فیدیبو نماینده قانونی آشیانه برتر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آموزش مهارت‌های مؤثر در تربیت کودکان

کتاب آموزش مهارت‌های مؤثر در تربیت کودکان

نسخه الکترونیک کتاب آموزش مهارت‌های مؤثر در تربیت کودکان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب آموزش مهارت‌های مؤثر در تربیت کودکان

تربیت کودکان براساس اصول مذهبی و دینی به مراتب می‌تواند سخت‌تر از زمینه‌های دیگر تربیتی باشد. زیرا خداوند با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست. ضمناً هرگونه شکل‌گیری برداشت در سن کودکی در ذهن کودک ثبت شده و تغییر آن در بزرگسالی سخت‌تر است. نکته آخر اینکه سوالات و ابهامات کودکان در مورد خداوند، مرگ و... و مشکلات والدین در پاسخگویی به آنها بر سخت‌تر شدن موضوع افزوده است. اگر چه که حساسیت والدین به امور مذهبی کودکان (به ویژه در کشور ما) باعث شده تا حد زیادی اینگونه مشکلات کمتر به چشم بیایند و راحتتر حل و فصل گردند. موضوع تربیت دینی آنقدر وسیع است که به تمام جنبه‌های زندگی انسان برمی‌گردد و حتی به گونه‌ای می‌توان گفت آموزشهای مذهبی از قبل تولد کودک شروع شده و تا آخرین لحظه زندگی می‌تواند ادامه پیدا کند. البته پرداختن به تمام سنین، ابعاد و زمینه‌های آن تقریباً غیرممکن است.

ادامه...
  • ناشر آشیانه برتر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.22 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آموزش مهارت‌های مؤثر در تربیت کودکان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

امروزه تربیت کودک علی رغم لطافت ها و شیرینی هایی که دارد به واسطه شکنندگی کودکان و پیچیده شدن موضوع تربیت تا حد زیادی والدین را به چالش کشیده است.
البته پیشرفت های علم روانشناسی به عنوان علم مطالعه رفتار و شناخت فرایندهای ذهنی طی دهه های اخیر از یکسو و کارایی آن در زمینه های مختلف رفتاری از سوی دیگر و آشنایی حضوری با مشکلات والدین در پرورش کودکان از طریق برنامه های آموزش خانواده، صدای مشاور و دفاتر مشاوره ما را بر آن داشت تا به جای توصیف های کلی و نظری از ویژگی های رشدی هر مرحله سنی، به راهکارهای عملی و کاربردی در جهت کاهش مشکلات والدین و فرزندان اشاره نمائیم.
بی شک این اثر نیز خالی از ایراد و نقص نیست. از این بابت ضمن عذرخواهی از کلیه اساتید، صاحبنظران و کارشناسان، از آنها خواهشمندیم با ارائه رهنمودهای لازم ما را در بارور نمودن وتکمیل چاپ های بعدی یاری نمایند.

با تشکر
مجید زارعی

فصل اول: رشد قبل از تولد

رشد قبل از تولد

روزی از یک عالم تربیتی سوال شد نقش تربیت در رشد انسان از چه موقعی شروع می شود. و او جواب داد از هزار سال قبل از تولد. شاید با این مضمون که پدران و مادران و نیاکان ما در چه شرایط زیستی، اجتماعی و روانی زندگی می کرده و به تدریج و در طول هزار سال این شرایط را به ما نیز منتقل کرده اند و امروز ما ثمره­ی آن روزگار دور می باشیم.
اگر چه که سن انسان را از زمان تولد محاسبه می کنیم لکن در واقع تربیت واقعی انسان از قبل تولد و با بسته شدن نطفه آغاز می شود. در طی ۹ ماه بارداری مسائلی وجود دارد که رعایت آنها توسط مادر می تواند به تربیت بهتر بعد از زایمان منجر شده و بی توجهی به آن صدمات و لطماتی را به کودک و مادر وارد کند که گاه جبران آن بسیار مشکل می باشد. به عنوان نمونه تحقیقات نشان داده است که محیط قبل از تولد برای رشد جنین(۱) توسط مادر آماده شده و همچنین سلامت جسمانی و حالات عاطفی و هیجانی وی آثار بسیار مهمی در رشد قبل از تولد نوزاد دارد. جهت اطلاع پدران و مادران محترم بعضی از این عوامل (تراتوژن)(۲) که آثار قابل توجهی داشته و با تحقیقات تجربی نیز همخوانی دارد اشاره شده است.

سن مادر:

سن مادر در هنگام بارداری از جمله عواملی است که می تواند در رشد صحیح کودک اثرگذار باشد. نتایج بررسی ها نشان می دهند کودکان مادران نوجوان (کم سن و سال) عموماً کم وزن هستند و همین سبب مرگ، نقص عصبی و بیماری­هایی از قبیل کم خونی می شود. از طرف دیگر در مادران مسن احتمال سقط شدن یا مرده به دنیا آمدن کودک و اختلالات کروموزمی از جمله سندرم داون(۳) (همان اختلالی که عوام به صورت نادرست آنرا منگول نامیده اند) وجود دارد. میزان وقوع این اختلال در نوزادان همراه با افزایش سن مادر زیاد می شود. به این ترتیب که میزان وقوع بین سنین ۳۰ تا ۳۵ از هر ۱۰۰۰ مورد ۶۶ /۱ است در حالیکه در زنانی که بیش از ۴۵ سال دارند تا حدود ۳۰ درصد افزایش می یابد.
لذا علی رغم اینکه مراقبت­های پزشکی و بهداشتی مادر، سلامت جسمانی مادر و تغذیه خوب او می تواند سن او را تحت الشعاع قرار داده و از نقش این عامل تا حد زیادی بکاهد، اما مادران محترم باید این نکته را به یاد داشته باشند که براساس نظر متخصصان در حال حاضر بهترین سن برای حاملگی مادر بین ۲۰ تا ۳۵ سالگی است و در این حیطه سنی کمترین احتمال خطر برای مادر و جنین وجود دارد.
البته بعضی محققان(۴) به اثر مثبت دیرتر بچه دار شدن مادران اشاره می کنند. به عنوان مثال معتقدند مادران مسن در زندگی ثبات اقتصادی بیشتری داشته و برای باردار شدن خویش طرح و برنامه ای دارند این مادران بیش از دیگران خصوصیاتی چون صبر و قوه قضاوت دارند که همین موضوع در تربیت فرزندان اهمیت زیادی دارد.

تغذیه مادر:

عامل مهم دیگری که در رشد و سلامتی کودک و حتی مادر اهمیت زیادی دارد تغذیه مادر است. نتایج بررسی هایی که(۵) روی مادران باردار انجام داده نشان می دهد کمبود مواد غذایی و نبودن برنامه صحیخ تغذیه مخصوصاً پروتئین و بعضی از انواع ویتامین ها، موجب افزایش نرخ مرگ و میر نوزادان، زودرسی و آسیب های حسی، عصبی نوزاد می شود.(۶)
تحقیقات دیگر نیز حاکی از آن است کودکان مادرانی که رژیمهای غذایی ناقصی دارند بیشتر احتمال دارد که در هنگام تولد دچار کم وزنی شوند، در رشد مغزیشان اختلال وجود داشته باشد، امواج مغزیشان نابهنجار باشد و در مقابل بیماریهایی (مانند ذات الریه و برونشیت) مقاومت کمتری داشته باشند.(۷) نتایج یک تحقیق در کشور گواتمالا نیز نشان می دهد مادرانی که از غذای مکمل استفاده می نمایند نه تنها فرزندانشان به هنگام تولد وزن متناسب تری داشتند بلکه در پایان هفت سالگی از بهره هوشی (IQ) بالاتری نسبت به سایر کودکان برخوردار بودند.
اهمیت تغذیه مادر و نقش آن در سلامتی آن کودک باعث شده که در شرع مقدس اسلام نیز تاکیدهای ویژه ای وجود داشته باشد.
در جایی امام صادقA فرموده اند: «میوه را به زنان باردار خود بخورانید اطفال شما را زیبا می کند» و پیامبر رحمتJ می فرمایند: «به زن باردار در ماهی که در آن وضع حمل می کند خرما بدهید، فرزند او بردبار و پرهیزگار خواهد شد».(۸) البته در خصوص برنامه های غذایی مادران باردار بحث های مختلفی توسط متخصصین تغذیه و پزشکان مطرح شده است. لکن از آنجا که کمیت و کیفیت اینگونه برنامه­ها با توجه به تفاوت های فردی مادران، مناطق مختلف جغرافیایی، فصول گوناگون سال و... می تواند متفاوت باشد، از پیشنهاد برنامه غذایی مشخصی برای صبحانه، نهار و شام صرف نظر شده و صرفاً گروه های غذایی که در برنامه تغذیه مادران باردار بهتر است مورد استفاده قرار گیرد و توسط کارشناسان (از جمله کاظمی، ۱۳۷۷) تاکید زیادی بر آنها گردیده اشاره می شود.

الف) گروه لبنیات: روزانه مقداری شیر و فرآورده های آن مثل: ماست، بستنی، دوغ، شیر و کشک مصرف شود.
ب) گروه پروتئین ها و گوشت: انواع گوشتها(گوسفند، مرغ و ماهی) حبوبات و تخم مرغ.
ج) گروه سبزی و میوه ها: مرکبات، گوجه فرنگی، خیار، سبزیهای سبز رنگ (کاهو، اسفناج، جعفری) و سبزیهای نشاسته ای مثل نخود سبز، کدو، هویج و باقلا.
د) گروه نان و غلات: گندم، جو، برنج و ذرت.

* دو نکته مهم:
۱ـ مادران محترم بهتر است حین حاملگی از مواد غذایی مانند غذاهای پرچربی، مایونز، چیپس، ماکارونی و شیرینی به ویژه به مقدار زیاد آن خودداری کنند.
۲ـ تغذیه مادر در دوران بارداری باید متعادل باشد و از کم خوری و پرخوری خودداری شود. استفاده از گروه های غذایی بالا توصیه می شود.

داروها و مواد مخدر:

یکی از عوامل مهم در رشد ناقص کودک مصرف داروهای مضر توسط مادران باردار است.
نتایج بررسی ها(۹) نشان می دهد مصرف بعضی از داروها در دوران بارداری مشکوک است و احتمالاً موجب نقص عضو در نوزادان خواهد شد. برخی از این داروها عبارتند از آنتی بیوتیک ها، هورمون ها و احتمالاً بعضی از آرام بخش ها. بعضی از مادران باردار در کشورهای ژاپن و عراق با خوردن ماهی هایی که دارای ترکیبات جیوه بیش از اندازه بودند، نیز نوزادان مبتلا به آسیب های مغزی به دنیا آورده اند.
همچنین شواهدی در دست است که مصرف زیاد آسپرین احتمالاً در رشد جنین آثار سویی دارد.(۱۰)
علاوه بر اثر منفی بعضی از داروها بر روی جنین نتایج بررسی ها نشان می دهد مصرف مشروبات الکلی توسط مادر نیز آثار زیانباری بر رشد آتی کودک خواهد داشت. عقب ماندگی در رشد قبل و بعد از تولد، نارسی، عقب ماندگی ذهنی، نقص عضو، بی خوابی و بیماری های قلبی مادرزادی از جمله عوارض مصرف الکل توسط مادران باردار است.
ـ نشانگان الکل جنینی(Fas)(۱۱) از جمله عوارض مصرف مشروبات الکلی بر روی جنین است. در این مشکل به دلیل آسیب وارده به مغز، اکسیژنی که باید برای رشد سلولی ارگانیسم مصرف شود، برای سوزاندن الکل مصرف می شود. عوارضی از جمله عقب ماندگی ذهنی، مشکلات در هماهنگی حرکتی، مشکلات توجه، حافظه، زبان معیوب و بیش فعالی(۱۲) دیده می شود.(۱۳)
در حال حاضر کاملاً معلوم شده است که سیگار کشیدن زن باردار نیز رشد جسمانی کودک را به تاخیر انداخته و وزن نوزاد و مقاومت او را در مقابل بیماری ها کاهش می دهد. سیگار احتمال سقط ناگهانی و تولد زودرس را افزایش داده و احتمالاً به دلیل کاهش قدرت خون مادر در انتقال اکسیژن به جنین تاثیرات طولانی مدت در رشد ذهنی و جسمانی جنین خواهد گذاشت.(۱۴)
مشخص ترین اثر سیگار کشیدن در دوره پیش از تولد، کم وزنی هنگام تولد است. اما احتمال سایر عواقب جدی مانند زودرسی، تنفس ناقص هنگام خواب، مرگ نوزاد و سرطان بعدی در کودکی نیز افزایش می یابد.(۱۵)
بدیهی است در مجاورت افراد سیگاری قرار گرفتن (سیگاری منفعل) نیز به مراتب می تواند چنین آثار شومی را برای جنین داشته باشد.
علاوه بر موارد فوق باید اضافه نمود که در مورد آثار سوء موادی مانند کافئین بر روی جنین شواهدی در دست نیست، اما مصرف زیاد آن در مادران باردار احتمالاً خطرهایی را در بر دارد، لذا بهتر است در نوشیدن چای و قهوه و نوشیدنی­ هایی مانند نوشابه ها در دوران بارداری جانب احتیاط را رعایت نمود.
یک تذکر مهم: از آنجا که تاثیر نهایی بسیاری از داروها و مواد بسیار معمولی هنوز ناشناخته است، باید متذکر شد زنی که باردار است یا حدس می زند احتمالاً باردار است به هیچ وجه نباید خود درمانی نموده و داروهای خودسرانه مصرف کند. مگر اینکه کاملاً حیاتی باشد و آن هم فقط وقتی که پزشکی آنرا توصیه کرده که از بارداری آن زن مطلع است.

نظرات کاربران درباره کتاب آموزش مهارت‌های مؤثر در تربیت کودکان

درتوصیح کوتاه مشخص نشد که نویسنده میخواد کلابه تربیت دینی بپردازه یاازدیدگاه علمی وروانشناسی تربیتی براساس دستاوردهای علمی جلومیره.مطلب همه درمورد بخش دینی بود،امابه جهت اینکه ممکن است تک بعدی نگرباشه و فقط بخواد از تربیت دینی بحث کنه من از خریدش منصرف شدم. سپاس
در 1 سال پیش توسط رضا مطهرنیا