزارهای مورد استفاده و پیشنهادی در این کتاب بسیار ساده، کاربردی و با کمترین هزینه بوده و حتی می‌توان برای مرور درس‌های جلسات قبل، برای امتحان و تقویت دروس از جمله درس ریاضی استفاده نمود.

ادامه...

بخشی از کتاب ۱۰۱ بازی کلاسی برای شادی خنده و یادگیری بهتر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

قدردانی نویسندگان

تهیه ی این کتاب بدون زحمات دو ویراستار عزیزمان هالی مک گوایر و چارلی فیشر امکان پذیر نبود. از هالی به خاطر ایده ی اولیه و وفاداری به ما به عنوان نویسندگان متن، و از چارلی به خاطر راهنمایی هایش در انجام این پروژه سپاسگذاری می کنیم. همچنین از معلمانی که سلایق و ایده های شخصی خود را در تهیه ی بازی ها در اختیار ما گذاشتند قدردانی می کنیم و از هالی گیگر، دایان رپ و کارکنان مدرسه ی پارکر لوور تشکر ویژه داریم.
از مادر عزیزمان، لوئیس لودویگ، که سنت تدریس و آموزش را در خانواده ی ما بنا نهاد و پیش از به کارگیری بازی­ها در کلاسش، آن­ها را در خانه با ما تمرین می کرد، سپاس گذاریم. تشویق های او در راه انجام این کار فراموش نشدنی است. از پدرمان هم به خاطر شوخ طبعی هایش که به وجود ما نیز سرایت کرده است متشکریم.
تشکر خاص و ویژه به الی نیسنوف، انسان خلاقی که هر روز یک بازی جدید ابداع می کند، تقدیم می گردد. نقش پر رنگ او در جای جای این کتاب به چشم می خورد. او مشتاقانه نظراتش را در مورد طرح های جدید با ما در میان می گذاشت. جف نیسنوف نیز زحمات ارزشمندی در رفع مشکلات کامپیوتری هنگام نشر این کتاب انجام داد.

مقدمه مترجم

یکی از دغدغه های امروزی آموزش و پرورش چگونگی نحوه ی تدریس، جذاب کردن کلاس درس و بالا بردن سطح انگیزه ی دانش آموزان مقاطع تحصیلی مختلف می باشد. شاید این همه دغدغه به این دلیل است که دانش آموزان متفاوتی را در کلاس درس داریم. برخی از آن ها از نظر تحصیلی عادی، برخی مبتلا به اختلال بیش فعالی/ نقص در توجه و تمرکز و برخی نیز به اختلال یادگیری مبتلا هستند. به همین دلیل بایستی روش های تدریس و مدیریت کلاس به صورتی باشد که انواع دانش آموزان را تحت پوشش خود قرار داده و آموزش متناسب با شرایط آنان ارایه گردد. ما می دانیم که دانش آموزان نیاز جدی به فضای آموزشی مناسب و شاد، روابط صمیمی با معلم و دوستان، روش های تدریس متناسب با فرد دارند و این کتاب ۱۰۱ بازی کلاسی و دیگر عناوین ۱۰۱ بازی به مجموعه ی آموزش و پرورش کمک خواهد کرد تا با بهره گیری از این فنون در حیطه ی های ریاضی، اجتماعی و علوم طبیعی، مهارت های زندگی و… در کلاس درس به دانش آموزان کمک کنند. ابزارهای مورد استفاده و پیشنهادی در این کتاب بسیار ساده، کاربردی و با کمترین هزینه بوده و حتی می توان برای مرور درس های جلسات قبل، برای امتحان و تقویت دروس از جمله درس ریاضی استفاده نمود. از خوانندگان عزیز خواهشمند است هرگونه پیشنهاد و انتقاد خود را از طریق ایمیل زیر با مترجمین در میان گذاشته تا در چاپ های بعدی مدنظر قرار گیرد.

والسلام علی من التبع الهدی
امیر جهانیان نجف آبادی، حدیث ایمانی
نویسنده و پژوهشگر در حیطه خانواده و سلامت جنسی ـ روانشناسی کودکان و نوجوانان
Amir_Jahanian2002 @yahoo.com

معجزه ی بازی ها

واضح است که بازی­ها در جلب توجه و حواس ما نقش مهمی دارند. هر شخص، و به عنوان یک فرهنگ، مقادیر زیادی از انرژی، وقت و منابعمان را به دیدن مسابقات و شرکت در آن­ها اختصاص می دهیم. درآمد ورزشکاران بسیار بالاست و استادیوم ها به وفور یافت می شوند؛ بازی­های ویدیویی همه جا هستند و مدارس برای برگزاری مسابقات اول سال برنامه ریزی می کنند. حتی تلفن همراه شما بازی­هایی دارد که در اوقات فراقت می توانید انجام دهید. ما آن­قدر از بازی­های روزمره لبریز شده ایم که گاهی متوجه فراوانی آن­ها نمی شویم.
طبق نظریات اصلی علم روان شناسی هرچیزی که به مقدار زیاد و توسط تعداد زیادی از افراد انجام گردد، به نوبه ی خود ایجاد انگیزه می کند. نظریات گوناگونی راجع به این­که علت ایجاد انگیزه در بازی­ها چیست، مطرح شده است. اما محتوای همه ی آن­ها اینست که بازی ها چیزی به عنوان پاداش در بر دارند که بسیار تاثیرگذار است. به نظر نمی رسد که برنده شدن پاداش همه ی بازی­ها باشد. طرفدارن تیم شکست خورده، همانند قماربازانی که سکه ها را یکی پس از دیگری بدون این­که برنده شوند داخل دستگاه می اندازند، پشتکار دارند. همچنین پاداش یک بازی آسان بودن آن نیست. بچه مدرسه ای ها صدها اسم مشکل از بازیگران را حفظ می کنند و بازی­های ویدیویی را بدون خستگی مرحله به مرحله دنبال می کنند.
پاسخ این­جاست. بازی­ها سرگرم کننده اند و سرگرم شدن خود ایجاد انگیزه می کند. در کنار غذا و مسکن، تفریح یکی از ارکان زندگی است که انسان­ها به دنبال آن می گردند. ما تفریحاتمان را بیش از یک بار تجربه می کنیم و از انجام چیزهایی که سرگرم کننده نباشند شانه خالی کرده و به دیگران محول می کنیم. مگر این­ که در این کار کسل کننده منفعتی برای شما باشد مثلاً موقعیت شخصی شما را ترقی دهد یا در قبال آن کار به شما چک بانکی بدهند.
واقعیت اینست که افراد در کارهای سخت و شاقی که در قالب بازی ارائه می شوند، شرکت می جویند. این توضیح، پایه و اساس مهارت­های آموزشی است که با افزودن چاشنی سرگرمی، می توان از بازی­ها برای یادگیری دانش آموزان به نحو احسن بهره جست. خصوصیاتی که برخی بازی­ها را جالب و برخی دیگر را خسته کننده می سازند، غلط انداز هستند. در عین حال می دانیم مردم از رقابت منصفانه و سالم و دارای هیجان لذت می برند. بازی­هایی که در صفحات بعدی می بینید از همین خصوصیات برخوردارند. هر بازی موقعیتی برای تمرین مهارت همراه با تفریح و سرگرمی فراهم می کند و تمایل افراد را برای شرکت در بازی ها زیاد می کند. بازی­های تهیه شده در این کتاب ویدیویی نیستند و ممکن است از مد افتاده به نظر آیند. اما به خاطر داشته باشید در صورتی که هرگز آن ها را انجام نداده اید، برای شما جدید خواهند بود. بنابر این تازگی این بازی­ها برای بچه های امروزی از این جهت است که سه بعدی و یا روی صفحه نمایشگر، نشان داده نمی شوند. در واقع جدید بودن یکی از عواملی است که یک بازی را جذاب می کند چون هیچ کس در کلاس قبلاً آن را انجام نداده است. از خصوصیات دیگری که این بازی ها را جذاب می­کنند می توان به استفاده از وسایل معمولی به شکل غیر معمول، احتمال توافق شانس بر مهارت و راهیابی به واقعیتی دیگر به وسیله ی ایجاد چند قانون غیرمنتظره اشاره کرد. تنها با تکیه به اینکه یک بازی پر طرفدار است و ایجاد انگیزه می کند نمی توان آن را در کلاس اجرا نمود. ما به این دلیل که غیر از تفریح و رقابت برای برنده شدن، انتظارات دیگری هم از آموزش داریم، این بازی ها را به گونه ای طراحی کرده ایم که ما را به اهداف آموزشی خود برساند. این بازی ها نتایج معجزه آسا و مفیدی را خواهند داشت.

بازی کنید

هر بازی در این کتاب هدف مشخصی دارد و فرصتی برای سرگرمی به شما می دهد. اگر تا به حال در کلاس خود بازی اجرا نکرده اید، این کتاب در اول کار شما را یاری خواهد کرد. همچنین خواندن آن برای معلمانی که در این راه کهنه کار هستند و همواره در کلاسشان بازی اجرا کرده اند مفید خواهد بود. مواردی که در ابتدای هر صفحه آمده است، به شما در یافتن مهارت­هایی که می خواهید تمرین کنید کمک می کند. میزان سر و صدای هر بازی را مشخص کرده ایم تا بدانید که آیا آن بازی مناسب محیط آموزشیتان هست یا نه. اگر بازی خاصی مد نظرتان است، می توانید به جدول راهنمای بازی ها و راهنمای مهارت ها در انتهای کتاب رجوع کنید تا بازی و اهداف آن را پیدا کنید.
همه به این مسئله واقفیم که محیط کلاس­ها شلوغ است و معلمان هیچ موقع وقت کافی ندارند. به همین دلیل بازی ها را به گونه ای طراحی کرده ایم که برای اجرای آنها به وسایل معمولی و تدارک اندکی نیاز دارید؛ پس محیط کلاس بهترین محل برای اجرای آن­هاست. مثلاً بازی "جعبه کفش" یا "کارت های کلمه" هنگام انتظار در صف قابل اجرا می باشند و این زمان کسل کننده را به لحظات سرگرم کننده برای یادگیری مهارت­ها مبدل می سازند. این­ها فقط دو نمونه از بازی­هایی هستند که بیش­تر از آن­که وقت شما را در یک روز پرمشغله تلف کنند، فرصت های مفید آموزشی فراهم می کنند. بازی هایی که در آن­ها از وسایل ساده و مرتبط با کلاس استفاده می شود، مناسب دانش آموزانی است که زودتر از دیگران تکالیف خود را انجام می دهند و بازی­هایی که به امکانات بیش­تری نیاز دارند مناسب اوقات فراغت در کلاس اند. هدف این کتاب ساختن محیطی مناسب، پرثمر و جذاب برای آموزش است و این کتاب فقط برای سرگرمی نیست. داوطلبان و والدین بچه ها می توانند در تهیه ی وسایل مورد استفاده در بازی ها کمک شایانی به شما بکنند. از آن­جا که این وسایل نه گران هستند و نه عجیب غریب، آن­ها را در گوشه ی کمد خود یا در انباری هم پیدا می کنید و با همین وسایل کلاس را به محلی برای تفریح و سرگرمی مبدل می کنید. خود دانش آموزان هم ممکن است در تهیه ی وسایل برای بازی­هایی که دوستشان دارند، همکاری کنند. به عنوان مثال در بازی "انتخاب حیوان خانگی" عکس­های واقعی از حیوانات خانگی را به عنوان یکی از وسایل می توان استفاده کرد. حتی برای بازی­هایی که به کارت سوال نیاز دارید می توانید از خود دانش آموزان بخواهید سوالات را طرح کنند و در آینده از همان ها استفاده کنید؛ این نه تنها به خود معلم کمک می کند، بلکه دانش آموزان را هم قبل از اجرای بازی­ها با بعضی جنبه های آن­ها آشنا می سازد. برای هر بازی قسمتی با عنوان نحوه ی شروع در نظر گرفته ایم تا با مقدمات شروع بازی آشنا شوید. پیشنهاد ما اینست که این قسمت را به یکی از داوطلبان واگذار کنید. در قسمت نحوه ی بازی با مراحل انجام بازی و قوانین آن رو به رو می شوید. به همین سادگی!
اکنون که محدودیت زمانی را به عنوان مانع بزرگی در اجرای بازی­ها برشمردیم، به مانع دیگری اشاره می کنیم. ممکن است برخی از مربیان نگران اثرات روان شناختی حس رقابت، برد و باخت در محیط کلاس باشند و این نگرانی کمی نیست؛ مخصوصاً برای دانش آموزانی که دچار شکست شده اند و یا دارای معلولیت هستند. به همین علت بیش­تر بازی­های ما دارای صورت­های دیگراند تا بتوانید آن­ها را با شرایط گوناگون تطبیق دهید. بازی هایی هم فقط برای تفریح و لذت کار گروهی تعبیه شده اند مثل بازی کی؟ چی؟ کِی؟ کجا؟ چرا؟ و چگونه؟. بازی­های ما سرآغاز موفقیتی هستند که در اکثر کلاس­های سنتی به آسانی حاصل نمی شوند. این بازی­ها ترکیبی از مهارت و شانس هستند که می تواند بازنده را برنده کند.
پیشنهاد ما اینست که بازیکنان کم سن و سال تر، به یک برنده اکتفا نکنند و بازی را ادامه دهند تا همه ی بچه ها رتبه بندی شده و به نوعی کار را تمام کرده باشند. جدای از رعایت انصاف در بازی، همین نکته های ظریف است که بازی را حتی برای ضعیف ترین دانش آموز ارزشمند می سازد. در این بازی­ها هرکسی شانس برنده شدن دارد و به این ترتیب دنیای جدیدی را می سازند که در آن هر نتیجه ای ممکن است. اثر روانی دیگری که این بازی­ها دارند اینست که قابل تکرار هستند. همیشه می توانید دوباره مسابقه را انجام دهید. این باعث می شود برد و باخت بهتر پذیرفته شود و تمایل برای تکرار بازی­ها بیش­تر شود (آن چیزی که شما را به ادامه ی بازی وا می دارد به خاطر دارید؟) از آن­جایی که جایزه ی مشخصی برای یک نفر و در یک بازی وجود ندارد، برد و باخت به منزله ی انگیزه ای برای تکرار مسابقه است و چون هر کسی شانس بردن و باختن را دارد، یکدلی و رفاقت بیش تری در بین بچه ها حاکم می شود.
چه بخواهیم چه نخواهیم، رقابت کردن بخشی از زندگی ما را تشکیل می دهد. البته این بدان معنا نیست که جدال­های خشن و بزرگانه را به دنیای کودکان وارد کنیم، لیکن باید از این بازی­ها با عنوان ضروریات اجتماعی یاد کنیم. این بازی­ها در عین حال که محیط امنی برای رقابت ایجاد می کنند، همواره سرگرم کننده و مهیج هستند. شکست خوردن در پایان کار، قضاوت اشتباه در مورد توانایی های فردی به بازیکن کمک می کند روحیه ی سازگاری پیدا کند تا هنگامی که این مسائل واقعاً اتفاق می افتد، بتواند دست و پای خود را جمع کند. بازی­های ویدیویی که به صورت فردی انجام می گیرند، نمی توانند چنین فایده ای برای پرورش شخصیت داشته باشند. بازی با ابزارآلات و بازی با افراد اساساً با هم متفاوتند. در واقع در این کتاب بازی­های تک نفره ی اندکی در نظر گرفته ایم، چرا که یادگیری در محیط های جمعی، بهتر صورت می گیرد. به علاوه، قوانین بازی و پذیرش آن­ها توسط بازیکنان، نمونه ی کوچکی از مذاکرات، تضادها و تناقضات دنیای واقعی را مجسم می سازد. هنگامی که با این دید به بازی­ها نگاه کنیم در می یابیم که فواید بازی­های دسته جمعی بسیار بیش­تر از بازی­های فردی می باشد.
با همه ی موانعی که بر سر راهتان وجود دارد، اکنون زمان آن رسیده که دلتان را به دریا بزنید و این بازی­ها را در کلاس اجرا کنید!!

نظرات کاربران درباره کتاب ۱۰۱ بازی کلاسی برای شادی خنده و یادگیری بهتر

با سلام دوست دارم مجموعه کتاباتون رو داشته باشم .نمیدونم از کجا تهیه کنم
در 1 سال پیش توسط som...azi
خیلی بد توضیح داده بود و با چند بار خوندن توضیحات روش بازی باز هم گنگ و مبهم بود شاید هم اشکال از مترجم بوده در کل من که خیلی ازش سودی نبردم...
در 1 ماه پیش توسط فیروزه ن