فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کیاراد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بازی‌های کنترل خشم برای کودکان

کتاب بازی‌های کنترل خشم برای کودکان

نسخه الکترونیک کتاب بازی‌های کنترل خشم برای کودکان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب بازی‌های کنترل خشم برای کودکان

گاهی اوقات در زندگی روزمره وقتی با فردی روبه‌رو می‌شوید که حال روانی خوبی ندارد از او سؤال می‌کنید که چه مسئله‌ای برای شما پیش آمده اشاره می‌کند که مدتی است زودرنج، عصبی و پرخاشگر شده‌ام و اصلاً توان کنترل این علایم را ندارم. یا مثلاً وقتی ما با مانعی در مسیر رسیدن به اهداف خود برخورد می‌کنیم که حتی ممکن است فقط زمان طولانی‌تری از ما بخواهد تا بتوانیم آن را کنار بزنیم اما ما طاقت آن را نداشته و زود عصبی و خشمگین می‌شویم و حتی ممکن است نسبت به اطرافیان خود رفتارهای پرخاشگرانه داشته باشیم. مهارت کنترل خشم از جمله مهارت‌های زندگی مطرح شده در روانشناسی بوده و نویسنده به جهت اینکه فرزندان از دوران کودکی با این مهارت آشنا شوند فنون را از طریق بازی‌های جذاب آموزشی ارایه داده است.

ادامه...

بخشی از کتاب بازی‌های کنترل خشم برای کودکان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:بخش اول: پیش زمینه نظری و عملی۱. کنترل خشم چیست؟

این صحنه را تصور کنید: برندا آماده می شود تا با ریان، پسر سه ساله و هایلی دختر هفت ساله اش به مدرسه هایلی بروند. آنها معمولا با اتومبیل خود به مدرسه می روند اما امروز باید با اتوبوس بروند. مدرسه دارد دیر می شود زیرا هایلی نمی تواند کفش هایش را پیدا کند. برندا لباس های ریان را می پوشاند، در حالی که دارد هایلی را راهنمایی می کند تا کفش هایش را بیاید. آنها به سمت ایستگاه اتوبوس می روند. هایلی با مادرش در مورد مدرسه صحبت می کند اما برندا از قبل مشغول ریان شده که دستش را نمی گیرد و دائم می خواهد این طرف و آن طرف برود. آنها از میان پارک عبور می کنند و ریان تاب های بازی را می بیند. ناگهان ریان جیغ می کشد: "نه! دیگه راه نرویم!" و روی سنگفرش پیاده رو نشسته و دستانش را دیوانه وار روی پاهایش می زند. در حالی که برندا سعی می کند تا ریان را بغل کند، ریان بارها مادرش را می زند. برندا بر سر ریان فریاد می کشد. هایلی شروع به گریه کردن کرده و کیف مدرسه اش را آن چنان روی زمین می اندازد که یکی از کتاب هایش داخل یک گودال آب می افتد.
این احتمال وجود دارد که هایلی روز بدی را در مدرسه بگذراند. ریان به راحتی و با پرت شدن حواسش یا قول برگشتن به پارک آرام می شود اما هایلی آن قدر بزرگ شده است که ماجراهای گوناگونی که آن روز صبح برایش اتفاق افتاده اند را فراموش نکند.
افکار او می توانند ذهنش را آشفته سازند (ممکنه به خاطر کتابم به دردسر بیفتم؟ ممکنه به موقع به مدرسه نرسم؟) و حس عصبانیت را در وجودش ایجاد کنند (تقصیر ریان است که حواسم را پرت کرد). این احساسات ممکن است باعث شوند تا هایلی در کلاس تمرکز لازم را نداشته و عملکرد ضعیفی داشته باشد و یا حتی به یکی از هم کلاسی هایش پرخاش کند. در این موقعیت برندا که "مادری استثنایی" است با اندکی از تجربه مادری خودش همه چیز را درست می کند. او ضمن تذکر دادن رفتار بد ریان، وی را بغل کرده و حواسش را از تاب ها پرت می کند. برندا به طور همزمان هایلی را نیز در آغوش گرفته و از این که حواسش به او نبوده عذرخواهی می کند (به هر حال او یک "مادر استثنایی" است)، کتاب را از گودال آب در می آورد، به هایلی می گوید که نگران نباشد و به او اطمینان می دهد که هیچ مشکلی پیش نمی آید و در عین حال هر دوی بچه ها را به سمت ایستگاه اتوبوس می برد تا به موقع برسند!
عصبانیت هایلی، ریان و برندا همه پاسخ های طبیعی به حوادثی هستند که پیش آمده است. برندا روش های کنترل خشم را استفاده کرد و هایلی و ریان با الگوگیری از مادرشان و حمایتی که از آنها شد ارزش حفظ آرامش را متوجه شدند. البته کنترل خشم همیشه به این راحتی که برندا به ما نشان داد نیست! هر چند، چنین حوادثی سه مطلب مهم را برای ما خاطر نشان می سازند:
- خشم یک حس طبیعی و معمول بشری است.
- کودکان برای کنترل موفق خشم خود نیاز به یادگیری دارند.
- خشم کودکان هیچ جای ترسی ندارد و نباید انکار یا سرکوب شود.
نکات مذکور در بخش دوم به تفصیل بررسی خواهند شد: بنده معتقدم هم کسانی که با خشم کودکان در حد معمول مواجه اند و هم کسانی که با کودکانی رو به رو هستند که دائما، به شدت یا بی موقع خشمگین می شوند، باید با فهم درست از خشم کودکان نسبت به آنها واکنش نشان دهند.
برای آن که بتوانیم به کودکان خود کمک کنیم تا خشم خود را با موفقیت کنترل کنند، باید ابتدا توانایی های خود را در ارتباط با این حس بشناسیم و آمادگی بررسی اعتقادات خود را در مورد چگونگی کنترل خشم داشته باشیم. با در نظر گرفتن این طرز فکر، بازی های کنترل خشم برای کودکان به بررسی برخی از اطلاعات موجود، منبع این اطلاعات و عواقب آنها می پردازند. این کتاب به بزرگترها کمک می کند تا با خشم کودکان خود بهتر کنار بیایند و به شیوه مناسبی پاسخ این خشم را بدهند. هم چنین این کتاب به کوچکترها آموزش می دهد چگونه می توانند با انجام اعمالی کاملا عادی به کنترل خشم خود کمک کنند که آن چیزی نیست جز بازی کردن.

چه کسانی می توانند از بازی های کنترل خشم بهره ببرند؟

همه بازی ها برای کودکان رده سنی ۵ تا ۱۲ سال مناسب هستند. کودکان در مدرسه بسیاری از رفتارهای فردی، اجتماعی، بهداشتی و بسیاری چیزهای دیگر را می آموزند. این آموزش ها می توانند در مقطع ابتدایی و هم چنین اواخر دوره ابتدایی، زمانی که کودکان به مقطع راهنمایی می روند، برای آموزش روش های کنترل خشم به کار گرفته شوند. مواد آموزشی می توانند به طور جداگانه و طبق نوع رفتار و پیشرفت درسی هر فرد، برای همان فرد برنامه ریزی شوند.
کودکانی که در کلاس های فوق برنامه شرکت می کنند و هم چنین کودکانی که چند نفره با هم مشغول به بازی می شوند نیز می توانند از این بازی ها لذت و بهره ببرند، ضمن آن که همه این بازی ها را می توان به صورت خانوادگی نیز انجام داد.
بازی های موجود برای تکمیل شیوه های درمانی فردی یا گروهی کودکان برای کنترل خشم آنها نیز مفید هستند. البته ذکر این نکته ضروری است که انجام این بازی ها به تنهایی نمی تواند جایگزین برنامه های کنترل خشم برای کودکانی شود که نیازهای عاطفی بسیار زیاد یا بغرنج دارند.

چرا باید از بازی های غیر رقابتی استفاده شود؟

در این کتاب سعی بر آن بوده تا بیشتر از بازی هایی استفاده شود که لذت موجود در آنها به خاطر خود انجام بازی باشد تا برای برنده شدن در آن بازی. دلیل استفاده از این بازی ها بی علاقگی من به بازی های برد و باخت نیست. در حقیقت، برخلاف آن چه ممکن است تصور شود، بنده معتقدم انجام این بازی های رقابتی زمانی امکان پذیر است که خود کودک تمایل به انجام آنها داشته باشد. دنیای کودکان اغلب عرصه ای برای رقابت است و بیشتر کودکان به طور طبیعی به انجام بازی هایی می پردازند که در آنها برد یا باخت، یا داخل بازی و خارج از بازی مطرح باشد. از سوی دیگر، کودکان رده های سنی پایین تر و به خصوص کودکان آسیب پذیر که عزت نفس کمتری دارند اغلب در انجام این بازی های برد و باخت مشکل دارند. برای این کودکان، تصور بردن بازی آن چنان از اهمیت برخوردار است که باخت در این بازی ها تاثیر منفی مشابهی در ذهن آنان خواهد گذاشت. بنابراین، برای لذت بردن و بهره وری از بازی های برد و باخت، کودکان ابتدا نیاز دارند تا میزان مشخصی انعطاف عاطفی، حس رقابت و خود تاثیری داشته باشند که همه اینها می توانند از طریق انجام بازی های غیر رقابتی در وجود کودکان ایجاد شوند.

نحوه استفاده از این کتاب

بازی ها وفعالیت های موجود در این کتاب به نه بخش تقسیم شده اند که بازی های دست گرمی و پایانی نیز بخشی از آنها می باشند. در بعضی موارد تقسیم بندی بازی ها اختیاری انجام شده چرا که بسیاری از بازی ها را می توان در چند بخش قرار داد و در انجام هریک از این بازی ها بارز است که ابعاد مختلف کنترل خشم در نظر گرفته شده اند. هرچند در نظر داشتن قواعد و قوانین بازی و محور انجام هر بازی در حین انجام آن به شما کمک می کند تا بازی ها را بهتر انجام داده و ارزیابی شما کامل تر باشد.
هر بازی با تعدادی از علائم نشانه گذاری شده است که به انتخاب بازی های مناسب گروه های مختلف کودکان کمک قابل توجهی می کند:این علامت پایین ترین رده سنی کودکانی که می توانند آن بازی را انجام دهند را مشخص می کند.زمان مشخصی برای انجام بازی پیشنهاد می شود (که زمان انجام گفت و گوها را نیز شامل می شود). این زمان با تغییر تعداد کودکان و توانایی های آنها تغییر خواهد کرد.این علامت نشان می دهد که این بازی برای گروه های بزرگ مناسب است (هشت نفر یا بیشتر).بازی برای گروه های کوچک مناسب است.بازی به انجام گفت و گوی زیادی نیاز دارد جز این که نظر مربی چیز دیگری باشد.بازی نیازمند انجام گفت و گو در حدی معمولی می باشد.بازی نیازی به انجام هیچ گونه گفت و گویی ندارد یا بسیار کم به گفت و گو در حین انجام بازی نیاز خواهد بود.این بخش نشان دهنده توانایی هایی می باشد که برای انجام بازی نیاز بوده یا در حین انجام بازی تقویت می شوند.

لیست توانایی هایی که برای انجام هر بازی نیاز است به موارد خاصی محدود شده است اما ممکن است شما توانایی های دیگر را متناسب با نیاز کاری خود به آنها بیفزایید. بدون شک، هر چه این بازی ها بیشتر انجام شوند، از توانایی های بیشتری در انجام آنها استفاده خواهد شد.

نظرات کاربران درباره کتاب بازی‌های کنترل خشم برای کودکان